UW MEItlfilG AGENDA Van 8 tot 18 uur staan wij voor u klaar Antoon Tielen Raad Loon op Zand behandelt donderdag veel bezwaarschriften Deze week weer Heitje voor 'n karweitje 9e kruisvereniging is er voor gezonden en zieken Abonneert U op dit blad Vlümen Jongeren ontmoetten elkaar Tweede Paasdag in Waalwijk en Sprang-Capelle ADVERTENTIES ABONNEMENTEN De Echo van het Zuiden DRUKWERK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 31 MAART 1970 6 Agenda verder zeer beperkt Molenwijk 1 IÉ Bijeenkomst Herv. Geref. Jeugdbond Dansen WIE BOND DE KAT DE BEL AAN? Miet alleen voor baby's en bejaarden In bijna iedere plaats is een consultatie bureau Praat gerust Korte berichten Drie kruisverenigingen Organisatie Waalwijk „MOEDERS VOOR MOEDERS" DRUKKERIJ Onze kantoren zijn geopend van 's-morgens 8.00 tot 's-avonds 18.00 uur U kunt dus ook tijdens het middaguur terecht. 6 De gemeenteraad van Loon op Zand komt donderdagavond om half acht te Kaatsheuvel bijeen. Tot de voorstellen die ter tafel zullen komen-be hoort o.a., dat opnieuw wordt verklaard, dat wordt voorbereid een be stemmingsplan "Buitengebied" ter vervanging van het geldende bestem mingsplan in hoofdzaak, hetgeen ingevolge de Overgangswet Ruimtelijke Ordening vóór 1 augustus 1970 moet geschieden. Tevens moeten het de finitieve tracé van de nieuwe rijksweg nr. 62, alsmede de bestemmingen van de natuurgebieden waarvoor de minister een meldingsplicht heeft vast gesteld in een bestemmingsplan ivorden verwerkt. Voorts zijn er de laatste jaren op planologisch en stedebouwkundig gebied nieuwe inzichten ont staan, waarmede in een nieuw plan met de voorschriften rekening moet worden gehouden en waarvoor aanpassingen van bestemmingen nodig zijn. Teneinde meer uniformiteit in deze bestemmingsplannen "buitengebied" en wel voornamelijk met betrekking tot het natuurgebied te verkrijgen, zijn b. en w. thans in overleg met de gemeenten Udenhout, Drunen en Hel- voirt, die met Loon op Zand deel uit maken van het Recreatie-overleg-or gaan "Loonse en Drunense Duinen". Er zijn ook 'enkele bezwaarschriften bij de raad ingediend. W. van Wezel ie Kaatsheuvel, is vergunning gewei gerd voor het bouwen van een houten loods op een perceel aan de v. Haes- trechtstraat wegens strijd met het gel dende bestemmingsplan, omdat er geen sprake is van het bouwen ten behoeve van een agrarisch bedrijf. Aangezien een nader onderzoek wen selijk is en dit nog niet is beëindigd, stellen b. 'en w. voor de beslissing op het verzoekschrift te verdagen. Mevr. J. v. d. Boer-de Brouwer, wo nende te Loon op Zand aan het Mo leneind, maakt bezwaar tegen de aan slag in de straatbelasting' omdat haar perceel is gelegen aan een weg, die in zeer slechte staat is. B. en w. zijn van mening dat er geen reden is om de aanslag te verminderen, aangezien de straatbelasting moet worden aan gemerkt als een bijdrage in de door de gemeente gemaakte kosten van aanleg en onderhoud van wegen. Er kan geen direct verband worden ge legd tussen de uitgaven aan bepaalde wegen en de ten laste van de aangren zende eigendommen geheven belas ting. G. Hamers, Kloosterstraat 73a, Loon op Zand, had een aanschrijving van b. en w. gekregen, waarbij hem gelast werd het gebruik van het kippenhok en de berging als verkoop- en opslag ruimte van ijzerwaren, gereedsdhap- pen, enz. te staken, omdat het perceel gelegen is in het gebied, dat inge volge het geldende bestemmingsplan in hoofdzaak bestemd is als "lande lijk gebied I", hetgeen betekent, dat het perceel 'n agrarisdhe bestemming heeft. Het gebruik