wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant r roei- iriljant jp» P-70 groots cultureel gebeuren in jeugdcentrum De Pit Hoe laat is het? '4; op uw Prisma horloge! pgSTÊ? VAN MIL Schutters Gilde St. Ambrosius sloten schietwedstrijden af In 1969 daling afzet van zool- en lichtleder «jgSE£~êeslole" Ook de bejaarden hebben recht op vakantie Zwéédse APPELTAART BOTER- M0PPEN Banketbakkerij OPEN OOG JAARVERSLAG BEDRIJFSCHAP LEDERINDUSTRIE OP 10-11-12 APRIL „OPEN-WEEKEINDE" J. SPAPENS NIEUWE KAMPIOEN Structuuronderzoek heeft nu alle aandacht Structuuronderzoek Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 12.6,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit I Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groei-briljant Afzet Werknemers Jongeren hebben tijdens P-70 alle mogelijkheden Creatief bezig zijn „Oranje Vrijstaat" PRISMA Welfare-werk is in Drunen goed georganiseerd een fiets TOON AARTS v +.'r^ CWl. i van ïrlierlo Sociale toerisme Drs. P. H. M. van Tetering Kruisboog DONDERDAGAVOND 2 APRIL '70 93e JAARGANG No. 27 De fcho van het Zuiöen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvc-1, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p- kwrt. (3,95+10 ct. inck.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever TILBURG - Het bedrijfschap voor de Lederindustrie heeft in het af gelopen jaar verschillende belangrijke zaken behandeld. De voornaamste zijn wel de voorbereiding van het structuuronderzoek en de rangorde be paling van de funkties van handarbeiders in de lederindustrie, zo blijkt uit het jaarverslag van het bedrijfschap dat vanmiddag tijdens een be stuursvergadering zal worden behandeld. Op de agenda staan verder ver schillende bestuursverkiezingen. In het jaarverslag wordt 't structuur onderzoek uitvoerig belicht. Men gaat terug naar de beginperiode van voor bereiding. Na het rapport van het vooronderzoek ontstond een impasse. De Federatie voelde er niet veel voor m een groot onderzoek aan te pak ken, zowel vanwege het te verwach ten rendement alswel vanwege de kos ten. Toch helde de mening van de meerderheid over om het onderzoek op enigerlei wijze voort te zetten. Dit resulteerde in de conclusie dat deze voortzetting zou dienen te be staan door deelonderzoeken. Deze deelonderzoeken zouden betreffen a. de arbeidssfeer, b. de toekomst van leder, marktonderzoek, c. de investe- ringsproblematiek. Het eerste onder zoek zou uitgevoerd worden door het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen, het tweede onderzoek zou verricht d'ien'en te worden door de Confedera tion, daar het ook organisaties in EEG-verband aangaat. Het derde zou in de richting van bedrijfsmodellen gaan en uitgevoerd worden door het secretariaat, TNO en een raadgevend bureau. Naar aanleiding van deze voorstellen zijn op het Ministerie van Economi sche Zaken een aantal gesprekken gevoerd. Mr. A. van Rhijn, een ver tegenwoordiger van dit ministerie vond dat in de opzet het perspectief van de lederindustrie niet voldoende I J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 naar voren zou komen. In e'en alge mene ledenvergadering gaf. mr. van Rhijn een toelichting op zijn visie. Na afloop bleek een grote meerder heid voor aanpakken van een groot- struktuuronderzoak te zijn. De totale kosten werden begroot op 300.000, met de verwachting dat het ministerie een subsidie van 200.000 zou ver lenen. In december kwam de subsidie toezegging van 2/3 in de begrotings- k os ten van 335.000,-. In het structuuronderzoek wordt pri oriteit gegeven aan de volgende on derdelen: 1. Een onderzoek naar de rentabiliteit en financiële structuur en andere bedrijfseconomische gege vens. