wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt SI0-school krijgt modern gebouw aan Woeringenlaan in Waalwijk Waar het werkelijk om gaat ampe ampe m Waar gaan wij naar toe met onze welvaart 170 JONGENS EN MEISJES UIT DE LANGSTRAAT VOLGEN INDIVIDUEEL ONDERWIJS jOt van ^Yflierlo Tilburg WAT BRENGT 1970 m 60 kinderen op wachtlijst door gebrek aan ruimte Noodzaak S^loeilijjkheden Urgentie Nieuwbouw Voorzieningen Geen garantie Voortschrijdende inflatie Opiniepeiling: Oostenrijkers zijn niet zo gemoedelijk Verhoging A.O.W. en van A.W.W. EUROPESE LANDBOUW Inflatie VRIJDAG 2 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 1 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit 'blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Velen zullen zonder enige twijfel met vreugde gezien hebben, dat Bonds kanselier Willy Brandt een geheel nieuwe politiek is gaan volgen ten aanzien van Oost-Europa. Brandt wil daden stellen en hij maakt er haast mee. Met Moskou wordt gesproken over een verdrag waarbij beide par tijen beloven af te zien van geweld. Met Warschau is men bereid te gaan praten over moeilijke problemen, zo als de Oder-Neisse-Grens en met Ul bricht werd kontakt opgenomen om te trachten met het andere Duitsland misschien tot een betere verhouding te kunnen komen. Het gesprek met de Russen schijnt succesvol te zijn. Ook met de Polen zou de Bondsrepubliek wel tot over eenstemming kunnen komen, maar met Ulbricht en een nader tot elkaar komen der beide Duitslanden, is het nu al gedaan. Toen Bonn liet blijken tot een gesprek te willen komen, kwam Ulbricht snel met een ontwerp verdrag, waarbij hij stelde, dat dit nog maar minimum eisen van de DDR waren. Daarin verlangde Oost-Duitsland een volledige erkenning door Bonn. Voorts wenst men de status van West Berlijn veranderd te zien. Dit deel van de voormalige Duitse hoofdstad moet geheel los komen te staan van de Bondsrepubliek en eigenlijk wor den geïnternationaliseerd. Dit zijn al lemaal punten die Bonn gewoon kan inwilligen, aangezien de Bondsrepu bliek nog altijd van mening is, dat 't vrije deel van Berlijn een onverbre kelijk deel is van de Bondsrepubliek, terwijl een officiële erkenning van de DDR een toestemming van Bonn zou betekenen in de definitieve scheiding tussen de beide Duitslanden en dat, terwijl de Bondsrepubliek uiteindelijk wil streven naar een vereniging van de beide staten. Ulbricht voelt daar edhter niets voor, want dan zou het gedaan zijn met de DDR. Hij voelt wel voor nauwere samenwerking met de Bondsrepubliek, maar dan op de voorwaarden die de communisten stel len; uittreden van West-Duitsland uit de Westelijke bondgenootschappen, een breuk met de V.S., afzien van bewapening en... fundementele om vorming van de politieke en economi sche structuur van de Bondsrepu bliek. Bonn heeft uiteraard neen tegen Ul bricht moeten zeggen, want deze 'mi nimum eisen' gaan toch wel erg ver. Het komt er in feite bijna op neer, dat Ulbricht meent, dat de Bonds republiek moet breken met het wes ten en zich bij Oost-Duitsland moet aansluiten, wil men tot eenheid ko men. De vraag is natuurlijk, spreekt Ulbricht hier voor zichzelf, of zijn 't richtlijnen uit Moskou? Het ziet er naar uit, dat zo kort na de Moskouse conferentie over Duitsland, Ulbricht niet voor zichzelf heeft gesproken. Binnen het kader van het neo-stali- nisme van Breznjew past slechts een zo hard program als nu door Ulbricht werd geformuleerd. Maar de gesprekken met Moskou en Warschau dan? Hier gaat het om za ken van het tweede plan, ibij de ver houding met de DDR om een zaak van het eerste plan. Op het tweede plan kan men gemakkelijker tegemoet komend zijn. Trouwens wat betekent in dit geval tegemoetkomend. Het zal de Bondsrepubliek zijn, die de sym- W AALWIJK - In de laatste raadsvergadering van de Waalwijkse ge meenteraad is goedkeuring door de raad verleend tot de bouw van een nieuwe school voor