waaLwi]kse en langstRAAtse couRAnt Arbeidsmarkt in Gewest Waalwijk van G.A.B. minder gespannen Echo-kruiswoord puzzel \oCa, mpe j dCampe Christelijke Besturenbond Sprang-Capelle wil één protestant christelijke lijst Dankzij De Echo op vakantie naar f 50,- goedkoper Italiaanse Rivièra Keukencentrum Langstraat Nieuw waterschapshuis «Maas- en Diezepolders» in Nieuwkuyk VRAAG NAAR BUITENLANDSE WERKNEMERS BLIJFT GROOT BIJ DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Schoenindustrie Vraag neemt af, aanbod stijgt Vraag en aanbod *s Reële cijfers Aantal verkeers doden was in 1969 minder dan voor gaande jaren i v in Tilburg Honcbm M Wordt olie van Alaska met super- tanker-onderzeeër naar V.S. vervoerd? een fiets by TOON AARTS AR en CHU kiesver enigingen niet akkoord Verdeling Niet akkoord DONDERDAGAVOND 12 MAART 1970 93e JAARGANG No. 21 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent tcho van het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Hoewel de vraag naar arbeidskrachten'nog groot is, ko men de tekenen van verzadiging van de arbeidsmarkt duidelijk naar voren. Dit blijkt uit het overzicht1dat het Gewestelijk Arbeidsbureau te Waalwijk over de maand februari verstrekt. Als men de categorie minder geschikten minder validen buiten beschouwing laat dan valt 'met name in de groep schoen-leder en de groep handel een kleine stijging van het aanbod waar te nemen, terwijl ook, de vraag in deze 'sectoren afneemt. De sanering in de schoenindustrie is er ook de oorzaak van dat het inkomend pendelover schot wat afneemt, terwijl er meer aanvragen komen voor werktijdverkor ting. Direkteur A. Maas van het GAB tekent hierbij u>el aan dat van deze vergunningen weinig gebruik wordt gemaakt. Overigens blijft de vraag naar bui tenlandse werknemers groot. In fe bruari kwamen er 114 aanvragen bin nen voor 60 Marokkanen, 9 Turken en 75 Joegoslavische meisjes. Deze buitenlandse werknemers zijn voorna melijk voor de leder- en de conser- venindustrie. Van GAB zijde is men verheugd dat er veel zorg wordt be steed aan de huisvesting van deze buitenlanders. Vooral de Joegoslavi sche meisjes worden uitstekend bege leid. Ook de Stichting Bijstand Bui tenlandse Werknemers Waalwijk c.a. doet in deze goed werk. De heer Maas haalde tijdens de maan delijkse persconferentie ook de pro blematiek van 'het agglomeraat De Langstraat aan. Hij wees in deze op de sanering in de (bedrijfstakken schoen en leder. Opvallend is volgens hem de grote vloeibaarheid van de ar beiders. Noordelijk Noord Brabant ondersoheidt zich volgens hem van het zuidelijk deel van Midden Brabant, doordat er hier minder werkloosheid is. Deze streek vraagt volgens de GAB-direkteur dan ook een aparte benadering. "Natuurlijk blijft het GAB de vesti ging van nieuwe industrieën in de Langstraat toejuichen. Wel zal het accent hieribij op niet-arbeidsintensie- ve bedrijven moeten liggen, terwijl de voorkeur ook uitgaat naar kapitaals- intensieve bedrijven. De vestiging hiervan betekent een verbetering van de werkgelegenheid", aldus de heer Maas. Ten aanzien van de schoenindustrie merkte de heer Maas op dat de order positie verbetert, alsmede het nieuwe Schoenencentrum voor orders losma ken. Enkele bedrijven hebben grote Russische orders gekregen. Het door de Kamer van Koophandel, Stadsge west Waalwijk en Arbeidsbureau in gesteld structuuronderzoek is in de laatste fase