wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Direktie „Diana" beraadt week over reorganisatie zich volgende schoenfabriek Hoe laat is het? Kilt op uw Pnsmahorioge! 'Stassgr, Met bouwrijpmaken gronden in plan Vrijhoeven en Nieuwkuyk is begonnen VAN MIL liquidatie werd woensdag bekend SSSSS^ OPEN OOG Sociologisch Instituut vraagt om medewerking Waalwijkse jeugd Zwéédse APPELTAART B0TER- M0PPEN Banketbakkerij GEMAAKT EN LATER INGETROKKEN RESULTAAT VAN ENQUÊTE VOOR JONGERENWERK IS BEDROEVEND Geldschieter Personeel Gehuwden Bij Kaatsheuvels bedrijf werken 170 personeelsleden Rapport Noodpand De verplichte gevarendriehoek voldoet niet helemaal PRISMA Slechts 50% van de jeugd stuurde formulier terug Nog geen 50% 240 woningen Eerste contingent Niet gemeentelijk Twee inbraken in Waalwijk Gcuden bruiloft echtpaar De Ronde Grotere export bij Bedford DONDERDAGAVOND 9 APRIL '70 93e JAARGANG No. 29 VAD Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TTKT.RN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever KAATSHEUVEL/WAALWIJK - Volgende week donderdag beraad de direktie van de N.VSchoenfabriek Diana te Kaatsheuvel zich over de mogelijkheden van een reorganisatieplan, waaraan momenteel door n com missie van deskundigen wordt gewerkt. Deze commissie is woensdag gevormd, nadat de direktie s morgens had meegedeeld over te gaan tot liquidatie van het bedrijf. Later pp de dag waren enkele instanties alsnog bereid de helpende hand te bieden, waarna het besluit tot liquidatie werd ingetrokken. Wel werd surséance van betaling aangevraagd. Zoals de zaken er nu, donderdagmorgen, voor staan heeft de direktie goede hoop dat het bedrijf door reorganisatie te redden is. Ook de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten deelt deze mening. Van enige sluiting van Diana is mo menteel dus geen sprake. Volgende week valt de definitieve beslissing. Algemeen wordt echter verwacht dat de nu beoogde reorganisatie door gevoerd kan worden. Bij deze dames schoenfabriek werken 170 perso neelsleden, waaronder 50 Belgen. Van het oorspronkelijk genomen be sluit tot sluiting waren ook. de vak bonden en het arbeidsbureau op de hoogte gesteld. De direktie van de N.V. Diana heeft het laatste half jaar met verschillen de bedrijven onderhandelingen ge voerd om tot samenwerking te ko men. Tot nu toe waren deze bespre kingen op niets uitgelopen. De be drijven waren niet geïnteresseerd, deels door de slechte financiële po sitie van Diana, deels door de gerin ge orderpositie op dat moment. Vorige week vrijdag was de liquidatie al bijna een feit. Men liet echter geen enkele mogelijkheid onaangeroerd om het bedrijf te redden. Dat leidde tot uitstel van de sluiting. Eenzelfde si tuatie deed zich woensdag v!oor, zij het dat de direktie toen officieel de sluiting meedeelde. Ook de vakbon den en het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Waalwijk waren hiervan op de hoogte gesteld. Nieuwe besprekingen in de loop van de middag leidden er toe, dat direk- teur van Gils besloot zich volgende week opnieuw te beraden over de mogelijkheden tot voortzetting van de produktie. In het begin van de week had de heer van Gils er nog op gewe zen, dat alleen een geldschieter, die bereid was het bedrijf een behoorlij ke financiële injektie te geven, Diana kon redden. Een oommissie van deskundigen zal nu op korte termijn een rapport uit brengen waaruit moet blijken of, na reorganisatie, het bedrijf kan blijven Voortbestaan. Aan