ROYAL ALBERT Afgelasten van Wit-Zwart- Altena was geen spelletje Warme Zweedse zomers zijn voor toeristen aanlokkelijk West-Europa wenst één Valuta voor de Euromarkt Sprang-Capelle KAATSHEUVEL 'T MIFIJLÜf TLVirZLTJl ZWEDEN VOL VAKANTIEMOGELIJKHEDEN OOK VOOR GESCHENKEN Capelle Buurtfeest van de Kaeskoppen in Kaatsheuvel Programma van Provadya in maart - Kaatsheuvel Land is erg adembenemend Zonnige zomers Veel te zien De taal Waarheen De eenwording van Europa vergt veel tijd Coördinatie Waalwijk 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAGAVOND 5 MAART 1970 14 KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Sprang 9,30 en 2.30 Ds. G. Wursten; Ger. Kerk te Sprang 9.30 en 4.30 Ds. M. de Wit uit Rotterdam;; Ger. Kerk Capelle Ds. Vreugdenhil; Ned. Herv. Kerk Zuidholl.dijk 9.30 en 2.30 Ds. W. v. Hennekeler; Ger. Gemeente Juliana- laan 9.30 en 3.00 leesdienst. TRIM U FIT A.s. zaterdag wordt de laatste winter- serie-wandeltooht gehouden in 't ka der van de Trim U Fit-aktie. De start heeft plaats tussen half elf en half twee vanuit café 't Bruggetje in de Raadhuisstraat. De te wandelen af standen zijn evenals voorgaande ke ren weer 7, 14 en 21 km. BAZAR PRINS WILLEM ALEXANDERSCHOOL In het gebouw van de Ghr. Volks hond zal op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart a.s. een bazar worden gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Prins Willem Alexander- sohoöl. In de gemeente is reeds een collecte gehouden voor deze bazar, welke ongeveer tweeduizend gulden heeft opgeibraoht. Daarnaast zijn ook reeds talrijke geschenken in natura voor de bazar ontvangen. De verlo ting die aan deze bazar is verbonden is ook reeds zeer goed verlopen en is zonder meer geslaagd. Uit dit alles blijkt wel dat de inwo ners spontaan en op hartelijke wijze hun medeleven met deze mooie nieu we school hebben betoond. Dit alles geeft het bazar-comité het volste ver trouwen dat de bazar die gehouden zal worden op 13 en 14 maart ook een succes zal worden. Tevens zal er een verkoping plaats vinden van een aantal artikelen tegen aantrekkelijke prijzen. Begrijpelijkerwijze is er op vrijdag, de eerste bazar-avond, de meeste kans om iets moois te kopen. Op zaterdagmiddag zal er, aanvan gende om twee uur. een speciale kin dermiddag worden gehouden. Het bazarcomité rekent op veel belang stelling en nodigt iedereen hartelijk uit voor een bezoek aan deze bazar. OPENING KRAAMCENTRUM Op zaterdagmiddag 14 maart a.s. zal de officiële opening plaats vinden van het kraamcentrum Sprang-Capel le, uitgaande van de provinciale ver eniging Het Groene Kruis. De ope ning zal geschieden door de burge meester van Sprang-Capelle', de edel achtbare heer M. van Prooijen. Het programma voor deze middag is als volgt vastgesteld: 14.00-14.30 uur: Oontvangs-t der ge nodigden in café-rest. Pruyssers aan de Wendelnesseweg. 14.30-15.00 uur: Verwelkoming door de voorzitter van de Prov. Noord- Brabantse Ver. Het Groene Kruis. 15.00-15.30 uur: Officiële opening van het kraamcentrum door de heer M. van Prooijen, burgemeester van Sprang-Capelle. 15.30-16.00 uur: Ttoespraken. 16.00 uur: Gelegenheid tot het be zichtigen van het kraamcentrum. AR KIESVERENIGING De AR Kiesvereniging Nederland en Oranje komt op dinsdag 10 maart a.s. in het culturele centrum Zidewin- ENGELS PORSELEIN Burg. v. d. Klokkenlaan GI WAALWIJK Tel. 04160 - 4818 de 's avonds om 8 uur in jaarverga dering hijeen voor de behandeling van onderstaande agenda. 