wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Restauratie van middeleeuws raadhuis in Geertruidenberg gereed bouwman brillen BONT I Jeugd van Waspik vraagt om een oud schoolgebouw Het leven in De Fellenoord i GEBOUWENCOMPLEX AAN DE MARKT DATEERT UIT 1530 HEARING VAN STICHTING JEUGDBELANGEN oendervangers erenmodeadviseur Dr. C. Kortmann verricht donderdag de opening Oorspronkelijke inventaris Wij hebbenUeigenlijk niets meer te vertellen onze brillen spreken namelijk voor zich! Gewoon door hoge kwaliteit fraaie vormgeving (dacht Uook niet?) Uit 1530 Vierschaar Dodelijk ongeval op Langst raat weg in Waalwijk Tel. 2776 (04160) Financiële toestand Pelterjjenhuis VERMEULEN In Waspik staat schoolgebouw niet 6 lokalen leeg Conclusie beier gekleed met een hoed DONDERDAGAVOND 4 pECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 97 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra va o het Zu Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mud. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incdc.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" V fin nn7.p itprsln cropvpr GEERTRUIDENBERG - Donderdag 11 december zal drC. Kortmann, Commissaris van de Koningin in Noord Brabant, de officiële opening ver richten van het gerestaureerde middeleeuwse raadhuis vein Geertruiden berg. Dit in het begin van de 16e eeuw gebouwde raadhuis is een gang naar deze oude Brabantse stad zeker waard. In het restauratieprojekt wer den behalve het raadhuis en de ambtswoning ook een tweetal panden aan de Markt betrokken. Ook in deze panden zijn gemeentelijke afdelingen ondergebracht. De restauratieplannen kwamen 24 jaar geleden al ter tafel. Omdat in de crisisperiode van de dertiger jaren en in de tweede wereldoorlog geen on derhoud aan het raadhuis en de ambtswoning kon worden verricht ge raakten beide panden al vrij snel in een verregaande staat van verval. Aan een grondige restauratie viel niet te ontkomen. Het plan van het Belan- gencomité Geertruidenberg, in 1946 om de voorgevel van het raadhuis in de toestand van vóór 1768 te herstel len, kctn geen genade vinden bij het Rijksbureau voor de Monumenten zorg. In 1957 lcwam een gedetailleerd plan gereed voor de restauratie van het raadhuis en de voormalige ambtswo ning en voor de nieuwbouw van een secretarie achter dit gebouwencom plex. Met uitzondering van het laatst genoemde verkregen de plannen de vereiste goedkeuring. Vier jaar later bracht het architaktenlbureau Van der Laan uit Rosmalen nieuwe plannen voor de restauratie van het raadhuis en de ambtswoning ter tafel. Intussen was namelijk gebleken dat een meer ingrijpende restauratie van het com plex nodig was. Ook had de ontdek king van fresco's in de westelijke voorkamer van de ambtswoning een herziening van het eerste plan nood zakelijk gemaakt. In 1963 kon dankzij de financiële medewerking van het Rijk door de Aannemersfirma J. de Ront-w. Huiten uit Nieuwkuyk een aanvang worden gemaakt met de restauratie van het raadhuis, de voormalige ambtswo ning en twee panden aan de Markt. In verband met de bijzondere struc tuur van de vijf uit de Middeleeuwen daterende panden (o.a. ongelijk hoog ten van de vloeren en verdiepingen) en het gestelde doel dat het complex in zijn geheel zowel tot eén goed re presentatief als een ruimtelijk effi ciënt stadhuis gevormd moest wor den, ontstond een belangrijke vertra ging in het werk. Slechts weinig van de oorspronkelijke inventaris van het raadhuis is be waard gebleven. Van de stadsvier- schaar is nog aanwezig de balie en het in 1791 door Pieter Carati ge- stucadoorde schoorsteenstuk en pla fond. Eveneens is behouden een van de twee houten leeuwen, in 1740 ver vaardigd door de beeldhouwer Dirk van der Wagt uit Gouda en het uit 1685 daterende schilderij "De Ge rechtigheid" van Aart van Tongeren. De schoorsteenmantel, waarop voor komen de wapens van Carel van Be- veren, rentmeester van de Prins van Oranje