Het Kremlin is vergrijsd Schoenencentrum tussen detaillisten ontmoetingspunt en leveranciers <~E>ocjaertó waaLwrjkse en UnqstRaatse couRant WEINIG NIEUWE IDEEËN BIJ INZENDINGEN VOOR INTERNATIONALE SCHOENONTWERPWEDSTRIJD Laat tan tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST 1) NIETS! van ntlierlo Charles Bergmans yiï Waalwijk wint de 3e prijs bij ontwerpwedstrijd Export Loonkosten Ontwerpwedstrijd Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen Verwonderlijk Charles Bergmans Workshop DONDERDAGAVOND 12 MAART 1970 93e JAARGANG No. 21 Samen met 13e I.S.N. opent zondag het Schoenencentrum in Utrecht (Van Onze verslaggever) UTRECHT - "Het is verheugend te kunnen constateren dat een aantal fabrikanten, importeurs en grossier de hoofden bij elkaar hebben gestoken en tot een coceptie van een Schoenencentrum zijn gekomen, dat uniek is in Europa. Er is nu een groepscentrum ontstaan, dat opvalt enerzijds door zijn architektonische opzet, maar daarnaast tevens door zijn collectieve aanpak ten aanzien van de gezamenlijke openingstijden, presentatie en promotion-activiteiten. Het Schoenencentrum Nederland benadert hiermee op dit moment tevens het meest van. alle groepen in het Beairixgebouw de praktijk van de trade- mart gedachte", zo zei drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen direkteur van de Koninklijkee Nederlandse Jaarbeurs dinsdag- Wie de najaars- en winteróollectie voor het komende seizoen wil bewon deren kan daarvoor van zondag 15 maart tot en met dinsdag 17 maart op de 13e Internationale Schoenenbeurs Nederland terecht. Op een netto-ex positieoppervlakte van ruim 4800 m2 zullen 124 exposanten de collecties tonen. De 1SN is op twee plaatsen in het Beairixgebouw ondergebracht, namelijk 2000 m2 op het expositie gedeelte begane grond en 2800 m2 in het Schoenencentrum, dat zondag officieel open gaat. middag bij de pers-introduktie van het Schoenencentrum dat is te vinden in het nieuwe Beatrixgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht. Hierwordt a.s. zondag, maandag en dinsdag ook de 13e Internationale Schoenenbeurs Nederland gehouden. In het'Beatrixgebouw werden dinsdag de prijzen uitgereikt aan de inzenders van de bekroonde modellen van de Internatio nal Shoe Design Competition 1970Dit gebeurde door drs. B. Timmer mans, bestuurslid van het Schoenenmuseum te Waalwijk. Charles Berg mans uit Waalwijk won met zijn ontwerp, een enkellaarsje, de derde prijs De herenschoen van Raymond Jamers uit NorthamptonEngeland, werd bekroond met de ISN-Cup. Het wordt er de laatste tijd voor de leiders in het Kremlin niet ge makkelijker op. Er blijkt in de Sowj et-Unie en in de satelietlan- den een steeds groter wordende op positie te bestaan. Natuurlijk kan dit in een dictatoriaal geregeerde staat als de Sowjet-Unie niet zo dui delijk aan de dag treden als in onze westerse democratieën. Daarom kan men in het Westen slechts bepaal de ontwikkelingen afleiden uit ze kere gebeurtenissen, waarvan men dan mag aannemen, dat zij slechts onderdelen vormen van aanzienlijk grotere aktiviteiten. Zo staat wel vast, dat de openlij ke akties voor meer vrijheid e.d. ge voerd door enkele intellectuelen, niet op zich staan, doch een tendens zijn van een verlangen dat onder brede lagen van de bevolking leeft, het brute optreden tegen de akti- visten, zal aan dit verlangen geen halt kunnen toeroepen, het zal eer der bijdragen tot een nog grotere verbreiding er van Een ander punt wijst op een ster ke ontevredenheid in de Sowjet- Unie is wel het enorme verloop dat er is in de