Tekort van bijna begroting 1970 f 900.000.- op gemeente Waalwijk roet- iriljant jp0> Uitgaan in het weekend Een vestzakslagschip was in bewapening verre de meerdere van drie kruisers Brabants Heem vraagt aandacht voor verdwijnende oude ambachten Lido El Terreno Musis Sacrum Apollo de Put" Taxaudria-Bar Bar Hertog Jan GEEN VERHOGING BELASTINGTARIEVEN WATERTARIEVEN WORDEN IO°/0 HOGER SLAG AAN DE RIO DE LA PLATA HERSTELDE ENGELANDS PRESTIGE TER ZEE (II) 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 18 DEC. 1969 11 Ruim 90% tekort op begroting ten laste van haven Aaeivuliende uitkering Sociale zorg Watertarieven Waspik Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Cèrtificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groei-briljant „Stad en Dorp" Triomf van Engelse bluf Einde van schip en kapitein k Geïnterneerd Hier is de Navy Waspik (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het college vcai b. en w. heeft de raad van de gemeente Waalwijk deze week de gemeentebegroting voor 1970 met de daarbij be horende bedrijf sbegrotingen aangeboden. Uit deze begroting blijkt, dat de structuur van de gemeentelijke financiën geen wezenlijke verandering on dergaan heeft ten opzichte van die over 1969. Het college meent dat het dan ook geen verwondering behoeft te wekken, dat de begroting 1970 een niet onaanzienlijk tekort op de gewone dienst aanwijst en wel van f 895.061,23. In dit bedrag is begrepen! de kapitaalslasten met betrekking tot de aanleg van de haven, totaal f 818.684,29. Het college vindt dat deze lasten niet juit de gewone middelen bestreden kunnen en behoren te worden. Vorig jaar bedroegen de kapitaals- lasten voor de haven meer dan 1 mil joen gulden. Het verschil tussen de voor 1970 geraamde uitgaven met be trekking tot de haven 818.684,29) en die voor het jaar 1969 vloeit voort uit de omstandigheid, dat op de kos ten van de ondergrond van de haven (circa 3 miljoen gulden) vooralsnog niet wordt afgeschreven, hetgeen wel was geraamd in 1969. Op de aanleg- kosten van de haven (zonder grond- kosten) wordt wel afgeschreven, ten einde een juister beeld te verkrijgen van de werkelijke aan de haven ver bonden kosten. De begroting 1970 geeft dus een te kort aan van 895.061,23. Als men hier de kapitaalslasten van de haven aftrekt blijft 'n tekort van 76.376,94 Het begrotingstekort is geraamd als "aanvullende uitkering uit het ge meentefonds". In de vergadering van november besloot de raad reeds het hiervoor vereiste verzoek bij de Mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën in te dienen. De minister heeft inmiddels een to taal bedrag van 500.000, - be- sdhibbaar gesteld voor aanvullende uitkering, voor het jaar 1968. Aan de toekenning van deze bijdrage zijn be paalde stringente voorwaarden ver bonden. Zo mogen aan nog open staande begrotingen géén nieuwe uit gaven worden toegevoegd, welke het evenwicht verstoren. Dit betekent in de praktijk, dat geen goedkeuring meer kan worden verleend aan de vo tering van onrendabele kapitaalsuit gaven. De minister verwacht dat de gemeentebesturen al het mogelijke zullen doen om na de verlening van een aanvullende bijdrage nog reste rende tekorten zo spoedig mogelijk weg te werken. Het budget van de gemeente Waal wijk voor 1970 is ten opzichte van dat van 1969 gestegen met een be drag van 1.606.952, In de aan- biedingsibrief schrijven ib. en w. dat de door de minister voorgestelde ver hoging van de uitkering uit het ge meentefonds met (voor Waalwijk) 5,8 pet. voor de gemeente ten enema- le