wAalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt «De Vossenberg» verwelkomde deze week de eerste bewoners Positieve geluiden uit Moskou toCci mpe MISSIEHUIS ST. ANTONIUS TE KAATSHEUVEL IN ENKELE MAANDEN VERBOUWD TOT MODERN BEJAARDENCENTRUM jOcimpc Bewoners komen uit alle windstreken naar Kaatsheuvel Eerste plannen Kostbare investering Mm Indeling Missiehuis Dreigend conflict in metaalnijverheid over nieuwe C.A.O. Tilburg DONDERDAGAVOND 11 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 99 3 Opname-comité Wilson's reactie op Haagse top - Overgeplaatst De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 by girobetalin, (by incasso p.postkwit. 75 ct. extra Advertentieprij s 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Te},. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Vanaf het conflict in de Tweede wereldoorlog, is de Sowjet-Unie het meest bevreesd voor Duitsland, waarvan het de kracht der wape nen heeft gevoeld in de veertiger ja ren. Een vrees die volkomen be grijpelijk is. Wat Oost-Duitsland (DDR) betreft is deze vrees ver dwenen, omdat deze onmondige sa telliet geheel onder controle van de Russen staat en er bovendien in de vorm van Walter Ulbricht een „zet baas" is, die Moskou geheel kan vertrouwen. De grote vrees bleef bestaan voor het zich snel herstellende West, Duitsland, waarvan men een zeker revanchisme vreesde. Zolang de CDU aan de regering was, bleek Moskou geen goed woord voor de Bondsrepubliek over te hebben. In de periode van de gemengde regering, toen Willy Brandt minis ter van buitenlandse zaken was, bieek reeds, dat Brandt een serieus voorstander was van een betere verstandhouding met Oost-Europa, waarbij hij niet ongenegen was, wat de Bondsrepubliek betreft wat wa ter in de wijn te doen. Dat hebben de Russische leiders in hun oren geknoopt. Nu de socialisten met Willy Brandt als Bondskanselier aan de regering zijn, blijkt dat de vroegere burgemeester van Berlijn het meen de wat hij zei. Een van de eerste dingen die van start gingen was 'n poging tot verbetering van de rela ties met het oosen. De vraag bleef natuurlijk hoe Moskou daarop zou reageren. Het blijkt, dat Moskou hier bij zonder gunstig op reageert. Men neemt in de hoofdstad van de Sow jet-Unie Willy Brandt blijkbaar serieus. Ja, men gaat in zijn tege moetkoming, zeker bezien vanuit het starre communistische stand punt, zelfs heel ver en schroomt niet, om een volkomen betrouwbare satelliet als Walter Ulbricht voor het hoofd te stoten. De grootste vrees van de DDR is wel, dat de Oostbloklanden nauwere relaties met de Bondsrepubliek zul len aangaan. West-Duitsland heeft namelijk zoveel te bieden, zeker op economisch gebied, dat de verhou ding dan wel eens te prettig zou kunnen worden, hetgeen zijn weer slag zou hebben op Ulbricht en zijn DDR. Dat was dan ook reden voor de leider van Oost-Duitsland om zich op de kort geleden gehouden twee daagse conferentie van de landen van het Warschaupact met hand en tand te verzetten tegen een toena dering tot Bonn. Moskou ziet dit ech- er anders en verwacht positieve re. sultaten van zo'n toenadering en het gevolg is dan ook, dat de me ning van Ulbricht gewoon niet heeft meegeteld op deze conferentie. Besloten werd zelfs, dat het de Oostbloklanden toegestaan wordt, om elk individueel tot betere rela ties met de Bondsrepubliek te ko men, iets waar Ulbricht juist de grootste vrees voor heeft, omdat hij meent, dat men dan individueel Wel eens verder kon gaan, dan in blok- verband het geval zou zijn. Het slotcommuniqué sprak zelfs van Duits realisme, gericht op sa menwerking met andere landen" en vermeldde dat „alle socialistische landen het zullen toejuichen, als de nieuwe Westduitse regering de les sen trekt uit de jongste geschiede nis en zich bevrijdt van de ballast van het verleden". Dat zijn de lo vende woorden aan het adres van de Bondsrepubliek, zoals