de hand van dit reorganisatieplan zal direkteur van Gils zijn beslissing nemen. De kans dat het bedrijf, zij het dan in gewij zigde vorm, de produktie voortzet, noemt de heer van Gïls groot. Ook het secretariaat van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten ziet wel mogelijkheden. Diana is momenteel ondergehraoht in een noodgebouw dat van de gemeente Doon op Zand wordt gehuurd. Vorig jaar brandde de fabriek namelijk uit. De gemeente was toen zo bereidwillig de helpende hand te bieden en een oud bedrijfspand, dat bestemd was voor de sloop, voorlopig tegen zoals burgemeester L. van Erp het uitdruk te een "zacht prijsje" te verhuren. In de afgelopen periode is de direk- Sinds 1 januari 1967 is elke auto mobilist verplicht een gevarendrie hoek in zijn auto mee te nemen. In de praktijk is echter gebleken, dat de minister een abuis heeft gemaakt door dit verplicht te stellen, zonder dat hieraan een wetenschappelijk onderzoek vooraf is gegaan. De gevarendriehoeken blijken in de praktijk niet te voldoen, al thans niet in alle gevallen te vol doen en dat was toch wel de opzet. Het "blijkt dat automobilisten, die snel rijden op de grote wegen, de gevarendriehoeken te laat opmer ken. Er volgen dan ongewenste schrikreakties, plotseling remmen, uitwijken naar links e.d., die voor al bij het rijden in files en in het donker tot de grootste narigheid aanleiding kunnen geven. De gevarendriehoek blijkt wel te voldoen, wanneer het gaat om wa gens met pech e.d. die geparkeerd staan op de vluchtstrook of in de berm Zij leveren daar meestal ook nauwelijks enig gevaar op voor het overige verkeer. Om werkelijk dui delijk aan te geven dat er gevaar dreigt door een auto met pech of doordat een ongeluk heeft plaatsge vonden in het donker, moet men signaal geven door een knipperlicht, dat op aanzienlijke grotere afstand reeds duidelijk te zien is. Bij gebrek aan een geschikt knipperlicht kan men toch een aanvaardbaar effekt bereiken door de knipperlichten aan te zetten van de richtingaanwij zers. Het is trouwens een advies dat dë Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid op het o+mblik ceeft. doublé dameshorloge, exclusief model 105,- tie er niet in geslaagd met een afge rond bouwplan te komen. Besprekin gen zijn hierover wel aan de gang. De heer AMaas, direkteur van het GAB, verwacht als tot sluiting wordt overgegaan, geen moeilijkheden ten aanzien van het personeel. Hij wijst er op dat er steeds nauw overleg is gepleegd met de vakbondenZo heeft de bedrijfsvereniging zich onmiddel lijk garant gesteld voor de uitbetaling van de lonen en het vakantiegeld. Veel bedrijven - ook buiten de schoen industrie - schreeuwen om personeel. Het merendeel van de werknemers dat straks eventueel op de arbeids markt komt, kan dan ook zonder moeilijkheden een nieuwe werkkring vinden. "KORTSLUITING" Ouders zijn een en al bezorgdheid voor hun opgroeiende kinderen, die naar de soos met de twijfelachtige reputatie willen, die \hun frontale kritiek naar het christendom spugendie de kerk zondags slechts van de buitenkant zien. Ouders zetten er daarom de handrem op. jeugdigen vinden hun ouders bemoeiziek, niet in staat om over hun problemen een zinnig woord te zeggen; onchristelijk, wanneer ze de slagbomen voor de door hun gebaande wegen neerlaten. ZE BEDOELEN T GOED, MAAR DE VONKEN SLAAN ERAF De gewone burger loopt zich te pletter op het harnas van de bu reaucratie, wanneer hij rijks- of gemeente-instanties wil