waaLwrjkse en UnqstRaatse couRAnt Joegoslavische meisjes voor Léon Pare en Beniamino uil Kaatsheuvel roei- •riljant nieuwjaarsadvertentie Jan de Rooy, de held van de Langstraat, wist ramp te voorkomen Het leven in De Fellenoord SCHOENINDUSTRIE HEEFT PERSONEEL NODIG van c~Y?lierlo de echo van het zuiden Huisvesting in Euphonia te Kaats heuvel 40 meisjes Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groci-briljant Ontspanning Positief DA F tobt met per soneelsgebrek in Limburg „■■ai betaalde met rijn leven" Nlaar Dussen Dick Fiemming ,,Zeg, dat ze niet me treuren" P. G. DONDERDAGAVOND 11 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 99 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel.*04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is, met name in de schoenindustrie nog bijzonder groot. De binnenlandse markt kan niet voor de zo noodzakelijke aanvulling zorgen. Tot deze conclusie zijn de directies van de Kaatsheuvelse schoenfabrieken Léon Pare en Be niamino gekomen, nadat zij verschillende pogingen hebben ondernomen om aan personeel te komen. Beide bedrijven hebben dan ook besloten 40 Joegoslavische meisjes naar Kaatsheuvel te laten komen. De bedrijven zijn tot deze buitenland se werving gestimuleerd door de heer A. Maas, direkteur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Waalwijk. Hij adviseerde in het buitenland een wer ving op te zetten omdat in Nederland eenvoudig niet aan vrouwelijk perso neel is te komen. Léon Pare en Beni amino hebben besloten de werving ge zamenlijk op te zetten. Hiermee wil len ze tevens aantonen dat samenwer king in de schoenindustrie en met na me tussen familiebedrijven mogelijk is. Zowel 'bij Léon Pare (250 personeels leden) en Beniamino (70 personeels leden) is een groot tekort aan ar beidskrachten. De kostbare wervin gen die de laatste jaren zijn opgezet hebben geen resultaat afgeworpen. De heer Vesters, directeur van Léon Pare, vond het een duidelijke zaak, dat er in Nederland niet of heel moei lijk aan personeel te komen is. Nu steeds meer bedrijven er toe overgaan Joegoslavische meisjes te werven, 'hebben Léon Pare en B'eniamoni be sloten ook in dit land een wervings campagne te houden. De laatste zes weken is er intensief onderhandeld met de betrokken mi nisteries in Nederland. Men verwacht eerdaags de vergunningen. Zodra de ze beschikbaar zijn zal kontakt wor- J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel I Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 den gezocht met de Joegoslavische regering. Als de "papierwinkel" snel kan worden afgewerkt, verwacht men eind januari de eerste meisjes naar Kaatsheuvel te kunnen laten komen. Men streeft naar een groep van 40 meisjes (ongehuwd en in de leeftijd van 21-30 jaar), waarvan er 15 bij Beniamino en 25 bij Léon Pare ge plaatst worden. "Waarom 40 meisjes", vragen wij di rekteur Vesters van Léon Pare. "Wel de huisvestingsmogelijkheden waren bepalend voor dit aantal. We hebben het voormalige Hotel Euphonia, dat nu anderhalf jaar leegstaat, gehuurd. Hier kunnen we 40 meisjes in onder brengen. Er komt ook een kokkin mee naar Nederland, zodat men zelf de maaltijden kan bereiden. Er is nogal wat zaalruimte in het hotel, zodat er voor de avonduren voldoende ont spanningsmogelijkheden zijn", aldus de heer Vesters. Het is de direktie van Léon Pare en Beniamino duidelijk dat de meisjes ook buiten het bedrijf begeleiding vragen. Hierover is kontakt opgeno men met de Stichting Bijstand Bui tenlandse Werknemers te Tilburg. Ook wil men de groep in kontakt brengen met hun landgenoten die reéds bij Bloch Stilbbe in Waalwijk werken, zodat wellicht gezamenlijk aktiviteiten op het gebied van de ont spanning ontwikkeld kunnen worden. Een in de streek woonachtige Joego slavische is bereid gevonden als tolk te fungeren. Overigens wordt de groep vergezeld door 'n 'social help', die zowel in 'het bedrijf als in de avonduren de meisjes ter zijde staat. De Ondernemingsraad van Léon Pare staat bijzonder positief tegenover de komst van de Joegoslavische meisjes. Men is er van overtuigd dat in deze buitenlandse werving de mogelijkheid ligt om in het tekort aan arbeids krachten voor 'n gedeelte te voorzien. Om de produktiekapaciteit op peil te kunnen houden zijn er immers vol doende arbeidskrachten nodig. De meisjes worden door een contract voor anderhalf