waalwijkse en Lanqstcaatse coucant Economische taakstelling een van meest dringende zaken in Dongemond-gebied KOFFIEMELK 98 ct. supermarkt „Opdat zij met ere mogen rusten" Financiële positie gemeente Waspik wordt ieder jaar iets beter STRUCTUURPLAN DONGEMOND GEEFT BEELD VAN TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING DE OORLOGSGRAVENSTICHTING COMMISSIE GAAT SUBSIDIES BESTUDEREN Dongemondraad kreeg structuurplan vanmorgen aange boden CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 RODE KOOL SLAVINKEN 89 ct. Zware KROPSLA 1 Literfles WAALWIJK- DRUNEN Centrum Recreatie Spoorlijn Taakstelling Economie Groei Werk verdient ons aller steun en belangstelling Herinnering Discussie over vervoer-vergoeding voor ambtenaren Krotopruiming Vragen Graven over de wereld heel Scheepswerf MAANDAG 16 MAART 1970 93e JAARGANG No. 22 Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) f 1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze versslaggever) WAALWIJK - De leden van de Dongemondraad, die vanmorgen op het raadhuis van Geertruidenberg in vergadering bijeen waren, hebben ken nis genomen van het voorlopige ontwerp van een structuurplanj dat is sa mengesteld door een werkgroep. Het gebied van het Samenwerkingsor gaan Dongemond is gelegen aan de noordrand van Noord-Brabant enom- van de gemeenten Geertruidenberg, Made en Drimmelen, Raamsdonk en de kern Hank Gemeente Dussen). Het gebied is eerst het afgelopen decen- Het structuurplan dat door de Don gemondraad zal worden vastgesteld is gebaseerd op de nieuwe wet op de Ruimtelijke Ordening. Het structuur plan - nieuwe stijl - is een ontwik kelingsplan waarin de verschillende facetten van de toekomstige ontwik keling van de samenwerkende ge meenten op elkaar zijn afgestemd en waarin de ruimtelijke consequenties voor wat langere tijd zijn vastgelegd. Het structuurplan geeft een beeld van de mogelijke toekomstige ontwikke- DINSDAG y2 KILO grote zak, panklaar 59 ct. WOENSDAG y2 KILO panklaar, per zak 49 ct. DONDERDAG 2 STUKS per stuk 29 ct. bij 15,boodschappen EM-TE nium uit een sterk isolement verlost, waardoor nu een oriëntatie en ont wikkeling in ruimer kader mogelijk is geworden. Juist door het isolement heeft de economische ontwikkeling weinig kansen gehad. De nieuwe ver keersverbindingen in noord-zuid en oost-west richtingen hebben het ge bied een uitstekende ontsluiting gegeven. Tot de belangrijkste taak van de Dongemondraad behoort de vaststelling van een strucuurplan voor het ge bied van de Dongemond. ling voor een langere termijn dan waarvoor de bestemmingsplannen worden opgesteld. Bij het opstellen van het structuur plan Dongemond is ook rekening ge houden met de streekplannen. De uit gangspunten van het ontwerpstreeh- plan West Brabant stemmen in grote lijnen overeen met de gedachtengang in de Dongemond. Hierover schrijft men dat de industrieterreinen in de Dongemond als regionaal worden aangemerkt en dat deze o.m. 'n funk- tie kunnen vervullen voor afgeleide industrie voor het Moerdijk-projekt. Parallel met de industrialisatie is voor de dubbelkern Geertruideniberg- Raamsdonksveer voorzien in een ont wikkeling tot sub-regionaal centrum. In de ruimtelijke structuering van het gebied is het gewenst tussen Donge mond en Oosterhout een bufferzone te handhaven, ten einde aaneengroei en van gebieden te voorkomen. In het Dongemondgebied zelf dient integra tie van de twee kernen Geertruiden berg en Raamsdonksveer te worden nagestreefd,, teneinde de tot-stand- koming van een gemeenschappelijk centrum te bewerkstelligen. Wanneer de Donge haar scheepvaartfunctie heeft verloren, worden hiertoe nieuwe mogelijkheden geboden. In het kader van de groengebieden en de agrarische ruimten dienen de grootschalige landbouwgebieden bij Made-Wagenberg en de omgeving hun specifieke functie te behouden. De Biesbosch vormt ruimtelijk met 'f Land van Heusden en Altena één ge heel. De Zuidwaard beeft een driele dige functie, nl. als natuurgebied, als recreatiegebied en als waterwinge bied te blijven gehandhaafd. Recrea tieve voorzieningen