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag secretaris. 5. Jaarverslag penningmeester. 6. Bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heer Jac. Vos, voorzitter, J. E. Dörr en J. de Rooij. 7. Bespreking verkiezingsprogramma gemeenteraad. 8. Verkiezing candidaten gemeente raadsverkiezingen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. SCHAATSWEDSTRIJD Op de kunstijsbaan te Eindhoven wordt a.s. zondagavond een uurs wedstrijd gehouden om de „Eind hoven trofee". Aan dit evenement zal ook worden deelgenomen door onze plaatsgenoot Hans v. Beek. Aanvang 7 uur. VROUWENBEWEGING LYDIA De vrouwenbeweging Lydia aan de Loonsedijk is voornemens om op zaterdag 7 maart D.V een verkoop actie te hóuden van thee- en bad handdoeken ten bate van het res tauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. Men hoopt op ieders mede werking. HALFVASTEN CAMPING DUINLUST In Kaatsheuvel wil men halfvasten ook niet zander meer laten passeren en hier zijn het de Duinpiepersi die een avond organiseren en wel op za terdagavond in de kantine van cam ping Duinlust, een avond, die aan vangt om 8 uur. De toegang is voor leden en donateurs gratis, terwijl niet-leden een bedrag van 2,50 zul len moeten betalen. Naast het grote aantal aanwezigen, dat men verwacht zullen ook de Prins der Duinpiepers en zijn gevolg acte de présence geven. DRUMBAND BEATRIX Drumband en majorettenkorps Bea trix te Kaatsheuvel, organiseert een grootse voorjaarsloterij, met diverse prachtige prijzen. De loten kosten 1 gulden per stuk, men heeft dan drie kansen. De trekking zal geschieden tijdens het grote Oranjebal op Konin ginnedag om 20.00 uur in café Snoe ren te Kaatsheuvel. De opbrengst van deze grootse loterij komt geheel ten goede aan de unif ormering van bet korps. DOKTERSDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg uit Kaatsheuvel en A. de Vries uit Loon op Zand worden {waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68a, tel. 04167-2050. Van zaterdagmiddag 12 uur tot en met maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergse- laan 21, Kaatsheuvel, tel. 2006. Verloskundige mevr. van Vlerken heeft het komende weekeinde geen dienst. Haar praktijk zal waargeno men worden door de dienstdoende huisartsen. PASTORIEDIENST Voor geestelijke bijstand kan men zich a.s. zondag van 's middags 12 uur tot 's nachts 12 uur vervoegen aan de pastorie van de parochie St. Jozef, Wilhelminaplein 3, tel. 2516. Op 21 februari heeft de buurtvereni ging Julianastraat-Pr. Bernhardplein- Mgr. Zwijsenstraat-Wïllem II-straat feest gevierd, 'n Kleintje carnaval kan men wel zeggenHet comité dat al enkele jaren bestaat een overblijf sel van twee gouden bruiloften, heeft kosten nog moeite gespaard om ook dit feest te doen slagen nu onder het motto De Kaeskoppen. Want men is namelijk van plan dat feest jaarlijks te herhalen, ,zo rond carnaval. Vele buurtbewoners hebben reeds toegestemd wat uiteraard een stimulans is voor het comité. De feest dag werd begonnen met een kinder feest 's middags. Naast diverse at- trakties (koekhappen, stoelendans) was er ook een grote "stuif-es-in", welke gepresenteerd werd door mej. E. van Rooy, kleuterleidster. Tot vol le tevredenheid van de kinderen, werd deze middag een enorm succes, 's Avonds was het feest voor de gro te Kaeskoppen. Voor hen was er een van een glaasje en de nodige versna peringen heeft dit feest de kroon ge zet op het werk dat het comité heeft gedaan. Zaterdag 7 maart: Kreatieve avond, met klei, verf, etc. (geestelijke