waalwijkse en LangstRaatse couRant J. Smits (CDU) „In begroting is erg gegoocheld met cijfers Enorme spanning in competitie van district Waalwijk KNBB Jeugdprins Marcel 1 vrijdag in Schoenlapperslaand geïnstalleerd Ziekenhuis „Particuliere voortuinen door bewoners laten bijhouden" Wij kver warming Sociale werkplaats Voortuinen Slachthuis Cultureel Centrum Verkeerssituatie Jeugdcarnaval 10 jaar geleden Inzet van carnaval De jeugd MAANDAG 26 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 8 van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK - Bij de aanvang van de algemene beschouwingen van de CDU zei de heer J. Smits zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat er in de begroting gegoocheld is met cijfers, zodat het geheel een veel gunstiger indruk maakt dan het werkelijk is. De budgettaire positie van de gemeente noemde hij slecht. Hij vond het onbegrijpelijk dat het college van b. en u). nog niet met een saneringsplan is gekomen. De heer Smits vond het - voor de inwoners - een plezierige gedachte dat de heffingen niet meer verhoogd kunnen worden. Hij noemde een aantal maatregelen die er toe bij kunnen dragen dat de begroting in evenwicht blijft. De heer Smits is van mening dat het aantal ambtenaren verminderd kan worden. Hij informeerde naar het doorlichtingsonderzoek"Ten aan zien van de centrale administratie vond hij dat hier een hoofdboekhou der te veel aanwezig is, terwijl hij de vraag stelde of van de vier boekhou ders A er niet minstens 2 vervangen moeten worden door goedkopere krachten. Ook de zweminrichting voldoet vol gens de heer Smits niet meer aan de huidige vorm van verpozing. Het aan tal attrakties moet worden uitgebreid. Hij informeerde naar de mogelijkhe den om het bad te verwarmen en de openingstijden te verruimen. Hij deed de suggestie een speciaal tarief voor bejaarden in te voeren. De heer Smits vond het niet juist en sociaal onver antwoord dat de gehele Waalwijkse gemeenschap jaarlijks voor een be drag van 16.000,- bijdraagt in het exploitatieverlies van de tennisbanen, vooral gezien het feit dat de toegang tot de banen moeilijk verkregen kan worden en de sport door een klein select publiek wordt beoefend. De heer Smits haalde ook nog enkele financiële problemen van 't woning bedrijf aan. Ten aanzien van 't gas bedrijf vroeg hij of de apparatenver- huur nog wel een rendabele zaak is., Hij vroeg of de gemeente bereid is indien plaatselijke bedrijven deze ver huur willen overnemen, hieraan mee te werken. "Onderzoekingen in diverse gemeen te in Nederland hebben mij ervan overtuigd dat voor levering van warmte aan woningwet- en premie woningen geen hoger bedrag in reke ning mag worden gebracht dan maxi mum 425,- per jaar uitgaande van de huidige gas- olieprijzen. Indien door de gemeente een hoger bedrag wordt gevraagd is het een gevolg van een verkeerd gevoerd beleid en so ciaal gezien volkomen onverantwoord Hiermede behoeve de bewoners nim mer akkoord te gaan. Verder is mij gebleken dat de investeringskosten van het ketelhuis Laageinde I en II abnormaal hoog zijn geweest. Dit in vergelijking met gelijksoortige ketelhuizen elders (b.v. Middelburg 40.000,- tegen dat in Waalwijk 115.000,-). Het verwarmingspro bleem in Waalwijk blijft nog steeds een heet hangijzer. Hoe denkt burge meester en wethouders dit op te los sen? Hoe staat het met de overscha keling op individuele C.V.? Verheugend