wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt „Révérence" uit Drunen brengt ondanks hoge kosten „Die Csardasfürstin" Wordt Helsinki een echt begin? Veel Nederlanders leven nog bij het bestaansminimum \c£cL mpe ampe PUBLIEK BLIJFT WEG: OPERETTE- EN TONEEL VERENIGINGEN MAKEN MOEILIJKE TIJD DOOR HENRI VERMEER jOc drankenservice stationstraat 8 t o Hema Samenvatting Jonge Jenever IVaallVIJk Guldens goedkoper ONZE WELVAART PAS BEGONNEN „Welvaart voor ons allen" tot een feit maken van cITlierlo Continuïteit DONDERDAGAVOND 20 NOV. 1969 92e JAARGANG No. 93 Aan bouwen van decors en naaien van kostuum, is half jaar gewerkt Omschakeling ÉBMHS juwelier - horloger Heuvelstr.94 Tel.23592 Tilburg Zaterdagavond Hoofdrollen Veel werk f 4.90 VIEUX 375 liter f 3.75 tel. 4065 Fundsmeut Tilburg De fcho vah het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 y.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens'raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De Russisch-Amerikaanse onder handelingen betreffende de beper king van de strategische atoomwa pens, is eindelijk begonnen. Ieder een vraagt zich nu af, of de eerste ronde die nu - in Helsinki van start is gegaan ook echt het begin zal blijken te zijn van een zekere ont spanning. Van Amerikaanse zijde wenst men dergelijke onderhandelingen als middel om de atoombewapenings wedloop te beperken, die met de in trede van anti-raket-defensiesyste- men een nieuwe, bijzonder financi eel ruïnerende en waarschijnlijk nutteloze fase heeft ingeluid. Van Russische zijde werd na een lange periode van zwijgen, het Ame rikaanse aanbod aanvaard als mid del om het samenstel van nucleai re problemen, te bespreken. Het traditionele standpunt van de Amerikaanse regering ten tijde van MoNamara was het handhaven van een superioriteitspositie. Nixon heeft ter vergemakkelijking van de onderhandelingen verklaard, dat de nieuwe politiek het superioriteits- idee heeft vervangen door dat van voldoende voorraden. Op deze wijze bestond de mogelijkheid tot het aan nemen van „pariteit" op voorwaar de, dat het niveau van de strijd macht bepaald wordt door de „vol doende voorraad". Deze vereenvoudigde abstracties zijn moeilijk in praktische termen over te zetten. Het pariteitsbeginsel doet niet alleen het aantal, maar ook de kracht en de doelmatigheid ter tafel komen van de wapens waar van men overigens de waarde nau welijks kan gissen. De Russische en Amerikaanse bewapeningssystemen zijn zeer verschillend en derhalve moeilijk vergelijkbaar. De deskun digen zullen dan ook veel moeite hebben het eens te worden over de criteria. De opvatting over de voldoende voorraad is nog veel vager. Indien het er daarbij om gaat een atoom- aanval af te schrikken, dan kan men in het algemeen toegeven, dat het vermogen tot verdelging zodanig zou moeten zijn, dat daarvoor vol doende gevoelige verliezen aan be volking en eigendommen worden geleden. Dit doel wordt reeds be reikt, zodra de hulpbronnen van de tegenstander behoorlijk worden uit geschakeld en daarvoor is slechts een vrij beperkt aantal wapens no dig. Zouden de supermogendheden zich zodanig beperken, dan brengt dat voor hen het nadeel mee, dat zij hun enorme voorsprong verliezen ten opzichte van de secundaire atoommogendheden, zoals Frankrijk en China. Voorts zou het weerhou den van een atoomaanval niet vol doende zijn, maar moet men trach ten ook de klassieke oorlog af te schrikken. Volgens de heersende opvattingen heeft men daarover een aanzienlijk grotere voorraad nodig, namelijk een voorraad die in staat moet zijn de vijandelijke bevolking tot een derde terug te brengen en de indu strie voor tweederde te vernietigen. Wanneer deze norm zou worden aan gehouden, dan staat wel