w/AAlwijkse en LAnQStRMtse couRAnt Waalwijkse onderwijsstichting streelt naar samenwerking kleuter- en basisonderwijs Vliegtuigen, politieke koopwaar mm mSÊm ■l CENTRUM VAN WAALWIJK VERDIENT „OPKNAPBEURT" 0RS. J. ROSENDAAL: „DE KLEUTERSCHOOL IS NIET MEER WEG TE DENKEN UIT ONZE SAMENLEVING" K0LLEKTE A.S. ZATERDAG ixjjS ÉKÊBÊam mmft van ufherlo Nieuwe kleuter school in Laageinde aan Troelstrapark Gedachtenwisseling OEGALUX ALUMINIUM JALOEZIEËN FL. 25.- PER M PLUS FL. 20.- VOOR HET MECHANISME. VERKRIJGBAAR A. C. v. d. VOORT 't Schalkje Toekomst Huisbrand draagt veel bij tot de luchtverontreiniging Samenwerking Onderzoek DONDERDAGAVOND 26 FEBRUAARI 1070 93e JAARGANG No. 17 De tcho vmi het Zuièen WsSr Abonnement Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Hoofdredakteur: JAN TTELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 y. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat~205, Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "Het maken van een bouwplan voor een kleuterschool is niet alleen het creëren van een ge schikte ruimte. Men kan het stichten er van eenvoudig niet los zien van de andere onderwijsinstellingen. De kleuterschool heeft een plaats verworven in het onderwijsbestel. Daar zijn ook de ouders van over tui gdlm merspraktisch 100% van ale kinderen van 5 en 6 jaar bezoekt de kleuterschool terwijl ook 90 /o van de vier-jarigen komt. De kleuters brengen dus in feite twee jaar door op deze scholen. Er dient dOnookinge- speeld te worden op het basisonderwijs, om zo de overgang van de speelschool naar de leerschool met te groot te maken", vertelt drs. J. M. Rosendaal, voorzitter van de Katholieke Stichting voor het Lager en Voorbereidend Lager Onderwijs in Waalwijk. Deze stichting vormt het schoolbestuur van de kleuter- en ba sisscholen in de parochies Bernadette en Clemens (Baardwijk). Het succes van de verkoop van de Franse Mirage-vliegtuigen is niet alleen te danken aan de kwaliteiten van dit toestel, maar is ook het ge volg van bepaalde technische, poli tieke, financiële of toevallige fakto- ren. De vliegtuigbouwers hebben sinds kort ontdekt, hoe lonend het is moderne straalvliegtuigen te leve. ren aan kleine landen, die in zoge- raamde „beperkte conflicten" ver wikkeld !zijn. De verkoop van deze vliegtuigen is even politiek als com mercieel geworden. De aandacht van de wereld werd voor het eerst cp de Mirage geves tigd, toen Israël er gebruik van maakte in de oorlog van 1967. Later legde De Gaulle een embargo op de levering van nog 50 Mirages aan Is raël. Zeer onlangs kwam dit vlieg tuig in het nieuws, doordat Frank rijk aankondigde er 100 van aan Li bië te zullen leveren en 30 aan Spanje. Libië koos Franse vliegtui gen en vermeed daarmede de keus tussen de twee machtsblokken (IMig en Starfighter) en Spanje wilde aantonen onafhankelijk te kunnen zijn van levering uit de V.S. De verkopers van de Mirage, de mensen van Dassault worden ge steund door de Franse regering, die olie uit Libië en uit de Spaanse Sa hara wil hebben en met de vliegtui gen uitgebreide technische hulp ver schaft. De Dassaultfabrieken, die de Mi- rage bouwen, zijn thans voor jaren van werk voorzien. Men zocht daar om samenwerking met buitenlandse fabrieken. Zo mogen Belgische fa brieken meewerken aan de bouw, want België heeft zelf 105 Mirages gekocht, en is daarmee de beste af nemer. Voorts kocht Libië er 100, (waarvan 50 onder embargo staan), Zwitserland kocht en 56, Australië 40, Spanje 30, Zuid-Afrika 25, Pa kistan 24, Peru 16, Libanon 