waalwijkse en lanqstcaatse coimant Burgemeester H. Welling hekelt methode van woningtoewijzing door overheid Prinses Margriet wordt vandaag 27 jaar Continenten verschuiven onder invloed van bepaalde krachten Vlijmense wijk De Vliedberg werd 10 jaar geleden parochie Gemeentelijke belastingen in Vlijmen niet omhoog WASPIK MOET ZELFSTANDIGE GEMEENTE BLIJVEN VERZORGINGSNIVEAU OP PEIL HOUDEN THEORIE KRIJGT MEER VASTE GROND MEN WOONT OP HISTORISCHE GROND Inwonertal van Was pik in 1969 met 5 verminderd Olie-industrie Dorpsplein 1970 Stadsgewest Verklaring voor ver schuivingstheorie Analyse De naam Vliedberg is nog niet zo oud Dijkdoorbraak De Heide Werkt Rusland aan supercomputer Raad behandelt 29 jan. begroting MAANDAG 19 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 6 het Zu Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" De gewenste groei van onze gemeente kwam er in 1969 weer niet. Het aantal inwoners liep zelfs met 5 terug. Het geboorteoverschot werd volko men teniet gedaan door dat van het vertrekt aldus burgemeester Welling in zijn nieuwjaarsrede bij de aanvang van de raadsvergadering, afgelopen donderdag. Van de 138 vertrokken personen waren er 77 uit de leeftijds groep 18 tot 30 jaren, waarvan zeer velen met voortgezette opleidingen. Reden voor dit vertrek: veelal geen functies in beroep of bedrijf in Was- Gezien het aantal in aanbouw zijnde woningen (in totaal 40) mogen we hopen dat 1970 een beter resultaat zal opleveren. Waspik heeft vooral behoefte aan huurwoningen in de goedkope klasse en wanneer wij niet in staat gesteld worden om in de be hoefte aan deze woningen te voor zien dan kan van krotopruiming en doorstroming niets komen. Het ge middeld inkomen van onze ingezete nen is voor duurdere woningen ook te laag. Teneinde de bevolking nog beter op de hoogte te brengen van nieuwe re gelingen op het gebied van de wo ningbouw zullen wij binnenkort een brochure het licht doen zien. Terug blikkend op het achter ons liggende jaar om na te gaan wat er van onze wensen voor 1969 terecht is geko men stelde burgemeester Welling: 't zo vurig verhoopte instruktidbad en een 'bescheiden sporthal bldken fi nancieel nog niet haalbaar. Met de ruilverkaveling Zu'iderafwateringska- naar-Beneden Donge zijn we niet veel verder gekomen. De plannen voor de aanpassingswerken van de Kerkvaart- se haven, de loswal en de afvoerlei- ding voor de riolering zijn ingediend. We hopen met de uitvoering ervan gelijke tred te houden met de afslui ting van het Haringvliet. Burgemeester Welling kondigde voorts de komst van de komst van de firma Smetsers, groothandel in olie- en, aan, welke haar intrede zal ne men in de door de Ned. Oliemaat schappij verlaten gebouwen en wees vervolgens op de aanmerkelijke uit breiding bij de N.Y. Pacros. De fir ma v. d. Born heeft haar nieuwe hal len in de Benedenkerkstraat betrok- Burgemeester H. Welling ken terwijl het bedrijf van de firma Köhnen na de fatale brand weer in opbouw is. 'Over de vestiging van nieuwe bedrijven bestaan bepaalde verwachtingen. Tot tevredenheid stemt ook de voor uitgang die onze gemeente in haar uiterlijk aanzien heeft ondergaande verbeteringen in Waspik-Boven, de aanleg van het laatste deel van de oostelijke parallelweg langs de Schoolstraat, de lbouwrijpmaking van plan-Noord met de ontsluiting aan de Kerkstraat en de verbetering van de Kerkvaartsestraat. 'Helaas komt de provincie haar plicht t.o.v. de traver sen door onze gemeente verre van na. Vooral het Vaartje is en blijft le vensgevaarlijk. Ook de gladheidsbe- strijding laat te wensten over. Hope lijk kunnen we eindelijk eens 't eigen dom, 'het böheer en het onderhoud overnemen. Voor de reconstructie van het Dorps plein is goedkeuring verleend en een pik en ook geen woningen. Van de aan kleinere gemeenten toegedachte woonfunctie komt totaal niets terecht als gevolg van de door de hogere autoriteiten gevolgde methode van woningtoewijzing. We kregen vorig jaar slechts 6 woningen toegewezen waarvan 4 voor krotopruiming, terwijl