wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant R. Warnars neemt vrijdag afscheid als rijksinspekteur tan het lager onderwijs Gemeenteraad blij met komst N.V. Paul Lantau naar Waalwijk Echo-kruiswoord puzzel 'L~~wr\ mz~ Hl Christof/e OPEN OOG WlZZUl. w MEER DAN 10 JAAR DE ZORG GEHAD OVER 129 SCHOLEN IN DE INSPEKTIE WAALWIJK Veel nieuwbouw J. K. VERHULST BINNENKORT OPNIEUW INDUSTRIE-VESTIGING Werkgelegenheid '1 U'" BH Bijna halve eeuw betrokken bij het onderwijs Muziek-onderwijs Vrije methode MA LM Al SOM In Drunen SALON HOMBERGEN 12-klassige school Wegens vertrek Adres: Boerderij, Kapelstr. 5, Elshout bij Drunen Erfpacht-regeling is belangrijk GRASDUINERS EN BOSBOMERS GAAN SAMEN. Ti mJ&~~ T/ WÊp*~, if 33TB ■Bpr~ 5F Ji ^TM is WÊ Tï wJF va JJW vs ♦TTf' w WÊ" vNMTy ■BHT Hh m iss Ml WÉJf WNE*f fa W WM Faciliteiten De DONDERDAGAVOND 11 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 99 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. incJc.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (v nu niT?f> upr^lrrcfrpupr) WAALWIJK/OOSTERHOUT - '•Vrijdag wordt het waarschijnlijk de zwaarste dag uit mijn loopbaan. Afscheid nemen van een vak dat je bijna 50 jaar boeiend hebt gevonden, valt niet gemakkelijk"zo zegt de heer R. L. J. Warnars, die vrijdag afscheid neemt als Rijksinspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspektie Waalwijk. Dat gebeurt tijdens een re ceptie in het Lido te Waalwijk. De heer Warnars is ruim 10 jaar inspek- teur in hei district Waalwijk geweest. Sinds 1922 is hij echter nauw be trokken bij het onderwijs. "De schooljeugd ligt me na aan het hart. Er' zit meer in kinderen als we weten. Daarom moet je ze ook de kans geven zich te uiten", vindt de heer Warnars die zich pen fel tegenstander toont van té strakke lesmethoden. De heer Warnars is een onderwijs deskundige bij uitstek. Sinds hij in 1922 aan de kweekschool in Bever wijk slaagde voor de onderwijs-akte is hij steeds betrokken geweest bij 't onderricht van de Nederlandse jeugd. Als onderwijzer en later als hoofdon derwijzer aan een lagere school in Beverwijk heeft hij de vooroorlogse schoolproblemen meegemaakt. Hij weet Zich nog goed te herinneren dat hij in de jaren dertig als leraar MO Pedagogiek kweekschoolleerlingen in Haarlem en Alkmaar voor twee kwar tjes per uur les gaf. "Iedereen snapt dat daar geld bij moest. Dat was ook niet belangrijk. Je wilde een bijdrage leveren aan de opleiding van jonge onderwijzers" In de moeilijke oorlogsjaren was hij als leraar verbonden aan een kweek school in Rotterdam. In 1946 werd hij benoemd tot rijksinspecteur voor het l.o. in de Maasstad. In het eer ste jaar van zijn benoeming had die funktie nog de mooie naain van "schoolopziener". Tot 1958 werkte de heer Warnais in Rotterdam. In dat jaar nam hij een jaartje de inspectie waar in het district Waalwijk. De streek en het werk boeide hem zo, dat hij een jaar later - toen het verzoek van het irnr.isterie daar toe uitging - zich definitief als Rijksinspecteur in deze inspektie vestigde. Als woon plaats koos de heer Wamars Ooster hout. De Inspektie Waalwijk omvat 24 ge meenten. Het district strekt zich uit van Hoge en Lage Zwaluwe tot Vlij men. Dat betekent dat o.m. de plaat sen Oosterhout, Dongen, Kaatsheu vel, Sprang-Capelle, Drunen, Was pik en het hele Land van Heusden en Altena tot de inspektie Waalwijk be horen. In die 24 gemeenten speelt zich op onderwijsgebied heel wat af. Dat is begrijpelijk als men weet dat het district 129 lagere scholen om vat. Tot voor enkele jaren waren daar ook nog een 20-tal ULO-scholen bij. "In mijn inspektie is altijd veel te or ganiseren geweest. Denk alleen maar eens aan de nieuwlbouwplannenVan morgen had ik nog een gesprek met de burgemeester van Made over een nieuwe school. Dat moet de 63e zijn in de tien jaar dat ik hier inspekteur ben. Alle scholen in de inspektie vol doen aan de hoogste