onvoldoende is om tal van kosten stijgingen het hoofd te kunnen bie den. Met spanning zien b. en w. daar om uit naar de door de regering aan gekondigde herziening van de ver deelsleutel van het gemeentefonds. De uitgaven voor sociale zorg blijken zich voor de gemeenten in een be angstigend tempo te ontwikkelen. In 1969: 300.032,-; 1964 663.761,- 1968: 1.359.052,-; voor 1969: f 1.365.967,- en 1970 1.872.421. Onder deze cijfers zijn niet inbegre pen de kosten van algemeen beheer (voor 1970: f 369.349) die niet door het gemeentefonds worden gedekt. De minister heeft er bij de gemeente besturen op aangedrongen de uitga ven - door middel van een commis sie - kritisch te bezien. Alle con trole mogelijkheden op eventuele bij verdiensten voor de bijstandstrekken- den worden benut. De meerdere kosten van de gemeen telijke sociale dienst, welke een on derdeel vormen van de kosten van sociale zorg, zijn toe te rekenen aan de volgende onderdelen: algemene beheerkosten 112.200; kosten al gemene bijstandwet 261.000; kos ten van arbeidsvoorziening ter uitvoe ring van de Wet Sociale Werkvoor ziening 103.450; Met de post di versen van 750,- geeft dit een al gemeen totaal van 477.400,-. Met betrekking tot de Gem. Soc. Werk plaats meiken b. en w. op dat mede als gevolg van een geraamde verdub beling van de loonopdrachten ten op zichte van het vorige jaar, het moge lijk is gebleken om het voor 1969 ge raamde exploitatieverlies van 16.306 om te buigen in een batig saldo van 129.924,-. Het in het grondbedrijf geïnvesteer de kapitaal heeft per 1 januari 1970 een bedrag bereikt van 28.750.000 Op de boekwaarden van de gronden zal dit jaar een bedrag worden bij geschreven van 1.846.175. Met be trekking tot de gemeentelijke belas tingen menen b. en w. - gelet op de hoogte van de huidige belastingta rieven - de raad vooralsnog geen voorstellen tot belasting- en tariefs verhoging te moeten doen, behoudens ten aanzien van de tarieven van het Waterbedrijf. Het college maakt het voorbehoud om op het standpunt, de belastingen niet te verhogen, kan worden terug gekomen indien in het kader van de toegekende aanvullende bijdrage ho gere eisen aan het gemeentelijk be lastinggebied zullen worden gesteld. De watertarieven zullen met onge veer 10 pet. worden verhoogd, omdat voor 1970 met een verlies van ruim 40.000 gulden moet worden reke ning gehouden. WIELERFEEST De heer Jos Langermans trapte tijdens een wielerfestijn van De iSchuimzuigers in café Th. v. d. Broek de meeste meters onder zich weg. Zaterdag en zondag kwam hij resp. tot 1400 en -525 m. Jos Zwaans bracht het tot 1400 m terwijl A. v. Tilborgh op 1350 m bleef hangen. Bij de dames leidt Truus Zwaans het klassement aan met 1000 m. Komend weekend wordt de strijd voortgezet. L E DE DAGEN VAN HET GEWELD Eerste les: vertrouw niemand. Tweede les: smeek nooit. Derde les: ga nooit staan tussen een pistool en het doelwit. Vierde les: boksen is net eender als schieten. Zorg dat het meteen raak is, anders ben je verloren. Vijfde les: als je iemand wondt, dood hem dan. Anders doodt hij jou, vroeg of laat. Dit zijn de eerste vijf lessen, die de beruchte revolverheid Frank Talby (Lee Van Cleef) geeft aan Scott Mary (Montgomery Wood), een ouderloze jongeman van omstreeks 25 jaar, die in zijn stadje Clifton gebruikt wordt om al het vuile werk op te knappen en door ieder een wordt veracht, omdat hij in een verdacht huis ter wereld is geko men. De ouder wordende Talby ziet echter wel iets in een jonge helper en de verbitterde Scott Mary is hiervoor de aangewezen