vvaalwijkse en Ungstmatse couRant In veel vrije beroepen leidt de prijzenstop tot sterke spanningen Prinses Christina wordt woensdag 23 jaar Arbeidsbureau geeft jeugd van lagere scholen beroepen-voorlichting HET HUISARTSENPROBLEEM IS ER EEN BEST VOORBEELD VAN TENTOONSTELLING „ONTDEKKINGSREIS DOOR BEROEPENLAND" Bij nacht en ontij Uitzonderingen Duizend meisjes en jongens bezoeken expositie in Waalwijk Boekje Tentoonstelling Overheid ziet in veel gevallen geen loon, maar prijzen Sociale misstand Betere honorering Communicatie stoornissen T oekomst Alcohol-probleem in Engeland WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 SAVOYE KOOL GEHAKT 1.79 RODE KOOL HAMLAPPEN 3.58 WITLOF 49 ct. Een literfles KOFFIEMELK (Atracta) 98 ct. i De Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 14 va n het Abonnement p„ week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 'j. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) f 4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel^(K167-2()02_ Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK De laatste tijd zijn de huisartsen op een nogal specta culaire en voor hen niet bepaald onverdeeld gunstige wijze in de schijn werpers van de belangstelling komen te staan. Het is in wezen zo, dat de Nederlandse huisartsen eigenlijk op het ogenblik met iedereen overhoop liggen. Er zijn door ambtenaren van de Economische controledienst verbalen gemaakt bij enkele huisartsen die zich niet correct hielden aan de overheidsvoorschriften met betrek king tot de afgekondigde prijzenstop en dus greep de overheid in, want medici moeten tenslotte niet denken dat zij boven de wet staan en zich niet behoeven te houden aan overheidsvoorschriften. Dat is na tuurlijk volkomen juist. Maar, het zijn niet alleen de huisartsen die op dit punt moeilijkheden hebben met de prijzenstop. Ook in veel andere vrije beroepen zijn er zeer sterke spanningen, die vroeg of laat ook tot uitbarstingen zullen leiden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de overheid geen eerlijk spel speelt. Er wordt slechts gedacht in lonen en prijzen. Lonen zijn de betalingen aan werknemers voor door hun verrichte arbeid, en de prijzen dat zijn die in veler ogen veel te hoge bedragen die gevraagd worden door ondernemers en fabrikanten, kapitalisten, die proberen de arbeider uit te zuigen en grote winsten te maken. Daarom is het nodig dat ter be teugeling van de inflatie er een prïjsstop komt. De rem wordt dan gezet op die groep, die het naar de mening van een groot deel van ons volk het best kan missen. Deze denkwijze is wel te begrij pen, maar dat neemt niet weg dat er een grote, afschuwelijke fout wordt gemaakt. Men houdt namelijk helemaal geen rekening met enkele tussengroepen, waartoe we in dit verband moeten redenen al die mensen die op de een of andere manier een vrij beroep uitoefenen, zoals de artsen. Maar laten we niet vergeten dat er veel meer van deze vrije beroepen zijn. In wezen zijn dit geen ondernemers en fabrikan ten. Het zijn gewone werkers, die evenals alle andere arbeiders ge woon hun hand ophouden voor hun loon. Het verschil is echter dat deze groep van het vrije beroep niet één 'baas heeft, maar een heleboel ba zen, die hem allemaal een klein beetje betalen. In zijn totaliteit ma ken al deze bedragen dan tenslotte het inkomen van deze werker uit. De overheid rekent de bedragen die hij voor zijn werk verlangt niet tot loon, maar ziet ze als prijzen en daar begint de narigheid. Terwijl andere werkers in andere beroepen met de regelmaat van een klok hun loonsverhogingen krijgen, omdat dit in verband met de stijgende kosten van levensonderhoud nodig is, blij ven de werkers in vrije beroepen vastgeketend aan de prijzenstop. Wanneer zij de ambtenaren op het