die na 1945 nog nooit gehoord zijn. De positieve reactie van Moskou op de nieuwe politiek van Bonn, vloeit waarschijnlijk voort uit het Westduitse voorstel om reeds op 8 december te beginnen met bespre kingen tussen Moskou en Bonn om te komen tot een bilaterale over eenkomst, die het gebruik van ge weld voor beide partijen uitsluit. Tevens hebben de Duitsers zich be reid verklaard met Polen te spre ken over bepaalde problemen, zo- (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Het nieuwe bejaardencentrum De Vossenberg in Kaatsheuvel heeft deze week de eerste bewoners verwelkomd. Maandag a.s. wordt één etage in gebruik genomen. Dat betekent dat volgende week 25 bejaarden een nieuw onderkomen hebben gevonden in d it voormalige missiehuis. In goed twee maanden is het enorme gebouw aan de Hoofdstraat, waarin vroeger 240 seminaristen waren gehuisvest, omgebouwd tot een modern bejaardencentrum met 90 bedden. Opvallend is dat de nieuwe bewoners uit geheel Nederland komen. Dat is ook de opzet van het stichtingsbestuur geweest, dat naar een regionaal huis streefde met opname mogelijkheden voor bejaarden uit alle windstreken. Dertig bejaarde paters en broeders, die reeds in het gebouw gehuisvest warent blijven in Kaatsheuvel wonen. Dat betekent dat de Orde van de H. Familie in feite de be schikking krijgt over een "eigen" bejaardencentrum. De nieuwe direkteur van De Vossen berg, de heer A. Wajon - voor zijn benoeming bedrijfsleider van het Ef- telingsrestaurant - vertelde ons dat voor 1 februari van het volgend jaar het gehele complex gereed is. Men kan dam 90 bejaarden huisvesten. De nieuwe bewoners krijgen zeer riante kamers ter beschikking. Er zijn 17 twee-persoonskamers en 68 een-per soonskamers. De twee-persoonska- mers hebben een eigen douche-cel, toilet, keukentje met koelkast en kookplaatje. De kamers zijn verdeeld over drie etages, die de naam hebben gekregen van resp. Den Haag, Am sterdam en Rotterdam. De gangen op deze etages zijn genoemd naar be kende straten in deze steden. In De Vossenberg werken straks 30 personeelsleden. Ongeveer de helft hiervan zijn religieusen. Zo hébben 7 broeders, die vroeger in het missie huis werkzaam waren, een taak ge kregen in het nieuwe bejaardencen trum. Tot het verplegend en verzor gend personeel behoren zusters van 3 ordes: zusters van Schijndel, zusters van Baarlo en zusters van de H. Fa milie. Adjuct-directrice is zr. Imelde. Het complex beschikt over een eigen bakkerij. Verder wil men een kleine veëstapel gaan houden. Een boerderij is daarvoor aanwezig. De plannen om het missiehuis om te bouwen tot een bejaardencentrum zijn snel gerealiseerd. In mei van dit jaar werd het idee geboren bij enkele par ticulieren die er meit de paters over gingen praten. Waarom wilde men 't missiehuis St. Antonius nieuwe leven inblazen? Het ging de initiatefne- mers aan het hart dat een zo groot gebouw zo ondoelmatg gebruikt werd en een zo kwijnend bestaan leed. Daarnaast woonden er oudere geeste lijken, die eigenlijk wat in de ver drukking waren gekomen door het ontbreken van een aangepaste huis vesting. Het gebrek aan huisvestings mogelijkheden voor bejaarden alom deed de initiatiefnemers besluiten er een bejaardencentrum van te maken. De provinciaal overste van de Paters voelde wel iets voor het plan. Hij zag hierin een oplossing voor de toene mende zorgen rond de verzorging van 'n groep ouder wordende religieusen. Het huis werd aangekocht, de ver bouwingsplannen werden door de Kaatsheuvelse architect Heintzberger uitgewerkt en de stichting werd ge formeerd. In het bestuur hébben zit ting de heren A. Footers (voorzitter), J. Borghuis (secretaris), W. Noord- huyzen (penningmeester), drs. K. van Tuyn, P. Vloemans en pater B. Wil brink (namens de Orde van de ,H. Fa milie). De gemeente Loon op Zand-Kaats- heuvel is uitstekend geoutilleerd op het gebied van bejaarden-huisvesting. Zo