vvaaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Autorijscholencomb. Caban filmt lesuur van examen-kandidaat In Waalwijk nemen 14 partijen deel aan raadsverkiezingen anjer j OPEN OOG M, Leytens 25 jaar bij Gemeente Licht- en Waterbedrijven - Waalwijk Leden van Waalwijkse zwemvereniging op dreef Is? WERELDPRIMEUR OOK IN WAALWIJK ER ZIJN 19 ZETELS TE VERDELEN verlovingsringen de allermooiste lllll Video-apparaat is achter in lesauto opgesteld Provinciale Jongerendag in Sprang-Capelle Rijles op t.v. weer naar Op 3 juni stembus 1 8TATI0NSSTRAAT 88 WAALWIJK Boeren Nieuwelingen Gespreksdagen voor weduwen in het Cenakel Wit Gele Kruis in Waspik nam afscheid van zuster Marina Voorjaarskermis voor Sf. Crispijn in april Van 27-30 mei avond-vierdaagse in Waalwijk Maandag in de raadszaal gehuldigd DONDERDAGAVOND 19 MAART 1970 93e JAARGANG No. 23 van het Zuioen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Als u een dezer dagen in Waalwijk een auto tegenkomt, waarin een televisiecamera is gemonteerd dan hoeft u niet aan een televi sie-opname te denken. Het is een leswagen van de autorijscholen-combi natie Caban, die in Waalwijk vertegenwoordigd wordt door autorijschool Jan Lammers. De Caban-organisatie heeft als enige rijschool ter wereld een Video-installatie ter beschikking. De verrichtingen van de examen kandidaat worden gedurende de gehele les opgenomen en na afloop op het beeldscherm vertoond. Hierdoor krijgt men de fouten beter onder ogen. Caban-direkteur Cooreman uit Eindhoven kwam enkele maanden ge leden op het idee met een Video-in stallatie te gaan werken. Hij was hierop attent gemaakt bij een bezoek aan een televisie-winkel waar voor bijgangers rechtstreeks op het beeld scherm kwamen. De n.v. Philips ont wikkelde een speciaal Video-tv apa- raat dat het nu mogelijk maakt de ge hele rijles op te nemen. In een cara van, waarin een televisie-toestel staat, verschijnt de hele les op het beeld. De instrukteur geeft de kandi daat aan de hand van het beeldver- slag de aanwijzigingen. Caiban heeft momenteel één Vi deo-wagen beschikbaar die eenmaal per maand een van de 32 Caban-rij- De jeugdvereniging in Sprang zal, in samenwerking met de provinciale pro testants-christelijke jeugdorganisaties een jongerendag organiseren op 2e Paasdag, in gebouw Zidewinde te Sprang-Capelle, aanvang 10.00 uur, einde plm. 22.30 uur. Het programma van deze dag bevat o.m.: 'n ex-PIEREMENT-ele jeugd dienst, spelen en spelend-bezig zijn o.l.v. Anton van Geffer, filmvoor stellingen en dansen met medewer king van The Rowdies. De onkosten voor dag en avond bedragen 4,-, die voor het avondprogramma alleen 2,50. Voor nadere inlichtingen en het reserveren van programma's kan men zich wenden tot de volgende adressen: E. Boekholt, Kéizersdijk 85 Raamsdonksveer, tel. 01621-2407; S. Eland, van Solmsstraat 3. Zeven bergen, tel. 01680-2753; v.d. Schans Stationsstraat 86, Waalwijk, tel. 04160-4684 scholen bezoekt. De examen-kandi daten kunnen dan een Video-lesuur meemaken. Ook in Waalwijk ver schijnt de wagen dus maandelijks. Het is een Opel-Kadett waarin ach terin een camera is gemonteerd die alles vastlegd en overbrengt 'op de Video-installatie. Deze video-instal latie, een soort bandrecorder, staat op de achterbank. Zowel beeld als geluid worden op de band vastge legd. De video-recorder is op sponsrulb- ber gemonteerd, zodat de schokken worden opgevangen. Eveneens op de achterbank staat een monitor, waar door de instrukteur direkt het beeld kan zien en eventueel beeldscherpte etc. kan regelen. De installatie wordt gevoed door enkele zware accu's die opgesteld staan in de kofferruimte. Is de les ten einde dan haalt de in strukteur de banden uit de video-re corder en brengt deze over naar een in de caravan opgestelde recorder. Deze laatste recorder zorgt voor een verbinding met het televisie-apparaat waarop de rijles verschijnt. De exa men-kandidaat ziet nu duidelijk zijn fouten. De video-les is dan ook een goede voorbereiding op het examen. De Caban-organisatie investeerde 41.000,- in deze Video-wagen. Het is dan ook van zelfsprekend dat het lesuur 5,- duurder is. Overi gens kennen de Caban-rijscholen ook een ander proef-examen. Men rijdt dan een uur met een „vreemde" in strukteur die de candidaat dezelfde proef afneemt als de examinator. Men kan nu dus kiezen uit twee exa men Voorbereidingen, waarbij het Vi deo-systeem naturlijk wel duidelijk naar voren springt. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Deze week is bekend geworden welke politieke groepe ringen deel gaan nemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen die op woensdag 3 juni worden gehouden. Bij het centraal stembureau zijn maar liefst veertien partijen ingeschreven. Deze partijen doen een gooi naar een van de 19 raadszetels die er te verdelen zijn. De nieuwe raad zal op 1 september drie wethouders moeten benoemen. Wie de lijst met de veertien groepe ringen beziet zal het meteen duidelijk zijn dat het geen koek en ei is tussen de politieke partijen in Waalwijk. Het blijft immers een wat vreemde zaak om naast de KVP ook de Katholieke Unie te zien staan. Ook het linkse front maakt het bont. Daar zien we ondermeer: Politiek Akkoord, Partij van de Arbeid en PAK (PvdA en PPR). Bovenaan op de door het centraal stembureau verstrekte lijst staat de JUWELIER Communistische Partij van Nederland •'n partij die er nog nooit in geslaagd is om een raadszetel te verwerven. De Katholieke Unie is momenteel sterk vertegenwoordigd in de raad, dat geldt ook voor de Algemene Werkne- merslijst. Beide groeperingen staan in juni op de kandidatenlijst. Blijkbaar is het Boerenpartij-lid Van Nooij uit zijn partij gestapt. Men kan straks namelijk stemmen op de heer Van Nooij als lijstaanvoerder bij "Lijst van Nooij" en op de Boeren partij. Waar nu de vertegenwoordi ger van de NCB is gebleven is niet bekend. Deze standsorganisatie heeft onlangs meegedeeld dat als een van hun vertegenwoordigers niet op een verkiesbare plaats bij een van de gro te partijten geplaatst werd, men met een eigen NCB-lijst uitkwam. Vertrouwde partijen op de verkie zingslijst zijn ook de Prot. Christe lijk Groep, Lijst Brouwer en de CDU. Nog niet in de raad vertegenwoor digd, maar vast op een of meer zetels rekenend is de WD. Verder treffen we nog aan de KVP, Politiek Ak koord, Partij van de Arbeid (nu met één zetel in de raad), PAK en D'66. Op de avond van 3 juni zal bekend zijn welke van de veertien groeperin gen er in geslaagd zijn een of meer dere raadszetels te verwerven. Van maandag 20 april tot donder dagmiddag de 23e worden in het Cenakel te Tilburg bezinnings- en (gespreksdagen gehouden voor we duwen, met als onderwerp: "Is Gods zorg nog te ervaren, met name in ons eigen leven en in dat van onze kinderen?" Inleider is J. van Luyk O.F.M. De verblijfkosten bedragen 40,-. Voor degenen die 3 dagen te /lang vinden, is er de mogelijkheid slleen de 21e te komen van 9.30 tot 18 uur. Onkosten voor deze éne dag 12,50. Zich opgeven aan: Het Ce nakel, Koningshoeven 27, Tilburg Tel. 04250-24540. Tijdens een algemene jaarverga dering van het Wit Gele Kruis in het wijkgebouw werd besloten de jaarcontributie met ingang van 1 januari 1971 te verhogen van 18,- tot 20,-. De aftredende bestuursleden R. van Dongen, W. Wagenmakers en C. Verschuren werden herkozen. Het fmancieel overzicht gaf een nadelig saldo van 514,86. De vergadering v/as slecht bezocht. Bestuur en personeel van de afde ling Waspik van het Wit-Gele Kruis namen afscheid van zuster Marina, die haar dienstverband opzegde om in een leprozerie op West Irian te gaan werken. Voorzitter R. van Dongen deed zijn dankwoord voor de verrichte werkzaamheden gedu rende ruim 3% jaar ten overstaan van zuster Marina gepaard gaan met een geschenk. Tot opvolgster van zuster Marina (benoemde het bestuur zuster Vissers tuit Geertruidenberg in tijdelijke dienst. Zuster Vissers zal de week- einddiensten in overleg met zuster van Elten uit Hank blijven regelen Het telefoonnummer van de nieuwe wijkverpleegster is 01621-2292. WAALWIJK Harmonie St. Crispijn neemt ook dit jaar weer deel aan het Bestendig