Drunense nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel OfFScier Pedro de Can dia HET OFFER WAALWIJK -?vuur'// 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 15 JAN. 1970 7 eös \:/y/ N KATHOLIEK MAATSCHAPPELIJK CENTRUM Atses //v o&pf - VUUR/// A/s-^rz/ve ah o JU/ZT, //V JPE VEKTE K0MEA/ 0A/ZEA1A/VA/eA/ A/KV, EMpAAfl ME8&EASPE/A/BO&EC/AJ&EM Z/CH -<r- AAO0/ VEXSTOPT. HsEZOZEEA/ Z/EM, WATZE I/AA/ MET KA/V0AS W/VPES// jT eoe. MAKTEN TOONOEB STUOtQV v r IT" SEfl/ H/MpERLAA VEOttrEA/ HA/VMENjJ AMpPRS Z//M WEJ v COP MARTEN TOONOERSTl Piet. Thom. Piet. DRUNEN Het afgelopen weekeinde heeft Drunen kunnen genieten van de traditionele nieuwjaarsuitvoering van de toneelvereniging ONA. Ook Thomasvaer en Pieternel ontbraken niet. Dit tweetal liet het afge lopen jaar weer eens lopen jaar weer eens de revue passeren en deed natuurlijk ook weer een aantal wensen. De tekst werd geschreven door mevrouw Wassing. Thomas en Pieternel kwamen met een vliegtuig op het toneel. „Wij zijn de eersten die van ons mini-vliegveld hier in Drunen een voorproefje hebben gegeven. Heb jij ook het zwembad .vanuit de lucht bekeken Maar mensen, wat is dat toch klein en dat bij Drunen vergeleken. Dat dit bad met 100.000 bezoekers wordt uitgebreid is echt niet overbodig. Ja, want anders trekt men naar elders toe en dat is niet nodig" zo be gonnen Thomasvaer en Pieternel de nieuwjaarswens 1970. Hieronder volgen enkele passages uit de wens. Piet. De politie in Drunen heeft er dunk me genoeg mee te stellen. inbraken en achtervolgingen, zijn gewoon niet meer te tellen. Thom. Het lijkt hier af en toe wel Wild West, maar de Drunense politie is dan pas op zijn best. Piet. Weet je wat ik wel vreemd vind, dat is hun telefoonbediening hier. Als er een dief je huis binnensluipt moet je eerst een kwartier lopen naar het bureau om te kijken wie er dienst heeft die nacht. Thom. Maar er wordt toch niet van een inbreker verwacht, dat hij eerst een half uurtje rustig blijft zitten tekenen, om zich dan door de politie in te laten rekenen. Is hier niets aan te doen heren van de wet. Het lijkt mij heel eenvoudig, allemaal op de beurt 1 nacht niet naar bed. Want wees maar op je hoede Thom, ik heb laatst gehoord, bij een bejaard echtpaar werd zelfs de nachtelijke rust verstoord. Thom. Maar door het heldhaftige optreden van deze echtelieden, moest de inbreker snel het hazenpad kiezen. Thom. Eind januari was het voor de veiling dan eindelijk zo laat, het is misschien wel de grootste die aan de Langstraatweg staat. Pet. 3 volle jaren heeft het geduurd voor alleS; in kannen en kruiken was, maar eenieder kan trots zijn, vooral de tuinders want voor hen komt dit het meest van pas. Thom. Maar toen 21 maart de officiële opening plaatsvond, heb jij het niet horen zeggen, moest de gemeente zo nodig de weg om gaan leggen. Piet. De klok die bij het open huis het koopsysteem zou laten zien ging over zijn toeren., want iedereen zat op een geschenkpak ketje te loeren. Thom. Een mozaik werd in november aangeboden die door de gemeen te was betaald. Piet. En door de verkoop van een kist witlof werd de 8 miljoen gehaald. Thom. Nog meer openingen werden er door de Burgemeester verricht, en veel zakenpanden kregen een nieuw aangezicht. Piet. Want weet je Thom. Drunen krijgt zoals ik in de raad heb ge hoord, een heel mooi winkelcentrum, iedereen gaar