wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gedeelte bejaardencentrum Jacobushof in Drunen in februari ingebruik Wantrouwen tussenMoskou en Peking ZDogaertó m TOTALE COMPLEX OMVAT STRAKS OOK EEN FLATGEBOUW EN BEJAARDENWONINGEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen hoed u goed oendervangers van C~YYlierlo DONDERDAGAVOND 18 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 101 Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Huidige gebouw - oud klooster - aan Stationsstraat wordt gesloopt Indeling Eet-recreatiezaal „De Echo" bedden Gewijzigd plan Derde fase Brandt vindt ver drag van BVliinchen onrechtvaardig De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 .kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres,„ECHO" Reeds jarenlang blijkt, dat de verhouding tussen de twee groot ste communistische landen in de wereld, de So wj et-Unie en de Volksrepubliek China bijzonder veel te wensen overlaten. Indertijd toen de verhouding nog redelijk was, beschouwde men in China de Verenigde Staten als de grote bedreiging. Alle propaganda, de gehele strategie was gericht op een komende Amerikaanse aanval. De „papieren tijger'' moest bestre den worden en het gehele volk en wel speciaal de jeugd werden door drongen van het feit, dat de imperi alisten vroeg of laat China zouden aanvallen en daarbij diende het ge hele Chinese volk zich als één man te verzetten. Langzaam veranderde de situatie. Er ontstond een ideologisch geschil met de Sowjet-Unie en tenslotte verdiepte dit zich zo_ ernstig, dat er geen sprake meer was van een ge schil, maar van pure vijandigheid, die zich uitte in een steeds toene mend aantal grensgeschillen, waar bij zo nu en dan zelfs sprake was van een regelrecht militair treffen tussen beide landen. Om de toe stand niet op de spits te drijven werd dan gesproken van een inci dent en verder werd er gezwegen. Vast staat inmiddels wel, dat er in de afgelopen jaren langs die lange grens in het centrale deel van Azië meer gestreden is, dan bekend werd. De Sowjet-Unie maakte reeds plannen voor een confrontatie met d Chinezen, waarbij gedacht werd aan een beperkte en kortdurende aktie met de „moderne middelen". Peking wérd zich bewust van dit ernstige gevaar en hierdoor geïnti mideerd stelde het voor te komen tot onderhandelingen over de grensgeschillen. Hierbij ging Pe king uit van de gedachte dat men over de grensincidenten zou kun nen spreken en oplossingen zou kunnen vinden om deze in de toe komst te voorkomen, waarbij met geven en nemen de grens in Azië definitief zou kunnen worden vast gesteld. Moskou ging naar de conferentie tafel met andere plannen. De leiders in het Kremlin waren van mening, dat de tijd nu rijp was, om de ge schillen (ook de ideologische) nu voor eens en voor goed met Peking te regelen en wel op de basis, die Moskou zou stellen, want de Russen verkeerden toch in een machtspo sitie. Uit de spaarzame berichten die tijdens de besprekingen het Westen bereikten, bleek reeds, dat de Chi nezen er in het geheel geen vrede mee hadden, dat de Russen hen onder druk te zetten. De militaire macht van de Sowjets langs de grens bleef niet alleen gehandhaafd, doch werd nog uitgebreid en de Chinezen bemerkten tot hun schrik, dat de bedoeling van Moskou ver der ging dan zij aanvankelijk had den gemeend. De besprekingen liepen zeer stroef en zijn momenteel „tijdelijk" ge schorst. In Peking gelooft niemand meer aan een succes van de besprekin gen. Dat kan niet, omdat beide par tijen van twee verschillende stand punten uitgaan, terwijl de ene par tij (Moskou), de andere partij (Pe king) bovendien ernstig onder druk probeert te zetten. Het wantrouwen, dat reeds de laatste jaren zo sterk was gegroeid, heeft na dit gebeuren werkelijk wortel geschoten. Mao heeft zijn geweldige organi satiemachine inmiddels in werking gesteld, om op alles voorbereid te zijn. Reeds tijdens de besprekingen werd er in de Chinese Volksrepu bliek een oorlogspsychose ontwik keld. De indruk werd gevestigd, dat de vijandelijkheden elk ogenblik zouden kunnen beginnen. In aller ijl werden de belangrijke industri- èn van de kwetsbare plaatsen aan de noordelijke grenzen naar het zuiden overgebracht en onder su- (Van onze verslaggever) DRUNEN - Begin februari zullen de eerste 54 bejaarden hun intrek kunnen nemen in het nieuwbouw ge deelte van het bejaardencentrum Jacobushof in Drunen. Ruim een jaar nadat de eerste steen is gelegd, hoopt het Nieuivkuykse aannemersbedrijf, de fa. J.