waalwijkse en UnqstRAAtse couRant Liedertafel „Oefening en Vermaak" uit Waalwijk bestaat 110 jaar Opera De Parelvissers U!< ampe\f &Ct ampe Keukencentrum Langstraat innna:iuii EEN DER OUDSTE ZANGVERENIGINGEN VAN ONS LAND JUBILEERT KEUKENS Co Dinsdag jubileum opera-uitvoering „De Parelvissers" Doorgaan of sluiten 180 Meisjes leven in een internaat waar eigenlijk maar onderdak is voor 60. Dit schrijft Th. van den Tillaart, bisschop op het Indonesisch eiland Timor, aan het Pauselijk Missiewerk van de Kinderen. Voor de uitbreiding van het internaat heeft hij 9000,nodig. Wil hij het werk onder de kinderen in zijn bisdom voortzetten, dan heeft hij in 1970 in het geheel minstens 12.500,nodig. Anders moet hij een aantal van de onderwijzers en verpleegsters die voor de jeugd werken naar huis sturen. Kan mijn school openblijven? Kan ik doorgaan met zorg voor gehandicapte kinderen? Hoe zeker ben ik voor het volgende jaar? Dit zijn jaarlijks terugkerende vragen voor vele bisschoppen in de jonge kerken van Azië en Afrika. De Wereldmissiedag van de Kinderen bracht in 1969 360.500,op. Die dag valt dit jaar op 29 april. Helpt Uw kinderen helpen. Via hun spaarzakjes of op giro 8725, Pauselijk Missiewerk van de Kinderen, Den Haag. Gouden secretaris Moeilijke jaren Solisten MUSIS SACRUM dinsdag 21 april - 20.00 uur Nog „jong" Inschakeling van radio en t.v. bij het onderwijs I I I I I I I /?tA Tilburg Heuvelstraat 14 Curacao verkeert in zeer moeilijke finan ciële omstandig heden DONDERDAGAVOND 16 APRIL 1S70 93e JAARGANG No. 31 van Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p, week (0,33+ 2ct. incJr.) ƒ0,35 p. mnd.' (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 btf girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" Dit jaar 110 jaar geleden op 15 juli 1860 - kwamen in het café van Jan de Mosselaer aan de Haven enkele jongelui bij elkaar om een „lie- fiertafel" op te richten. De jonge licdertafel, een mannenkoor, kreeg ie naam Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Beso- ven. Van vier van de oprichters is nog een statieportret bewaard geble ven gemaakt bij hun zilveren lidmaatschap in 1885. Eind 1860 werd in het zaaltje van café Tmmermans aan de Markt het Op 1 december 1878 werd de nieu we zaal „Musis Sacrum", die gele gen was boven een stalling voor paarden, met een concert in gebruik genomen. Aan dit feestelijk ope ningsconcert werd medewerking verleend door het muziekcorps der Huzaren. De Liedertafel legde met dit concert de grondlag voor een tradite die tot vandaag voortduurt: muziekevenementen van allure in Waalwijk presenteren. Er was - alctus d:e kronieken - ro-nd 1880 een hoofdelijke stemming no dig over de vraag of dames al of niet op concerten zouden moeten worden; toegelaten; twee heren stemden tegen en één onthield zich van stemming! In 1881 zou de beroemde bariton V.'iilem Deckers, voor een ooncert in Waalwijk, op zondagmorgen en kele solo's in de H. Mis ten beste geven Deze verwekten echter blijk baar zoveel 'afleiding dat de pastoor zich op het altaar omdraaide en ver toornd mededeelde dat de gezongen mis verder als „gelezen" zou wor den voortgezet. De heer Aug. van der Heijden, bij veel Waalwijkers nog bekend, mam in 1910 de leiding over. Zijn leider schap, dat tot 1946 zou duren, heeft bij de Liedertafel een legendarische klank gekregen. In dat jaar werd 't 50-jarig bestaan gevierd met een