ermee ak koord. Thom. Ja dat is wel heel mooi, maar laten we hopen, dat de midden stander zo bouwt, dat de mensen er ook kunnen kopen. Piet. De officiële opening van de boerenleenbank, dat was een groot feest, praktisch heel Drunen en Elshout zijn op de receptie ge weest. Thom. Onze burgemeester mocht 2.500,- als startkapitaal voor het sporthalfonds ontvangen. Piet. Ja de Boerenleenbank kent de Drunense gemeente belangen. Ook hier liet de gemeente zich van zijn goede kant bekijken en is de nieuwe bank met een kunstwerk komen verrijken. Thom. Kunstwerk????? Piet. hoe kun je. dat nu zeggen. De kunstenaar kon niet eens de betekenis er van uitleggen. Thom. Nou eens wat anders, hoe vind je de Hoge Braken, nu het in een nieuw jasje is gestoken? Piet. Veel beter nu, alleen jammer dat je bij de repetitie nu niet meer mag roken. Thom. Maar Piet. je gaat toch over zo'n kleinigheid niet klagen. Weet je nog van vroeger, die kou, dat waren andere dagen. Dat is waar Thom. het is hier nu heerlijk warm voortaan. Wat dat betreft zijn we van de hel naar de hemel overgegaan. En dan die officiële opening zal ik ook nooit vergeten Piet. Dat die showavond zo vlot zou verlopen verwachte zelfs de heer Horsten niet. 1 Thom. Het alleraardigste vond ik toch dat bij al dat culturele gedoe ook aan ons werd gedacht. Dat heeft me werkelijk op een ander idee gebracht. Hoe vond je de voorzitter van Elshouts fanfare, die de burge meester een melkstoeltje had aan te bieden? Thom. Origineel moet ik zeggen, want Elshout bestaat voor het groot ste gedeelte nog uit boerenlieden. Zo ik gehoord heb zijn de lasten van dit gebouw nogal zwaar, vandaar die lekkage die ze al twee keer gehad hebben dit jaar. Thom. Zeg Piet. al vele jaren hebben we kritiek moeten spuien over de Hoge Braken. Thom. Maar vanavond gaan we alleen maar loftuitingen maken. Piet. Dank aan de gementebestuur dat heel het boeltje heeft overge nomen en eindelijk door hard werken tot resultaten zijn geko men. Thom. Zo langzamerhand begint Drunen op een stad te gelijken. Piet. Neem nu eens dit theater annex leeszaal. Het is de moeite om het te bekijken. Piet. Thom. Piet. Piet. Piet. FEUILLETON DOOR E. KRAATZ 12)' „Maar het interesseert me buiten gewoon", antwooordde Ulrich, bleef voor haar staan en keek haar vol verwachting aan. „Ik vond het niet tactvol er naar te vragen." Beate leunde behaaglijk achter over en keek glimlachend naar hem op. „Nu dan, ik had wel goed gera den. Ze was verloofd met een arme student in de medicijnen". „Was?" viel Wasner haar in de rede. „Ja, was. Ze is 't niet meer. Ze had zelf al bezwaren want het zou minstens vijf jaren duren voordat zij klaar was en ze was bang dat zo'n eindeloze verloving hem niet gelukkig kon maken." „Hem?" „Ja, je kunt het geloven of niet, Ulrich, maar aan zichzelf heeft ze werkelijk geen ogenblik gedacht. Wasner draaide zich om en mom pelde wat. „Wat zei je? Kun je je dat niet indenken?" vroeg Beate. „Integendeel," antwoordde hij. „Ik had van haar niet anders ver wacht." Er gleed een glimlach om de lip pen van mevrouw Varnher. „Weet je, Ulrich, aan zichzelf dacht ze al leen als aan een meisje van vijfen twintig jaar. En ze dacht dat het voor een man geen genoegen moest zijn na jarenlang te hebben ge wacht, een vrouw van dertig zonder middelen naar huis te voeren. Ge lukkig schijnt ze een dergelijk hu welijk dat niet bepaald gelukkig verlopen is, van nabij te kennen. En toen ze daaraan dacht, stond haar besluit er een eind aan te ma ken, vast. „Natuurlijk", ging me vrouw Varnher nadenkend verder, '„ze is eigenlijk van kind af aan ge wend geweest zichzelf bij anderen achter te stellen want ook bij haar ouders thuis waren heel wat finan ciële moeilijkheden." 