ministerie van Economische Zaken weten te overtuigen van het feit dat er toch iets aan de prijzen moet worden gedaan omdat zij zo ernstig achter geraken, dan krijgen ze hoog stens een minimale verhoging van enkele centen of dubbeltjes, waar ze weinig aan hebben en voorlopig behoeven ze er niet aan te denken om weer op het departement aan te kloppen. We mogen gerust stellen, dat er hier sprake is van een sociale mis stand. In dit licht bezien, krijgt men toch wel een andere kijk op de gang van zaken. Velen zullen menen dat men toch geen medelijden met de huisartsen behoeft te hebben en zo op het oog zal men dadelijk bereid zijn dit te bevestigen, want het eerste waar men naar kijkt is natuurlijk de maatschappelijke welstand en posi tie van deze categorie. Een mooi huis, een auto, forse inkomsten (denkt men) en er zijn veel artsen die enige malen per jaar met va kantie gaan, hetgeen de patiënten bemerken doordat er dan een ver vanger optreedt. Het is echter zo jammer dat er helaas weinig mensen zijn die iets meer weten van het beroep van huisarts. Ze ontmoeten hun arts enkele malen per jaar misschien, en och, ze staan verder niet bij zijn doen en laten stil, maar vast staat wel dat er heel wat mensen zullen zijn die weinig voor zo'n beroep zouden voelen als ze eens geduren de een langere periode het werk van de huisarts op de voet zouden kun nen volgen. Het grootste deel van de gewone CAO-werkers heeft vaste werktij den en werkt 'n bepaald maximaal aantal uren per week en dat is via de invloed van de machtige vakbon den zo geregeld, dat er voldoende tijd voor de arbeider overblijft om zich te ontspannen en zijn hobby's te beoefenen. Allemaal dingen die ieder weldenkend mens een werker zal gunnen. Maar hoe ligt dat nu met een huisarts? Als we even na denken, dan weten we het wel. Om 's morgens acht uur al starten met het ochtendspreekuur. Dat betekent vroeg op, ontbijten en klaar zijn om te starten. Na het ochtendspreek uur op stap om visites te maken bij patiënten, die niet in staat zijn om op het spreekuur te komen. Na de middag weer spreekuur en daarna weer op stap. Maar wanneer de normale wer ker dan om vijf uur, half zes, of zes uur naar huis gaat en zich prettig kan ontspannen met de wetenschap dat hij niet voor de volgende mor gen weer zijn plicht behoeft te doen, moet de huisarts er echter voor zor gen bereikbaar te zijn, want plotse linge ongevallen of ziek worden houdt nu eenmaal geen rekening met de werktijden van de arts. Hoe veel artsen zijn er niet die bij nacht en ontij hun vrouwelijke patiënten achterna moeten om bevallingen te doen? Er zijn genoeg artsen die dan na een onrustige en enerverende nacht 's morgens toch weer aan de arbeid gaan om acht uur en hun plicht doen in de hoop de volgende nacht eens beter te kunnen slapen. En het noodlot wil dan heus wel dat er ook die volgende nacht wei nig van een gode nachtrust terecht komt, omdat er weer problemen zijn waar hij aan moet gaan wer ken. Vele werkers zouden hartgrondig bedanken voor zo'n betrekking. Is het dan te verwonderen dat de huis artsen strijden voor een betere ho norering, want we mogen ook niet vergeten dat men maar niet zo huis arts wordt. Naast een middelbare schoolopleiding moet men toch nog vele jaren aan de universiteit stu deren voor dit beroep. Dat kost tijd en geld en ook dat mag toch wel verrekend worden. Daarnaast draagt de arts een bijzonder grote verant woordelijkheid. en wel over leven en dood. Voortdurend wordt hij be last met de zorgen en problemen van izijn patiënten én dat brengt toch voor een mens een forse psy chische druk met zich mee. Of dacht u soms dat het overlijden van een van zijn patiënten zo'n huisarts niet iets deed? Dan is er nog het probleem van een communicatiestoornis tussen