waalwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Terrein voor winkelcentrum ligt al vele jaren braak supermarkt life PR Literblik PERZIKEN 1.19 Waterschap Het Zuiderafwaterings kanaal gaat verdwijnen GEDEPUTEERDE STATEN DRINGEN AAN OP CONCENTRATIE mwsm* jöhï mmssmmmm vsmmsmmmss. Plan van Prof. Hilusie vol vreugde begroet GEHAKT 1.79 RODE KOOL BIEF-BURGERS 98 ct. WORTELTJES WAALWIJK - DRUNEN Verwarming Geringe kosten Repetitie Opening Speakers-corner Nieuw Waterschap: West Brabant "W jm w n k l Cf/y; zus* De Donge DINSDAG 31 MAART 1970 93e JAARGANG No. 26 cho VA Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. incJk.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. incic.) 4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Wijk Laageinde in Waalwijk krijgt woensdag een uniek wildpark Van een ze£r speciale berichtgever WAALWIJK Wie door de Waalwijkse dreven toert, ontdekt in het vroegere Baardwijk, dat nu voor een deel al sinds vele jaren de fraaie naam Laageinde draagt, op de hoek van de Van Lovenlaan en de Groen van Prinstererlaan een uitgestrekt stuk bouwgrond, dat al vele jaren is voorzien van een afrastering. Waalwijkers die niet goed op de hoogte zijn van alle gemeente lijke plannen (en wie is dat nu wel) hebben zich vaak afgevraagd wat er achter die afrastering zou komen. Wel, de gemeentelijke plannenmakers hadden er een winkelcentrum gedacht, dat echter om allerlei redenen en die komen bij alle plannen weer terug nog steeds niet in uitvoering is genomen. Op hun wekelijkse fietstochten door Waalwijk zijn de raadslieden tot de conclusie gekomen dat het terrein, mede gezien de afrastering, uitstekend geschikt zou zijn als een wildpark. Morgenochtend zal de raad tijdens een spoedeisende vergadering, er bij het college van B. en W. op aandringen dit terrein onmiddellijk ingebruik te nemen als wildpark. Daarvoor is van alle zijden belangstelling genoeg. In een vooroverleg dat de raad reeds met burgemeester Teijssen en de wethouders heeft gevoerd, bleek iedereen enthousiast over het door de bekende professor Gerard Illusie ingediende plan om Waalwijk met een wildpark te verrijken. Daarvoor zijn ook verschillende argumenten aan te voeren. Prof. Illusie, die al ge ruime tijd in Waalwijk op de loer heeft gelegen en veel plan nen in rook zag opgaan, ont vouwde ons met Pasen zijn rap port, dat bij nader inzien nog uit de tijd bleek te stammen toen de Spanjaarden in ons land overheersten. „Trek je daar niets van aan", zo sprak Prof. Illusie, „het plan valt WOENSDAG y2 KILO panklaar, per zak 49 ct. DONDERDAG 2 STUKS panklaar, per zak 45 ct. Bij 15,boodschapen: EM-TE tussen, de rapporten „van deze tijd" helemaal niet op. Immers, alle plan nen die ik ben tegengekomen zijn of bestemd voor realisering in het jaar 2000, of hadden een reële kans gemaakt in het begin van deze eeuw". Maar terug bij Illusie's plan. Waar om een wildpark? „Wel, laat ik voorop stellen dat ik van een wilde boel houd. En wild geeft spanning. Dat is in Waalwijk niets bijzonders, want er zijn zeker in de wijk waar het park aangelegd moet worden al spanningen genoeg geweest. De men sen worden dus zeker niet verder opgejaagd. Bovendien geeft 't park straks alle gelegenheid tot het orga niseren van manifestaties. Dat is in Waalwijk iets nieuws. Wie kan zich immers de laatste manifestatie nog herinneren?" aldus prof. Illusie. In het rapport wordt de suggestie gedaan om het park van centrale verwarming te voorzien. Prof