industrie. Jaarlijks blij ken er enorme aantallen arbeiders van betrekking te veranderen. In sommige industrieën soms wel 40% van het totale arbeiderspotentieel per jaar. Het betreft hier vrijwel al lemaal vrijwillige veranderingen, dus gevallen waarin de arbeider ontslag nam om het ergens anders te gaan proberen. Men zegt in dit verband wel: „de Russische arbei ders stemmen met hun voeten!" Hun ontevredenheid met beloning, behandeling, of het werk dat zij moeten doen demonstreren zij door ontslag te nemen en naar een ande re, hopelijk betere betrekking uit te zien. Het gevolg van dit geweldige verloop is, een enorm verlies aan arbeidsuren en produktie voor de Sowjetindustrie. Vroeger had Sta lin dit ondervangen, door de arbei ders te binden aan hun betrekking. Veranderen was niet toegestaan. Te genwoordig is men daar vrij in en de arbeiders maken hiervan gebruik om hun ontevredenheid uit te druk ken. Datzelfde doen ze ook, door een sterk absenteïsme. Het verzuim van de arbeiders in de Russische in dustrie is zeer groot. Partijfunctio narissen dringen aan op ontslag voor arbeiders die veel absent zijn, maar in veel fabrieken laat men dit absenteïsme oogluikend toe. Men heeft dikwijls toch al zo'n groot verloop. Dat verloop betekent steeds, dat een nieuwe arbeider moet worden ingewerkt, terwijl de vertrekkende, die elders nieuw komt, zich ook weer moet inwerken. Een heel enkele maal vindt men in een Sowjetblad een openlijk toe geven van deze feiten, waarbij soms ook wordt toegegeven dat de schuld niet altijd bij de arbeiders ligt. Soms zijn de machines in een fabriek ver sleten en kunnen de arbeiders niet werken, omdat vervanging of repa ratie veel te lang op zich laten v/achten. Ook komen er problemen voor met huisvesting van arbeiders, die voor de betreffenden aanleiding zijn om naar ander werk om te zien. Volgens een prominente Engelse deskundige is deze gang van zaken op zich niet verwonderlijk, omdat de Sowjet-Unie geen mannen aan de leiding heeft, die werkelijk wat hi hun mars hebben, want die zijn in de dertiger jaren tijdens Stalins zuiveringen gelikwideerd Vandaar het starre, autoritaire weinig pro gressieve beleid van het Kremlin. wachten slechts tijdelijke - stagnatie in de consumptie is getreden. Dit op zichzelf genomen ongunstige feit is, zoals in tal van andere branches in Nederland, gepaard gegaan met structurele veranderingen in het ge hele distributieapparaat in de bran che, vanaf de detaillist via de fabri kant tot en met de leverancier van grondstoffen. Bij de detaillist vindt een geleidelijke sanering plaats, waarbij het aantal verkooppunten in schoeisel geleide lijk is afgenomen van 4651 in 1960 De prijswinnaars van de Internationale Schoenontwerpwedstrijd. V.l.n.r. Ad Mols uit Tilburg, Charles Bergmans uit Waalwijk, Karl Karpf (Zwit serland), Sergio de Ambrogio, (Italië) en de winnaar van de eerste prijs, de ISN-Cup, de Engelsman Raymond James. Het Schoenencentrum maakt, zo zei drs. van der Kwast dinsdag, het in kopen en verkopen eenvoudiger. "De snelheid waarmee vandaag de mode en ook de koopgewoonten van de consument wisselen, noopt tot een ge wijzigde aanpak in het distributiege- beuren. Het is juist de oriëntatiemo gelijkheid die bij inkoop en verkoop onmisbaar is geworden. Een oriënta tie, die tevens zo breed en zo smal mogelijk moet zijn. Het Schoenen- centrum past daarom volledig in de trade-mart gedachte en zal voor de schoenenbranöhe een onmisbare fac tor zijn op de weg naar een nieuwe toekomst". Het Schoenencentrum Nederland zal als belangrijkstei