we weer 9 woningen onbewoonbaar hebben moeten verklaren. Is het wonder dat jonge mensen die huuien willen of inwonend zijn, onze gemeente de rug toekeren? zijn geweest. De ponyclub De Kleine Hoefjes heeft plannen voor 'n over dekte manége. Naar aanleiding van de vraag: Wat hebben wij als gemeente van de toe komst te verwachten? merkte de heer Welling op: Met de heer Kools ben ik van mening dat we de zelfstandig heid van onze gemeente moeten voor staan maar dan moeten we er voor zorgen dat we het verzorgingsniveau op peil houdenIn schaalvergroting is niet altijd het heil gelegen. Wel moeten we samenwerken met andere gemeenten en leren over de gemeen tegrenzen heen te kijken. De vooruitgang in stadsgewestelijk verband gaat nog maar traag. Als oorzaak daarvan noemde de heer Welling het uitblijven van de struc tuurschets voor het stadsgewest. Daar ook ligt de oorzaak van 'het uit blijven van een structuurplan. In '69 hebben we via samenwerking enkele aspecten van de gemeentelijke zorg kunnen regelen zoals de exploitatie van de vuilnisstortplaats met Sprang- Capelle, de gemeenschappelijke rege ling ambulancedienst ten de gemeen- financiële 'bijdrage van 27.500,- van de provincie toegezegd. Het sa neringsplan Waspik-Boven is in Den Haag in behandeling. Vooruitgang was ook te bespeuren voor wat be treft de scholenbouw. De aanbouw met 2 lokalen van de Jachinthaschool kwam tot stand, maar de kleuter school De Eerste Stapjes krijgt ruim tegebrek. De aanleg van de tennis banen blijkt een schot in de roos te Prinses Margriet wordt maandag 27 jaar en 't is voor velen moeilijk zich te realiseren, dat het nu om 'n moe der van twee kinderen gaat, zo snel gaat de tijd. Maar het is waar, prin ses Margriet is in de tweede wereld oorlog geboren en die verschrikkelij ke tijd ligt alweer 25 jaar achter ons. Twee zoons heeft zij en uit een spon tane uitlating van haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven, hebben wij begrepen dat zij nog naar een dochter verlangen. Het is begrijpelijk. Het is een jong gezin en beiden hou den van huiselijke gezelligheid. Zij hebben het samen ook echt huiselijk gezellig gemaakt in het door hen be woonde gedeelte van het vroeger zo kille paleis Het Loo, waar zij sinds huin huwelijk op 10 januari 1967 zo graag toeven. Er is alle reden om prinses Margriet van harte geluk te wensen. schappelijke regionale brandweerre geling, terwijl een gemeenschappelij ke regeling van de sociale werkvoor ziening in wording is. Wat betreft de financiële positie zijn we op de goe de weg. Als de financiële verhouding Rijk-Gemeente nu maar eens spoedig en goed herzien werd, 'dan zit het er wel in dat we onze eigen zaken weer kunnen gaan behartigen zonder al die inmenging van bovenaf. De heer J. van Hoor en dankte als nestor van de raad de voorzitter voor diens nieuwjaarsrede en stelde: Al is er weinig rede voor optimisme om dat we finaincieel kort worden gehou den, de leefbaarheid van de gemeen te gaat toch wel gestadig vooruit. We zullen trachten te werken met de mogelijkheden die ons geboden wor den. Reeds vele tientallen jaren ken nen we de zogenaamde continents- verschuivingtheorie van de in 1930 overleden Duitse professor Alfred Wegener. Volgens deze theorie, zou den de continenten onder invloed van bepaalde krachten verschoven zijn en nog verschuiven, waardoor bijvoorbeeld Amerika los kwam van Europa en Afrika. Tijdens deze ver schuivingen zouden gebergte als gevolg van opstuiking zijn ontstaan. Geruime tijd. is de theorie van Wegener een theorie gebleven, doch sinds de laatste tijd heeft de theorie steeds meer vaste grond onder de voeten gekregen. Uit verschillende ontdekkingen is nu komen vast te staan, dat onge veer 150 miljoen jaar geleden de aarde twee grote continenten kende en verder oceanen. Deze twee con tinenten zijn gaan breken en dre ven uiteen en vormden op die ma nier de huidige zes werelddelen. Vondsten van dieren, die miljoenen jaren geleden hebben geleefd en waarvan men fossielen aantrof, zo wel in Antarctica