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. 2. Een onderzoek naar de structuur van de markt, eveneens uit te voeren door de Nederlandse Stich ting voor Statistiek. 3. Een onder zoek naar optimale bedrijfsgrootte, waarhij zijn ingeschakeld, het Leder instituut TNO, het secretariaat van het Bedrijfschap en enkele onder toe zicht van prof. dr. P. Verheijen wer kende econometristen. 4. Een onder zoek naar de sociale problematiek, uit te voeren door het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psy chologie. In het jaarverslag wordt verder aan dacht besteed aan de afzet van de le derindustrie. De afzet van zooileder is in 1969 t.o.v. 1968 met 20% ge daald. Deze daling moet worden toe geschreven aan de afname vati de binnenlandse vraag. De uitvoer van zooileder is met 21% gestegen. De afzet van zoolleder is door het toe nemende gebruik van substitutiema teriaal gedaald. We zien een daling in het aandeel van schoeisel met le deren zool in de totale produktie vctn lederen schoeisel in Nederland. In 1966 had 19,6% lederen zool, in 1967: 17,6%), in 1968: 16% en in 1969 nog slechts 15,5%. Een andere oorzaak van de afnemende zoolleder afzet is de daling van het verbruik van schoenmakerijen. De afzet van reparatieleder bedroeg in 1969: 607.000 kg tegen 803.000 kg in '68. Ook de afzet van lichtleder is in '69 gedaald, namelijk van ca. 83,5 mil joen in 1968 tot 76,5 miljoen in '69. De waarde van de invoer is verhou dingsgewijs in vrijwel dezelfde mate gestegen als de uitvoer. De invoer is in 1969 t.o.v. 1968 met 9% geste gen. De invoer uit de EEG-landen bedraagt 74,4% van de totale invoer van leder. De uitvoer is in 1969 t.o.v. 1968 met 9,75% gestegen. Het aan deel van de EEG-landen in de uitvoer is 72,3%. Het totale aantal werknemers in de lederindustrie is tussen 1965 en '69 teruggelopen van 2701 tot 2267, 'n daling van 16%. Voorwat betreft het aantal bij het bedrijfschap geregis treerde ondernemingen is vergeleken met 1968 een teruggang met 11 on dernemingen te constateren. In 1963 waren 106 bedrijven ingeschreven, eind 1968 waren er dat 87 waaron der 58 met meer dan 10 werknemers. WAALWIJK - Vrijdag 10 april, zaterdag 11 april en zondag 12 april zal er een groots cultureel festival in het jeugdcentrum De Pit in Waalwijk gehouden worden. P-70, welke naam het festival kreeg, wordt georgani seerd door vier jongeren, Loek Schapendonk, Rob Zeegers, Mary Scha pendonk en Paul Peters, die de hulp krijgen van een groot aantal jongeren uit het jeugdcentrum De Pit zelf. P-70 kan door zijn opzet en vorm tot een van de grootste culturele manifestaties gerekend worden die er de laatste jaren in Waalwijk en omstreken gehouden zijn. De werkgroep is er zich van bewust dat de ervaring, die nu opgedaan zal gaan worden hoor een verdere ontplooiing van het cultuurgebeuren van belang is, daar deze opzet en vorm in de toekomst meer en meer voor zal gaan komen. De jongeren die P-70, tegen redelijke prijs, bezoekenkurtnen ongedwongen ongemotiveerd iets of niets doen. Zij kunnen deelnemen aan handenarbeid of naar een band gaan luisterenAls hen dit niet interesseert dan kulnnen ze naar slap-sticks kijken. Als ze hier genoeg van hebben of iets anders wil len kunnen ze meedoen aan een rol lenspel en zo kan men doorgaan. P-70 dat in zijn opzet een experiment is, zal een weekend lang bezoekers trekken. Deze bezoekers zullen in de meeste gevallen jongeren zijn tussen 14 en 19 jaar, die overdag in het ar beidsproces zijn opgenomen. Einde lijk worden velen nu eens in de gele genheid gesteld om ook in Waalwijk wat te snuiven aan stukjes cultuur. Want als men het goed