van de gebouwen als opslag- en verkoopruimte is hier mee dus in strijd. Aangezien tegen de eis van b. en w. geen beroep mogelijk is bij de raad, aan wie Hamers een schrijven hierover gericht had, stelt het college voor dit voor kennisge ving aan te nemen. Ook namens mevr. J. Goedhart-van Wanrooij te Kaatsheuvel is 'n sdhrij- ven aan de raad gericht, omdat zij 'n aansdhrijving van b. en w. had gekre gen een verbouwd bijgebouw te slo pen. Deze verbouwing was eerstens gebeurd zonder vergunning en twee- dens mag op het perceel, dat gelegen is aan de Dreefseweg 5, uitsluitend gebouwd worden ten behoeve van een agrarisch bedrijf omdat 't de bestem ming heeft van "landelijk gebied I". Aangezien ook hier geen beroepsmö- gelijkheid bij de raad is, wordt voor gesteld het schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Van Mr. G. J. A. M. Molkenboer te Tilburg is namens zijn cliënt G. J. W. Overmars te Loon op Zand een ver zoek ingekomen op grond van art. 49 der wet op de Ruimtelijke Ordening een schadevergoeding toe te kennen, omdat het in verband met het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan 'Kom Loon op Zand (plan landgoed)' niet mogelijk is op in dit bestem mingsplan gelegen percelen een villa te bouwen. Adressant heeft tegen dit plan een bezwaarschrift ingediend bij de Kroon, dat thans nog in behande ling is en waarover belanghebbenden op 9 april a.s. voor de Raad van Sta ten gelegenheid krijgen hun stand punt uiteen te zetten. Adressant vraagt nu om vóór deze datum in principe te besluiten dat hem al dan niet wegens plansChade een schade vergoeding zal worden toegekend, hetgeen b. en w. op zo'n korte termijn onmogelijk vinden. B. en w. stellen tenslotte nog voor aan de fa. Lips te Tilburg een per ceel bouwgrond in het bestemmings plan "Molenwijök" te Loon op Zand te verkopen voor de bouw van 13 wo ningen en 6 garages. De verkoopprijs is berekend op 41,- per vierkante meter. Van H. J. Klijn te Udenhout willen zij een perceel grond aankopen ten behoeve van de uitbreiding en verbetering van de buitensportaccom modatie voor de sportvereniging Uno Animo te Loon op Zand. Voor het aanschaffen van een hogedrukauto- spuit ten behoeve van de brandweer te Kaatsheuvel, waarmee een bedrag gemoeid is van 69.000,-, vragen zij het benodigde krediet beschikbaar te stellen. In de week na Pasen trekken alle leden van de vier padvind(stiers organisaties - samenwerkend in de federatie Scouting Nederland - er weer op uit om de actie „een heitje voor een karweitje" met veel en thousiasme aan te pakken. Naast het huis-aan-huis-werk zullen er dit jaar ook enkele grote projec ten worden georganiseerd. Zo ko men er onder meer spelen, 'wedstrij den, shows, demonstraties, wagen spelen voor en door de jeugd, zodat de gehele actie daardoor beter dan ooit een onderdeel van scouting zal zijn. Zoals gebruikelijk gaan de deel nemende jongens en meisjes in uni form en voorzien van een werk boekje op „karwei". Bij iedereen waar wordt gebeld wordt een zegel afgegeven, onverschillig of een kar weitje wordt gedaan of niet, zodat niemand een tweede keer lastig kan worden gevallen. Het grootste deel van het verdiende geld komt direct DAMVERENIGING DVS De Vlijmense Damvereniging DVS organiseert ook dit jaar weer de Damkampioenschappen van Groot Vlijmen. De wedstrijden worden ge speeld in café Ant. Klerks en be ginnen op maandag 13 april aan vang 19.30 uur. Er zal gespeeld wor den in drie klassen. Deelnemers kunnen zich opgeven bii J. v. d. Lee, Korte Heistraat 11, Vlijmen en L. Peijnenburg, Mr. Driesenstraat 