De Echo van het Zuiden DESK nam nieuw clubpaviljoen hoofdveld zaterdag ingebruik en Brits-Nederlandse aanpak van schoen-researcli K. v. Koophandel vergadert dinsdag in stadhuis Waalwijk Wil Schuwer uit Waalwijk boekte succes bij schaatsstrijd in Heerenveen KAATSHEUVEL Nieuwe showroom voor Vauxhall-garage De Graaff Gemeenteraad Waalwijk vergadert donderdag BURGEMEESTER L. VAN ERP: „toerisme heeft BIJ DE EFTELING PLAATSELIJKE SPORT VERDRONGEN" VRIJDAG OVEREENKOMST GETEKEND Sport neemt ook in Kaatsheuvel grote plaats in Wegen worden verbeterd Voorzitter W. Soeterboek 1500,— van syppos-ters Er moet nieuw bestuur worden gekozen Loonkosten moeten teruggebracht tot de helft MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 16 (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Zaterdag 21 februari is voor de Kaatsheuvelse voet balvereniging DESK een dag die in de club geschiedenis met goud omrand zal worden. Toen werd namelijk het nieuwe clubhuis en de hoofdveldac- commodatie officieel ingebruik genomen. Vele genodigden waren over de modderige wegen naar de Heikant getogen om daaf burgemeester L. van Erp de officiële opening te zien verrichten. De burgemeester ging in zijn toespraak in op de moeilijkheden die er in het verleden geweest zijn tus sen het gemeentebestuur, de voetbalvereniging DESK en het bestuur van De Efteling. Hij zei ondermeer - daarbij de statuten citerend - dat het doel wat de Stichting De Efteling zich bij de opriching gesteld heeft niet voor de inwoners is bereikt. "Deze opening verricht ik met ge mengde gevoelens. Ik ben van mening dat hier iemand anders had moeten staan. Ik schroom me er echter niet voor. Bij belangrijke evenementen in het leven van de bevolking wil ik ook graag tussen de burgerij zijn. In het leven van de mensen neemt de sport een zeer belangrijke plaats in"aldus de burgemeester, die terug ging in de geschiedenis van DESK. "In de beginjaren waren het provo- adhtige kapelaans die met de rug ge keerd naar Den Bosch tegen 'n hal letje trapten. Zo kwam in Kaatsheu vel o.m. het r.k. sport- en wandelpark tot stand. Hieruit is het natuurpark De Efteling gegroeid. In de in 1960 opgestelde statuten staat duidelijk dat het de bedoeling van de stidhting is om de lichamelijke ontwikkeling en ontspanning van de inwoners te be vorderen en het toerisme te stimule ren. Dat alles in de katholieke geest. De middelen hiervoor waren 't sport park, zwembad, speeltuinen en de jeugdherberg" aldus de burgemeester. De heer Van Erp wees er op dat het toerisme de overhand had gekregen en tot Europees niveau was gegroeid. Ten aanzien van de zorg voor de li chamelijke ontwikkeling van de in woners heeft dat 't gemeentebestuur voor zorgen gezet. "Het doel van de stichting De Efteling is dan ook voor de inwoners niet bereikt. Met 'het be stuur van DESK heeft het gemeente bestuur een moeizame strijd gestre den om tot een nieuw veld te komen. Dat was nodig, nadat De Efteling DESK had laten weten (en de ge meente dit via een briefdoorslag) dat de velden na 1 januari 1971 niet meer beschikbaar waren". "Er is echter", zo zei burgemeester Van Erp, "voor de komende 10 jaren een noodoplossing gevonden. Het spijt me echter, zeker voor de bezoe kers van buiten, dat bijzonder slechte wegen naar dit veld leiden. De oor zaak hiervan kan gezocht worden in het gebrek aan coördinatie". De bur gemeester sprak zijn zorg uit over de toestand van het hoofdveld. Ten aan zien van de wegen deelde hij mee dat de gemeente ondanks het begrotings tekort ,de hoogste urgentie toekent aan de verbetering er van. Hij hoopte dat het nieuwe clubhuis ook een toe vluchtsoord voor de jeugd zou wor den. Het bestuur van DESK deed hij de suggestie om in de jeugdsport ook de meisjes te betrekken. Na de officiële opening door burge meester Van Erp zegende pastoor Simpkens, na het uitspreken van een kort gebed, het nieuwe paviljoen in. Namens de KNVB kwam de heer Willemse gelukwensen aanbieden. Hij hoopte dat het clubhuis 'n op vangcentrum