reini ging van 't oude gemeentehuis), aan vang 20.00 uur. Zondag 8 maart: Han Bennink en Misdha Mengelberg, Nederlands best avant-gardistische jazz duo. Han Ben nink, drums en Mischa Mengelberg, piano, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 14 maart: Pax Cbristi Ka- baret, bestaand? uit theologiestuden ten uit Tilburg, aanvang 20.00 uur. Zondag 15 maart: Politieke discussie i.v.m. de prov. statenverkiezingen. In het forum hébben zitting KVP, CPN en PSP, aanvang 14.00 uur. Zaterdag 21 maart: In de bovenzaal, discussie over het beleid en het pro gramma van april van Provadya, aan vang 20.00 uur. Zondag 22 maart: Maagdenhuisfilm met na afloop discussie, aanvang 3 uur. Zaterdag 28 maart: Bezinning en meditatie op bet paasgebeuren, met Oosterse muziek, aanvang 8 uur. Maandag 30 maart: "Hardloopwed strijd'^?) door Kaatsheuvel, for the mind en the body, met na afloop 's avonds bluesgroep The Interval, aanvang 15.00 uur. In Veendarn is een ziekentaxi te gen een boom gereden; 2 personen werden gedood en 3 ernstig gewond. Op de weg Boxtel-Eindhoven kwam een auto in botsing met een vracht wagen waarbij twee inzittenden omkwamen. Het planbureau voorspelt een gunstig 1970; de produktie zou toe nemen van 3 tot 4 procent. Het voorspelt ook dat de prijzen met 4 procent zullen stijgen, inplaats van 7,5 procent in 1969. Een echtpaar uit Eindhoven is bij Zevenbergen met hun wagen ge slipt en tegen een boom gekomen. Beiden overleden ter plaatse. Een 43-jarige man in Tilburg werd door een auto geschept en gedood. SPRANG-CAPELLE Het afge lasten van de voetbalwedstrijd Wit ZwartAltena afgelopen zaterdag heeft nogal verbazing gewekt en aanleiding gegeven, vooral van de zijde van Altena, de club uit Nieu- wendijk die aan de kop staat in de vierde klas A. Consul C. J. van den Hoven uit Sprang had 's morgens om half ne gen het toen nogal hard bevroren terrein van Wit Zwart en ook het terrein van HNC en dat van SSC afgekeurd, 's Middags evenwel ble ken de velden uitstekend bespeel baar. De heer van Strien uit Raams- donksveer, de trainer van Altena, vond dit geen zuivere koffie juist omdat in dit topduel Wit Zwart met twee invallers moest aantreden. Reden voor hem zich in verbinding te stellen met de heer A. de Jong van de KNVB. Maar uit de verklaring van de heer Van den Hoven blijkt nu wel dat hier geen spelletje is gespeeld. Con sul Van den Hoven van beroep arbeidsanalist moest zaterdag plotseling werken en was derhalve genoodzaakt de gemeentevelden al heel vroeg in de ochtend te keuren. „Ik durfde niet het risico te nemen te laten spelen", zei hij, „mede om dat de heer P. Drop, directeur van gemeentewerken in Sprang-Capelle mij enkele weken geleden het ver zoek had gedaan de velden met 't oog op blijvende beschadigingen van de grasmat nogal streng te keuren. Wachten tot twaalf uur met het nemen van een beslissing kon ook niet omdat scheidsrechter Van Noort uit Roosendaal, die de ontmoeting Wit ZwartAltena zou leiden, telefonisch niet te bereiken was". Het koppel Jan Jansen-Peter Post heeft op de nieuwe wielerbaan te Groningen de eerste zesdaagse gewonnen. De Franse onderzeeër „Eurydise" is woensdag in de Middellandse zee bij San Tropez geëxplodeerd. Alle 57 opvarenden zijn omgekomen. „Zweden is een koud land dat voortdurend door gure winden wordt geteisterd. Het is dus geen wonder, dat vrijwel alle inwoners van dit koele oord kil, ja zelfs bij het harteloze af zijn." Dit is zo ongeveer de mening, welke door veel mensen die