en zijn echtgenote Margrieta van Goutswaert, had na 1920 zijn plaats gevonden in de 'hal van het X I Grotestraat 231, Waalwijk, Tel. 38 66 smaandags tot luurgesloten raadhuis, doch is nu geplaatst in de burgemeesterskamer. Het klokje in het torentje van het raadhuis dateert uit 1647 en draagt als randschrift "Comelis Oude rogge en DIO Rotterdam 1647". Het to rentje is bekroond met de 18e eeuwse windvaan, in de vorm van een leeuw met knots, symbool van 't stadswapen. De deuren en de tralies in de kelder van het raadhuis herinneren aan de gevangenis die eeuwen lang hierin was ondergebracht. De belangrijkste, historische stukken van de stad Geertruidenberg, die be waard zijn gebleven, zijn de 16e eeuwse Keurboeken en de uit de 17e en 18e eeuw daterende Magistraats- biMiotheek. In zijn huidige grootte en vorm da teert het raadhuis uit het jaar 1530. Niet geheel bekend is of Geertrui denberg, dat in 1213 stadsrechten verkreeg, reeds eerder over een eigen gebouw voor bestuur en rechtspraak beschikte, al wordt wel uit verschil lende bouwkundige onderzoeken aan genomen, dat de stad Geertruiden berg reeds in de 14e eeuw 'n raad huis bezat. Was het raadhuis vóór 1593 uitslui tend bestemd voor het stadsbestuur, in het jaar van de inname van de stad door Prins Maurits, namen ook de stadssecretaris en zijn klerk intrek in het raadhuis. Speciaal voor hen wer den door een schrijnwerker en een stoeldraaier een uittrektafel, "scha- belbankeri' en "tresoren" vervaar digd. Tijdens een vernieuwing van de se cretarie in 1598 webd op last van het college van schout, burgemeesters en schepenen ook de gevangenis naar 't raadhuis overgebracht. Deze kelders zouden later ook dienst doen als op slagruimte voor turf en in de 19e eeuw zelfs als wijnopslagplaats. Een gijzel- of vertrekkamer voor opslui ting van civiel gegijzelden was reeds eefder gebouwd. In het raadhuis was ook de vier schaar opgenomen, de vergaderzaal WAALWIJK - Op de Langstraat- weg- in Waalwijk is dinsdagavond de 73-jarige F. de Vries, gewoond heb bende in de Baardwijksestraat, bij het oversteken twee keer door per sonenauto's aangereden. Hij over leed ter plaatse. Bij de le aanrijding werd hij licht geraakt maar een auto aan de tegenovergestelde rich ting (Drunen) kon het slachtoffer niet meer ontwijken De heer De Vries is gedurende 45 jaar bestuurslid geweest van de Hengelsportvereniging „Maar Ge duld Hebben". De laatste jaren was hij secretaris van de vereniging. Besoyensestraat Waalwijk van schout en .schepenen als rechts college in civiele en criminele proce dures, waarin enige malen per week recht werd gesproken. Binnen de ba lie van de vierschaar zetelde de ma gistraat terwijl de procureurs, advo caten en anderen tijdens de rechtszit tingen buiten de balie moesten blij ven. 's Winters - bij koud weer - modhten de procureurs binnen de ba lie bij 'het vuur komen staan. In de 17e en 18e eeuw stond het raadhuis niet alleen ter beschikking van het stadsbestuur, maar werd het oök enkele malen als verblijf voor soldaten. Deze inkwartieringen be rokkenden vaak schade aan de toe stand van het 'raadhuis. In 1626 had men zelfs geruime tijd nodig om het gebouw te reinigen van de vuiligheid en stank, die waren ontstaan door de legering in 1625 van de zieke en ge kwetste soldaten van de Prins van Oranje. t Na de verbouwing van de voorgevel in 1739 liet de financiële toestand van de stad geen bijzondere uitgaven voor het stadhuis meer toe. Ofschoon in de veertig jaren der 18e eeuw de kerk, de stadsgebouwen 'en de straten in een staat van verval verkeerden, konden geen gelden beschikbaar ge steld worden voor herstel daarvan. De ambtenaren hadden in 1764 zelfs nog een tegoed van 14.000,- we gens achterstallige salarissen. Na vier eeuwen kan Geertruidenberg nu weer beschikken over 'n raadhuis. Nu kunnen wij U in onze geheel ver nieuwde BONT SPECIAALZAAK een geweldige collectie tonen. BONTMANTELS - BONTHOEDEN - NERTSCOLLIERS en CRAVATTEN 35230 Vismarktstraat 17 -19, BREDA Tel. 01600 EIGEN ATELIER Ten einde meer georiënteerd te raken omtrent de wensen en ver langens welke er onder de Waspik- se jeugd leven met betrekking tot de vrije tijdsbesteding organiseerde de stichting jeugdbelangen een hea ring in de zaal van café De Statie. Een kleine 700 uitnodigingen ver stuurde de stichting hiertoe aan de jongens en meisjes tussen de 16 en 25 jaar. Slechts een 25 tal van jon geren gaf gehoor aan deze uitnodi ging, wat niet wegneemt dat er zich toch een zeer vruchtbaar ge sprek ontwikkelde. De zeer uiteen lopende ideeën die de jeugd op deze hearing ter tafel bracht omtrent de vrije tijdsbesteding spitsten zich al heel gauw oe rond het probleem van de huisvesting. En hier was het bij het stichtingsbestuur kenne lijk ook om begonnen. Er staat in Waspik n.l. een school gebouw van zes lokalen leeg en de vraag was nu: in hoever bestaat er momenteel bij de jeugd behoefte aan een dergelijke ruimte om haar liefhebberijen en hobby's in te kun nen botvieren. Het stichtings bestuur werd al heel gauw in haar mening gestaafd dat die behoefte er zeer nadrukkelijk is. Er zijn van de kant van de jeugd beslist wel iniatieven te verwach ten als zij over voldoende accommo datie kunnen beschikken, initiatie ven welke de stichting jeugdbelan. dat voldoet aan de eisen van de tijd en dat opnieuw die monumentale luister heeft verkregen, waarvoor de stad zich sedert eeuwen zo met de no dige ups en downs heeft beijverd. gen heel graag wil begeleiden stimuleren. Een voorzichtige conclusie van deze avond mag wel zijn, zo formu leerde de voorzitter de heer H. C. Welling, dat het stichtingsbestuur bij de gemeenteraad stappen zal gaan ondernemen om de voormalige jongensschool in welke vorm dan- ook voor de jeugd beschikbaar te krijgen. De jeugd op haar beurt zal dan echter daden moeten stellen en waar moeten maken dat inderdaad een dergelijke ruimte intensief ge bruikt gaat worden. Er presenteer den zich al direct enkele jongelui die druk aan het sleutelen zijn aan skelters e.d. en die hun groepje graag uitgebreid zouden zien. Dan was er ook belangstelling van de kant van de jongerensoos terwijl bovendien plannen bleken te be staan tot oprichting van een soos voor de oudere jeugd. DRUNEN De Stichting Vrienden van de Fellenoord werkt hard aan de restauratie van de historische boerderij 'De Fellenoord', gelegen aan de rand van de Drunense Dui nen. Vorige week schreven wij uit voerig over de plannen die er be staan om 'De Fellenoord' tot een Heemkundig Studiecentrum te ma ken. Ook hebben we toen de bouw stijl toegelicht. De laatste bewoner van de boerderij, de heer Jan van Wezel, heeft voor ons blad zijn her inneringen op papier gezet. In on derstaand verhaal kan men lezen van het leven in 'De Fellenoord', rond de laatste eeuwwisseling. "Ik ben in het huls, dat nu zijn be stemming als museum gaat krijgen, geboren in 1896. Ook mijn moeder is in dit huis geboren en wel in 1858. Mijn ouders hadden een boerderijtje zoals ze toen allemaal waren met 4 5 koeien, wat varkens en een stel letje kippen. De grote landbouwbedrijven zoals er nu zijn, kende men toen nog niet. Verder hadden we zo wat 4 ha land bouwgrond, waarvan een gedeelte weiland en een gedeelte akkerbouw gewassen, die hoofdzakelijk be stemd waren voor eigen consumptie en veevoeder, want veel handel was er toen nog niet in de artikelen, die wij teelden. Alleen voor aardappelen hadden we enkele afnemers in het dorp. Stro le verden wij nog wel 'ns af aan land bouwers ten noorden van de Berg- sohe Maas, omdat daar wat meer vee werd gehouden en minder aan akkerbouw werd gedaan. Ik weet nog, dat ik als schooljongen af en toe met vader mee mocht om stro af te leveren in Wijk en Aalburg en dan dacht ik, dat ik al heel ver van huis geweest was. Dat was voor mij toen veel meer alsdat nu iemand naar Amsterdam of naar Den Haag gaat. Dat moest