wAAlwijkse en UnqstRaatse couRant Stuurgroep onderzoekt structuur van arbeidsmarkt in de Langstraat Stuurgroep Sporthal Drunen bereikt grens van f8000.- WaalwijkseZwemverenigingen Reddingsbrigade viert dit voorjaar 50-jarig jubileum OPEN OOG VRAAG NAAR ARBEIDSKRACHTEN BLIJFT GROOT BELANGSTELLING OEVOLKING IS GROOT OPI Werkweek klas 4M Willem van Oranje College - Waalwijk G.A.B.-direkieur A. Maas: „Sanering in schoenindustrie zet door" In mei en juni internationale zwemwedstrijden De gehuwde vrouw Stuurgroep heeft beste verwachtingen voor de toekomst Brievenaktie Sporthal voor alle verenigingen B. van Meeuwen vierde zilveren jubileum bij Cowa Thuisarbeid Beroepen-expositie De cijfers 15 dagen Benï do rm vanaf f 300,— DE MAGNEETnv groeibriljant Juwelier STASSAR Zuióen Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel._04167-2002 Te EEN GREEP UIT ONZE, ONGEËVENAARDE VAKANTIEGIDS IN FULL colour Bij de bedrijfssluitingen in de schoen industrie speelt volgens de GAB-di- rekteur het al dan niet aanslaan van de collecties, alsmede het zogenaam de balans-effekt een grote rol. Bij de sluitingen zijn tot op dit moment zo'n 250 personen betrokken. Een groot deel hiervan komt echter pas over en kele maanden op de arbeidsmarkt, omdat nu nog lopende orders door de bedrijven worden afgewerkt. Overi gens vloeien veel personeelsleden tus sen door af. Van enige moeilijkheden is in het ge heel geen sprake. Bij iedere melding dat er een schoenfabriek gaat sluiten staan andere bedrijven op de stoep om personeel te werven. De laatste tijd neemt de tendens toe, dat velen overstappen naar een andere branche. De belangstelling voor omscholing leeft vooral Ibij de jongeren. Ondanks het op deze wijze beschikbaar komen van een niet onbelangrijk aantal werk nemers, blijft de vraag bijzonder groot. De bedrijven uit het gebied van het arbeidsbureau hebben wervingsver- gunriingen aangevraagd voor 150 bui tenlanders. In januari zijn verder 92 Joegoslavische meisjes ingeschreven. Binnenkort zal er nog een groep van 40 volgen. Ook rekent men op 25 Marökanen en 3'3 Turken. Wellicht onder invloed van het seizoen heeft het GAB ook veel aanvragen voor overwefkvergunningen te verwerken gehad. Het aantal werktijds verkort in- gen was gering. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade viert dit voorjaar het 50-jarig jubi leum. Precies een halve eeuw gele den besloot een aantal sportieve Waalwij kers een deel van hun vrije tijd nuttig te besteden in de water plas die aan de rand van Waalwijk lag. De zwemvereniging heeft het 50 jaar vol gehouden. Na een impasse, enkele jaren geleden, heeft een ver jongd bestuur de WZRB nieuw leven ingeblazen. Het bestuur werkt momenteel aan de voorbereidingen voor het jubileum feest. Voorzitter J. A. Timmerman schrijft tenminste in het cluborgaan "Neptunes" dat de laatste bestuurs vergaderingen geheel in het teken ge staan hebben van het jubileum, van de zwemvereniging en reddingsbriga de, Er is inmiddels een ontwerp pro gramma vastgesteld dat de goedkeu ring van alle bestuursleden kreeg. Bij de concretisering van dit aantrekke lijke programma is, zo schrijft de heer Timmerman, de hulp van alle leden onontbeerlijk. Het zwem- en feestgebeuren zal zich in de maanden mei en juni afspelen. Een stuurgroep, waarin vertegen woordigers van Kamer van Koophan del, Stadsgewest, Arbeidsbureau en vakorganisaties, zitting hébben, stelt momenteel een onderzoek in naar de structuur van de arbeidsmarkt in de Langstraat. Men wil ten aanzien van de werkgelegenheid met een gezamen lijke beleidslijn komen. Momenteel hoort men nog te veel afwijkende me ningen op dit gebied, zodat het voor een buitenstander moeilijk te volgen is. De heer Maas haalde pok de jaarre de aan van de voorzitter van de Ka mer van Koophandel, waarin deze 't probleem van de vrouwenarbeid aan de orde stelde, alsmede de brief van het bestuur van het NKV, waarin met enige ongerustheid over de werkge