wAAlwijkse en LangstRAAtse couRant In sociale sector groot tekort aan personeel (X ampe j Gemeenteraad Vlijmen vergadert donderdag Commissie Carnaval inDrunen heeft plannen 1970 al rond BONT 'Concordia9 - Loon op Zand behaalde in Kerkrade zevende kampioenswimpel Hoofdingelanden IZuiderafwaterings kanaal hielden jaarvergadering jCci mpe nieuwjaarsadvertentie NAAR EEN MEISJESDIENSTPLICHT de echo van het zuiden DONDERDAGAVOND 18 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 101 in Tilburg ^4, Heuvcfatnac 14 I I I I I I I I I I I I I I I I I I Jt Oplossing? Engelen meer wordt groot recreatie gebied Ligweiden aan de Maasoever Wettelijke regeling ambulance-vervoer is op komst Pelterijenhuis VERMEULEN Maandagavond huldiging in Loon op Zand Huldiging Waspik De tcho VAD Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Voortdurend weer blijkt, dat er tegenwoordig vooral in de sociale sector een ernstige nood bestaat. Er is op deze terreinen bijzonder moei lijk aan goed personeel te komen. Men kan hierbij denken aan de ge hele dienstverlenende sector, zoals ziekenhuizen, bejaardenhuizen, ver pleegtehuizen, gezinsverzorgsters en wat al niet meer. De gevolgen blijven niet uit en we zien, dat er mensen sterven, als gevolg van de ze noodsituatie. Via de communica tiemedia wordt er schande gespro ken, dat dergelijke toestanden be staan, maar verder wordt er weinig of niets aan gedaan om hierin verbe tering te brengen, want men staat voor een onmogelijke taak meent men. Het tekort aan ziekenhuisbed den hangt samen met personeelsge brek. Het tekort aan verpleeghul pen in verpleegtehuizen, aan ge zinsverzorgsters, aan hulpen in de bejaardentehuizen, alles is terug te brengen tot „personeelsgebrek". En men kan deze verpleegsters en hulpen ni? eenmaal niet zo maar uit de lucht grijpen. Het is dus hope loos en we kunnen er niets aan doen. Hiermede zijn velen het niet eens. Er is wel degelijk een mogelijkheid cm in deze noodsituatie tot een op lossing te komen. Het mannelijk deel van de jeugd, moet rond het twintigste jaar de burgemaatschap pij verlaten en de wapenrok aan trekken om het land te dienen, wel menen deze lieden, dan moet dat ook met de vrouwelijke helft van de bevolking mogelijk zijn. Hun dienst aan het vaderland zou dan typisch vrouwelijk kunnen bestaan uit het dienen in functies als ver pleegsters, hulp in een verpleeg-in- richting, bejaardentehuis of als ge zinshulp. Door middel van een dienstplicht voor meisjes zou dit probleem met weinig moeite kun nen worden opgelost. geen geweldig enthousiasme ontke tenen. Met een zekere tegenzin zul len de dames hun plicht gaan doen ener zal bij velen zonder meer sprake zijn van een zeker lijdelijk verzet. Waar het om militaire ak- tiviteiten gaat, heeft men nu een maal te maken met een harde dis cipline en lijdelijk verzet krijgt daar niet zoveel kansen. Waar het echter gaat om werk in de sociale sector ligt dit anders. Bij dit werk wordt toch altijd enige inzet van het hart noodzakelijk. Wat heeft men aan een gezinshulp die er to. taal geen zin in heeft en die ver plicht de helpende hand moet bie den in een groot gezin, waar de moeder ontbreekt. De kans om daar de boel in het honderd te la ten lopen is bijzonder groot, zon der dat daar iets tegen kan worden gedaan. Bij hulpen in bejaardente huizen e.d. is dat al precies zo. Als het hart er niet bij is, stichten der gelijke meisjes meer kwaad dan dat zij goed doen. Bovendien komt daar nog bij dat VOOR VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOORstofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) men nu eenmaal niet in enkele maanden verpleegster e.d. wordt. Daar