gemaakt m Familienaam dikwijls niet zo n mysterie als men wel denkt Onze satelliet veroorzaakte vloedgolven van 6 kilometer hoog /"'p dLampe j voor U jCantpe De mannenmode is ontwaakt uit zijn grijze-pakken-slaap WAT BETEKENT UW NAAM NIEUWE ZWEEDSE THEORIE OVER ONTMOETING VAN MAAN EN AARDE w.s.c. Bri Hen snode 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 8 JANUARI 1970 14 Woonplaats in 1.825 werd familienaam verplicht Beroepsnamen Krachtexplosie I I in Tilburg i I HanchM M herenmontuur f 41,— Maan was vroeger een zelfstandige planeet Oppervlakte smolt damesmontuur f 49,75 Brillen-kijken in onze nieuwe speciaalzaak is gezellig. Daar liggen honderden brillen voor mo dern kiezen. Onze deskundige opticiëns adviseren U graag. Er zijn zoveel mogelijkheden in glazen. Diverse tinten en ontspiegelde glazen. Er zijn glazen, die zich aanpassen aan het zonlicht. Al onze brillen met „all-in"-service en verzekering. Brillenspecialist Stationsstraat 54, tel. 2648 Waalwijk BRILLENMODE Voor een belangrijk deel vond dit zijn oorzaak in het feit, waar men woonde en leefde. Was dit in een dichd en uitgebreid bevolkings centrum, zoals een grote stad, dan was het dikwijls nodig, dat men ter onderscheiding van de vele andere naamgenoten een familienaam had, waardoor men zich onderscheide van bijvoorbeeld een andere Corne lls Dirksz., of een Klaas Hendriksz. Die toegevoegde onderscheiding werd dan de familienaam en die kon voortvloeien uit geografische namen, zoals Van Amersfoort, Van Emmerik, Van Kleef, of Van Cleef om er maar enkele te noemen. Dan die, welke waren afgeleid van bij namen zoals Dik, de Lange, of Lang, Krom, Mank, Bult, Schel, de Groot ONS VIOS—WSC Het is welhaast zeker, dat de ge dwongen rustperiode in de vader landse amateurvoetbalcompetitie ook a.s. zondag voortgezet zal wor den. De voor zondag a.s. vastgestelde uitwedstrijd tegen Ons Vios maakt dan ook slechts een geringe kans doorgang te vinden. Indien echter een ommekeer in de thans heersende winterse onmstan- digheden zal intreden en WSC in 't veld zal komen vor de competitie zullen de Oranje-Zwarten moeten trachten te bewijzen de rustperiode goed doorstaan te hebben. Ons Vios is een ploeg, die van aan pakken weet en met fel voebal de egenstander tracht te imponeren en van de bal tracht te houden. Het is te hopen, dat de Oranje-War- ten de eventuele hervatting van de competitie zullen benutten om be ter voor de dag te komen dan voor heen en het nieuwe jaar kan slechts goed worden ingezet met een over winning. Het verdere programma voor WSC luidt als valgt: Baardwijk 2—WSC, 12 u.; WSC 3- White Boys 2, 12 u.; Heusden 3-WSC 4, 12 u.; WSC 5-Herptse Boys, 12 u.; WSC 6-Right Oh 4, 12 u.; Dussense Boys 4-WSC 7, 12 u. - De gladheid en plotselinge mist hebben gisteren tal van autobotsin gen en ongelukken veroorzaakt. Bij Oudenrijn kwam bij een kettingbot sing 2 personen om het leven en wer den een 40-tal auto's zwaar bescha digd. Ook hier en elders waren vele gewonden. - Het Groothandelsgebouw in Rot terdamwaarin 50 bedrijven zijn ge vestigd, is voor een groot deel door 'n hevige brand, die ongeveer 24 uur duurde, verwoest. De schade is 20 miljoen gulden. Elders waren nog 2 branden, die resp. 3 en 1,5 miljoen gulden schade brachten. en dergelijke. In grotere plaatsen was het ook gewoonte, dat men als kleine middenstander, een uithang bord had, waarop een afbeelding. Eamilienamen werden ook dikwijls van die voorstellingen op de uit hangborden afgeleid, zoals Anker, Bontekoe, de naam van de bekende zeevaarder, die afgeleid was van 't uithangbord van de herberg van zijn vader in Hoorn. Hebt u zich wel eens afgevraagd wat de betekenis en het ontstaan is van uw familienaam? Het is wel eens leuk dat te weten, temeer daar u er uw hele leven mee moet doen. Een groot aantal familienamen in ons land zijn nog betrekkelijk jong, want zij dateren uit de Napoleontische