De van hef Zuiden R. Warnars nam vrijdag afscheid ais rijksinspecteur lager onderwijs Vaststelling bedrag per leerling ontlokte in Waspik weer fel debat Tachos-heren dan E.V.V. Uitstekend concert van Waalwijks Symfonie Orkest en harmonie St. Crispijn klasse beter uit Rijen Postduivenver. Sprang-Capelle Nooit Gedacht' hield expostle KAATSHEUVEL druk bezochte receptie in lido waalwijk Siaïve eeuw verbonden aan het onderwijs Positief 48 jaar bij ouderwijs §k kristallen kandelaar verzilverde kandelaar Sprankelend Vivaldi Damesteam veldt Dongen Foto-tentoon stelling in „«Jan van Rooy" MAVO te Drunen J. Schrijver deed intrede in Waspik als predikant Nornivergoedingen MAANDAG 15 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 100 (van onze verslaggever) WAALWIJK Vrijdag is de heer R. Warnars, na 48 jaar aktieve ar beid, uit het onderwijs gestapt. De man, die als het ware vergroeid was met de school, nam toen afscheid als Rijksinspekteur voor het Lager Onderwijs in de Inspektie Waalwijk. Tijdens een afscheidsbijeenkomst in 't Lido in Waalwijk, werd de heer Warnars door velen in het zon netje gezet. Een bijzonder druk bezochte receptie toonde hoezeer men het werk van de heer Warnars, die ruim 10 jaar in de Inspektie Waal wijk werkzaam is geweest, waardeert. Eijl, die namens alle scholen de heer Warnars als dank een twee-ledig cadeau aanbood: de afscheidsrecep tie en een chèque. Praktisch al de 129 lagere scholen die onder de Inspektie Waalwijk vallen, waren vrijdagmiddag wel vertegenwoordigd. Ook tal van bur gemeesters gaven acte de presence. Van velen mocht de scheidenden rijksinspekteur geschenken in ont vangst nemen. Voordat de receptie een aanvang nam, werd het werk van de heer Warnars door enkele personen toegelicht. De heer M. van Eijl, wethouder van onderwijszaken van de gemeen te Waalwijk en voorzitter van het afscheidscomité, dankte namens al- j le scholen in de Inspektie Waalwijk de heer Warnars voor zijn werk in deze Inspektie. „Het is niet uw ge woonte om stil te gaan zitten luis teren. Vandaag moet u dat. Wij wil len u lof toezwaaien voor het werk dat u gedurende bijna tien jaar in deze streek heeft verricht. Toen u in 1959 met uw werk hier startte, trof u een inspektie aan die 'n beet je minder goed bedeeld was. U hebt dit rayon echter beslist aardig op geknapt. Er is heel wat geploegd, waarvan nu de vruchten geplukt kunnen worden", aldus de heer v. Eijl. De Waalwijkse wethouder dacht dat velen het beeld van een onder wij sinspekteur die in de jaren '50 nog de fraaie naam van school opziener droeg wat negatief zien. Hij bestreedt dat. „Uw funktie heeft veel positiefs. U heeft veel bijgedra gen aan de opbouw van de scholen. Het onderwijs heeft u als het ware voor een deel gemoderniseerd", al dus de heer v. Eijl, die doelde op de stokpaardjes van de heer Warnars: het invoeren van nieuwe taal- en leesmethoden. „U was goed op de hoogte van al les wat er op onderwijsgebied in de streek leefde. Voor de inspektie heeft u veel verdienstelijk werk ge daan. Uw opvolger vindt een fraai stuk werkterrein", aldus de heer v. De heer Neutelings, hoofd van de Rijksinspektie Noord Brabant, deed de heer Warnars veel lof toezwaai en. „We nemen afscheid van een alom gewaardeerd man, die 48 jaar aan het onderwijs verbonden is ge weest. De helft van deze jaren is hij direct (als leerkracht) bij het onderwijs betrokken, de andere helft als inspekteur". Namens de hoofd- direktie van het Ministerie van On derwijs sprak de heer De Groot, ter- met kaarsje 2.20 met kaarsje 2.45 Een geweldig idee voor Uw