jaar met het bedrijf en het pension gebonden. Het is niet mogelijk tussentijds het contract te verbreken. De werkgelegenheid wordt daardoor in beide bedrijven voor een langere tijd gewaarborgd. ■Qxcluaieve herenkleding WAALWIJK Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad De krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160-2621 -2746 De DAF-fabrieken in Born en Eindhoven hebben een personeels tekort van ruim 400 man. Hierdoor is een achterstand ontstaan in de produktie van personenauto's en vrachtwagens. Bij DAF vindt men deze ontwik keling maar een vreemde zaak, want tenslotte is DAF in Born in Limburg een nederzetting begon nen, om daar de werkeloosheid on der de vrijkomende mijnwerkers op te vangen. Nu blijkt, dat een belangrijk deel van de mijnwerkers, die in de mij nen een goed loon verdienden er bij cmsohakeling op achteruit gingen en daarom beter betaald werk in het naburige Duitsland zochten. Het resultaat hiervan betekent voor DAF een ernstig personeelstekort, dat zelfs leidt tot schade in de pro duktie en dat, terwijl men reeds zo'n 200 Belgische arbeiders in dienst heeft genomen. Het is duidelijk, dat men zich dan gaat afvragen, of het met de werk loosheid in het Limburgse „pro bleemgebied'' wel zo ernstig is ge steld, als het lijkt. (Van onze verslaggever) WAALWIJK/SPRANG - In een korte televisiedocumentaire heeft de NCRV maandagavond Jan de Rooy herdacht. De Rooy kreeg na zijn dood de erenaam "held van de Langstraat" Voor hem is in zijn woonplaats een monument opgericht. Aan de voor avond van Kerstmis 1944 redde Jan de Rooy mensenlevens door zich vrij willig te laten arresteren als "spion". Op 6 januari 1945 werd hij op 21- jarige leeftijd door de Duitsers ge fusilleerd zonder iemand te hebben verraden. Uit de documentatie 'bleek dat ook de stad Breda veel aan het werk van DRUNEN De historisch boerderij De Fellenoord, gelegen aan de rand van de Drunense Duinen, wordt ge restaureerd. De laatste bewoner van de boerderij, de heer Jan van We zel, heeft voor ons blad zijn herinne ringen op papier gezet. Vandaag plaatsen we het tweede deel en te vens slotverhaal van "het leven in De Fellenoord rond de laatste eeuw wisseling". Ook hebben we tot ongeveer mijn 20e jaar sop gekookt. Daar voor had den we 'n fornuisketel op stal staan, die er nu nog staat en waar ook de was in gekookt werd. Daar werd een emmer of drie water in gegoten, dan een 25 kilo aardappelen of knolra pen, 10 a 12 kilo rogge, een laag kaf er op voor het afsluiten, vervol gens een houten deksel erop en dan kon het stoken beginnen. Daar moest ongeveer een uur op gestookt wor den eer alles gaar was. De andere dag werd dat dan opge voerd en 's avonds was het weer in laden en stoken. In de zomer ging ons vee 's morgens naar de wei en om een uur of 10 werd het weer binnengehaald. Na de middag om een uur of 5 weer naar de wei en 's avonds weer binnen. Dat was toen allemaal zo. Ik weet nog goed, dat het begonnen is met de koeien dag en nacht buiten te laten. Wat de melk van de koeien betreft, daar maakten we zelf boter van door middel van karnen. Voor in de stal hing een karnmolen. Dat was een groot breed wiel met dwarsplankjes, waar een hond inliep. Doordat die hond vooruit wilde, 'bracht hij dat grote wiel in beweging, dat bracht dan weer een klein karnwieltje in beweging en ging er een as door de muur, die in het andere vertrek, dat wij de geut noemden en waar de karnton stond, een staf in bewe ging bracht, die telkens in de melk plofte en dan had je na drie kwartier hoogstens een uur, de boter. Die dreef dan bovenop en wat er over bleef was karnemelk, zo als ze nu nog van de fabrieken komt. Dat was weer goed voer voor de varkens. De boter werd gekneed en gezouten en eens per week bij een winkelier afgeleverd. Dan maakte moeder er een mooie ovale kluit van en dan werden er met behulp van houten malletjes mooie figuren opgemaakt en dan kon het naar de winkelier. Ik zelf heb ze nog dikwijls naar Kaatsheuvel gebracht en dan altijd te voet. Als ik dan thuis kwam had ik een km of 15 afgelegd. Het was alles bij elkaar een heel werk, maar het kon niet anders, want melkfabrieken waren er nog niet en de fietsen wa ren pas in opkomst. Nu iets over het leven in huis. We sliepen allemaal in bedsteden. Die hadden wij vier. Dat waren geraam ten van hout met dwarslatten. Daar gingen