15 Vliedberg. MAANDVERGADERING WILLEM TELL Op de gehouden maanvergadering van Willem Teil werd de datum vastgesteld voor de opening buiten banen en tevens Koningsschieten. Ma afloop 's avonds huldiging Ko ning en feestavond met de dames in café H. Boom v. d. Wiel. Circa honderd jongeren - meren deels uit Brabant en Zeeland (Tho- len) - waren Tweede Paasdag op de ontmoetingsbijeenkomst van de H. G. J.B. (de hervormd—gereformeerde jeugdbond in het Willem van Oranje College te Waalwijk. De bijeenkomst die als thema had "Opstand en Op standig", begon 's morgens met een dienst in de herv. kerk te Sprang, waar in voorging de legerpredikant Ds. J. J. Poort uit Oisterivijk. De preek uit Lucas zeven vers elf tot zeventien wierp een aantal vragen op die de jongeren 's middags in 't Wil lem van Oranje College op onge dwongen wijze konden voorleggen aan een forlm onder leiding van Ds. Poort. Het ging bij de discussies vooral om de vraagmag een christen in opstand komen. Ds. Poort had vooral kritiek op de houding van de kerkmensen, die zich nergens druk over maken en leven volgens het ge ijkte patroon. "Het gaat niet om het geloof der vaderen, waarover men steeds maar leutert, maar om het ge loof van de mensen van vandaag", aldus Ds. Poort. De organisatoren bleken zeer voldaan over deze zesde ontmoetingsdag, die wel minder belangstelling kreeg dan vorig jaar, maar waarbij het mede door een soberder opzet van het pro gramma tot een beter contact kwam met de jongeren. De samenkomst van de chr. jeugd verenigingen en de gereformeerde jeugdbond in Brabant en Noord- Limburg in het cultureel centrum Zi- dewinde in Sprang-Capelle trok ruim driehonderdvijftig jongeren (vorig jaar ongeveer driehonderd). Het pro gramma bestond uit samenzang, een jeugddienst, geleid door Ds. A; Wi'l- zing uit Boxmeer, volksdansen en een massale "happening" ("spelen en spelend bezig zijn") onder leiding van Anton van Geffen van het nationaal amateurtoneel, 's Avonds vertoonde men een film en konden de jongeren dansen op de muziek van een orkest. 'ten goede aan de deelnemende groe pen. De schoonmaaktijd geeft ruim schoots gelegenheid voor het uitvoe ren van alle mogelijke karweitjes of misschien zelfs karweien. Het pu bliek wordt echter verzocht de op te dragen werkzaamheden aan te passen aan de leeftijd van de be- tr. welpen, kabouters, gidsen, pad- vindsters of verkenners. De jongens en meisjes gaan zoveel mogelijk in tweetallen op tap. Een lijst van de meest voorko mende kleine karweitjes ziet er als volgt uit: afwassen, auto wassen, boodschappen doen, fiets schoon maken, kleden of matten kloppen, ramen zemen, spatbord lakken, stoep schoonmaken, struiken en bo men opruimen, takken afzagen, tuinmeubelen verven, tuin wieden, tuinschutting verven, zilver of ko per poetsen enz. In uw blad van donderdag 26 maart 1970 las ik het verslag van de raads vergadering, naar aanleiding hier van moet mij iets van het hart. Daar ik enige tijd uitgeschakeld ben wegens ziekte de gemeenteraadsver gaderingen niet heb kunnen bijwo nen, moet mij nu het volgende van het hart, eerlijk is eerlijk, is mijn mening. Ik ben nu weer zo ver hersteld dat ik de komende raadsvergadering weer hoop bij te wonen. Ik vind het wel jammer dat de verwarmings affaire in de politieke sfeer komt maar dan moet men het ook eerlijk spelen. Dat de Kath. Unie, met name de heer van Loon, in de raadsvergade ring opmerkte dat het College zo lang gewacht heeft met de stap 'n procedure aan te gaan en dat de raad nu maar een besluit moest ne men. Ik