overigens nog nooit een voet op Zweedse bodem hebben gezet, wordt gedeeld. Zij die dit land vol ruisende wouden, schilderachtige havenplaatsjes en boeiende moderne steden geweest zijn weten wel beter. Het bovenste cliché kan men dan ook gevoeglijk bij het rijtje gemeen plaatsen over de „lichtzinnige Parisïennes" en „voortdurend schertsen de Britten" voegen. Wie nog nooit in Zweden is ge weest heeft er eenvoudig geen idee van hoe adembenemend dit land is. De bevolking, voor zover zij niet in de grote steden zoals Stockholm, Gotenburg en een aantal andere, kleinere provincie-steden woont, leeft verspreid in kleinere plaatsen en dorpen. Van oudsher heeft de Zweed als in dividu geleefd en gewerkt. Dat houdt tevens in dat hij „privacy", zoals wij in ons dichtbevolkte land eigenlijk niet meer kennen, zeer hoog acht. Hij bemoeit zich niet met een ander en zal slechts zelden zijn mening aan anderen opdringen. Het feit dat het land ruim honderdvijf tig jaar lang geen oorlog heeft ge kend, heeft met die individuele in stelling zeer veel te maken. Men wil een ander niet lastig vallen, maar men wil evenmin door anderen wor den gehinderd. Men merkt dit direkt wanneer men per auto door Zweden trekt. Het autorijden is hier namelijk nog een genoegen. Mensen die voor u rijden gaan ook op de smalste we gen voor u opzij. Het zal zelden ge beuren, dat automobilisten die wil. len inhalen al van een kilometer af stand nerveus met hun koplampen gaan knipperen om vervolgens in neurotisch getoeter te vervallen. Niemand hindert elkaar op de weg en doordat het Zweedse verkeer op een dergelijke manier zo soepel ver loopt is het autorijden een heerlij ke sport, zelfs op de grote verkeers wegen. Ondanks het toenemende aantal voertuigen is de verkeers- mentaliteit dezelfde gebleven. Auto rijden dus op een manier, die men slechts nog een enkele keer in de rest van het Westeuropese vaste land zal kunnen ervaren. Dit is dus al een van de redenen waarom een vakantie in Zweden een verademing is. Over het klimaat, waarover zo veel misverstand bestaat, kan men kort zijn. Het is er alleen in de win ter echt koud. De zomermaanden waar ook de Zweden na een lange winter verlangend naar uitkijken, zijn dit echter allerminst. Speciaal de maanden juni, juli en augustus zijn vaak behoorlijk warm. Het kiinkt ongelooflijk, maar men kijkt daar in de zomer vaak met verlan gen uit naar een flinke regenbui. Gedurende de afgelopen zomer be droeg de temperatuur vaak ruim vijfendertig graden, maar de warm te is niet vochtig. De temperatuur is er gedurende de zomer zeer con stant. Het is er nooit drukkend warm en het aantal zonuren is in Stockholm aanzienelijk groter dan bijvoorbeeld in Amsterdam. Wie aan de Riviera goed weer heeft, heeft dit doorgaans in Zweden ook. Daarbij komt nog het feit, dat het regelmatig voorkomt, da vakantie gangers in het zuiden enkele dagen van hun vakantie letterlijk in het water zien vallen terwijl hun land genoten in Zweden lekker in de zon zitten. Het feit dat het zuiden dus altijd een warme zomer kent is even onjuist als de bewering dat het in Zweden altijd koud is. Goed zult u zeggen, in Zweden kun je dus lekker autorijden met een stralende zon aan een staal blauwe hemel boven je hoofd maar wat valt er in vredesnaam in Zwe den te beleven? Een uitgebreid ant woord op deze vraag zou deze krant minstens vijf pagina's dikker ma ken. Laten wij vooropstellen, dat juist in Zweden over de individuele smaak geen moment valt te twisten. Wie zich