12. Poli tieke manoeuvres bevorderen de vliegtuigverkoop dat weten alle be langrijke vl'iegtuigproducerende lan den, maar Frankrijk speelt het spel wel bijzonder slim. Zo koos Zuid-Afrika Mirages, om dat de VB. vanwege het racisme geen wapens wilden leveren. Dene marken kocht echter Zweedse ^ra kend-vliegtuigen, omdat Zweden een beroep deed op Skandinavische solidariteit en enige technische hulp aanbood. België kocht Mirages, om dat zoals reeds boven vermeld, Bel gische fabrieken mee konden wer ken aan de bouw. Rusland leverde MIG-straaljagers aan Oostenrijk voor veel minder dan de helft van de kostprijs! De meeste MIG's wor den trouwens door de Russen ver beneden de prijs verkocht. Frankrijk verleende Spanje voor de aankoop van de 30 Mirages een speciaal crediet tegen een rente van slechts 5%%, dat is aanzienlijk lager dan anderen moeten betalen. Een soortgelijk spel wordt ge speeld door andere producenten, meestal samen met de regeringen van deze landen waar die vliegtui gen worden gefabriceerd. Dat zien we met de reeds genoemde Russi sche MIG-straaljagers, de Ameri kaanse F-104 Starfighter van de Lockheedf abrieken, de F-5 van Northrup en de F-4 Phantom van Douglais. De MIG is aan 22 landen geleverd, de F-4 aan 17 landen, de Starfighter aan 15 landen en de Mi- rage tot nu toe aan 10 landen. En veel waarnemers zien een zekere overeenkomst met de dertiger ja ren, toen Russische en Duitse bom menwerpers werden uitgeprobeerd in de burgeroorlog in Spanje. De fabricage en de verkoop van dergelijke zeer belangrijke militaire materialen als gevechtsvliegtuigen, is een zaak die zonder meer met po- ltiek komt samen te hangen. Men vervaardigt zo'n vliegtuig niet al leen voor eigen behoefte, want ten slotte moet de fabricage ook zakelijk een succes worden. Men moet dus buiten het eigen land verkopen. Maar op de wereldmarkt is felle concurrentie en zelfs voor levering aan bevriende naties komt men Dit schoolbestuur heeft verschillende bouwplannen; ondermeer voor een nieuwe kleuterschool die aan het Mr. Troelstrapark moet komen. Ja, inder daad "moet" komen, want de heer Rosendaal heeft een diepgaand on derzoek ingesteld naar de behoefte voor kleuterscholen. Met een gefun deerd rapport waaruit de noodzaak blijkt voor de bouw van dit soort kan hij het gemeentebestuur overtuigen, terwijl dit bestuurscollege op haar beurt met dit rapport bij Ged. Staten eerder financiële medewerking krijgt. "Uit de igrote belangstelling voor het kleuteronderwijs blijkt overduidelijk dat de ouders er grote waarde aan hechten, om de jeugd zo vanuit het speelmilieu naar het leermilieu te 'be geleiden. Sinds de inwerkingtreding waarborgen te scheppen voor samen werking. Immers aan de grond, de basis, moet msn de nieuwe methodes al invoeren. Verheugend is het dan ook te verne men dat in het oostelijk stadsdeel van Waalwijk, de parochies Bernadette en Clemens, al besprekingen gaande zijn tussen de leerkrachten van zowel het basis (lager) onderwijs als het kleuteronderwijs. Op deze bijeen komsten, die tot stand gekomen zijn op initiatief van de Kath. Stichting voor het Lager en Voorbereidend La ger Onderwijs, is ondermeer van ge dachten gewisseld over een eventuele aanpassing van de methodieken. Dis. Rosendaal wijst er op dat het aantal zittenblijve-rs van alle klassen het hoogste is in de eerste klas. Dat wijst volgens hem duidelijk in de rich ting van een overgangsdrempel, van a\M BIJ: GROTESTRAAT 389, WAALWIJK TEL. 04160-3246 Udenhout, Kreitenmolenstraat 105 Tel. 04241 - 