gaat bekijken gebeurt op dit gebied niets of weiinig voor de jongeren. Wat is er in dit P-70-weekend zoal te doen? De muziek zal verzorgd wor den door 7 orkesten: Interval, Blues Collection, Soft, The Same, Crusade, Vesyvius en de Still Playing Sweets. Medewerkers van het Brabants disco- team en Radio Luxemburg zullen de disco verzorgen. Op het moment dat de muziek in een of ander lokaal te horen is kan men in verschillende andere lokalen (dat is afhankelijk van de dag of het tijd stip) zich creatief uiten. Dit uiten kan men op verschillende manieren zoals rollenspel, bewegingskunst, leer plak-in, paints-ins, total-loss-bewe- gingen, armbanden en ringen worden er gemaakt, handenarbeid zoals b.v. het maken van papierenibloemen. Een modeshow zal verzorgd worden door o.a. Little Money uit Kaatsheuvel. Tegen de avond tussen ongeveer vijf en zeven uur kan men genieten van verschillende films die geleverd wor den door bioscoop J. Smit uit Kaats heuvel. Het jeugdblad Pan-Ora-X staat deze maal in het lic|ht van het jeugdcen trum De Pit en zal gedurende het fes tival verkrijgbaar zijn. Meta de Leur komt ook meer bekendheid geven aan batikken en het verven van stoffen door ze af te binden. Deze vaardigheid is een zeer oude kunst, welke de laatste tijd bijzonder veel aandacht trekt. Het Piss-Off center heeft een ten toonstelling dat gericht zal zijn op 't doublé dameshorloge, exclusief model 105,- Dat in Drunen het Welfarewerk zeer aktief is kan men zaterdag en zondag 4 en 5 april in het nieuwe bejaarden huis gaan bezichtigen. Dan is er namelijk een tentoonstel ling van honderden prachtige artike len, o.a. zeer mooie wandkleden, tafel en ontbijtlakens, babykleertjes, pop pen en beesten, vlechtwerk, te veel om op te noemen. Dit alles is ver vaardigd onder bekwame leiding van mevr. Musters, door de bejaarden van Jacobushof. Ook zijn er nog verschil lende dames uit Drunen die er hun dinsdagmiddag voor ter beschikking stellen om de oudjes met de afwer king e.d. te helpen. Het is geweldig zoals de bejaarden er in opgaan om de mooiste dingen in elkaar te zetten. Zaterdag en zondag a.s. zullen all de ze artikelen te bezichtigen en ook te koop zijn. Deze tentoonstelling is ge opend heide dagen vanaf 14.00 tot 19.00 uur. De ingang is in de Burg. v. d. Heijdenstraat. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 jeugdbeleid in Waalwijk. Tevens zal het Piss-Off filmteam een filmver slag maken van P-70. Verder brengt Piss-Off o.a. pop-muziék, psychede lic-light, drie Nederlandse experi mentele films, het optreden van de Zanger Zonder Naam, een centrifu gale paint-in, werken met kalksteen, het bouwen van een nieuwe wereld, het onthullen van het Pit-monument, enz. P-70 heeft nog meer ludiek ge beuren, welke vallen onder smaakvol le verrassingen, zoals o.a. een ludieke prijsvraag. Vrijdag komt de initiatiefnemer van een dependance van Oranje Vrijstaat. Deze dependance, Breda, is een ge volg van het kabouteridee voor een alternatieveanti-autoritaire samenle ving. Wat zijn de kosten nu als men er een heel weekend aanwezig wil zijn? Er zijn in het jeugdcentrum De Pit weekendkaarten te koop tegen de prijs van f 3,- per stuk. Er zijn er 300 te krijgen, dus als men er een wil hebben zal men snel moeten wezen. Gedurende het weekend zelf zijn er enkele dagkaarten te koop. ■Qxcluaieue c^erenkledlng (vervolg van pag. 1 van het dagelijks niets doen. Zonder enige twijfel is het juist deze groep, die een bijzondere behoefte heeft om er eens een keertje uit te kunnten. Hier komen we aan het onderwerp Sociaal toerisme voor ouderen. Er zijn inderdaad een aantal reisbureaus en reisverenigingen, die voor