waaLwrjkse en Lanqstpaatse coupant Gemeente Drunen geeft voorrang aan grondverwerving en woningbouw Winnen en verliezen 7» Keukencentrum Langstraat DIT JAAR REALISERING VAN RIOLERINGSPLAN IN CENTRUM EN BOUW VAN SPORTHAL UI KEUKENS mm van Tlierlo Riolering fiBfc BTW viel tegen 1.600.000,- voor grondverwerving en bouwrijpmaken Woningbouw Scholen Sporthal f¥§ aasroute Recreatie Geen entree Vakantietoeslag voor bejaarden DONDERDAGAVOND 5 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 11 De teho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" De oorlog in Biafra is ten einde, maar de vrede moet nog worden ge wonnen. Merkwaardig genoeg is het niet alleen Biafra dat de oorlog verloor en evenmin is het alleen Nigeria dat de oorlog won. Er wa ren in de voorbije strijd veel be langhebbende, die dus mede won nen of verloren. Naast Nigeria is Engeland de eni ge duidelijke overwinnaar en is Frankrijk de enige duidelijke ver liezer. De Sowj et-Unie, die even eens Lagos steunde, won de oorlog ook, maar zal ongetwijfeld aan prestige inboeten als de wederop bouw begint. De V.S. stelden zich keurig gereserveerd op en profi teert mee nu Nigeria won. China is weinig aktief geweest. Het verloor in die zin, dat het slechts gebaat was bij anarchie en chaos in Afrika en nu is er orde op zaken gesteld. Portugal, dat om andere redenen hezelfde wenste als China, verloor eveneens. Isreaël, dat pro Biafra was, moet er nu voor boeten door resoluties in de Verenigde Naties. De ander landen waren nauwelijks bij het konflikt betrokken. Zweden kreeg morele voldoening door het spectaculaire optreden van zijn pi loten, hoewel het land zelf zich van Biafra distancieerde. Zuid-Afrika en Rhodesië speelden slim en pro fiteerden van beide partijen. Moskou bleek in Nigeria de les van Kongo te herinneringen. Het schaarde zich deze keer aan de kant van recht en orde, althans aan de kant van de regeringspartij en de meerderheid van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Moskou won dus ook. Maar bin nenkort zal de Russische invloed wel verminderen want de Britten hebben meer ervaring in de omgang met Afrikanen en meer relaties in het Zwarte werelddeel. Bovendien genieten de Engelsen de steun van de Verenigde Staten. De woede van de Nigerianen richt zich voornameijk op Frankrijk. Dit land volgde ook nu nog de speciale politiek van De Gaulle, zoals deze ook toepaste in Kongo indertijd. Het bevorderde de afscheiding van rijke delen. Kongo was indertijd sterk op de V.S. geoeriënteerd, dus steunde Frankrijk de afscheiding van Ka- tanga. Nigeria was en is sterk op Groot-Bittannië gericht en dus steunde Frankrijk de afscheiding van de rijke provincie Biafra. Het ging er vooral om, de zwakke posi tie van de voormalige Franse kolo niën te versterken, door verzwak king van andere jonge landen in hun omgeving. Niet de wapenleveranties vorm den Frankrijks voornaamste aktivi- teit, maar door de steun van Franse propaganda en diplomatie, bleven de Biafranen gekant tegen een com promis. In de zomer van 1968 gaf het Franse kabinet een verklaring uit, welke naar erkenning van Bia fra zweemde. De Gaulle gaf ver strekkende beloften juist voor de mislukte wapenstilstandsonderhan delingen in Addis Abeba. Dit was een aanmoediging voor Ooejoe- kwoe om niet toe te geven. Thans zijn de gevolgen zichtbaar geworden,'want de Fransen zijn in Lagos de zondebok voor het koppig volhouden van Biafra. In feite was Pompidou begonnen minder be langstelling te tonen voor Biafra, evenals voor andere v erafgelegen gebieden zoals Canada en Zuidoost- Azië. Intussen mist Frankrijk nu een kans om aan de oliewinning in Nigeria mee te doen en daarom pro beert het meer olie uit Libië te krij gen. Dat is onder meer een faktor die een rol speelt in de politiek ten aanzien van Libië en de levering van wapens en vliegtuigen. Reeds vanaf 1956 bemerkte Frank rijk hoezeer het extra aardolie no dig heeft en de Libische olie heeft, evenals die van Biafra, een laag zwavelgehalte en geeft dus minder luchtverontreiniging. De oorlog is ten einde. De win naars en verliezers zijn bekend. On getwijfeld 'zullen de verliezers trachten zich in de naaste toekomst elders schadeloos te stellen. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Relatief gezien is Drurien een van de snelst groeiende gemeenten in Midden Brabant. Die sterke stijging van het inwonertal betekent dat er door het gemeentebestuur veel voorzieningen getroffen moe ten worden. Dankzij een sluitende begroting waarin nog een postonvoorzien" van anderhalve ton is opge nomen, kunnen er nogal wat plannen gerealiseerd wor den. In de vorige week gehouden begrotingsvergadering drongen er verschillende raadsleden desalniettemin bij het college op aan, om met betrekking tot de uitgaven de vinger aan de pols te houden. Men kan nu eenmaal niet alles realiseren. Wie overigens in de gemeente Dru nen rondkijkt ontdekt veel nieuwe objecten. Het voor zieningenpatroon is de laatste jaren dan ook op een be hoorlijk niveau gekomen. De wensen voor dit jaar heeft burgemeester mr. H. Stieger op een lijstje bijeen gezet. Haast een verlanglijstjemet bovenaan de grootste en belangrijkste „cadeaus". Dat „hoofd-cadeau" waarmee veel inwoners bijzonder blij zouden zijn is de aankoop van gronden en het bouwrijpmaken daarvan. Dat bete kent immers woningbouw. Woningen kan de gemeente Drunen nog genoeg gebruiken. „Het is niet zo dat we door de krappe woningtoe wijzing van G.S. de noodklok luiden. Wij hebben in ieder geval nog iets toegewezen gekregen. Maar het is in feite een druppel op een gloeiende plaat. Er staan 360 woningzoekenden ingeschreven. Dat zijn mensen die be langstelling hebben voor woningwet woningen. Natuurlijk hebben we er direct geen 300 nodig, maar enkele honderden woningen per jaar moet je toch wel kunnen bouwen wil je aan de steeds stijgende vraag blijven vol doen." „Van de 30 toegewezen woningwet woningen moeten er 15 benut worden ten behoeve van de krotopruiminig. Er blijft dan niet veel over. Gelukkig kan er in de premiesector nogal ge bouwd wordenHet merendeel van deze woningen is bestemd voor werk nemers uit de plaatselijke industrie," vertelt burgemeester Stieger. Op de begroting van dit jaar is een aanzien lijk bedrag uitgetrokken voor de aan koop van gronden en het bouwrijp maken. In totaal gaat het om een (be drag van 1.600.000 gulden, de groot ste post op de begroting. Men stopt van gemeentewege heel wat geld in de grond. In het uitbrei dingsplan Vennen Oost is al voor meer dan 2 miljoen gulden verwerkt. Er wordt echter ook geoogst. De wijk omvat nu al heel wat woningen ter wijl er dit jaar nog zo'n 200 wonin gen gereed komen. In dezelfde wijk zijn er nog eens ,250 in aanbouw, terwijl men de bouw van 200 huizen aan het voorbereiden is. Binnen nu en twee jaar zijn deze complexen gereed en dan moet er verder ge bouwd worden. Vandaar dat het gemeentebestuur het bouwrijpmaken van gronden boven aan het „verlanglijstje" heeft staan. Dit jaar hoopt men ook tot een af ronding te komen van de uitbrei dingsplannen ten noorden van de Grotestraat, namelijk Braken West en Braken Oost. In Braken West ko men nog 72 woningen, terwijl in Oost nog plaats is voor wat bungalows. Binnen enkele jaren moeten ook deze wijken geheel voltooid zijn. De groei van de gemeente is een uitermate be langrijke zaak, omdat daardoor ook meer geld van rijkswege binnenvloeit en er dus meer openbare