De Echo van het Zuiden Oecumenische Raad in Waalwijk organiseert aktie „Help Malawi" Gemeentebestuur wil huurbetaling L. op Zand per maand Gemeenteraad Loon op Zand gaat commissie Ruimtelijke Ordening vaststellen „Publiek vraagt om avonturenfilms" KAATSHEUVEL ft. ft. ft ft. ft ft ft ft ft ft 0VER ENKELE WEKEN HUIS-AAN-HUIS COLLECTE WIJZIGING VAN HUURREGLEMENT NEDERLANDS JONGSTE BIOSCOOP-EXPLOITANT JAN SMIT UIT KAATSHEUVEL Malawi Collecte Met f 60.000,- kunnen 4 projekten worden gerealiseerd Opleiding Welfare Dienst Roode Kruis Loon op Zand— Kaatsheuvel Vier projekten Huur-inning betreft 1000 woningen Commissie moet vlotte besluitvor ming door raad bevorderen Inbreng Geautomatiseerd Omschakeling VALENTIJNDAG Waspik Nieuwkuijk DONDERDAGAVOND 12 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 13 WAALWIJK Ontwikkelingshulp is een plicht van menselijke so lidariteit. Wij kunnen ons, nu doorde moderne communicatiemedia de hele wereld is opengegooid, niet meer zo gemakkelijk in slaap sussen met de gedachte, dat de armoede van mensen in andere werelddelen ons niets aangaat. Tientallen malen per dag draaien wij de kraan open en we verbazen ons er niet over, dat er helder onbesmet water uit vloeit. We realiseren ons daarbij niet, dat een waterinstallatie van en kele miljoenen guldens, alleen al voor Waalwijk achter staat. Ontwikkelingshulp is geen lief dadigheid. Het voornaamste princi pe, dat deze hulp moet leiden, is het principe, dat wij het door onze hulp mogelijk moeten maken dat minder bedeelden zo spoedig mogelijk onze hulp niet meer nodig hebben. De hulp moet dus niet op de eerste plaats gericht zijn op het verschaf fen van gebruiksgoederen, dan wel hulp die de levensomstandigheden blijven verbetert door opvoering van de productiviteit en verbete ring van hygiënische omstandighe den. Vanuit de Oecumenische Raad in Waalwijk is de gedaohte ontwikkeld om de hulp niet meer te organiseren vanuit de verschillende kerken, maar om samen met allen die al of niet kerkelijk zijn aangesloten te proberen in een of ander ontwik kelingsland enkele projecten in de sector van de meest primaire le vensomstandigheden van de grond te krijgen. Een aktiecomité is opge richt bestaande uit vertegenwoordi gers van diverse kerken en dit co- mié heeft zich inmiddels verzekerd De afdeling Loonopzand-Kaats- h euvel van 't Roode Kruis wil weer dames gaan opleiden tot werfare- heipsters. Deze dames zullen zieken en bedlegerigen, alsook bejaarden gaan bezig houden met eenvoudige werkjes waarbij tegelijk hun han den therapeutische oefeningen on dergaan. Tevens is het een goede tijdsbesteding voor de genoemde personen. De dames zullen met be hulp van materiaal van het Roode Kruis vele mooie artikelen kunnen laten maken. Dames, die belangstelling hebben voor dit mooie werk voor de zie ken, kunnen zich vervoegen bij me vrouw Brands, Venloonstraat 5 te Loon op Zand en voor Kaatsheuvel bij mevrouw Hendriks-Vloemans, Beatrixstraat 28. De opleiding geschiedt door de plaatselijke afdeling onder leiding van deze dienst van het Roode Kruis. van de steun van alle geestelijken in het stadsgewest Waalwijk (met uitzondering van Drunen, waar men samen met Heusden in het kader van de vastenactie een eigen pro ject heeft aangepakt)). De keuze van het comité viel op het land Malawi, een jonge Afri kaanse staat die in 1964 pas onaf hankelijk is geworden. In veel at lassen zal men nog tevergeefs naar dit land zoeken. Vroeger heeette dit land Nyassaland. Het land bestaat uit een betrekkelijk smalle strook grond ten westen en ten zuiden van het vroegere Nyassameer, thans Ma- lawimeer. Het land is 900 km lang variëert in breedte van 75 tot 190 km. Wat het comité in Malawi bij zonder aansprak is het feit dat we hier te maken hebben met statisch het armste land van de wereld. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking is week. vijf gulden per Via enkele coördinerende ontwik kelingshulpcentrales werden enkele projecten aangevraagd, die allen te maken hebben met de watervoorzie ning. Wanneer wij erin slagen om samen 60.000,- bij elkaar te bren gen zijn wij in staat een viertal pro. jecten te realiseren. Water is een van de grootste problemen van Af rika. Ongeveer de helft van de be volking van Malawi lijdt aan bil- jarzia, een ziekte die door besmet water wordt overgebracht. Met on ze bijdrage kunnen wij een effec tieve daad stellen waarmee wij bij dragen aan de verbetering van de levensomstandigheden van mensen, die het heel wat moeilijker hebben dan wij. Over enkele weken zal in het he le stadsgewest Waalwijk een huis aan huiscollecte worden gehouden, terwijl plaatselijke actiegroepen eigen initiatieven zullen ontplooien. Via de scholen zullen jeugdigen na der worden geïnformeerd over de omstandigheden in Malawi om zo beter vertrouwd te raken met het idee van de ontwikkelingshulp. KAATSHEUVEL - De gemeente raad van Loon op Zand, die heden avond in openbare vergadering bij eenkomt, zal een voorstel worden aangeboden om te besluiten tot wijzi ging van het huurreglement der ge meente Loon op Zand. Dit reglement kent thans slechts betaling per week of betaling per vier weken. Dit zou moeten worden gewijzigd in betaling per kalendermaand. Bij het gemeen telijk woningbedrijf zijn momenteel 934 woningwetwoningen in beheer en exploitatie. De huren van deze wo ningen worden wekelijks geïnd door de huurophaler. Deze is ook belast met de inning van de huren van de zgn. oude woningen, welke zijn inge- KAATSHEUVEL - Burgemeester en wethouders van Loon op Zand zul len de gemeenteraad vanavond voor stellen een commissie ruimtelijke or dening in te stellen. Het was in deze gemeente voorheen een vast gebruik, dat de ontwerper van een plan dit in de vergadering van de raad, waarin de vaststelling aan de orde was, kwam toelichten. De laatste jaren is het praktijk geworden, dat de raad reeds onmiddellijk, nadat 't ontwerp plan gereed is, dus nog vóór het aan vangen van de wettelijke procedure van de totstandkoming, in een infor mele vergadering door de ontwerper en eventueel andere deskundigen worden voorgelicht over het ontwerp plan en kennis kan nemen van de op vattingen welke daaraan ten grond slag hebben gelegen. Het is voor de raad, die de bestem mingsplannen moet vaststellen en daardoor voor de ruimtelijke orde ning verantwoording neemt, niet al tijd gemakkelijk om de draagwijdte van deze beslissingen te overzien. De informele besprekingen van diverse plannen geven weliswaar een goede informatie, maar deze blijkt niet vol doende te zijn om een blijvend juist inzicbt te verkrijgen en te behouden. Hiervoor is een veelvuldig in aanra king komen met deze materie nood zakelijk. De problemen inzake de ruimtelijke ordening komen echter zo vaak aan de orde en vereisen zoveel inzicht, dat het ondoenlijk is, aldus b. en w. in hun voorstel, om telkens de gehele raad daarbij te betrekken. Een vaste commissie van bijstand voor burge meester en wethouders uit de raad zou van deze materie meer en regel matig kennis kunnen nemen. Deze geraakt dan langzamerhand in meer dere mate met deze materie ver trouwd, wat een vlotte besluisvorming door de raad zal bevorderen. H' t is volgens b. en w. de bedoeling, dat de commissie een inbreng