^vaaLwijkse en Langst Raatse couRant Nederland behoort niet meer tot de speciale toeristenlanden van Europa Sowjetisering van Egypte Provinciale VVV rekent op komst van veel toeristen naar Brabant Ook de bejaarden hebben recht op vakantie IN TOEKOMST NADRUK LEGGEN OP HET TRANSITO-TOERISME bouwman brillen .BRABANT IN 'T BIJZONDER Voor iedereen Nadelig saldo Toeristenbalans van 700 miljoen T ransito-toerisme Keuze maken Geen kernreactor schepen voor de koopvaardij i; s grotestraat 231 waalwijk tel: 3866 Vakantie is voor iedereen een normale zaak In een hoekje gedrukt Nog te weinig „slecht-weer accommodatie" Waalwijk ontbreekt DONDERDAGAVOND 2 APRIL '70 93e JAARGANG No. 27 van Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,33+ 2ct. incdc.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Het is reeds lang duidelijk, dat de Sow- jet-Unie de grootste belangstelling heeft voor Egypte. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat de Sow- jet-Unie uit haar isolement wenst te ko men en haar invloed en macht wenst uit te breiden tot in het Middellandse zee gebied. Dat kan slechts, wanneer de Sowjet-Unie die niet aan deze zee grenst, de mogelijkheid heeft van een basis. Daartoe moet zij grote invloed zien te krijgen in een of meer landen aan deze zee. Reeds vele jaren worden door de USSR hiertoe pogingen aangewend en wel speciaal in Egypte, dat een bijzonder interessante strategische ligging heeft aan het Suezkanaal. De moeilijkheid was echter, dat president Nasser in feit een felle anti-communist is en de voor zijn land noodzakelijke hulp van de Sowjet-Unie wel graag accepteerde, doch niet van plan was daar enige po litieke concessie tegenover te stellen. Tien jaar geleden begonnen de Sow- jets met de bouw van de beroemde Asoeandam in de Nijl, een gigantische bouwwerk, waardoor Egypte meer land bouwgronden kreeg en belangrijke hoe veelheden elektrische energie. De burger-ingenieurs werden daarna gevolgd door militaire adviseurs om het leger een betere training te geven en de Egyptische militairen te leren omgaan met de nieuwe Russische wapens. Dat alles bracht de Egyptenaren in de waan dat zij tot machtige militaire prestaties in staat zouden zijn. Deze misrekening en Nasser's droom van één Arabische wereld, waarin hij de leiding zou hebben en waarin het niet- arabische Israël niet paste, leidden sa men met nog een aantal bijkomende faktoren tot de steeds vijandiger hou ding van Egypte tegen Israël en tenslot te tot de militaire confrontatie, die op een volslagen mislukking uitliep en waarbij het grootste deel van de van de Sowjet-Unie ontvangen wapens verlo ren ging. De Russische leiders zagen deze groeiende afhankelijkheid met ple zier. Nasser wenste zonder meer wraak, te nemen op Israël en hij drong er bij Moskou op aan, dat men hem van het noodzakelijke zou voorzien. Het Kremlin reageerde daar aanvanke lijk niet gunstig op. Dit werd echter niet veroorzaakt door de wens om het pro bleem in het Midden-Oosten tot een op lossing te brengen en de strijdenden te matigen, neen, het was het dreigende konflikt met China, dat Moskou 'n toon tje lager deed zingen in het Midden- Oosten. Het werkte zelfs niet mee aan een viermogendhedenconferentie, het geen toch het minste zou zijn geweest om blijk te geven van goede wil. Nu het konflikt met China blijkbaar op een laag pitje is komen te staan, kan er weer voldoende aandacht aan het Mid den-Oosten worden geschonken en de Sowjet-Unie gaat Egypte nu de hyper moderne SAM-3-raketten geven die ge schikt zijn om zich te verdedigen tegen de Israëlische luchtaanvallen. Dat lijkt op zich een redelijke zaak, maar er schuilt een addertje onder het gras, dat er wel eens oorzaak van zou kunnen worden, dat de situatie in het Midden- Oosten zich snel gaat verscherpen. De te leveren raketten zullen naar alle waarschijnlijkheid worden bemand door Russisch personeel. De laatste weken is tiet aantal Russische militaire adviseurs in Egypte uitgebreid van 3500 tot onge veer 6000, waaronder personeel voor de raketten. Wanneer deze Russische mi litairen met de raketten op Israëlische vliegtuigen gaan schieten, dan is dat zonder meer Russische inmenging in 't konflikt. De kans is groot, dat de Isra eli's deze raketbases gaan bombarde ren en dat daarbij Sowjetpersoneel aan- Bij de ontwikkeling die Nederland doormaakt is het een bekeken zaak dat wij in de toekomst niet meer tot de speciale toeristenlanden van Europa zullen behoren. Wij gaan duidelijk in de richting van meer industriali satie, meer handel en meer verkeerscentrum. In