as een vrij grondige en lang durige opleiding voor nodig en die is niet in de betrekkelijk korte tijd van de dienstplicht te realiseren. Is dat werkelijk zo? Zou men door een dergelijke dienstplicht de personeelsproblemen in de sociale sector kunnen oplossen? Anderen zijn van mening, dat het een flop zou worden. Evenmin als de dienstplicht bij de jongemannen sympathiek is, zo zal een dergelij ke dienstplicht ook bij de meisjes VLIJMEN - De raad van de ge meente Vlijmen komt donderdag in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Beëdiging van het nieuw be noemde lid van de Raad de heer A. van de Pol. 2. Vaststelling van de notulen. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4. Voorstel tot aankoop van grond van de heer H. Eliassen en diens echtgenote A. M. Kuijs, Vlijmense- dijk 38 alhier, ten behoeve van de realisering van het Uitbreidings plan „Partiële herziennig van het Uitbreidingsplan in Onderdelen voor de kom Vlijmen". 5.Voorstel tot aankoop van grond met opstal van de echtelieden J. van Engelen-van Berkel, Klooster pad 2, alhier. 6. Voorstel tot verkoop van grond Vrijdagavond hield de Commissie Carnaval een vergadering bij Gez. Elshout. Het eerste agendapunt was het verzorgen van de avond van het "gehuwden-bal" op 3 januari a.s. dat gehouden zal worden in de zaal van de heer Klerks, café Remise. Deze avond zal de muziek verzorgd wor den door de Bossche Kuukskes, die met het zomercarnaval ook zoveel succes geoogst hebben. Tevens krijgen dan de leden van de Hofkapel en Mostaards ook eens de gelegenheid met hun dames een ge zellige avond door te brengen. Verder is het ook de bedoeling dat de nieu we inwoners van Drunen ook wat meer contact kunnen krijgen op zo'n avond en misschien kunnen daar nieuwe carnavalsgroepen uit ontstaan De ideeën voor de optocht voor het komende carnaval kunnen tot ,1 janu ari worden ingeleverd bij P. van Her pen, Grotestraat 19 of G. van Gor- cum, Stationsstraat 3 a te Drunen. Binnen enkele weken zullen ook de kaarten voor de kindercarnaval weer huis aan huis worden aangeboden. De formulieren voor de kinderoptocht zullen via de scholen weer worden uitgereikt. Het is kort dag, daar car naval dit jaar zeer vroeg valt en 8 fe bruari de optocht weer door de stra ten trekt. Het opstellen van de op tocht is weer bij café Remise, terwijl de ontbinding van de stoet bij hotel Royal zal zijn. Zaterdag 14 februari is de prijsuitreiking bij Gez. Elshout. Dit zal dan de laatste festiviteit zijn die in deze zaal plaatsvindt. Verder zullen door huis-aan-huis folders na dere bijzonderheden worden bekend gemaakt en is er binnenkort een ver gadering te verwachten met kasteleins Raad van Elf en bestuur van de groe pen. De groep van St. Jacabushof heeft een nieuwe naam gekregen n.l. de Jacobijnen. Voorzitter is J. Klerks. in het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan „Nieuwkuyk-Oost" aan de Stichting Woningbouw Vlij men 1963 ten behoeve van de bouw van 16 woningwetwoningen. 7. Voorstel tot overdracht van het gemeentelijk woningbezit (woning wetwoningen) aan de Stichting Wo ningbouw Vlijmen 1963. 8. Voorstel tot overdracht in eigen dom van de aan de Deken van Baarstraat gelegen MAVO-school met bijbehorende terreinen aan de Stichting Katholieke Mavo voor Vlijmen. 9. Voorstel tot ruiling van grond met de heren P. J. Dekkers, De Bloemendaal 4, alhier en J. H. van Beurden, Ruidigerdreef 4 te Vught ten behoeve van de realisering Van het bestemmingsplan ,Vijfhoeven-l'. 