wat takkebossen overheen, dan stro, en dan kwam het eigen lijke bed pas. Het was wel primitief als je nu de slaapkamers bekijkt, maar ik heb er altijd heerlijk in ge slapen en mijn ouders zijn er beiden 85 jaar bij geworden, dus het schijnt ook niet ongezond geweest te zijn. De vloer in beide kamers bestond uit blauwe plavuizen. Die werden elke dag opgeveegd en dan werd er weer nieuw wit zand opgestrooid. Ons moeder kon dat goed. Ze maakte er mooie randjes aan, waar zij het zand wat dikker strooide en dan zag het er weer netjes en fris uit. Iedere boer had toen een zandkuil op zijn land. Daar werd het zwarte zand weggegraven en dan groef men zo lang tot het mooi wit was. Het was wel niet zo mooi als de vloerbedekking van tegenwoordig, maat we konden het er best mee doen en het kostte niets en dat was toen voornaam, want er zat toen praktisch geen geld onder de men sen. Wat de watervoorziening betreft, wa ren we aangewezen op de put, die vroeger gemaakt werd van op elkaar gestapelde graszoden, maar toen ik ongeveer 20 was, hebben we er een gelegd van betonnen ringen. Het wa ter werd opgehaald door middel van een putsteiger. Dat waren twee pa len van ongeveer 3 meter hoog, die aan de achterkant van de put ge plaatst werden en boven met een spil aan elkaar verbonden waren. Aan die spil werd een hefboom be vestigd. Dan werd aan de achterkant van de hefboom een emmer met ste nen gehangen en voor een eind hout met een haak eraan waar de emmer aan hing. Als je dan de emmer wa ter omhoog haalde ging dat veel ge makkelijker, omdat de emmer met stenen naar beneden wilde. Nu nog iets over de stalling van het vee. Dat stond vroeger in de ouder wetse potstal. Dat was een diep uit gegraven gat, waarin onder een laag zwarte aarde van 30 a 40 cm werd gedaan. Daarop kwam een laagje bladerstrooisel en daarop wat stro. Dat bladerstrooisel werd steeds bij gevuld, zodat het vee langzaam aan hoger kwam te staan. Dan werd er de mest uitgereden en begon alles weer opnieuw. De zwarte aarde werd er maar eens in het jaar uit gereden en voor mest op het wei land gebruikt. JAN VAN WEZEL 1 De Rooy te danken heeft. In 'het pro gramma was ondermeer de jubileum viering van de bevrijding in Breda, enkele maanden geléden, opgenomen. Helemaal passend vonden we deze feestvreugde in de documentaire niet. Ook de moeder van Jan de Rooy kwaim nog aan het woord. Vol trots toonde 'zij de onderscheiding die haar zoon na de oorlog posthuum is ver leend. In het programma 'kwamen velen uit de streek 'bekende personen, die in het verzet een betekenende rol hebben gespeeld aan het woord. Gerard Ver heul is met de camera terug gegaan naar Sprang. Bij het monument aan de verkeersweg Waalwijk-Sprang filmde hij leerlingen van de Ichtus Mavo uit Sprang-Capelle, die een te kening van het monument moesten maken. Het klasje kwam ook later in het programma aan het woord. We hoorden hoe Jan de Rooy zich aansloot bij de verzetsgroep van ka pitein André; hoe de nachtelijke boot tocht door de Bieshosch naar het Land van Heusden en Altena verliep. Vrienden ontmoetten elkaar weer en vertelden van de tocht naar de Alm- kerkse 'boerderij. Vandaar ging het naar een 'boerderij in Dussen, waar de zender werd opgesteld. Ook de eige naar van deze boerderij kwam aan 't woord. Via de zender gaf Jan de Rooy berichten door over de Duitse posities. In het raadhuis van Capelle was het Dick Fiemming die de berichten op ving. Juist toen het belangrijkste be richt doorkwam ('de Duitsers wilden 16.000 man inzetten) trof een VI het raadhuis en werd Fiemming onder de puinhopen begraven. Hij wist - zo als hij in de film vertelde - het be richt toch nog door te geven en de geallieerden konden bij Eindhoven op de Duitse tegenaanval worden gewe zen. Een ramp werd voorkomen. Tóen de Duitsers een inval op de boerderij in Dussen deden werd de boer en zijn familie gearresteerd. Jan de Rooy hoorde van deze arrestatie en gaf zich vrijwillig als de schuldige aan. Hij toonde een man te zijn. Hij werd gevangen genomen, overge bracht naar Utrecht en later naar Amsterdam. Niemand verried hij, hij wist wat hem wachtte. Als een ware held betaalde hij met zijn leven. Een mede-gevangene bracht moeder De Rooy de laatste woorden van haar zoon over: "Zeg dat ze niet om me treuren, ik ga naar een beter leven'.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5