feesttafel Voor eksklusieve geschenken: Burg. v. d. Klokkenlaan 61 Waalwijk Tel. 04160 - 4818 R. Warnas wijl de heer v. Engelen namens de schoolhoofden van het district Oos terhout waarderende woorden sprak. Ook de opvolger van de heer War nars, de heer Otten, vond dat zijn voorganger veel werk verzet heeft. Bij de heren was E.V.V. uit Rijen geen tegenstander voor Tachos. Vol gens de standenlijst de laatste op SOA na en een „walk-over" werd dus verwacht. Binnen de korst mogelijke tijd was het dan ook 6—0 en Tachos ging het even wat rustiger aandoen. Een hard spelend E.V.V. (een oerhard schot in het gezicht van Jan Boom en een zelfde manoevre kostte Ru- di Franken een stuk tand) ging doelpunten forceren. Het werd 61 en 62 en bij een stand van 95 vond Tachos het voorlopig genoeg en zij ging het „break-out" wapen hanteren en daardoor kwam er een ruststand van 135. Na de rust haar tactiek enigszins gèwijzigd door meer gerichte aan vallen met een goede opbouw en minder de „break-out". Bij deze spelwijze werd de verdediging iets minder, daar alles gericht was op de aanval. Eerst nog enkele solo doelpunten tot 175 en in de res terende tijd werden de aanvallen technisch en taktisch beter. Goed opgezet en meer gericht op het ga ten scheppen in de volledige ver- ciedigding van E.V.V. Dit ging goed, maar Tachos gaf E.V.V. de kans om op break-out te gaan spelen en het gebeurde 4x achtereen dat E.V.V. direkt een antwoord gaf op de over wogen aanvallen van Tachos. Een simpele „break-out" mag dit aan- valsspel van Tachos niet onderbre ken en dan de afstand tussen de WAALWIJK Donderdagavond gaf het Waalwijks Symfonie Or kest een wisselconcert in het Lido. Deze keer was er de Waalwijkse Harmonie „St. Crispijn", o.l.v. G. Duyvelaar, te gast. Beide ensem bles - elk met een zeer gevariëerd programma - zijn er in geslaagd van dit concert een bijzonder succesvol geheel te maken. De Harmonie „St. Crispijn", die het gedeelte vóór de pauze vulde, zorgde voor een hartverwarmende opening met de pittig gespeelde mars Glück auf van J. Wichers, ge volgd door een zeer goede vertol kingen van de ouverture Allessan- dro Stradella van Flotow en het eerste deel van de le symphonie van Camille Saint Saëns. In deze werken vielen duidelijk de uitste kende muzikale kwaliteiten van het •goed bezette corps te 'beluisteren. Zeer beheerst werd er gemusi ceerd in de American Folk Suite van H. Walters, een beslist niet een voudig werk, soms „swinging", soms uitgesproken lyrisch getoonzet. „St. Crispijn" besloot haar aandeel in het concert met een sprankelen de uitvoering van de Marines' March van Pi Scheffer. Direkteur G. Duyelaar heeft met dit optreden van zijn corps beslist eer in gelegd; het hartelijk applaus na afloop loog daar niet om! Na de pauze was het de beurt aan het Waalwijks Symfonie Orkest, dat opende met de gevoelige vertolkte Symphonie in C van Ditter von Dittershof. Een uit het orkest ge vormd sextet speelde hierna twee delen uit het Divertimento voor Blazers van W. A. Mozart. Voor hun prestatie kregen de musicerenden een warm applaus. Van Antonio Vivaldi, de lang ver. geten componist voor wie nu einde lijk weer wat meer belangstelling wordt getoond, werden vervolgens twee delen uit het Concerto voor strijkers uitgevoerd. Direkteur Jan Plinsinga heeft daarvan met zijn or kest een waarlijk barokke aangele genheid weten te maken; werkelijk bezield werd er gemusiceerd. Dat laatste geldt trouwens ook voor de uitvoering van de Suite Cephale en Pocris van Grey. Slotnummer was de bekende ouverture tot de Kalief van Bagdad van