wAalwijkse en UnqstRaatse couRant NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER L. VAN ERP GEMEENTE LOON OP ZAND - KAATSHEUVEL Aan Markt komt postkantoor Boerenleenbank èn winkelgalerij Aantal verkeersongevallen in gemeente Loon op Zand in 1969 toegenomen EM-TE supermarkt w Stadsgewestelijke samenwerking heeft alle aandacht Marktplan Bouwprojekten Inwonertal Raadsvergadering Toerisme Sociale zaken Bejaardenzorg Onderwijs WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 SAVOIJE KOOL GEHAKT 1.79 SPRUITEN 89 ct. HAMLAPPEN 3.58 BOEREKOOL MAANDAG 12 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 4 tcho VAD het Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. C'4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" In 1971 kiezen voor één stadsgewest van onze verslaggever) KAATSHEUVEL „Onze gemeente staat met beide benen in twee stadsgewesten. Enerzijds zijn we met tal van voorzieningen aangewezen op Waalwijk, anderzijds kunnen we Tilburg, de hoofdstad van Midden Brabant, niet missen. Voorlopig zullen we. de samenwerking met beide stadsgewesten moeten aanhou den. Dit betekent echter wel dat we aan twee kanten opbran den, terwijl het ook financieel een moeilijke zaak is. Ik ver wacht dat de raad zich medio 1971 dus over anderhalf jaar gaat uitspreken over een keuze voor één van de stadsgewesten" zo sprak burgemeester L. v. Erp van de gemeente Loon op Zand donderdagavond tijdens zijn nieuwjaarsrede tot de raad. De heer v. Erp onthulde ook enkele plannen die er bestaan om het cen trum van Kaatsheuvel wat meer allure te geven. Aan de noord zijde van de Markt komt een winkelgalerij met flatwoningen. Aan de zuidzijde komt een nieuw PTT-kantoor. De onderhan delingen met de Boerenleenbank om hier een nieuw bankgebouw neer te zetten, zijn in een vergevorderd stadium. Er is reèds een schetsplan dat voorziet in een bankgebouw en 10 drive-in woningen. Minder plezierig was de mededeling van de burge meester van de gemeente, dat het inwonertal van de gemeente in 1969 met 50 personen is gedaald naar 16A39. Het uitblijven van de bouw van nieuwe woningen ziet het college als belang rijkste oorzaak voor het teruglopen van het aantal inwoners. De stadsgewestelijke samenwer king kreeg de volle aandacht van burgemeester van Erp. In dit ver band noemde hij zich zelf een re- gionalist. Hij weer er op, dat het beleid van het college er op is ge richt om de moeilijkheden van de gemeente Loon op Zand in beide stadsgewesten te introduceren. Hierbij wint volgens hem de Mid den-Brabantse gedachte veld. „De problemen zullen met meer visie tegemoet getreden moeten worden; dat zijn we ook ten opzichte van de bevolking verplicht." „In het stadsgewest Tilburg is tot nu toe slechts één concept struc tuurplan besproken. Dat is beslist te weinig. Er is dit jaar weinig ak- tiviteit verstreken, omdat de ge meenten zoveel tijd nodig hadden met het leveren van commentaar op het ontwerpplan. We verwach ten dat het structuurplan binnen kort opnieuw in de Gewestelijke Raad kan worden gebracht. Dan pas kan het overleg over een ge meenschappelijke regeling op gang komen. Als laatste moeten dan de gemeenteraden nog voor het con ceptplan worden gewonnen." aldus de heer van Erp. Ten opzichte van de ontwikke lingen in het Stadsgewest Waal wijk was de burgemeester van oor deel dat het Sociografisch Bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten het stadsgewest in de steek heeft gelaten. Men is nog niet verder ge komen dan een eerste deelnota. Men verwacht eind januari tot een definitieve vorm van deze eerste nota te komen. De tweede nota volgt dan eind maart waarna de conclusies in een derde nota samen gevat kunnen worden. „Dit be tekent dat we momenteel in een impasse verkeren. We hopen deze materie nog voor de zomervakan tie aan de raad voor