als in Zuid-Afri- ka, Australië en Zuid-Amerika, le veren volgens geleerden het onom stotelijk bewijs, dat deze delen vroeger één geheel hebben ge vormd. De vraag is echter, hoe komt het dat de twee oorspronkelijke conti nenten zijn gaan scheuren. Een analyse verricht door dr. Me- servy van het Massachusetts Insti tute of Technology heeft het heel aannemelijk gemaak, dat de schei ding en het op drift komen van de deelcontinenten het gevolg is ge weest van een groter worden van onze aardbol. Deze uitdijing zou het gevolg zijn van een vermindering in de sterkte van de zwaartekracht, als gevolg van het ouder worden van het heelal. Dit verminderen van de sterkte van de zwaartekracht zou de materie waaruit onze aarde be staat de mogelijkheid hebben gege ven wat „losser" te worden, het geen tot gevolg had, dat het volume toenam. Hierdoor ontstonden span ningen in de mantel met scheurin gen als resultaat. Als gevolg van het uitdijen van de aarde dreven de delen steeds verder uit elkaar. Metingen hebben overigens aangetoond, dat dit uit eendrijven ook nu nog voortgang vindt VLIJMEN In het afgelopen jaar had het Dekenaat Heusden twee jubilerende parochies: Drunen bestond 750 jaar; Bokhoven 600 jaar. In tal van artikelen o.a. in „Het gansen trou" (het heemkunde blad van deze streek) werd aan deze jubilea aandacht geschonken. Dit jaar komt de Vliedberg aan de beurt. Het gaat hier niet over een eeuwfeest; heel bescheiden viert de parochie van de Vliedberg haar tweede lustrum. Dit mag wel aanleiding zijn om een artikelreeks te wijden aan de geschiedenis van de grond, waarop men woont en de nieuwste geschiedenis, die velen he bben meegemaakt, van de jonge pa rochie. Bij de pioniers, de eerste bewoners van de Vliedberg, zullen oude her inneringen oproepen; de latere bewoners zullen hier informatie vinden over het prille begin van deze wijk. Maar voor allen geldt: Men woont op historische grond. De naam Vliedberg is nog niet zo oud; die bestaat nog geen twintig jaar. De namen, die de volksmond voor dit gebied gebruikte „Konijns- berg", „De Hei", etc. Zullen wel niet deftig genoeg zijn geweest voor een nieuwe wijk. Bij de aanleg van het sportpark (de oude naam „De Hoge Heide,, is hier gelukkig be waard) zijn vele gebruiksvoorwer pen uit de oudste tijden, zelfs uit de 10e eeuw vóór Chr. gevonden. De Heidijk diende niet alleen als waterkering; als hoogstgelegen weg werd de dijk drukbereden en be gaan. In een schenkingsacte van 1667 is ook sprake van „de Kavreinse", een perceel land, groot 1 mogen, gelegen aan de Santberg. In de buurt van Santberg werd een kerkhof aange legd en staat thans de mAvO- school. Genoemde Santberg kreeg later de naam van „Konijnenberg". Deze was een restant van de oude öuinerij, die eeuwen geleden met de Distelbergen, Drunense duinen, Roestelbergen, enz. een geheel vormde. In 1880 was veel zand van de berg nodig om de schade van de dijkdoorbraak te herstellen. Deze dijkdoorbraak betekende voor de streek een zware ramp. Het water sloeg een gat in de dijk; de wiel (thans het natuurbad) is daar door ontstaan. Het water dreef de bewoners de Konijnenberg op. Om de wiel wordt een nieuwe dijk aan gelegd met het zand van de Konij nenberg Als ergens in de buurt ge bouwd werd, haalde men voor 5 cent per kar zand. Marius van En gelen was de zandleverancier voor de verre omgeving. In 1925 verloor de berg veel zand door verstuiving, toen het hakhout door bergbrand verdween. Tussen 1927 en 1933 haalde de provincie hier zand voor de Provinciale weg. Na de aanleg van het nieuwe wegenplan °P de Vliedberg, bleef er nog een klein stukje liggen van de berg. En ook dat verdween. In de loop der geschiedenis is de Konijnenberg strategisch belangrijk geweest. Veel geschut en veel solda ten hebben er op gestaan. Over de ze hei trokken veel legers. Staatse soldaten onder aanvoering van Graaf von Hohenloke bestormden in 1587 de schans in Vlijmen, dat door de Spanjaarden was bezet. Over deze gronden kwamen de Franse troepen van Picheru in 1794 