Boïldieu. Dit romantische werk wordt door het orkest spontaan en kennelijk met plezier uitgevoerd. Een warm applaus en bloemen voor de direkteur vertolkten de dank van de - overigens jammer genoeg niet talrijke - aanwezigen. beide teams nog in evenwicht hou den. Juist door deze aanvallen moet er ruimte en afstand komen. In de 10e minuut na rust was het 228. In de 20e min. 2710. Dan mist Ta chos een penalty en het goed door spelend Tachos scoort naar een eindstand van 3113. Iets teveel te- gen-doelpunten, maar dit dus door bet goed uitproberen van een be ter aanvalsspel. Bij de Dames was er een enorme spanning. Tachos en Dongen, die beiden minstens een klas hoger speelden, gaven een uiterst boeiend duel te zien, waarbij met alle inzet van de beide teams, Tachos de uit eindelijke overwinnaar werd. Dit door een iets betere konditie. De ruststand van 65 voor Tachos gaf de verhouding iets beter weer dan de 139 eindzege. Marijke Vermeulen opende de sco re voor Tachos wat Dongen direkt inspireerde tot 11. Lisette Brok speelde dwars door de verdediging heen naar 21 en Ivonne Schoen makers schoot van afstand naar een v,oorsprong van 31. Het werd 41 en Tachos miste een penalty. Ta chos leek hiermee af te stevenen op een gemakkelijke overwinning, maar het puntenverschil was groter dan het verschil op het veld. We za gen zeer mooje en vooral spannen de momenten voor beide doelen en bij een stand van 41 was het Don. gén dat er iets aan ging doen. Ze kwamen bijna langs Tachos en het werd een benauwde 65 ruststand, waarbij dus nog van alles mogelijk was. Na de rust liet Tachos de Don- gense Dames te veel komen maar dit duurde een minuut of vijf. Het waren de Tachos-dames die het sco re-bord deden veranderen en na 12 min. leek Tachos volkomen veilig met een voorsprong van 116. Dongen had bij sommige aanvallen bepaald pech gehad, maar nu ging het weer beter lopen, en ze speel den langzaam maar zeker naar een 119 stand. Dit op 5 min. vóór het einde. Tachos had de „break-out" te weinig toegepast en ook de hoe- ken werden te veel verwaarloosd, daar Dongen toch in het centrum het sterkste was. In de laatste 5 min. zakte Dongen iets af, wat te merken was aan de afstandsschoten en Tachos kon nog wel de conditie opbrengen om door te gaan en 2 doelpunten waren de beloning. In een boeiend duel hebben de Waal wijkse Dames zich definitief kandi daat gesteld voor het kampioens. schap. Het 2e Damesteam had iets te weinig spelinzicht en kwamen in de laatste minuten conditie te kort om door te stoten naar 'n overwin ning. De de ruststand was nog 5—5, maar Drunen won verdiend met 11 —8 De jongens en meisjesadsp., vari Tachos wonnen met resp. 191 en 115 en de laatste wedstrijd Avanti uit Drunen en Uno-Animo werd een keihard gevecht waarbij Avanti duidelijk de meerdere was. Uitslagen zaalhandbal: Jongens ad- sp Tachos-E.V.V., 19—1: Meisjes adsp DESK-Tachos, 5—11; Heren 1 Tachos-E.V.V., 31—13; Dames 1: Ta- chos-Dongen. 13—9; Dames 2 Ta chos 2-Avanti, 8—11; Heren Avanti -Uno Animo, 2415. Fotoclub Drunen gaat werk tentoon stellenhetwelk in het afgelopen jaar door de leden werd gemaakt. Hoewel het werk der eigen leden op zeer hoog peil staat, heeft men de aantrekkelijk heid van de expositie nog weten te verhogen, door enkele prominente fo tografen uit te nodigen met nieuw werk aan de tentoonstelling deel te nemen. Zo zal er werk te -zien zijn van Korn. Dijksma, Ned. Foto Werkgroep. Al- fons Ising, Ned. Foto Werkgroep b. m.lc. R. F. Kockaerts, België. Jan van Pelt, Deltagroep b.m.k. René van der Meulen, De Muggen. Joop Verhey- Pols, Ned. Foto