van behandeling. Het ge geven rond de arbeidsmarkt hoopt men binnenkort in een rapport samen te kunnen vatten. Wie de statistiek van de maand fe- Horizontaal: 2 oud letterkundig werk; 5 rivier in Duitsland; 9 opschik; 10 wallekant; 12 vruchtbare plaats; 13 beletsel; 14 cppervlaktemaat; 15 bergplaats; 17 naschrift (afk.); 19 stofmaat; 20 ste vige wandeling; 23 unieke; 24 mu ziekstuk voor koper; 28 vriend schapsverdrag; 32 zoals de akten getuigen (afk. Lat.); 34 meisjes naam; 35 pret; 37 oude vreemde munt (afk.); 38 stofmaat; 39 gods dienst (afk.); 40 duur van eb en vloed; 41 onmeetbaar getal; 42 hei- l'ge (afk.); 43 idem( afk.); 44 zang- noot; 45 grote bijl; 47 voegwoord; 49 eerwaarde heer (Lat. afk.); 51 cijfe ren; 54 aziaat; 57 jong dier; 58 berg plaats; 61 ambtshalve (Lat. afk.); 62 afstandsmaat (afk.); 63 venster; 65 duits voegwoord; 67 op de wijze van; 68 telwoord; 69 herkauwer; 72 overal; 73 verdedi gingswerk; 74 karakter. Verticaal: 1 lekkernij; 2 land in Europa; 3 be drukking; 4 als eerder (afk.); 5 dubbelklank; 6 treuzelen; 7 eer; 8 zijrivier van de Donau; 11 deel van Amerika (afk.); 15 hefwerktuig; 16 *-paanse titel; 18 spoedig; 19 insec teneter; 21 voorzetsel 22 paar; 25 wereld; 26; zangnoot; 27 jongens naam; 29 plaats in Duitsland; 30 ti tel (afk.); 31 vlekkenwater; 36 eveneens; 43 land in Azië; 44 lid woord; 45 in het jaar; 46 menselijk geluid; 48 deel van de bijbel (afk.); 50 grote groep mensen; 52 liefko zing; 53 voordien, vroeger; 55 grote vloot; 56 oosterse titel; 59 meisjes naam; 60 brandstof; 63 advies; 64 godheid; 66 bevestiging; 70 rang in het leger (afk.); 71 voorzetsel. De oplossing van de Echo-kruis woordpuzzel van de vorige week luidt: Horizontaaal: 1 kussen; 6 laster; 11 ontuig; 13 on; 15 paling; 18 n.s.; 20 tot; 21 r.i.; 22 ed; 23 bestuur; 25 tre de; 27 irene; 29 es; 31 u.s.a.; 33 en; 34 ein; 35 tiran; 37 tussen; 40 eg; 41 een; 42 ie; 43 op; 44 ort; 46 ar; 47 denken; 50 ereis; 52 rel; 54 ga; 55 boa; 57 ge; 58 aneta; 61 ovaal; 63 trataar; 65 pa; 66 de; 67 iet; 68 1.1.; 69 teller; 71 ei; 73 setter; 75 orkaan; 76 patent. Verticaal: 2 uil; 3 sonde; 4 eng; 5 n.t.; 6 lisse; 7 a.g.; 8 to; 9 entree; 10 sproet; 12 une; 14 streng; 16 ai; 17 ierland; 19 ruine; 23 bestek; 24 ur; 26 du; 28 nietig; 30 sieren; 32 au; 33 esp; 36 re; 38 sonoor; 39 normaal; 42 ina; 45 re; 46 arabië; 48 egard; 49 eb; 51 sedert; 53 letter; 56 a.v.; 59 ta; 60 falen; 62 apert; 64 alt; 66 de; 69 tea; 70 lijn; 72 ik; 73 s.a.; 74 t.p. bruari overziet constateert een afna me van 101 personen. Een admini stratieve correctie in de groep min- der-geschikten/minder validen bete kende een afname van 95. Deze werk nemers zijn, zeer tot hun tevreden heid, vast in een projekt ingedeeld, waaraan ze al twee of meer jaren werken. Het aanbod nam iets toe fix de groepen schoen-leder en handel. Het totale aanbod bedraagt 457 te gen 558 in januari. Ook de vraag nam af, namelijk van 1062 in januari naar 1085 in febru ari. Minder vraag naar arbeidskrach ten was er in de schoen- en lederin dustrie (maar toch altijd nóg 360), de groepen handel en overige beroe pen. Het reëel voor het bedrijfsleven be schikbare aanbod is echter veel ge ringer dan de maandstaat doet ver moeden. Trekt men van dit aanbod van 455 namelijk de minder-geschik ten en minder validen, alsmede de jeugdigen en de seizoenwerklozen (105) af, dan blijft er een reëel aan bod van 