is, dat voor 't jaar 1970 volgens b. en w. voldoende rendabele opdrachten te verwachten zijn. Echter lijken mij de verwachtingen te opti mistisch, aangezien er mijns inziens nog onvoldoende coördinatie bestaat in de gelijksoortige werkplaatsen in de provincie, en men in onderlinge competitie de opdrachten moet aan trekken. Is het niet mogelijk dat bv. een acqui siteur de opdrachten tracht te verwei- ven voor b.v. 5 werkplaatsen? Wordt er wel voldoende bekendheid gege ven aan de industrieën over de moge lijkheden die deze werkplaatsen te bieden hebben? Is het niet wenselijk om per werkplaats een bepaalde spe cialisatie door te voeren? Aantal voortuinen 1444. Tractiekos- ten plantsoenendienst t-b.v. de parti culiere voortuinen plm. 7.000,-. Dit komt neer op plm. 5,- per voor tuin. Bezetting tractie 1200 uur a 11,- is 13.200,-. Dit komt neer op plm. 10,- per tuin. Aangezien de bewoners 30,- per jaar betalen blijft er nog 15,- per jaar over voor het met mankracht onderhouden van de tuinen en het leveren van de no dige beplanting. Conclusie: Dit kost de gemeente handen vol geld terwijl 's winters de werknemers praktisch niets te doen hebben. Het is toch geen werkverschaffing. Alternatief Zoals reeds vele malen doör mij ge steld en geëist: Gemeente wil toch niet alles zelf doen, de bewoners hebben toch al zo weinig om zich uit te kunnen leven. Ze beschikken over zoveel vrije tijd. Gun hen toch dat beetje tuinieren. Neem hen niet alles af. Geef deskundige adviezen en stel eventueel premies ter beschikking voor de mooiste tuinaanleg. De verbouwing en vernieuwing van het slachthuis gaat een bedrag van plm. 1.000.000,- kosten. Juist nu we een slachthuis hebben dat, al hoe wel verouderd, aan een plaatselijke behoefte voldoet en rendabel is be ginnen we aan nieuwbouw, terwijl de grond eventueel nog voor vele andere doeleinden geschikt is. In de naaste omgeving Tilburg, Breda en Den Bosch hebben we pradhtige, modeme geoutilleerde slachthuizen, de beste van Europa, waar efficient en goed koop gewerkt kan worden. De afstan den tot deze plaatsen spelen geen en kele rol meer, te meer nog daar er toch een zeer groot percentage van het geslachte vlees weer naar elders vervoerd moet worden. Laat toch de tolmuren rond Waalwijk vervallen. U praat over aanpassing slachthuis aan EEG-eisen, anderzijds handhaaft u uw tolbarrière, een duizend jaar oud gebruik. Mag dit nog wel vol gens de EEG-hepalingen. U weet, b. en w., welke financiële problemen 't slachthuis ons in het verleden gege ven heeft. Waarom nu weer deze zeer kostbare uitbreiding die mijns inziens nimmer rendabel te maken is? Kan de vergrootte capaciteit ook wer kelijk benut worden? U gelooft toch zelf niet in export naar de EEG lan den? Om bij gelijkblijvende kosten de totale lasten te kunnen opvangen zal het totaal aantal kg geslacht gewicht met minstens 30 procent moeten stij gen. Gaan de slagers hiermede ak koord? Welke toezegging hebben zij gedaan. Gebleken is weer, dat aan de voor genomen voorzieningen verbonden kosten in belangrijke mate zullen uit gaan boven de geraamde kosten. En welke kosten zullen nog volgen? Moet er in verband met het boven staande geen nieuw onderkomen ge bouwd worden voor het aangekomen slachtvee? Welk percentage van het meer bedrag van 266.000,- heeft betrekking op de werkelijke bouwkos ten? Als dit een beperkt gedeelte is betekent dit, dat het resterende niet in 