Individueel Onderwijs. Deze school, die de bestaande gebouwen, die over Waalwijk verspreid liggen, gaat vervangen, zal ge situeerd worden aan de Woeringenlaan in het plan Meerdijk. De school voor Individueel Onderwijs is pas een drietal jaren en wel maart 1967 begonnen in een aantal lokalen aan de René de Clerqstraat. De Stichting Individueel Onderwijs kreeg toen van de gemeente Waalwijk de beschik king over de daar toen leegstaande semi-permanente gebouwen. Toen de school zich in een later stadium ging uitbreiden kreeg de Stichting de be schikking over een gedeelte van het oude ziekenhuis, waar men wel blij mee is, maar de gespreidheid over Waalwijk van de diverse lokalen is toch ook niet alles. Halverwege de jaren zestig vond men dat er in Waalwijk zeker behoefte bestond aan een LOM-school. Een drietal parochies stelde zich financi eel garant en in 1966 werden 'n groot aantal besprekingen gevoerd. Men kwam toen tot de conclusie dat er zeker voor een mjftigtal leerlingen behoefte bestond aan een dergelijke school. Overleg is er geweest met de inspecteur van het bijzonder lager on derwijs, terwijl de staassecretaris van Onderwijs en Wetenschappen bereid was bij te dragen in de kosten. Door onderwijzer J. van de Wiel kon er dan ook in maart 1967 met vier leerlingen begonnen worden in een noodgebouw met twee lokalen. Via Gedeputeerde Staten kon men ook de beschikking krijgen over een psycho loog, Drs. Croonen en een schoolarts Dr. Kramers. Tot hoofd van de school werd benoemd de heer PSluys, die zidh vooral met onderzoekingen ging bezighouden. Momenteel zijn er zo'n 170 leerlin gen verdeeld over 10 groepen. Dit is te meer 'n bewijs van de harde nood zaak om te komen tot realisering van een "echte" school. Het doel van de school is om kinderen, die de lagere school gemakkelijk zouden moeten kunnen doorlopen, maar hiertoe door allerlei oorzaken, in en buiten hen zelf gelegen, niet toe in staat zijn toch rijp te maken voor de maat schappij en dan speciaal het nog ver der kennis opdoen op een LTS of Mavo of andere 1 eerinstelling. De kinderen hebben meestal een behoor lijke aanleg, maar missen de eigen schappen die nodig zijn om klassi kaal onderwijs te volgen. Individueel ■^xcluaieve a herenkleding WAALWIJK pathieke gebaren moet maken. Een verdrag met de Sowjet-Unie om geen geweld te gebruiken is juist iets voor de Russen. Aan de hand van zo'n verdrag kunnen zij elke bewapening, elke militaire ontwikkeling in de Bondsrepubliek betitelen als verraad aan het verdrag. Ontwikkeling van de Russische bewapening is dan 'n nor male- zaak, nodig om zich te verweren tegen het eeuwige Duitse militairis me en het dreigende Amerika. Praten met Warschau zal voor Bonn betekenen akkoord gaan met de Oder Neisse-linie als definitieve grens tus sen Duitsland en Polen. Daarmee zou Bonn voorgoed afstand doen van zeer grote delen van het oude Duitsland. En wat staat er van het Oosten tegen over? Hoogsten een iets vriendelijker houding tegenover Bonn en wat meer kontakten in het economische en cul turele vlak. komen zij tot dezelfde prestaties als kinderen die normaal de lagere school bezoeken. Door middel van bepaalde specifiek geëigende methodieken pro beert men het kind gelukkig te ma ken, zo vertelt ons de heer P. Sluys. Mogelijkheden tot aansluiting op klassen van het lager onderwijs zijn steeds aanwezig en hangt af van de kinderen zelf, hoe ver zij gevorderd zijn. Het is een bewezen feit, dat kin deren een aantal "klassen" van de SIO-school doorlopen hebben en daarna naar ander onderwijs over stappen, b.v. LTS en Mavo, het daar bijzonder goed doen. Kinderen, die op de SIO-school zijn en kampen met moeilijkheden betref fende lezen, rekenen, schrijven of spreken, hebben bijzondere aandacht nodig. Vooral komt dit tot uiting bij het lezen. Het is nu eenmaal zo, dat het lezen een essentieel onderdeel mende lokalen aan de René de Clerq straat, hetgeen