wAALwrjkse en LanqstRAAtse couRant Drunen krijgt sporthal mits bevolking f 40.000.- bijdraagt Machtsstrijd rond de economie VOOR DE KOMENDE MAANDEN HEEFT DE STUURGROEP VEEL AKTIES OP HET PROGRAMMA Gemeente Drunen heeft financiering sporthal rond TOPPER KUNSTBOETIEK 't STALLETJE Wijnfeest Loterij indeling van Subsidies Noodzakelijk Thermometer Israël bezorgd over uitblijven vlietuig- Bevering ■^rrrrz. Met de bouw aan Pr. Hendrikstraat wordt in augustus begonnen Stuurgroep Sportaccommodatie een fiets TOON AARTS A©W naar peil minimumloon Kamer aanvaardde vrijer huisvestings beleid van Schut Stationsstraat 115, Waalwijk DONDERDAGAVOND 19 MAART 1970 De tcho 93e JAARGANG No. 23 van Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon "Kelen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Zuióen Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 j. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" Drie leidende Russische politici, waaronder Sjelepin, de grote vak bondsleider, en Soeslow, de grote partij theoreticus, hebben een aan val ingezet op de topleiding in de Sowjet-Unie. Zij stellen partij-secre taris Breznjev en premier Kosygin verantwoordelijk voor de slechte economische gang van zaken in de Sowjet-Unie. Dat is een zeer zware beschuldiging en wanneer deze po litici zich kunnen verzekeren van voldoende -steun in de Opperste Sowjet, dan kon dit wel eens bete- nen, dat de dagen van het tweeman schap Breznjew-Kosygin geteld zijn. Het is merkwaardig, maar inder tijd struikelde ook Chroesjtsjow over de economie. Sjelepin, die toen ai werd gezien als de kroonprins, werd echter door Breznjew gepas seerd. Deze zag in Sjelepin een zeer grote rivaal, dus zorgde hij er voor, dat in de loop van de laatste jaren Sjelepin wat minder macht kreeg en enkele belangrijke posities kwijt raakte Het is duidelijk, dat de 51- jarige Sjelepin wacht op een kans cm revanche te nemen, ja, om Breznjew van zijn „troon" te stoten en de leiding van de partij over te nemen. Evenals in een democratie zijn er verschillen van inzicht e.d. ook in de dictatoriaal geregeerde staat, maar in zo'n dictatoriaal geregeerde staat betekent strijd met verschil van inzicht e.d. ook meteen strijd om de macht. Nu is dat in een de mocratie in zekere zin ook wel het geval, maar in de dictatuur betekent een strijd om de macht tevens strijd om „persoonlijke macht" en over de hoofden van het Russische volk heen wordt er nu voor de zoveelste maal een strijd om de persoonlijke macht gevoerd. Dat was indertijd om de opvolging van Stalin, waarbij Chroestjtsjow triomfeerde en ver volgens wist de slimme Breznjew, Chroesjtsjow te laten struikelen op de slechte economische gang van za ken in de Sowjet-Unie. Het is name lijk zo, dat juist in het communisme, de ideale arbeidersstaat, er geen slechte gang van zaken in de econo mie kan worden getolereerd en daar viel Chroesjtsjow op. Het ziet er nu naar uit, dat Breznjew en met hem Kosygin op dezelfde wijze slachtof fers zullen worden van de minder prettige gang van zaken in de 'Sow- jet-economie. Het afgelopen jaar zijn de presta ties beneden de verwachtingen ge bleven en juist op het zeer zwakke punt, de landbouw, is er sprake ge weest van een zeer ernstige achter uitgang vergeleken bij het vorige jaar Breznjew heeft alles zien aanko men en reeds in december kwam hij openlijk uit voor de minder goede gang van zaken, waarbij hij tracht- e andere wapens uit handen te ne men, door zichzelf niet verantwoor delijk te stellen, doch bepaalde mi nisteries en de industrie. Men kan echter aannemen, dat de drie politici, die nu de aanval heb ben ingezet op de leiders, niet over één nacht ijs zijn gegaan, daarvoor lopen ze al te lang mee in de Rus sische politieke arena. Zij zullen zich waarschijnlijk vooraf al van voldoende aanhang hebben verze kerd en nu blijft de vraag, of het leidende tweemanschap kans ziet de aanval af te slaan. Daar valt nog weinig over te zeggen. De inzet is uiteraard niet alleen de economische