dienen te worden geprojecteerd langs de noord- -en oostrand en zuidrand van het gebied; studies ten behoeve van de recreatie ve inrichting zijn thans nog gaande. In de Biesbosch worden een drietal spaarbekkens ingericht; de uitvoering hiervan zal zoveel mogelijk moeten worden aangepast aan het karakter van het betreffende gebied. In het kader van de infra-structuur pleit het streekplan, in samenhang met de eerder te verwachten revalide- ring van de Langstraatlijn, voor spoe dige aanleg van de spoorverbinding Breda-Oosterhout-Dongemond, waar door een verbinding tot stand komt tussen Breda, Oosterhout, de Lang straatkernen en s-Hertogenbosch. Tot zover het streekplan. In het structuurplan wordt ook een beschrijving van de meest gewenste ontwikkeling gegeven. Zoals reeds is vermeld is een van de belangrijkste doelstellingen van de Dongemond te profiteren van de mo gelijkheden die het gebied gébodten worden door de verlossing uit het iso lement. Het isolement heeft mede ge zorgd dat de economische groei traag was en de gehele werkgelegenheids ontwikkeling gering. Doordat het ge bied goede verbindingen heeft gekre gen in alle richtingen, ontstaan er nieuwe mogelijkheden die geleid heb ben lot een duidelijke demografische en economische taakstelling voor het Dongemondgebied zoals ze in het "Sociaal ontwikkelingsplan mond" geformuleerd zijn. Don ge- In hoofdpunten omvat deze taakstel ling: 1. De economische en sociale ont wikkeling van het gébied door de aanleg van een industrieterrein- project in de zgn. Domboschpol der. 2. Een algehele reconstructie van 't woon- en werkklimaat van 't Don gemondgebied door een stede- bouwkundige herstructuering van dit gébied. 3. Het kernpunt hiervan is gelegen in de vorming van een nieuw ste delijk centrum in het centrale ge bied van de Dongemond, waarin de kernen Geertruidenberg en Raamsdonksveer tot een nieuwe eenheid worden samengevoegd. 4. Ten béhoeve van de ontwikkeling van het gebied moet worden gere kend op 'n inwonertal van 68.000 in bet jaar 2000. Met in achtne ming van de eigen groeikracht van het gebied, die gesteld kan wor den op ruim 12.000 in de periode 1970-2000, zal een extra injektie nodig zijn van 30.000 personen om het gestelde maximum te be reiken. 5. Naast het nieuw te creëren cen trum Geertruidenberg-Raams- donksveer zal de gemeente Made en Drimmelen een belangrijke woon- en recreatiefunctie moeten vervullen, terwijl een soortgelijke functie wordt toegekend aan Hank en een agrarische functie aan Raamsdonk. In deze punten is kernachtig de meest gewenste ontwikkéling geformuleerd waaraan in het structuurplan vorm wordt gegeven. De economische taak stelling kan als een van de meest dringende zaken in het Dongemond gebied beschouwd worden. Vanaf het begin van de oprichting van het Sa- menwerkgingsorgaan Dongemond als ook bij de werkgroep die het struc tuurplan voorbereidde heeft de pro jectie van een groot industrieterrein een zeer belangrijke rol gespeeld. De ze projectie heeft een wettelijke basis gevonden in het bestemmingsplan Dombosch I dat inmiddels goedge keurd is door Gedeputeerde Staten en waarvoor een begin is gemaakt met de uitvoering. Dit industrieter rein kan profiteren van de optimale combinatie van transportmogelijkhe den en tevens een functie vervullen geënt op de nationale doelstellingen van decentralisatie van industrie uit de randstad naar nieuwe regionale concentratiepunten met optimale ont wikkelingskansen. Het structuurplan biedt mogelijkhe den het centrale gebied van de Dcm- gestad te ontwikkelen tot een goed woon- en werkgebied waarbij de ker nen Geertruidenberg en Raamsdonks veer tot een eenheid kunnen uitgroei en, ondanks de belemmeringen in de vorm van hoogspanningsleidingen, spoorlijnen, de rivier de Donge e.d. Nabij de Keizersdijk kan een nieuwe centrum ontwikkeld worden, dat de huidige centra van Geertruidenberg en Raamsdonksveer tot een geheel zal maken. Dit centrum zal tevens een functie vervullen voor de kernen Ma de, Drimmelen, Raamsdonk en Hank. Deze kernen zullen onder invloed van de economische ontwikkeling een be langrijke woonfunctie kunnen vervul len voor het Dongemondgebied, als mede 'n belangrijke recreatieve func tie door de mogelijkheden die daartoe in de Biesbosch gelegen zijn. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Op 5 mei zal Nederland het feest van de bevrijding met extra luister vieren, omdat dit voor de 25e maal kan geschieden. Dij alle blijdschap mag echter nimmer worden vergeten, dat in de tweede wereldoorlog zovele Nederlanders zijn omgekomen. De Oorlogs gravendienst vestigt in dit verband de aandacht op haar arbeid ter na gedachtenis van de vele duizenden landgenoten die de bevrijding niet hebben mogen beleven. De Oorlogsgravenstichting - die onder bescherming staat van Konin gin Juliana - heeft als belangrijkste ta^k de verzorging van de Neder landse oorlogsgraven, waar ter we reld ook gelegen. De herdenking van de slachtoffers, wier laatste rustplaatsen niet aanwijsbaar zijn, heeft gestalte gekregen in de vorm van een serie gedenkboeken waarin allen, naam voor naam, zijn ver meld. Daarnaast worden ten dien ste van de nabestaanden nog vele andere activiteiten ontplooid. Twee oorlogsbegraafplaatsen in Nederland staan rechtstreeks onder het beheer van de Stichting: het Mi litair Ere veld Grebbeberg en het Ereveld Loenen. Het Ereveld Greb. beberg is de laatste rustplaats van de in de strijd om de Grebbestelling in mei 1940 gesneuvelde militairen. Er bevinden zich thans 442 uitslui tend Nederlandse graven, voorna melijk van het 8e, 10e en 22e Regi ment Infanterie. Op het Ereveld Loenen - in 1949 door wijlen Koningin Wilhelmina geopend - bevinden zich te midden van 'n typische Veluwse begroeiing van vliegdennen, jeneverbessen,ber. kenstoelen, eikestruiken en heide de graven van 2200 oorlogsslachtoffers, v/elke voor een deel vanuit Duits land naar Nederland zijn overge bracht. Onder hen bevinden zich ge. sneuvelde militairen, verzetslieden, omgekomenen in concentratiekam pen, alsmede slachtoffers van de ar beidsinzet. De graven liggen in ge bogen rijen langs de paden en vor men mede door de eenvoudige graf inrichting van liggende stenen, één geheel met de natuur. In een eenvoudige van rondhout opgetrokken kapel bevindt zich het door Koningin Wilhelmina geschon- WASPIK Langzaam aan wordt de financiële positie van de gemeen, te Waspik iets beter. Bij een toelichtng op enkele begrotngswijzigingen bleek dat de rekening 1968 een batig saldo had von 14.557,-, waar 'n tekort van 46.500,- was geraamd. De verbetering ontstond voorname lijk door een verhoging van de aanvullende uitkeringen uit 's rijks kas. Ook de rekening '69 ontwikkelde zich in gunstige zin zodat, aldus burge meester Welling, een kleine kans bestaat dat we op eigen benen kunnen gaan staan als we een nieuw belasting gebeid toegewezen hebben ge kregen. Dat G.S. wel begrip voor onze positie heeft moge blijken, zo stelde de voorzitter nog, uit het feit dat we toestemming hebben gekre gen om de reconstructie Schotse Hooglanderstraat le deel voor 47.500 ter hand nemen. Een onderdeel van het agenda punt Algemene salarisverordening leverde nogal wat discussiestof. Te gen het advies van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel stelde het college van B. en W. voor de vergoedingsbedragen voor het ge bruik van eigen vervoermiddelen in diensttijd, in '67 vastgesteld op 70,-, 240,- en 500,- gulden, resp. voor het gebruik van een eigen fiets, brom mer en auto, niet te verhogen om dat in de gemeente Waspik daarvan NIET zeer intensief gebruik wordt gemaakt. De heer J. van Dongen, gesteund door Th. Smits, stelde voor de be dragen, door de Kabo genoemd, resp. /84.