Festival in Antwerpen. Voorzitter J. Maiburg deelde dit maandagavond mee, tij dens de jaarvergadering van de harmonie. Het bestuur van St. Cris pijn heeft verder plannen om weer een onderling concours te organise ren. Dit in het kader van het 60-ja- rig bestaan dat in 1971 wordt ge vierd. Op IC', 11 en 12 april wordt er op het Vredesplein een voorjaarsker mis gehouden. De organisatie hier van berust bij de harmonie. Men wil in het jubileumjaar 1971 een groot muziekconcours organiseren. Dat zal naar alle waarschijnlijkheid in oktober (1971) in het Lido wor den gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris A. van Loon bleek dat St Crispijn in 1969 nogal wat aktiviteiten had ontplooid. Een aktie op de lagere scholen had zeven nieuwe leerlin gen opgeleverd. Het verslag van pennigmeester H. Teurlings bewees dat het met de financiën goed was gesteld. De aftredende bestuursle den Th. Burmanje en J. van Laar hoven werden gekozen. De leden van St. Crispijn juichen de vele activiteiten van harte toe. Het plan werd ondermeer gelanceerd om in een van de bejaardencentra een concert te geven Uiteraard zul len er rond de viering van het 60- jarig bestaan nog verschillende ak tiviteiten worden ontplooid. WAALWIJK Ook dit jaar wordt er in Waalwijk weer een Avond Vierdaagse gehouden en wel van 27 tot en met 30 mei. Het is voor de zevende keer dat het Comité Vier daagse dit wandelevenement in Waalwijk organiseert. De belang stelling voor deze marsen is ieder jaar bijzonder groot. De scholen krijgen binnenkort een stencil waarin dan gevraagd wordt de leerlingen te stimuleren aan de vierdaagse deel te nemen. De organisatoren zijn er in geslaagd het inschrijfgeld op f 1,50 te hand haven. Wie meer over deze Avond vierdaagse wil weten kan zich wen. den tot mevrouw Terlouw, Burg. v. Heijstlaan 11, tel. 4079 of tot de heer H. Hensen, Laurierstraat 9, tel. 3827. WAT VERWACHT U VAN DE KERK Misschien hebt u fuel eens het verhaaltje gehoord van Pietje, waar van moeder tegen de pastoor zei, dat hij zeker wel priester zou wor den, omdat hij zulke mooie punten op zijn rapport had voor gods dienst en altijd zo braaf naar de kerk ging. Heel iets anders hoorde ik dezer dagen van een meisje, dat zich ondanks haar doopsel hele maal niet katholiek voelde, omdat ze de betekenis niet inzag van al lerlei moeilijke dingen, die je als katholiek behoort te geloven en behoort te doen; ze vond wel, dat je in het leven moest proberen om voor elkaar wat over te hebben; en voor zichzelf was ze een beetje tot de conclusie gekomendat als er een God zou bestaan, een andere naam voor hem misschien "liefde" zou kunnen zijn^ Met deze twee voorbeelden lijkt me, dat twee groepen van chris tenen zijn getypeerd. Je treft mensen aan, die zweren bij godsdienst kennis, bij vrome praktijken in een kerkgebouw; ze zien de priester als een soort verzekeringsagent, die rondgaat met polissen voor een eeuwig leven; via hem voldien aan de premies d.m.v. verplicht kerk bezoek, deelname aan sacramenten, huwelijk voor de kerk, etc. De priester is een ambtenaar van een kerkelijk instituut en moet vooral toezien, dat de wetten worden nageleefd; hij moet ook maar in zijn kerkgebouw blijven en zich vooral niet inlaten met allerlei wereldse zaken als politiek, bedrijfsleven, vrije tijdsbesteding, etc. Naast deze groep zijn er mensen, die vinden, dat je juist wel als christen je moet inlaten met de maatschappij; dat je je stem moet verheffen, als er in je; omgeving aan de menselijke waardigheid en vrijheid tekort wordt gedaan; ze vinden, dat je je kritisch moet op stellen tegenover de gevestigde orde; je moet in de wereld duiken om op te komen voor het recht van de vergeten groepen; ze vinden dat je daartoe juist verplicht bent, als je het serieus neemt met die Christus, over wie in het kerkgebouw uit het evangelie wordt voor gelezen. De eerste groep christenen verliest met die dag meer leden. Men ziét er niet veel "heil" meer in; men weet ook geen raad met de priesters, die in hun ogen geen taak meer hebben; ze zitten ook omhoog met