zijn er in Kaatsheuvel nog 3 be jaardencentra: Bethlehem met 85 be- gemeente Eindhoven die er zorg voor draagt dat steeds een voldoende aan tal bejaarden in De Vossenberg aan wezig is. Dat de plannen zo snel gerealiseerd konden worden vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit dat men geen subsidie van gemeente, provincie of rijk nodig had. Overigens vergt de verbouwing een investering van zo'n 500.000, -Ook voor de aankoop was geld nodig. De financiering is op basis van een sluitende exploitatie- opzet rond. De bejaarden betalen, af hankelijk van de grootte van de ka mer tussen de 450,- en 500,- per maand. Secretaris Borghuis vertelde ons dat het gemeentebestuur enorm blij is met het plan. Dat is niet te verwonderen, immers, zonder subsidie heeft Kaatsheuvel er een fraai bejaardencentrum bij. Ver der betékent de huisvesting van zo'n 90 bejaarden en 30 personeelsleden voor de middenstand een enorme im puls. De verbouwing van De Vossen berg wordt uitgevoerd door plaatse lijke middenstanders. Dit is het voormalige missiehuis aan is verbouwd tot een modern regionaal re leslokalen op de benedenverdie ping zijn 8 twee-persoonskamers on dergebracht. Verdeeld over drie eta ges vindt men de overige kamers. Het complex omvat verder een grote keu ken, bakkerij, verbouwde eetzaal, re creatiezaal, biljartkamer, hobbyka mers, spreekkamers, ziékenkamers, etc. Ook izijn er kamers voor het per soneel. Vefder is er een grote kerk en éen dagkapel. Rond het gebouw ligt een wandelpark van ongeveer 5 ha. Kaatsheuvel kent, waarschijnlijk als een van de weinige gemeente in Bra bant een centraal opnamecomité voor bejaardenhuizen. Dit opnamecomité voorkomt dat het aanbod bij het ene huis te groot en bij het andere huis te klein is. Doordat de vier bejaar dencentra zo verspreid in het dorp liggen is het mogelijk de bejaarden zo dicht mogelijk bij hun oude wo ning onder te brengen. Hoewel De Vossenberg dus weinig bewoners uit de gemeente zelf krijgt, is het niet onmogelijk dat het centrum in een in cidenteel geval misschien zou kun nen ivorden gebruikt als opvangcen trum, waarna men dan weer naar een ander huis doorgaat. Al de bejaardenhuizen in Kaatsheuvel In weerwil van het feit, dat La bour in Engeland steeds grotere veriezen te incasseren krijgt, het geen weer is gebleken uit tussen tijdse verkiezingen, gaat premier Wilson rustig voort. Hij heeft gere ageerd op de resultaten van de Haagse conferentie, waarbij ten slotte de mogelijkheid werd ge schapen, dat Engeland tot de Ge meenschappelijke markt kan toe treden. Wilson juichte dit toe. Engeland is klaar om over deze toetreding verder te praten, maar de prijs moet ook niet te hoog worden, want an ders zou het Engelse volk niet tot toetreding kunnen overgaan. Met deze diplomatieke draai zorgde Wil son er voor de steeds sterker wor dende groep die zich verzet tegen Engelands toetreding tot de EEG niet tegen de haren in te strijken. Volgens Wilson zou Engeland reeds snel tot de Euromarkt kunnen toe treden, wanneer men het maar eens werd over de belangrijkste punten. De rest zou na toetreding kunnen worden geregeld. als de Oder-Neisse-grens, iets waar van vroegere regeringen in Bonn nooit wilden horen. Voor Moskou een bewijs, dat Brandt het ernstig meent. Overigens is deze toenadering, die een bijdrage tot ontspanning in Europa kan betekenen, een tere zaak, die met de nodige voorzichtig heid dient te worden behandeld. j Deze foto toont o.a. de recreatie en eetzaal (boven)t een recreatiekamer (linksonder) en de receptie (rechtson der) in het nieuwe bejaardencentrum De Vossenberg. woners, Rosegaefde met 35 en Sint Janshof met 37 bewoners. In het dorp Loon op Zand is ter vervanging van het GerlachuSpension een hypermo dern nieuw bejaardentehuis in aan bouw: De Venloene. De gemeente voldoet met al deze centra aan de eis van het beschikbaar hébben van 8 