patiënten en huisartsen. Er wordt de laatste tijd nogal eens geklaagd door patiënten over een zekere laks heid of een te geringe bereidheid tot helpen van artsen. Er zijn al ge vallen geweest, die door 'n medisch tuchtcollege zijn onderzocht en be recht. Over deze kwestie kunnen we toch wel kort zijn. Het is zonder twijfel zo, dat er inderdaad goede en slechte artsen zijn. We mogen echter niet vergeten, en dat zullen velen uit eigen praktijk kunnen on derschrijven, dat de zgn. slechte art sen uitzonderingen zijn. De meeste huisartsen vatten hun taak goed op en staan meestal altijd voor hun pa tiënten klaar of hebben zorggedra gen voor een goede vervanger. Art sen zijn ook mensen en het kan dan ook niet anders of er zijn onderhen personen die hun taak niet op de juiste wijze verrichten. Bij consta tering hiervan is de artsenstand ook bereid om dadelijk het mes in het zieke vlees te zetten. Maar laten we ook niet vergeten dat er ook goede en slechte patiën ten zijn. Menig huisarts kan verha len vertellen over de manier waar op hij soms op schandalige wijze door zijn patiënten werd behandeld. Maar gelukkig is het ook hier zo, dat dergelijke gevallen tot de uit zonderingen behoren. Wanneer men nu zo dom is om alleen maar aan dacht te besteden aan die nare uit wassen aan beide kanten, dan wordt de relatie tussen arts en patiënt grondig geschaad. Natuurlijk mogen fouten worden geconstateerd, dat is duidelijk, maar laten we wel de aan dacht vestigen op het feit dat het hier om uitzonderingen gaat. Op woensdag 18 februari wordt de jongste van de vrouwelijke Oranje-telgen 23 jaar. Het is zeker dat zij, ofschoon zij in het verre Canada verblijft, contacten met haar familie onderhoudt. Het zal haar plezier hebbben gedaan dat nu ook haar zuster Irene met de ge boorte van een zoon is verblijd. Prinses Christina is zich nog al tijd verder aan het bekwamen in de zangkunst en het pianospel. Zij zal intussen ongetwijfeld grote vorde ringen hebben gemaakt. Het is be kend dat zij enkele jaren geleden al, niet onverdienstelijk speelde. Tijdens het bezoek van haar moe der aan het instituut, kwam heel duidelijk tot uiting dat zij het daar naar de zin heeft en dat haar hart naar de muziek uitgaat. Wij wensen de prinses in haar verdere studie veel succes, en of zij haar verjaardag thuis op paleis Soestdijk of in Canada zal vieren, een gezellige dag toe. (van onze verslaggever) WAALWIJK Zo'n duizend meisjes en jongens, leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen uit Heusden, Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Dongen, Gilze en Rijen bezoeken deze week de Beroepententoonstelling die wordt ge houden in het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk. Op deze „ont dekkingsreis door beroepennland" krijgen de meisjes en jongens een goed beeld van de vele mogelijkheden die er zijn in de beroepenwereld. Het ministerie van Onderwijs, Wetenschappen heeft grote waarde aan de voorlichting over beroepen, studie- en opleidingsmogelijkheden aan jongeren en hun ouders. Enkele jaren geleden is er een systemati sche beroepenvoorlichting uitge werkt, waarbij alle schoolsoorten zijn betrokken. Momenteel wordt er op de scholen beroepenvoorlichting gegeven door jeugdconsulenten en beroepskeuze-adviseurs van de ar beidsbureaus. In het Gewest Waal wijk verzorgt de heer J. Scheepers dit. Deze voorlichting eist echter een doelmatige voorbereiding. Deze pré oriëntatie dient volgens het minis terie op en door de lagere scholen te worden gegeven. Een globaal in zicht in de beroepenwereld is bij deze leerlingen dan ook gewenst. Door middel van een bezoek van de leerlingen der hoogste klassen van het basisonderwijs aan de foerroe- pententoonstelling van het arbeids bureau, vindt een eerste terreinver