10. Voorstel tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en af lossing van een door een achttal personen onder verband van eerste hypotheek aan te gane geldlenin gen. 11. Voorstel tot het aanhangig ma ken van een rechtsgeding ingevolge de Onteigeningswet bij de Arron dissementsrechtbank te 's-Hertogen- bosch ter verkrijging van de voor de realisering van het bestemmings plan „Vijfhoeven 1'' benodigde gronden. 12. Voorstel tot het nemen van een Voorbereidingsbesluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimetelijke Ordening. 13. Voorstel tot intrekking van de verordening .Bijdrageregeling door. stromingsfonds gemeente Vlijmen' 14. Aanbieding begrotingen ge meentebedrijven en gemeentebe groting voor het dienstjaar 1970. 15. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe vergoedingsregeling voor he brandweerpersoneel. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet groot 144.746, ten behoeve van het gedeeltelijk bouwrijp maken van het bestem mingsplan Ekelaarlaan. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling vaneen krediet groot 24.345, voor de uitbreiding van de open bare verlichting in de Priemsteeg. 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet groot 179.487, en behoeve van de aanleg van trot toirs en parkeervoorziennigen aan de zuidzijde van de N'ieuwkuykse- straat en de Onsenoortsestraat. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling Te midden onder alles wat zioh wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad De krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160 - 2621 -2746 Het stedenbouwkundigbureau Van Embden heeft ten behoeve van het stadsgewest Den Bosch een rapport uitgebracht over de ontwikkeling van het Engelenmeer (tussen Den Bosch, Vlijmen én Engelen). Het meer van Engelen met een water oppervlak van 17 ha en een be schermd natuurgebied van 24 ha zal worden uitgebouwd tot een groene zone aan de westrand van Den Bosch van in totaal 600 ha. De wateroppervlakte zal door al daar de zandwinning van provincie en Rijkswaterstaat te concentreren worden uitgebreid van 17 ha tot on geveer 90 ha. Dit is meer dan tweemaal de wa. teroppervlakte van „De IJzeren Man" te Vught (40 ha). In het plan is een strandbad met uitgebreide speel- en ligweiden voorzien, een jachthaven met 250 ligplaatsen, par keergelegenheid voor 1.600 auto's enz. De kosten van de eerste fase (afwa teringskanaal plus bezinkingsbek- ken voor de zuivering van het Die- zewater, strandbad, verhardingen van parkeerplaatsen, voet- en fiets paden en groenvoorzieningen) zijn reeds becijferd op f 3,5 miljoen, ter wijl de volgende fasen 2,3 miljoen nodig zal zijn. De Cultuur Technische Dienst heeft in het kader van de ruiverka. veling Heusden-Vlijmen plannen ontwikkeld om op een viertal pun ten aan de Brabantse kant van de Maas gelegenheden te scheppen voor oeverrecreatie. Een daarvan is geprojecteerd in de gemeente Enge len. De overige drie in Heusden, bij het veer van Well, het veer Bern en nabij de Heusdense brug. De kosten van deze recreatieve voorzieningen zullen niet hoofde lijk worden omgeslagen op de grondeigenaren binnen het ruilver- kavelingsblok, maar worden gedra gen door de gemeente, het Ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk in de Cultuur Technische Dienst. B. en W. van Engelen vragen de raad hiervoor 'n krediet van f 5400,-, dat is 30 pro cent van de aanlegkosten. Van de resterende 70 procent neemt het departement 50 procent voor zijn rekening en het restant wordt door de Cultuur Technische Dienst ge subsidieerd. Het plan voorziet in de aanleg van een aantal stenen pick nicktafels, een ligweide, een par keerterrein en een weg, terwijl het geheel 1 met bomen en heesters wordt beplant. Deze gelegenheid, die van meer dan alleen maar plaatselijke betekenis wordt ge noemd, zal ook voor vissers vrij toegankelijk zijn. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, dat de lan delijke coördinatie van het ambu lancevervoer beoogt, waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tussen zieken- en ongevallenvervoer. Voor het verrichten van ambu lancevervoer zal in de toekomst een vergunning van Gedeputeerde Sta ten noodzakelijk zijn. Alle ambu lancevervoer zal van centrale pos ten uit moeten worden verricht. Centrale posten dienen te worden ingesteld voor het gehele grondge bied van elke provincie, maar zul len tezamen het gehele land moe ten bestrijken. De grenzen van de gebieden, waarbinnen een centrale post werkt, behoeven niet steeds met die van gemeenten en provin cies samen te vallen. De gecoördi neerde centrale posten dienen door de gemeente of gemeenten in het gebied van de centrale post te wor den ingesteld en onderhouden. van een krediet groot 383.195,88 ten behoeve van de bouw van een gymnastieklokaal bij de R.K. Ge mengde School voor Basisonderwijs 't Palet. 20. Voorstel tot vaststelling van de 3e wijziging van de bezoldigingsre geling 1969 der gemeente Vlijmen. 21. Voorstel tot naamgeving straat in het bestemmingsplan Ekelaar laan. 22. Voorstel tot benoeming van een lid van de sportcommissie. 23. Voorstel tot benoeming van een lid van de financiële commissie. 24. Begrotingswijzigingen. Nu kunnen wij U in onze geheel ver nieuwde BONT SPECIAALZAAK een geweldige collectie tonen. BONTMANTELS - BONTHOEDEN - NERTSCOLLIERS en CRAVATTEN Vismarktstraat 17 - 19, BREDA EIGEN ATELIER Tel. 01600-35230 LOONOPZAND Maandagavond heeft de gehele Concordiage- meenschap uitbundig het feit gevierd dat deze harmonie het voor de zevende keer heeft gepresteerd de kampioenswimpel te veroveren. Op het Muziekconcours te Kerkrade in de grote zaal van de „Rodahal" hebben de fanfares en harmonieën gestreden om de hoogste muzikale eer, in de R.K. Federatie. In de jury hadden zitting de heren J. Laro, H. van Lijnschoten en Jos Moerenhout, welke niet kwistig waren met de punten. Zaterdag hebben de Fanfares elkaar bestreden. Hier werd met 317 pt. het corps uit Meers, voor Loonopzand geen onbekende, Fanfare St. Jozef de eerste. De volgorde van de harmonieën van zondag j.l. was: 334(4 pt. Kon. erk. Harmonie Concordia uit Loon opzand; 33314 pt. Harmonie Een dracht Maakt Macht uit Wessem; 315)4 pt. de kerkelijke harmonie St. Jozef uit Weert; 305 pt. St. Ce cilia harmonie uit America Lb; 304 14 pt. Harmonie St. Adrianus uit Naalwijk; 297 pt. Harmonie Vlijt en Eendracht uit Reijen. De jury had bijzondere woorden voor Concordia, want in de jury rapporten lezen we. Voor het verplichte stuk: MANNIN VEEN' van Hay dn Wood, Laro: De uitvoering was geraffineerd en dy namisch; Van Lijnschoten: Zeer ge ïnspireerd - zeer goed uitgevoerd. Het is een interpretatie op hoog ni veau. Moerenhout: 'n Prachtig har monie orkest; rythmiek zeer goed en zeer muzikaal. Het tweede keuze nummer, WES TERN RAPSODY van K. Vlak: La ro: Dynamisch voortreffelijk; be wonderenswaardige uitvoering; Lijnschoten: Prachtig ensemble met idem muzikale inspiratie, gekoppeld aan juist inzicht in de struktuur van dit moeilijk stuk. Moerenhout: Een prachtig harmo nie-orkest. Voor opvattingen van de te spe len werken is door alle drie de ju ry leden voor beide stukken een 10 genoteerd. Een opvallend cijfer, dat de muzikale inhoud van dit corps weergeeft. De overige cijfers zijn allen 9 en 9)4 pt. per onderdeel. Een geweldige prestatie was het. Zo werd het concours voor Concor dia genoemd. Tijdens de bijeenkomst richtte de heer van Lier, als voorzitter zich tot de leden hunne huisgenoten, die bij deze