-, ƒ360,- en 750,- te handhaven. De heer Kools achtte overleg met het gemeemtepersoneel in deze wenselijk. Zonder inspraak aan dergelijke secundaire arbeids voorwaarden tornen was hem te autoritair. Een tussenvoorstel van de heer J. van Hooren, 80,-, 300,- en 600,- kreeg tenslotte de meer derheid 6-5 van de heren de Bont, Kamp, Kantors, Wassenberg en Kools. Om de gemeentesubsidies voor het komend jaar aan instellingen en verenigingen naar behoren te kun- regelenen stelde de raad op advies van B. en W. een commissie ad hoe in. Het bestuderen van deze mate rie werd toevertrouwd aan de he ren Kools, Kanters en de Bont. In het kader van de krotoprui ming kocht de raad de panden Veer- straat 6, 8, 10, 12, 14 en 58 aan voor 25.00,- elk. De ondergrond zal overeenkomstig het bestemmings plan als openbaar groen worden ge bruikt. Voor 19.830,- kocht de huurder-bewoner de woningwetwo ning Julianastraat 1 aan, mei daar naast nog een aantrekkelijke subsi dieregeling. Jammer dat niet meer bewoners van dergelijke woningen gebruik maken van deze unieke ge legenheid in het bezit te komen van huis met grond tegen een der gelijke prijs, aldus de heer Welling De verordening tegemoetkoming vervoerskosten scholieren werd aan de nieuwe wettelijke bepalingen van de Mammoetwet aangepast. Voor de rondvraag stelden de he ren Kools, Kanters, v. d. Wassen berg en De Bont een zestal vragen. Zij hadden betrekking op 1 aanvul lende sociale voorzieningen voor arbeiders in sociale werkplaatsen. 2. de vorderingen bij de nieuwe op zet van de woningbouwverengng. 3 het exploitatietekort van de school ken „Wandbord Engelandvaarders" dat eens hing in 't Londense tehuis Oranjehaven". Op dit wandbord, dat als opschrift draagt „Ter herin nering aan de Engelandvaarders, die hun leven lieten voor Koningin en Vaderland" zijn de namen gegroe peerd van hen die zijn omgekomen op de oorlogsvelden en van diege nen die stierven op weg naar de vrijheid. Ook bevindt er zich een urn met asresten uit het concentra tiekamp Buchenwald. In een monument ter nagedachte, nis van de Nederlandse slachtoffers die zijn omgekomen in het concen tratiekamp Natzweiler bevindt zich een rotsblokje uit de steengroeve waar de gevangenen gewerkt heb ben. Ook is hier een urn met aarde van de executieplaats. In Loenen vinden nog regelmatig herbegravin gen plaats van stoffelijke resten die elders voor ruiming in aanmerking komen. De Stichting voorkomt hier door het verloren gaan van stoffe lijke overschotten van Nederlandse oorlagsslachtoffers. De Stichting verzorgt deze twee erevelden. Daarnaast controleert men 20.000 graven elders in Neder land. Andere landen waar men gra ven verzorgt zijn in diverse Europe se landen, zoals Duitsland, Frank rijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, Rus land en in Amerika, Autralië, langs de kusten van Afrika, in Indonesië en Thailand, in Hongkong, Singapo re en in Canada. Deze arbeid - ter nagedachtenis van onze landgenoten die de bevrijding niet hebben mo gen beleven - verdient ons aller steun en belangstelling. „Opdat zij met ere mogen rusten". De Hooght. 4 de toekomst van de scheepswerf. 5 de gebezigde normen bij het verlenen van bouwvergun ningen. 6 de gemeenschappelijke se- geling intercommuniaal financie ringsfonds in Brabant ter bevorde ring eigen woningbezit. Met betrekking tot de bouwver eniging stelde de voorzitter dat met de nieuwe opzet gestadig vordering wordt gemaakt. Het exploitatie te kort van De Hoogh bedroeg 2.527,91 gulden. Als de juistheid van de cij fers vaststaat zal deze zaak volgens afspraak worden afgehandeld. De vergoeding aanpassingswerken scheepswerven i.v.m. de afsluiting van het Haringvliet is voor de scheepswerf te Waspik nog niet der mate duidelijk dat de directie al kan beslissen over aanpassing, li quidatie of verplaatsing. Het initia tief van 36 gemeenten in Brabant te komen tot oprchting van een spaarhypotheekfonds moet nog na der worden uitgewerkt. Er is nog geen bestuur en nog geen spaarre- gelement. De heer van Hooren in formeerde naar de mogelijkheid bouwplan Noord te wijzigen om daardoor het huidige oefenterrein van de ponyclub als bouwgrond aanlokkelijker te maken. Ook het colleg van B. en W. had hierover al overleg gepleegd met de stedebouw- kundige. Met betrekking tot 'n 2e vraag van de heer van Hooren zei burgemeester Welling dat een nieuw op te stellen uitbreidingsplan de aandacht en ook prioriteit heeft.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1