feestmatinee, waaraan de laiter zo bekend geworden Jos Groenen als „eigen'' solist meewerkte. Toen in 't eerste concert gegeven. De eerste direkteur was J. van Bladel, president was Mr. Sopers, kantonrechter in Waalwijk. De liedertafel was toen tiiuis in Hotel Verwiel. Toen Mr. Sopers in Oss benoemd werd, nam Jhr. Mr. de Roij van Zuijdewijn zijn functe over, maar deze werd al spoedig griffier in Den Bosch. In 1879 werd Adr. Oomen voorzitter en rond die tijd raakte men thuis op de plaats waar nog steeds de concerten wor den gegeven: „Musis Sacrum", resp. „De Twee Kolommen". voorjaar van 1911 na een concert 't bestuur nog met de solisten zat na ce kaarten in Hotel „De Twee Ko lommen" werd plotseling brand alarm gegeven. De achterliggende zaal „Musis Sacrum'' was één vlam menzee. Vrijwel alles wat de ver eniging bezat: vaandel, medailles, muziek, diploma's en 'de Vleugel ging verloren. Na enkele mgi^niden was de zaal weer herbouwd en had men weer een „huis". De heer Jac Sars, sinds 1904 'direk teur, richtte in 1918 naast de Lie dertafel en de Mannen-operettever enigingen „Tavenu" een ge mengd koor op, met de bedoeling de conoerten van ide Liedertafel te va riëren. Vanzelf volgden toen ook opvoeringen van „gemengde" ope rettes, waarvan diverse begeleid werden door de „Waalwijkse Sym- phonie". Ook in die dagen was Waalwijk dus een orkest rijik. Ze ker moet ook vermeld worden de heer W. Timmermans, die in vroeger jaren op zeer kundige wijze concer ten begeleidde. Rond 1920 gingen mannen- en ge mengd koor gezamenlijk vergade ren. Er was dus in vergelijking tot 1880 wel iets veranderd! Ook in 1920 werd A. van Iersel, sinds 1912 lid, benoemd tot sekretaris. Deze func tie vervult deze de Liedertafel bij zonder toegewijde kracht tot op he den met verve, zodat hij dit jaar zijn 50-jarig kroniekschrijversschap viert. Het 65-jarig bestaan werd herdacht niet een driedaags festival, samen vallend met de Internationale Schoenen- en Ledertentoonstelling. Daaraan namen 50 muziek- en zang verenigingen deel. Inmiiddjels was „Musis Sacrum" verbouwd en vergoot, wat natuur lijk ook de vereniging ten goede kwam. In 1927 'werd met veel succes en bij val meegewerkt aan de Eerste Waalwij kse Radio-avond. De carna valsbals van de Liedertafel, toen nog een unicum in Waalwijk, waren m die jaren enorm populair. In de loop der jaren zijn, .op .uitno diging van 'de. liedertafel, 'de meeste, bekende Nederlandse solisten in Waalwijk opgetreden. In dit ver band namen, noemen is welhaast on doenlijk. De viering van h,et zilveren direk- teursjubileum van Jac Sars in 1929 werd besloten met een groots feest- coincert, waaraan o.m. meewerkten de destijds beroemde sopraan Maar- tje Cliff en en de Italiaanse bariton SignOr Spartaco Marchi. In 1930 - bij het 70-jarig bestaan ■bradht 'de Liedertafel twee solisten werd direkteur, maar hij stond voor een onmogelijke taak. In het tach tigste jaarverslag schrijft secretaris A. van Iersel: „Om de Liedertafel ■voor een algehele ondergang te be hoeden 'dienen nu daden, te worden gesteld. Toen .kwam de oorlog. In de meidagen van 1940 werd besloten ■de repetities voorlopig op te schor ten, maair omdat alles nogal mee bleek te vallen ging men na een maand weer repteren. Het lijkt er 'op id'at er eerst een wereldoorlog moeöt uitbreken, voordat het niet de Liedertafel weer de goede kant op kon gaan; in juni waren er weer 60 lelden. De