ontmoetingspunt gaan fungeren tussen de Nederlandse detaillisten en hun leveranciers. Het zal zich ook via de detaillist richten tot de Nederlandse consument. Dat wil zeggen tot bijna 13.000.000 Ner derlanders, die per jaar rond 800 miljoen uitgeven aan schoeisel, ofwel een "Consumptie" van ca. 46 mil joen paar schoenen per jaar. Drs. van de Kwast zei dat in 1969 aan schoei sel per hoofd van de bevolking be schikbaar is gekomen: ,2,3 paar leren schoeisel, 0,7 paar pantoffels en huisschoeisel, 0,7 paar overige schoeisel. Totaal: gemiddeld 3,7 paar schoenen per hoofd van de bevolking in 1969. Opmerkelijk hierbij is dat deze schoeisel-consumptie per hoofd van de bevolking tot 1964 een gelijkma tige groei heeft aangetoond, maar dat daarna een - naar de experts ver tot 4347 per ultimo 1969. De omzet per verkooppunt vertoont edhter een stijgende lijn. In de periode 1964/ 1969 steeg deze omzet van 138.000 tot 184.000, een toename van 33 procent. Een gelijksoortige ontwikke ling heeft zich voorgedaan bij de fa brikanten, grossiers en importeurs van schoeisel. De handel in schoeisel binnen de EEG is door het wegvallen der ta riefbarrières aanzienlijk toegenomen. De import in Nederland uit EEG lan den is in de periode 1964/69 toege nomen met 65 procent tot een totaal van 23,2 miljoen paar schoenen in 1969. Oök de export van Nederlands schoeisel naar EEG-landen is in de ze periodei aanzienlijk gestegen en wel met 45 procent tot 9,3 miljoen paar in 1969. Nederland heeft hier mee binnen de EEG, na Italië de 2e plaats bereikt op de ranglijst van de landen met het hoogste export-quote. De ontwikkeling in de laatste vijf ja ren heeft echter oök minder prettige aspecten getoond. Een aantal Neder landse schoenfabrikanten heeft onder de druk van de internationale con currentie en als gevolg van structuur wijzigingen de poorten moeten slui ten. Het aantal ondernemingen met meer dan 10 man personeel is van 1960 tot 1969 teruggelopen van 227 naar 152, terwijl de personeelssterkte verminderde van 16.600 in 1960 tot 11.900 in 1969. "Ook door het voortdurend stijgende niveau van de loonkosten wordt dit structurele saneringsproces nog eens extra bevorderd. De Nederlandse schoenenindustrie heeft het als een bij uitstek arbeidsintensieve bedrijfs tak in het algemeen bijzonder moei lijk. Een illustratie van de problemen waarmee men te maken heeft wordt door het volgende percentage goed gegeven: volgens gegevens van de EEG ligt de gemiddelde bruto uur- verdienste van handarbeiders in de schoenindustrie in ons land ruim 60 procent hoger dan in Italië, een EEG- partner van waaruit wij in Nederland veel schoenen importeren", aldus aarbeurs-direkteur Van der Kwast. In het kader van de Internationale Schoenenbeurs Nederland wordt door de Federatie van Ned. Schoenfabri kanten en het Nationaal Museum voor Schoenen en Lederwaren te Waalwijk ieder jaar een internationa le. schoenontwerp wedstrijd uitge schreven. De modellen van 80 ont werpers uit zeven landen zijn deze week op de ISN te bewonderen en staan 1 april tot en met 15 septem ber geëxposeerd in het Schoenenmu seum. Hoewel de jury - bestaande uit Ce- lea Benabu, een Engelse mode-redac trice, mevr. Louki-Geurts-Boin, mode redactrice van "Margriet" en de Pa- rijse schoenontwerper Andrea Prister - de inzendingen als belangrijk be schouwde, vooral op het gebied van heren- en kinderschoenen heeft zij helaas moeten constateren dat er heel wéinig ontwerpen zijn ingezonden die een werkelijke bijdrage betekenen Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandagmorgen gesloten tot 13.00 uur. voor de ontwikkeling van de sohoe- nenmode in de damesschoenen. Het gebrek aan nieuwe en originele ideeën vindt de jury des te verwon- delijker in het licht van de laatste modefendenzen met de nieuwe lange re rokken, waarin de schoen juist zo'n belangrijke positie inneemt. Van een dergelijke revolutie in de mode lijn, die zich maar eens in de 10 jaar voordoet, zou men toch wel meer in spiratie verwachten, aldus het oor deel van de internationale jury. Drs. B. Timmermans, bestuurslid van het Schoenenmuseum, mocht de eerste prijs, een trofee van Emmy v. Leer- sumalsmede een bedrag van f 500,- - uitreiken aan de Engelsman Ray mond James. Zijn ontwerp van een herenschoen houdt volkomen gelijke tred met de snelle huidige ontwikke lingen in de mannenmode. De schoen was perfekt geproportioneerd, heel origineel en toch simpel van lijn en bovendien met groot vakmanschap ge maakt. De tweede prijs was voor Sergio de Ambrogio uit Vigevano (Italië). Hij won de Museumtrofee en eveneens een bedrag van 500,-. Het jury rapport merkt hierbij op: "De conse quent doorgevoerde lijn in zijn twee, doch heel verschillende kinderschoen tjes, zou even waardevol zijn voor da mes en herenschoenen. Ook hier is het de tot in de perfektie doorgevoer de oorspronkelijkheid en eenvoud die deze twee schoentjes de prijs ten vol le doen verdienen". Charles Bergmans uit Waalwijk won de derde prijs, een gouden medaille met 250,-. Met zijn enkellaarsje be wijst hij dat hij verder kijkt dan de voeten en rekening houdt met de al- gemeene modetendenzen. Kleur en materiaal zijn bijzonder decoratief voor dames,heren en kinderen.De drie overige prijzen waren voor R. Saun ders uit Norwich, Engeland met een damesschoen, de Zwitser Karl Karpf met een herenschoen en de Tillburger Ad Mols met een leuk ontwerp voor een vrijetijdsschoen. L. van Overdijk uit Vlijmen kreeg nog een eervolle vermelding. De bekende Nederlandse mode-ont werper Frans Molenaar, die zijn vi sie gaf op de modische aspecten, vond de ingezonden modellen weinig af gestemd op de komende mode. Naar zijn mening is bij een snel wisselen de mode de behoefte aan samenwer king tussen de mode- en de schoen ontwerpers bijzonder groot. De com municatie tussen mensen die mode maken moet volgens hem verbeterd worden. Molenaar dacht hierbij aan een workshop. Hij vond dat er in de ontwerpwedstrijd meer lijn gebracht moet worden, door de ontwerpers 'n collectie te laten maken. Het modebeeld besprekend verwacht te Frans Molenaar dat èr deze zo mer veel sandalen ook met beenrie- men, gedragen worden. In maxi voor de zomer gelooft hij niet. In de Win termode zal volgens hem de laars 'in' zijn. Ook hij vond het jammer dat er weinig damesschoenen waren inge zonden. Frans Molenaar deelde de mening van de jonge Waalwijkse ont werper Charles Bergmans, dat de mo dellen ongeacht of ze in produktie worden genomenin ieder geval wel een aanknopingspunt vormen voor de komende schoenenmode. -Qxcluóiéve c^erenkledlng WAALWIJK Enkele beelden van het Schoenencentrum Nederland dat zondag open gaat. Links boven een deel van de stand van Bloch Stibbe-Hollandia uit Waalwijk. Daarnaast de stand van Léon Pare uit Kaatsheuvel, met direk teur Vesters achter de "bar". Links onder de stand van Pimlico, kinderschoenen en lederenkleding uit Waal wijk. Rechts onder tenslotte een beeld van de ingezonden ontwerpen voor de Internationale Schoenontwerp wedstrijd. De tcho v&n het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO"

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1