zij zeker zullen appre ciëren met het oog op een optimale uitvoering van de Mammoetwet" Voor de realisering van de nieuwe school waren wel een aantal urgentie motieven. Een motorisch therapie is zonder meer noodzakelijk en moet op timaal uitgevoerd kunnen worden. Noodzakelijk zijn bovendien ruimten voor de diverse specialisten, zoals 'n medicus psydholoog, pedagoog/didac ticus en een logopediste. In de nieu we sdhöol zijn deze voorzieningen aanwezig, terwijl er bovendien een overblijflokaal komt, omdat de mees te van de leerlingen overblijven, om dat ze nu eenmaal niet uit Waalwijk komen. De SIO-school voorziet in 'n behoefte voor wat betreft de gemeen ten van Vlijmen tot en met Raams- donk en verder het gehele Land van Heusden en Altena. Lokalen voor handenarbeid en vrije expressie zijn odk in de school gesitueerd. Het terrein aan de Woeringenlaan is beschikbaar gesteld door de gemeente Waalwijk. Dit terrein is uiterst ge schikt ook op medische gronden (dicht gelegen bij de bossen). 60 kin deren staan nog op de wachtlijst en kunnen voorlopig nog geen onderwijs genieten. De bouw van deze nieuwe school is vooral gebaseerd op de aard HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz; in Heuvelstraat 14 van het onderwijs, waarbij de peda gogisch/didactische eisen wel de voornaamste zijn. Ieder lokaal krijgt de beschikking over een terras, dat in het geheel mee zal functioneren. Er zullen drie untis komen, die ieder op zidh een eenheid zullen vormen. Het gebouw is zeer modern van opzet en is geheel aangepast aan de leerlin gen. Een "zwembad" zal er wel niet komen. Het geheel is in bungalow-bouw ge houden, die in verband met bepaal de motorische stromingen bij de kin deren. Ieder kind moet overal in de school kunnen komen. Speciale voor zieningen zijn er nu reeds getroffen als mettertijd ook mogelijk minder- valide kinderen van de school ge bruik zullen gaan maken. Het moet dan ook voor die kinderen mogelijk zijn om met een wagentje het gehele gebouw te benutten. Een voorlopige raming, zo vertelde de heer P. Sluys nog, is dat de bouw van de school, waar ik overigens zeer blij mee zal zijn en dit in het belang vooral van de kinderenanderhalf miljoen gul den gaat kosten. De maquette van de nieuwe SIO-school die aan de Woeringenlaan komt. vormt in het onderwijs. Zonder lees vaardigheid, is het ook nauwelijks mogelijk om adequa onderwijs te vol gen. Een veel voorkomende stoornis is verder het vermogen zich op een voldoende wijze rekenvaardig -uit te drukken. Al deze faktoren hangen samen met de gehele persoonlijkheidsstruktuur. Hier uit volgt dan meteen dat de leer krachten en ook pedagoog, psycho loog en schoolarts therapeutisch te werk moeten gaan om te bewerkstel ligen, dat het kind weer het rijpings proces, zoals ieder ander kind, kan meemaken. Dat niet ieder kind klas sikaal onderwijs kan volgen hoeft niet steeds aan het kind zélf te lig gen, maar kan ook gelegen zijn in exogene faktoren, zoals b.v. gezins moeilijkheden. "We hebben", zo vertelt de heer P. Sluys, "geen garantie wat het onder wijs betreft in het oude ziekenhuis. Als het gebouw op een of andere ma nier een andere bestemming krijgt, weten wij niet waarheen. Bovendien kunnen met de bouw van een nieuwe SIO-school een aantal andere scholen geholpen worden met de dan leegko- Velen van ons zullen met grote vol doening terugzien op de feestdagen en op de prettige sfeer waarin in Ne derland het jaar 1969 besloot. In on ze gedachten zal echter meer dan eens de vraag zijn opgekomen of wij nu in welvaart zoveel zijn gestegen. Zal het jaar 1970 ons in een beter levens klimaat brengen met de 5 a 6% loonsverhoging of zullen de sociale onrust en het maatschappelijk onbe hagen verder toenemen? Hoe ziet on ze economische toekomst er in de ko mende maanden uit? Het is ondoenlijk om een algemeen Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p,post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" Door