Illu sie licht dat verder toe: „Wel, het park kan een belangrijk deel van de hoge lasten van de warmteleve- ring voor zijn rekening nemen. De entree-gelden zijn daar goed voor. Bovendien valt, als er zo'n grote oppervlakte moet verwarmd wor den, ook 't warmteverlies niet meer op". Maar, alle gekheid op 'n stok je, zo vervolgde onze professor, „de meeste dieren zijn een heerlijke temperatuur gewend en daar moe ten we dus ook in Waalwijk voor zorgen". Het Waalwijkse wildpark kan met geringe kosten worden aangelegd. Het terrein ligt al vele jaren braak en dat is een groot voordeel. Boven dien is er een uitstekende afraste ring aangebracht, die nu dan einde lijk zijn rendement kan opleveren. Prof. Illusie zorgt trouwens nog voor een aanvulling: „Bedenkt eens wat een privilege Waalwijk nu krijgt. Nu kan er echt eens iemand voor de leeuwen worden geworpen. Dat moet een verrukkelijk schouw spel zijn, waarvan succes verzekerd is". Wij vroegen de professor of hij dit misschien zag als een stok ach ter de deur, maar daar liet hij zich niet over uit. De Waalwijkse raadsleden die de laatste maanden opvallend aktief zijn, hebben zich unaniem (men was het met elkaar nog nooit zo goed eens) achter het plan van Prof. Il lusie geschaard. Meer dan dat zelfs. Men heeft direkt de kat de bel aan gebonden en vandaag is men be gonnen met het treffen van de wei nige voorzieningen die nodig zijn. De grootste rommel is opgeruimd, de hekken zijn rechtgetrokken. Ook de dieren zijn een kijkje ko men nemen. Prof. Illusie is Tweede Paasdag in allerijl naar Afrika ge vlogen om daar met enkele dieren liefhebbers te onderhandelen over de levering van aardige diertjes, „die beslist niet zonder handschoe nen" zijn aan te pakken. Oorspron kelijk zouden deze wilde dieren zich pas op 1 september presenteren, maar op aandringen van Gerard Il lusie zijn de dieren direkt inge scheept. Vandaag arriveerden zij in Waalwijk, waar zij op de grote wei den, die er voldoende in het cen trum zijn te vinden, werden losge laten. Vanmiddag is de Afrikaanse op passer met de dieren een kijkje gaan nemen in het Laageinde. Gewillig lieten de beesten zich fotograferen. Ook burgemeester J. Teijssen bracht nog even een bezoek. Hij was zoals de foto toont direkt al goe de vriendjes met een panter, die hij goedaardig over de kop streek. Lang duurde de generale repetitie echter niet. Immers, de raad moet vandaag eerst het besluit nemen het winkel centrum van de lijst af te voeren. De grote vraag daarbij is, of 't oor spronkelijke plan, dat waarschijn lijk al vele jaren in het archief rust, nog is te vinden. Als alles meezit, en daar twijfelt niemand aan, dan kan morgen, het Waalwijkse wildpark officieel worden geopend. Dat gebeurt mor genavond om half zes. Dit tijdstip is gekozen, omdat iedereen van deze blijde gebeurtenis getuige kan zijn. De straatlantaarns in de omgeving zorgen voor voldoende licht, 't Ligt in de bedoeling als men het daar woensdagmorgen tijdens de gehei- Vanmiddag namen de dieren even een kijkje in het morgen te openen wildpark in Waalwijk. Ook burgemeester Teijssen was present. Zonder enige schrik vertoefde hij temidden van de dieren, die hij, in hun nieuwe vaderland, bemoedigend toesprak. Op de foto geeft de burgemeester een panter enke le bemoedigende klopjes. me vergadering ovér eens wordt om de dieren door een aantal ge meentelijke bestuurders naar bin nen te laten brengen. Er wordt ook nog over gedacht om in het park een speakers-corner