Werkgroep. Wij zijn er van overtuigd, dat een be zoek aan de Drunense dub -zeer zeker de moeite waard zal zijn. De tentoon stelling wordt gehouden in de zeer fraaie aula van de "Jan van Rooy- Mavo school" aan de Kastanjelaan in Drunen. De openingstijden zijn: Vrijdag 26 dec,: van 14.00 tot 22.00 uur; zaterdag 27 dec.: van 10.00 tot 22.00 uur; zondag 28 dec.: van 10 tot 22.00 uur. Onder een enorme belangstelling belangstelling deed de heer J. Schrijver zondagmiddag zijn intre de als ds. van de Nederlandse Her vormde Gemeente van Waspik. Bij zijn inaugurele rede toonde de heer Schrijver zich 'n zeer begaafd spre ker. De tekst van zijn predikatie ontleende hij aan Numeri hoofd stuk 10 de verzen 11 en 12. Een zevental sprekers heette de nieuwe dominee een hartelijk wel kom in Waspik, achtereenvolgens ds. Baart uit Raamsdonksveer als consulent, ds. Heijboer uit 's-Gra- venmoer namens de classis Heus- den, ds. Kroes uit Waalwijk namens de kring Waalwijk, burgemeester H C. Welling van Waspik, rector Servatius uit Waspik-Boven, de heer A. v. d. Broek namens de prot. chr. verenigingen van Waspik en tenslotte ouderling C. de Cloe die ds. Schrijver vers 3 van psalm 122 door de overvolle kerk deed toezin gen. Onder de genodigden waren ondermeer pastoor L. Roovers van de Bartholomeusparochie en diens kapelaan de heer Duiventeijn en een aantal vertegenwoordiger van gemeenten uit de ring Waalwijk. In de dienst van half tien 'smorgens werd de heer Schrijver in het ambt bevestigd door diens mentor ds. J. H. Bank. Aan de handoplegging nam voorts deel ds. Baart uit Raamsdonksveer. Na afloop van de middagdienst drukten velen de heer en mevrouw Schrijver persoonlijk de hand. Evenals vorig jaar was er in de raad van Waspik weer een levens groot meningsverschil met betrek king tot vaststelling van het ver goedingsbedrag per leerling voor de lagere scholen. In eerste instan tie stelde het college van B. en W. een vergoeding voor van 105,- per leerling maar na een ingediende be groting van de school De Hooght te Waspik-Boven, welke uitkwam op 135,- en na ingwonnen advies van de inspecteur van het L.O. verhoog de B en W haar voorstel tot 115,-. Het was voor de heer Kools een onverteerbare zaak dat niet alle be schikbare gelden naar de scholen werd toegespeeld inzover de nood zaak daarvan zou worden aange- toon., door de betreffende besturen. De begroting laat toch die ruimte toe, aldus de heer Kools. Uw college gooit met dit voorstel de deur tot overleg weer dicht terwijl de in specteur nog niet eens kenbaar heeft gemaakt op welke posten in de begroting van De Hoogh hij heeft bezuinigd. Spreker haalde hierbij een schrijven aan van 4 gezagheb bende organen gericht aan de vaste kamercommissies met als titel: Peil onderwijs in kleine gemeenten raakt verder achterop „We moeten streven", aldus de heer Kools, „naar normvergoeding, NIET gebaseerd op uitgaven van het afgelopen jaar. Wenst u een goede relatie met de scholen dan kunt u niet zondermeer voorbij gaan aan ingediende begrotingen en exploitatierekeningen. Dit voor stel komt daarom beslist te vroeg. De heer P. Kanters bracht ter tafel dat bepaalde afspraken over het hoofd waren gezien. Toen wij vorig jaar het bedrag op 100,- stelde hebt U de toezegging gedaan dat 'n eventueel tekort in de vergoe ding van 1970 zou worden ingecal culeerd Er is een tekort bij De Hooght, en wel 1300,-. Vandaar dat mijn becijfering neerkomt op 131,-. Die exploitatie rekening, al dus de voorzitter burgemeester Welling, moet niet bij U zijn maar bij B. en W. worden ingediend. En