graag met mensen omringt moet niet naar Lapland gaan. Wie bijvoorbeeld met de autoferry in Gotenburg aankomt, de Tor Line heeft een direkte dienst vanaf Am sterdam. is al meteen in een prach tig gebied. De omgeving is heuvel achtig Er zij, zoals overal in Zwe den, uitstekende hotels. De streek heet Bohuslan en kent verrukkelij ke vissersdorpjes in de direkte om geving van Gotenberg, de tweede stad in Zweden na Stockholm. Het is een heuvelachtig gebied vol bos sen en de stranden en strandjes worden door een blauwe zee om spoeld, waarin het goed zwemmen is. Voor wie verder reist, hetzij per auto dan is dit deel van uw tocht een mooie kennismaking met de bossen van Zweden, die weliswaar eeuwig zingen, maar die u geens zins mistroostig zullen stemmen, zo als vaak wordt verondersteld. Jönköping ligt aan het Vattermeer. Nu kent Zweden duizenden meren, maar dit is zonder twijfel een der mooiste en meest verbijsterende. De autoweg voert er vlak langs en me nige automobilist zal er moeite mee hebben om steeds zijn ogen op de weg gericht te houden. Gelukkig zijn er talloze picknickplaatsen aan de kan van de weg om van dit uit zonderlijke uitzicht te genieten. Aangezien Stockholm een uiterst boeiende stad is, is een verblijf van enkele dagen bijzonder aan te be velen. Dubbeldeksbussen, een zeer moderne metro, grote warenhuizen, prachtige parken en terrassen, mo delstellen rondom Stockholm met een vaak Tabelachtige architectuur, theaters, discotheques, jazzclubs van een hoog gehalte, gigantische aange legde snelwegen binnen de stad en een bijzonder schilderachtig cen trum dat de oude stad, ofwel „Gam- Ja Stan" wordt genoemd, vormen het uitgebreide menu van alles wat er op toeristisch gebied te zien valt. De taal is geen ramp. Zeer veel Zweden spreken Engels of Duits. Het is opvallend dat men zich ner gens in Zweden als een nauwelijks geaccepteerde vreemdeling voelt zoals in zoveel toeristische gebie- den het geval is. U doet mee met de Zweden en zij vinden dat best. Wie met de vakantieplannen k het achterhoofd voor het eerst aar- zeiend de kaart van Zweden te voorschijn haalt, zal onmiddelijk bemerken dat dit land onmogelijk in één vakantie valt te bereizen. Et zijn zelfs mensen die menen in drie weken tijd ook nog even Noorwegen geheel „mee te pikken". Dat is jam. mer, want de Scandinavische lan den vragen om een geheel andere mentaliteit. Wie rust wil kan dit in ruime mate krijgen. Wie autotoch. ten wil maken, die niet op de ze nuwen werken, kan talloze kanten op. Een vakantieganger die het rus tige met het dynamische wil combi neren kan Stockholm in zijn reis programma inlassen, dat slechts vijfhonderd kilometer van Göteborg is verwijderd. Daarom is het voor alle categorieën vakantiegangers die het land nog niet kennen bij zonder aanbevelenswaardig om de kennismaking met dit fantastische land, zodanig in te kleden dat men niet teveel in één keer probeert te zien. In de eerste plaats-, is dit niet moge. lijk en bovendien is het niet de be doeling van een vakantie om afge leefd weer op de boot naar Holland te stappen. COÖRDINATIE VAN FINANCIëLE EN MONETAIRE PROBLEMEN De eenwording van Europa is een zaak die nu eenmaal tijd vergert. In weerwil van onderling gekibbel en diverse strubbelingen, groeit een eenheid van Europa steeds verder. Het is een natuurlijke en onstuitba re ontwikkeling die niet tegen te houden is. Een duidelijk bewijs van deze ont wikkeling is wel het plan van de minister van Financiën van de Zes om één