in te richten. Prof. Illusie gelooft dat daaraan grote behoefte bestaat. De bewoners kunnen dan hun wen sen kenbaar maken. Alle officiële genodigden zullen daar, onder het knipogend oog van de leeuwen, pan ters en tijgers, ongetwijfeld goed naar luisteren. De eerste dag zal be slissend zijn voor het voortbestaan van dit wildpark. Iedereen kan morgen in het hol van de leeuw zijn beste beentje voortzetten. Hoewel er van enig muzikaal vertoon voor al niets zal zijn te merken dat stoort de dieren raden wij de be langstellenden wel aan zich tijdig rond de hekken van dit wildpark te scharen. Het ziet er naar uit dat de heer G. A. Knaap uit Raamsdonk, zojuist door de hoofdingelanden tot voorzitter van het Waterschap Het Zuiderafwate ringskanaal gebombardeerd, de laatste voorzitter van dit waterschap zal zijn.Tijdens een vergadering van hoofdingelanden in de zaal van café C. Montens te Waspik werd n.l. een nota van het college van Gedeputeerde Staten van Noord Brabant met betrekking tot het waterschapsbestel in onze provincie ter discussie gesteld waarvan de inhoud rechtstreeks aan stuurt op vergaande concentratie van de bestaande waterschappen. Met deze plannen beoogt het college L A A O /Y Dit is een foto van het ontwerp winkelcentrum dat in Laageinde moet komen. Als de gemeenteraad morgenvroeg de plannen rond krijgt, dan blijft dit ontwerp in de kast en wordt het terrein benut als wildpark. van G.S. grotere financiële armslag en de mogelijkheid van het instellen van een krachtig bestuur en deskun dige administratieve en technische diensten te verkrijgen. Doel is 't wa terschapsbestel aan te passen aan de eisen van de tijd. Niet alleen de wa terbeheersing naar hoeveelheid is hierbij een punt van overweging maar nog veel meer de zorg voor de goede hoedanigheid van het oppervlakte water. Het ligt nu in de bedoeling van G.S., dit kwalitatieve belheer aan enkele wa terschappen te delegeren. Hiertoe zal worden opgericht het Waterschap W. Braibant. Hierbinnen zijn 7 water schappen gecreëerd, o.m. de Donge, De nota zegt hierover het volgende: In het benedenstroomgelbied van de rivier De Donge^ en het gebied van 't Zuiderafwateringskanaal is de ruil verkaveling Zuiderafwateringskanaal Beneden Donge in voorbereiding. Door de uitvoering van deze ruilver kaveling zal het betrokken gebied 'n waterstaatkundige eenheid gaan vor men, hetgeen tot een wijziging van de waterschapsindeling in dit gebied zal moeten leiden. Daarbij zullen be halve de waterschappen De Donge (27.000 ha) en 't Zuiderafwaterings kanaal (5100 ha) ook zijn te betrek ken de waterschappen De Buitenpol der van Waalwijk (290 ha), de bin- nenpolder van Waalwijk (660 ha) en de buiten en binnenpolder van Baard wijk (500 ha). Het ligt in de bedoeling om met de ze reorganisatie te beginnen zodra tot de ruilverkaveling zal zijn besloten. Aldus bedoelde nota. Het toekom stige waterschap De Donge zal straks na verwezenlijking van de plannen 'n oppervlakte hébben van 33.500 ha. Het aantal waterschappen in Brabant zal dan zijn teruggebracht van 225 rond 1900, tot 200 in 1940, 120 in 1960, 78 momenteel en 14 straks. Bij de te volgen gang van zaken wens te de vergadering van hoofdingelan den van het Z.A.K. wel enkele kant tekeningen te plaatsen. Wij hebben, aldus de heer Knaap, begrip voor de voorgenomen concentratie, maar er zullen toch wel enkele zaken ter dis cussie moeten worden gesteld. Zo is (vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1