wAalwijkse en UnqstRaatse couRant nijverheid is in het stadsgewest Streekfunktie van Waalwijk als koopcentrum is beperkt Domino stenen WAALWIJK STERK VERTEGENWOORDIGD jmmasmrnsmam DEGALUX ALUMINIUM JALOEZIEËN FL. 25.- PER M PLUS FL. 20.- VOpR HET MECHANISME. VERKRIJGBAAR DONDERDAGAVOND 26 MAART 1970 93e JAARGANG No. 25 A. C. v. d. VOORT ■MMHHHHP Forensen Thuiswerkers in Langstraat vormen beroepsbevolking op zich Arbeidsmoeheid Het inkomen Koopgewoonten Regionaal centrum Be N.S„ en de onrendabele lijnen &mam mmU De Tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" GROTESTRAAT 389, WAALWIJK TEL. 04160-3246 Udenhout, Kreitenmolenstraat 105 Tel. 04241 - 596 De Amerikanen hebben het inder tijd reeds gezegd; de landen in Zuidoost Azië zijn gelijk dominoste nen, als er één omvalt dan neemt hij de anderen in zijn val mee. Dat is altijd de grote vrees geweest, die er toe heeft bijgedragen, dat de VS mi litaire steun hebben verleend daar v/aar het communisme trachtte op te rukken, zoals in Vietnam. Dank zij de Amerikaanse steun heeft Zuid-Vietnam zich tot op he den kunnen handhaven tegen de enorme druk van de communisten uit N'oord-Vietnam en de binnen landse communisten in de Vietkong. Hanoi ziet in, dat het bijzonder moeilijk een overwinning in Zuid- Vietnam zal kunnen boeken, niet wanneer de Amerikaen zullen zijn teruggetrokken. De V.S. zorgen er namelijk voor, dat hun troepen dan vervangen zullen zijn door voortref felijk getrainde en bewapende Viet namese eenheden (Vietnamisering van de strijd). De communisten denken nu ech ter aan de theorie van de domino stenen en hun aktiviteiten in ande re Zuidaziatische landen, buurlan den van Vietnam, zoals in Laos, Thailand en Cambodja, die reeds lang op een laag pitje stonden, zijn nu weer in alle hevigheid uitgebars ten en hebben hier en daar de allu re van een echte oorlog aangeno men. Wat niet lukt in Zuid-Viet nam, lukt misschien wel in Loas, Thailand of Cambodja denkt Hanoi. En wanneer er één werkelijk valt, sleurt hij de anderen wellicht in zijn val mee, misschien tenslotte dan ook het sterke Zuid-Vietnam, dat dan geheel geïsoleerd overblijft. Hanoi durft deze politiek tespe len, nu president Nixon van de VS duidelijk heeft gemaakt, dat de Verenigde Staten oorlogsmoe zijn en dat hij voort zal gaan Ameri kaanse troepen uit Azië terug te trekken, ongeacht de ontwikkeling. Toch zijn de Zuidoostaziatische landen niet van plan zich zonder' meer door de communisten te laten overlopen. De hevigste gevechten vinden tot nu toe plaats in Laos in het gebied van de Vlakte der Krui ken en Thailand heeft reeds een aantal Thaise troepen op verzoek van Laos over de grens gestuurd om cte koninklijke Laotiaanse legers te steunen. In Cambodja probeerde de neu tralist, prins Sihanoek, onder de communistische dreiging van 40.000 man Noordvietnamese troepen in zijn land vandaan te komen door naar Moskou en Peking te reizen en daar beleefd te vragen of de grote communistische machthebbers zo vriendelijk zouden 'zijn Hanoi te be wegen tot terugtrekking van deze troepen. De generaals in Cambodja verwachtten daar weinig van en na men het lot van hun land in eigen handen. De Nationale Vergadering zette prins Sihanoek af en momen teel is (je strijd met de communisten aangebonden. De vraag blijft, in hoeverre de 30.000 man Cambod. jaanse troepen opgewassen zullen zijn tegen de ruim 40.000 man goed getrainde en ervaren Noordvietna mese soldaten. Natuurlijk zijn de Verenigde Sta ten verheugd over het initiatief van de Zmdoostaziatische landen om ach niet zonder meer te laten over lopen door de. communisten, maar anderzijds is men in Washington helemaal niet verheugd met de hui dige ontwikkeling, die de Ameri kaanse regering weer voor grote moeilijkheden, plaatst. Een eerste Betekent een en ander een uitbrei- dmg van het konflikt dat men tot voor kort zo angstvallig beperkt wist te houden. Ten tweede kan verwacht worden, dat de Laotiaan se, Thaise en Cambodjaanse troe pen niet bij machte zullen zijn de rode vloed te stuiten. De vraag vc t wad er dan moet gebeuren. De bi die juist blij waren met de Viet namisering en de mogelijkheid zich «««r veel gezichtsverlies terug te lekken uit het wespennest waarin zij zich hadden gestoken, zullen dan antwoord moeten geven op kreten om hulp van andere Zuidoostazia tische landen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In de ontwerp-structuurnota van het stadsgewest Waalwijk, waarover wij in