De kcho van het Zuiden Ned. Weduwen- en Weduwnaars- bond wil in Waalwijk een afdeling Juwelier Volgende week collecte om Sprang-Capelle in Spr.-Capelle Reuma-fonds Nederland wordt overstroomd met slechte import schoenen KAATSHEUVEL VERHULST 'Mercurius' aid. Waalwijk houdt 24 maart jaarvergadering Volleybalver. Condor uit Kaats heuvel hield jaarvergadering Jï L* VOORZITTER SCHOENMAKERSGILOE h met.. -W VoEgercrie week dinsdag bijeenkomst in Twee kolommen Voorlichting Bijeenkomsten Scholing jeugd .j3*Bespreek Uw-r cassette- - geefplan i-ia La Andreas Zijlmans Groep organiseert skelterwedstrijden AFWEZIG Vlijmen Ongerust Geen leer DONDERDAGAVOND 12 MAART 1970 93e JAARGANG No. 21 Mi' (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Men wil ook in Waalwijk komen tot een afdeling van de Nederlandse Weduwen- en Weduwnaarsbond. Het initiatief hiertoe is genorrien door mevrouw H. Korthout, die volgende week dinsdag een voor lichtingsavond heeft georganiseerd in de bovenzaal van Hotel De Twee Kolommen. Hoofdbestuursleden van de organisatie komen dan de doel stellingen van deze bond nader toelichtenKrijgt men in Waalwijk en om streken zo'n 50 leden bijeen, dan kan tot de oprichting van een afdeling worden overgegaan. Nederland telt momenteel zo'n 600 duizend weduwen en weduwnaars, verdeeld is dit 450.000 weduwen en 150.000 weduwnaars. Hiervan zijn er ongeveer 1500 lid van de Nederland se Weduwen- en Weduwnaarsbond. De organisatie die nu 2 jaar bestaat, heeft in Nederland 14 afdelingen. De Waalwijkers die momenteel lid zijn vallen onder de afdeling Tilburg. In verband met de organisatie van avond bijeenkomsten is het natuurlijk ge makkelijker dat er ook in Waalwijk een afdeling tot stand komt. De W.W. Bond vecht voor de belan gen van weduwen en weduwnaars. De bond streeft onder meer naar: vakan tietoelage voor weduwen met kinde ren; belastirigfaciliteitcn óók voor de werkende weduwe; de voorziening van huishoudelijke hulp; goedkope reizen en weekend-recreatie en nog tal van andere- maatschappelijke ver beteringen. Mevrouw H. van Agtho- ven-Sanders, de presidente van de bond, vertelde dat men ondermeer 'n speciale opleiding voor gezinshulpen in het leven wil roepen. Mevrouw van Agthoven is van me ning dat direkt bij het begin van het huwelijk - ook al klinkt dat weinig romantisch - bij het plotseling over lijden van een van de partners stil ge staan moet worden. De praktijk heeft geleerd dat de harde werkelijkheid dit,nodig maakt. Zij is een groot voorstander van het uitgeven van een boekje waarin tal van voorwaarden en "tips" staan die betrekking hebben cp maatregelen die men moet neimen DOKTER SDIENST Komend weekeinde zal de praktijk van de doktoren R. Raaymaakers te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4, tel. 2550. Van zaterdagmiddag 12 u. tot maandagmorgen 8 u. zal de prak tijk van dokter K. van Tuijn worden waargenomen door collega H. Win kelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. Verloskundige mevr. v. Vlerken, Rubensstraat 8, Kaatsheu vel, tel. 3666, heeft het komende weekeinde dienst. PASTORI EDI ENST Voor geestelijke bijstand kan men zicth a.s. zondag van 's middags 12 u. tot 's nachts 12 u. vervoegen aan de pastorie van de parochie H.H. Mar telaren van Gorcum, Erasstraat 6 te Kaatsheuvel, tel. 2517. voor of bij het overlijden van een van de echtelieden. De 1500 leden hebben de afgelopen tijd immers heel wat be narde situaties naar voren gebracht. "De eenzaamheid van de weduwen en weduwnaars is erg groot. Dat merk ik, nu ik verschillende van deze per sonen bezoek. Men is dan ook ge ïnteresseerd in onze bond", zo ver telt mevrouw Korthout, die hoopt dat er volgende week heel wat belang stellenden naar De Twee Kolommen kernen om daar te luisteren naar de uiteenzetting van het hoofdbestuur. De leden betalen 30,- contributie per jaar. Dat is met inbegrip van het maandblad. "Het is ook belangrijk dat de wedu wen en weduwnaars zich losmaken van de tafel. Daarvoor zijn de groeps bijeenkomsten uitstekend geschikt. Zo