te leggen, om dat men tot een uitspraak over de rapporten kan komen. Vertragend zal ongetwijfeld de installatie van een nieuwe raad (in september) op deze zaak werken" aldus burge meester van Erp. Hij wees er op dat het nog niet vast staat dat de grenzen van het stadsgewest ge handhaafd moeten blijven. De burgemeester deed ook wat mededelingen over de realisatie van het bestemmingsplan Markt- Kom Kaatsheuvel. „De noordzijde van de Markt heeft de bestemming van winkelbouw met woningen. Voor deze winkelgalerij heeft de belegger grond gereserveerd. De contigentering van de premiebouw door de rijksoverheid werkt ver tragend ten aanzien van deze te bouwen woningen. Als in 1970 de premie wordt verleend mag wor den verwacht dat nog dit jaar met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. Ook aan de realisatie van de zuidzijde van het plan wordt hard gewerkt." „De PTT heeft ingestemd met het terrein, gelegen ten westen van het gebouw van Openbare Werken, voor de bouw van een nieuw post kantoor. Met de Boerenleenbank zijn de onderhandelingen in een vergevorderd stadium. Een schets plan voor de bouw van een nieuw bankgebouw met 10 drive-in wo ningen is reeds ingediend. Het col lege verwacht dat zowel met de bouw van het PTT-kantoor als met de Boerenleenbank dit jaar een begin wordt gemaakt. Omtrent de reconstructie van het centrum van Loon op Zand zijn de plannen nog in een beginstadium." Het komende jaar zullen er meer woningen gereedkomen dan in 1969 het geval was. Dit bleek ten minste uit de nieuwjaarsrede. De fa. Lips is bezig met de bouw van 10 woningen aan de Vossenbergse- laan. Ook aan de noordzijde komen nog 30 woningen. Als deze projek- ten zijn gerealiseerd dan is aan de ze laan geen bouwperceel meer vrij. Ook aan het President Kenne- dyplein komen 40 woningen. Oor spronkelijk was het de bedoeling om op dit plein een kerk te bou wen ter vervanging van de kerk in Berndijk. Door de Woningstichting Loon op Zand zullen in het be stemmingsplan Kaatsheuvel Zuid 55 woningen worden gebouwd. Verder is er door diverse firma's grond gereserveerd voor de bouw van particuliere woningen. Het gaat hier om totaal 94 woningen. Vinden deze plannen doorgang dan is het bestemmingsplan geheel ge realiseerd. In het Land van Kleef zijn nog een 10-tal percelen vrij. Verwacht wordt dat in de loop van dit jaar het bungalowpark vol zal zijn. Uit gekeken moet dan worden naar uitbreiding. In plan Molenwijck worden dit jaar 18 woningen opge- leverd. Verder is hier nog grond gereserveerd voor de bouw van ruim 70 woningen. De Woning stichting zal bovendien 10 wonin gen bouwen aan de Willem II- straat in Kaatsheuvel en 5 aan de Zuidhollandse Dijk. In 1970 komt ook het bejaardencentrum „Ven- loene" in Loon op Zand gereed. Hierbij komen 19 bejaardenwonin gen. Verwacht mag dan ook wor den dat er in 1970 veel woningen gereed komen. Dat is overigens ook wel nodig omdat ook weer ve le woningen in verband met hun bouwvalligheid of onbewoonbaar heid moeten verdwijnen. De hulsvesting blijft een groot i probleem. Momenteel staan er in de gemeente 397 personen inge schreven voor een woning. Vorig jaar waren er dat 325. Er kwamen in 1968 maar liefst 80 annuleringen van ingeschrevenen binnen, omdat men elders een woning kon aan vaarden. Het teruglopen van het aantal inwoners van 16.489 naar 16.439 vindt volgens burgemeester van Erp zijn oorzaak in het feit dat er niet voldoende woningen gereed komen. Het aantal geboor ten droeg in 1969: 326, waarvan 173 mannen en 153 vrouwen; tegen 305 geboorten in 1969. 