zou worden voor leden en supporters. Hij vroeg het DESK- bestuur vooral veel aandacht te be steden aan de begeleiding van de jeugd. Voorzitter Wim Soeterboek noemde het een vreugdevolle dag voor DESK. "Na jarenlang vechten hebben we dan een clubhuis"Hij vertelde dat in de vooroorlogse jaren DESK wel over een verenigingsgebouw beschikte. La ter ging dat echter dienst doen als munitiedepot en werd zo geheel ver woest. "Het gemis van een eigen huis hebben we steeds sterk gevoeld, ook al zijn we uitstekend opgevangen in Hotel De Steenbakker. Er zijn heel ivat besprekingen gevoerd en teke ningen ontworpen voordat dit gebouw er stond". "Met het bereiken van de eerste klas se werd het steeds duidelijker, dat onze accommodatie te wensen over liet. In gesprekken met gemeentebe stuur en Efteling-bestuur is de nood zakelijkheid van een clubhuis nooit discutabel geweest. Vandaag blijkt, dat waar een goede wil is, ook een weg is. Veel belangen van de gemeen te en De Efteling lopen parallel. In de gesprekken die door 'beide partijen gevoerd zijn, klonk steeds de onder- toon van spijt, dat men zover uit el kaar stond. Moge dit clubhuis een startpunt voor verdere samenwerking zijn", zo sprak de heer Soeterboek. De DESK-vooizitter roemde burge meester Van Erp voor zijn doorzet tingsvermogen om steeds naar 'n op lossing te blijven zoeken. Een compli ment had hij ook voor de heer Dien der, de inmiddels ontslagen Ef teling- direkteur. Veel lof had de heer Soe terboek voor de DESK-leden die langs allerlei wegen geld hadden in gezameld voor de bouw en inrichting van 'het paviljoen. In 'het bijzonder noemde hij de toto. Aan het slot van het officiële ge deelte richtte ook nog een 'bestuurs lid van de Efteling, de heer de Cock, het woord tot het DESK-bestuur. Hij wees er op dat De Efteling nooit zo veel geld in de sportaccommodatie had geïnvesteerd als ze de voetbalclub van het terrein weg had willen heb ben. Met de heer Soeterboek hoopte hij öp een betere samenwerking. Dat de supporters van DESK veel met hun vereniging op hebben bleek wel uit het cadeau dat de heer Heijs, voorzitter van de supportersvereni ging aanbood. Hij overhandigde de heer Soeterboek een cheque van 1500 gulden voor de inrichting van 't club- paviljoen. Na afloop van het offici ële gedeelte volgde er een receptie Praktisch alle sportverenigingen uit de omgeving waren present. Ook za gen we veel deputaties van eerste klassers. Voor alle DESK-leden was er 's avonds een feest. Eerder op de dag had het bestuur officieel afscheid genomen van Hotel De Steenbakker, waar men vele jaren "thuis" was. OUDE RAADHUIS BEWIJST GOEDE DIENSTEN ALS VERENIGINGSGEBOUW Het oude raadshuis van de ge meente Loon op Zand in de Hoofd straat te Kaatsheuvel, dat „Den Dam" genoemd wordt, heeft op nieuw een functionele betekenis ge kregen. Het is een echt verenigings gebouw geworden, waarin verschil lende clubs, o.a. van de Stichting Jeugdbelangen, huisvesting hebben gevonden. Deze clubs genieten een grote mate belangstelling van de plaatselijke jeugd. Daarnaast zijner besturen van enige verenigingen, die hun vergaderingen in dit ge bouw plegen te houden enz. Thans ligt het in het voornemen om in het gebouw speciale midda gen voor de huismoeder te gaan houden. De dames kunnen zelf een groep vormen met vriendinnen of enkele buurvrouwen. De kinderen kunnen dan rustig worden meege bracht, want er zal voor 'n crèche met deskundige leiding worden ge zorgd. Bij een kopje thee of koffie kunnen de dames gezellig babbelen ofzij kunnen samen iets op huishoudelijk of knutselgebied en bovendien onder deskundige leiding, terwijl er ook gepraat kan worden en voorlichting gegeven ten aanzien van moeilijke problemen. Van de deelnemers wordt slechts een heel geringe bijdrage gevraagd om de kosten te dekken. Nadere inlichtin gen hierover kunnen worden ver kregen bij mevr. De Wijs, Adam v. Noortstraat 8, mevr. Bosman, Jan Vermeerstraat 23 en mevr. Wil- lems, v. d. Elzenstraat 2. KASTELEINSBIJEENKOMST