dit licht gezien is het ook duidelijk dat onze toeristenbalans niet meer in evenwicht zal komen. Naarmate de welvaart van onze stijgende bevolking door de industriële en commerciële economie groter wordt, zullen Nederlanders mobieler worden en daar recreatie zoeken waar na tuurschoon 'en klimaat meer te bieden hebben dam de e igen bodem. Voor de steeds verwender wordende bui tenlandse toeristen geldt hetzelfde. Passend bij deze ontwikkeling is een afgnemend bedrag of relatief achter blijvende stijging van het bedrag aan vreemde valuta uit 't vreemdelingen verkeer. Dit wordt reeds zichtbaar uit de saldi van 1969. Wij ontvingen toen 1210 miljoen aan buitenlands geld uit toerisme en gaven 1950 miljoen voor dit doel uit. Een nadelig saldo derhalve van ruim f 700 miljoen. Nochtans is er geen reden om toe ristisch bij de pakken te gaan neerzit ten.. In het hart of aan de poort van Europa gelegen zullen wij de nadruk moeten leggen op het transito-toeris- me. Bij ons stromen de vreemdelingen per schip of per vliegtuig binnen en het is onze opdracht via een goed toe- M ristisch apparaat de buitenlanders te sorteren en door te transporteren naar die plekken binnen ons werelddeel waar zij willen toeven. Daar ligt een geweldige service-opdracht in die winstgevender is dan het trachten om die stroom tegen wil en dank binnen onze grenzen te houden. Wij moeten kiezen of delen. Onze economie kan niet van twee of meer wallen tegelijk eten bij de voortschrij dende internationale arbeidsverdeling Laten wij die economische activiteiten kiezen welke voor ons het beste ren deren. Uit de winst kunnen wij op onze beurt weer het eigen toerisme bekostigen. Wie het onderste uit de .kan der vreemdelingenindustrie wil hebben, krijgt evengoed het deksel op de neus als degene, die meent dat Nederland tegen wil en dank 'n agra risch land kan blijven. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De duizenden, voornamelijk buitenlandse toeristen, die met Pasen de recreatiegebieden in ons land hebben bezocht, zitten nog ver kleumd na te denken over Nederland-vakantieland. Zij zijn met hun neus op de feiten gedrukt: als het weer niet meewerkt valt er in ons land weinig te beleven. Er is immers een groot gebrek aan regenaccommodatieEen van de direktieleden van het Nationaal Bureau voor Toerisme, wees daar de afgelopen dagen in een televisie-interview nog eens op.. Dat gebrek aan overdekte toeristenattrakties, valt ook in Brabant waar te nemen. In weerwil van het feit, dat men bij de marine van de grote machtige lan den steeds meer schepen bouwt met kernreactoraandrijving, ziet 't er niet naar uit, dat de koopvaardij deze ont wikkeling op korte termijn zal volgen. Voorheen was dit wel het geval. Daar waar de marine gebruik maakte van nieuwe ontwikkelingen, volgde de koopvaardij reeds snel. De V.S. heb ben op het ogenblik reeds 85 marine schepen in de vaart die voortgedreven worden door kernenergie, de Russen hebben er 65 en de Engelsen 7. Daar staat echter tegenover, dat de Amerikanen slechts één experimen teel koopvaardijschip met kernaan drijving hebben. De "Savannah", de Russen hebben er ook slechts één en wel de ijsbreker "Lenin" en de West- Duitsers hebben het experimentele koopvaardijschip met kernaandrijving "de Otto Hahn". De Japanners en de Italianen bouwen elk een experimen teel koopvaardijschip met aandrijving via een kernreactor. In scheepvaartkringen is men echter van mening dat het voorlopig onge twijfeld bij deze experimentele sche pen zal blijven en wel als gevolg van de enorm hoge kosten, die schepen met een kernreactor met zich bren gen. De koopvaardij, die een zuivere commerciële basis heeft kan dit niet bekostigen, mede door de sterke con currentie van andere vormen van ver voer. i Sp :.B 'V S Gratis brilverzekering getroffen wordt. Dat kan bijzonder on aangename konsekwenties hebben, voor de gehele ontwikkeling. Het toont wel duidelijk aan tot hoever de Sowjets wil len gaan om hun positie in het Middel- landsezeegebied te consolideren. Vakantie voor iedereen is tegenwoordig een volkomen normale zaak. On der vakantie voor iedereen verstaan we natuurlijk de doorbetaalde vakantie. Toch is er een groep mensen in onze maatschappij, die daar niet aan toe komt, een groep, die trouwens door de eeuwen heen altijd in de hoek heeft gezeten waar de klappen vielen; de bejaarden, Was het vroeger een ware ramp om bejaard te worden, omdat men dan in vrijwel de meeste gevallen tot bittere armoede gedoemd was en afhankelijk werd van lief dadigheid, tegenwoordig in onze moderne