kenning van de beroepenwereld plaats. Op de tentoonstelling, die staat opgesteld in de keldervertrekken van het arbeidsbureau in Waalwijk, wordt een aantal beroepen door middel van fotomateriaal plus voor werpen, die bij het uitgebeelde be roep behoren, aan de kinderen ge toond. De rondleidingen worden verzorgd door de jeugdconsulent, de heer Scheepers, in samenwerking met het onderwijzend personeel. Voordat de jongelui de expositie gaan bezoeken, wordt op school het boekje „Ontdekkingsreis dopr be- roepenland" doorgenomen. Dit boek je past in het kader van pré-oriën tatie. Het wil een poging zijn om de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen op nog eens een andere wijze dan door het be zoeken van de beroepententoonstel ling, in kennis te brengen met de beroepenwereld. Ook na het bezoek van de expositie wordt het boekje in de klas doorgenomen. Met de tentoonstelling wil men speciaal de onderlinge verwantschap van de beroèpen aangeven. Vijfen twintig poppen, geplaatst tegen een achtergrond die de drukte voor het Centraal Station in Amsterdam aan geeft, beelden de diverse beroepen uit. Zowel het boekje als de ten toonstelling telt negen afdelingen: verkeer en veiligheid; industrie; handel; verpleging; bouw; verzor ging en opvoeding; administratie; recreatie; onderwijs en voorlichting. Vaak worden de jongelui, als ze de tentoonstelling bekijken, geboeid door een voor hen tot dan volko men onbekend beroep. Men leert zo ook breder kijken dan de traditio nele industrie die in de eigen woon plaats overheerst en waar vaak de ouders, familieleden of buren wer ken. Op de tentoonstelling „Ontdek kingsreis door beroepenland" heeft In Frankrijk doet de regering reeds sinds geruime tijd ernstig moeite om het drankmisbruik te bestrijden. Het aantal alcoholisten in in la dou ce Frankrijk hoog. Het blijkt dat Frankrijk niet het enige land is dat met dit probleem tobt. Ook in Engeland neemt het drankmisbruik elk jaar toe. Het schijnt dat er een soort mode een rol speelt en wel om tijdens het weekeinde te drinken. Het wordt in de Engelse gezinnen en andere miljeus steeds meer ge woonte om de dagen van 't week einde wat op te fleuren met drank gebruik. Nu is dat op zich natuur lijk niet zo erg, wanneer de gebrui kers maat weten te houden. Maar er zijn altijd lieden die in dergelijke omstandigheden te diep in 't glaas je kijken en dat op den duur ook niet meer kunnen laten en zij vor men dan de categorie van alcoholis ten. Het is in Engeland zo ernstig met het drankmisbruik in de weekein den, dat elke maandag enige hon derdduizenden Britten het werk verzuimen, omdat zij last hebben van een zgn. „kater". Dat betekent uiteraard een fikse schadepost voor de toch reeds zo kwetsbare Britse economie. Recente onderzoekingen leveren resultaten op, die tot nadenken stemmen. Men schat dat niet min der dan ongeveer 175.000 Engelsen alcoholisten zijn, terwijl er dan nog 'n zeer grote groep van ruim 200.000 personen forse drinkers zijn, die op de rand van alcoholisme balanceren. men ook aandacht besteed aan de in opkomst zijnde beroepen zoals „verzorging en voeding" en „recrea tie". Bij dit laatste onderdeel wijst men o.m. op de mogelijkheden bij een bibliotheek, in de wereld van het toneel en tv, bij de reisbureaus en in de sport. Bij „administratie", ontbreekt ook de programmeur niet. De tentoonstelling die tot eind van de week duurt, zal bij de jeugd zeker de tongen losmaken over hun „beroep voor de toekomst". Het is te hopen dat niet alleen de onder wijzer (es) maar ook de ouders hier op in spelen. EM-TE supermarkt DINSDAG y2 KILO y2 KILO panklaar, per zak 49 ct. WOENSDAG KILO panklaar, per zak 49 ct. DONDERDAG y2 KILO y2 KILO bij 15,boodschappen

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1