persoon. Hij leert van Talby al gauw, dat snelheid met een pistool voor een jongen als hij de aangewezen weg is om zijn positie te verbeteren. DE NICHTEN Danny Sonntag, verslaggever bij een grote Hamburgse krant krijgt redenen om te geloven, dat een groep jongelui, waarbij er enkele zijn uit z.g. „betere kringen", er wild op los leeft en dat zij meisjes uit „keurige families" L.S.D. leve ren. Onder invloed van dit halluci nerende middel wérden deze meis jes dan doorgeleverd aan kapitaal krachtige klanten, meestal oudere heren. J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 vriendin 'Susan zelfmoord pleegde, uit verdriet daar Marcel haar had verlaten. Als Deborah en Marcel de villa van Susans ouders bereiken blijkt deze totaal verlaten. Marcel gaat echter toch naar binnen, daar ontvangen zij een telefoontje van een geheim zinnige stein, die Deborah met de dood bedreigt, als zoenoffer voor Susan. INGA, JA IK WIL Greta, een vrouw van ongeveer 35 jaar oud, leeft sinds de dood van haar man in een zeer intieme ver houding met een jonge student, Karl. Snelle auto's, wilde feesten en hartstochtelijke avontuurtjes com penseren de leegte in haar nieuwe leven. Een man, Einar Genzand, biedt haar de mogelijkheid van een ge borgen leven vol zekerheid. Greta kan niet beslissen. Weliswaar be leeft zij een liefdesaffaire met hem, maar zii is desondanks niet bereid haar jonge vriend op te geven. Haar hartstocht voor Karl, aan wie zij sexueel verslaafd is, brengt haar in materiële moeilijkheden. W VERNIETIGINGSCOMMANDO „WARHELL" De journalist en schrijver Sutton heeft in de oorlog enkele boeken geschreven over een figuur, die hij - Sutton - erg bewondert; kolonel Hannegan, de leider van de guerril la's, die in de Philippijnen een ver beten verzet voeren tegen de Ja panse bezetters. Als de Japanners in het defensief gedrongen worden en het gevaar minder wordt krijgt Sutton verlof om naar de Philippij nen te vliegen en zich daar bij Han negan en zijn mannen te voegen. Hij maakt dan kennis met „zijn" held. HET ZOETE LICHAAM VAN DEBORAH Een jong paar, Deborah en Mar cel zijn op huwelijksreis door Euro pa. Op aandringen van Deborah brengen zij een bezoek aan Genève, de boortestad van Marcel. In Genève ziet Marcel plotseling zijn oude vriend Philip. Het blijkt dat Philip Marcel nu be schuldigd omdat Marcel er de oor zaak van zou zijn, dat hun beider Commodore Harwood - aan boord van de Ajax - had reeds een tak- tiek uitgestippeld en besproken met de commandanten van de drie kruisers: commandant Woodhouse van de Ajax, kapitein ter zee Bell van de Exeter en kolonel Parry, commandant van de Nieuw-Zeelandse Archilles. De commodore wist heel goed, dat een vestzakslagschip in bewaping verre de meerdere wasvan de drie kruisers. Hij besloot daarom, indien de strijd bij daglicht zou worden gevoerd, de Ajax en de Archilles tezamen de tegenstander aan één kant en de zwaardere Exeter alléén het slagschip aan de andere kant te laten vallen. Zo doende zou de vijand zijn aandacht moeten verdelen en zijn vuur moe ten spreiden. Niettemin weet de Graf Spee, die om 6.17 uur zijn eerste salvo af geeft, de Engelse kruisers zware verliezen toe te brengen. Vooral de Exeter krijgt de volle laag: 5 officieren en ruim 50 manschappen wor den gedood en 60 man gewond. Ook de Ajax en de Archilles krijgen zware schade en verliezen te lijden. Doch - en dit mag wel een resultaat worden genoemd van En gelse zeemanskunst en gevechtstactiek - ook de Graf Spee moet harde klappen ontvangen: 37 doden en 57 gewonden. En