tijd. Bij decreet van 18 augustus 1811 werd verordend, dat iedere Nederlander een familienaam moest hebben en onder die familienaam moest hij zich laten inschrijven bij de nieuwe opgerichte Burgerlijke Stand. Toch waren er vele Nederlanders die er weinig voor voelden om te voldoen aan de voorschriften van de gehate Fransen en dus namen zij geen familienaam aan. Nadat de Fransen waren verdre ven, besloot het Nederlandse Ko ninkrijk om de Burgerlijke Stand te handhaven en moest er een Konink lijk Besluit van 8 november 1825 komen, om ook de laatste Neder landers, die nog geen familienaam bezaten, te noodzaken er een aan te nemen. Reeds tijdens de Franse bezetting waren er namen aangenomen en omdat velen meenden, dat het hier om een tijdelijke maatregel ging en men die naam na de bevrijding toch weer zou verliezen en om een zeke re minachting uit te drukken tegen over de bezettiende macht, werden er in die tijd veel rare namen aan genomen. Hiervan kunnen genoemd worden namen als Naaktgeboren, Suiker- buik, Vroegindewei en zo zijn er nog velen te noemen, die voor de dragers later hinderlijk werden. Zij waren de grappige voorvader be slist niet dankbaar en zo zijn er in de loop der tijden ook de nodige naamswijzigingen tot stand geko men. Natuurlijk waren er voor de Franse tijd ook al familienamen en de bewijzen daarvan vinden we bij de namen van veel van de figuren die wij tijdens de Vaderlandse ge schiedenislessen leerden, zoals Tromp, de Ruyter, de Wit, P. C. Hooft, Vondel, Brederode en dan schilders als Rembrandt van Rijn, Gerard Dou, Paulus Potter, Van Ostade en zo zijn er natuurlijk nog Waarom had de een wel een fa- honderden te noemen, milienaam en de ander niet? Dat is natuurlijk een vraag die bij menig een opkomt. Dan zijn er de beroepsnamen, zo als Smit, Smid, Molenaar, Mulder, Bakker, Brouwer enz. Dan de zoge naamde patronimica, dus waarbij de vadersnaam veranderd is in fa milienaam, zoals Jansen, Hendrik- sen, Cornelissen, namen die in het noorden des lands uitgaan op ma, j s tra en ga en in het oosten des lands op ing of ink. En dan zijn er nog veel familienamen, die terug te brengen zijn tot de naam van reeds lang verdwenen kleine plaatsen, vlekken, gehuchten, boerderijna men, landgoederen, watertjes enz. Van die namen is het dikwijls moei lijk de oorspronkelijke betekenis te vinden. Maar er zijn gelukkig en kele goede boeken on het gebid van d naamkunde, die de geïnteresseer den uitkomst kunnen bieden. Uit de recente onderzoekingen van de maanmonsters meegebracht door de Amerikaanse astronauten is gebleken, dat de aarde en de maan geen verwanten zijn, althans dat de maan niet uit de aarde is voortge komen, zoals vroegere theoriën wel stelden. Er is een tijd geweest dat de aarde geen satelliet had en toen de aarde en de maan elkaar ontmoeten betekende dit dat er zich katastrofen op de aarde voltrokken. Deze theorie verkondigde de Zweedse astro-physicus professor Alfvén, tijdens een congres in Interlaken in Zwitserland. Hij leidt een en an der af uit onderzoekingen van het inaangesteente. wil professor Alfvén de vele kraters op de maan verklaren. De geweldige krachtsexplosie tij dens de ontmoeting zou volgens de Zweedse onderzoeker zoveel van de bewegingsenergie van de maan heb ben gevergd, dat het gevolg daar van was, dat de maan voortaan als een gevangene en satelliet van de aarde bij onze planeet moest blij ven, omdat zij zich niet meer uit het krachtveld van de aarde kon losmaken. Tegenwoordig heeft de maan een omlooptijd om de aarde van 28 da gen. Volgens de berekeningen van professor Alfvén, wordt die omloop tijd langzaam maar zeker langer en zou indertijd toen aarde en maan elkaar pas ontmoet hadden slechts vijf uur geweest zijn. Daarbij speelt ook mee, dat de maan zich heel langzaam ook van de aarde verwij- üerdt, waardoor de omloopafstand groter wordt en de omlooptijd na tuurlijk