organiseren we regelmatig in Oister- wijk gespreksweekeinden. Ook staat er een vakantieweek in Harderwijk op het programma. De leden betalen dan slechts 60,- per week, kinde ren onder de 15 jaar 15,-. Dat is met inbegrip van alles. Op deze weekeinden en de vakantieweek komt men los uit de wekelijkse sleur", al dus de presidente, mevrouw v. Agt hoven. Iedereen die meer wil weten over de Nederlandse Bond van We duwen en Weduwnaars is dinsdag 17 maart in De Twee Kolommen wel kom. Contactpersoon in Waalwijk is mevrouw H. Korthout, Putstraat 66, tel. 4013. WAALWIJK Vorig jaar is er in november in Waalwijk een afde- ling opgericht van de Algemene bond „Mercurius" voor de leden die werkzaam zijn in Handels-, Bank-, en Verzekeringswezen, e- de Vrije beroepen, welke is aangesloten bij het N.V.V. Deze bond heeft ten doel de belan gen van zijn leden te behartigen, zoals bemiddeling bij arbeidsconflic ten, vaststellen en onderhandelen van de diversen C.A.O.'s, en het be langrijkste dat de leden van de bond ook recht gedaan wordt in de ze verschillende situaties. De afde ling bestaat nu reeds 4 maanden en heeft ook op de oprichtingsvergade ring een voorlopig bestuur samen gesteld, dat haar taken bijzonder goed verricht. Er zijn reeds tal van successen ge boekt voor de leden. Nu is men in februari overgegaan tot het instellen van een zg. instuif, avond, waar iedereen van harte welkom is, ook niet georganiseer- den. Op deze avond kunnen de pro blemen worden besproken met mensen van de bond, tevens kun nen op deze avond diegenen die nog niet georganiseerd zijn, kennis ma ken met de bond en het doel ervan. Ook, en dat is al bijzonder effec tief gebleken, kunnen op deze in- stuifavonden door daar speciaal voor opgeleide mensen van de bond, de belastingformulieren worden in gevuld voor de leden die aange sloten zijn bij een bond van het N.V.V. Dat dit de moeite waard is, is wel gebleken in Drunen waar vorig jaar 61 formulieren werden ingevuld en er 58 een niet onaanzienlijk bedrag terug gekregen hebben. Het is niet zo dat de bond alleen maar iets doet bij arbeidsgeschillen, maar ook op sociaal- en cultureelge- bied zoals scholing en vorming, spe ciaal voor de jeugd is men aktief. Zeker gezien de huidige achtergron den is dit een heel belangrijke fac tor. Op 24 maart a.s. houdt de afd. haar jaarlijkse ledenvergadering, in ca fé-restaurant Jan Passier, Antonius. (straat te Waalwijk. Aanvang is om 8 uur 's-avonds. Op deze bijeen komst kan men tevens kennis ma ken met de Districtsbestuurder die Op vrijdag 8 maart hield VC Condor haar jaarvergadering voor de heren senioren. Na het openingswoord van de voorzitter de heer J. Pooterskwa men achtereenvolgens de penning meester en de secretaris aan 't woord. Beiden werden hierna door de voor zitter bedankt voor het door hen ver richte werk in het afgelopen jaar. Hierna konden de aanwezigen vra gen stellen over de verslagen van ser- cretaris en penningmeester, waarna een kascommissie werd benoemd. Te vens werd op deze avond een nieu we aktiviteiten kommissie gekozen, die naar wij vernamen direkt aan het werk is gegaan om in verenigingsver band weer diverse aktiviteiten te or ganiseren. Voor de jeugd van VC Condor zal binnenkort ook een jaar vergadering belegd worden, zodat ook Z1j op de hoogte zullen zijn van het wel en wee van de vereniging. Wij maken er eenieder op attent dat wij nog steeds enthousiaste volley ballers kunnen gebruiken, en tevens kunnen zich nog steeds jeugdleden opgeven bij de onderstaande adres sen. De leeftijdsgrens die wij hierlbij moeten aanhouden is vanaf 12 jaar. Iets nieuws is tevens dat wij nu de finitief besloten hebben om 'n dames volleybalvereniging op te richten. De meisjes en dames kunnen zich bij de onderstaande adressen opgeven. Voor a.s. zaterdag staat de wedstrijd Minenco 3 - Condor 1 op het pro gramma en deze wedstrijd begint om 18.45 uur in de stadssporthal te Til burg. Adressen waar nieuwe leden zidh op kunnen geven: J. Pooters, Dr. No lenstraat 5; A. Kevenaar, Kon. Em- mastraat 8; L. v. d. Linden, Hoofd straat 62, allen te Kaatsheuvel. deze avond komt opluisteren met een dia-serie over de sociale zeker heid. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen die hij aan de hand van praktijkvoorbeelden toe licht. Daarna is er gelegenheid tot discus sie. Op deze avond wordt ook een defi nitief bestuur gekozen, welk nog zal worden uitgebreid met twee 'personen in verband met de activi teiten die er het komende seizoen weer voor de deur staan. De zitten de bestuurders stellen zich weer herkiesbaar. Zoals men weet hoopt Tilburg ook op de vestiging van een auto- fabriek van Volkswagen, waar 6000 mensen werk zouden vinden. De Jaarbeurs te Utrecht is dit voorjaar een succes geweest, zowel wat het aantal bezoekers als het zakendoen betreft r - nly Als U op de trouwdag van Uw kinderen eens goed voor de dag wilt komen met een geschenk voor het leven geef dan een KELTUM CHRISTOFLE CASSETTE Daar leeft Uw hart in. I De stichting Andreas Zijlmans Groep gaat voor de tweede maal Skelterwedstrijden organiseren voor de Waalwijkse kampioenschappen. Deze wedstrijden zullen worden ge houden in het weekend van 25 en 26 april. Binnenkort zullen de uitnodigin gen aan de bedrijven, scholen, ver enigingen enz. uitgaan en kan men weer met een ploeg uitkomen. Vo rig jaar waren deze skelterwedstrij- •den zeer succesvol en vertoonde de skelterbaan een feestelijke sfeer. Jong en oud vond er zijn vermaak en ook dit jaar zal de Anreas Zijl mans Groep er ongetwijfeld veel werk van maken om de wedstrijden van de Waalwijkse skelterkam- pioenschappen weer tot in de pun tjes te organiseren. He ligt niet voor de hand dat ieder mens de meest eenvoudige handelin gen kan uitvoeren, zoals een bladzij de omslaan, een kraan openen, een telefoonnummer draaien; om niet te spreken over trappen lopen of welke andere beweging ook, die voor elk ge zond mens normaal zijn. Beseffen wij, die niet aangetast zijn door de vreselijke ziekte REUMA, de rijkdom wel van ons normale kunnen? Weten wij eigenlijk wel dat één op de vijf vrouwen en één op de acht man nen in ons land het slachtoffer is van de gevreesde ziekte REUMA Een ziekte die kan leiden tot volkomen in validiteit; een ziekte die mensen lang zaam het vermogen ontneemt zich vrij en onafhankelijk te bewegen en die hen in de kracht van hun leven nood zaakt de zorg voor gezin en werk op te geven? Toch zal eens de dag komen waarop men niet alleen deze ziekte bestrij den kan, maar óók de mensheid daar van verlossen zal. In het vertrouwen naar die dag toewerkend, wordt in tussen door het Nationaal Rheuma- fonds getracht het lot van deze pa tiënten te verzachten door het moge lijk maken van geneeskundige behan deling en kundige sociale begeleiding. Maar ook door individuele hulp zo als bijvoorbeeld de verstrékking van hulpmiddelen van de meest uiteenlo pende aard, het aanpassen van wo ningen, het in gebruik geven van rol stoelen binnen- of buitenshuis, door het verzorgen van voor deze mensen zo hoog nodige recreatie en vakantie, zowel als door verlening van finan ciële steun aan de bouw en inrich tingen van reumaklinieken en ver pleeghuizen waar reuma-patiënten behandeld en gerevalideerd kunnen worden en ter stimulering van het we tenschappelijk onderzoek. Deze be perkte opsomming van onze hulp zal U hopelijk doen inzien dat daarvoor oók over geldelijke middelen moet worden beschikt. Wegens verhuizing Drs. N. M. VAN HULTEN Dierenarts van 13 tot en met 15 maart. De praktijk wordt waargeno men door collega Zijlmans te Sprang-Capelle. Nieuw adres: Hoekje 11a, Kaatsheuvel Tel. 04160 -4000 Spreekuren: maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur en volgens afspraak. Ligt het dan niet voor de hand dat wij, gezonde mensen, het spontane gebaar maken te geven wat ons mo gelijk is? Want zonder uw financiële hulp staat of valt ons werk, dat nu verzachting maar straks genezing be tekenen kan voor de reumapatiënt, die wacht op uw hulp. Ook UW hulp die u geven kunt door tijdens de col lecte, die in Sprang-Capelle van 16 tot 22 maart wordt gehouden, 'n gift te deponeren in de collectebus. De collecte wordt gehouden door leden van de Plattelandsvrouwen. Wordt u geen collectebus voorgehouden? Het gironummer van het Nationaal Rheu- mafonds te 's-Gravenhage is 324. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Sprang 9.30 en 2.30 Ds. Landemburg uit Ter Aar; Ger. Kerk Sprang 9.30 en 4.30 Ds. F. Spoelstra; Ned. Herv. Kerk Ca- pelle 9.30 en 2.30 Ds. Heijlboer uit 's-Gravenmoer; Ger. Kerk Capelle 9.30 en 3.00 Ds. A. Vreugdenhil; Ger. Gemeente Julianalaan 9.30 en 3.00: leesdienst. Ned. Herv. Kerk Loon op Zand 9.30 Eerw. Hr. Groot, 14.30 Ds. J. Ho- vius. MUZIEKAVOND De leerlingen van de afd. Sprang- Capelle van de Waalwijkse muziek school geven op vrijdag 20 maart a.s. 's avonds om half acht in de Prins Willem Alexanderschool aan de Rem- brandtlaan in Sprang een muziek avond. Het programma vermeldt o.a. orgel- en vioolmuziek, blofcfluitfclas- sen en accordeonensemhle, afgewis seld met zang. VERGADERING CHU De Chr. Historische Kiesvereniging komt dinsdag 24 maart in het cultu reel centrum Zidewinde in ledenver gadering hijeen. In deze samenkomst zal de candidatenlijst voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen wor den vastgesteld. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar M. Mesdh-Verduin wo nende Heistraat 196 hoopt op vrij dag 20 maart a.s. te herdenken dat zij 50 jaar in het huwelijk zijn ver honden. Er is Cen buurtcomité ge vormd, onder leiding van de heer P. Paans voor de aanbieding van 'n ca deau en de versiering van de woning. Het feest zal gehouden worden in de zaal van de Ghr. Volksbond te Sprang alwaar het receptie is van 6 tot 7 u. NIEUWE LIDMATEN Op Palmzondag 22 maart a.s. hopen 28 nieuwe lidmaten in de Ned. Herv. Kerk te Sprang Belijdenis des Ge- loofs af te leggen. De dienst, welke 's morgens om half tien aanvangt zal worden geleid door Ds. G. Wursten. In de Ned. Herv. Kerk in Capelle zullen de nieuwe lidmaten a.s. zondag Belijdenis des Geloofs afleggen. Hier begint de dienst eveneens om half 10 waarin hoopt voor te gaan de consu lent Ds. Heijboer uit 's-Gravenmoer. BEJAARDENMIDDAG Maandagmiddag werd in het culture- i le centrum Zidewinde een bejaarden middag gehouden welke goed bezet was. De volgende samenkomst zal maandagmiddag 16 maart worden ge houden en aanvangen om twee uur. OPENING WINKEL De officiële opening van de verbouw de winkel van C. van Tillborgh in de Raadhuisstraat 45, zal op vrijdag 20 maart 's middags om half drie plaats vinden, door burgemeester M. van Prooijen. AFSCHEID WOONRUIMTECOMMISSIE In verband met de opheffing van de woonruimtewet 1947 kwam het vol tallig gemeentebestuur met de woon ruimteadviescommissie voor de laat- BW-Vlijmense Boys Voor de Vlijmense Boys is zondag weer een uitwedstrijd vastgesteld en wel tegen BW, de ploeg daar men in het begin van de competitie meer van had verwacht, maar het blijft voor elke ploeg toch nog een gevaarlijke tegenstander, en als de Boys deze wedstrijd kunnen over winnen, hebben zij weer een moei lijke klip omzeild, maar dit zal niet meevallen. Als BVV deze wedstrijd kan winnen, krijgen zij toch nog ste maal bijeen. De echtgenoten1!tes) van de commissieleden waren hierbij uitgenodigd aanwezig te willen zijn en hadden allen aan dit verzoek ge volg gegeven, waarvoor burgemeester M. van Prooijen namens het gemeen tebestuur zijn waardering uitte en al len welkom heette. Hij bracht dank aan de commissie voor de velerlei ar beid zovele jaren in dienst van de ge meenschap verricht. Door de grote sdhaarste aan woningen was het voor de commissie een moeilijke en on dankbare taak het gemeentebestuur te adviseren, waarbij getracht moest worden de sociaal-zwakkeren te be schermen, daar velen geen hoge huur konden betalen. Het zwaartepunt bij de verdeling der woningen kwam veelal bij de com missies te liggen welke b. en w. ad viseerden. Het was moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, want dat gaat nu eenmaal niet. Niettegen staande de nog (heersende woning