ook de materiële schade van het vestzakslagschip is groot. Verscheidene Engelse grana ten zijn door de horizontale bepantsering heen gedrongen. Nadat om 7 uur 40 het gevecht wordt afgebroken, maakt comman dant Langsdorff een rondgang door het schip. Hij is zeer getroffen door de toestand van schip en bemanning. „We zullen een haven moe ten binnenlopen," zegt hij, „we kunnen zo niet de Noordelijke Atlan tische Oceaan oversteken Geschaduwd door de Ajax en" de Ar chilles - de te zwaar gehavende Exeter, waarvan nog maar één kanon kan schieten, keert huiswaarts - wordt opgestoomd naar de Urauguese havenstad Montevideo, aan de Rio de la Plata. OISTERWIJK In hotel de Zwaan heeft Brabants Heem haar jaarlijkse kadervergadering gehou den voor de kringbesturen. Op deze bijeenkomst vroeg de heer A. van Breugel uit St. Oedenrode de aan dacht voor de verdwijnende oude brabantse ambachten. Hij noemde de wiel- of stoeldraaiers, rietdek kers, klompenmakers, wevers, kui pers, stoelenmatters, schoenmakers /appers, mutsenmaaksters, wagen makers enz. Belangrijk was hiervan vele gegevens te verzamelen en hun gereedschappen, welke nog over zijn goed te laten repareren en con serveren. In de Oudheidkunde-ka- iners van de kringen van Brabants Heem zouden deze worden onderge bracht. Inventarisatie er uitwisse ling van artikelen was van helang om exposities te kunnen complete ren. Hieruit ontspon zich een discussie welke heel veel plannen voor de kringen naar voren bracht. Vele heemkundige aangelegenheden wer den besproken. De heer Toorians uit Loonopzand vestigde de aandacht op de steeds meer verdwijnende processie- en kerkvaandels in de dorpen. Thans zijn er nog veel, maar helaas ook deze „volkskunst" en volksgeloof" verdwijnt snel. De Heemkundige kringen hebben hier een mooie taak om dit cultuurgoed te redden, want deze goederen bepalen - en hebben heel veel bepaald - de geschiedenis van Brabant. We denken hier aan de processies en bedevaarten. Op de vaandels komen dikwijls waar devolle afbeeldingen voor, welke op vlaggekundig en heraldisch ter rein liggen. Voor de zo pas gestichte „Stich ting Stad en Dorp van Brabant" hield dr. Ruhe uit Hilvarenbeek een uiteenzetting. Hij kon mededelen, dat de stichting een langgevelboer- derij heeft aangekocht te Westel- beers. Het is de bedoeling van de stichting, dat oude gebouwen in het Brabantse land worden gekocht en hersteld in de oude staat, om Bra bants gezicht niet verloren te laten gaan. De Stichting is in Hilvaren beek opgericht en staat onder voor zitterschap van dr. de Jonghe uit Eindhoven, Secr.-penningmeesïer is mr. v. d. Vijver Stationstraat 19 te Tilburg. Tot slot kon mededeling worden ge daan dat Rector Sicking een enquê te zal doen uitgaan over parochie- gebruiken o.a. ommegangen, waar voor de aandacht van de leden van Brabants 'Heem wordt gevaragd. Het Heemkundig werkkamp in de zomervakantie zal waarschijnlijk in Oisterwijk worden gehouden. De secretaris, dhr. P. Dorenbosch gaf een uitvoerig verslag van de verrichtingen van Brabants Heem. Hij deelde ook nog de diverse uit gaven van de leden van Brabants Heem i.z. artikelen, boeken en vlug schriften. De kardinale vraag voor vriend en vijand is nu: hoe lang wil het neutrale Urguay de Graf Spee her bergen? De strijd wordt nu naar di plomatie terrein verlegd. De Duitse ambassadeur poogt enerzijds het schip zo lang mogelijk in de haven te houden, anderzijds mogen de En gelsen er niet achter komen hóe lang. Het blijkt, dat een periode van 14 dagen nodig is om het schip af doende