eisen. De 'oud jes' verdwenen en waar restauratie mogelijk was gebeurde dat. 63 nieu we scholen is heel wat, maar men moet daarbij niet vergeten dat veel plaatsen zich enorm hébben uitge breid. Met name in Waalwijk, Oos terhout en Dongen zijn in de nieuwe wijken veel scholen verrezen", aldus de heer Warnars. De scheidende rijksinspekteur is ver heugd dat mede op zijn aandrang op steeds meer scholen elementair mu ziekonderwijs is ingevoerd. "Ik vind 't een bezwaar dat kinderen pa 6 jaar lager onderwijs te hebben genoten, nog geen noot kunnen lezen. Geluk kig is nu op veel scholen het blok- fluitonderricht ingevoerd. Daardoor raakt -men bekend met noten. Het is ook belangrijk dat er meer aan este- tische vormgeving wordt gedaan. Men moet het kind leren zijn fantasie te gebruiken. Als ik geslaagden van de cursus handenarbeid het getuigschrift uitreik, benadruk ik altijd: gebruik je opleiding. Toon niet bij een sollici tatie het getuigschrift, maar werk er mee in de klas. Gelukkig raakt 't on derwijzend personeel hier steeds meer van overtuigd". Als de heer Warnars een school be zoekt kan hij het nooit nalaten om les te geven. "Ik werk bijzonder graag met kinderen. Daarbij ben ik een tegenstander van 'boekjes'. Na tuurlijk moet er een draad zijn die je af en toe vastgrijpt. Belangrijker is om de kinderen de kans te geven zich te uiten. Er zit in kinderen meer dan we weten. Laat ze lezen, dat verrijkt de taalschat. Immers, een kind dat veel leest, studeert ook gemakkelijk. Voor wat de onderwijsmethodes be treft, ik wacht nog steeds op de school die zijn eigen taalboekje sa menstelt en daarbij uitgaat van wat de kinderen zeggen". "Er zijn nog te veel leerkrachten die niet uit de lijn duiven te treden. Het ontbreekt de mensen nog te vaak aan vindingrijkheid", vindt de heer War nars. Hij is er van overtuigd dat er op dit gebied een belangrijke taak ligt voor de kweekscholen. Van deze zij de erkent men overigens ook met de opleidingen nog niet helemaal op de goede weg te zijn. Van de ene kant is de heer Warnars blij dat men voor toelating tot een kweekschool voort aan als eis het bezit van een Havo diploma stelt, aan de andere kant is hij er van overtuigd dat er maar wei nig jongens en meisjes met dit diplo ma voor onderwijzer(es) gaan stude ren. Hij verwacht dan ook dat men mettertijd van deze eis afstapt en te ruggaat naar het Mavo-diploma. UN COUVERT DE LA GAMME ORFEVRE UW JUWELIER MET HET KLOKKENSPEL Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160-4681 R. WARNARS Bijzonder enthousiast is de heer War nars over de plannen die er in Dru nen bestaan om de basisschool in Vennen Oost uit te bouwen tot een 12-klasisige school. Zijn streven is er steeds opgericht geweest om tot 12- klassige scholen te komen. Dan im mers kan men ook een ambulant hoofd aanstellen. De man heeft dan zijn handen meer vrij en kan dieper ingaan op andere aspecten van het onderwijs. De heer Warnars vindt het ook belangrijk dat er in de toekomst andere eisen gesteld gaan worden aan de opleiding voor schoolhoofd. Ide aal zou hij vinden, wanneer 'n onder wijzer, die de hoofdakte wil halen, na vijf jaar klaspraktijk één jaar voor de hoofdakte gaat studeren, uiter aard met behoud van salaris. RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 2477 Geopend van 8.00 tot 19.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Zaterdags tot 18.00 u. 