benaderen. Vanachter het gaatje in het glas toeblikkena voelt hij zich de be lazerde verschoppeling. Ambtenaren proberen de mensen eerlijk te benaderen. Maar deze zitten vol van vooroordelen jegens de ambtenaar. Ze voelen de men sen denken, dat zij uitslovers zijn, de gevangenen van het wetboek, dat zij tijd zitten te verbeuzelen, dat zij zich ingraven in hun stan- dingsgevoel ZE BEDOELEN 'T GOED, MAAR DE VONKEN SLAAN ERAF Er zijn mensen die vinden dat de geestelijken van vandaag slappe lingen zijn. Kwajongens die herrie schoppen en het gezag van Rome ondermijnen. Onchristelijke geloofsvernietigersWeer andere men sen vinden deze critici onchristelijk, dwarsliggersfarizeeën, die zelf over lijken gaan, omdat ze hun medemensen veroordelen, om dat ze hun medemens laten verrekken. ZE BEDOELEN 'T GOED, MAAR DE VONKEN SLAAN ERAF Werknemers komen in opstand tegen hun werkgevers, omdat deze slechts hun eigen beurs spekken, omdat ze een fusie bewerkstelligen om het kapitaal veilig te stellen en de mensen 'gevoeglijk vergeten. Werkgevers vinden werknemers door de vakbonden opgejutte op roerkraaiers, die er geen barst van begrijpen wat een bedrijf eigen lijk is, die hun eigen graf gravendie de hele economie om zeep helpen. EN ZE BEDOELEN HET ALLEMAAL ZO GOED, MAAR HET REGENT VONKEN. We hebben geleerd om elkaar te bestrijden, maar we zijn vergeten om naar elkaar te luisteren. Albert Me gens (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De gemeente Waalwijk wil tot een inzicht komen van wat er onder de jeugd van Waalwijk leeft ten aanzien van de vrijetijds besteding. Dat is nodig wil men tot een verantwoord jeugdbeleid komen. Een enquête, onder de jongeren van 12-25 jaar zou hier duidelijkheid in moeten brengen. In samenwerking met het Sociologisch Instituut van de Katholieke Hogeschool in Tilburg werd een schriftelijke enquête op gezet die in het begin van dit jaar toegezonden is aan bijna ,6000 jon geren. Het resultaat van de enquête is echter bedroevend: slechts 50% van de Waalwijkse jeugd antwoordde. Voor het Sociolo'gisch Instituut is het dan ook moeilijk tot een eindrapport te komen. Immers de bijna 3000 jongeren die antwoordden zijn niet representatief voor de gehele Waalwijkse jeugd. Het Sociologisch Instituut gaat de komende weken dan ook - via een brief - een dringend beroep doen op al degenen die nog niet gectnt- Waarschijnlijk dit jaar nog zal er reeds op alle bouwrijp gemaakte grond in de eerste fase van uitbrei dingsplan Vijfhoeven gebouwd wor den. Dat bleek dinsdag bij de offi ciële start van het bouwrijp maken van grond aan de noordrand dorp Vlijmen waarin de nabije toekomst rond 5900 mensen zullen komen wonen. Burgemeester mr. L. Schweitzer gaf dinsdag het start sein voor het bouwrijp maken van de grond. Hij liet aan de Mommersteeg een graafmachine de eerste grond voor aanleg van straten en riolering ver zetten. In dank voor zijn krachtin spanning kreeg hij van aannemer Verwaiter uit Breda een zilveren schopje met inscriptie aangeboden. De burgemeester vertelde van een uiteenvallen van plan Vijfhoeven in drie gedeelten. Het eerste is nu ter hand genomen. Deel 2 omvat wo ningbouw tussen Mommersteeg en Priemsteeg en deel 3 bouw ten oos ten van fase 1 en ten westen van de firma van Egelen. In totaal kunnen er in dit nieuwe deel zo'n 5000 men sen wonen. Ten zuiden van de Vijfhoevenlaan is men nu met het bouwrijp maken, begonnen. Daar kunnen 240 wonin gen worden gezet Direct na vol tooiing