155, waarvan dan nog 70 personen ouder zijn dan 50 jaar. De geregistreerde vraag na aftrek van jeugdigen (360) blijft 670 volwasse nen. In procenten uitgedruk komt het ge west Waalwijk goed voor de dag, na melijk 1,9 pet, tegen 2,2 in Neder land en 2,7 in de provincie Brabant. Voor Tilburg is dit percentage 3,3, voor Breda 2,6 en .voor West Brabant met dë proMeemkem Etten zelfs 7,3. De heer Maas heeft goede hoop dat de werkloosheid nog meer zal afne men. Het Centraal Plan bureau ver wacht namelijk een daling van 10 pet. en dat betekent dat ook het percenta ge in het gewest Waalwijk nog verder zal dalen. Bij de behandeling' van de begro ting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer werd door een van de parlementariërs bekend ge maakt, dat voor het eerst sinds ve le jaren het aantal verkeersdoden in 1969 lager was dan in het jaar /daarvoor. Tot nu toe was er steeds sprake van een stijgende lijn, doch met genoegen kan men nu constate ren dat in 1969 er een daling is in getreden. Tegenover dit verheugende ver schijnsel staat echter wel, dat het -.antal gewonden ten gevolge van verkeersongelukken met ongeveer 3000 is gestegen! Bij deze berichten maakt het Ver. bond voor Veilig Verkeer wel en kele kanttekeningen, die ons opti misme zullen matigen. Ten eerste is het in het verleden al eens eerder VOORajouren, stoppen, plisseren VOORrepareren, inkorten, borduren VOORstofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Alaska is een bijzonder belangrijk oiiegebied en wel speciaal voor de Verenigde Staten en Canada. Het transport van de olie van de west kust naar de oostkust is een moeilij ke zaak, zeker nu de verwachtingen bijzonder gunstig met betrekking tot verdere uitbreiding van de aard oliewinning ip Alaska. De olie transporteren via het be kende systeem van de pijpleiding is een zeer kostbare zaak en in de Verenigde Staten zoekt men naar stig naar een efficiëntere oplossing. Het ziet er naar uit, dat de aard olie in de toekomst door middel van supertankers die onder het ijs in het poolgebied doorvaren, van west inaar oost zal worden overgebracht. Enkele Amerikaanse onderzeeboten met atoomaandrijving hebben be wezen dat dit zonder meer mogelijk is en nu koestert men in de V.S. plannen om supertankers, voorlo pig rond 170.00& ton te bouwen, die door middel van aandrijving via kernenergie, geladen met olie voor het transport onder het ijs kunnen zorgdragen. Deze tankers krijgen een lengte van niet minder dan 275 meter, een breedte van 43 meter en een hoogte van 26 meter. Toch zul len deze giganten nog een snelheid •van 18 knopen kunnen bereiken. Wanneer deze vorm van transport bevalt gaat men tankers bouwen van rond de 300.000 ton. Maar daar moeten eerst nog werven voor wor den gebouwd. BLIJF FIT EN JONG Koop Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 SPRANG-CAPELLE - In een brief gericht aan de besturen van de plaat selijke Christelijk Historische en Anti-Revolutionaire Kiesvereniging heeft het bestuur van de Christelijke Besturenbond Sprang-Capelle haar ziens wijze in verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen naar voren gebracht. Het bestuur van de Chr. Besturenbond betreurt het daarin dat naar het vernomen heeft niet mogelijk is met één gezamenlijke candidaten- lijst uit te komen, omdat het meent dat men naar één prot. Christelijke par tij moet, evenals zulks bij de vakbeweging (het CNV) en bij de radio (de NCRV) het geval is. Het bestuur van de Chr. Besturenbond adviseert de besturen der kiesverenigingen zich hierover nader te beraden, daar de meer dan 800 christelijk georganiseerden in Spang-Capelle deze gang van zaken niet begijpen en vooral haar jeugdleden deze beslissing niet accep teren. voorgekomen, dat er sprake was van een daling, doch in de daarop volgende jaren kwam er weer een flinke stijging, dus mogen we niet menen dat nu de victorie gekomen is en dat we de verkeersellende on der de knie beginnen te krijgen. Een indicatie in die richting is ove rigens al, het gestegen aantal ge wonden. Optimisme met mate dus! In de brief wordt voorts medegedeeld dat in de kring van de Besturenbond gevraagd werd of het niet noodzake lijk was met een eigen lijst uit te ko men. Wat de AR Kiesvereniging be treft heeft het bestuur daarvan zich over de brief van de Chr. Besturen bond beraden, hoewel men van me ning was dat de brief wat de AR Kiesvereniging betrof, aan het ver keerde adres was gericht. Ter infor matie van het bestuur van de Chr. Be sturenbond heeft de AR Kiesvereni ging onder meer het volgende geant woord: Evenals voor vier jaar, heeft het bestuur van de AR Kiesvereni ging zich vroegtijdig tot het bestuur van de plaatselijke CH Kiesvereni ging gericht, om tot het uitkomen met één prot. christelijke lijst bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te komen. Daartoe werd op 25 juni 1969 een samenspreking tussen de besturen van de beide kiesverenigingen gehouden, waarop in beginsel tot samenwerking werd besloten, op voorwaarde dat de OH de plaatsen 1, 3, 5 ,7 enz. op de candidatenlijst zouden bezetten en de AR de plaatsen 2, 4, 6. enz., terwijl eventueel open te vallen plaatsen door candidaten van de betrokken kiesver eniging zouden worden ingenomen. De besturen kwamen daarbij eveneens overeen dit voorstel tot samenwer king op de 'ledenvergaderingen die daartoe zouden worden belegd, te ver dedigen. Op 28 oktober vergaderden beide kiesverenigingen over deze samen werking in Zidewinde, nadat de OH in een vroeger belegde ledenvergade ring niet tot een besluit was kunnen komen. Op verzoek van de CH-voor- zitter werd over de samenwerking in een gezamenlijke bijeenkomst gespro ken. Hoewel van AR-zijde algemeen krachtig werd aangedrongen op een gezamenlijk optrekken, was men van CH-zijde beducht dat één lijst zetel verlies met zich mee zou brengen. Het CH-bestuur verdedigde het vol- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De vakantie-aanbieding van De Echo van het Zuiden blijkt ook dit jaar weer een succes te zijn. Al verschillende abonnees hebben de bon afge haald waarop men een korting van 50, - per per soon krijgt op de 15-daagse vakantiereis naar Laigueglia aan de Italiaanse Riviera De vertrekdata van deze "Echo-reis" zijn 16 mei (Pinksteren) en 23 mei. Ook dit jaar brengt De Echo deze vakantiereis weer in samenwerking met Trans Europa en Ruys Co. Uit het programma van Trans Europa is de 15 daagse vlieg reis naar Laigueglia (nabij Alassio) aan de Italiaanse Riviera gehaald. Al voor f 375, - kan men deze geheel verzorgde reis boeken. Bij de reissom is met uitzonde ring van de luchthavenbelastingt alles inbegrepen, tot zelfs een volledige reisverzekering. Zowel voor de reis van 16 mei (terug 30 mei) en van 23 mei (terug 6 juni) kan men kiezen uit twee hotels. Voor 