gang van zaken in ie Sowjet-Unie, maar de gehele po litiek van de leding, die overigens n typisch Breznjewstempel draagt, be huidige leiders behoren nog tot de oude garde en gezien de opposi tie die momenteel in de Sowjet- Unie heerst, is het niet denkbeeldig, dat men in de Opperste Sowjet ook belang bij heeft dat er een wat jon gere leiding komt. Niet dat dit voor ce oppositie meer "vrijheid e.d. zou betekenen, maar een jongere leiding zou voorlopig misschien een blik semafleider kunnen zijn. Wat er zich in de komende weken 111 de Sowjet-Unie zal afspelen kan (Van onze verslaggever) DRUNEN - In augustus zal het aannemersbedrijf Van Amerongen uit Arnhem beginnen met de bouw van een sporthal aan de Prins Hendrikstraat in Drunen. Maardan moet ook de bevolking 40.000,- bijeen gebracht hebben voor het sporthalfonds. Met de bouw van de hal is een bedrag van ongeveer 1 miljoen gemoeid. Het ministerie van CuReMa en de Nederlandse Sport Federatie willen in totaal voor 325.000,- subsidies beschikbaar stellen, mits de Drunense bevolking toont ook 'n steentje te willen bijdragen. De Stuurgroep Sport hal Drunen, die akties onderneemt om de bevolkingsbijdrage op tafel te krijgen, is er van overtuigd dat de benodigde 40.000,- er komen. Met die gedachte in het achterhoofd kan dan ook gerust gesteld worden dat in augustus met de bouw wordt begonnen. De gemeente heeft immers een lening van 600.000,- rond, met de subsidies voldoende om te bouwen. Deze foto toont de plaats waar de sporthal wordt gebouwd. Achter dit benzinestation (richting Lips) aan de Prins Hendriksraat zal in augustus met de bouw worden begonnen. Het complex is groot, zodat de moge lijkheid aanwezig is om rond de sporthal ook velden aan te leggen. Dit is het ontwerp van de sporthal die in Drunen wordt gebouwd. De sporthal is voor Drunen een drin gende noodzaak. Met het gymnastiek onderwijs is het in deze gemeente treurig gesteld. De reden is. duide lijk: er zijn geen sportzalen. Het ge brek aan speelruimte is ook van ne gatieve invloed op de ontwikkeling van de sportverenigingen. Een op lossing voor dit sportprobleem ligt echter in het verschiet. Als Drunen een sporthal heeft kunnen zowel de scholen als de verenigingen naar har telust sporten. In de nieuwe sporthal kunnen over dag de leerlingen van de scholen uit Drunen en Elshout gymnastiekonder wijs volgen. In de hal kunnen twee klassen tegelijkertijd sport oefeningen doen. In de avonduren en in de week einden staat de sporthal ter beschik king voor de plaatselijke sportvereni gingen. Bovendien kunnen er sociale en culturele manifestaties plaats vin den. Hieruit blijkt duidelijk dat het van enorm belang is dat Drunen een sporthal krijgt. De stuurgroep Drunen heeft zich tot doel gesteld het verkrijgen van gelde lijke middelen uit de Drunense be volking. Men wil het gemeentebestuur straks 40.000,- overhandigen zo dat men er zeker van is dat de sub sidies van het ministerie van de N'SF worden verleend. De stuurgroep (be staande uit de heren G. J. Vissers, A. J. Pol, Th. Gelsing, J. van Beur den, A. J. Vernooy allen uit Drunen en C. van der Aa uit Elshout) stimu leert en coördineert de aktiviteiten die door de plaatselijke verenigingen worden ondernomen. De Drunense verenigingen steunen de akties voor de sporthal daadwer kelijk. Terwijl de grootste akties nog moeten komen is nu reeds een bedrag van ruim 10.000,- bijeen. De aktie- agenda vermeldt tal van evenementen. Zo is er 21 maart een rikconcours in Elshout, oip 1 april geeft de to neelvereniging ONA twee. uitvoerin gen voor de jeugd, op 4 april is er een balletuitvoering, op 30 april or ganiseert de judovereniging een rad van avontuur, houdt DAK een stra- tenloop en maakt de Harmonie Dru nen een rondgang waarbij gecollec teerd wordt. Begin mei is er dan een wedvlucht van de Vredesduif, terwijl het meis jeskoor Romantica tijdens de 'kerrnis- weekeinde van 17 en 18 mei 'n groot wijnfeest organiseert. In een nog na der te bepalen ruimte zullen dan een