Vlijmen binnen. In 1918 plaatsten soldaten van het Nederlandse .mobi- lisatieleger zwaar geschut ap den berg. De Duitsers installeerden er in 1942 een groot draailicht, in augus tus 1944 afweergeschut en in de herfst van 1944, toen de geallieer den legers naderden, zwaar geschut. Maar dit moest plaatsmaken voor zwaar geschut van de geallieerden. Zelfs op cultureel gebied en sport gebied heeft de Konijnenberg bete kenis gehad: in 1951 voerde toneel groep Roozen hier een openlucht spel op en op 20 september 1953 Onze moderne tijd zou ondenk baar zijn zonder computers. Deze snel werkende machines vervangen voor een deel de menselijke herse nen, daar waar het gaat om routine werkjes e.d. Helaas is het zo, dat men tot nu toe slechts computers kan vervaardigen die vrij veel ruimte eisen. De Sowjet-Unie schijnt echter momenteel andere mogelijkheden te zien, want de Russische computer deskundige Gloesjkow deelde mee, dat de Sowjettechnici in de loop van de komende jaren computers gaan ontwikkelen die dertig maal sneller zullen werken dan de huidige com puters, doch die tevens aanzienlijk kleiner zullen zijn. In het begin van de jaren zeven tig wordt een volledige vernieuwing van de Russische computertechniek verwacht. Machines van de eerste en tweeed generatie zullen worden vervangen door computers van de derde generatie en deze zullen zo groot zijn als menselijke hersens of nog kleiner. Deze nieuwe computers zullen 'n groter geheugencapaciteit hebben dan de bestaande computers. De grootste zullen ongeveer duizend miljoen handelingen per seconde kunnen verrichten. werd hier een motorcross georgani seerd. Dit is de roemruchte historie van de Hei met haar niet minder be roemde Konijnenberg. De begroting van de gemeente is, ondanks de wat pessimistische ver wachtingen, voor het dienstjaar 1970 toch sluitend. In de nota van aanbieding komt tot uitdrukking, dat de gewone dienst sluit op een bedrag van 8.994.432,22. Ook heeft men een bedrag van 20.000 als post „onvoorzien" kunnen incalculeren. Ter geruststelling van de inwoners ter plaatse wordt er nog bij aange tekend, dat een verhoging van de plaatselijke belastingen - deze wer den in '68 fors opgetrokken - in de loop van dit jaar niet te verwachten is. Het ligt in de bedoeling de be groting '70 op donderdag 29 januari a.s. door de raad te laten behande len. Op diezelfde avond komt ook de Nieuwjaarsrede aan de orde. De voornaamste oorzaken van verslechtering van de financiële po sitie zijn o.a. de constante prijsstij gingen, de hoge rente, onvoldoende compensatie van het rijk, te lage doeluitkeringen van b.v. basisonder wijs, de sociale dienst, het uitblij ven van de wet Verruiming Plaat selijk Belastinggebied en onvol doende ruimte in de rijksuitkerin gen voor uitbreiding van het ver zorgingsgebied van de gemeente als o.a. het woonklimaat. Dat de ge meente de begroting sluitend heeft kunnen krijgen, vindt zijn oorzaak in bezuiniging op diverse uitgaven. Het bedrag aan rijksuitkeringen zal dit jaar stijgen van ƒ3.052.001,40 in '69 naar 3.423.493,89 in '70. Het be drag per inwoner stijgt van ƒ250,16 naar 279,45. Van het vastgestelde urgentieschema komen enkele za ken op de begroting '70 voor. Dat zijn gymlokaal Vliedberg ƒ400.000', inrichting acht klassige school Nieuwkuyk f 58.000, openbare ver lichting Priemsteeg 24.000, recon structie Nieuwkuyksestraat 150.000 gulden, nieuwe vuilstortplaats 32.872 gulden in medewerking inzakekl. onderwijs en l.o. met 50.000. Even als elders stijgt ook het be drag, dat aan sociale zorg moet wor den besteed met het jaar. Ondanks een hoge uitkering van het rijk in deze kosten, moet de gemeente zelf nog altijd 150.000 of 25,- per in woner bijdragen. De bijstandsverle ning aan thuiswonenden neemt sterk toe. Oorzaak is o.a. het steeds meer bekend worden van de moge lijkheden, die de bijstandswet biedt. 'De verpleegprijzen schroeven met name de bijstandsverlening aan de inrichtingen verblij venden sterk op.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1