130 pe'rso- (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Tijdens zijn nieuwjaarsrede lanceerde burge meester L. van Erp van de gemeente Loon op Zand ook nog wat algeme ne cijfers. Voor zover wij deze cij fers niet in 't verslag van de nieuw jaarsrede hebben opgenomen laten we de belangrijkste hier volgen. De verkeersongevallen zijn in 1969 toegenomen en wel van 160 in 1968 tot 193. Hiervan zijn 116 gevallen uitsluitend met materiële schade; 77 gevallen met uitsluitend licha melijk letsel. Het aantal ongevallen met dodelijke afloop was 4 tegen 5 in 1968. Er werden 97 misdrijven gepleegd (in 1968 71), het aantal overtredingen bedroeg 565 (890). Door de politie werden 721 gevallen bij wijze van transaktie afgedaan (954). De sterkte van het politie korps is 17 personen, terwijl de or ganieke sterkte 24 personen moet zijn. Het brandweerkorps telt 59 vrijwilligers. De gasafgifte van aardgas bedroeg 6.770.000 m3 hetgeen een vooruit gang t.o.v. 1968 betekent van 80% Het aantal aansluitingen steeg met 174 en bedraagt thans 4485. Het aan tal verhuurde geysers steeg met 116 tot een totaal van 2437. In 1969 wer den er 2349 gasverwarmingsappara- ten geplaatst. Ruim 2000 verbruikers waren ingedeeld in de tariefgroepen 34 of 5. Bij een totaal aantal ver bruikers van 4485 betekent dit reeds een percentage van 45%. In totaal werd 6900 meter nieuwe gasleiding gelegd. In voorbereiding is de aan leg van ongeveer 7000 meter. De opbrengst van de markt bedroeg f 16.360,- tegen f 16.785,- in 1968. De gemiddelde bezetting per week was 62,9 kramen tegen 64,9 in 1968. De raadsvergadering, die na de meer dan twee uur durende nieuw jaarsrede van burgemeester v. Erp werd gehouden, leverde weinig moeilijkheden op. Namens de raad bracht de heer Beerens en college en het ambtenarenkorps dank voor de werkzaamheden in het afgelopen jaar verricht. De burgemeester ver telde dat het nog niet vaststaat wan neer de begroting wordt behandeld. Naar aanleiding van enkele vragen uit de raad, deelde hij mee dat de politie een verscherpt toezicht zal houden op het verplicht sneeuw ruimen. De heer Elshout roerde de kwes tie „Bruurs" aan. De heer Bruurs, ambtenaar van de plantsoenendienst, werd door de gemeente ontslagen, omdat hij zonder toestemming was verhuisd naar Hilvarenbeek. De burgemeester zei, dat hij in een be sloten vergadering nadere mede delingen zou doen. Als het ambte narengerecht tot een uitspraak is gekomen, zal - het college in een openbare vergadering opening van zaken geven. Vóór de aanvang van de verga dering werd de heer E. Kemmeren als raadslid geïnstalleerd. Hij volgt het vorig jaar overleden lid A. Veld kamp op. nen overleden, tegen 116 in 1968. In de gemeente vestigden zich 451 personen (1968: 518), er vertrok ken 697 personen (676). Het aantal huwelijken dat werd gesloten be droeg in 1969: 179 en in 1968: 173. Uit de nieuwjaarsrede van bur gemeester L. van Erp bleek dat in december de Werkgroep „Loonse en Drunense Duinen" is omge vormd tot een „Recreatie-overleg orgaan Loonse en Drunense Dui nen". Ook is ingesteld een overleg orgaan van de college van b en w van de gemeenten Drunen, Uden- hout, Helvoirt en Loon op Zand. Dit overleg stelt zich ten doel, zich te beraden op een samenhangend beleid ten aanzien van de open lucht recreatie en het toerisme in het gebied. In de gemeente Loon op Zand is het aantal overnachtingen op cam pings van 95.000 in 1968 gestegen tot 109.500. Het aantal overnachtin gen van buitenlanders was in 1969 3.781 tegen in 1968: 6.508. In de bungalows werden vorig jaar 33.538 overnachtingen geboekt. In 1968 bedroeg dit cijfer 32.718. Dit betekent dus een stijging van 1360 overnachtingen. Bij de hotels viel een daling te constateren en wel van 3000 in 1968 tot 2300 in 1969. Het aantal buitenlanders bedroeg 950 tegen 700 in 1969. Het aantal overnachtingen in pensions daalde van 1200 (1968) naar 500. Op de kampeerboerderijen was een klei ne daling te constateren en wel van 14.500 naar 13.650 in 1969. Het aantal bezoekers van De Ef- teling was 1.158.000 tegen 1.240.000 in 1968. Dit