vast, dat men nauwelijks tot enige beperking zal overgaan. Het probleem wordt nog gecom pliceerder, doordat de nucleaire technologie in volle ontwikkeling is. De trefzekerheid van raketten is de laatste jaren met sprongen geste gen, hetgeen de doelmatigheid en de vernietigende waarde bijzonder sterk verhoogd heeft. Daarnaast zijn er zoveel nieuwe mogelijkheden tot ontwikkeling van geheel nieuwe vernietigingswapens op dit gebied, waarbij we maar behoeven te denk en aan de Amerikaanse MIRV, die in ontwikkeling is en die per raket, de mogelijkheid heeft van vele ou de raketten. Daarnaast staat men in Helsinki ook nog voor het geweldige pro bleem hoe een eventueel akkoord gecontroleerd moet worden op zijn naleving. De Amerikanen zijn be- Van onze verslaggever) DRUNEN - "Operette- en toneelverenigingen zijn ten dode opgeschreven. Dat toekomstbeeld houd ik me tenminste altijd voor ogen", vertelt de heer D. Zwegers, voorzitter van de Drunense operettevereniging Ré vérence. Een weinig optimistische uitspraak. "Als de belangstelling van het publiek voor de uitvoeringen van dit soort verenigingen niet toeneemt, zie ik de toekomst toch erg donker in. De kosten worden zo hoog dat het steeds moeilijker wordt om de touwtjes aah elkaar te knopen. Het is nog maar een zeer beperkte groep belangstellenden die een avond de t.v. in de steek laat. Maar dat wil beslist niet zeggen, dat wij bij de pak ken neerzitten", zegt de heer Zwegers. Integendeel zouden wij willen zeggen, want Révérence brengt zater dagavond de bekende operette "Die Csardasfürstin" Toch is ook het financiële probleem voor deze Drunense operettevereni ging groot. De opvoering van Die Csardasfürstin b.v. vergt een inves tering van vierduizend gulden. Alleen wanneer Révérence meerdere voor stellingen kan geven is het mogelijk de kosten wat te dekken. "Het aller belangrijkste is natuurlijk dat we za terdagavond veel publiek trekken. Dat is een grote inkomstenbron. Men moet niet vergeten dat we als ama teurvereniging Die Csardasfürstin voor vierduizend gulden kunnen bren gen. Als, amateur gezelschap beschik ken we over enthousiaste leden, die zelf decors bouwen en kostuums ma ken. Als we het decor door beroeps krachten zouden laten maken, kost dat 10.000,-", vertelt de heer D. Zwegers. Het is duidelijk dat operette en to neelverenigingen de grootste moeite hébben de touwtjes aan elkaar te kno pen. Gelukkig ontvangt men jaarlijks subsidie van de gemeente en de pro vincie, terwijl ook begunstigers de financiële last wat verlichten. Trekt men aardig wat publiek en lukt liet de operette (of gedeelten hiervan) of het toneelstuk elders te brengen, dan is het mogelijk rond te komen. Maar voor hoe lang nog? Révérence werd adht jaar geleden door de heren Theo Gelsing en Geert Klein opgericht, oorspronkelijk als toneelvereniging speciaal voor Lips- werknemers. Geleidelijk werd het 'n toneel-operettevereniging, die een soort musical ging brengen. Nu is Révérence een vereniging, die zich uitsluitend toelegt op operettes. "Die omschakeling is wel een succes geble ken. Vorig jaar brachten we de Ne derlandse operette "Marijke" van Jo- han Vogel. Hiermee voldeden we aan de hoogste eisen van de subsidie- commissie van de provincie". "Dit jaar brengen we - voor de eerste maal - een volledig operette: "Die Csardasfürstin". Dat is 'n ope rette van naam, waarmee we veel pu bliek hopen te trekken. Het betekent wel dat we volgend jaar een "onbe kende" operette moeten opvoeren. Er reid controle toe te staan, maar de Russen denken er niet over contro leurs toe te laten. Op die manier kunnen de V.S. moeilijk meewerken want zo'n: akkoord accepteren al leen op toezegging van naleving is wel wat te veel gevraagd. Men wil gezien de