40 jaar afgeschreven mag worden. B.v. de koelinstallatie, CV en het sa nitaire, weegapparatuur etc. Deze bedragen moeten toch immers in tien tot twintig jaar afgeschreven worden. Waar kan ik in de begroting vinden van de kapitaalslasten i.v.m. het ge reedkomen in 1970. In vind deze uitbreiding onverantwoord. Het huidige beleid van de minister van cultuur, recreatie 'en maatschap pelijk werk is erop gericht dat gere nommeerde gezelschappen een aantal van te voren vastgestelde en met na men genoemde schouwburgen gaan J. SMITS bespelen, zodat Waalwijk steeds ge noegen zal moeten nemen met 2e en 3e keus gezelschappen met een zeer "eile" bezetting. Daarbij komt nog dat door de gemakkelijke verplaat singsmogelijkheden het voor eenieder mogelijk is de omliggende schouw burgen in Tilburg en Den Bosch te bezoeken. Men is dan tevens uit de eigen werksfeer 'en men ziet weer 'ns andere gezichten. Verder wordt hierdoor de interge meentelijke samenwerking bevorderd. Wij mogen ons gelukkig prijzen als wij gezamenlijk met alle omliggende gemeenten de schouwburg in Tilburg en Den Bosch in stand kunnen hou den. Steeds heb ik mij verzet tegen de bouw van dergelijke prestige ob- jekten die nooit of nimmer rendabel geëxploiteerd kunnen worden, kosten 1.000.000,-. Verder doet het nieuwe culturele centrum concurrentie aan de bestaan de particuliere horeca bedrijven in Waalwijk, die het toch al niet gemak kelijk hebben. De gemeente moet niet teveel op de stoel van de ondernemer gaan zitten. Welke garantie kan b. en w. mij geven, zodat we van een lo nende exploitatie verzekerd zijn. Waalwijk heeft alleen dringend be hoefte aan kleine wijkgebouwen voor de jeugd en bejaarden. Verder vind ik de indringende wijze waarop de Waalwijkse bevolking bewerkt wordt om de resterende 80.000,- bij elkaar te krijgen niet op zijn plaats. Vertel hen dan ook meteen dat ze later jaarlijks mede zullen moeten blijven betalen om het verlies te dekken. mum,- Met belangstelling wacht ik nog steeds op een definitieve oplossing van de verkeersproblemen in Waal wijk. De toestand in de binnenstad is langzaam onhoudbaar geworden. La ten we toch zo spoedig mogelijk één- richtingverkeer invoeren in het stads centrum. Het is ontstellend te moeten consta teren hoe ondeskundig en verkeers- Nu de competitie in het district Waalwijk zijn einde nadert stijgt de spanning ten top. In klasse C 1 heeft BSV 1 't Zwaantje 1 van de bovenste plaats verdrongen al is 't Zwaantje nog lang niet kansloos. Maandag jl. won BSV met 90 van OOG en 't Zwaantje won met 54 van HBS, waar vooral J. v. Hel- voirt met een gem. van 13.09 een prima partij speelde. Ook N.V. 1 won met 5—4 van 't Vosje waarbij de mannen van 't Vosje, A. Pul lens met 8.36, A. Verkooyen 4.15 en C. de Kloe 3.70, bijzonder op dreef technisch volkomen onverantwoord deze nieuwe autoroute is aangelegd. In 't trajekt Waalwijk tot Den Bosch liggen liefst 20 bochten. Praktisch alle viaducten liggen in een bocht, terwijl de aan- en afvoerweger: vaak in het verlengde van het wegprofiel liggen, zodat het 's avonds moeilijk is de situatie te overzien. In Drunen presteerde men het zelfs om een bocht tv leggen voor een via duct en direkt na het viaduct 't weg profiel weer een bocht te geven om vervolgens de weg te splitsen via een middenberm in een 2-baansiveg. Er zijn hier reeds dodelijke ongelukken gebeurd, er zullen er nog velen vol gen, Deze aanleg