een duur en onrendabel kerkgebouw. De tweede groep ziet een compleet nieuw arbeidsveld opdagen. Men moet zichzelf nog wel vinden, maar de uitgangspunten izijn duidelijk. Van haar leiders verwacht men vooral, dat ze een herkenbare plaats hebben in de samenleving, dat men weet waar ze staan. We mogen zeggen, dat we op dit moment de overgang beleven van een oud type kerk naar een volkomen nieuw kerkbeeld. Was de keik in het verleden sterk naar binnen in zichzélf gekeerd en presen teerde ze zich als een zelfstandige grootheid, we zien voor de .toe komst een kerk, die midden in het alledaagse leven wil staan en daar duidelijk een dienende taak wil hebben voor de opbouw van meer menswaardige samenleving, duidelijk in de geest van Jezus Christus zelf. Alleen worstelt deze nieuwe kerk elke dag nog met zichzelf om de juiste vormen daartoe te vinden. Het zou waardevol zijn om daar samen naar te zoeken. Denk maar eens aan nieuwe vormen van religieus samenzijn en nieuwe taken voor de priester. Iedereen, die in dit opzicht positieve ideeën kan aanreiken, is daartoe van harte uitgenodigd. L. VAN BERKEL Markt 4a, Waalwijk tel. 3716. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - 1970 wordt voor de gemeente Waalwijk wel een jubi leum-jaar. Vijfentwintig jaar geleden deden namelijk nogal wat nieuwe werknemers hun intrede in gemeen te dienst. Een van deze "zilveren" jubilarissen werd maandagmiddag in de raadszaal van het gemeentehuis gehuldigd. Het was de heer Mart Leij- tens die een kwart eeuw verbonden is aan Gemeente Licht- en Waterbe- Afgelopen zondag bewezen de zwem mers van de Waalwijkse Zwemvereni ging weer eens hun stijgende vorm. Ook nu weer bleven enkele zwemmers onder de gestelde limiet, waardoor de kern voor de kringwedstrijden weder om groeide. Voor zondag 5 april staat er een 'be langrijke kringwedstrijd op het pro gramma, waarin enkele zwemmers zullen trachten om onder de gestelde limiet te zwemmen, die gesteld is voor het deelnemen aan de Brabantse Kampioenschappen De uitslagen van afgelopen zondag waren: 50 m vrije slag jongens groep 2: 7. S. Mutsaers 48.7 50 m vrije slag meisjes groep 2: 7. T. de Bruyn 55.9. 50 m schoolslag jongens groep 3: 1. W. de Mul 45.7; 2. R. de Bruyn 46.5; 5. P. Schalken 49.9; 6. W. Mutsaers 49.9; 14. Fr. van de Wiel 55.8; 15. A. Louter 55.9. 50 m schoolslag meisjes groep 3: 12. L. v. d. Ven 57.2; 14. T. Schuur- mans 59.8; 16. T. Timmermans 1.01 19. T de Bruyn 1.08,2. 100 m rugslag meisjes groep 4: 2. R. Bekke 1.48,9. 100 m schoolslag heren: 11. Fr. van Gelder 1.45,4. 100 m schoolslag jongens groep 2: 2. Sj. Mutsaers 1.55,3. 100 m vrije slag jongens groep 4. 7. G. Thomassen 1.26,6. 100 m vlinderslag dames: 2. R. Bekke 1.43,1. 4 x 50 m schoolslag: 1. WZV 3.17,5. drijven. Burgemeester J. Teijssen, die was vergezeld door wethouder J. v. Hees- wijk en C. P. van den Hoven, ver welkomde de jubilaris, die op 15 maart 1945 als gasfitter in dienst was getreden en nu voorman monteur is. Wethouder van den Hoven, onder wiens portefeuille de Gemeentebedrij ven ressorteren, wees er op dat in 1945 veel mensen uit overheidsdienst stapten om in het particuliere bedrijf te gaan werken. "Bij u was dat niet het geval". "De gemeentebedrijven heeft u 25 jaar trouw gediend. U staat bekend als een rustig werker, een goed vak man. In deze kwart eeuw heeft u heel wat storingen opgelost. Uit uw pro motie blijkt dat u voor uw taak was berekend", aldus de wethouder die het niet 'bij woorden liet en de heer Leijtens een geschenk onder couvert aanbood. Ook de heer A. Pelt, direkteur van de Gemeentebedrijven, ging dieper in op de loopbaan van de 'heer Leijtens. Hij zei dat de jubilaris heeft meege werkt in de na-oorlogse jaren aan de wederopbouw van Waalwijk. "In dat géheel was u een belangrijke sdhakel. Met uw capaciteiten hebt u veel be reikt", aldus de heer Pelt die zijn gelukwens vergezeld deed gaan van een geschenk onder couvert. Woorden van felicitatie werden er namens de KABO gesproken door de heer van Daelen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9