het sociaal-wetenschappelijk studiegenootschap te Wenen is een interessante opiniepeiling gehouden onder een groot aantal Oostenrij kers in alle delen van het land. Er werden deze personen bepaalde vragen gesteld, die in wezen be trekking hadden op hun tolerantie ten opzichte van anderen en de re sultaten zijn opvallend. Niet minder dan ongeveer 70% van de ondervraagden was van me ning, dat de jodenvervolgingen voor een deel door de Joden zelf zijn veroorzaakt. Rond 74% is van mening dat van kamerverhuurders niet gevergd mag worden dat zij negers in hun woning opnemen. Eveneens onge veer 70% zou het nooit goedvinden als hun dochters uitgingen of dans ten met aribieren, negers e.d. Niet minder dan 62% van de on dervraagden acht zich persoonlijk ernstig geschaad, door de aanwezig heid van buitenlandse arbeiders. Het kabinet heeft in beginsel be sloten tot een extra verhoging van de AOW/AWW met ingang van 1 januari. De regering heeft nog niet willen mededelen in welke welin gelichte kringen zal de inhoud van het op korte termijn te verwachten wetsonwerp' vrijwel niet afwijken van he SER-advies, waarin een ex tra verhoging van drie procent, als mede invoering in de loop van 1970 wordt aanbevolen. Reeds jarenlang is een definitie- veregeling van de Europese Land bouw en de financiering daarvan binnen de EEG een fataal struikel blok gebleken. Deze keer hebben de ministers van de zes de zaak weer eens onder de loep genomen en wel in een lange marathonzit ting. Het ziet er naar uit, dat men nu tot een definitieve oplossing is ge komen. Een oplossing, die he mis schien mogelijk maakt, dat de EEG nu verder kan groeien. economisch beeld te geven. Elk mens beleeft de tijd van zijn bestaan op 'n geheel andere wijze. De ambtenaar zal zich afvragen of de loonsverho ging plus trendaanpassing voldoende zullen zijn om zijn stijgende kosten van levensonderhoud op te vangen. De zakenman vraagt zich af of de loonsverhoging voor hem te betalen zal zijn en in hoeverre die wordt op gevangen door produktiviteitsstijging en prijsstijging. De winkelier tobt over zijn perso neelsproblemen of over de vraag hoe lang hij bij het huidige inflatiebestel nog zelfstandig zal kunnen blijven. Dat is bepaald geen welvaartsbenade ring. Die geldt evenmin voor de we duwe met 'n vast levensverzekerings pensioen dat elk jaar in geldswaarde daalt. De minister van financiën re kent de staatswelvaart wellicht samen met de opbrengst van de omzetbe lasting en de president van de Ne derlandse Bank telt vermoedelijk in termen die ontleend zijn aan de beta lingsbalans. Waar gaan wij met onze welvaart naar toe? Voorlopig naar een verder voortschrijdende inflatie, die door verschillende factoren wordt aange wakkerd. In de eerste plaats is het voor onze muntwaarde zeer gevaarlijk dat in de nieuwe c.a.o. clausules wor den ingebouwd die voorzien in een automatische aanpassing van de lo nen bij de ontwikkeling van het prijs peil. In vier jaar tijd zijn onze bruto-lonen met meer dan 30% gestegen. De eis van de vakbeweging dat de reële Io nen in 'het komende jaar met 2 a 3% moeten stijgen terwijl de prijzen goed deels op de plaats rust moeten stijgen, is onhaalbaar. In de eerste plaats moet men zich afvragen waarom die lonen per definitie moeten stijgen en in de tweede plaats brengt men steeds grotere delen van het bedrijfsleven in een onmogelijke positie. Want het be drijfsleven heeft kapitaal nodig voor uitbreidingen en research. Vermogen daarvoor komt alleen beschikbaar door besparingen binnen de onderne ming. Deze besparingen zouden door een straf prijsbeleid onmogelijk wor den gemaakt, waarmee de achteruit gang van de onderneming wordt in geluid. Ook op sociaal gebied ligt de pro blematiek van 1970 niet anders dan tot heden. Belangrijk zal ook zijn dat men het woningvraagstuk weet op te lossen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1