te repareren. De Engelse gezant probeert de Uruguese regering te bewgen het schip weer we» te zenden, doch weer niet tè snel, want de in allerijl naar Rio de la Plata gedirigeerde Engelse oorlogsschepen zijn nog ver weg. Alleen de kruiser Cumberland komt de Archilles en de Ajax ver sterken. De Engelsen laten echter overal het gerucht verspreiden, dat het vliegdekschip Ark Royal en het slagschip Renown op de rede van Montevideo zijn aangekomen. In werkelijkheid zijn beide schepen nog 5 dagen varen van het strijdge bied verwijderd. De Uruguese autoriteiten staan de Graf toe 72 uren te blijven. De Engelsen protesteren officiëel hef tig tegen deze termijn, doch laten van tijd tot tijd een Engelse koop vaarder uit de haven van Montevi deo zee kiezen, waardoor - ingevol ge de Haagse Conventie - het vijan delijke oorlogsschip weer 24 uren moet wachten met uitvaren Kapitein ter zee Langsdorff be grijpt, dat hij in de val is gelopen, en besluit toestemming te vragen de Graf Spee op te blazen. Berlijn stemt toe. Op zondag 17 december 1939 ver laat de Graf Spee in de namiddag de haven van Montevideo. Aan de kade zijn duizenden mensen samen gedromd. De kaden, pieren en ha venhoofden zijn vol opgewonden toeschouwers. Tientallen journalis ten en radioverslaggevers uit vele landen zijn naar de Urguese haven stad gereisd en verschillende radio stations geven een ooggetuigever- slag van de gebeurtenissen. Het is een indrukwekkend gezicht het grote slagschip te zien draaien tot de voorsteven naar het zeegat is gericht. Slechts een uiterst klein deel van de'bemanning - 43 mensen - is aan boord. Plotseling wijzigt de Graf Spee van koers. Toch naar Buenos Aires? Maar dan vermindert het schip vaart en ligt stil. 1-Iet vliegtuig van de Ajax cirkelt boven de zeereus De Engelsen v/achten Het is 20.40 uur. De laatste bemanningsleden verlaten het schip. En te 20.54 uur - als de zon achter de kim verdwijnt - schie ten geweldige vlammen omhoog en dreunen zware explosies over het water. Dikke zwarte rookwolken golven naar boven. Wrakstukken vliegen in het rond. De bemanning van de Graf Spee wordt geïnterneerd. Kapitein Langsdorff regelt nog vele zaken in het belang van zijn zeelieden. In de avond van de 19e december schrijft hij een brief aan de Duitse gezant te Buenos Airs. Daarin schrijft hij: „Voor een commandant, die een man van eer is, spreekt het vanzelf, dat zijn persoonlijk lot niet te schei, den is van dat van zijn schip Daarna spreidt hij de oude kei zerlijke marine vlag op de vloer, gaat er op liggen en trekt zijn re volver Bij zijn begrafenis, de volgdene dag, is ook een Engelse gezagvoer der aanwezig namens de gevangen genomen Engelse zeelieden, die aan boord van de Graf Spee de zee slag hebben meegemaakt. Kapitein Langsdorff had hen op de veiligste plaats van zijn schip gebracht vóór de slag begon. Het was kapitein Dau van de Alt mark duidelijk, dat, met de onder gang van de Graf Spee, zijn taak op de Atlantosche Oceaan was afgelo pen. Met meer dan 300 gevangenen aan boord zette hij koers naar de thuishaven in Duitsland. Hij slaag de er in de Engelsen, die inmiddels van zijn aanwezigheid op de hoogte waren, te ontlopen. Veilig bereikte hij de Noordse kust. Daar werd hij - bij toeval - ontdekt door de En gelse jager „Cossack", die mijnen veegde voor de kust van Noorwe gen. De Altmark zocht een goed heenkomen binnen de Noorse terri toriale wateren. Engeland verzocht Noorwegen de gevangenen van Alt mark vrij te laten. Toen de Noorse regering daartoe geen medewerking verleende, werd, op 