zal krij gen in de "wordende" structuur- en bestemmingsplannen. De commissie zal in een vroeger stadium worden in geschakeld, dan thans met de gehele raad het geval is. De vaste commissie van 'bijstand zal worden gehoord over de aan de raad gerichte beroepschrif ten tegen het besluit van burgemees ter en wethouders tot het weigeren van een bouwvergunning, wegens strijd met het bestemmingsplan en over andere beroepschriften, die in de ontwerpverordening worden ge noemd. Met de instelling van een der gelijke vaste commissie wordt ook meer democratisering ten aanzien van de taak op het gebied van de ruim telijke ordening bereikt. bracht bij het grondbedrijf en de al gemene dienst. De huren van deze laatste woningen worden maandelijks geïncasseerd. In totaal betrefr de huurinning ca. 1000 vioningen. De huurophaler wordt hierdoor in ernstige mate overbelast, waardoor met name de noodzakelijke voortdu rende aandrang op slechte betalers onder de huurders achterwege blijft. Dit heeft belangrijke huurachterstan den tot gevolg. Doordat de incasseerder zowel de maand- als weekhuren moet innen kan vrijwel nimmer tot een sluitende afrekening met hem worden geko men, hetgeen uit controle-overwegin gen rriet aanvaardbaar moet worden geadht. Het ligt in 'de bedoeling in de loop van dit kalenderjaar alle wonin gen van het woningbedrijf over te dragen aan de Woningstichting Loon op Zand. Deze Stichting kent reeds maandelijkse huurbetalingen. Ook voor de nieuw te bouwen complexen van de Woningstichting zal maande lijks huurbetaling worden aangehou den. Teneinde de overgang naar de wo ningstichting te vergemakkelijken lijkt het b. en w. alleszins logisch, dat ook de gemeentewoningen op maand- huur worden gébracht. De daarvoor in aanmerking komende complexen kunnen dan bovendien worden ge automatiseerd, hetgeen betekent, dat maandelijks een acceptgirokaart aan deze huurders zal worden aangebo den, welke dan voor een bepaalde da tum moet wofden betaald. Voor de overige woningen blijft de contante huurbetaling voorlopig nog gehand haafd. Bij de contante betaling zijn betrokken de complexen met hoge hu ren en complexen, waar blijkens steekproeven voortdurende achter standen ontstaan. Door de omschakeling van week- op maandhuren kan volledige aandacht worden besteed aan de invordering van de huren. Deze invordering vindt nu aohteraf plaats. Na de omschake ling op maandhuren zal dit vooraf moeten geschieden. Teneinde dit voor de huurders zonder veel moeilijkhe den te laten geschieden is een schema ontworpen, dat voorziet in uiteinde lijke betaling vooraf en wel zodanig, dat de huren worden geïnd op de 25e van de maand voorafgaande aan de maand, waarop de inning betrekking heeft. Voor het aanmaken van de ac- cepgirokaarten en de huuricwitanties zal het computercentrum van de ge meente Tilburg worden ingeschakeld. DESK BETREKT NIEUW SPEELVELD Indien de weergoden de Kaatsheu- velse eerste klasser DESK goed ge negen zijn, kunnen haar vele aan hangers a.s. zondag 15 februari ge nieten van de Langstraatse topper DESK - Veerse Boys. Nog vroeger dan verwadht, wordt hiermede dan de eerste wedstrijd op het nieuwe hoofd terrein gespeeld. Een twintigtal vrij willigers uit de vereniging zelf heeft aan het toebehoren de laatste hand gelegd en gedurende vele avonden en vrije zaterdagen met de reclamebor den gesjouwd, de loophekken, kaart verkoopruimten en de versnaperin gentent geplaatst. De technisch dienst van het Natuurpark "De Efteling" heeft het overbrengen van de tot dan toe onoverdekte zittribune verzorgd, en deze ondergebracht in een magni fieke overkapping. Zodoende