596 P5 My - sonen omvat zijn er nu 307 kinderen die de kleuterschool bezoeken. De ko mende twee jaar zal dit aantal nog stijgen tot ongeveer 340. De heer Ro sendaal baseert deze toekomstver wachtingen ondermeer op de komst van jonge gezinnen voor de nog te bouwen woningen in deze wijk en de gemiddelde gezinssamenstelling waar bij hij vanuit gaat dat 70 van de gezinnen de kinderen naar een katho lieke kleuterschool stuurt. Voor de 307 kinderen heeft men nu de beschikking over zeven permanen te lokalen en een noodlokaal. Kleu terhof omvat vier klassen, Hummel- oord drie 'en 't Schalkje is onderge bracht in een ruimte vain de Berna- dettekerk. Deze voorziening is ech ter van zeer tijdelijke aard. Als per 1 augustus de leerlingenschaal wordt verlaagd naar de 33 dan kunnen ze- lokalen slechts benut worden voor 240 kleuters, terwijl er in de komende jaren ruimte moet zijn voor 345 kinderen. Van dit "overschot" van 100 staan er nu al 77 te wachten voor een plaats in de school. Het is dan ook zondermeer noodza kelijk dat er een nieuwe twee-klassige sdhool wordt geibtouwd. Bovendien moet deze .school nog uitbreidingsmo gelijkheden hebben. Het schoolbe stuur heeft een terrein dat grenst aan het Mr. Troelstrapark, hoek Prof. Nolenslaan bestemd voor de nieuw bouw van 't Schalkje. In de wijken Laageinde en Baardwijk staan de drie kleuterscholen dan uitstekend ver deeld. Bovendien is de situering bij het Troelstrapark ook bijzonder gun stig ten opzichte van het in de toe komst te ontwikkelen plan De Hoef. De school die eenvoudig van opzet wordt vergt een investering van rlond de 200.000 gulden. De plannen zijn goedgekeurd; het wachten is op de financiering. A'ls .we met drs. Rosendaal over 'het kleuter- en basisonderwijs spreken, vertelt hij de komende jaren belang rijke wijzigingen te verwachten in de opzet van dit onderwijs. In de ont- werp-wet worden een aantal vernieu wingen genoemd. Men denkt aan be tere aansluiting van het kleuter- op het basisonderwijs en van dit 'basison derwijs op het voortgezet onderwijs. Ook is de vraag gesteld of het basis onderwijs ingedeeld dient te worden in vakken of werkgebieden en of hier bij uitgegaan moet worden van vaste klassen of beweeglijke groepen. Een studie wordt mlomenteel ook gemaakt over de tijdsduur van het basisonder wijs. Een grote vraag hierbij is, of men vast moet houden aan zes jaar? Van overheidswege wordt er verder geëxperimenteerd met een schoolad viesdienst waaraan men ook in Waal wijk denkt. Aan zo'n adviesorgaan moet ook een sociaal pedagoog ver bonden zijn. Ook wordt er door de Kath. Stichting Lager en Voorberei dend Lager Onderwijs gewerkt aan de totstandkoming van schoolraden. De komende tijd zal uit deze hoek nog genoeg nieuws komen. In Vlaardingen heeft men de proef op de som genomen en wor den door het Instituut voor gezond heidstechniek TNO op zes plaatsen metingen verricht met betrekking tot de luchtverontreiniging en wel speciaal met zwaveldioxyde, een verontreiniging door de rook uit schoorstenen en waarvan men voor namelijk de grote industrieën ver dacht. De onderzoekingen in Vlaardin gen hebben echter uitgewezen, dat de verontreiniging in deze voor 70 tot 80% veroorzaakt wordt door het stoken van huisbrand, terwijl voor slechts 20 tot 30% de industrie hier voor verantwoordelijk is. Wil men streven naar minder ver ontreiniging dan blijkt nu, dat men ook zal moeten beginnen met het proberen schoner te stoken. Het aardgas kan hierbij volgens des kundigen een belangrijk hulpmid del