legenheid in Waalwijk en direkte om geving werd gesproken. Bij een ver dergaande mechanisatie en automati sering zal ploegenarbeid steeds meer naar voren treden. Of de gehuwde vrouw daarin een grote rol kan spe len betwijfelde hij. Ten aanzien van de werkgelegenheid wees de heer Maas .ook op het stre ven om tot een vierdaagse werkweek te komen. Hierdoor wordt het ar- beidsareaal vergroot. Bovendien zal nien in de toekomst vrijwel geen jeugdarbeid meer kennen. Immers de leerplicht vrije leeftijd wordt steeds verhoogd en zal in de toekomst zeker 18 jaar worden. Voor de jongens wacht dan de dienstplicht, terwijl voor meisjes (zo gaan verre toekomst- gedachten) wellicht een sociaal jaar wordt ingesteld. Aan de zwemwedstrijden zullen ver schillende buitenlandse teams, onder meer Duitsland en Engeland deelne men. Deze gasten zullen Worden on dergebracht bij de leden. Bij de sa menstelling van het feestprogramma, dat binnenkort in "Neptunes" wordt gepubliceerd is gedacht aan alle leef tijdsgroepen. Verheugend is het, dat het bestuur van de zwemvereniging en reddings brigade bijzonder enthousiast is, om het jubileum tot een waardig en spor tief gdbeuren te maken. Men ziet het als een eer dat sterke buitenlandse zwemploegen naar Waalwijk willen komen om de jubileum wedstrijden meer chachet te geven. De wedstrij den zullen zeker een spannend ver loop hebben. Temeer, omdat de leden van de Waalwijkse Zwemvereniging en Reddingsbrigade nu reeds aan het werken zijn om de zwemprestaties op te voeren. De jubilerende vereniging wil, zoals de heer Timmerman schrijft, in de ongetwijfeld harde, maar sportieve wedstrijden zo goed mogelijke resul taten behalen. Bovenal staat echter, dat men dit voorajar terug moet kun nen zien op 'n succesvol en geslaagd jubileum-zwemfestijn. De opbrengst van de tot op heden ge houden akties bedraagt 8300,- en de stuurgroep is zich er goed van be wust dat de eerste stappen pas ge zet zijn. Als men echter in Rijswijk (3000 inwoners) per hoofd van de be volking 10,- kan opbrengen, moet Drunen zeker in staat zijn om het tot 13,50 per hoofd van de bevolking te brengen. Pas als 2.000 Drunena- ren aan deze gemiddelde opbrengst hebben voldaan zal de stuurgroep haar taak hebben volbracht en zullen de verschillende subsidies van over heid en NSF gewaarborgd zijn. De belangstelling van de verenigingen en het medeleven van de Drunense be volking is zó groot dat de stuurgroep de beste verwachtingen heeft van de komende akties. Een aantal Drunenaren hebben in de afgelopen week een schrijven ontvan gen, waarin verzocht wordt om een geldelijke bijdrage te leveren voor het bouwfonds. Vele Drunenaren hebben al spontaan gereageerd door een be drag over te maken, maar om de ak- tie tot een succes te maken zullen er nog velen een overmaking moeten doen en de stuurgroep hoopt dat dit in de komende week 't geval zal zijn. De voetbalvereniging RKDVC gaat in de komende week haar bijdrage in de akties geven door de laatste jeugd- toto-opbrengst af te staan aan deze stuurgroep. Een mooi voorbeeld van samenwerking leveren de Hunenrij- ders, die in samenwerking met ,de hengelsportvereniging De Parelvis sers 'n autorally organiseren op zon dag 1 maart a.s. 'Start en finish zul len plaatsvinden op het bedrijfster rein van Lips N.V. Verenigingen of particulieren die op de een of andere wijze een bijdrage willen leveren wor den verzocht, kontakt op te nemen met de secretaris van de stuurgroep, A. J. Pol, tel. 2146, Drunen. Naast de lagere scholen die geduren de ongeveer 60 lesuren gebruik zul len gaan maken van de sporthal, zul len ook de verenigingen in ruime ma te aan hun trekken komen. Het ge meentebestuur stelt zich op 't stand punt dat de huurprijs voor geen enke le vereniging onoverkomelijke moei lijkheden op zal leveren. De huidige exploitatie van 't gemeentelijke sport park benadrukt dit standpunt over duidelijk. Als de opzet van de stuur groep slaagt zal reeds in het