waalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt DRIE JURISTEN ZIJN VAN MENING: GEMEENTEBESTUUR WAALWIJK GAAT TE VER. VERHOGING WARMTETARIEVEN ONBILLIJK. Brief naar raad, G.S. ministers en Kamerleden opperman 1ste deel ontwerp structuur nota Stadsgewest Waalwijk 19 mrt in gewestelijke raad OPEN OOG Schoolartsendienst district Waalwijk onderzoekt jaarlijks ruim 9000 leerlingen opperman/chauffeur JAARVERSLAG VERSCHENEN Eenzijdige opzeg ging van overeen komst niet rechtsgeldig" Verhoging van 112 procent Afkoopsom groeibriljant Juwelier STASSAR Geen verlaging Onbillijk „Onderzoek voor een regionaal ontwikke lingsprogramma" Opsporing T.B.C. nu in handen van consultatiebureau Schoolverpleegster Logopaedisten Aannemersbedrijf G. Coppens Waalwijk DONDERDAGAVOND 5 MAART 1970 93e JAARGANG No. 19 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 y. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJs.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Comité Laageinde II nodigt B. en W. uit tot rechtsprocedure (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Hoewel er al verschillende gemeentelijke nota's over de wijkverwarming zijn verschenen leeft bij veel inwoners van Waalwijk deze kwestie nog steeds. De bewoners van de 54 particuliere koopwoningen in Laageinde II gaan in het geheel niet akkoord met deI door het college van b. en w. ingevoerde verhoging van de stookkosten van 16, - naar 34,40, wat een verhoging van 112% betekent. Men blijft dan ook nog De heer Hoveniers, een van de leden van het aktie-comité, waarbij 43 van de 54 bewoners zijn aangesloten, is het onderhandelen met de gemeente moe. Het aktie-comité is van mening dat het gemeentebestuur de bewoners aan het lijntje houdt. Vandaar dat 't comité de zaak nu uitgebreid in de publiciteit brengt. Brieven over deze verwarmingsaffaires zijn gestuurd naar alle Waalwijkse raadsleden. Bo vendien gaat er nog deze week een brief uit naar Gedeputeerde Staten van Noord Brabant, naar de Minis ter van Justitie, Economische Zaken, Binnenlandse Zaken en Volkshuis vesting, naar alle Kamerfrakties als mede naar enkele organisaties zoals de consumentenbond. Het gemeentebestuur heeft deze week van alle bewoners een gelijk luidende brief ontvangen, waarin ont binding c.q. aanvulling van de warm te! eve rings overeenkomst wordt ge vraagd. Men is van mening dat bij wijziging van deze overeenkomst ook de afnemers een vinger in de pap moeten hebben. "Aan een eenzijdige wijziging hebben we geen boodschap, vandaar dat we door b. en w. opge legde verhoging niet betalen", vertelt een van de comité-leden. Het college heeft ook een schrijven ontvangen waarin gevraagd wordt tot een rechts procedure over te gaan. In plan Laageinde II zijn in totaal 54 particuliere woningen, 26 premie- woningen en 113 woningwetwonin gen op een door aardgas gestookt ke telhuis aangesloten. De eigenaars van de 54 woningen werden door 'n over eenkomst bij de koop verplicht warm te af te nemen van de gemeente. Hier voor was een bedrag van 35,- per maand verschudigd. In dit niet ge- specifeerde bedrag waren de stook kosten en de kosten van de installatie opgenomen. In oktober van het vo rig jaar ontvingen de bewoners een schrijven van b. en w. met de mede deling dat voortaan geen 35,- maar 55,50 betaald moest worden. Uit een specificatie bleek dat de kosten van warmtelevering die1 oor spronkelijk 16,- bedroegen met meer dan 110% verhoogd waren tot 34,40. B. en w. voerde als argu ment aan dat het verbruik van de brandstof aanmerkelijk hoger was dan de raming. Bij de eerste vaststelling van dit bedrag was men afgegaan op de richtlijnen van het ministerie. Ook zou het stookseizoen uitgebreid zijn. Na ontvangst van deze brief namen de bewoners van de zgn. particuliere woningen, die zich inmiddels in een comité verenigd hadden, direkt het besluit