aantal bars worden ingericht en zal door een orkest voor de nodige stem ming worden gezorgd. Ook kan men dan van ballet, zang en accordeonspel genieten. De agenda vermeldt verder nog een rondgang van de Tirolerka- pel en een 'vlooienmarkt' van Quos Ego. De datum hiervan staat nog niet vast. In ieder geval heel wat evene menten. Als klap op de vuurpijl wordt er dan in mei een grote bliksemloterij ge houden. Het gaat hierbij om twee lo terijen die elk 1200 loten van f 2,50 omvatten. Elke serie heeft voor dui zend gulden aan prijzen. De loten worden verspreid via de verenigingen en zullen op één dag aan de man ge bracht worden. De trekking is Qp 30 mei. B. en w. hebben hiervoor al toe stemming verleend. De stuurgroep werkt verder nog aan twee "brief- akties" waarmee de f 40.000,- moet rond komen. Men heeft 500 Drune- naren een brief gestuurd met het ver zoek om een bijdrage. Daarnaast zijn 32 bedrijven (met 1400 werknemers) uit Drunen) gevraagd om een bijdra ge. De sporthal komt op een nu braak liggend stuk bouwgrond aan de Prins Hendrikstraat, ten oosten van het Fi- na-pcmpstation. De heer Pol, secre taris van de Stuurgroep, hoopt dat de terreinen rond de hal - die mo menteel nog in een gebied van de ruilverkaveling liggen - benut kun nen worden alls speelvelden. Dan wordt een groot sportcomplex ver kregen. Aan meer veldaccommodatie is ook behoefte. Het sportpark is te klein geworden. De nieuwe voetbal club FC Drunen bijvoorbeeld speelt de wedstrijden te Vlijmen. Bovendien kan dan ook voor de algemene voor zieningen van de hal gebruik worden gemaakt. Als direkt na de bouwvakvakantie met de bouw van de sporthal wordt begonnen 'hoopt men het complex in het najaar 1971 te kunnen betrekken. De bouw geschiedt door de firma v. Amerongen uit Arnhem, onder archi tectuur van het Bureau van Gestel uit Arnhem. Het ontwerp is voor Ne derland nieuw. De bouwcombinatie is momenteel wel in Arnhem bezig met een vergrote uitgave van bet ty pe dat in Drunen wordt gebouwd. De 'bouw zal ongeveer een investering van 1 miljoen gulden vergen. De hal die een grote spantoverkap- ping krijgt heeft een speelveldruimte van 25 bij 55 m., alsmede een kleed- accommodatie komt een restaurant, alsmede een zaal voor kleine binnen sporten, zoals tafeltennis e.d. Ook is hier een tribune die plaats kan bieden aan 500 personen. De hal heeft veel mogelijkheden. Zo kan er aangelegd worden: 1 tennisbaan, 3 volleybalvel- den, 9 badmintonvelden, 1 basketbal veld, 1 za a lh a nd'bal veld1 microkorf- balveld, 1 zaalvoetbalveld, 2 grote gymnastiekzalen door tussenwanden. De sporthal is ook geschikt voor sporten die men in Drunen nog niet kent, zoals boksen en worstelen. Na het aanbrengen van een vloerbescher mer kan de hal ook voor socialecul turele of muziekmanifestaties of ex positie worden gebruikt. ■Qxcluóieve ctyerenkleding WAALWIJK niemand zeggen, maar binnenska mers heeft men in het Kremlin op het ogenblik grote zorgen, dat staat wel vast. (Van onze verslaggever) DRUNEN - De gemeente Drunen heeft de financiering voor de sport hal rond. Maandagavond besloot de gemeenteraad een lening van f 600 duizend af te sluiten bij de plaatse lijke Boerenleenbank. Deze instelling was bereid tegen een lage rentever goeding het geld beschikbaar te stel len. Als de bevolkingsbijdrage nu ook op tafel komt, staat dus niets de Bouw van deze sporthal meer in de weg. De meeste raadsleden lieten hij dit voorstel, dat het enige punt van de agenda uitmaakte, een instemmend geluid horen. Burgemeester mr. H. Stieger wees de raad er op dat de medewerking van de Boerenleenbank als een "burgerszin element" gezien moet worden. De heer Nass vreesde dat de hal moeilijk exploitabel was, gezien de zware lasten van de geld lening. Hoewel er nog geen exploi tatie-opzet was, verwachtte burge meester Stieger geen onoverkomelij ke problemen. Nadrukkelijk wees burgemeester H. Stieger er nog eens op, dat de door het ministerie van CuRéMa en de Nederlandse Sport Federatie toezeg de