omstandigheden ver stevigden de vriendschapsbanden en stimuleerden 't repstitiebez'oek In 1942 werd 'het laatste matinee 'ge geven. Toen was h,et uit met „Oefe ning en Vermaak". De vereniging weigerde lid te worden van de Ilutturkammer en werd ontbonden. Deze ontbinding was slechts schijn en heeft in feite nimmer plaatsge had. Nauwelijks was Waalwijk be vrijd of de Liedertafel was er weer; kermis 1945 werd een matinee ge- Een foto van 10 jaar geleden toen de Liedertafel 'Oefening en Vermaak' het 100-jarig beslaan vierde. van wereldreputatie voor het voet licht: de sopraan Pini Fantino en de tenor Luigi Fort! Een zware slag trof de vereniging 'door het overlij den in 1931 van de heer Jac Sars, die 27 jaar lang het koor op .bril jante wijze 'had geleid. Op 12 april 1931 werd tijdens een bewogen vergadering de heer G. Geritsen tot direkteur Igekozen. Voorzitter A. van der Heijden be sloot de vergadering met de histori sche woorden: „De teering is gewor pen; de troepen gaan over de Rubi con". Kort daarop bedankte deze eminente voorzitter, maar gelukkig kwam hij in 1933 weer terug. De slechte tijdsomstandigheden gingen ook aan de Liedertafel niet ongemerkt voorbijIn 1933 begon 'n moeilijke periode. Er werd een tweede direkteur .benoemd in de persoon van die heer J. Kooien. Er werd onder zijn leiding onder ande re gezongen voor de „sprekende film". Het 75-jarig bestaan in 1935 werd waardig, .maar niet luisterrijk 'gevierd. Het j'aar daarop werd 'zelfs v oor ondiergang gevreesd. Louis Sars, 'de huidige direkteur, werd tot tweede direkteur benoemd. Het Ie- dental liep in 1938 terug tot 39. In 1939 werd overwogen het koor van maart tot september met vakantie te zenden, maar gelukkig ikwam men op dit idee terug. Louis Sars geven, op 1 september werkte men mee aan een bevrijdingsconcert op liet Raadhuisplein. Wegens het be reiken van een gezegende ouder dom bedankte A. van der Heijden ais voorzitter. Hij werd opgevolgd door A. van den Meijdenberg. Het ledental steeg tot 80. De vereniging kreeg een vaste begeleider in de persoon van Frans Wi'lmont, die 'de ze taak tot op heden toegewijd en bijzonder kundig vervult. Jos Groenen, oud-lid van de Lie dertafel kwam in 1947 weer in Waalwijk concerteren; in dat zelfde jaar oogstten Frans Vroons en P;erre Palla enorm succes. In die tijd1 kwam er een ommekeer in het repertoir. Er werd van de oude liedertafelstijl afgestapt en overgegaan naar de opera. Louis Sars richtte weer een dameskoor op. Met de sopraan Maartje C'liffen en de tenor Justus Bonn werd het eer ste opera-concert gegeven. Eigen solisten uit 'die tijd waren o,a. de dames Nel Dupont en J. de Kort en de heren D.ingelhof, Van Oudheusden, Vesters en M. Hessel- 'berfch. Eeerst en laatstgenoemde werken nog regelmatig aan concer ten mee. In 1949 waren er 110 leden. De plannen voor de viering van het 90- jarig bestaan in 1950 werden „ver ijdeld" door een paratyphus-epide- LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK" - WAALWIJK IN CONCERTVORM Solisten van de Nederlandse Opera. Kaartverkoop bij: Muziekhandel Crescendo, Stationsstraat 9 en zaterdag van 4 tot 5 uur in Musis Sacrum. r I' I» I» I» I» i» i' mie. Het ledental liep op tot 130. In 1951 werd voor het eerst met het Waalwijks Symphonie Orkest sa mengewerkt. Twee jaar later werd met genoemd orkest voor het eerst na de dodenherdenking Mozart's „Requim" uitgevoerd. In septemeber 1956 