's Maandags de gehele dag gesloten. Regelmatig hoort men de klacht van een schoolbestuur dat een bepaalde school te zwaar is bezet. Men vindt uitbreiding dan noodzakelijk. In ons gesprek met de heer Warnars haal den wij dit Onderwerp aan. "Er is in bijna iedere gemeente voldoende schoolruimte, alleen is de ruimte dik wijls verkeerd verdeeld. In een be paalde wijk komt men klaslokalen te kort, terwijl men elders ruimte over heeft. Ik zie het dan helemaal niet als een bezwaar als leerlingen over gaan naar een andere school. Veel zou op dit terrein verbeterd kunnen worden als men in iedere gemeente tot een overkoepelend schoolbestuur komt. Ook op dit gebied van het on derwijs moeten we steeds meer gaan samenwerken om tenslotte tot grote basisscholen te komen. Een 12-klas sige school is het praktische. Daarvan profiteren zowel de leerlingen als de leerkrachten", is de mening van de heer Warnars. Vrijdagmiddag neemt de heer War nars tijdens een bijeenkomst in het Lido te Waalwijk afscheid als Rijks inspekteur van het lager onderwijs in de Inspektie Waalwijk. Men kan kan ook kennismaken met zijn opvolger, de heer G. Otten. De heer Otten was voor zijn komst naar Waalwijk (waar hij zijn kantoor aan het Hertog jan- park 16 heeft) verbonden aan het Kath. Pedagogisch Centrum te Ois- terwijk. worden alle goederen, w.o. Perzische tapijten, 2- en 3-deurs linnen kasten, klassieke- en antieke meubelen w.o. bankstellen, klein- meubelen, kunstvoorwerpen, vloerbedekking w.o. nylontapijt 4 meter breed, 2-zits banken en alles wat voorradig is, verkocht tegen elk aannemelijk bod. DE VERKOOP BEGINT a.s. ZONDAG 14 december tot ZONDAG 21 december 1969 van 2 6 uur. Werkdagen van 2 7 uur. Wat na deze verkoop over is, wordt op dinsdag 23 december ge veild vanaf 2 uur. (Van ónze verslaggever) WAALWIJK - De raad van de ge meente Waalwijk besloot maandag avond tijdens een speciale raadsver gaderingconform het voorstel van b. en w. tot uitgifte in erfpacht van een industrieterrein van ruim 8000 m2 op het industrieterrein Zanddonk aan de N.V. Handelsonderneming Paul Lantau. Verschillende raadsleden ver klaarden bijzonder ingenomen te zijn met het voorstel. Burgemeester J. Teijssen zei de raad erkentelijk te zijn voor de wijze Waar op men het college met dit voorstel tegemoet is getreden. Hij wees er op dat de betrokken industrie al enkele jaren bestaat met een vestiging in Amsterdam. Mede met het oog op de afzet in de Benelux had men behoef te aan een vestiging elders. De keuze is hierbij uiteindelijk op Waalwijk ge vallen. Beslissend was volgens de burgemeester de gunstige ligging van Waalwijk, terwijl ook de erfpachtre geling een belangrijke faciliteit bleek te zijn. Het gemeentebestuur is, zo bleek uit de woorden van de burgemeester, erg tevreden over de industrievestigingen in 1969. Volgens de heer Teijssen zijn er enkele attractieve vestigingen bijgekomen. Hij stelde de raad nog 'n nieuwe belangrijke vestiging in het vooruitzicht. Binnenkort zullen daar nadere mededelingen over volgen. De vestiging van de N.V. Handels onderneming Paul Lantau en Zn. noemde de burgemeester een belang rijke impuls voor een gevarieerder in dustriepatroon in Waalwijk. Het be drijf heeft ten doel de groothandel in- en de verwerking van verpak kingsmateriaal, papier en aanverwan te artikelen en materialen in de ruim ste zin van het woord. Het betreft hier een schone industrie, die werk gelegenheid zal verschaffen aan 30 a 40 personen, terwijl uitbreidingen in Eind januari volgend jaar gaan grasduiners en bosbomers elkaar ontmoeten. Confrontatie jongeren-volwassenen. Het is op dit mo ment nog zoeken paar een goede naam voor dit gebeuren. Laat de heldere geest met een goed idee zich horen! Wie uiteindelijk de definitieve naam bepaalt, mag gratis meedoen! Om deze ontmoeting is door de jongeren gevraagd op hun laatste grasduintocht. En de volwassenen lieten eenzelfde geluid horen bij hun bosbomen. Het lijkt ons wel wat! Bij alle barrières tussen men sen is de barrière jongeren-volwassenen zeker niet de kleinste. Project X (deze naam hanteren we, totdat eert betere komt) beoogt uitdrukkelijk niet het gladstrijken van alle verschillen. Ons motto zou dan ook kunnen zijn: liever naakt dan namaak! Wij vinden ove rigens wel, dat er bij alle hindernissen op het gebied van denken en spreken nog een heel ander terrein blijft, waarop mensen elkaar wel degelijk kunnen ontmoeten; het