hiervan gaat men aan de noordkant nog eens 110 woningen zetten. De firma Verwater uit Bre da was laagste inschrijver met een •bedrag van 287.000. De burgemees ter onderstreepte nog eens de grote behoeften, die men heeft aan bouw grond in de gemeente. Plan Vlied berg Nieuiwkuyk is geheel volge bouwd. Een kleine hoek grond daar werd er onbebouwd gelaten. Het moet een logische verbindingsscha kel worden tussen Vlijmen en Vliedberg Nieuwkuyk. Van de grond, die nu bouwrijp wordt gemaakt, is reeds 70 procent verkocht. Twee ondernemingen gaan in eerste instantie aan de gang. De woninigbouwstichting is echter de eerst bouwgegadigde. Men zal 'n contingent van 32 woningwetwonin gen kunnen, bouwen. 'Het Kath. In stituut voor Volkshuisvesting in Utrecht is bezig met het aanrekken *van een aannemer, die deze wonin gen voor de curveprijs wil zetten. woord hebben. Ook de gemeente ge troost zich daarvoor een - financi eel - offer. Volgende week ontvan gen namelijk 2800 Waalwijkse jon geren opnieuw een enquête-formulier vergezeld van de brief van het Socio logisch Instituut. "De bevolking roept om inspraak. Met name de jeugd gébruikt deze kreet nogal eens. Nu is er de moge lijkheid tot inspraak. Alle gegevens die de jeugd verstrekt zijn belangrijk voor dit onderzoek. Misschien be staat er bij de jeugd een wantrouwen tegen de gemeente, of vindt men dat is voorbij gegaan aan hun belangen. Laat de jeugd dat dan op het enquête formulier zetten. Zowel de positieve I als de negatieve geluiden worden in de enquête verwerkt", aldus drs. Vla- dar, wetenschappelijk medewerker aan de Hogeschool en belast met de leiding van dit onderzoek. Men heeft juist de methode van de schriftelijke enquête gekozen omdat op deze wijze iedereen de gelegenheid wordt geboden mee te spreken in het toekomstige beleid ten aanzien van de eigen zaken. De twee doctoraalstu denten van de Hogeschool die de ge gevens - die anoniem blijven - ver werken, vinden de enquête uniek. Meestal houdt men bij dit soort on derzoeken enkele steekproeven. Van de 5748 verzonden formulieren waren er begin april 2880 binnen, wat 50% is. Daarna zijn er opnieuw 3500 formulieren uitgegaan waarop 600 formulieren zijn binnengekomen. Bijna 2900 jongeren hebben dus nog niet geantwoord en dat is niet vol doende ooi wetenschappelijke waarde aan de resultaten toe te kennen. Daarvoor is een percentage van 75 nodig. Dit percentage werd in geen enkele leeftijdsgroep1 vchafdd. Is het percentage binnengekomen formulieren van de jongste leeftijds groep nog 55%, bij de 18-jarigen is dit al 40% en bij de oudste leeftijds groepen 25!%. Deze trend is zowel bij mannen als vrouwen te constate ren. De onderzoekers hebben de ver klaring gezocht bij het overdag en 's avonds werkzaam zijn in verband met beroep, waardoor de mogelijk heid van georganiseerde vrijetijdsbe steding aanzienlijk wordt geredu ceerd. Toch zal ook deze categorie 'n bepaald vrijetijdsbestedingspatroon kennen, zij het ongeorganiseerd en onregelmatig. Het Sociologisch Instituut acht deze categorie groot en belangrijk voor 'n afgerond geheel van het onderzoek. Mten doet dan ook een beroep op de genen die het enquêteformulier nog niet hebben ingezonden en alsnog 'n verzoek krijgen, om de formulieren nog ingevuld te retourneren. Onder deze categorie zit ook een aantal ge huwden. Degenen onder hen die me nen, dat het onderzoek niet voor hen bestemd is, hebben niet ongelijk, zo merken de studenten die met het on derzoek belast