heb met verwondering'deze uitspraak gelezen van de Kath. Unie en ik begrijp niet dat mijn collega's van de Algemene Werknemerslijst daar niet op zijn ingegaan; voor de duidelijkheid en de rechtvaardig heid was dit hier op zijn plaats. Ik zal het even verduidelijken waarom. De dt welke raadsverga dering het is geweest. Maar toen de verhoging van de tarieven en het plaatsen van de warmtemeters aan de orde kwam, heeft ondergeteken de een duidelijk betoog gehouden over het probleem centrale verwar ming plan Laageinde. Ik heb toen duidelijk verwezen dat de hoofd schuldige was de rijksoverheid. Wij hebben toen tegen verhoging en te gen plaatsen van warmtemeters ge stemd. Ik had toen de hoop dat de Kath. Unie met ons de Algemene Werknemerslij st zou mee gaan, maar nee, ze stemde voor BW. Verder had ik gehoopt dat ook BW met mijn betoog zou meegaan, maar ook zij deden dat niet; met alle goede wil die ik getoond heb, was dit voor mij een teleurstelling. Had de meerderheid van de raad met ons de Algemene Werknemers- lijst mee gegaan en tegen gestemd, of wel had BW ons voorstel mijn betoog overgenomen, dan was de v/eg ter procedure open geweest. Dus BW wilde niet en de Kath. Unie ging met BW mee. Dit meende ik voor de duidelijk heid en eerlijkheid te moeten zeg gen. Redactie, bij voorbaat dank. A. J. van Seters Lid gemeenteraad. De Kruisverenigingen zijn al erg oud. In het laatste kwart van de vori ge eeuw kwamen zij tot ontwikkeling. Zij werden toen opgericht om vooral besmettelijke ziekten te bestrijden door de mensen hygiëne te Ieren en zieken te verplegen kwamen pest en cholera nog in ons land voor en t.b. was een gevaarlijke volksziekte. Nu zijn pest en cholera onbekende ziekten in ons land en ook t.b. is een zeldzame kwaal geworden. Datkomt niet in de laatste plaats door het werk van de kruisverenigingen. Toen die gevaarlijke ziekten prak tisch overwonnen waren, gingen de kruisverenigingen zich geleidelijk meer richten, op andere taken: ziekenverpleging thuis en de kinderhy- giëne. Daarom heeft tegenwoordig zelfs de kleinste plaatselijke kruisvereni ging een wijkverpleegster in dienst en daarom valt zelfs het kleinste dorp onder de werking van een kraamcentrum, vanwaaruit de des kundig opgeleide kraamverzorgsters uitzwermen om in de gezinnen te helpen bij de bevalling en jonge moeders met hun baby tien dagen verantwoorde kraamzorg te geven. Ook zijn er in elke plaats consulta tiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Kraamzorg en consultatie bureaus zijn bekende diensten van de kruisverenigingen. Maar het zijn niet de enige N'og veel te veel mensen denken dat de kruivereniging er alleen is voor baby's en bejaarden. Zij weten niet dat de kruisvereni ging juist tot doel heeft de mensen in hun gezin hun leven lang te hel pen gezond te worden of te blijven. De kruisvereniging is er voor ge zonden én zieken Wanneer er in uw gezin iemand ern stig ziek is, kunt u van de kruis vereniging erg veel profijt hebben. Moeten er injecties gegeven wor den, verbanden dagelijks worden vernieuwd, moet de patiënt gewas sen worden of behandeld tegen "doorliggen" - kortom: moet de patiënt deskundig verpleegd worden dan komt de v/ijkverpleegster zo no dig dagelijks op visite, desnoods een jaar of nog langer. Er zijn er bij de verpleging dingen nodig die duur zijn in aanschaf, dan kunt u die le nen bij het magazijn van de kruis vereniging. Bedzeilen, ondersteken, weegschalen, krukken, closetstoelen, ledikanten, inhalatietoestellen, nier bekkens, rolstoelen, dekenbogen en nog veel