ervaringen op ander ter rein graag zekerheid. Er hangt na melijk teveel van af- Enkele beelden van de repetitie van "Die Csardasfürstin". Een deel van de (kostbare) decors is zichtbaar. is in Nederland namelijk maar één in stelling waar men de operettes voor veel geld kan kopen. Wie een bekend stuk wil, is verplicht er voor het an dere jaar een operette van minder al lure bij te nemen". "De aankoop van operettes kost dus veèl geld. Het mooiste is dan dat je tekstboeken en muziek krijgt die be hoorlijk versleten zijn en dus voor in tensief gebruik van een vereniging ongeschikt. Dat betekent dat we de tekstboeken opniew maken en de mu ziek copiëren. Het is een enorm werk dat altijd nog eens 350,- kost, on danks dat onze leden het in de vrije tijd doen. Een aantal dames is o.l.v. Annie Hédes en Ria Klein, vele maanden bezig geweest om de kos tuums te naaien. Gelukkig konden we de meeste stoffen bij het Waalwijkse bedrijf Hunter voor een spotprijs ko pen. Alleen de herenkostuums moes ten nu gehuurd worden", vertelt de Rvérence-voorzitter. Bijzonder kostbaar zijn ook de decors waaraan een speciale decor-ploeg o.l.v. Ad Driehuis en Joop Koopman, bijna een half jaar intensief heeft ge werkt. Dat alles voor de uitvoering van zaterdagavond. Vrijdagavond houdt Révérence de generale repeti tie, die wordt bijgewoond door scho lieren. Zaterdag is dan de eerste en enige uitvoeringsavond van Die Csar dasfürstin, in de gemoderniseerde zaal van De Hoge Braken, waar men een uitstekende accommodatie ter be schikking heeft. Na afloop van de uitvoering is er een nachtfeest (tot 03.00 uur) waaraan de Boerenkapel uit Drunen meewerkt. Dit "bal-na" is een van de probeer sels van het bestuur om meer publiek te trekken. Behalve de uitvoering van a.s. zaterdag hoopt men dit seizoen nog enkele keren met Die Csardas fürstin op de planken te kunnen staan. Daarnaast brengt Révérence ook( als de belangstelling daar naar uitgaat) een kort avondvullend pro gramma of een selectie van operettes. Men blijft voortdurend werken, maar voor hoe lang nog? Aan de uitvoering van Die Csardas fürstin werken al de 30 leden van Révérence mee. De hoofdrollen zijn voor Rens Ottema, Bob de Graaf, Ad Driehuis en Anneke van Lenten. Verder werken mee: Cor Glaassens, Riet Kneyber, Jan Hofman, Joop Koopman, Joop Zoutendijk, Rian Brokken, Annie de Jager en Bert Hopman. Het operettékoor staat on der leiding van Frans van den Ho ven. Het ballet wordt verzorgd door de Drunense Balletschool van Lieke Verhelst, die ook de choreografie voor haar rekening neemt. De alge hele leiding is in handen van Theo Gelsing. Omdat er voor Die Csardasfürstin uit heel de streek wel belangstelling zal bestaan, laten we graag een korte samenvatting van de inhoud volgen, halve liter „We zijn nog niet zo ver in het economisch paradijs, dat we de wel vaart reeds als een gegeven künnen beschouwen en ons volledig op het welzijn kunnen richten. De armoe de moge dan in het westen als zicht bare manifestatie van dit aardse tranendal vrijwel zijn verdwenen, nog een vrij groot deel van de be volking leeft ook in Nederland, voor onze begrippen dicht bij het be- staansminium. Als u het mij vraagt, dan zijn we de echte welvaart pas begonnen." Dat zijn woorden die drs. G. Brouwes, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, kortelings heeft gesproken in een 'V'M i' 0 ■Qxcluoieoe ^herenkleding v; WAALWIJK De operette speel zich af in het be gin van de 20ste eeuw. "Sylva Varescu zingt voor de laatste maal haar beroemd geworden schla ger voor zij naar Amerika vertrekt, 'Vom Siebeniburger Madel'. Haar be wonderaars geven dan te harer ere 'n groot afscheidsfeest. Edwin krijgt echter een telegram van zijn vader, waarin deze eist dat hij