najaar met de bouw worden begonnen en dan zal Drunen medio 1971 een belang rijke voorziening rijker zijn. in de st een flut iart van en vaste ond om mouw 'en ebei nog ebei nog was er a st was ie dat stelde niet veel vc Een tafel en een paar Oh half drie stormde klas 4m be pakt en bezakt de bus in, die ons naar Driebergen zou brengen. Daar aangekomen maakte we eerst ken nis met de huishoudelijke staf en de leiding. We maakte ook afspra ken hoe we deze week zouden door brengen. Vrijdag vierde de heer B. van Meeuwen met zijn echtgenote en naaste familie in d" kantine van Cowa Konfektiebedrijven N.V. te Waalwijk het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de onder neming. De directeur, de heer A. J. van de Ven, roemde in zijn openingsspeech de vele goede karaktereigenschap pen van de jubilaris en memoreer de, dat reeds 5 dagen na zijn in diensttreding het bedrijf werd ge troffen door een vliegende bom, waarbij de heer van Meeuwen, evenals enkele andere medewerkers werden gewond De jubilaris ontving uit de handen van de directie een enveloppe met inhoud. Door de bedrijfsleider, de heer J. v. d. Ven werd namens de chefs een prachtige smeedijzeren plantenbak aangeboden. De voorzitter van de fabriekscommissie, de heer W. Ha- negraaf feliciteerde hierna de heer van Meeuwen. In zijn dankwoord bedankte de ju bilaris de directeur en het perso neel voor de prettige dag zijn vrouw en hem bezorgd en voor de mooie cadeaux. Hierna was er gelegenheid om de jubilaris te feliciteren. Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 y. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra i-adres: „ECHO" 1 het land had, g flatje lollands randstad, baan. j op de kerk keek, >p te staan, een TV, wel eens tegen, vel eens mee; n de regen best tevree. geen wild zat, de weelde een schildpad: ir. auteuiltjes, 's Avonds bespraken We het the ma van deze week: „Ik leef, hij leeft, wij leven,Het vervolg op deze discussie volgde de volgen de morgen, toen we de medische ethiek bespraken. Dit was inleiding op de middag en wel het bezoek aan de „Heygraaf", een instelling voor geestelijk gehandicapte kinde ren. 's Avonds leefden wij ons uit onder leiding van mevr. Parmela Koevoets van het Ned, Mimecen- trum. De volgende morgen hadden we een gesprek over de samenleving, o.a. over de commune en het gezin, 's Middags gingen we op pad om 'n intervieuw in Utrecht te houden. De kernvraag was „Hoe denkt U dat de mens in het jaar 2000 zullen samen leven"? Hierover hadden we een interes sant gesprek met leden van een commune uit Utrecht. Donderdags hielden we ons bezig met creatief werk. Enige toneeltjes, over de din gen die we die dag gemaakt hadden toonden we 's avonds. Het thema was ook hier weer het jaar 2000. Laat op de avond lieten we merken dat we Brabanders waren. Vrijdagmorgen was onze laatste morgen op de Drieburg. Deze mor gen hebben we uitgebuit, we holden trappen op en af, zongen en deden gek Na de bepreking vertrokken we weer naar Waalwijk, met de voldoening dat de werkweek van 4 m een volledig succes was ge weest. DONDERDAGAVOND 12 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 13 De tcho van het Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel._04167-2002 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "Januari is een merkwaardige maand geweest. Het aantal ontslagzaken was groot (132) maar het vreemde daarbij was dat dit van geen enkele invloed is geweest op de arbeidsreserve. Integendeel, de af gelopen maand konden we nog 150 aanvragen registreren voor buiten landse arbeidskrachten"zo vertelde de heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau tijdens de maandelijkse persconferentie. De sanering in de schoenindustrie vond de heer Maas in de eerste maanden van dit jaar in versterkte mate naar voren komen De stuurgroep gaat door de Kamer van Koophandel alsmede de door het NKV-bestuur gesignaleerde proble men verder uitwerken. Overigens is de