-de Bont van Huiten het eerste gedeelte van het fraaie gebouw op te leveren. Wie een wandeling maakt door de Stationsstraat en de Burg. van der Heydenstraat krijgt al een goede indruk hoe het toekomstige bejaardencentrum e r uit gaat zien. De eerste fase omvat 44 kamers, alsmede een aantal gemeenschappelijke ruimten. Als de bewoners van het huidige bejaardencentrum aan de Stations straat naar de nieuwbouw zijn verhuisd, wordt begonnen met de sloop van dit voormalige klooster. Op deze plaats verrijst in de loop van 1971 de tweede fase, die nog eens 36 kamers omvat. Een derde fase zou dan de bouw van een centrale flat en een aantal bejaardenwoningen moeten omvatten. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandagmorgen gesloten tot 13.00 uur. Directrice mej, zr. J. Somers is erg enthousiast over het nieuwe bejaar dencentrum. Samen met haar en stichtings-secretaris J. Kop maakten we een tocht door het nieuwe gedeel te van Jacobushof. Aan bepaalde af delingen wordt reeds de laatste hand gelegd. Men wil begin februari de eerste fase in gebruik nemen. Dat is nodig omdat men zo spoedig moge lijk met de afbraak van de kapel, die op het binnenterrein staat, kan begin nen. Ook een oude boerderij gaat hier verdwijnen De ingang van Jacoibushof ligt aan de Burg. van der Heydenstraat. De be zoekers komen hier in een grote hal, waar men een receptie aantreft. De hal is bestemd als gemeenschappelij ke recreatieruimte. Zo zullen er links van de entree een aantal gezellige zit jes worden geplaatst. Ook komt hier een televisie-toestel. Achter de recep tie-balie is de administratie, een be stuurskamer, slaapkamer voor de dienstdoende zuster, logeerkamer, als mede enkele garderobe- en toiletgroe pen. Aan het uiteinde van deze vleu gel is een fraaie kapel gebouwd. Wie de receptie-balie "links" laat lig gen en de andere vleugel opzoekt zal hier op de 'benedenverdieping de ka mers voor de directrice vinden. Ook in deze vleugel wordt de centrale hal gebruikt als recreatiezaal. Voorlopig zal er een biljart kunnen worden op gesteld. Als de tweede fase gereali seerd is krijgen de bejaarden daar een afzonderlijke biljartkamer. Bij het trappenhuis is de lift aangebracht. Eind van deze week zal de liftinstal- latie worden geplaatst. De bewoners die willen telefoneren kunnen dat in een telefooncel, direkt naast de lift. Ook de eetzaal is in dit gedeelte on dergebracht. De bewoners van Jaco- Het huidige bejaardencentrum, ondergebracht in een uit de vorige eeuw daterend klooster gaat volgend jaar verdwijnen. Hier in de plaats wordt een vleugel van het nieuwe Jacobushof gebouwd. De volgende editie van De Echo van het Zuiden ver schijnt niet maandagavond a.s. doch DINSDAGMIDDAG 23 december. In deze uitgave is een kerstbijlage opgeno men. In verband met de Kerstda gen komt de uitgave van don derdag 26 december te ver vallen. Het Oudejaarsnummer, met de jaaroverzichten en nieuw jaarswensen, verschijnt DINS DAGMIDDAG 30 december. De krant van maandag 29 de cember vervalt. Het eerste nummer in het nieuwe jaar verschijnt op VRIJDAG 2 ja nuari. pervisie van het Volksleger werd er een tientallen miljoenen mensen omvattende „burgerwacht" in het leven geroepen, die wanneer dit no dig zou mogen zijn, eventueel aan vallende Russen zou moeten opvan gen. Peking laat de tanden zien, maar in Moskóu maakt men zich daar weinig zorgen over, omdat men zich volkomen bewust is van zijn militaire en technische supre matie. bushof gaan hier de warme maaltij den gebruiken. De 'broodmaaltijden gebruikt men op de kamer. Daarvoor is in iedere woongedeelte een keu kentje met koelkast en kookplaatje. Iedere bejaarde kan dus geheel zelf standig in Jacobushof blijven wonen. De eetzaal is ook als toneel- of film zaal te gebruiken. Een gedeelte is na melijk met e'en gordijn-op-rail af te scheiden tot toneel, waar dan ook 'n verplaatsbaar podium komt. Aanslui tend aan 'de eetzaal vindt men de zeer modern ingericht kook- en spoelkeu ken. Beide vertrekken heeft men ge scheiden gehouden. In de kookkeu- ken is bovendien een gedeelte inge richt als groentekeuken. Een afzon derlijke dienstingang maakt het leve ranciers mogelijk bij de magazijnen hun hestellingen af te leveren. Aan sluitend bij bet keukengedeelte is de eetzaal voor het personeel. Jacoibushof omvat twee vleugels (met twee bouwlagen) waar de kamers voor de bewoners zijn ondergebracht. Met de eerste fase komen er in februari 44 kamer