375, - (werkelijke prijs in de Trans Europa reisgids: 425, - krijgt men een kamer in Hotel Del Golfo, een modern hotel dat op slechts 50 meter van het strand ligt. Voor f 446, - (prijs in de reisgids: 496,50) is men te gast in Hotel Bristol, een uitstekend hotel gelegen aan strand en boulevard. Wie voor deze speciale reis wil boeken moet eerst bij De Echo één of meerdere waardebonnen van 50, - halen. Bij Ruys Co., St. Jansplein-hoek Grotestraat in Waalwijk kan men dan voor de speciale Echo-prijs boeken. Laigueglia ligt aan de Middellandse Zee, enkele kilo meters beneden Alassio, dicht bij het Vorstendom Mo naco. Het is een karakteristiek plaatsje, dat zich tot een badplaats ontwikkelde zonder de heerlijke sfeer te ver liezen, de ligurische dorpjes eigen. Het voortreffelijke zandstrand ligt slechts enkele meters verwijderd van de door bogen overspannen, nauwe straatjes. Het plaatsje is door een drie kilometer lange boulevard verbonden met Alassio. In de streek kan men prachtige wandelingen maken. Wie er meer over wil weien kan alle inlichtingen (en natuurlijk ook reis folders) verkrij gen bij Reisbureau Ruys Co., in Waalwijk. Iedere Echo-abonnee krijgt op de Ldigueglia reizen van 16 en 23 mei 50, - korting. 1 gens afspraak gedane voorstel tot sa menwerking in geen enkel opzicht en zonder tot overeenstemming te zijn gekomen, gingen de kiesverenigingen weer uiteen. Om aan het bezwaar van zetelverlies bij de CH tegemoet te komen, besloot de AR Kiesvereniging de vierde ze tel van de CH veilig te stellen en hen de plaatsen 1, 3, 5 en 6 aan te bie den, maar dat werd door de CH Kiesvereniging niet geaccepteerd en op een later door de CH belegde le denvergadering werd besloten niet met een gezamenlijke prot. chr. lijst, maar zelfstandig aan de verkiezingen deel te nemen, waarvan de AR Kies vereniging mondeling en bij brief van 21 februari 1970 eerst schriftelijk in kennis w|rd gesteld. Een poging van de besturen van CH en AR om ook de plaatselijke SGP in de samenwer king te betrekken, had intussen even eens gefaald. Van de zijde van de SGP werd enkel mondeling meege deeld dat men zulks in SGP-kringen toch niet wenste. Met een zelfstandige lijst uitkomen, waarover de Ohr. Besturenbond in haar brief repte, werd door de AR Kiesvereniging als een inconsequen tie gezien ten opzichte van de doel stelling van het bestuur van de Chr. Besturenbond, daar er dan immers een partij zou bijkomen, inplaats van bij samengaan verminderen. VOOR COMPLETE KEUKEN-INTERIEURS GROTESTRAAT 142 WAALWIJK Telefoon 04160-5117 Met ingang van maandag j.l. is er voor het Waterschap De Maas- en Diezepolders in de Oostelijke Lang straat een ander waterschapshuis beschikbaar gekomen. Het pand Nieuwkuyksestraat 36 - voorheen riante woonruimte biedend aan een gezin- te Nieuwkuyk is in de afgelo pen maanden voor de nieuwe be stemming ingericht. Voor het perso neel van het waterschap is daarmee een einde gekomen aan de abomina bele huisvesting aan de Meliestraat te Vlijmen. Deze behuizing is in de loop der jaren met het groeien van het waterschap veel te klein gewor_ den. Daarnaast stond de groei van het personeelsbestand ook niet stil. In het verbouwde en aan zijn nieu we bestemming aangepaste ge bouw in Nieuwkuyk is er nu voor cjlk van de afdelingen zoveel ruim te, dat men voor vele jaren vooruit kan.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5