is gewoon misdadig te noemen! Provinciale Waterstaat zal verant woordelijk gesteld moeten ivorden voor alle Ongelukken die hierdoor ge beuren. Verder is de wegbebakening zeer slecht. Is b. en w. bereid stap- jien te ondernemen bij Verkeer en Waterstaat"aldus de heer Smits tij dens de algemene beschouwingen. WAALWIJK - Ook dit jaar ia er in Waalwijk weer een jeugdprins en wel Marcel de Eerste. Afgelopen vrijdagavond vond in de Petrusschool de officiële installatie plaats van de jeugdprins door de heer A. van Nu- rien, bestuurslid van het Centraal Carnavalscomité Schoenlapperslaand. Rond8 uur vrijdagavond hadden zich de jeugdprins en zijn gevolg ver zameld in een van de lokalen van de St. Petrusschool. De heer A. v. Nu- nen zei zeer verheugd te' zijn dat er ook dit jaar weer een jeugdprins mede in Waalwijk zou regeren. Een saillante bijzonderheid noemde hij het, dat toen drie jaar geleden ook een jeugdprins gekozen werdt de keus toen viel op een broer van de huidige jeugdprins. Hierna overhandigde de heer Van Nunen de jeugdprins Marcel de Eerste de versierselen, beho rende bij zijn prinsschap. Ook de jeugdprins deed zijn woordje. Hij beschouwde het als een grote eer dit jaar, nu er voor de tiende keer carnaval gevierd wordt in georgani seerd verband in Waalwijk, jeugd prins te mogen zijn. Hierbij mag wel aangetekend worden, dat toen 10 ja ren geleden het carnaval in Waalwijk van start ging, dit in eerste instantie opgezet was voor de jeugd. Verder mag hier nog wel eens gememoreerd worden, dat het Peer van den Mug- genheuvel, alias de heer Brouwer ge weest is, die als de grote stimulator gekenschetst kan worden achter het kindercarnaval. Onlangs werd hem hiervoor in het Lido te Waalwijk een onderscheiding toegekend. De jeugdprins was ook zeer ingeno men met de builtjesaktie, die zo'n 2000,- heeft opgeleverd ten bate van het kindercarnaval. Uit naam van alle Waalwijkse kinderen dankte hij de bevolking, die zo spontaan heeft meegewerkt om het feest voor de kin deren tot iets speciaals te maken. Ve le kinderen zullen een attentie kun nen ontvangen tijdens de carnavals dagen. De jeugdprins en zijn gevolg zullen meetrékken in de grote carnavalsop tocht, die zijn beginpunt dit jaar zal vinden op het Bloemenoordplein en zal eindigen, na een tocht door een groot gedeelte van Waalwijk, op het Raadhuisplein, alwaar de beide prin sen ontvangen zullen worden door burgemeester J. Teijssen. Hierna ver trekken de jeugdprins en zijn gevolg naar het St. Nicolaasziekenhuis te Waalwijk, alwaar aan de daar ver blijvende kinderen een leuke attentie zal worden aangeboden. De andere kinderen, die aanwezig zijn bij de op tocht, zullen op de speelplaats van de St. Petrusschool op snoep getrak teerd worden. Ook zullen niet verge ten worden de kinderen, die langdu rig thuis verblijven en gehandicapt zijn. Zoals men elders in dit blad zal kunnen lezen, hoopt 't Centraal Car navalscomité volgend jaar in sainen- waren. In de klasse C 2 is de spaning bijna ondragelijk geworden. Hier nam BSV 2 de leiding over van Ons Ge noegen. Centraal is ook nog kans hebber door een zege van 72 op N.V. 2. BSV 2 kwam op de boven ste plaats door een fraaie 90 zege op KOT W 1 dat het BSV 2 ernst is bewees het gem. van dit viertal. A. Klerkx 5.48, A. v. Cromvoirt jr. 6.47, M. Slaats 3.62 en J. Krol 3.59. In de C 3 klasse gaat de strijd om de bovenste plaats tussen HMS 1 en 't Vosje 