overleed de heer A. van den Meijdenberg. Deze eminente leider, 4o jaar lid, waar van de laatste 10 jaar voorzitter, werd opgevolgd door de heer L. van Oudheusden. Het 100-jarig bestaan werd herdacht met een .grandioze uitvoering Van Handei's „Messias" met eerder ge noemd orkest, waarmee later nog uitvoeringen zijn gegeven van o.m. de „Krönungsmesse" en „Vesperae Solemnes" van Mozart en „Lau'date Pueri" van Pergolesi. Van 'de talrij ke opera's die de laaste jaren zijn uitgevoerd, noemen we slechts Ca- valleria Rustioana, Nabucco en La Sonnambula. Een nog jonge traditie zijn 'de Lido-concerten, waarvoor steeds enorme belangstelling be staat. „Oefening en Vermaak" behoort met haar 110 jaren tot de oudste zangverenigingen van het land, de even oude of oudere koren zijn op de vingers van één hand te tellen. Maar desondanks is de Liedertafel een bloeiende en springlevende ver eniging. Binnenkort wordt weer gestart met de voorbereidingen voor een vol gend concert, want na „De Parel vissers" staat er voor dit jubileum jaar nog meer op het program. Wie interesse heeft voor het lidmaat schap kan zich in verbinding stellen met het sekretariaat: Julianastraat 17, tel. 3853. Nieuwe leden, zowel dames als heren, zijn van harte wel kom B.K. Minister Veringa van Onderwijs wil een groter deel van het Neder landse volk via radio en televisie bij het onderwijs betrekken. Hij meent, dat dit via eigen netten moet geschieden, dus buiten de bestaande twee televisiekanalen en de drie ra dionetten om. Over 'de technische kanten van deze voor ons land volkomen nieu we vorm van onderwijs kan de mi nister nog weinig medelen. Een en ander hoort thuis in de pogingen 't onderwijs meer te democratiseren. De bedoeling is om volgend jaar op experimentele basis met deze vorm van onderwijs te gaan begin nen en wel op zogenaamde „mid denscholen". Deze scholen zijn 'be- doeld voor leerlingen, die lager on derwijs 'hebben genoten, doch die nog geen duidelijke keus kunnen maken uit de verschillende soorten vervolgonderwijs in ons land. 1 HEEFT ALTIJD B veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" 1 I KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en f japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in I Curagau verkeert momenteel in 'n financieel moeilijke positie. Op de begroting van dit eiland van de An tillen is een tekort van 15 miljoen Antilliaanse guldens. Het bestuurs college heeft besloten dat men dras- tiche maatregelen moet nemen om hier iets aan te doen. Tot de voorgenomen maatregelen behoort de herinvoering van school geld, te beginnen bij de MAVO. Het schoolgeld voor kleuteronderwijs v;erd echter afgeschaft. Voorts komt er belasting op het ophalen van huisvuil. Ambtenaren en arbeiders zullen er ook rekening mee moeten hou den, dat de schatkist leeg is en dat men voorlopig aan de limiet is wat betreft de lonen en sociale voorzie ningen. Het ziet er echter voor Curagao toch niet zo gunstig uit, want de ge spannen sfeer waarin het eiland leeft, draagt nu niet 'bepaald bij tot een oplossing van de financiële pro blemen. Een aanta'l recent tot stand .gekomen sociale voorzienngen, die nu van kracht gaan worden zullen moeten bijdragen tot een zekere ontspanning. Wanneer dit echter niet zou lukken, dan ziet het er niet zo gunstig uit. GROTESTRAAT 142 WAALWIJK Telefoon 04160-5117

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5