'Het bleef korte tijd stil tussen hen beiden. Wasner zat met rimpels in zijn voorhoofd voor zich uit te sta ren. Tenslotte zuchtte hij diep en mompelde halfluid, „Arm kind." „Je hebt gelijk," viel mevrouw Varnher hem bij, „ze is werkelijk te beklagen. Daar kwam nog bij dat die jongen zich er eerst niet bij neer wilde leggen wat het er voor Ruth niet gemakkelijker op maakte. Maar het ergste is nu achter de rug Thom. Zeg hoe dikwijls heb jij afgelopen jaar carnaval gevierd weet je dat nog? Piet, 1 Keer natuurlijk drie dagen voor de vasten dat weet je toch. Thom. Nee hoor denk eens wat beter na voor een keer. Herinner jij je dat zomercarnaval dan niet meer. Piet. Dat is waar ook, hoe kon ik dat nu toch vergeten, al viel dat 12y2 jaar in de zomer, daar hebben wijn iet mee ingezeten. Thom. Ik denk dat het een mooi centje heeft opgebracht. Straks wor den we met de carnavalsoptoch nog eens goed bedacht. Thom. De Sint die nu allang weer in Spanje zit, maakte ook dit jaar in Drunen en Elshout zijn traditionele rit. Piet. En het cadeau dat de gemeente kreeg dat mocht er zijn. Thom. Zoekt de burgemeester al naar een geschikt terrein? Piet. Nou Thom. niet zo pessimistische, wat moeten de mensen wel denken? Thom. Nou ja, het is hard nódig, want anders zou de Sint zoiets toch niet schenken. Piet. Zeg Thom. met de sport hoe is het daar mee gesteld. Er zijn nieuwe clubs geboren zo is mij verteld. Thom. F.C. Drunen. De initiatiefnemer was de heer Heeffer. Die bracht hier een nieuwe voetbalclub tot leven. Piet. Maar niet alleen Drunen kreeg er een voetbalclub bij Elshout doet nu ook mee aan de voetballerij. Thom. Zeg weet je wat mij zo verbaasd heeft Piet. De jeugd van R.K.D.V.C. speelde wel tegen Elshout maar tegen F.C. Drunen niet??? Piet. Maar dat zal toch ook wel eens gebeuren, misschien zit het al in de pennen. Thom Nou ik denk dat ze eerst nog wat aan elkaar moeten wennen. Piet. Zeg wist jij dat er een Miss Elshout is gekozen? Thom. Nou en of, en wat een mooie, ik begin er gewoon van te blozen. Piet. Zoiets hebben ze hier in Drunen nog niet. En dat noemt zich nog wel het achtergebleven gebied. Piet. En nu moet je Drunen eens met 25 jaar geleden vergelijken. Toen 1 Lange straat, nu binnenkort een modern vliegveld en wat een nieuwe wijken. Thom. Drunen is groot geworden, dat is buiten kijf. Als het er nu ook maar gezellig blijft. Piet. Want meestal is het zo. krijgt men grotestads alluren. Dan kent men soms niet eens meer zijn buren. Thom. Drunen wordt grotermmaar mensen blijft die gij zijt. Want vriendschap hoort bij de Drunense mentaliteit. Piet. Mijn beste Thom dit kan ik volmondig beamen, maar laten we nog wat wensen samen. Wij wensen vredy» voor alle landen en voor alle volkeren op aarde. Want steeds nog zijn er nieuwe oorlogen gaande. Piet. Thom. Piet. Thom. Piet. Thom. Piet. Thom. De wetenschap komt met steeds andere plannen aan, wie weet starten we hier in Drunen ook nog eens naar de maan. Dan zal er in grote neonlichten komen te' staan. Hier (Montanginnes de Gières) Lanceringsbaan. Dat alle verenigingen de handen slaan ineen. Dan staat onze nieuwe sporthal gauw op de been. Zodat er wat meer ruimte komt voor de jeugdverenigingen Pi^t., want anders zie ik het donker in, in het verschiet. Ja want wij zitten hier in dit gebouw wel ondergebracht, maar heb jij wel eens aan de huren gedacht? Wij willen zo graag nog blijven leven. Nou wie weet gaan ze ons misschien iets meer subsidie geven. Een culturele Raad daar vraag ik nog eens om, zodat de voor stellingen wat meer verspreid kunnen worden Thom. Thom. Meer belangstelling voor de tentoonstelling de Edelzanger Piet. De mensen weten het niet, maar je wordt stil als je al die schoonheid ziet. Piet. De muziekverenigingen in Drunen en Elshout doen het ook goed Thom. Voor de eerste prijzen halen draaien ze hun hand niet meer om. Thom. Bravo mensen, ga zo nog een poosje door. Piet. En wat zeg je van de Duinzangertjes, je weet wel dat grote koor, die hebben al een radiodebuut gehad. Thom. En ook de Paullusschool is weer met een koortje gestart. Dit keer laten ze zich de eerste plaats niet meer ontnemen. Piet. Daarvoor zijn ze al weken aan het repeteren. Zeg Thom. ik hoop dat onze burgemeester er wel op zal letten, dat ze hier in de duinen geen terrein voor naaktlopers af gaan zetten. Thom. Laten ze dan maar liever naar Texel gaan. Dan komen wij tenminste niet in ons blootje te staan. Piet. Zeg Thom. de voorjaarswandeltocht wordt dit jaar toch weer ge houden. Thom. Ja wis en waarachtig Piet., die kan je ONA wel weer toevertrou wen. 8000 deelnemers verschenen er aan de start. Die 1000 eieren werden dus niet voor niets bij elkaar gebracht. Dat de brandweermannen na hun oefening niet nog eens echt moeten gaan spuiten. Want dan loopt het nat wel eens over van binnen en van buiten. Piet. Thom. Piet. Grotestraat 244a, Waalwijk, tel. 2882 Spreekuren op het bureau: dagelijks van 9 - 10; alsmede maan dagavond 6-7; dinsdagmiddag 2-3; vrijdgmiddag 2-3. Bovendien spreekuur in de verschil lende wijken: Loeffstraat 54 achterom: woensdag morgen 9 - 10. Kleuterschoool Hummeloord, tel. 4588, Mr. Sprenger van Eijkstraat: maandagavond 6.30 - 7.30. Bernadetteschool, Burg. Verwiel- straat 2a, tel. 3544: woensdagmiddag straat, tel. 3414: dinsdagmiddags 2 - 3. Pastoor Kuijperstraat, Alb. Thijm 2 - 3. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Pedagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Sos. Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 244a (voormalig Zusterklooster J. M. J.) Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur. en ze houdt zich dapper." „Misschien was het wel het enige geluk dat haar ooit beschoren is," riep Wasner heftig uit. „Kom, kom, dat geloof je toch zelf ook niet. Ruth is heus geen meisje dat zal blijven zitten. In ieder geval, hoe eerder er een eind aan kwam hoe beter, anders is ze straks te oud voor - nu ja, voor be tere uitzichten." „Beate!" „Ja?" Verwonderd trok die de wenkbrauwen op. „Die gedachten is toch zeker niet bij haar opgekomen?" „Hedenmijntijd neen. Natuurlijk niet. ze is nu vastbesloten nooit meer te trouwen, geloof ik. Maar dat gaat wel over. Ze is helemaal niet praktisch ingesteld, zie je, en bovendien was ze veel te verliefd voor zulke overwegingen." „En och heeft ze zich er toe ge bracht die jongen af te schrijven! Heb jij haar dat