16 februari 1940, de Altmark binnen de Noorse wateren door de Cossack geënterd. De Engelse matrozen sprongen aan boord en riepen hun gevangen land genoten toe: „Here is the Navy. Dit incident versterkte Hitler in zijn mening, da Engeland de neutra liteit van Noorwegen niet zou eer biedigen. Het Altmark-incident was voor de Fuhrer een welkom motief voor het bezetten van Noorwegen, hetgeen begin April geschiedde EINDE Radio Luxemburgs disc-jockey Josje van de Ven draait ook dit weekeinde weer aller nieuwste pla ten in disco-bar De Put. Josje van de Ven weet steeds een uitstekende sfeer in De Put te creëren. Uit de discotheek worden zowel zaterdag- als zondagavond weer uit stekende soul, country and western, pop en blues platen ophaald tijdens de disco-bals. in de bar van sporthal Taxandria. Het gehele weekend kan men te recht in de „hippe disco dancing" Hertog Jan. Het cognacvat staat voor iedereen open. Zaterdagavond spelen er in het Lido weer twee orkesten. Van half acht tot half elf kan men genieten van het Duke City Sextet met Bob Smit en na die tijd van The All Stars met John Davis. Zondag is er geen matinee. De Lido-soirée wordt zondag opgeluisterd door The Va lentino's met Dolf Schipper. NACHTMIS De nachtmis met Kerstmis zal in de BarthOlomeuskerk te Waspik dit jaar al om half elf 's avonds moeten plaatsvinden, dit in verband met or ganisatorische problemen bij het koor. Mannen en kinderen zullen uitvoeren Messe de Minuit van Charpentier. Het dameskoor ver zorgt de mis van 9 uur waarna de heren weer optreden in de hoogmis van half elf. TENTOONSTELLEN G POSTDUIVENVERENIGING „WASPIK" Café Het Middenhuis van de heer Langermans op 't Vaartje was voor Zaterdagavond belooft het weer grandioos te worden in de Kaats- heuvelse dancing El Terreno. Dan komt Veronica's Drive In Show met ö.j.'s Hans Mond en Tineke. Zondag avond worden tijdens het disco-bal de nieuwste singles gedraaid. enkele dagen het trefpunt van de duivenmelkers uit Waspik en omge ving. „Wapik" hield daar nl. haar jaarlijkse duivenshow in een pri ma sfeer en onder geannimeerde gesprekken. Keurmeester Th. van Woensel klasseerde tevoren de in gezonden doffers en duivinnen naar hun kwaliteiten. De voornaamste uitslagen: Oude doffers: 1 F. v. d. Mosselaar; 2 D. Langermans; 3, 5 H. Treffers; 4 J. C. v. d. Hoven; 6 A. van Tilborgh; 7 C. de Rooy; 8 J. Timmermans. Oude duivinnen: 1 H. Treffers; 2 Jac Oerlemans; 3 D. Langermans; 4,5 G. Kuyten. Jari ge doffers: 1 W. Donks; 2, 3, 4 Th. Smits; 5 D. Langermans; 6 A. van Tilborgh; 7 P de Graauw. Jarige duivinnen: 1, 2, 6 P. de Graauw; 3 G. Kuyten; 4 F. van Onzenoort; 5 D. Langermans; 7 A. van Tilborgh. Jonge doffers: 1 8 G. Kuyten; 2 H. Treffers; 3 P. v. d. Mosselaar; 4 Th. Smits; 5 A van Tilborgh; 6 Fr. v. d. Mosselaar; P.. de Graauw. Jonge duivinnen: 1 J. Timmers; 2, 7 J. C. v d. Hoven; 3 Th. Smits; 4 C. de Rooy; 5 J. Vleuten; 6 D. Langer mans; 8 F. v. Onzenoort. Late dof fers: 1 P. de Graauw; 8 F. v. Onze noort. Late doffers: 1 P. de Graauw jr.; 2, 3 W. Donks; 4 F. vd. Mosse laar. Late duivinnen: 1 W. Donks; 2 Jac. Oerlemans; 3 Th. Smits; 4 P. de Graauw. TANKWAGEN IN DE SLOOT Op de Maasroute onder Waspik geraakte een tankwagen van Che vron met 18 ton dieselolie in een slip en belandde in een sloot. De aanhanger kantelde en de trekker werd zeer zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Twee kraanwagens van de firma Stoof uit Breda hadden 5 uur nodig om het gevaarte weer op de weg te krijgen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11