waaLwijkse en LanqstRAAtse couRant Boerderij De Fellenoord in Drunen volgende jaar Heemkundig Studiecentrum Amerikaanse oorlogsmisdaden BONT bouwman brillen 17e EEUWSE BOERDERIJ AAN RAND VAN DRUNENSE DUINEN WORDT GERESTAUREERD voor van Yïlierlo Uit midden 1600 Behouden DONDERDAGAVOND 27 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 95 Nu, na zoveel jaren, van het voeren van wat de Amerikanen zelf een Vui le oorlog' noemen, is er dan de mas samoord in Son My. Een duidelijk bewijs dat men in een vrij land als de Verenigde Staten dergelijke excessen niet onder de roos kan houden. Er komt een onderzoek en waarschijn lijk ook een berechting van de schul digen of althans van hen die verant woordelijk waren. Restauratie van rieten dak nog dit jaar Bestemd afbraak Subsidie Historische voor werpen Peiferijenhuis VERMEULEN van het Zuièen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Ti el en Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 .kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Nadat er kortgeleden de kwestie is geweest van de zgn. „Groene Ba retten", waarbij het Amerikaanse le ger in Vietnam in opspraak is geko men, worden we nu geconfronteerd met een tweede ernstige misdaad en wel het feit, dat een peloton Ameri kaanse soldaten een klein dorpje in het noordelijk deel van Zuid-Viet- nam zouden hebben uitgemoord. Enige honderden mannen, vrouwen en kinderen zouden hierbij het slacht offer zijn geworden. Zonder afbreuk te willen doen aan de ernst van een dergelijke misdaad en het feit, dat zoiets natuurlijk dient te worden onderzocht en eventueel berecht, hetgeen gelukkig in een vrije rechtsstaat mogelijk is, bekruipt ons toch wel enige verwondering en kun nen we ons niet geheel onttrekken aan de indruk, dat het hier niet al leen gaat om een kwestie van mense lijkheid en recht, maar ook om poli tieke munt, die door bepaalde politie ke groeperingen in en buiten de V.S., uit een dergelijke opzienbarende kwestie is te slaan. De verwondering die wij bedoelen is nl. veroorzaakt door de goedgelovigheid of misschien domheid van veel mensen, die blijk baar denken, dat men in staat is een oorlog te voeren, zonder dat er zich excessen voordoen. Er is geen oorlog geweest waarin geen misdaden tegen de mensheid werden begaan. Er is geen leger dat een oorlog voerde of er deden zich kleine of grote exces sen voor, Daar, waar het om leven of dood gaat, waar jonge, of oudere mensen ten prooi zijn aan de meest hevige emoties, moet men verwach ten, dat er individuen of groepen bij zijn, vooral in klein verband, die, ver dierlijkt door dat, wat zij om zich heen zien gebeuren, die internatio nale regels aan hun laars lappen en oorlog gaan voeren op hun eigen ma nier. Daarbij worden zonder meer ernstige misdaden begaan, dat staat vast. Het zou hier te ver voeren om delen op te sommen uit de lange lijst van voorbeelden, die alleen al de re cente geschiedenis ons biedt en waar bij vrijwel geen land of leger vrijuit gaat. De kwestie op zich, zal zonder enige twijfel de gelederen versterken van de groep, in en buiten de Verenigde Sta ten, die tegen de oorlog in Vietnam is en die voorstanders zijn van een zo snel mogelijke beëindiging van die oorlog en terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam. Dat is bet politiek nut. Maar er is ook nog een ander nut, dat velen misschien niet zo snel onderkennen en wel, dat een dergelijke misstap van het leger in een oorlog in een vrij land open lijk aan de kaak kan worden gesteld, dat er een onderzoek komt en dat de schuldigen worden bestraft. In veel andere landen van de wereld, waar de oorlogsmisdaad beschouwd wordt als een prachtig middel tot intimida tie