onze editie van maandag al uitvoerig schreven, is een hoofdstuk gewijd aan de beroepsbevolking, de economische activiteiten en de koopgeivoonten. Daarover nu meerUitgangspunt in de analyse van het rapport vormt de toestand in 1960. De gewestelijke beroepsbevolking telde toen, op een bevolking van 52.000 personen, 19.413 personen, te weten 14.721 mannen en 4.692 vrouwen. Dit aantal beroepsbeoefenaren vormde respectievelijk 54% en 18,5% van de totale mannelijke en vrouwelijke bevolking. Ook Waalwijk kent een vrij grote groep thuiswerkers, maar deze maakt slechts ca. 10% van alle gezinnen uit. WAALW1JK KOOPSTAD Uit het eerste deel van de ontiverp-structuur- nota blijkt dat Waalwijk een - beperkte - streekfunktie vervult. Dat Waalwijk ondanks de grote buursteden als Tilburg en Den Bosch voor velen aantrekkelijk blijft, vindt zijn reden in het goede winkelbestand. De foto laat de Stationsstraat zien, die met de Grotestraat steeds meer allure krijgt als hoofdwinkelstraat. Ten aanzien van de deelname van de vrouw in het arbeidsproces kan wor den opgemerkt, dat die in 's-Graven- moer, Sprang-Capelle, Drunen en Waspik aanzienlijk beneden de deel name in de van oudsher meest indus- Waalwijk en LoonopZand ligt. Als de cijfers van '60 vergeleken worden cijfers van 1960 vergeleken worden met die van ander jaren dan blijkt dat de deelname van vrouwen in de be roepsbevolking relatief afneemt. Een verdeling van de beroepsbevol king naar bedrijfsklassen leert ons dat de leder- en schoeiselindustrie de overheersende bedrijfstak is met 40 procent van de beroepsbevolking. De ze constatering is bepaald geen nieuws, maar werpt wel een duidelijk licht - volgens de samenstellers - op de eenzijdige opbouw van de 'be roepsbevolking. In verhouding met Noord-Brabant en geheel Nederland is de nijverheid in het gewest sterk vertegenwoordigd en blijven de secto ren handel, verkeer en diensten bij genoemde gebieden aanzienlijk ach ter. Zelfs een gemeente als Waalwijk blijft met ruim 35 procent van de be roepsbevolking in deze .sectoren nog beneden het provinciaal gemiddelde. Verfijnd naar bedrijfsklassen - i.h.b, naar de leder- en schoeiselindustrie - zien wij binnen de nijverheid 'n ver schuiving naar andere bedrijfstakken vanuit deze regionaal traditionele in dustrie. Weliswaar is de leder- en schoeiselindustrie nog steeds de 'be langrijkste bedrijfstak - vooral in de gemeenten Loon op Zand en Waal wijk - maar het aandeel van deze industrie in de beroepsbevolking is volgens deze enquête aanzienlijk te ruggelopen van 39,6 tot 26,1'% in 1968. In zekere zin vormen de in de Lang straat nog vrij veel voorkomende thuiswerkers een beroepsbevolking op zidh. In 173 van de 1400 geën quêteerde gezinnen (12,51%) werden thuiswerkzaamheden voor de schoen industrie verricht. Vooral in Kaats heuvel vormen zij met ca. 20;% van alle gezinnen een zowel in absolute als in relatieve zin vrij grote groep. Ook aan de inkomende en uitgaande pendel wordt aandacht besteed. Bij een neroepslbevolking van ca. 23.000 mensen (waarvan 17.200 mannen) vinden wij een naar buiten het gewest gaande woonforensenstroom van on geveer 1500 mannen. Hier staat te genover een inkomende forensen- stroom van 2000 mannen. Omdat volgens gegevens van het GAB Waal wijk de in- en uitgaande stromen van vrouwen elkaar in evenwicht houden (1500) mag derhalve wor'den gecon cludeerd dat het stadsgewest Waal wijk een positief forensen saldo heeft van 500. L)e ter beschikking staande informa tie wijst er op dat in de toestromende werkforensen de nadruk ligt op de nijverheid, i.e. de beroepsgroep ar beiders. Het uitgaande woonforensis- me dat naar het gebied van het stads gewest Den Bosch trekt bestaat daar entegen relatief meer uit employés, werkzaam in de handel, verkeer en dienstensector. Ditzelfde geldt in enigszins beperkter mate voor het fo rensisme op Tilburg. De woonforen- sen naar het westen bestaan in hoofd zaak uit arbeiders in de nijverheid. Ten aanzien van de schoenindustrie schrijft de nota, dat men te maken heeft met een zekere arbeidsmoeheid die bij de bevolking van Midden N. Brabant bestaat zowel jegens 't wer ken in de fabriek in het algemeen, als jegens het werken in de schoeisel- industrie in het bijzonder. Kinderen hebben door het thuiswerk van ouders een afkerige houding aangenomen tegenover deze industrie. Aangevuld met een toenemende deelname aan 't onderwijsde in dit gebied heersende "afwijzing" van werkende gehuwde