dat een hogere vergoeding de ge meente geen cent kost is ook niet juist want het meerbedrag kunnen we voor andere doeleinden gebrui ken in de algemene dienst. Een voorstel van de heer Kools om het bedrag op ƒ125,- te brengen werd alleen door de heren Kanters, v. d. Wasenberg en Kamp gesteund. Het bleef derhalve bij het door de inspecteur geadviseerde bedrag van 115,-. - De Apollo 13 start op 12 maart 1970. De PV Nooit Gedacht hield j.l. vrij dag en zaterdag in haar clublokaal, café W. Kuis aan 't Bruggetje, haar jaarlijkse tentoonstelling, welke zeer druk bezocht is, en waar ruim 280 duiven tentoongesteld waren. Vrij dagavond, nadat eerst een rondgang door de zaal gemaakt ivas, had de prijsuitreiking plaats. De voorzitter der vereniging, de heer A. 1 actor, sprak een welkomstwoord tot de aan wezigen, ivaarin hij zich in het bij zonder richtte tot burgemeester M. v. Prooijen en wethouder ]ac. Vos. De grote deelname en zoveel belangstel ling voor deze tentoonstelling is voor het bestuur een verheugend teken. De keuring der duiven was voor de jury een zware opgave geweest, het geen wel blijkt uit het feit, dat de wisselbeker van het gemeentebestuur van eigenaar verandert, daar de hui dige bezitter een half punt minder heeft voor z'n duiven. De burgemees ter hierna het woord verkrijgende zei dat hij graag met de wethouder ge komen was. Vorig jaar was het voor het eerst dat het gemeentebestuur uit genodigd was bij een duivententoon- stelling en ook nu wilden we weer weten hoe in het afgelopen jaar van lief en leed de vereniging zich heeft ontplooid. We hebben alle waardering voor de ze vrije tijdsbesteding, het is 'n goede steun voor het gemeenschapsleven als men op een prettige wijze met elkaar kan omgaan, dan schept dit een goe de sfeer. Het is een mooie hobby, want de duif is van oudsher het sym bool van de vrede. Moge deze ten toonstelling nog meer inhoud geven voor Nooit Gedacht en namens het gemeentebestuur alles succes toege wenst, aldus besloot de burgemeester. Hiema reikte burgemeester v. Prooij en de prijzen uit aan de prijswinnaars welke hij vergezeld deed gaan van 'n felicitatiewoord. Ter dekking van de onkosten werd nog een kleine verlo ting gehouden waarna de voorzitter aan de burgemeester en de wethou der een herinnering aanbood voor hun belangstelling. De uitslagen zijn: Oude doffers: wisselbaker, beschik- baargesteld door het gemeentebestuur welke vorig jaar was gewonnen door E. Braspenning ging nu naar H. Dek kers; 2. J. Kramer; 3. J. Spuybroek, 4. A. N'ieuwenhuizen; 5. A. Tactor, 6. J. Spuybroek; 7. H. Dekkers; 8. W. Nieuwenhuizen. Oude duivinnen: 1. E. Braspenning, 2. A. Tactor, 3. G. Rosenbrand, 4. A. van Gooi, 5. D. van der Schans, 6. A. Spierings, 7. A. Spierings, 8. N. Treffers. I-jarige doffers: 1. M. de Jong, 2. H. Dekkers, 3. J. Spuybroek, 4. C. Broeks, 5. A. Leeggangers. 1-jarige duivinnen: 1. A. Heijbloem, 2. H. Dekkers, 3. H. Spuybroek, 4. H. Spuybroek. Meer dan 1500 kolenhandelaren hebben in Den Haag geprotesteerd tegen het uitblijven van een goede schadeloosstelling, sanering of om schakeling ten aanzien van het aard gas. MAATSCHAPPELIJK WERK Het kantoor van de Stichting Katho liek Instituut voor Maatschappelijk Werk in de gemeente Loon op Zand is verhuisd. Het nieuwe adres is Dr. van Beurdenstraat 7 te Kaatsheuvel. Het telefoonnummer (04167-3126) blijft ongewijzigd. Ook de spreek uren ondergaan geen verandering. OPVALLEND KAPPERSSUCCES Op het onlangs gehouden hererikap- persconcours, waarvan de eerste ron de om het Nederlandse kampioen schap te Tilburg op 8 december