valuta te scheppen voor de Euromarkt. Natuurlijk kan dat niet van vandaag op morgen en is er tijd voor nodig om dit te realiseren. Men verwacht dat er tien jaar mee gemoeid zullen zijn, maar alleen al het feit, dat de ministers van de Zes het unaniem eens zijn over de wen selijkheid is op zich al een belang rijke zaak. Een en ander houdt in, dat de fi nanciële en economische politiek van de zes leden van de Euromarkt en uiteraard ook van die landen die in de loop van deze tien jaar nog lid zullen worden, volledig wórden gecoördineerd en zelfs zal over een groot aantal problemen op supra nationaal niveau worden beslist. Een en ander is het gevolg van het feit, dat men zich wil ontworstelen aan de chaos die momenteel nog steeds op, met name internationaal financieel gebied, heerst. De Westduitse minister van Eco nomische Zaken heeft een zeer be langrijk voorstel gedaan en wel hoe en in welke rondes een en ander zou kunnen, worden gerealiseerd. Het gaat om vier etappes. Om te beginnen moeten de orga nen van de Euromarkt zo worden versterkt en zoveel macht krijgen dat gekomen kan worden tot een coördinatie van de financiële en monetaire problemen. Vervolgens is het natuurlijk nood zakelijk om de marges tussen de koersen der verschillende valuta's steeds kleiner te maken en tenslot te te komen tot een definitieve vast stelling van deze koersen, wat een garantie dient in te houden van een vaste verhouding tussen de diverse valuta. Tenslotte zou men dan moeten ko men tot de creatie van één West- Europese valuta, die niet alleen gel dig zou zijn in de landen aangeslo ten hij de EEG, maar ook bij die landen die met de EEG zijn geasso cieerd. „MOEDERS VOOR MOEDERS" van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mevr. M. ten Haaff- van Helvoirt, le Zeine 22, tel. 4026 Voor Sprang-Capelle en Kaatsheu vel treedt vanaf 2 janauari 1970 als acquisitrice op: Mevrouw Zuster A. M. C. J. Klij- sen-van Oers, Gasthuisstraat 84, Kaatsheuvel. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Geopend: vrijdagavond van 7-8 uur. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - tel. 3787 Jeugdbiblitheek: Maandag 16.00-17.30 uur Dinsdag 16.00-17.30 uur Woensdag 15.00-17.30 uur Vrijdag 14.00-17.30 uur Iedere woensdag wordt er voorge lezen van 14.30 tot 15.00 uur. Volwassenen: Maandag 14.00-16.00 19.00-20.30 u Dinsdag 14.00-16.00 Woensdag 19.00-20.30 u. Vrijdag 14.00-17.30 19.00-20.30 u. Zaterdag 10.00-12.30 13.00-15.00 u. BIBLIOTHEEK GEREF. KERK Ambrosiusw., hoek Mgr. Prinsenstr. Uitleningen: vrijdagavond 8 - 9 uur ingang: Mgr. Prinsenstraat STICHTING PROTESTANTSE CHR. LEESBIBLIOTHEEK levestigd in Besoijensestraat 35, eopend op donderdag van 7.15-8 uur KINDERCRÈCHE WAALWIJK Antoniusstraat 74, tel. 3593. Geopend: maandag tot en met vrij dag van 8.3012.00 uur. HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2726. REGIONALE STICHTING KATH GEZINSZORG LANGSTRAAT e» Maatschappelijk werkster: R. M. Adriaansens, Hertog Janpark 9, tel. 2963. STlc ""ING „ST. ANTONIUSHOF" Bejaardencentrum St. Clemenshof Loeffstraat 72, tel. 3445. Bejaardencentrum St. Antoniushof Burg. Smeelelaan 116, tel. 4432 of 4433. Secretariaat: Weth. Smolders- straat 22, tel. 4238. STICHTING PROT. CHR. SOCIAAL PEDAGOGISCHE ZORG IN NJL Soc. Pedagoge: Mej. T. M. Volkers, Kap. Pulverstraat 44, Eindhoven, tel. 040-440389. Boodschappen voor mej. Volkers worden in de Ireneschool, Molen straat, Waalwijk, aangenomen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 14