natuurlijk allemaal met paard en kar gebeuren en daar was met laden en lossen mee gere kend een hele dag mee gemoeid. Als de dagen op zijn kortst waren, was het wel eens een eindje in de avond voor we thuis waren, maar dat hinderde niet, want met de ver lichting werd het toen ook niet zo nauw genomen. Auto's waren er toen nog niet, dus je kon alleen maar tegen een boerenkar aanrijden, die maar 5 km snelheid had. Nu iets over de andere producten. Het koren, dat we verbouwden, werd gebruikt als veevoeder. Een klein gedeelte van de rogge werd be stemd om zelf brood van te bakken. Die lieten we dan bij de molenaar maken. Dan ging het meel thuis door een zeef om er de bast van het ko ren, de zgn. zemel uit te halen en de bloem, die door het zeef viel, daar werd dan brood van gebakken. Op een afstand van ca. 15 meter van het woonhuis staat nog een schuurtje. Op diezelfde plaats stond vroeger het zgn. bakhuis, dat je vroeger bij elke boerderij aantrof. Daar stond dan een trog in, dat was een kist op vier poten, waarin het meel werd gestort en warm water en gist. De gist was nodig om het brood te laten rijzen. Ik weet ook nog, dat dat rijzen met zuurdeeg plaats had. Dat was een overschotje van het deeg van de vorige week en dat liet men dan zuur worden, maar wij zijn toch al vroeg met gist be gonnen. Dat beviel ons beter. Als alles in de trog was, dan moest men aan het mengen tot het een taaie massa werd. Ik heb als kleine jongen nog dikwijls moeten trappen, om het deeg taai te krijgen. Ik herinner me nog goed, dat mijn voeten in huis gewassen werden en dan droeg mijn vader me op zijn rug naar het bak huis, daar op die manier mijn voeten schoon bleven. Maar toen ik groter was geworden, kneedden wij alles met de hand. Ondertussen werd de oven aangestookt, waarin we takke- bossen stookten. Van te voren werden de broden ge vormd en die werden ondergestopt om goed warm te blijven en als de oven warm genoeg was dan ging het brood er in om na ongeveer een uur weer er uit te halen. De rest van het graan dat we verbouwden werd ge bruikt als veevoeder. We lieten dan half rogge en de andere helft haver door elkaar malen en dat was dan voor de koeien en de varkens. JAN VAN WEZEL (wordt vervolgd) Vervolgens gingen er ideeën uit in de richting van velerlei hobby clubs voor jongens en meisjes van af metaal- en houtbewerking tot klei en pitriet. Voorts was er be langstelling voor vormingsavonden waarop bepaalde onderwérpen door meer deskundigen zouden worden belicht, naar tafeltennis en schaak clubs, naar mogelijkheden voor mu. ziekbeluisteren en een debating club. Zeer zeker dacht men ook aan een mogelijkheid waar de jeugd el kaar zondermeer zou kunnen ont moeten voor een kontakt en een gesprekje. Overigens bleek hier dat de blokhut aan de burgemeester Couwenbergstraat maar zeer zelden voor welke activiteit danook is be zet. Ook zocht de jeugd naar wegen voor een gemakkelijker kontakt met het stichtingsbestuur en met bet gemeentebestuur. Hier heeft naar de mening van de stichting ieugdbelangen de kontaktraad wel ke door haar in het leven is geroe pen met daarin vertegenwoordigers uit de diverse verenigingen, in het geheel niet aan haar doel beant woord. Van de jeugd zal nog heel veel zelfwerkzaamheid Worden ge vraagd wil een eigen tehuis een feit kunnen worden maar al zij er zelf iets van wil maken dan zal de ruim te ook aan het doel kunnen beant woorden ,op een wijze zoals de jeugd dat zelf graag wil. Ook de bejaarden hebben voor één van de lokaliteiten belangstelling getoond. Een klassieke Borsalino of een modische Franse Flêchet, een sportieve tweed-hoed, een Hollywood of een Wegener, er is een hoed bij, die U staat. Kom en kies uit meer dan duizend hoeden. Vanaf 19,75 tot 65,—. 0 HEBT U HET AL GEZIEN onze „Chicken-Shop for young men" Heuvelstraat 133 Tilburg Parkeren voor de deur (via de Nieuwlandstraat)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9