2, ook KOT E 2 kan nog een rol spelen, door de wedstrijd die het achter is te winnen. Dat BVO altijd een lastige tegenstander is bewees het door koploper HMS met 54 te kloppen. Vooral J. v. d. Wiel 2.51 en L. Amersdorffer 2.54 waren goed op dreef. In de klasse C 4A staat KOT E 3 er goed voor hoewel Ons Vermaak 4 nog een tegenstander is die nog niet is uitgeschakeld, zij wonnen de ze week van Nooit Thuis 1 met 54, terwijl KOT E 3 met 72 verloor van HBS 2. J. Fitters van KOT speelde hier een partij met een gem. van 4.00. In klasse C 4B gaat de strijd tus sen Ons Vermaak 3 en Nooit Th. 2. Nooit Th. verloor deze week met 54 van BVO, terwijl OV 3 met 7<2 won van Keesje 2. J. de Baar van 't Vosje 3 speelde gem. 2.50 en ook de Rouw van BVO was met 2.05 goed op dreef. De uitslag enzijn: C 1: BSV 1—OOG 1 9—0 HBS 1't Zwaantje 1 45 N.V. 1—'t Vosje 1 5—4 C 2: OG 2—BVO 1- 5—4, Centraal 1 —N.V. 2 7—2, KOT W 1—BSV 2 0—9. C 3: 't Zwaantje 2Keesje 1 90 't Vosje 2—KOT W 2 7—2, BVO 2 —HMS15—4 C 4A HBS 2—KOT E 3 7—2 OV 2Centraal 2 45, de Schuur 1 OG 3 4—5, OV 4—N. Th. 1 5—4 C 4B Keesje 2—OV 3 2—7, BVO 3 N. Th. 2 5—4, KOT W 4—'t Vosje 3 1—8 Afgelopen weekend zijn in het jeugdbiljartcentrum voorwedstrij den 3e klasse libre voor het kam pioenschap van Nederland verspeeld waarin P. de Jongh met grote over macht promoveerde naar de 2e kl. 10 4.08 2.80 2.41 2.33 2.12 2.45 2.29 30 19 19 18 12 16 20 a.s. worden in 1. P. de Jongh 2. W. v. Hilst 3. Chr. de Ruijter 4. G. v. d. Sanden 5. Th. Linsen 6. H. de Jongh 7. C. van Riel Op 30 en 31 jan het clublokaal van de b.v. OOG in café J. Hoevenaar de finale ge speeld van het bandstoten klasse B. Deelnemers zijn: J. de Jongh en L. van Hilst van Ons Genoegen, P. v. Veldhoven van KOT E, J. Krol van BSV, C. Diepstraten van N.V., C. van Duijl van BVO en Th. Timmer mans van Centraal. werking met de Oudervereniging Het Zorgenkind De Langstraat, te komen tot bet organiseren van een carna valsmiddag voor deze jeugd. Voor de jeugd zal er ook een jeugd- bal georganiseerd worden, waarbij iedereen tussen 12 en 16 jaar van harte welkom is in 't Vosje te Baard wijk. Op maandagmiddag worden er voor de kinderen ook nog een drietal filmvoorstellingen gegeven in Musis Sacrum, die beginnen om 1, 3 en 5 uur. De toegang is gratis. 'Het gaat met het jeugdcarnaval in Waalwijk steeds crescendo en we mo gen zonder overdrijving stellen, dat het kindercarnaval een volwassen loot is aan de stam van het Centraal Car navals Comité Schoenlapperslaand. Er wordt achter de schermen door de heren Van Nunen en Bergmans zeer hard gewerkt om de kinderen opti maal carnaval te laten vieren. Men moet nu eenmaal bij de jongeren be ginnen om ze vertrouwd te laten ra ken met het carnaval. En dat zij later echte carnavalsvierders zullen wor den, daaraan twijfelen we geen mo ment. Waalwijk begint wat earn a /al betreft mee te tellen en dit resultaat mag voor een groot gedeelte op reke ning geschreven worden van de acti viteiten van het Centraal Comité die er zich niets aan gelegen laten lig gen om de organisatie zo goed moge lijk te doen verlopen. Degenen, die zich nog niet hébben opgegeven voor de carnavalsoptocht op zondag 8 februari, dienen dit als nog te doen bij de heer J. Hessel- berth, Mr. van Coothstraat 82 of bij de heer Chr. Maas, Noordtsraat 124. De inschrijving is geopend tot en met 31 januari.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5