nood in onze gemeente werd eerst door de minister de liberalisatie in gevoerd en daarna de woningwet '47 voor Sprang-Capelle opgeheven, on danks het feit dat er nog zovelen zijn die reeds jaren als woningzoekenden staan ingeschreven. De burgemeester hoopt dat we dit jaar toch nog een woningtoewijzing zullen krijgen anders ziet het er voor onze gemeente droevig uit. Spreker dankte nogmaals de commissie voor hun moeilijk werk voor de gemeente verricht en wil hierin oök betrekken de ambtenaren ter secretarie de heren de Jong en de Graaf, welke als se cretaris aan de commissie verbonden waren. Nadat de heer A, de Raad na mens de commissie en Dr. Winkel man als gast een dankwoord had ge sproken bleef men nog een poosje ge zellig bijeen. DEMONSTRATIE GYMNASTIEKVERENIGING De Chr. Gymnastiekvereniging Pro Patria houdt haar jaarlijkse demon stratie op zaterdag 21 maart 's avonds van 7 tot 11 uur in de sporthal Zi dewinde. De ouders van de leden, alsmede de donateurs en overige be langstellenden worden uitgenodigd deze demonstratie bij te wonen. UITVOERING De Chr. Gemengde Zangvereniging Hallelujah geeft op zaterdagavond 4 april a.s. een uitvoering in het cul tureel centrum Zidewinde. Hierbij zal medewerking worden verleend door de Drunense operettevereniging Ré vérence, onder leiding van de regis seur de heer Theo Gelsing. Op deze uitvoering komen we nog nader terug. BAZAR PRINS WILLEM- ALEXANDERSCI lOOI. Morgenavond (vrijdag) om half zes zal in het gebouw van de Chr. Volks bond te Sprang de officiële opening plaatsvinden van de bazar welke daar gehouden Wordt ten bate van de on langs geopende nieuwe Prins Wil- lem-AIexanderschool. Deze officiële opening zal verricht worden door burgemeester M. van Prooijen. "Nederland wordt de laatste jaren overstroomd met inferieur import schoeisel. Een groot gedeelte bestaat uit voorwerpen, die wel op 'n schoen lijken, maar die in de verste verte niet voldoen aan de minimum eisen, die wij mogen stellen". Dit betoogde de voorzitter van de stichting 't Schóen- makersgilde, de heer A. Stöckschen, in de jaarvergadering. Vooral jonge voeten worden volgens de heer Stöckschen verschrikkelijk mishandeld in schoenen, gemaakt van materialen, die hoogstens geschikt zijn om er een goedkope stoel mee te bekleden. Het gevolg hiervan is dik wijls het optreden van voetschimmel, een verantwoorde pasvorm - door gezakte en misvormde voeten. De heer Stöckschen toonde zich ook ongerust over de neiging die in 'be paalde sectoren van de Nederlands© schoenindustrie valt waar te nemen, kans om zich op te werken tot de kanshebbers. Je weet, in deze com petitie, die laat afloopt, niet wat ei nog kan gebeuren. We zullen ho pen dat deze wedstrijd door kan gaan en laat ons de uitslag rustig afwachten. Supporters ook weer present, aan vang van de wedstrijd half drie. namelijk een zo goedkoop mogelijk produkt te brengen om het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandse concurrentie. Men probeert dat onder meer te bereiken door het gebruik van synthetische materialen. Volgens de heer Stöckschen wordt het de hoogste tijd dat de regering ingrijpt en tenminste verplicht stelt dat bij elk paar nieuwe schoenen een verklaring wordt gevoegd waarop duidelijk ver meld wordt uit welke materialen de schoenen zijn vervaardigd. "Op het ogenblik wordt dagelijks duizenden paren schoenen verkocht als prima lederen schoenen, terwijl 'n groot deel ervan beslist geen gram leer bevat. In de meeste gevallen weet de verkoopster dat ook niet, zo geraf fineerd wordt er geïmiteerd. Maar de koper merkt na korte tijd wel, dat zijn schoenten zijn samengesteld uit plastic en papier", aldus de heer Stöckschen. In Nederland wordt per jaar zo'n 80 miljoen gulden uitgegeven aanrepara- ties van schoen. De gilde-voorzitter meent, dat dit voor plannenmakers in de schoenindustrie een aanwijzing moet zijn, dat het op de markt bren gen van onrepareerbare rommel in 't Nederlandse klimaat nooit een suc ces kan worden.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13