werd gehouden, heeft de Kaatsheuvelse kappersfamilie Huijsmans voor een opmerkelijk succes gezorgd. Kreeg Frans Huijsmans sr efen eerste prijs met automatische deelname aan de volgende ronde, zijn 17-jarige doch ter zorgde voor 'n dikke tweede prijs. Om het succes te completeren be haalde de 15-jarige zoon Ad 'n fraaie derde prijs. Zoon en dochter plaat sten zich door deze prestatie meteen in de Nationale finale voor leerling kappers, welke in april 1970 in de Expo-hal te Hilversum wordt gehou den. Frans Huijsmans hoopt in de tweede ronde, 19 januari te Eindhoven, zijn eerste prijs te bestendigen en zodoen de door te dringen in de nationale fi nale. Dochter Willy behaalde tevens de tweede ronde cat. "Misscoiffure die ook in januari in Eindhoven ge houden worden. In kapperkringen worden de verrichtingen van de fa milie Huijsmans in zijn totaliteit enig genoemd. Jaarlijks wordt dit nationa le kappersconcours georganiseerd. BRAND SNEL BEDWONGEN Vrijdagmorgen ontstond bij het ont dooien van enkele buizen brand in het pand Zuidhollandsedijk 47, dat door twee gezinnen wordt bewoond. Door snel ingrijpen wisten de bewoners zelf erger te voorkomen, zodat, toen de Kaatsheuvelse brandweer arriveer de, het grootste gevaar geweken was en deze slechts behoefde te beperken tot de nablussing. AANRIJDING Vrijdagmorgen ontstond op het ge vaarlijke kruispunt Crispijnstraat- Vossenbergselaan een botsing tussen een bestelwagen en een personenauto doordat een der bestuurders geen voorrang verleende. De bestuurder T. uit Kaatsheuvel liep verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzin gen op, zodat hij op dokters advies naar het ziekenhuis te Waalwijk werd overgebracht. De andere Chauffeur, S. uit Best, kwam er met lidhte ver wondingen aan zijn been af. De ma teriële schade was aanzienlijk, want de personenauto werd onherstelbaar vernield, terwijl de bestelwagen even eens ernstige avemij opliep. DESK-JEUGDTOTO Voor de DESK-jeugdtoto werd tij dens de afgelopen week 1275,50 ingelegd. Er waren twee gegadigden voor de eerste prijs, die dit bedrag precies hadden geraden, t.w. C. L. van de Leur, Gassedonklaan 32, Den Bosch en N. v. d. Wouw, Marktstr. 10, Kaatsheuvel, die elk 127,55 in casseren. De tweede prijs 127,55, was voor G. Molenschot, Fr. Hals- str. 25, Kaatsheuvel, met 1275,54. Prijzen afhalen maandag 22 decem ber tussen 19.30 en 20.00 uur bij Th. Soeterboek, Parkstraat 11, onder overlegging van controlestrook. DESK - VOAB Het afgelaste programma voor de amateurs werd zondag door DESK benut om thuis een ontmoeting te ar rangeren tegen VOAB uit Goirle. Ondanks 't met sneeuw bedekte veld werd er door beide partijen zeer re delijk gevoetbald en vooral de voor hoede van de Goirlese titelpretendent der derde klas wist het de DESK- achterhoede met goed opgezette aan vallen enkele malen behoorlijk lastig te maken. Over de gehele linie was het klasseverschil echter duidelijk merkbaar, hetgeen echter niet vol doende werd weerspiegeld door de twee doelpunten van Kees Soeterboek waarmee de eerste helft werd afge sloten. Na de hervatting tapte DESK echter uit een ander vaatje. De gasten wer den nu volkomen onder de voet ge lopen en keer op keer van het be kende kastje naar de muur gestuurd. De DESK-voorhoede had geen enke le compassie met de VOAB-achter- hoede en haar doelman, welke zich in deze periode nog zeven maal ge wonnen moest geven. Het moedig volhoudende VOAB wist tussen de bedrijven door toch nog de eer te red den, waardoor de eindstand 9 1 werd.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5