niet meer te betalen dan de oorspronkelijk vastgestelde 35,-. De girobiljetten die de gemeente ver strekte werden vernietigd en vervan gen door eigen giro's met het oude bedrag. Naar b. en w. ging een brief met het verzoek om ontheffing van de overeenkomst van warmtelevering. Uit de pers moesten de bewoners het antwoord van b. en w. vernemen. Men reageerde opnieuw en dat resulteerde in een gesprek met het college dat op 6 november werd gevoerd. Tijdens dit gesprek is het comité fel van leer ge trokken. Men pleitte toen voor de omschakeling op individuele verwar ming. Waarmee 'n bedrag van 3400 gemoeid zou zijn, namelijk 1600,- afkoopsom en 1800,- kosten voor de nieuwe installatie. Op 29 december volgde een gesprek met wethouder C. P. van den Hoven. Het comité sprak toen voornamelijk over de afkoopsom. Men vroeg het bedrag van 1600.- terug te willen brengen tot f 600,-. Het comité had daarvoor een aantal argumenten. De gemeente wilde een korting van 400 gulden verlenen op de kosten van 'n nieuwe installatie. Bovendien wilde men een rentloze financiëring aanbie den wat neer komt op 1200,- per be woner. Dat alles bracht de bewoners op dit verzoek waar de wethouder Een charmant kleinood Altijd sprankelend mooi Altijd vast van waarde Stationsstraat 88 Waalwijk Vraagt onze folder. steeds het eerder vastgestelde bedrag betalen. De bewoners gaan er name lijk van uit dat dit eerste bedrag door beide partijen is overeengekomen, terwijl de wijziging van de overeenkomst eenzijdig door de gemeente is geschied. Het aktiecomité Laageinde II heeft hierbij geruggesteund door een drietal ervaren juristen, het gemeentebestuur uitgenodigd via 'n rechts procedure de meerprijs te vorderen. niet geheel onwillend tegenover stond De juridische adviseurs van het co mité, Prof. mr. W. Lemaire, hoogle raar civielrecht in Leiden en oud-Ka merlid mr. dr. A. Zeegers uit Am sterdam en mr. W. Nijs uit Waal wijk, waren van mening dat een der gelijke afkoopsom alleszins aanvaard baar was, temeer omdat het comité het gemeentebestuur toegezegd had de verhoging bij te betalen om zo van de kwestie af te zijn. In januari vond een nieuw gesprek plaats met wethouder Van den Ho ven, waarbij deze sprak over een in vordering van het gehdle nog ver schuldigde bedrag. De bewoners stel den toen duidelijk geen belang te heb ben bij een gedeeltelijke oplossing. Men wilde overschakelen op indivi duele verwarming. Het plaatsten van warmtemeters voor een korte periode werd onnodig geacht, temeer omdat de gemeente al vier jaar in gebreke is gebleven met de plaatsing van de ze meters. Op 12 februari antwoordde het col lege schriftelijk dat de afkoopsom niet verlaagd kon worden. Als réden hiervan voerde men ondermeer aan dat anders de bewoners van de wo ningwetwoningen ook zouden komen. "Dat is natuurlijk geien zakelijk argu ment. Dat doet niets terzake. Met de woningwetwoningen moet de gemeen te zelf tot overeenstemming komen. Als men daar geen geld voor heeft, behoeft dat geen terugslag te hebben op onze zaak", vindt de heer Hove nier. Het comité besloot hierop een uit voerige brief te schrijven aan alle raadsleden. In deze brief spreekt men over het teleurstellend verloop van de besprekingen met b. en w. Men wijst er op dat de burgemeester en kele malen in een raadsvergadering heeft doen uitkomen. De raad ont ving ook een afschrift van de uitvoe rige brief die nog aan het college ge stuurd werd. Hierin spreek het comité de vrees uit dat in september nog niet overge schakeld kan worden op individuele verwarming. Men noemt dit de sdhuld van het college. B. en w. worden uit genodigd, de volgens het comité on billijke verhoging, via een rechtspro cedure te vorderen. Het comité dringt vooral aan op deze rechtsprocedure omdat de zaak dan in de openbaar heid komt. "Onze juridische adviseurs zijn er zeker van dat de verhoging