voorzienin gen getroffen kunnen worden. Een zaak die met de bevolkingsgroei nauw samenhangt is de scholenbouw. In het nieuwe uitbreidingsplan Ven nen Oost is begin van dit jaar een nieuwe lagere school ingebruik geno men. Als in augustus het nieuwe schooljaar aanvangt is deze school tot de laatste fase gerealiseerd moe ten worden. Even belangrijk is de bouw van een nieuwe 7-klassige school in 'het kerkdorp Elshout. De huidige school voldoet niet meer aan de eisen. De goedkeuring voor de bouw van een nieuwe school is binnen. Het wachten is alleen op het verkrijgen van financieringsmiddelen. Burgemeester Stieger hoopt deze zaak echter binnen enkele maanden te kun nen afronden. Op het programma staat verder nog de bouw van drie kleuterscholen. Het totale scholen- "f- wPmÈÊ: ■Qxcluaieoe "3-terenkled.inc) WAALWIJK Mr. H. STIEGER volop plannen project vergt een investering van meer dan 2 miljoen gulden. Wil men dit allemaal kunnen realiseren, dan zal er op ander gebied kalm aan ge daan moeten worden. Wat dit jaar in ieder geval gereali seerd wordt is het rioleringsplan „Kom Drunen". Dit 700.000 gulden kostende project voorziet in de aan leg van een geheel nieuwe riolering in de kom van Drunen. Er zal 2,5 km buis worden gelegd in het bebouwde gedeelte van de Grotestraat tot en met de Bosscheweg. Ook zullen trot toirs worden aangelegd en waar mo gelijk parkeerhavens. De Bosscheweg en de Grotestraat worden ook voor zien van een nieuwe straatverlichting die straks vier maal zoveel lichtsterk te moet verspreiden als nu het geval Is. Aangezien de plannen reeds goed gekeurd zijn kan spoedig begonnen worden. Mr. Stieger is bijzonder po sitief als hij zegt, dat het project nog dit jaar gereed komt Of dat ook het geval is met de rio lering in Elshout betwijfelt hij. Het bestek voor de riolering in dit deel van de gemeente wordt in ieder ge val gemaakt. Het hangt van de finan cieringsmiddelen af, of met de aan leg er van begonnen kan worden. Hetzelfde kan gezegd worden van de straatverlichting. Het is noodzakelijk dat op dit gebied op tal van plaatsen andere voorzieningen worden getrof fen. j Op het gebied van sport en lichame lijke opvoeding zal Drunen binnen anderhalf jaar de noidige voorzienin gen krijgen. Direct na de bouwvak- j vakantie wordt er namelijk begonnen met de bouw van een nieuwe sport- 1 hal. Drunens eerste burger verwacht in de eerste zes maanden van dit jaar de financiering rond te krijgen. De hal kost ruim 850.000 gulden. Als 1 de bevolking 5 procent ofwel 40.000 op tafel legt, dan is men verzekerd van ruim 200.000 gulden aan subsi dies. Een comité samengesteld uit di verse ingezetenen ontwikkelt allerlei acties om de „bevolkingsbijdrage" rond te krijgen. Mede nu de techni sche voorbereidingen al getroffen zijn zal er niet veel ,meer in de weg staan om in augustus met de bouw van deze voor Drunen zo belangrijke sporthal te beginnen. Een probleem dat ook bij het gemeen tebestuur van Drunen nogal leeft is de gevaarlijke verkeerssituatie op de Maasroute nabij de korenmolen. Zo wel de overgang van de 2-baans op 4-baansweg alsmede de afritten zijn (bijzonder gevaarlijk omdat iedere verlichting ontbreekt. Het gemeente bestuur wil er in een brief aan GS nog eens op aandringen om de toege zegde verlichting zo spoedig mogelijk aan te brengen. Ook de gemeente Waalwijk heeft toegezegd stappen in deze richting te ondernemen. ,,Dè oplossing is natuurlijk wan neer het gedeelte Waalwijk-Vlijmen 4-baans wordt gemaakt. De gehele verbinding van Waalwijk naar Den Bosch bestaat dan uit 4-rijbanen. Dat voorkomt ongetwijfeld veel ongeluk ken. Bovendien, de intensiviteit van het verkeer is zo sterk toegenomen, dat aan een 4-baansweg niet valt