van de tegenstander en als be langrijke bijdrage tot de uiteindelijke overwinning, zou zoiets als in de Verenigde Staten niet mogelijk zijn. WAALWIJK - Een dorado van intense rust en landelijke schoonheid, zo wordt vaak de omgeving aange duid waar de boerderij "De Fellenoord" ligt. Deze historische boerderij, die momenteel gerestaureerd word, vindt men aan de rand van de Druriense en Loonse Duinen. Nog dit jaar zal de boerderij, die eigendom is Van de Stichting "Vrienden van de Fellenoord"van een nieuw rieten dak zijn voorzien. Het vervallen dak wordt momenteel namelijk door rietdekker De Gouw uit Drunen van een nieuwe laag riet (30 cm) voorzien. Het nieuwe dak is het eerste onderdeel van de restauratie van De Fellenoord. Stichtingssecretaris A. van Bezooyen verwacht de boerderij volgend jaar voor een belangrijk deel weer bewoonbaar te hebben. De Fellenoord wordt een Heemkundig Studiecentrum. De restauratie van het dak was hard nodig. De konstruktie van het rieten dak is namelijk aangetast. De inwer king van het vocht heeft het beschot van daksparren doen verrotten. De eiken balkenlaag is echter wel zo sterk, dat die weinig of geen schade heeft opgelopen. Vorig jaar reeds werd een flink portie daksparen door een ploeg vrijwilligers geschild. Deze zijn gebruikt voor een nieuw beschot te maken. De rietdekker verwacht van binnen worden opgeknapt. De "Stichting Vrienden van de Fellen oord" wil van het bouwwerk een heemkundig studiecentrum maken. De stidhting heeft zo'n 1000 begunsti gers die het mogelijk maken de dage lijkse kosten te dragen. Kosten heeft men namelijk ook van de hypotheek, die werd opgenomen om de boerderij voor 5000,- te kunnen aankopen. Onbekendheid met de geschiedenis van het bouwwerk is er in (het verle- Dit is een foto van het schilderij van dominee A. van der Vlugt, voorstel lende "De Fellenoord" met "Vrouwke: van Wezel" nog 5 d 6 weken nodig te hebben. Dan is het dak van een nieuwe laag riet voorzien en kan er weer een men sen leeftijd beginnen. De reconstructie van het dak is een kostbare zaak. De gemeenteraad van Drunen stelde onlangs echter 'n kre diet van 25.000,- voor de restaura tie beschikbaar. Het stichtingsbestuur verwacht hier de rietdekker en de timmerman van te kunnen betalen. De totale restauratie vergt een in vestering van ruim 65.000,-. Be halve de gemeentelijke subsidie heeft ook het rijk 25.000,- toegezegd. Een aanvraag voor provinciale subsi die is weg. De heer Van Bezooyen vertelde dat de restauratie geleidelijk aan zal wor den voltooid. Na 'het dak zijn de ra men aan de beurt. Het gebouw is dan volledig af te sluiten en kan daarna ■Qxcluóieve herenkleding WAALWIJK den de oorzaak van geweest, dat De Fellenoord nooit op de lijst van be schermende monumenten terecht is gekomen. Het vervallen bouwwerk lag wat achteraf in het bos. De vorige eigenaar kreeg in het verleden toe stemming naast de beide oude gebou wen de Fellenoord en de Schaaps kooi - een nieuwe woning te bou wen. Voorwaarde was echter dat dt beide oude gebouwen zouden worden afgebroken. Tijdens een eerder bezoek hadden heemkundigen al laten weten veel te voelen voor handhaving van de boer derij, die naar hun smaak beslist his torische waarde had. Inderhaast werd een stichting in het leven geroep die de bevoegdheid kreeg de oude boer derij te kopen, om deze zo voor af braak te behoeden. Toen het gemeentebestuur de daden van het stichtingsbestuur vernam, keek men wel wat vreemd op. De boerderij was immers voor afbraak bestemd en van de waarde van het bouwwerk wist men op dat ogenblik nog niets. De eerste reactie was dan ook een stokje te steken voor de koop. Een gesprek tussen b. en w. en het stichtingsbestuur