onbillijk is. In het nieuwe tarief van warmte- leveringskosten 34,50) js over een jaar uitgerekend een bedrag van 50 gulden ondergebracht dat nergens te rug te brengen is. De rechter zal hier zeker op wijzenBovendien hebben wij aan een eenzijdige opzegging van een overeenkomst geen boodschap. Het is toch betreurenswaardig dat 'n gemeentebestuur een zaak als deze op een dergelijke wijze behandelt"zegt de heer Hovenier, de woordvoerder van het comité. Hij vertelt tot slot nog dat het comité van het college van b. en w. het verzoek ontvangen heeft om a.s. maandagavond nog 'ns te komen praten. "Dat doen we graag maar we hebben geen enkel vertrou wen in de goede afloop van dit ge sprekzeggen de comitéleden. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het eerste deel van de ontwerp-structuurnota die in op dracht van het bestuur van het Stads gewest Waalwijk is samengesteld komt binnenkort in de openbaarheid. De eerste deelnota zal namelijk don derdag 19 maart in een openbare ver gadering van de Gewestelijke Raad op het gemeentehuis in Waalwijk, worden behandeld. Het eerste deel is getiteld: "Onder zoek ten behoeve van een regionaal ontwikkelingsprogramma voor het stadsgewest Waalwijk". Met de sa menstelling was belast het Bureau "sociaal geografisch en bestuurskun dig onderzoek" van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In het eerste deel van de nota zijn opgenomen een groot aantal basisge gevens, waaruit in twee verdere deel- nota's de nodige beleidsconclusies zullen worden getrokken. Het ont werp van de tweede deelnota zal het dagelijks bestuur in de loop van maart bereiken. Het dagelijks bestuur acht het van groot belang, zo schrijft het in een brief aan de leden van de ge westelijke raad, om over de gegevens van de eerste deelnota van gedachten te wisselen. Het dagelijks bestuur is van oordeel, dat er alle aanleiding bestaat deze gedragslijn (een diepgaande 'beschou wing) te volgen, Vooruitlopende op de in de gemeenschappelijke regeling stadsgewest Waalwijk voor de behan deling van het formele intergemeen- sdhappelijke structuurplan aangege ven procedure. De thans in voorbe reiding zijnde structuurnota zal een belangrijke bouwsteen zijn voor het formele intergemeentelijk structuur plan. Met de inhoud van de ontwerp-nota die op 19 maart wordt behandeld kan het dagelijks bestuur zich in grote lijnen verenigen. Het hoofd van de sectie sociaal-geografisch onderzoek van het bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten, drs. P. Dordregter - te vens een van de samenstellers van de eerste deelnota - zal in de vergade ring van 19 maart aanwezig zijn. Hij zal de nota inleiden en de naar vo ren komtende vragen beantwoorden. BESTE BRAVE BURGERS Iedere mens heeft een eigen stukje leven en een eigen stukje levens ruimte gekregen, dat helemaal van hem is en ook van hem alleen. Elke mens is een exclusieve grootheid, hoogstens vergelijkbaar met z'n buurman, nooit verwisselbaar, zelfs niet met z'n dubbelganger. Elke mens mag ook op een eigen wijze "spelen" met dat leven en die ruimte. Zo heeft iedere mens een leigen levensopdracht, ïvaar- voor niemand anders dan hij en hij alleen verantwoordelijk is. Hij kan er wel met andere over spreken, maar het laatstel woord is aan hem. Vroeger hebben wij die persoonswaarde wel eens vergeten. We wer den opgevoed tot beste brave burgers, die de burgemeester arm hield en de pastoor dom. Van bovenaf werd de wet voorgeschreven. En wij hadden maar te gehoorzamen. 