De heren J. Verhoeven en J. Lok ker, horeca-ondernemers te Kaats heuvel, zijn van mening dat er iets moet worden ondernomen om Kaats heuvel het gehele jaar door meer leefbaar te maken. Vooral de grote uittocht naar omliggende plaats tij dens het laatste carnavalsfeest, is voor hen vermoedelijk de druppel geweest die de emmer heeft doen overlopen. Om wat meer leven in de brouwerij te kunnen brengen, is naar hun mening op de eerste plaats medewerking van collega's, midden stand en ook de hele gemeenschap onontbeerlijk. Om te weten of er inderdaad interesse is voor hun plannen, starten beide initiatiefne mers op 4 maart met een kasteleins bal in café-restaurant „Sportwereld" van de heer Verhoeven aan de Marktstraat, dat open staat voor ieder die belang kan hebben bij deze opbouw. Tijdens deze bijeen komst zal bij loting worden bepaald in welke gelegenheid de volgende vergadering op 25 maart a.s. zal worden gehouden. Het blikconcern Thomassen en Drijver in Deventer is voor 2 mil joen verkocht aan het Amerikaanse reuzenconcern Continental Can, dat zijn hoofdzetel in Europa gaat ves tigen in Brussel. In Deventer blijft de fabriek normaal doorwerken. Boven: Burgemeester L. van Erp tijdens zijn toespraak in het nieuwe DESK-paviljoen. Onder: Het hoofdveld en de overdekte tribune. De re genval heeft een deel van het terrein alsmede de parkeerterreinen in een grote modderpoel herschapen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dinsdagmiddag ver gadert de Kamer van Koophandel 'en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant in de raadszaal van het ge meentehuis te Waalwijk. Tijdens de ze vergadering zullen er ondermeer nieuwe bestuursleden gekozen moe ten worden. Ook zullen er mededelingen worden gedaan over het voorstel van de Ka mer om meer laad- en losplaatsen aan te leggen langs de Langstraatspoor lijn. Ook de gemeentelijke herinde ling van het Land van Heusden en Altena heeft de aandacht van de ka mer. Dit heeft immers ook gevolgen voor het bedrijfsleven in dit gebied. Zonder zich in de politieke discussie te willen mengen voelt het bestuur van de Kamer de behoefte om de me ning van het bedrijfsleven omtrent dit onderwerp te vernemen. De Kamer stelt dan ook voor om een enquête te houden. Ook wil men de winkelvoorziening in het gebied van de Kamer gaan on- (Van onze verslaggever) WAALWIJK-DEN HAAG - Vrij dagmiddag is in Den Haag 'n over eenkomst getekend over gezamenlij ke aanpak van research tussen de Britse Shoe and Allied Trades Re search Association, de nijverheidsor ganisatie TNO en de Vereniging voor Research en Informatie ten behoeve van de schoenindustrie. In feite kan nu worden gesproken van een Brits- Nederlands samengaan op het gebied van research voor de schoenindustrie. Deze internationale overeenkomst kan worden gezien als een unicum. Het is niet uitgesloten, dat deze sa menwerking op het omvangrijke en kostbare terrein van de research in de Brits Nederlandse schoenindustrie model gaat staan voor vormen van samenwerking van andere (bedrijfs takken. Volgens de heer H. van Sambeek, voorzitter van VERIS zal de Neder landse schoenindustrie er, ondermeer door deze samenwerking, binnen vijf jaar in moeten slagen de loonkosten met de helft terug te brengen. Die derzoeken. Door het bestuur van het Streekgewest Land van Heusden en Altena is door het CIMK te Amster dam de opdracht verstrekt een onder zoek te doen instellen naar de huidi ge en toekomstige winkelvoorziening in het betreffende gebied. Met de voorbereidingen is reeds een aanvang genomen. Eenzelfde onderzoek is in voorbereiding in het Stadsgewest Waalwijk. De Commissie Middenstandsaangele genheden van de Kamer acht 't wen selijk dat ook voor de overige geo grafisch economische gebieden op korte termijn een dergelijk onderzoek tot stand komt. Zij adviseert de Ka mer derhalve te onderzoeken in hoe verre de gemeenten in de hier be doelde gebieden bereid zijn aan de totstandkoming van een bovenge noemd onderzoek medewerking