vrouwenarbeid in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau bij zonder 'hoog, namelijk 30 procent, wat boven het landelijk gemiddelde ligt. iHieibij is dan wel de thuisarbeid gerekend, wat een groot gedeelte uit maakt, In de thuisarbeid kan de vrouw immers haar eigen werktijden regelen. Ze is thuis als de kinderen uit school komen en houdt haar vrij heid om te gaan winkelen, etc. als ze daar zin in heeft. Het Gewestelijk Arbeidsbureau be steedt ook veel aandacht aan de be- roepenvoorlichting voor de jeugd. Deze maand bezoeken de leerlingen van de zesde klassen van alle lagere scholen uit de regio de beroepenex- positie op het Arbeidsbureau. De jeugd maakt dan kennis met 'n groot aantal beroepen. Uit de beroepskeuze test die het GAB onder MAVO-scho- lieren heeft gehouden is duidelijk ge bleken dat de meeste meisjes en jon gens na hun eind-examen verder wil len studeren. Uit het cijferlijstje dat het GAB iede-, re maand verstrekt, blijkt dat er in januari 372 mutaties zijn verricht: 214 mannen en vrouwen werden nieuw ingeschreven: 158 werden er EEN GREEP UIT ONZE, ONGEËVENAARDE VAKANTIEGIDS IN FULL COLOUR Ziet u maar: Per K.L.M. Vertrekdata wekelijks v.a. 29 maart 1970 hst meest complete reisbureau TILBURG: Heuvelring 49 tel. 04250-34809. 's-BOSCH: Kolperstraat 3 tel. 04100-42128. aan het arbeidsproces toegevoegd. Het aanbod nam ten Opzichte van de maand december iets toe. Het steeg namelijk van 535 naar 558. De stij ging speelde zich vooral af in de bouw. De vraag daalde van 1112 naar 1062. Hier werd de daling ver oorzaakt in de groep schoen en leder en de handel. Als van de geregistreerde arbeidsre serve van 559 de minder-ge schikten en de jeugdigen (25) worden afge trokken blijft er een aanbod van 270. Hiervrin zijn 85 personen te beschou wen als seizoen-werklozen. Het reëel voor het bedrijfsleven beschikbaar aanbod van volwassenen bedraagt dan ook slechts 185. Aangetekend dient te worden dat 75 personen ouder zijn dan 50 jaar. De reëele vraag na aftrek van 375 jeugdigen is 685. Procentueel komt het gewest 2,3 procent tegen Noord-Brabant 2,9 procent en Nederland 2,4 pro cent. DRUNEN - De stuurgroep kan na ruim een maandvan aktiviteit met tevredenheid terugzien op de eerste stappen op de weg naar een bedrag van 40.000, - dat als einddoel van een aantal akties gesteld is. Na het eerste schrijven aan 110 verenigingen en instellingen zijn de reakties los gekomen. De voorstellen tot het houden van akties in vele vormen zijn de laatste tijd niet van de lucht. De eerste akties van de boerenkapel en van het Elshoutse 'Boem boem den bèr is los' werden een succes. Twee andere verenigingen zegden een bedrag van 500,- toe. De Drunense midden standers schonken 250,- en de gemeenteraad 400,-. DE 1 Hoewel hij a. bewoonde hij in 't drukke 1 terwille van t Een raam, wt zijn altijd een de vijfenveen gaven hem gi Hij had een i die vielen all die vielen all en 's zomers en met de re: Omdat op zij verschafte hi van twee pari dat stelde nie Een tafel en t een orgel waar hij nooit op speelde: het was allemaal niet veel beschuitjes, maar 't kon er toch echt wel mee door. Nooit echt plezier, nooit echt chagrijn, nooit echte vrede en nooit echte ruzie en heel het leven aan een vaste lijn en 's winters was er de illusie van "het zal wel gauw wat warmer zijn" Een man die nooit iets avontuurde, die 's avonds dutte of de krant las, die elke droom het bos instuurde, tot hij geen enkele boom meer had. Passief in elke situatie net levend of ie 'n soort plant was, zijn dorst en honger naar sensatie die stilde hij met 't ochtendblad. Hij had een vrouw en een TV, op tijd te werken en op tijd te eten, dat viel niet tegen en dat viel niet mee; en toen de maat was volgemeten; is hij gestorven op de W.C. JULES DE CORTE Een charmant kleinood Altijd sprankelend mooi Altijd vast van waarde Stationsstraat 88 Waalwijk Vraagt onze folder.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5