meer dingen bevat zo'n magazijn. Alles wordt gratis uitge leend aan de leden. Ook wanneer iemand uit een ziekenhuis komt en thuis nog enige tijd moet "nakuren" komt de wijkverpleegster helpen wanneer dit nodig is. Dat helpen kan betrekking hebben op eenvou dige revalidatie-oefeningen, maar het kan ook een advies zijn over de juiste wijze van medicijnen inne men, dieet houden of iets anders. Natuurlijk doet een wijkverpleeg ster haar verpleegkundig werk al tijd in nauw overleg met de huisarts. Maar zij doet veel méér dan verple gen. Een wijkverpleegster is name lijk meer dan een ziekenhuisver- pieegster. Na haar opleiding in een ziekenhuis, heeft zij 'n speciale op leiding voor wijkverpleegster ge volgd op een Sociale Academie. Die opleiding is o.a. gericht op haar ad viserende taak in de gezinnen. Wanneer u informatie wenst op het gebied van de gezondheid praat dan gerust met uw wijkverpleegster. Over mogelijke voorzieningen in de - In Turkije is weer door een ern stige aardbeving met rampzalige ge volgen geteisterd. De stad Kotzya is geheel verwoest. Het aantal doden werd zondag officieel opgegeven als 586 en het aantal gewonden op 640, maar men schat dat het aantal doden wel kan oplopen tot 1000 of 2000. Er zijn ook vele honderden in de ont stane branden omgekomen. Uit de ge hele wereld wordt hulp gezonden. - Prins Bernhard is in Tokyo aan gekomen en heeft als vertegenwoor diger van de Koningin en het Neder landse volk ten paleize met de keizer en keizerin van Japan gedineerd. Hij zal op woensdag 1 april officieel het Nederlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling te Osaka openen. Maandagavond was hij eregast aan 'n staatsdiner. - Ook maandag zijn er in West- Turkije weer 3 nieuwe aardschokken geweest, vervolgd door grote bran den en hevige overstromingen. De stad Zedis werd met de grond gelijk gemaakt. De regering schat nu reeds het aantal doden op 1000, de gewon den op 4000. - In Ossendreoht is een aanval ge pleegd op een benzinestation en voor 14.000 gestolen. - De 14-jarige jongen uit Breda, die zijn zusje levensgevaarlijk in de buik had geschoten en haar in het zie kenhuis had willen bezoeken, maar gelukkig was geweigerd, werd door de politie gearresteerd. Hij békende dat hij het mes dat hij bij zich had, had willen gebruiken om haar in het ziekenhuis te doden. woning ten behoeve van een invali de, over voeding, over kinderverzor ging, over hygiëne, overnoemt maar op. Want ais de wijkver pleegster zélf de oplossing voor uw probleem niet weet, dan is er nog een hele organisatie achter haar, waarop zjj terug kan vallen om u advies en hulp te geven. De meeste mensen denken dat de kruisvereniging bestaat uit de wijk verpleegster. Zij weten niet dat de drie kruisverenigingen landelijk zo'n tienduizend mensen in dienst hebben, waaronder artsen, psycho logen, sociologen, pedagogen, dië tistelf, gespecialiseerde districtsver pleegsters voor kankerbestrijding, reumabesttrij ding, t.b. - bestrij ding, revalidatie, kinderhygiëne, ge- slachtsziektebestrijding en geeste lijke gezondheidszorg. Wij spraken hierboven van drie kruisverenigingen. Die drie kruis verenigingen zijn: Het Groene Kruis (algemeen). Het Wit-Gele Kruis (rooms-katholiek). Het Oranje-Groene Kruis (prote stants christelijk). Dat is historisch zo gegroeid en nog steeds blijken vele mensen, juist wanneer het gaat om ziekte en gezondheidszorg, prijs te stellen op een aangepaste zorg verlening. De drie kruisverenigin gen zien elkaar echter niet als con currentie, integendeel. De samen werking