te verlenen, ten einde tot een intregale studie voor het gebied van de Kamer te komen. De Demka staalfabrieken te Utrecht (950 werknemers) hebben een fusie aangegaan met het Fran se concern Usine de Sambre et Meuse, waardoor 150 werknemers zullen moeten afvloeien. WAALWIJK Onlangs heeft automobielbedrijf A. de Graaff te Waalwijk aan de Grotestraat een nieuwe showroom geopend. Dit is weer een belangrijke uitbreiding te noemen van de heer A. de Graaff, die al vanaf 1927 in Waalwijk ge vestigd is. Niet alleen in Waalwijk heeft de heer de Graaff een vesti ging, maar ook in het Land van Heusden en Altena en wel in Meeu wen. De showroom, die belangrijk gro ter is geworden heeft nu een opper vlakte van 130 m2. De nieuwste mo dellen staan er tentoongesteld Het publiek heeft een goede inkijk in de showroom, vanwege het feit, dat ge bruik is gemaakt van een geheel glazen pui. Het bedrijf, dat een lengte heeft voor wat het pand be treft van 65 meter, strekt zich uit van de Grotestraat tot de Dijkstraat. (Het pand, dat vroeger in gebruik is geweest als café met paardestal- ling heeft in de loop der jaren wel loonkosten bedragen 30 tot 35 pro cent van de produktiekosten van een paar schoenen. Slaagt die poging niet dan is er voor de Ned. schoenindus trie geen reden van bestaan meer, al dus de heer van Samlbeek. De produktiewaarde van de Neder landse schoenindustrie is thans onge veer 400 miljoen gulden per jaar. De schoenproduktie met inbegrip van die van rubberschoeisel en van sdhoeisel met textiel, bedraagt ca. 32 miljoen per jaar. Daarvan wordt ongeveer 20 procent geëxporteerd. Zestig procent van de Nederlandse markt wordt voorzien van Nederlands sdhoeisel. "Door de overeenkomst die vandaag is getekend, zal het Centrum voor de Schoen techniek zich in de toekomst dus in de benijdenswaardige positie bevinden, dat het aan de ene kant in tensief met het Engelse instituut Sa- tra kan samenwerken en daarnaast ook gelegenheid heeft resultaten van eigen werk met de instituten in de EEG-landen uit te wisselen. Men zou haast kunnen zegggen, dat dit Insti tuut van vandaag af voorop loopt bij ontwikkelingen die men in de toe komst ook bij andere instituten zou wensen", aldus prof. Ir. H. Slotboom voorzitter van TNO. Zondag zijn OP de THLALF-kunst- ijsbaan te Heerenveen de tradiiio- nele interclub-wedstrijden hardrij den op de schaats gehouden voor junioren. Er namen dit jaar 7 ploe gen van 4 rijders aan de ontmoeting deel waaronder een ploeg van Zuid- Nederlandse rijders samengesteld door de bekende club „Jaap Eden" uit Haarsteeg. Hoewel de Brabantsedeelnemers alle vier nog tot de categorie „B-ju nioren" (tot 17 jaar) behoren wis ten zij in deze sterk bezette wed strijden op zeer eervolle plaatsen beslag te leggen n.l. 10e en 15e op de 50C' meter en 12e en 14e op de "1500 meter. De best geklasseerde Zuidelijke junior-rijder op beide nummers was de Waalwijker Wil Schuwer (16) die op de 500 meter met 45.7 sec. niet alleen zijn persoonlijk record maar ook het Z-Nederlands record verbeterde. De 1500 meter tijd werd benadeeld door zeer slechte weers omstandigheden. In een stortbui liet Wil 2.30.8 afdrukken. ZUID-NEDERLANDSE KAM PIOENSCHAPPEN IN EINDHOVEN Donderdag 26 februari a.s. wor den op de nieuwe kunstijsbaan van Eindhoven (Aalsterweg) de junio ren-kampioenschappen van Zuid- Nederland verreden. De succesvolle JAAP EDEN-rijders W. Schuwer, Th. v. d. Berk, A. van Son en H. van Venrooij zullen uiteraard van de partij zijn. De wedstrijden beginnen reeds om 11 uur 's morgens. Zoals wij reeds in een vorige editie hebben gemeld worden de Z-kampioensehappen voor Senioren a.s. dinsdag 24 febru ari, eveneens in Eindhoven, gehou den. enkele veranderingen ondergaan. Direct achter de showroom bevin den zich momenteel de kantoren en daar achter weer de verkoopruim ten van de gebruikte auto's. Het ach terste gedeelte tot aan de Dijkstraat wordt in beslaggenomen door de ga rage, waar de reparaties worden uit gevoerd. Aan de Grotestraat