waalwijkse en LanqstRaatse couRant Gemeentebestuur van Waalwijk streeft naar een progressief jeugdbeleid Frankrijk en het Vietnam-probleem Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge J K VERHULST WAALWIJK KRIJGT ALS EEN VAN DE EERSTE BRABANTSE GEMEENTEN EEN JEUGDSERVICE-RAAD OPEN OOG bouwman brillen jpIr 1SMA HOBLOOeS GR0TESTn oKoW «81 Wethouder M. v. Eijl „Werkgroep is beslist meer service-raad" Werkgroep Beroepskrachten Subsidie In de streek Experiment 4.1 I n' het klokkenspel uw JUWELffiR M w AALWIJK Sportraad Prins SVSaurits wordt vrijdag 2 jaar grotestraat 231 waalwijk tel: 3866 DONDERDAGAVOND 16 APRIL 1870 De tcho 93e JAARGANG No. 31 VAD het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TEELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „Echo" Sinds 1954 is Frankrijk in Indo- China noch politiek, noch militair aanwezig; het deed wel mee aan de conferentie van 1954 over Indö-Chi- na en aan die van 1962 over Laos, r.iaar kan deze conferenties niet op nieuw bijeenroepen, aangezien dit alleen door Engeland en de Sow jet- Unie gedaan mag worden. -De enige waardevolle basis voor Frankrijks interventie ligt in de opvatting, dat neutralisering van aflle landen in In- do-China het enige middel is om de oorlog te beëindigen. Hierbij heeft Frankrijk het grote voordeel, dat de Franse diplomatie over een relatief grote bewegingsvrijheid beschikt ten opzichte van Hanoi, Vientiane, Phnom Penh, Saigon en, als gast heer van de Parijse conferentie, ook van 'de revolutionnaire regering van Zuidr-Vietnam. Zo is Frankrijk als geen ander land in staat om goede diensten te verlenen inzake de Viet- namese-kwestie. Pompidou heeft een voorstel ge daan, dat echter niet in goede aar de is gevallen. Hij heeft dit gedaan in haast, omdat hij vreesde, dat door de staatsgreep in Cambodja, de strijd ziah nog verder zou uitbrei den, en wel door geheel Indo-China. Hij stelde voor Vietnam te neutra liseren, zonder dat hij hierbij - zoals indertijd De Gaulle - de terugtrek king van -de Amerikaanse troepen als voorwaarde stelde. Dit was echt een gebaar van Pompidou tegen over de V.S. omdat hij ook, in tegen stelling tot De Gaulle, met Nixon tot een 'betere verhouding hoopt te kunn'en komen. Het voorstel van Pompidou is niet gunstig ontvangen. De woordvoer der vain het Bevrijdingsfront herin nerde aan het standpunt van De Gaulle, die van Hanoi en Saigon toonden in het geheel weinig inte resse en Washington was ontstemd, omdat er geen overleg aan het voorstel vooraf was gegaan met Washington. Londen en Mosikou zwijgen tot nu toe en Peking zal, naar men aanneemt, negatief reage ren Zelfs in gaullistisch kringen wordt getwijfeld aan een spoedig succes van het Frans initiatief. Hanoi, dat hereniging van Vietnam tot een eoinimunis'tiche staat wenst en bo vendien militair in het offensief is, moet vollgens de Gaullisten om ideologische redenen de neutraliteit van Vietnam wel afwijzen. De Sow- iet-Une blijkt reeds lang geen, di- rekte invloed op Hanoi meer te heb ben en, Hanoi heeft weer weinig be lang bij een direkte invloed, van C'hina. Bovendien moet men het ef- fekt van het Russiseh-Ghinese con- flikt niet onderschatten. De Opposi tiegroepen spelen een belangrijke rol. Overwegingen van binnenlands politieke aard spelen bij Pompidou natuurlijk look een belangrijke rol. De herinnering aan zijn voorganger d'wimgt hem tot peroonïijke initia tieven in de buitenlandse politiek, nu de Fransen door eigen traumati sche ervaringen, zich enigermate verantwoordelijk voelen om de Amerikanen uit een situatie te hei- Pen, waarin zij politiek nooit kun nen winnen. Zo zou Frankrijk bij voorbeeld kunnen meewerken aan eerstel van de vrede en zich mede zeggenschap kunnen verschaffen in de grote wereldpolitiek, hetgeen du bieus werd na het aftreden van De Laulle. Maar 'de grote hinderpalen voor dit Franse streven zijn het on verstand van de Zuidoostaziatische Jeiders en de Amerikaanse gen eraals en de verbittering van Hanoi en Saigon, die uit prestigejoverwe- gingen van geen wijken, weten. De Franse diplomaten moeten nu net initiatief van Parijs verduidelij- -en om uibreiding van de oorlog te voorkomen. Di dient de geschieden zonder illusies, met geduld - hetgeen belangrijkste eigenschap van di plomaten dient te zijn en met be scheidenheid, wat een vroegere ko loniale meester dikwijls wel wat moeilijk valt. Een zware en, tevens ondankbare opgave voor de Fransen, waarvan succes nog sterk fe betwijfelen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Hei jeugdbeleid