aangeraden?" „Nee, dat niet. Alleen niet afgera den. Toen ze me vertelde dat zo'n lange verloving voor de jongeman in kwestie mogelijk niet bevorde- lijk zou zijn, heb ik haar niet tegen gesproken." „En het deed jou niet besluiten", hij stokte. „Als je soms in je gedachten hebt of ik niet geprobeerd heb dat on verstandige huwelijk door een toe lage mogelijk te maken, neen, dat heb ik niet. Ik heb je al eerder ge zegd dat bij mij het verstand in der gelijke zaken een belangrijke rol speelt. Dat huwelijk leek mij niet juist. Ruth heeft karakter en per soonlijkheid en kan van een arme student of een onderbetaalde dok ter." Wasner antwoordde niet meer en even later ging hij de kamer uit. Gisela Wasner was een wonder lijk kind en de lieveling van haar vader. Met haar diepzwart, glad ge borsteld haar, de dromerige, vaak enigszins weemoedige blik in de eveneens zwarte ogen, en haar lan ge, slanke gestalte, was ze het even beeld van zijn tweede vrouw. Was ner voelde zich sterk verantwoorde lijk voor haar nu zij haar moeder zo vroeg verloren had, maar hij was er zich van bewust dat hij haar niet begreep. Zij was dol op haar vader, hing aan hem met een stille, dwepende liefde, en sloot zich verder moeilijk aan. Tegenover haar oude kinder juffrouw mevrouw Bilsen was ze steeds vriendelijk en beleefd, maar geen der gouvernantes was er ooit in geslaagd haar liefde of vertrou wen te winnen. Wasner was daardoor verrast en verheugd toen ze vanaf de eerste dag voor Ruth een zichtbare en zelfs bewonderende belangstelling toonde. Veel zei ze niet, maar haar gezicht verhelderde direct wanneer Ruth de kamer inkwam en aange zien deze haar hartelijk tegemoet trad, liep ze haar weldra bijna als een hondje achterna. „Je weet niet hoe dankbaar ik je ben dat je je zo vriendelijk over mijn kleine Gisela ontfermt", zei Wasner op een dag tegen Ruth. „Het kind ligt me na aan het hart maar ze sluit zich altijd zo sterk in zichzelf op. Ik kan er nooit goed achter komen wat er in haar om gaat en daardoor kan ik haar ook zo moeilijk leiding geven. Een man weet nu eenmaal niet veel van een kinderziel. Vooral niet wanneer hij het altijd zo druk heeft als ik waar door ik zo weinig tijd heb me in haar te verdiepen. We houden veel van elkaar, Gisela en ik, maar ook tegen mij is ze terughoudend. Hoog stens kan ik aan haar gezicht zien of ze al dan niet opgewekt is. Want ze schijnt zich absoluut niet te kun nen uitspreken. Maar sinds jij hier bent, staan haar ogen altijd vrolijk en daarvoor ben ik je oprecht dank baar, Ruth". Ruth was blij met deze lof en ant woordde warm: „Het is een schat van een meisje, meneer Wasner. Ik vind 't echt prettig met haar om te gaan". „Een moederloos meisje is er slecht aan toe", verzuchtte de va der. „Ik zou er alles voor over heb ben haar een vrolijke jeugd te ge ven, maar ik weet heus niet hoe ik dat doen moet". „Wanneer zij bij u is, is ze altijd vrolijk", zei Ruth levendig. „Dat is me dadelijk opgevallen". „Maar ze zou iemand moeten hebben die ze in vertrouwen kan nemen met al haar kleine geheim pjes, iemand aan wie ze alles kan vertellen wat haar bezighoudt, te genover wie ze haar hart kan ope nen." „Mag ik u een voorstel doen, me neer Wasner", zei Ruth. „Misschien hebt u van tante Beate al gehoord dat ik in april naar de handelsschool ga". (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 7