maatschappij met zijn verschil lende sociale wetten, is men niet meer afhankelijk van de liefdadigheid. Of men geen armoede meer leidt is weer een geheel andere zaak. De AOW is een recht geworden voor alle Nederlanders boven de 65 jaar, maar de bedragen, die worden uitgekeerd, zijn zeker in deze tijd van hoge kos ten voor levensonderhoudmet daar naast een steeds verder voortschrij dende inflatie, maar minima, die de bejaarden doen leven aan de rand van de armoede. Nu, dit jaar zal de be jaarden voor het eerst een extra uit kering worden gegeven als vakantie toeslag. Nu is het wel een aardig ge baar, maar in wezen heeft het niets te betekenen, want slechts 'enkele pro centen van een bedrag waarvan men nauwelijks kan rondkomen, betekent niet dat men op vakantie kan gaan. In wezen gaat het hier om een groot sociaal onrecht. In deze zogenaamde welvaartstijd, is het een ramp om oud te worden, wanneer men niet het ge luk heeft om naast de AOW, ook een bedrijfspensioen uitgekeerd te krij gen. De meeste Nederlanders moeten het edhter nog altijd doen zonder een bedrijfspensioen en zijn dus aange wezen op de uitkering van de Alge mene Ouderdomswet. Veel bejaarden worden ongetwijfeld wel een weekje te logeren gevraagd door hun kinderen en natuurlijk be tekent zoiets voor hen al een echt uitje, waar ze weer een poosje op kunnen voortteren. Maar het is niet voldoende. Daar waar de gewone werker recht heeft op vakantie, omdat hij het hele jaar hard werkt en er wel eens uit wil, heeft ook de bejaarde recht op vakantie. De bejaarde werkt meestal niet meer, maar het gevolg daarvan is. dat hij of zij gedoemd is niets te doen. Dag in dag uit beschikken ze over enorme hoeveelheden vrije tijd, die ze door hun leeftijd en door ge brek aan geld moeilijk zinvol kunnen vullen. Op die manier .wordt het le ven geen pretje. De bejaarden voelen zich uitgestoten en in een hoekje ge drukt. Als het fraaie weer is ,aangebroken en iedereen uit gaat, blijven zij thuis, want er is geen geld om uit te gaan, om eens verlost te zijn uit de sleur (vervolg op pag. 5) Het toerisme in ons land valt of staat met het weer. Daarover is bijna ieder een eens. Als Pluvius dan ook mee werkt zijn de mogelijkheden in alle streken van Nederland groot. Ook in Brabant. Enkele weken geleden be reikte ons de rijk geïllustreerde bro chure "Brabant in 't bijzonder een uitgave van de Provinciale VVV Noord Brabant "Waarom komen de mensen zo graag naar het zuiden? Een moeilijke, vraag want Brabant is voor iedereen an ders", lezen we in deze VVV-uitgave. In deze uitgebreide folder worden al le streken uitgebreid behandeld. Ten minste, dat is de bedoeling van de sa menstellers. Beslist jammer is het, dat men geheel voorbij gaat aan Waalwijk en De Langstraat. In het boekje is één pagina gewijd aan Midden Brabant. Daarin wordt gewezen op het natuurgebied van de Drunense en Loonse Duinen, op de Efteling, op Woudriöhem, Heusden en een deel van het Kempenland. De Langstraat wordt er niet in genoemd, evenmin Waalwijk met het Schoe nenmuseum. Ook bij de dag-excursies ontbreekt dit voor Nederland unieke museum. Wel treffen we er uitgebrei de lijsten met restaurants aan. Na tuurlijk zijn dat "belangrijke tips", maar ook hier wordt voorbijgegaan aan de weekendmogelijkheden in De Langstraat. Natuurlijk moeten we de toeristen- werving in breed verband zien. Dat heeft deze VVV-folder er ook mee voor: de mensen 'uit' laten zijn 'in' Brabant. Brabant is voor, iedereen anders lezen we in de brochure. "Voor de een zijn het de uitgestrekte Kempen of het riet van de Biesbosch, voor de ander de vennen van Oisterwijk, de Acht Zaligheden, de Drunense Duinen of het geheimzinnige land van de Peeh Misschien hebben de Brabanders er zelf iets mee te maken: ze zijn ge moedelijk en gastvrij. Maar het kan ook best zijn dat het van alles wat is: de mensen, de sfeer, het afwisselend landschap" "Er zijn bossen als parken en andere zijn zó dicht, dat je er haast niet door komt. Er is moeras- en polderland, er zijn duinen, woeste zandverstuivin gen en eindeloze heidevlakten. Er zijn de steden en dorpen. Soms modern, soms met uitzicht op de middel eeuwen, maar altijd met een éigen ge zicht. Brabant is boeiend. Waaróm blijft moeilijk te zeggen. U zult het zelf moeten^ ontdekken en dat kan, met het boekje een heel plezierige ervaring zijn". In de brochure spreken de samenstel lers tenslotte de wens uit dat de toe risten die deze provincie bezoeken straks zeggen: "Ik was in Brabant, 't was bijzonder

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1