te ontkomen. De aanleg behoeft geen probleem te zijn want alle gronden liggen gereed terwijl ook de iriaduc- ten op vier rijbanen berekend zijn. De beste oplossing voor de verkeers problemen op de Maasroute is dan ook de gehele weg vierbaans maken' vertelt burgemeester Stieger. In zijn nieuwjaarsrede heeft mr. Stieger weinig aandacht besteed aan de recreatieplannen in zijn gemeente. Ook de raad heeft er tijdens de alge mene beschouwingen niet naar geïn formeerd. Vorig jaar zomer publi ceerden wij uitvoerig over de plannen die er bestaan om rond de roeivijver een groot recreatieobject aan te leg- Onze fotograaf knipte vanuit een bouwtoren, enkele gedeelten in 't nieu we uitbreidingsplan Vennen-Oost. Zoals de bovenste foto toont is er nog volop bouwgrond. gen. Aan deze plannen voor dag- en verblijf recreatie wordt momenteel de laatste hand gelegd. De provinciale planologische dienst is in grote lijnen akkoord gegaan met de Drunense plannen. Men wil alleen nog 'n meer gedetailleerd plan. Daaraan werkt momenteel de land schapsarchitect die door de Bredase (brouwerij De Drie Hoefijzers is aan getrokken. Deze brouwerij gaat voor haar rekening dit recreatieobject uit voeren. Men is bijna akkoord over 't erfpacht-contract tussen de gemeente en De Drie Hoefijzers. Volgend jaar zal het publiek al gebruik kunnen maken van deze nieuwe recreatie voorziening. Iedereen zal zonder betaling van en tree-gelden het recreatieoord kunnen betreden. Men kan vrij gébruik ma ken van de pick-nick plaatsen rond de roeivijver. Wordt er geroeid of maakt men gebruik ,van bepaalde at tracties dan moet er natuurlijk be taald worden. Het complex omvat ook een groot restaurant en een cam ping bestemd voor sta-caravans. In de winter worden er voorzieningen getroffen dat er geschaatst kan wor den. Zoals de plannen er ,nu voor staan komt het eerste deel van het re creatieoord in de loop van 1971 ge reed. Uitbreidingen volgen dan de komende jaren. Als het roeivijver-project zijn vol tooiing nadert zal het ook van be lang zijn dan het tweede gedeelte van de Duinweg te reconstrueren. De plannen hiervoor zijn al klaar, het wachten is op de financieringsmid delen. Hetzelfde geldt voor de re constructie van het kruispunt bij de Remise. Het is van belang dat dit zeer drukke punt 'enigszins verlegd wordt. Ook hiervoor geldt echter, dat j Keulen Aken niet op één dag ge- jj bouwd zijn. VOOR COMPLETE KEUKEN-INTERIEURS GROTESTRAAT 142 WAALWIJK Telefoon 04160-5117 Een tekening van de nieuwe sporthal, nog dit jaar aangevangen. Met de bouw wordt in ieder geval Het ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de op brengst van de BTW in 1969 onge veer 4900 miljoen gulden heeft be dragen. Dat is ongeveer 125 miljoen min der dan in de miljoenennota als verwacht werd vermeld. Het mi nisterie meent, dat de oorzaak hier van moet worden gezocht in zoge naamde inspeelmoeilijkheden. Men verwacht, dat een en ander zich in 1970 zal herstellen en dat dan de achterstand ook kan worden goed gemaakt, zonder dat de minister zal moeten overgaan tot tariefsver hogingen. Be jaarden zullen in 1971 een va kantietoeslag krijgen van 6%. De regering heeft hiertoe besloten in afwijking van het advies van het be drijfsleven. Samen met de reeds aangekondig de verhoging van de AOW met 3% en in september een extra uitke ring van 3% ineens, zal deze ont wikkeling tot gevolg hebben, dat per 1 juli van dit jaar de premie met 0,8% zal worden verhoogd. In de Tweede Kamer werd voorts aangedrongen om de AOW-pensioe- nen voor echtparen in de komende vijf jaar op te trekken tot het peil van het netto-minium-inkomen dat door de overheid is vastgesteld.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1