kun nen voortaan vele supporters regen en wind trotseren. De Heikantweg, die naar deze sport- accomodatie leidt, zal zo goed mo gelijk in een behoorlijke staat worden gehouden, totdat de gemeentelijke overheid ver strekkende plannen gaat realiseren. Hoewel de officiële ope ning naar een later tijdstip verscho ven is, kan de DESK-aanhang ook kennisnemen van de schitterende kan tine. waar een geijkt team klaar staat om de supporters op vraag te bedie nen en te verwennen. Wellidht zal nun in deze intieme gelegenheid de zelfde sfeer kunnen proeven als nu ruim 25 jaar geleden, toen DESK zich nog bezitter mocht noemen van een eigen clubhuis in het vroegere sport- en wandelpark. VOLKSUNIVERSITEIT De Volksuniversiteit te Kaatsheuvel heeft voor dinsdag 17 februari a.s. een avond op haar programma staan, waarin de aandacht gevraagd zal wor den voor een onderwerp, dat zeer in de belangstelling van de leden staat, n.l. een inleiding over land en volk. Alice Mommersteeg zal de aanwezi gen in haar lezing meenemen naar Finland en Lapland, waarbij zij zal vertellen over de levensgewoonten, kunstuitingen en middelen van be staan van de volkeren in dit poolcir- kelgebied. Haar dia's laten deze landstreken in de zomer zien, zoals de flora, de fauna, het klimaat, enz. Dc inleidster zal haar causerie om lijsten met zowel klassieke als volks muziek om in de juiste sfeer te ko men. HARMONIE KAATSHEUVEL In de afgelopen wéék heeft de ver kiezing plaatsgevonden van het defi nitieve bestuur der harmonie Kaats heuvel, dat als volgt is samengesteld. L. Hornman voorzitter, W. v. Nieuw- stadt en J. Bisseling, vice-voorzitters, J. van den Hoven, Pr. Marijkestraat 1, secretaris, A. Akkermans, pen ningmeester, J. van Gastel, E. van Gastel, A. Schatkens, J. van Gastel, C. Klijn en T. van Gastel, commissa rissen. Café-restaurant P. van Dun is gekozen als verenigingslokaal, ter wijl de maandagavond voor het hou den var repetities gehandhaafd blijft. Op vrijdagavond 20 februari a.s. gaat de harmonie haar eerste officiële concert geven in het cultureel cen trum Zidewinde te Sprang-Capelk' als gaste van het fanfarekorps Sire- na. Dc harmonie zal zich die avond presenteren in de nieuwe uniformen Voor degenen die interesse hébben in de aktieve muziekbeoefening is er ge legenheid zich elke maandagavond vnaf 19.00 uur op te geven in bo vengenoemd repetitielokaal. Harmc- 14 FEBRUARI dag der vriendschap. Smaakvolle geschenken onderhouden de vriendschap. BANKETBAKKERIJ VAN MIL WAALWIJK Deze maand chocolade Bavaroise r nie Kaatsheuvel zorgt voor een voor treffelijke, gratis opleiding volgens de nieuwste systemen. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren R. Raaymaakers te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4 te Kaatsheuvel, tel. 2550. Van zater dagmiddag 12 uur tot maandagmo" gen 8 uur zal de praktijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargencmen door collega K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21, Kaats heuvel, tel. 2006. Mevr. van Vlerken, verloskundige heeft het komende weékeinde geen dienst; de praktijk wordt waargenomen door de dienst doende artsen. PASTORIEDIENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's middags 12 uur tot 's nachts 12 uur wenden tot de pastorie van de parochie St. Jozef Wilhelminaplein 3, tel. 2516. 