betekent een daling van 82.000 bezoekers. Het zwembad werd door ca. 180.000 personen be zocht tegen 100.000 het jaar daar voor. Deze stijging is voornamelijk te wijten aan de prachtige zomer die er het afgelopen jaar is ge weest. In de top-weken in juli en augustus hebben per dag 3230 per sonen gelogeerd om de campings en dit gedurende zes weken. Voor wat de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken (betreft, merkte burgemeester van Erp op, dat de uitvoering van de Algemene Bijstandswet nog steeds de hoofd schotel van de te verrichten taken vormt. Over de Bijstandswet zijn het afgelopen jaar enkele voorlich tingsavonden georganiseerd. Deze week is er ook een brochure oyer verschenen. Over deze wet zei de heer van Erp: „Wanneer wij voor ogen houden, dat deze wet de noodzakelijke kosten van het be staan op het oog heeft, zullen wij onszelf en anderen vrijwaren voor te hoge verwachtingen van de Al gemene Bijstandswet, en inzien, dat de begrenzing tot de „noodza kelijkheid" zoveel mogelijk gelijke rechten voor de aanvragers waar borgt". „Er moet ook vertrouwen van de aanvragers zijn in de uitvoering van de wet. Meent iemand zijn recht niet te hebben verkregen, dan kan hij een bezwaarschrift in dienen." De burgemeester kon een geruststellend geluid laten horen Burgemeester L. van Erp omtrent de omvang van de werk loosheid in de gemeente. Dit jaar is men minder geconfronteerd ge weest met bedrijfssluitingen. De heer Van Erp wilde een beschou wing over de werkgelegenheid achterwege laten, omdat hij de ge gevens uit de tweede hand heeft verkregen. Dat de arbeidsmarkt overspannen is, is een duidelijke zaak. De burgemeester is van me ning dat er meer gedaan moet wor den voor de buitenlandse arbei ders. De geringe werkloosheid in de ge meente (25 personen) is voor een groot deel te danken aan het goed funktioneren van de Wet Sociale Werkvoorziening. Vanaf 1950 heeft men geijverd om binnen het grond gebied van de gemeente goede ob jecten te vinden, waarop de werk loze arbeiders kunnen worden inge zet. Er werken uit eigen gemeente 45 mannen op drie werkobjecten en 15 mannen uit omringende gemeen ten. De drie werkgebieden zijn a. stuifzandgetoied b. wegenbouw c. plantsoenwerkzaamheden. In de afgelopen jaren is op het ge bied van de recreatie, in samenwer king met de Vereniging tot bescher ming van natuurmonumenten be langrijk werk verricht. Als voor beelden noemde de heer van Erp de werkzaamheden in het stuifzandge- bied, waar door het wegkappen van overtollig geboomte de mogelijkheid van de zandverstuivingen weer is geopend. Ook de be jaardenzorg- had in de nieuwjaars rede de aandacht. Ten aanzien van het nieuwe bejaardencentrum De Vossenberg merkte de heer van Erp op dat dit huis in ruimer verband in een behoefte voorziet, omdat bin nen de gemeente reeds vier bejaar denhuizen zijn. B. en W. hebben het bestuur van De Vossenberg dan ook voorgesteld slechts na vooraf gaand overleg bejaarden uit Loon op Zand op te nemen. De burge meester betuigde respect voor het besuur dat in korte tijd veel werk heeft verzet om het oude missiehuis om te toveren tot een leefbaar home Ook met betrekking tot het on derwijs ontvouwde de burgemeester enkele plannen. In plan Pannehoef komt een nieuwe kleuterschool ter vervanging van de 3 klassige hout en noodschool. De Pr. Wilhelmina- school aan de Zuidhollandse Dijk kan een noodlokaal ingebruik ne men. Plannen bestaan er ook voor een nieuw gebouw voor de Herman Jozefschool en uitbreiding met een gymnastieklokaal. Ook de Pr. Wil li elminaschool moet een nieuw ge bouw krijgen. Vergevorderde plan nen bestaan er voor de bouw van (vervolg op pag. 3) DINSDAG y2 KILO panklaar, per zak 39 ct. WOENSDAG y2 KILO y2 KILO DONDERDAG y2 KILO panklaar, per zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1