van de gemeente Waalwijk - voor zover in dit stadium ten minste van een beleid is te spreken - is in beweging. Het gemeentebestuur heeft een werkgroep ingesteld die de installatie van een jeugdserviceraad moet voorbereiden. Om te weten wat er onder de jeugd leeft, heeft men een enquête ingesteld. Dit biedt alle Waalwijkse meisjes en jongens in de leeftijd van 12-25 jaar de mogelijkheid hun me ning op dit terrein kenbaar te maken. Bovendien inventariseerde men de bestaande organisaties. Ook de Waal wijkse jeugd zat niet stil. Verschillende groeperingen gaven te kennen, het niet eens te zijn met de huidige gang van zaken. Er verscheen ondermeer een "witboek" van de "kritiese stam". Voor al deze reacties heeft het gemeentebestuur een open oorMen luistert en hoopt de kritiek straks, als de werkgroep gereed is, in een beleidstuk te kunnert weerleggen. Wethouder M. van Eijl, belast met jeugdzaken, lichtte deze week tijdens de drie-maandelijkse bijeenkomst van het college van b. en w. en de Waal wijkse pers. de gang van zaken ten aanzien van het jeugdbeleid uitge breid toe. Met nadruk wees hij er op dat het college wel degelijk naar een progressief jeugdbeleid streeft. In de stad, en wellicht ook in streekverband moeten beroepskrachten komen wer ken. De heer Bosschèe, als ambtenaar belast met jeugdzaken, blijft hierbij de zaak dan administratief coachen. Toen twee jaar geleden bij de alge mene beschouwingen verschillende raadsleden op een aktiever en meer omvattend jeugdbeleid aandrongen heeft het college van b. en w. een jeugdnota samengesteld. Hierin werd ook aandacht besteed aan de niet- georganiseerde jeugd, die tot nu toe overal buiten viel. Met name op het terrein van het subsidiebeleid was er voor deze groep geen plaats. Een werkgroep werd belast met de voorbereiding van een jeugdraa'd- nieuwe-stijl. Van deze jeugdraad moeten straks ook vertegenwoordi gers van de zgn. "vrije jeugd" deel uitmaken. Wethouder M. van Eijl merk hierbij op, dat het aantal niet georganiseerde jeugdigen kleiner is dan men denkt. Men moet volgens hem ook de sportverenigingen bij het jeugdwerk betrekken. De Waalwijkse sportverenigingen hebben samen ruim 2000 jeugdleden. Voor hen zijn er in de meeste vereni gingen afzonderlijke afdelingen met een eigen bestuur, dat weer in het hoofdbestuurs is vertegenwoordigd. De gemeente keert deze jeugdsport jaarlijks 15.000,- aan subsidie uit. De jeugdsportraad is belast met de verdeling van dit subsidie-bedrag. Er is van de zijde van de Waalwijkse jeugd nogal wat kritiek geweest op Wethouder M. van Eijl de samenstelling van de werkgroep. Men vond er te weinig jongeren in vertegenwoordigd. Wethouder v. Eijl weerlegt die kritiek. "Er zitten even veel jeugdigen in als andere deskun digen. Men moet de ambtelijk toege- gevoegde wethouder (van Eijl) en ambtenaar (Bosschèe) hier niet bij rdkenen. De werkgroep heeft alleen maar opdracht om een rapport samen te stellen dat voor b. en w. als lei draad moet dienen voor de samenstel ling van een jeugdservice-raad. Men verwart de zaken wel eens door de leden van de werkgroep ook aan te wijzen als de leden van de service- raad, of zoals men wil, jeugdraad- nieuwe-stijl. Maar dat is de grootste vergissing die men kan maken", aldus de heer Van Eijl. Nog voor de zo mermaanden hoopt het Sociologisch Instituut van de Kath. Hogeschool te Tilburg de enquête te hebben uitge werkt. In het najaar komt dan het rapport van de werkgroep, dat moet uitmonden in een advies aan het col lege. Het is straks - zoals wethouder van Eijl het uitdrukt - de bedoeling dat de jeugd meespreekt en inspraak krijgt in het beleid. Men hoopt in de toekomst enkele beroepskrachten te kunnen aantrekken voor de coaching van het werk. De mogelijkheid is hierbij niet uitgesloten, dat het jeugd werk dan in regionaal verband opge zet wordt. De ambtenaar jeugdzaken de heer Bosschèe blijft dan de admi nistratieve zaken regelen. "Het is be slist een misverstand, als men hem als manager van het jeugdwerk ziet", al dus de heer van Eijl. Het subsidiebeleid van de regering spreekt in het eventueel aantrekken van beroepskrachten 'n aardig woord je mee. Zonder 'enige steun van rijks- of provinciale overheid is het mogelijk het jeugdwerk op deze leest te schoeien. In het Cower-rapport laat men zich overigens zeer beperkt uit over eventuele steun in de vorm van een subsidie. Wil het jeugdwerk - en dan in regionaal verband be zien - straks goed draaien, dan zul len er zeker meerdere beroepskrach ten moeten komen. Het streven is im mers om op ieder terrein van het jeugdwerk specialisten te hebben. Het zou nuttig zijn geweest als men niet alleen tot een inventarisatie van het jeugdwerk in de plaats, maar in de gehele sret'k zou kunnen komen. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft vorig jaar wel de plannen op tafel gebracht om de enquête niet al leen onder de Waalwijkse jeugd te houden, maar ook in de plaatsen van b.v. het stadsgewest. Dit is, mede door wat terughoudendheid van som mige gemeentebesturen, niet uit de verf gekomen. Binnenkort zal er in stadsgewestelijk verband opnieuw 'n bespreking worden gehouden over 't jeugdbeleid. Wethouder van Eijl is het ook niet eens met het verwijt van de jeugd, als zou de gemeente financieel te weinig voor de jeugd doen. "We kunnen zo- SMKr.'i iKM mtrixmm PRISMA gouden dameshorloge PRISMA PRISMA gouden dameshorloge gouden dameshorloge met gouden band 485.- met gouden band 485.- met gouden band 375.- (andere modellen reeds vanaf 335.-) Ook deze hobbyclub is een vorm van vrijetijdswerk. De hobbyclubs worden vaak ingepast in 't open jeugdwerk DE MENS EN ZIJN TECHNIEK De derde maanreis was bij de start nog maar het frontpaginanieuws. Zo snel waren we die eerste fascinerende maanvaart van nog geen jaar geleden vergeten. Maar sinds we hoorden van een technisch defect en van een plotselinge terugreis, was de ether weer zwanger van nieuwsberichten en zaten we weer gespannen te luisteren naar het laatste bulletin. Wa is dat toch met ons? Leven wij alleen nog bij de gratie van de sensatie? Of is er iets anders aan de hand? Sommigen voelen zich nu gestaafd in hun opvatting, dat de ruimte en de hemellichamen niet aan de mensen toebehoren. De niens heeft te hoog gegrepen. Zie maar! Anderen verbazen zich om de moed van de drie mannen, die ini de kritieke uren het hoofd koel hielden en niet in paniek geraakten. Allemaal denken we aan de méns, die broze kwetsbare mens in dat geweldige ruimteschip. De zijden draad van een mensenleven en de uiterste perfectie van zijn techniek. Bijna oversteeg de schepping zijn schepper. Maar ineens voelen we nu de juiste verhouding weer aan. Éérst het leven van deze drie mensen met hun vrouiven en kinderen, dan pas de dollars van dit millioenen projekt. Blijkbaar zit het heel diep in de mens ingebrand: eerst de mens en dan zijn techniek. Soms schijnen we het te vergeten. Als we mensen opzij schuiven ten behoeve van het technisch proces. Als intens verdriet wordt aange daan, omdat de harde winst dit eist. Misschien heeft toch deze mislukte ruimtereis een onge looflijke boodschap aan mensen van een technische tijd. L. VAN BERKEL maar niet aan iedere groep die denkt daarvoor in aanmerking te komen, 'n bedrag van vele honderden guldens beschikbaar stellen. Daar moeten en dat zal toch iedereen begrijpen, regels voor zijn. Bovendien krijgen wij van provinciale zijde zomaar geen toe stemming extra subsidies te verlenen. Toch willen we, indien mogelijk, ook experimenten honoreren. De Pit is daar het duidelijke voorbeeld van. De ze, "vrije jeugdbeweging" ontving 2500,- als startsubsidie". Het gemeentebestuur van Waalwijk is overigens ten aanzien van 't jeugd beleid al een eind voor op andere ge meenten. Als men hier in bet najaar overgaat tot de instelling van een Jeugdserviceraad is Waalwijk een van de eerste gemeenten in Brabant die deze raad kennen. Burgemeester Teijssen wijst er op dat er in andere plaatsen op dit gebied nog niets is. Waalwijk loopt, volgens hem, op dit gebied bel is t niet achter. Dan te we ten dat er 15 jaar geleden begonnen werd met een subsidiebedrag van 800 gulden voor de jeugdleden van de sportclubs. De instelling van een Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk betekent waarschijnlijk ook het verdwijnen van de jeugdsportraad. Het gemeen tebestuur voelt meer voor één raad waarin al het georganiseerde en onge organiseerde jeugdwerk (en daaron der vallen ook de sportclubs) is on dergebracht. In de toekomst mag men uit uitbreiding van de aktiviteiten van de sportraad verwachten. Deze raad, die al enige tijd zonder voorzitter zit, funktioneert naar het oordeel van 't college nog niet voldoende. Ook hier wil mien aandacht aan schenken. Op vrijdag 17 april wordt prins Mauris, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven twee jaar. Pas terug uit de Transe wintersportplaats Megève, en gebruind door de zon, zal hij de ze dag zeker in het middelpunt van de belangstelling staan. Gratis brilverzekering !!'S 'i

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1