wordt steeds hechter en komt overal tot uiting: in gezamen lijke wijkgebouwen, in het voor el kaar waarnemen van weekend- en vakantiediensten, in allerlei stich tingen en federatieve instellingen met gezamenlijk personeel. Het kruiswerk is een machtige or ganisatie, die overal vertegenwoor digd is waar gezondheidsproblemen aan de orde komen: plaatselijk, pro vinciaal en landelijk. Dond 75% van het Nederlandse volk is er bij aan gesloten, d.w.z. 75 van elke 100 Ne derlanders. Alleen al het Wit-Gele Kruis heeft samen met het Lim burgse Groene Kruis 629 plaatselij ke afdelingen met bijna een miljoen leden-gezinnen. Er werken bij het Wit-Gele Kruis ruim 1400 wijkverpleegsters en bij na 2400 kraamverzorgsters. In de 740 wijkgebouwen worden per jaar 2519 cursussen van allerlei soort gegeven. De 81 kraamcentra van het Wit-Gele en Limburgse Groene Kruis geven per jaar aan 51.000 jonge moeders 503.890 dagen deskundige kraamzorg. Die hele or ganisatie is steen voor steen opge bouwd door de leden, door particu lier initiatief. Tienduizenden vrij willige, onbezoldigde bestuursleden werken over het gehele land mee. Tienduizend deskundigen werken als beroepskracht bij de kruisvereni gingen. Daarom is het kruiswerk méér dan de wijkverpleegster die u zo ijverig door uw straat ziet jakkeren op weg naar weer een andere patiënt. Daar om kunt u uw kruisvereniging raad- plegen over alles wat met uw ge zondheid te maken heeft of met die van uw gezin. Uw leven lang. KATHOLIEK MAATSCHAPPELIJK CENTRUM Grotestraat 244a, Waalwijk, tel. 2882 Spreekuren op het bureau: dagelijks van 9 - 10; alsmede maan dagavond 6-7; dinsdagmiddag 2 -3; vrijdgmiddag 2-3. Bovendien spreekuur in de verschil, lende wijken: Loeffstraat 54 achterom: woensdag morgen 9 - 10. Kleuterschoool Hummeloord, tel. 4588, Mr. Sprenger van Eijkstraat: maandagavond 6.30 - 7.30. Bernadetteschool, Burg. Verwiel- straat 2a, tel. 3544: woensdagmiddag 2 3. Pastoor Kuijperstraat, Alb. Thijm straat, tel. 3414: dinsdagmiddags 2 - 3. REGIONALE STICHTING KATH GEZINSZORG LANGSTRAAT eo Maatschappelijk werkster: R. M Adriaansens, Hertog Janpark 0, tel. 2963. STIC TING „ST. ANTONIUSHOF" Bejaardencentrum St. Clemenshof Loeffstraat 72, tel. 3445. Bejaardencentrum St. Antoniushof Burg. Smeelelaan 116, tel. 4432 of 4433. Secretariaat: Weth. Smolders- straat 22, tel. 4238. van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mevr. M. ten Haaff- van Helvoirt, le Zeine 22, tel. 4026 Voor Sprang-Capelle en Kaatsheu vel treedt vanaf 2 janauari 1970 als acquisitrice op: Mevrouw Zuster A. M. C. J. Klij- sen-van Oers, Gasthuisstraat 84, Kaatsheuvel. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Geopend: vrijdagavond van 7-8 uur. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat 196a - tel. 3787 Jeugdbiblitheek: Maandag t.m. vrijdag 15.00-17.30u. Zaterdag 10.00-15.00 u. Iedere woensdag wordt er voorge lezen van 14.30 tot 15.00 uur. Volwassenen: Maandag 15.00-17.30 19.00-20.30 u. Dinsdag 15.00-17.30 Woensdag 19.00-20.30 u. Donderdag 15.00-17.30 Vrijdag 15.00-17.30 19.00-20.30 u. Zaterdag 10.00-15.00 BIBLIOTHEEK GEREF. KERK Ambrosiusw., hoek Mgr. Prinsenstr. Uitleningen: vrijdagavond 8-9 uur ingang: Mgr. Prinsenstraat STICHTING PROTESTANTSE CHR. LEESBIBLIOTHEEK Jevestigd in Besoijensestraat 35. •eopend op donderdag van 7.15-8 uur GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST Waalwijk, Grotestraat 196, dagelijks geopend van 8.30 - 12.30 uur. Grotestraat 205 - WAALWIJK - TEL. 04160-2621

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 6