bevindt zich een benzineverkoopunt en aan de Dijkstaat een benzinestation. In het bedrijf te Meeuwen is de ene zoon van de heer de Graaff werkzaam en de andere zoon in Waalwijk. De zoon in Waalwijk is zelfs al eens een keer naar Amerika geweest op uitnodiging van General Motors. De twee merken waarvoor de 'Graaff dealer is zijn Vauxhall en Bedford. Vauxhall is een personen auto, die in veschillende typen, zo als de Viva, Victor en Chresta le verbaar is en Bedford is een be drijfswagen voor allerlei doelein den. WAALWIJK De leden van de raad der gemeente Waalwijk ko men bijeen voor een openbare ver gadering op donderdag 26 februari a.s. om 19.30 uur ten stadhuize. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrieven, toe lating en beëdiging van de heer J. A. Buijs, benoemd verklaard lid van de gemeenteraad. 2. Vaststelling van de notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van f 72.500,voor plantsoenenaanleg in het bestem mingsplan Meerdijk in de omgeving van de Woeringenlaan. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 4.450,voor de aanschaffing van een spoellucht- pomp voor het gemeentelijk water bedrijf. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 38.160,voor de aankoop en plaatsing van een 2- tal hoogspanningsinstallaties. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 17.708,voor de bouw van een transformatorsta tion in de omgeving van de Akker- laan. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 41.285,voor de aansluiting van de Altenaweg op de Langstraatweg. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de instandhou ding van een sociaal welzijnsappa- raat in de regio. 10 Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de uit breiding van de openbare kleuter school, De Coubertinlaan 12, met 1 lokaal. 11. Voorstel tot verlening van medewerking en beschikbaarstelling van een krediet voor terreinafwer king en beplanting bij de Pastoor Kuypersschool, Alberdingk Thijm- straat. 12. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de ter reinafwerking en beplanting bij de noodlokalen van de school voor in dividueel onderwijs, René de Clercq- straat 23a. 13. Voorstel tot verkoop van 2 bouwterreinen, gelegen aan de Woe ringenlaan, aan de firma G. van Heesch en Zonen. 14. Voorstel tot ruil van grond, gelegen aan de Loeffstraat, tegen grond, gelegen in 't plan „De Hoef", met A. van Leyden en beschikbaar stelling van een krediet voor scha devergoeding aan A. v. Leyden. 15. Voorstel tot uitgifte in erf pacht van industrieterrein, gelegen in het plan Zanddonk, aan Comar N.V. te Loon op Zand. 16. Voorstel tot vaststelling van het Algemeen Kasgeldbesluit 1970- H. 17. Voorstel tot het aangaan van een rekeningcourantovereenkomst met de Gewonden- en Ziekenver- voersdienst, rayon Waalwijk. 18. Voorstel tot instelling van een commissie van advies en bijstand aan B. en W. inzake de toewijzing van gemeentewoningen, tot vaststel ling van een verordening, regelende de bevoegdheid en de samenstel ling van deze commissie en tot be noeming van de leden van deze commissie. 19. Wijziging begroting. NEDERLANDSE BAKKERIJ IN COLUMBIA Dit jaar nog gaat het Wageningse Instituut voor graan, meel en brood TNO in Columbia beginnen aan de bouw van een experimentele brood- bakkerij. Vanuit deze nederzetting zal getracht worden de bevolking van Columbia (als een van de ontwikke lingslanden) warm te krijgen voor 'n brood dat daar en elders vrij gemak kelijk gemaakt kan worden. De in grediënten van dit TNO brood, waar een onderzoek van vijf jaar aan voor af is gegaan, zijn sojameel, en cassa ve, produkten die door het ontwikke lingsland zelf kunnen worden voort gebracht. De bakkerij wordt gefinan cierd door het Nederlandse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Een 49-jarige vroedvrouw uit Deurne is om het leven gekomen toen haar auto op een met knipper lichten beveilgde overweg door een goederentrein werd gegrepen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5