toeneemt. VOORajouren, stoppen, plisseren VOORrepareren, inkorten, borduren VOORstof knopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naarI Volgens professor Alfvén was de maan vroeger een zelfstandige pla neet, die tussen de aarde en mars om de zon draaide. In de loop van miljoenen jaren werd de baan van de maan zodanig door de krachtvel den van Mars en aarde Beinvloed, dat zij haar baan wijzigde. De pla neet kwam toen steeds dichter bij de aarde, tot op de kritische Roche- afstand. Binnen deze afstand kun nen grote lichamen niet ontstaan en bestaan. Dat betekent dat toen de maan binnen die afstand kwam Laar baan door de invloed van de zwaartekracht en de centrifugaal- kracht scherp afboog, hetgeen op de maan zelf tot enorme interne span ningen leidde. De gevolgen van deze kosmische ontmoeting waren voor beide pla neten katastrofaal. Door de aantrek kingskracht ontstonden vloedgol ven, die op aarde als ontzagwekken de vloedbergen door de oceanen stormden. Terwijl tegenwoordig het verschil tussen eb en vloed op aar de een kwestie is van enige meters, en elders zelfs van enkele centime- j ters, moet volgens professor Alfvén i bij d eerste ontmoeting er op aarde in de oceanen een vloedgolf met 'n hoogte van ongeveer zes kilometer zijn ontstaan, die natuurlijk overal enorme schade heeft aangericht. Zalm, beige, en kastanje: fijne kleu ren voor fijne mannenkleren. De ceintuur op de maxi-pullover is van Vestan, hetzelfde gemakkelijk te onderhouden materiaal dat werd gebruikt voor de pantalon, waarvan de pijpen-zonder-omslag bij de voet wijd uitlopen. De sjaal is van Dra- lon-crêpe. Op de maan, die onder invloed kwam van de kracht van de aarde, Ontstond een kracht en verhitting, waardoor het oppervlak van de maan smolt. Op de naar de aarde toegekeerde zijde van de maan werd dit materiaal naar boven getrokken, terwijl het op de van de aarde afge wende zijde door de centrif ugaal- kracht in de ruimte werd geslin gerd. Als grote zwermen meteoren en meteorieten bleven ze tussen maan en aarde zweven en grote aantallen vielen na verloop van tijd weer op de maan terug en hiermee Het heeft wel even geduurd, maar nu is het dan zover. De man nenmode is ontwaakt uit zijn grijze- pakken-slaap. De alleenheerschappij van de keurige stropdas met het witte overhemd is ondermijnd, en we hebben ploseling een andere man aan onze zijde. Een man die blij is, dat hij zich aan het anthra- cietgrijze gilde heeft kunnen ont rukken, en dat hij nu ook eens meer dan vijf minuten nodig heeft, om nieuwe kleren te kopen. Het som bere kleed-recept geldt voor hem niet meer, hij mag nu ook eens zijn fantasie laten werken. He was trouwens wel te verwach ten, dat er iets met de mannenmo de zou gaan gebeuren. En dat niet alleen door de hippies en de mods, hoewel deze jongens wel de eerste klanten waren van dé boetieks in de Londense Carnaby Street van een paar jaar geleden. Immers, als onze man echt helemaal wég was van zijn traditionele pakje, zou die mod-mode als een onbetekende ra ge aan hem voorbij zijn gegaan. Maar hij was er al aan gewend ge- 's Maandags gesloten tot 1 uur. raakt om na het werk en vooral in het weekend zijn uitdrukkingsloze dracht te ruilen voor wat kleuri- gers, voor kleren waar hij zich „lek ker" in voelde. Het was voor het moderne pak dan ook een peule schilletje om via het achterdeurje van de vrijetijdsmode in de man nenwereld door te dringen èn te worden geacsepteerd. En nu is het zover. Slanke truien in fijne kleuren, fantasierijke over. hemden, origineel gedessineerde kolbert-jasjes, nu ook eens zónder revers, zijn voor de modegevoelige man van vandaag haast even ver leidelijk Als automobielen. En daar horen de heuppantalons met de iets uiteenlopende pijpen natuurlijk ook bij, zoals het hier afgebeelde model uit de gemakkelijk wasbare Bayer- textielveze'l Vestan.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 14