subsidies alleen worden verleend, als de toegezegde bevolkingsbijdrage van 40.000,- er is. "Destijds heb ben we ook nadrukkelijk gesteld dat CuReMa 'het bewijs wil dat de be volking iets voor de hal over heeft. Daarop is de principiële goedkeuring verkregen", aldus de burgemeester. Het raadslid Snoeren wilde duidelijk heid of "bevolkingsbijdrage" er nu wel of niet moet komen. Hij dacht dat, nu de gemeente een lening van 600.000,- 'had afgesloten, de bevol king wel eens kon denken dat er geen bijdrage meer nodig was. Burgemees ter Stieger wilde hierover niet in dis cussie treden. Hij vond de opmerkin gen van de heer Snoeren niet ter za ken doende. Duidelijk stelde hij dat als die bij drage van 40.000,- er niet komt, er ook geen subsidies worden verleend. "De sporthal wordt een belangrijk element in de samenleving. De be volking moet er dan ook wat voor over hébben. Als men er in de ge meente Andel-Giessen-Rijswijk in slaagt een veel kostbaarder projekt van de grond te krijgen, dan moet dat hier ook lukken". De afwerking van de bijdrage berust, zo zei mr. Stieger, bij de "Stuurgroep Sporthal Drunen'. Deze stuurgroep ontwikkelt een groot aantal akties. Zij biedt de gemeente straks ook het geld aan", aldus de burgemeester, die zei duidelijk te hebben gemerkt dat de hal onder de bevolking leeft. Op een vraag van de heer Nass hoe het BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 Israël is ernstig bezorgd over het uitblijven van de levering van een aantal in de Verenigde Staten be stelde Phantom-straaljagers en an dere vliegtuigen. Tijdens haar bezbek aan de V.S. heeft de premier van Israël, me vrouw Golda Meir om levering van deze vliegtuigen gevraagd. Presi dent Nixon moet hier namelijk nog zijn fiat aan geven en ongeveer zes weken geleden stelde de Ameri kaanse president 'zijn antwoord bin nen dertig dagen in het vooruitzicht. Nh zijn er inmiddels weer een fors aantal dagen verstreken en in Is raël begint men nu te twijfelen aan de toezegging. In Israël zelf heeft men de indruk, dat president Nixon van mening is, dat de Israëlische luchtmacht sterk genoeg is, ook wat aantallen vliegtuigen betreft, om de Arabieren van een nieuw offensief af te houden en dat hij niet van plan is het labiele evenwicht in het Midden-Oosten door de levering van zo'n fors aantal vliegtuigen te ver storen. Minister Roolvink wil binnen enke le jaren de AOW verhogen tot het netto-minimumloon (nu ongeveer 6440,- per jaar), welk loon in be ginsel ook volledig de loonontwik keling zal moeten volgen. Als eerste stap heeft hij het wets voorstel ingediend om met terug werkende kracht tot 1 januari 1970 de AOW, met 3% extra te verhogen en dit geldt ook voor de AWW. In september wordt bovendien een va kantieuitkering van nog eens 3% ineens gegeven en volgend jaar mei wordt deze uitkering opgetrok ken tot 6%. De grotere mate van vrijheid in het huisvestingsbeleid, dat minister Schut voorstelt heeft de instemming gekregen van de Tweede Kamer. Een flinke meerderheid stelde zich achter de plannen van de minister. Een fors aantal gemeenten, met name in de Randstad-Holland heeft de minister om ontheffing, gedeel telijke ontheffing, uitstel e.d. ge vraagd, waaruit blijkt dat vooral in het dichtbevolkte deel van ons land er veel gemeenten zijn, die zich nog niet rijp achten voor een dergelijk vrij en soepel huisvestigingsbeleid. met de thermometer staat - waarop de bevolking de stand van de aktie moet kunnen volgen - antwoordde hij dat dit een zaak is van de Stuurgroep. Hij zou hier nog eens naar informe ren. Met het voorstel als zodanig had de iaad verder geen moeite. De voor waarden tot de lening van 600.000 zijn geheel in overeenstemming met het door de minister bepaalde. Nu de raad akkoord is, kan de minister ver zocht worden ontheffing te verlenen van de centrale financiering. MET DE NIEUWSTE KUNSTREPRODUKTIES, 's WERELDS BESTE KLEURFOTO'S EN AFFICHES. INLIJSTEN TEGEN DE LAAGSTE PRIJS

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1