gereed. Dit zijn 41 eenper soonskamers en drie tweepersoonska mers. De twee personenkamers héb ben een woongedeelte van 20 m2, 'n afzonderlijke ruime slaapkamer en 'n badkamer. Ook is er een keuken en royale hal. De eenpersoonskamers zijn ongeveer 16 m2 en omvatten ook een eigen toilet alsmede keukentje. De keukentjes zijn ingericht met aan recht, koelkast, en kookplaatje. Als het huidige gebouw aan de Sta tionsstraat is afgebroken kan de lin kervleugel worden doorgetrokken. Hier komen dan nog eens 36 kamers, ivaaronder 2 tweepersoonskamers. De totale beddencapaciteit is dan 80. In deze vleugel (2e fase) komen ook de kamers voor het personeel en en kele recreatieruimten, waaronder de biljartkamer. Op iedere etage zijn verder enkele douches en bad. Ook treft men er dienstruimten. In een van de vleugels is een comple te ziekenafdeling ondergebracht. De ze afdeling omvat 2 tweepersoons- en een isoleerkamerOok is er een keuken, badkamer, alsmede slaapka mer voor de dienstdoende verpleeg ster. Deze afdeling wordt gescheiden gehouden van het woon-gedeelte. Het stichtingsbestuur van Jacobushof zorgt er voor dat iedere kamer wordt voorzien van vloerbedekking, vitrage, overgordijnen, bed en kasten. Iedere bewoner heeft dan bovendien op de zolder nog een bergruimte Als het eerste gedeelte van de nieuw bouw op 1 februari a.s. in gebruik wordt genomen, hoopt de voorzitter van het stichtingsbestuur, Ir. J. van Lammeren nadere mededelingen te doen over de derde fase. Men denkt hierbij aan de bouw van een centrale flat en als afronding van het gehele complex met aantal bejaardenwonin gen. De plannen hiervoor zijn bij het bestuur thans in studie. Overigens zijn 'de plannen van Jaco bushof met de tij'd meegegroeid. De eerste opzet voorzag in 64 bedden. De behoefte in Drunen en Elshout bleek echter veel groter en dankzij een wijziging in de provinciale be schikking werden het er 80. Lange tijd heeft men ook met de gedachte gespeeld het geheel te completeren met een dienstencentrum. De financi en blijken hierbij echter een té grote rol te spelen. Het complex vergt nu reeds een investering van ruim 2,5 miljoen gulden. Als volgend jaar in april de 54 be jaarden, die nu in Jacoibushof zijn gehuisvest, naar de nieuwbouw gaan, kan de sloper het uit de vorige eeuw daterende klooster aan de Stations straat gaan slopen. Daarmee ver dwijnt dan een brok oud Drunen. De Stichting Bejaardencentrum Jacoibus hof werd in 1962 gesticht, toen de zusters van J.M.J. Drunen gingen verlaten en leken de bejaardenzorg overnamen. De stichting werd belast met exploitatie van het bejaardencen trum, dat er verouderd was. Men boog zich over verbouwingsplan nen, maar kwam tot de conclusie dat verbouwing niet het gewenste resul taat zou opleveren. Aan de architek- ten J. de Jong uit Schaik en A. Ver meulen uit Eindhoven werd opdracht gegeven, een bouwplan te ontwerpen. Vorig jaar werd dit plan nog gewij zigd en kon men profiteren van de al lernieuwste rijksnormen voor de bouw van bejaardencentra. Na ruim ander half jaar werken, zal begin volgend jaar het eerste deel van bejaarden centrum Jacobushof ingebruik geno men kunnen worden. De bejaarde in woners van Elshout en Drunen kun nen hier een uitstekend onderdak vinden. ■Qxcluó ieue ctyerenkleding WAALWIJK kom kijken, passen en kiezen uit 1000 hoeden. Heuvelstraat 133 Tilburg Parkeren voor de deur Eer nieuwe stap tot verdere toe nadering- tot het Oosten deed de Duitse Bondskanselier Willy Brandt, toen hij officieel verklaar de, dat 't verdrag van München in 1938 onder bedreiging van geweld is getekend door de Tsjechen en dat dit verdrag daarom onrecht vaardig en onwettig is. Dit is een belangrijke tegemoet koming aan de Tsjechen, die in we zen nog steeds geconfronteerd wer den met bepaalde Duitse aanspra ken op Tsjechische gebieden, voort vloeiende uit dit verdrag. De uit spraak van Brandt kan dus een ge- luststelling zijn en is ook als zoda nig bedoeld. Brandt gaf echter geen aanwijzin gen, dat de regering in Bonn, voor nemens zou zijn het verdrag vanaf de ondertekening in 1938 ongeldig te verklaren, zoals, verlangd wordt door de Tsjechische regering. Wan neer Bonn dat zou doen, dan bete kent dit, dat hier zeer verstrekken de gevolgen op financieel gebied uit zouden kunnen voortvloeien. Zover wil Brandt blijkbaar niet gaan. Foto's van de voorzijde van het in aanbouw zijnde bejaardencentrum Jacobushof te Drunen

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1