vrouwen en de vrij lage beloning voor eentonig - ten dele in reeds ver ouderde bedrijfsgebouwen uit te voe ren - werk resulteert dit voor de werkgevers in de noodzaak uit een groter gebied arbeiders aan te trek ken. In de Langstraat, zo vervolgt de nota, wordt vooral gedurende de laatste ja ren gesproken over een rationalise ring en daarmee een sanering van de schoenindustrie. Tevens werd daarbij het probleem van de werkloosheid aangevoerd. Hoewel deze rationalise ring ten dele heeft plaats gevonden, is de werkloosheid zeer gering, niet in het minst door de zeer gunstige ontwikkeling van Lips en de grotere Veel mensen van "buiten" vinden werk in. Waalwijk. De schoenenstad" is ook de enige gemeente in het stadsgewest waar hoogbouw is te vinden. Nog dit jaar komen er weer zo'n 240 flatwoningen beschikbaar. Op de foto's de flats aan het Mr. Troelstrapark. bereidheid van de bevolking ook bui ten het gewest te gaan werken. Juist door de bereidheid tot grotere mobi liteit over langere afstanden brengt een veel gedifferentieerder scala van werkmogelijkheden binnen het bereik dan tot voor kort het geval was. De samenstellers van de ontwerp structuurnota hébben ook het inko men vastgesteld, ten opzichte van an dere gebieden. Men is hierbij tot de conclusie gekomen, dat de absolute hoogte van het inkomen (per belas tingplichtige in het stadsgewest in 1950 met uitzondering van Waalwijk aanmerkelijk bij Nederland maar ook - zij het in mindere mate bij N. Brabant achter blijft. In 1963 daar entegen zien wij dat het gemiddelde inkomen voor het gewest als geheel gestegen is tot boven Noordhralbants niveau. De achterstand ten opzichte van het Nederlands gemiddelde is daarmee in relatieve zin verkleind. Zoals te verwachten, is de voorzie ningsgraad der afzonderlijke kernen en gemeenten voor levensmiddelen zeer hoog: dat wil zeggen variërend van 80% voor Sprang-Capelle tot 97% voor Waalwijk en Waspik. Todh laten zich reeds met betrekking tot vrijwel dagelijks aan te schaffen goederen als levensmiddelen vagelijk enkele verzorgingsrayons afbakenen. Sprang-Capelle blijkt zich dan - in volgorde .van oriëntering - op Den Er zijn in Waalwijk plannen genoeg om het winkelbestand uit te breiden. Dit is het ontwerp van pen winkel galerij met flats die moet komen aan de Grotestraat, tussen Kombi en Speet. Of dit - kostbare - projekt gerealiseerd wordt staat nog steeds niet vast. Bosch en Waalwijk te richten. Ook Drunen oriënteerd zich op Waalwijk. Waalwijk voert de lijst aan met 94% der aankopen in eigen gemeente. Een opvallend hoog cijfer verkrijgt ook Waspik: 91 Hoewel LoonopZand met 83% der aankopen nog goed in de "running" is, zijn de overige ge meenten voor aanvulling van hun eigen capaciteit aangewezen op Til burg, Oosterhout, Dongen, maar vooral op Waalwijk. De kern Waal wijk blijkt van secundaire betekenis voor Drunen, Sprang-Capelle en Kaatsheuvel. Pakt men het koopgedrag van de be volking nu samen, dan kan gesteld worden, dat de aanwezige koopkracht voor dagelijks te kopen goederen in sterke mate binnen het gebied wordt aangewend. Bij huishoudelijke artike len en schoenen vindt reeds een aan zienlijke afvloeiing van koopkracht naar elders plaats. Deze afvloeiing is zeer aanzienlijk bij dames- en heren- bovenkleding. maar lijkt toch beper- ter in het geval van meubelaankopen Op grond van deze koopgewoonten kan Waalwijk als regionaal centrum worden gezien voor een toch wel be perkt gebied 'en daarin nog maar voor een deel der aankopen. Met name ivordt kleding aangeschaft in de gro tere kernen. Afgezien van de omvang en kwaliteit van het winkelapparaat van Waalwijk is deze toestand te ver klaren uit de nabijheid van goed be reikbare kernen: Den Bosch en Til- dat Waalwijks winkelfunktie duide lijk ondergeschikt is aan die der grote kernen. Over het eventueel sluiten van de vijf onrendabele lijnen van de N.S., te weten: Almeio-Mariënberg, Sant poort, Noord-IJmuiden, Tiel-Elst, Zutphen, Winterswijk en Kerkrade- Simpelveld, zal de regering pas in 1972 definitief beslissen na het ver. schijnen van het eindrapport van 't Nederlands economisch instituut. Voorts mogen' voor de in totaal vijftien lijnen die in 1967 door NS onrendabel werden verklaard, weer kosten worden gemaakt, wat rede lijk te exploiteren, door niet be mande, maar automatische beveili ging, kaartverkoop in de treinen, waardoor onbemande stations mo gelijk woeden, e.d.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5