zijn. Gezien de huidige ontwikkeling, waarhij men steeds meer op deze brandstof overschakelt mag ver- Wacht worden, dat er langzamer hand verbetering in deze toestand zal komen. Toch overweegt men in Vlaardin gen om een stop in te voeren voor de vestiging van industriën waar van men verwacht, dat zij zullen bijdragen tot de luchtverontreini ging. Op,dit terrein, grenzend aan het Mr. Troelstrapark, komt de nieuwe kleu terschool 't Schalkje. van de "kleuter-wet" is het bewaar school-idee verdwenen. Het kleuter onderwijs heeft fundamentele taken, zoals het opheffen van sociale bar rières en taalproblemen. Dit soort on derwijs is niet meer weg te denken uit onze samenleving", vertelt drs. Ro sendaal. De samenwerking tussen het kleuter en het basisonderwijs vloeit uit deze vernieuwde instelling duidelijk voort. Hoewel in de ontwerpwet voor het basisonderwijs (waaraan nu gesleu teld wordt bet kleuteronderwijs nog niet geregeld wordt, tracht men wel ■Qxcluaieve herenkleding waalwijk;, isoms in ernstige concurrentie met andere produkten. Dan gaat men ook uitzien naar mogelijke levering buiten de bevriende kring en in dat geval gaat de politiek een zer belangrijke rol meespelen. Vliegtui gen zijn tegenwoordig politieke koopwaar. het spel- naar bet leermilieu, die> wel licht toch te groot is. Een aanpassen van leermethodieken zowel op de kleuterschool als de lagere school zou een stap in de goede richting kunnen zijn. Anderhalf jaar geleden besloten de schoolbesturen van de parochie Ber nadette en Clemens te gaan samenr werken. Zo werd de Kath. Stichting voor het Lager- en Voorbereidend La ger Onderwijs Waalwijk gevormd. Alle scholen zijn nu praktisch bij de ze stichting ondergebracht. Het wadh- ten is nog op de formele overdracht van twee scholen. Ook in de parochie St. Jan en Besoyen is het schoolbe stuur samengevoegd. Met Waalwijk Zuid zijn er nu drie grote schoolbe sturen in Waalwijk. Het streven is op velerlei gebied samen te werken. Men moet immers lover de parochiegrenzen heen kunnen kijken. Drs. Rosendaal heeft, zoals we al schreven, een onderzoek ingesteld naar de reëele behoefte voor 'n kleu terschool in dit oostelijk deel van Waalwijk. In deze wijk die 8200 per- WAALWIJK - Het centrum van de stad wordt door heel wat braakliggende terreinen ontsierd. Gelukkig heeft het gemeentebestuur op sommige punten van de nood een deugd gemaakt en er parkeerterreinen aange legd. Sinds enkele weken zijn ook in de Mr. van Cooth- straat grote gaten gevallen. De foto is er een sprekend voorbeeld van. Veel inwoners vragen zich af, wat hier gaat komen. Wordt het benut voor de bouw van winkels in het kader van de realisatie van het cityplan of komt er een par keerterrein? Deze terreinen zijn echter gereserveerd voor de bouw van het Sociaal Cultureel Centrum, dat de eer ste aanzet van het cityplan vormt. Naar alle waarschijnlijkheid zal spoedig worden begon nen met het egaliseren van het terrein. Men streeft er naar dit jaar nog een begin te maken met de bouw van dit voor de Waalwijkse gemeenschap zo belangrijke ge meenschapshuis. Als het gebouw gereed is, is deze "le lijke hoek" in het centrum van Waalwijk belangrijk op gesierd. Het wachten is dan op de verdere uitbouw van het city plan, onder andere met een groot winkelbedrijf. Ook op het terrein tussen Kombi en het St. Jansplein moet een winkelgalerij met eventueel flatwoningen ko men. Plannen te over om Waalwijk ook als koopcen trum aantrekkelijker te maken.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1