1 Vorige week spraken we over de vroegere vastenwet. Een typisch voorbeeld van wat we hier bedoelen. In naam van allen werd de wet bepaald, waaraan iedereen zich te houden had. Nu die wet verdwe nen is, krijgen we in de gaten, dat we maar weinig begrepen hebben van het doel, waartoe de wet moest dienen. Dat het ging om be zining op de uitdaging van ons leven en onze levensruimte, daarvan is niet veel terecht gekomen. Het appel werd gegeneraliseerd in een algemeen gedragspatroon waarin we ons eigen levensideaal niet meer herkenden. We moeten nog leren, dat vasten - levenstraining noemden we het de vorige week - voor iedereen heel iets anders inhoudt. Een on dernemer moet misschien leren, dat de produktie er is voor de 1mens en niet omgekeerd; dat de sociale factoren moeten prevaleren boven de economische. De werknemer, die meer vrije tijd heeft gekregen, moet oppassen, dat hij niet wordt als "die meneer pain hiernaast, heb zo'n haastheb geen tijd meer om bij zichzelf "thuis" te zijn, om bij te komen en bij te blijven. We zijn allemaal in ions leven op weg gezet, uitgezakt met eigen kwaliteiten, verkerend in bepaal de omstandigheden, temidden van concrete medemensen: met een eigen richtsnoer, ieder zal zijn weg moeten zoeken tot opbouw van levensvreugde voor zichzelf én zijn naaste omgeving. Tot in merg en been zullen we daarbij pp eigen benen moeten leren staan. De pijn, die alles vraagt, zou je "vastenoffer" kunnen noemen. L. VAN BERKEL WAALWIJK - Afgelopen week verscheen een jaarverslag over 1969 van de Schoolartsendienst, district Waalwijk, die omvat de gemeenten: Berkel-Enschot, Dongen, Drunen, Heusden, Loon op Zand, Udenhout en Waalwijk. In dit verslag komen verschillende zaken aan de orde, die een toelichting verdienen. In het verslag vinden we een uitge breide beschouwing over het vóór komen en de preventie van psychische storingen bij kinderen in aansluiting op een operatie. Het is een bijdrage van Dr. van Breda. Ook wordt aan dacht besteed aan het overlijden van Dr. Hordijk, die voor het district Waalwijk van onschatbare betekenis is geweest. Er blijkt uit, dat Dr. Hor dijk niet alleen veel arbeid heeft ver- rioht ten aanzien van de schoolart sendienst Waalwijk, maar dat hij ook nog veel publiceerde en in 1961 pro moveerde. Halverwege het verslagjaar kwam de schoolverpleegster de gelederen ver sterken. Zij heeft een min of meer zelfstandige taak, waardoor zij een deel van het werk van de overbelaste artsen voor haar rekening neemt. In totaal had zij bijna 1300 leerlingen onder haar hoede. Op een totaal van meer dan 21.000 leerlingen werden er door de drie schoolartsen meer dan 9000 onderzocht, waarvan meer dan 7500 volledig en 1500 partieel. Het in gebruik nemen van de audiome ters door iedere schoolarts en de schoolverpleegster is bijzonder waar devol gebleken voor de diagnostiek en advisering. Voor de opsporing van tuberculose op de scholen werden 6733 leerlin gen onderzocht. In 't resterende deel van het schooljaar werd de rest on derzocht. Op dit moment kent men 'n ander systeem, waarbij de opsporing in handen is gelegd van de mantoux- teams, verbonden aan de consultatie bureaus ter bestrijding van tuberculo se. De schoolpsycholoog onderzocht 335 leerlingen. Op 52 kleuters werd in nauwere samenwerking met 'n aan tal kleuterleidsters een schoolrijpings- onderzoek gedaan. Belangrijk werk wordt verricht door twee school-logopaedisten. Het nu reeds zichtbare resultaat van het werk van de logopaedisten heeft tot gevolg dat een andere en meer flexibele ver deelsleutel als basis voor het behan- delingsrooster moet worden gevon den. Er namen 103 leerlingen deel aan de 6 cursussen bijzondere school- gymnastiek, waarvan 77 met een dus danig resultaat, dat deze als genezen konden worden beschouwd. Naast Dongen en Waalwijk werd ook in Drunen met de cursus begonnen. De samenwerking van de dienst met de scholen, ouders, huisartsen, spe cialisten, het maatschappelijk werk en de wijkverpleegsters was het afgelo pen jaar weer uitstekend te noemen. Hertog Janpark 2 Tel. 04160 - 2615 vraagt en in het bezit van alle rijbewijzen. GOED LOON. Eventueel REISKOSTENVERGOEDING.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13