zijn op, terwille van een juist beeld zijn ook deze formu lieren nodig om straks de juiste con clusies te kunnen trekken, hetgeen ook van belang is voor gehuwden, daar men nu al meebeslist over de toekomstige mogelijkheden voor de kinderen. een hap-graag cake-ge bak, bedekt met frisse appels en een laagje poe dersuiker! het „boterigste" boterkoekje GROTESTRAAT 234 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2312 WAALWIJK - In de nacht van maandag op dinsdag is er in Waal wijk op twee plaatsen ingebroken, nl. in de le Zeine bij de kinder schoenfabriek Schuwer N.V. en in de Nijverheidsschool aan het Vre- desplein. Bij schoenfabriek Schuwer werd de buitendeur geforceerd, waarna is getracht de opbrengst van de co- la-automaat te bemachtigen. Hier in is men echter niet geslaagd. Van het administratiekantoor werd voor een gering bedrag aan buitenlands geld ontvreemd. De inbrekers heb ben nog geprobeerd de brandkast te openen, maar dat wilde blijkbaar niet lukken. Bij de Nijverheidsschool beeft men zich een klein geldbedrag toe geëigend plus een aantal sigaren. Hier verschafte men zich toegang door een ruit uit de toegangsdeur weg te nemen. WAALWIJK - Maandag jJ. vier de de heer en mevrouw J. J. de Ronde-Simons uit Waalwijk hun gouden bruiloft. 's-Morgens werd in de parochiekerk Yan St. Jan de hei lige mis opgedragen door een neef van het gouden bruidspaar. Daarna werd feest gevierd bij ca fé Passier, waar de heer en me vrouw de Ronde, resp. 69 en 68 jaar oud, temidden van hun tien kinde ren en vele kleinkinderen in de bloe metjes werden gezet. Tijdens de re ceptie kwamen veel familieleden, vrienden en bekenden het gouden paar gelukwensen. De heer <de Ronde was voor zijn pensionering als monteur werkzaam bij Van Haren en Verhulst in Waal wijk en bii Hollandia in Loon op Zand. De uitvoer van Bedford-vrachtwa gens was -de eerste drie kwartalen van 1969 46.3% 'hoger dan in dezelf de periode van 1968. Over eerstge noemde periode werden in totaal 33.965 stuks uitgevoerd, dit is 65% van de totale produktie, hetgeen op één na het hoogste cijfer uit de Bed ford-geschiedenis is. Op de binnen landse markt werd 22% meer afzet geboekt dan in dezelfde periode van 1968. Verder heeft Bedford een on derhoudsplan opgesteld, waarbij te gen een vast maandelijks bedrag vervoerders voor een periode van 1 tot 5 jaar service onderhoud krijgen. Met nadruk wijst drs. Vlader er nog eens op dat een andere reden voor 't niet-insturen van het formulier ook gezien kan worden als een zekere ma te van wantrouwen ten opzichte van de gemeentelijke overheid. Deze mees is echter volkomen Ongegrond, daar niet de gemeente, maar het team van het Sociologisch Instituut met de for mulieren werkt. Het codenummer was slechts van belang voor 't schrij ven van het rappel, dus een zuiver technische kwestie. De gemeeriie krijgt slechts h°t eindrapport, dat de basis zal worden voor een toekomstig verantwoord jeugdbeleid. Het bezwaar dat de vragenlijst enige moeilijke vragen zou bevatten is niet steekhoudend, veeleer is 'hier sprake van gebrek aan interesse. Een van de eerste conclusies die getrokken zou den kunnen worden zijn het gelbrek aan belangstelling voor de eigen zaak bij de helft van de jongeren van Waalwijk. Gezien de unieke gelegen heid die aan elke jongere geboden wordt om zijn mening kenbaar te ma ken ten aanzien van zijn wijze van vrijetijdsbesteding, zou dit een onaan-

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13