zeer schappelijke prijzen reisjes organise ren voor bejaarden. Toch liggen de prijzen van deze heus wel schappelij ke reisjes nog te hoog voor die be jaarden, die uitsluitend moeten leven van hun maandelijkse AOW-uitke- ring. De "Stichting uit boven de 60" organiseert reisjes op geen-winst-ha- sis. Heel leuk maar ook nog niet af doende. In wezen ligt hier een taak voor ons allen, dus voor de overheid. De va kantietoeslag moet zodanig worden, dat de 'bejaarden er ook iets aan heb ben en echt kunnen uitgaan met va kantie. Dat is primair. Voorts dient de overheid er op de een of andere wijze voor te zorgen, dat er ook reis- en vakantiemogélijkheden zijn voor de AOW-trekkers. Dan pas heeft 'n extra vakantietoeslag zin, eerder niet. een hap-graag cake-ge bak, bedekt met frisse appels en een laagje poe dersuiker! het „boterigste" boterkoekje GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2312 KENMERKEN VOOR AUTORITAIR GEZAG Herhaaldelijke bevelen en voorschriften. Verwijten, ongeduld, kritiek, berispingen, stellen van voorwaardeti. Waarschuwingen, bedreigingen, straffen Veel spreken 'en vragen. Weinig respect voor de wensen en belangen van de zogenaamde ondergeschikten. Ongelijke fundamentele rechten, van leiders en ondergeschikten. Overtuiging van de leider, dat herhaalde controle van de onder geschikten noodzakelijk is. Weinig accepteren van andere mensen. Weinig echt begrip voor de ondergeschikte. Duidelijke bepalingen van de aktiviteiten van de ondergeschikten, aan de hand van de ervaringen oordelen en beslissingen van de leider Weinig mogelijkheden voor het navolgen van het gedrag van de lei der door de ondergeschikten. uit: G-3 oktober 1968 Met ingang van 1 april 1970 is het beheer van Apotheek Nijman overgenomen door APOTHEKER WAALWIJK De schutters van het Gilde kwamen zaterdag 21 maart bijeen voor de laat ste dag van de 6-daagse schietwed strijd met de luchtbuks. In de afge lopen zondagen was er goed gescho ten en daardoor bleef de spanning tot het laatste schot. J. Spapens en B. v. Daelen wisselden steeds aan de kop. De andere schutters kwamen met enkele punten minder en zo was er niet alleen spanning bij de num mers 1 en 2, maar ook de nummers 3, 4, 5 en 6 leverde een felle strijd om zich zo hoog mogelijk te plaatsen. Om 12 uur stonden 2 schutters naast elkaar te schieten. J. Spapens en B. van Daelen stonden weer gelijk en de laatste 2 kaarten moest uitmaken wie de wisselbeker mee naar huis mocht nemen (vorig jaar gewonnen door B. Kleijberg). J. Spapens won met één punt verschil. De uitslag was 1. J. Spapens; 2. B. van Daelen; 3. L. van Huiten; 4. B. Kleijberg; 5. H. Pullens; 6. M. van Daelen; 7. J. van Leijden; 8. mevr. van Hulten; 9. J. van Daelen; 10. Th. van Daelen. De hoofdman H. Pullens reikte met toe passelijke woorden de prijs uit. Op tweede Paasdag stondten 20 schutters voor het eerst 'in het nieu we seizoen met de kruisboog onder de schutslboom. Om 2 uur loste ko ning B. Kleijberg het eerste schot, gevolgd door de andere gildelbroeders Er werden 10 schoten per schutter gelost. Doordat er een harde wind stond werd een niiet al te best gescho ten. Om 6 uur ginig men naar de gil- d'ezaal waar de prijzen werden uitge reikt. De uitslag was: 1. J. Spapens; 2. B. van Daelen; 3. M. van Daelen; 4. Th. van Daelen; 5. H. Pullens; 6. J. van Daelen; 7. L. van Hulten; 8. B. Kleijberg; 9. Sj van Hulten; 10. J. van Leijden. De hoofdman H. Pul lens dankte de schutters voor hun trouwe opkomst en wenste hen allen veel succes in dit zomerseizoen, dat druk zal zijn met gildedagen en ko- ningschieten en veel concoursen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5