7M GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar J. van Dongen en C. van Dongen-Montens in de Schotse Hooglanderstraat te Waspik-Boven vierde haar gouden bruiloft. Het ontbrak het gouden paar die dag niet aan belangstelling. Een buurt- comité gaf aan dit feestelijk gebeu ren een passende omlijsting en bood geschenken aan. In de statie volgde een druk bezochte receptie waarna de harmonie een hulde van de bevolking muzikaal verklankte. MEDISCHE DIENST Tijdens het aanstaande weekein de, zaterdag 14 en zondag 15 febru ari, zal de dokterspraktijk in Was pik worden waargenomen door dok ter Gerlach uit Capelle. Tel. 350. WIJKVERPLEGING De weekeinddienst van de kruis verenigingen voor de wijkverple ging zal zaterdag en zondag worden waargenomen door zuster Van El- ten uit Hank. Tel. 390. BOERENGEZINSDAG De jaarlijkse 'boerengezinsdag van de leden van de NCB, het boe- rinenbond en de plattelands jonge ren wordt dit jaar gehouden op 17 februari in de zaal van de Statie. Om half 10 wordt de dag met een Eucharistieviering in de Bartholo- meuskerk geopend. Om kwart over 10 is er in de Statie een koffietafel voor de leden waarna om 11 uur de heer Kemps uit Veghel, voormalig aalmoezenier voor emigranten in Afrika en zijn ontmoeting met de zwarte wereld. Voorts zullen er ver slagen door de drie organisaties worden uitgebracht. Het avondpro gramma wordt verzorgd door de KPJ-ers die onder leiding van de heer C. van Hooren enkele eenak- tertjes hebben ingestudeerd. Muzi kale omlijsting geven de Hujanta's uit Waspik. SPORT De dames van de handbalclub White Girls spelen zondag in Breda in de veilinghallen een wedstrijd tegen de adspiranten van SAO. Za terdag 14 februari speelt het eerste team van Atak een volleybalwed strijd tegen Tamar in Eindhoven, aanvang 19.15 uur. De voetbalclub Waspik gaat zondag een uitwed strijd spelen tegen UW in Ulven- hout. EXAMENS De heer W. van Gorp uit Waspik slaagde aan de sociale academie te Breda voor het examen maatschap pelijk werk. In Den Haag slaagde de heer J. de Glas uit Waspik voor het examen staatshuishoudkunde en statistiek M.O. ZILVEREN PROFESSIE Met de zusters van de congrega tie van de dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart in Waspik en de be woners van het St. Jozef huis vierde zuster Gertrudis haar zilveren pro- fessiefeest. Het was nl. 25 jaar gele den dat zij haar kloostergeloften af legde in de congregatie. Ruim 4 jaar werkt zuster Gertrudis nu in Waspik voor de bejaarden van het pension St. Jozef. RAAD SVERGADERING Donderdag a.s. komt de raad van de gemeente Waspik voor een wel zeer korte agenda in vergadering bijeen. De plechtigheid zal danook erg kort zijn. Er is een voorstel tot verlenging van de termijn van ont ruiming van de woning Scharlo 38 en een voorstel m.b.t. heffing ver makelij kheidsbelasting, ten einde de entreeprijzen voor de Waspikse wielerronde te kunnen verhogen van 1,50 tot 12,- voor volwasse nen en van f 0,75 tot f 1,- voor kin deren. Op verzoek van bet bestuur van de harmonie stellen B. en W. in een volgend pré-advies voor twee oude vaandels in bewaring te ne men ten einde deze voor de historie van Waspik te bewaren. Het laatste agendapunt heeft betrekking op de instelling van een stichting Wel zijnszorg, uitgaande van het Stads gewest Waalwijk; voor de instel ling vragen B. en W. een bedrag van 24 cent per inwoner beschik baar te stellen. BESTUUR HARMONIE De leden van de Waspikse har monie hebben in een algemene ver gadering twee bestuursfunctionaris- sen gekozen. In de vacatures C. Berkelmans en A. van Gorp, beiden niet herkiesbaar, koos de vergade ring op voordracht van het bestuur de heren R. van Dongen en W. Sa- velkouls. AANRIJDINGEN De politie van Waspik kreeg binnen enkele minuten drie verkeersonge lukken in de Spoorstraat te ver werken. Vooreerst verleende Th. S. geen voorrang toen hij met zijn personenauto een uitrit