bedden voor bejaarden per 1000 in woners. Het stichtingsbestuur is daarom ook tan een regionaal bejaardencentrum uitgegaan. Immers huisvesting alleen voor bejaarden uit de gemeente is niet haalbaar. Het ruimtegebrek el ders, bracht het bestuur er toe er een regionaal huis van te maken. Dat be tekent dat de bewoners uit alle wind streken komen. Vast zijn er 30 ka mers gereserveerd voor de Orde van de H. Familie en 30 kamers voor de Een belangrijk deel van de verbou- wingskosten is bestemd voor de lift- installatie en de brandpreventie.. Met beide onderdelen is een bedrag van rond twee ton gemoeid. Het vroege re missiehuis kende geen lift. De nieuwe installatie is aangebracht in de ruimte direkt achter de hal. De lift (die de afgelopen week is ge plaatst) is zo groot dat er bedden in vervoerd kunnen worden. In het ge bouw is ook een centraal antenne systeem aangébradht. Ook hebben al le kamers heet water gekregen. In de hal, die centraal is gelegen, is een portiersloge aangebracht. Verder vindt men hier de direktiekamer. Ach ter de garderobe is een ruime be stuurskamer ingericht. In de vroege- hebben een eigen bestuur. Men heeft wel plannen om in de toekomst een overkoepelend orgaan te stichten. Zo'n overkoepelend bestuur zou veèl zaken, die voor de vijf organisaties gelijk liggen, kunnen gaan regelen. Hoewel de samenwerkingsgedachten, b.v. op het terrein van het open be- jaardenweik, nog in een pril stadium verkeren, verwacht men dat een oen- traal bestuur wel van de grond komt. Het nieuwe bejaardencentrum De Vossenberg is dus ondergebracht in het voormalige Missiehuis St. Anto nius. Nog even iets over de geschie denis van dit missiehuis. In 1904 vestigden de paters van de Orde van de H. Familie zich met 'n de Hoofdstraat in Kaatsheuvel, dat bejaardencentrum. klein convent in een pand aan de Hoofdstraat in Kaatsheuvel. Om de paar jaar werd dat eerste gébouw met een nieuwe vleugel uitgebouwd. Uit al die bouwactiviteiten is het kollos- sale complex met 35.000 kubieke me ter inhoud van dit ogenblik gegroeid. Voor het laatst werd aan het einde van de dertiger jaren een vleugel bij gebouwd. In het gunstigste jaar heeft missiehuis St. Antonius aan 240 se minaristen en een talrijke staf van le raren en personeel onderdak gebo den. Vijf jaar geleden echter werd het toen tanende kleinseminarie naar De Stef- fenlberg in Vught overgeplaatst. Het nog in uitstekende conditie verkeren de gebouw bleef gehandhaafd voor een groep van rond de veertig paters en broeders, voor een deel reéds op leeftijd gekomen. Van deze 40 zullen er 30 in Kaats heuvel achterblijven. Deze groep - bejaard 'en voor een klein deel inva lide - is aan Kaatsheuvel verknocht geraakt. Met dat bieden van een beter georganiseerd onderdak heeft men de pater provinciaal van een enorm pro bleem verlost. De jongere geestelijken verhuizen naar de andere huizen van de orde. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie (Groot-Metaal) hebben een beginselakkoord bereikt over een pakket materiële voorstel len voor een nieuwe tweejarige CAO voor de grootmetaal. Kern punt van deze overeenkomst: een verbetering van de reële koopkracht van 2.75% per I januari 1970 en per 1 januari 1971. Met het oog op de overgang naar het nieuwe systeem van de glijdende loonschaal, wordt de, 2,75% per 1 januari 1970 nog eens verhoogd met 2%, zodat op die datum een loonstijging van 4,75% wordt gegeven. Eens per half jaar zal er een bijsturing plaatsvinden aan de hand van de stijging van de kosten van levensonderhoud met een maximum van 3% per halfjaar. Voorts zijn er nog een aantal se cundaire punten, waarover overeen stemming werd bereikt, zoals ver korting van de arbeidstijd, vakan tieverlenging en verhoging van va kantietoeslag. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in Heuvelstraat 14 Heuvelstraat 14

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1