werkte verhel derend. Het gemeentebestuur wijzig de haar zienswijze en droeg het pand voor toevoeging aan de lijst van be schermende monumenten voor. Dru nen zit namelijk niet bepaald dik in z'n gebouwen van historische waarde. Monumentenzorg accepteerde 't ver zoek en dat betekende ook dat er ge subsidieerd zou worden. Het rijk stelde f 25.000,- beschikbaar, welk bedrag echter pas over enige jaren beschikbaar komt. Ook de gemeente Drunen wilde eenzelfde bedrag be schikbaar stellen, echter op korte ter mijn. Dankzij dit bedrag is men in middels met de restauratie kunnen aanvangen. "Steeds als we weer een bedrag beschikbaar hebben volgt een nieuwe fase van het restauratieplan Geleidelijkaan hopen we De Fellen oord zo gerestaureerd te hebben", vertelde de heer A. van Bezooyen, de secretaris-penningmeester. Hij is verheugend dat het gemeente bestuur achter de plannen van de stichting staat. Dat men in betrekke lijk korte tijd ook 1000 begunstigers heeft kunnen vinden, duidt er wel op, dat velen vertrouwen hebben in het werk van de stichting. Een van de belangrijkste taken voor het bestuur is volgens de heer Van Bezooyen De Fellencord grote bekendheid geven. Een van de onderdelen van de "re clame-campagne" is wel de Fellen- cord-wandeltocht, die ieder jaar ge houden wordt en waaraan een groot aantal natuur- en wandelliefhebbers deelnemen. Men wil van de oude boerderij een Heemkundig Studiecentrum maken. Daaraan is in Midden-Brabant onge twijfeld behoefte. Vanuit De Fellen oord kan men wellicht het heemkun dig werk opvatten en velen uit de streek van Drunen en Waalwijk hier voor interesseren. Een nauwe samen werking is er met Heemkundekring Onsenoort uit Nieuwkuyk. Wellicht komt er dan verbetering in de be staande doch vrij rustige Kring Mid den-Langstraat e.o., waaronder Waal wijk en omgeving in Brabants Heem vallen. In deze stad zijn beslist wel scholieren die zich voor heemkunde interesseren. De Fellenoord wordt geheel in de oorspronkelijke stijl gebracht. Men wil er ook veel historische voorwer pen, die betrekking hebben op de om geving in onderbrengen. Het stich tingsbestuur heeft al een deel van de verzameling van de oud-Drunense do minee A. P. van der Vlugt. Deze Nu kunnen wij U in onze geheel ver nieuwde BONT SPECIAALZAAK een geweldige collectie tonen. BONTMANTELS - BONTHOEDEN - NERTSCOLLIERS en CRAVATTEN Vismarktstraat 17 - 19, BREDA EIGEN ATELIER Tel. 01600 -35230 heeft veel heemkundig werk verricht in de omgeving van De Fellenoord. Hij maakte ook het schilderij van de oude boerderij, waarvan een foto op deze pagina is afgedrukt. Ook heeft men al verschillende oude landbouwwerktuigen. De laatste aan winst is een steen, gevonden op het landgoed De Hoge Akker in Nieuw kuyk, die vroeger als ploeg diende. Al deze historische voorwerpen wor den in De Fellenoord ondergebracht. Overigens wil men er geen museum van maken, maar de primitieve in richting van vroeger trachten te hand haven. In de direkte omgeving van de boer derij staat eên uit 1820 daterende schaapskooi opgebouwd uit vlecht- wanden die met leem zijn bestreken. Lange tijd heeft hier ook een schaaps herder gewoond, die al breiend met zijn schapen de heide optrok. Het stichtingsbestuur had indertijd deze schaapskooi graag gekocht. De mid delen ontbraken echter. Momenteel is het gebouw opnieuw te koop aan gebeden. Het is nog in handen van de heer Klerx, eigenaar van café 't Snoekske in Waalwijk. De schaaps kooi is de afgelopen zomer als kam peerboerderij gebruikt. De heer Klerx had plannen van het gebouw een audentieke boeren'herlbérg te maken. De plannen hiertoe kon hij echter -- ook tot verdriet van het stichtingsbe stuur - niet rondkrijgen. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, de Oisterwijkse architekt P. Drijvers, schreef in een extra uitgave van "Met gansen trou', het blad van de heemkundekring Onsenoort, een interessant verhaal over boerderijen. Met name beschrijft hij hierin De Fellenoord. Wij citeren: "De boerde rij Fellenoord ligt aan de uiterste zuidgrens van Saksische boerderijen. Het is dan ook geen wonder, dat in deze boerderij de invloed van het Saksische zowel als het Frankische boerderijtype te bespeuren is. De boerderij moet zijn gebouwd tussen 1600 en 1700. Zij is zeer eenvoudig van indeling. De voordeur is in de eindgevel aan gebracht, wat bij 't Frankische langs- geveltype niet voorkomt. De woon ruimte (d'n herd) en de geut vormen een geheel zonder afscheiding. In d'n herd, de grote open schouw met twee lampegaten en een stookgat voor de koeketel, twee bedsteden, waartussen een kast, waarin het glaswerk en het goeie servies werd opgeborgen. Naast de schouw een slaapkamer, die op de stal is uitgebouwd. In deze slaapka mer een bedstee en een kast. De kast kan eventueel ook nog als bedstee in gericht worden. Onder de bedstee in deze kamer is de aardappelkelder, waar 's winters de aardappelen werden opgeslagen voor dagelijks gebruik, zodat de aard appelkuil, welke buiten lag, in de winter niet geopend behoefte te wor den. Dit om bevriezing van de aard appelen tegen te gaan. De open trap naar de zolder van be- hakte eiken bomen en treden, is zo danig opgesteld, dat ook van deze trap gebruik gemaakt kan worden om de opkamer te bereiken. De potstal ligt dwars op de langsgevels, zoals dit algemeen bij de Frankische boer derij het geval is. De schuur is be reikbaar door grote deuren in de eindgevel, zoals dit weer bij Saksi sche boerderijen normaal is. De constructie van de gebinten -s zeer simpel. De boerderij bevat vier stel gebinten, bestaande uit stijlen en liggers van inlands eiken hout. Over de stijlen weer de zgn. wörm. De kapspanten ontbreken hier. De kapconstructie is hier een zgn. sporenkap. De tamelijk zware eiken houten -sporen, welke ongeveer 50-60 cm van elkaar liggen zijn om de an dere door zgn, hanenbalken versterkt. Over de sporen zijn de rietlatten en speciaalzaak De noordgevel van boerderij "De Fellenoord". De foto is van A. van Doorn uit Eindhoven. 's Maandags voormiddag gesloten het rieten dak aangebracht. De vorst van -het rieten dak is afgedekt met graszoden, welke met houten pennen in het riet zijn vastgezet. Boven het woongedeelte is een zolder aangebracht van eiken kinderbinten waarop -een vloer van gezaagde plan ken. De vloeren van het woongedeel te en de keldervloer zijn van blauwe en rode plavuizen van 20 x 20 cm groot. De vloer van de geut is ge metseld van gebakken klinkers op zijn plat. De achtergevel is nog gedeeltelijk van hout, (gepotdekselde planken), wel ken tegen weersinvloeden wio-rdt be schermd door een aangebrachte laag stro, welke met latten daartegen is bevestigd. De raamkozijnen met ra men zijn in de voorgevel als kruisko zijnen uitgevoerd. Deze indeling en ook de profilering van het kozijnhout doet ons aan de Gotische stijl den ken. Zo schrijft de heer Drijvers. Hij wijst er op dat het niet onmogelijk is dat vroeger de ramen hebben ontbroken. Bij De Fellenoord stond het bakhuis- je ongeveer 15 m van de boerderij af en is in 1944 door oorlogshandelin gen vernield. Het bakhuisjes is weer herbouwd en is nu in gebruik als berghok. Nu we bijna mooie oude boerderijen en woonhuizen zien af branden, afbreken of door slecht on derhoud in elkaar zien storten, is 't verheugend dat deze boerderij in Dru nen behouden kan blijven.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1