uitkwam. Een passerende wagen reed op hem in. Een ernstige hoofdwond en veel schade aan de wagens waren de ge volgen. Bij de drukte welke er rond dit ongeluk ontstond vond een twee de aanrijding tussen twee personen wagens plaats. Even verop knalde later een personenwagen tegen een lantaarnpaal. De bestuurder moest per brancard worden weggebracht en ook deze auto werd erg geha vend. GESLAAGD De heer B. Ploegmakers slaagde aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen voor het ingenieurs- examen Landbouweconomie. De heer C. Eikemans slaagde op het in Arnhem gehouden examen voor het diploma vakbekwamheid voor de Melk- en Zuiveldetailhan- del VNZ. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Nederlands ongste bjioscoop- exploitant Jan Smit (22) uit Kaatsheuvel, eigenaar van het Apollo Theater, vindt het een moeilijke zaak om echt "goede films" te draaien. "Daar trek je niet veel publiek mee. Het doet me vaak pijn dat ik kwalitatief bijzonder goede films moet afwijzen. Als bioscopen in de grote steden met veel moeite en kosten slechts en kele tientallen bezoekers per voorstelling trekken, dan is het voor Kaatsheuvel en omgeving zeker geen haal bare zaak", vertelt Jan Smit. De enige tijd geleden gehouden filmweek in Arnhem bradht kwalitatief uitstekende films. Jan Smit - die dit filmspektakel van a tot z meemaakte, draait er ech ter geen enkele van in zijn Apollo Theater. "Het zijn vooral de spannende avonturenfilm en natuurlijk ook nog de sex-produ'kten, die voor een goede zaalbezetting zorgen. Toch zoek ik naar e enoplossing om het pu bliek uit Kaatsheuvel en omgeving in de eigen plaats ook films van een beter niveau aan te bieden. Wellicht een zondagmorgen-cyclus of zo", mijmert Jan Smit. In zijn gewone weekprogramma wil hij nog wel eens de gok maken door vrijdagsavonds een nachtfilm uit 'het betere genre te brengen. Overigens omvat het program ma voor de komende maanden wel enkele "kassucces sen". Jan Smit heeft onderemeer De Langste Dag, Sis- sie, Mijn vrouw het oribekende wezen, '491', en 'Z' ge contracteerd. Benieuwd is hij naar de belangstelling voor 'Astrix', een tekenfilm die de laatste tijd nogal in het nieuws is geweest. De Kaatsheuvelse bioscoop-exploitant is sinds oktober 1966 verantwoordelijk voor het Apollo Theater. Hij ver zorgt zelf de filmboeking, 'de administratie, de reclame, etc. Ook op de Filmbeurs, die iedere maandag in Am sterdam wordt gehouden is hij geen onbekende. Jan Smit heeft zich in de filmmaterie ingewerkt. "Ik zou niet anders willen. Ik ben een en al film. Overdag als we geen films draaien werk ik aan mijn filmverhuur kantoor", vertelt hij. Een aarj gelëden begon Jan Smit met de verhuur van 8 mm films (voor huiselijk gebruik) en met de verkoop van film- en diaprojektoren. De belangstelling hiervoor is enorm. Sinds kort is er in de naast de bioscoop ge legen woning een film laboratorium ingericht. Hier print Jan Smit 16 mm films over op 8 mm films, die worden verhuurd. Hij is er zelfs al toe over gegaan, met een eigen produktiemaatschappij in een studio in Den Haag korte 4 minuten films op te nemen. Hoofdzaak blijft echter de exploitatie van he tApollo Theater. De entree is onlangs verbeterd en gemoderni seerd. Ook de zaal is aangepast, de paden zijn verbreed en er is een nieuwe centrale verwarming aangelegd. Het theater doet nu sfeervol aan. In de hal vindt men een kleine schilderijenexpositie. Iedere maand kan hier een kunstenaar uit Kaatsheuvel of omgeving zijn werken tentoonstellen. Dit keer vindt men er werken van Nol van den Berg uit Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9