bijeenkomst aanwezig waren. Hij meldde de felicitatie van de burgemeester en de pastoor, die beiden niet aanwezig konden zijn. Vervolgens feliciteerde hij de exe cutanten van Concordia die dit prachtige resultaat hebben gele verd. Vooral ging zijn dank uit naar de dirigent dhr. Sef Pijpers (ook deze kon niet aanwezig zijn). Aan repetitor-dirigent dhr. Jansen werd eveneens dank gebracht. Bij deze huldiging waren vele gelukwensen van de Loonse gemeenschap, van vele Concordia-vrienden en van harmonieën uit de omgeving. Haar steeg zond bloemen en het bestuur van Beek en Donk was aanwezig. Later op de avond kwam het voltal lig bestuur van harmonie Sophia hun opwachting maken. Bij monde van hun voorzitter werd Concordia ge feliciteerd. De ere-voorzitter de heer E. van Hoorn sprak ook de muzikanten hartelijk toe en maakte weer nieu we plannen voor het komende jaar békend. Hij was nog steeds mét zijn corps bezig, al is het dan ook achter de coulissen. Een compliment aan tie jeugd van Concordia was hier zeker op zijn plaats. Volgend jaar zal een gala-concert aangeboden worden op het Wereldmuziekcon cours te Kerkrade. Ook zal een show en concert op het Eurostrand worden gegeven. De Wimpel - Oranje - (in dit geval de zevende) zal op een nader te be palen datum aan het corps door de voorzitter van de Federatie worden overhandigd. Onder voorzitterschap van de heer G. A. Knaap uit Raamsdonk, waarnemend voorzitter van het Wa terschap Het Zuiderafwateringska naal, kwamen de hoofdingelanden van eerder genoemd waterschap in de zaal van café C- Montens te Was pik bijeen voor de algemene jaar vergadering. Bij de opening her dacht de heer Knaap de overleden president van het Zuider Afwate ringskanaal, de heer A. P. de Bont. De begroting voor het dienstjaar 197o werd vastgesteld, sluitend op een bedrag van 627.969,14. De re kening 1969 vertoonde een nadelig saldo van f 18.133,84. Aan inkom sten werden geboekt 584.836,53 terwijl de uitgaven werden becij- ferdop 602.970,37. Aan 't gezamen lijk bijdragen v. d. waterschappen voor 't in '70 te openen nieuwe pro vinciehuis werd een bijdrage gevo teerd. De hoofdingelanden besloten voorts tot verkoop van percelen grond en/of waterlopen aan de ge meenten Waalwijk en Waspik en de provincie. Een bijdrage van 5% verleenden de hoofdingelanden in de kosten van watervrijmaking van het gebied De Donge en het Oude Maasje in het kader van de afslui ting van het Oude Maasje door een keersluis. Een rekening-courant overeenkomst met de boerenleen bank Waspik werd verlangd tot een maximaal bedrag van f 20G\0000,-. Het periodiek aftredend bestuurslid H. F. A. de Bont werd herkozen. Tenslotte kreeg het dagelijks be stuur enkele volmachten m.b.t. het af- en overschrijven op posten van de begroting 1970; het onderhands aanbesteden van onderhoudswerken en het van toepassing verklaren van salarisverhogingen voor het personeel door het provinciaal be stuur. HANDBAL De dames junioren van de hand balvereniging White Girls spelen zondag 21 december aanstaande in de nieuwe veiling hallen te Breda een competitiewedstrijd tegen Ge- rakeiro. Aanvang 16.50 uur. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Waspik, zondag 21 december, 9.30 ds. Schrijver. 14.30 uur ds. Heijboer. 25 december 9.30 uur ds. Schrijver. 18.30 ds. Ver- ploeg. Tweede Kerstdag 18.00 uur: Kerstviering zondagsschool. MEDISCHE DIENST Zaterdag 20 en zondag 21 decem ber zal dokter R. F. Wijffels de dok terspraktijk in Waspik waarnemen. Tel. 256'. WIJKVERPLEGING Zuster van Elten uit Hank zal het komende weekeinde de wijkverple ging in Waspik waarnemen. Tel. 390.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5