terrein namenlijk van het samen bézig zijn. Project X mag dus niet verzanden in een praatgeschie denis, maar moet een gezellig "feest" worden, waarop de verbon denheid lijfelijk wordt gevierd, méér door daden dan door woorden. De ervaringen bij grasduinen en bosbomen hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat er meer "gemeenschap" gesticht wordt door het spontaan samen optrekken, dan door eindeloze ellenlange discussiies. Deze eerste aankondiging kan niet anders dan vaag blijven, In het overleg met de aktiecomité's van jongeren en volwassenen moet eerst nog alles nader geconcretiseerd worden. Wel valt reeds nu te zeggen, dat project X open staat voor iedereen met een minimum leeftijd van 17 jaar. Uiteraard zijn allereerst de grasduiners en bos bomers uitgenodigd, maar ook anderen zijn van harte welkom! Ideeën voor een naam van het project zijn tot nu toe: éis-breken' "intermezzo", "oogstbomen". L. VAN BERKEL sr si /r si sy 3T f y ff jr m mmjj Ht; 4s ié \TT fr Horizontaal: 1 nederlandse dichter; 8 rooster; 11 vogel; 13 klein persoon; 15 verge ving; 18 water in Friesland; 20 groente; 21 uitroep van pijn; 22 dubbelklank; 23 kluizenaar; 25 ban ge; 27 deel v.e. muziekinstrument; 29 voorzetsel; 31 meisjesnaam; 33 jongensnaam; 34 strafwerktuig; 35 kaartverzameling; 37 waterkanten; 4p laatstleden (afk.); 41 mens; 42 rivier in Italië; 43 spil; 44 duiven- verblijf; 46 kindergroet; 47 treite ren; 50 uitbouw; 52 mannelijk zoog dier; 54 soort onderwijs (afk.); 55 leeftijd (eng.); 57 engelse ontken ning; 58 aanwezigheid elders; 61 waterdamp; 63 soort stof; 65 een heid van lichtsterkte; 66 tandeloos zoogdier; 67 meisjesnaam; -68 af standsmaat (afk.) 69 vis; 71 jon de naaste toekomst te verwachten zijn. Enkele raadsleden informeerden of de N.V. Lantau ook met andere ge meenten in onderhandeling is ge weest. Burgemeester kon hier beves tigend op antwoorden. De faciliteiten die de andere gemeenten het bedrijf konden bieden zijn echter niet van doorslaggevende betekenis geweest. Met name de mogelijkheid tot uitgif te in erfpacht is voor het bedrijf be langrijk gebleken. Bij de uitgifte in erfpacht (met recht tot koop) is men uitgegaan van de voor Zanddonk vastgestelde grondprijs van 20, - per m2. gensnaam; 73 bepaalde ruimte; 75 snor; 76 te keer gaan. Verticaal: 2 gehoororgaan; 3 treurig; 4 lid- woor; 5 Chinese maat; 6 werkelijk; 7 wintervoertuig; 8 frans pers. vnw.; 9 vogel; 10 deel v. h. oude Griekenland; 12 meisjesnaam; 14 rugzak; 16 uitroep van pijn; 17 edel. steen; 19 inhoudsmaat; 23 cycloop; 24 en omgekeerd (afk.); 26 zang- noot; 28 spel; 30 dag; 32 selenium (afk.); 33 verlaagde toon; 36 zang- noot; 38 buit; 39 vloeit; 42 voor; 45 pers. voornw.; 46 soort paard; 48 keurtroep; 49 en anderen (afk.); 51 op room gelijkende; 53 niet raken; 56 frans voegwoord; 59 uitroep; 60 deel van het been; 62 vrolijke, gees tige; 64 duitse badplaats; 66 meis jesnaam; 69 plaats om te grazen; 70 ijs (eng.); 72 lidwoord; 73 dieren geluid; 74 bekende motorraces (afk.). De oplossing van de Echo-kruis woordpuzzel van de vorige week luidt: Horizontaal: 1 lord; 5 plas; 9 slaap; 11 riant; 12 pok; 14 ako; 15 ems; 16 ans 19 or; 20 l.k.; 21 est; 23 t.t.; 25 ee; 26 rage; 28 aster; 30 hiel; 32 rood; 34 open; 36 ja; 37 karwats; 40 ga; 41 nes; 42 are; 43 pi 44 eenmaal; 48 v.s.; 50 elle; 52 amie; 55 nato; 57 loens; 60 enak; 62 id; 63 gij; 65 kro; 66 sr.; 67 n.t.; 68 kee; 70 die; 72 tal; 74 ede; 75 sneer; 77 atoom; 79 pulp; 80 epos. Vertikaal: 1 l.s.k.; 2 o.l.; 3 raak; 4 dak; 5 pim; 6 last; 7 an; 8 sta; 10 poes; 11 rete; 12 port; 13 ora; 17 nee; 18 sela; 20 leo; 22 stuw; 24 the; 27 graniet; 28 ada; 29 rot; 31 ingeven; 33 oksel; 35 psalm; 38 rijn; 39 aga; 45 eel; 46 mier; 47 aas; 49 snik; 51 log; 53 ier; 54 akte; 56 ade; 59 nota; 61 and; 64 ijdel; 66 slop; 69 esp; 71 iep; 73 ate; 74 ems; 76 nu; 78 0.0. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9