de affaire met Sylva direct moet verbreken, daar hij anders hem er wel toe zal dwin gen. Zijn vriend Rohnsdorf komt met een bevel zich direct te melden bij het korps Commando. Dit gebeurt dan ook in opdracht van de oude vorst. Dan ontwaakt Edwins trots en deelt het hele gezelschap mede, dat Sylva niet naar Amerika gaat, maar zijn vrouw zal worden. Hij laat een nota ris in een contract vastleggen dat hij dit rechtsgeldige huwelijk binnen 2 maanden zal aangaan. Graaf Boni die niet bij deze 'verlo ving' aanwezig was, had van Rohns dorf gehoord dat de oude vorst, de verloving van zijn zoon met gravin Stasi een nicht van hem bekend had gemaakt. Graaf Boni laat Sylva als bewijs de verlovingskaart zien en raadt haar aan in haar kunstwereld te blijven en naar Amerika te gaan. Syl va ziet dit en vertrekt. Tijdens een bal dat gegeven wordt in het paleis van vorst en vorstin Lip- pers-Weylersheim, bespreken Edwin en Stasi de bekendmaking van hun verloving. Edwin is volkomen over donderd door dit plan van zijn vader. Hij wacht met groot verlangen op be richt van Sylva die uit Amerika is teruggekomen. Sylva heeft kans ge zien graaf Boni Kancsianu over te ha len, haar als zijn vrouw voor te stel len, om zodoende toegang te krijgen tot het gezelschap van deze vorstelij ke familie. Nog eenmaal wil zij Ed win zien en al spoedig blijkt dat hun liefde nog even vurig is. j toespraak die hij hield onder de ti- tel: De onderneming in de heden- i daagse stroomversnelling". Volgens drs. Brouwers is het voor het eerst in de geschiedenis, dat de mens in staat is de leus „welvaart voor allen" tot een feit te maken. Hij ziet dit als de historische taak van onze generatie. De grootste eisen zullen worden gesteld aan de expansie van de pro- duktie, want het zal deze groei moe ten zijn, die het mogelijk maakt om de snel stijgende collectieve voor zieningen te kunnen financieren. Deze collectieve voorzieningen vor men de basis van onze welvaart voor allen. Dit alles moet komen uit de stij ging van het nationale produkt in de ontwikkelde landen en wel van ongeveer 4% per hoofd per jaar. De moderne industrie is het fun dament van onze welvaart en wel- zijnsmaatschappij. Alle techniek en toekomstplanning doet niets af aan het feit, dat de huidige en voorlo pig voorziene stijging van het nationaal product per hoofd per jaar tegen die vier procent is. Als men dan het particuliere, reële inkomen met 2 tot 3 procent wil laten stijgen per jaar, dan schiet er voor het ge heel der collectieve bestedingen nauwelijks 1 procent over, dat be tekent heden ongeveer 1 miljard gulden. Op zich maar een beschei den bedrag wanneer men ziet, wat daarvan gedaan zou moeten worden. De vraag rijst dan ook volgens drs. Brouwers, of in de verhouding tussen de particuliere en collectie ve bestedingen niet geleidelijk wat verandering zou moeten worden ge bracht. De continuïteit van de on derneming is naast de schaalvergro ting een onontbeerlijk element in de basis van onze welvaart en wel zijnsstaat. Deze continuïteit wordt volgens de secretaris-generaal ge diend met een bestendig investe ringsklimaat, stabiele kosten en sta biele prijzen. Het is duidelijk, dat de inflatie die een groot deel van de wereld teistert en die kosten en prijzen onstabiel maken de continu ïteit van de onderneming en daar mee de welvaart bedreigt. Strijd te gen de inflatie is daarom ,het be langrijkste punt om onze welvaart te behouden en zelfs verder uit te breiden, want de welvaart is toch pas begonnen! I I I I I I I I I 1 8 B 1 I I I HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons, enz. enz. DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in Heuvelstraat 14 4

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1