waaLwij kse en UnqstRAAtse couRAnt Hoofdkwartier van Mgr. Bekkersgilde in Waalwijk moet uitgebreid worden De 13-miljoenste Nederlander wordt dezer dagen ingeboekt Waalwijkse jongeren discussieerden over jeugdbeleid tijdens KVP-avond EM-TE suPern,arkt GEBOUW IS VEEL TE KLEIN VOOR VERKENNERS EN WELPEN UIT ANTONIUSPAROCHIE Dankzij De Echo f 50.- goedkoper op" vakantie ZONDER FEESTELIJKE FANFARES sa Geld Setalen VEEL KRITIEK OP WERKGROEP Weinig begrip CARBONADE 2.98 GEHAKT 1.79 BIEFBURGERS 98 ct. ANDIJVIE RODE KOOL WORTELTJES VrijwilBigers voeren verbouwing in vrije tijd uit Is Nederland wel zo vol? ,fpf Kampvuurkuil Ingangspartij Medewerking Financiële steun Speciale KVP- jeudavond in Soos Memphis Gold Werkgroep DINSDAG 500 gram WOENSDAG 500 gram WAALWIJK - DRUNEN panklaar, p. zak 59 Ct. panklaar, p. zak 49 Ct. geschrapt, per zak 49 Ct. MAANDAG 20 APRIL 1970 93e JAARGANG No. 32 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. incJr.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per nun Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (van onze verslaggever) WAALWIJK De georganiseerde jeugd van Waalwijk heeft de laatste weken nogal wat aandacht voor zich opgeëist. Daardoor zijn zplfs de verkenners- en gidsengroepen wat in de verdrukking geraakt. Ook deze jeugdbeweging heeft echter zijn wensen. Zij bezorgen immers vele tien tallen meisjes en jongens wekelijks ontspanning. Een groep die regel matig de trom roert en met haar activiteiten naar huiten treedt, is het Mgr. Bekkersgilde uit Waalwijk-Zuid. Zo'n zestig jongens uit de An- toniusparochie zijn bij deze verkenners- en welpengroep aangesloten. Het hoofdkwartier van het Mgr. Bekkersgilde moet hoognodig ver bouwd worden. Dat kost veel geld (zeker 10.000), té veel, zodat het gilde met vrijwilligers probeert het hoofdkwartier wat toonbaarder te maken. Het Mgr. Bekkersgilde bestaat nu ruim 10 jaar. De verkenners- en welpengroep voerde oorspronkelijk de naar Pius XII, maar na 't over lijden van de Bossche Bisschop Bek kers werd de naam van de groep gewijzigd. Al die jaren heeft men het hoofdkwartier in een uit straat klinkers opgetrokken gebouwtje, dat ligt op grondgebied van de gemeen te Loon op Zand, in het zogenaamd „Loons-hoekje", nabij de Maria-ka- pel aan de Kloosterweg. Een groep vrijwilligers heeft een plan opgesteld om het gebouw te moderniseren en leefbaar te maken, terwijl men ook de speelweide be gaanbaar wil maken. De eerste ver bouwing is reeds doorgevoerd. De centrale ruimte, die tot voor kort uit twee zaaltjes bestond, is uitge broken, waardoor men nu wat meer bewegingsruimte heeft gekregen. Ook wordt er een open haard in gemaakt. Het welpenlokaal is veel -te klein geworden. Dertig jongens moeten genoegen nemen met 25 m2. Een van de eerste plannen is dan ook om het gebouw met een ruimte van 20 m2 uit te breiden en deze bij 't welpenlokaal te trekken. Ook de entree van het gebouw wordt ver ruimd en van een overkapping voor zien. De jongens kunnen dan bij slecht weer, als er nog geen leider aanwezig is, in deze ruimte schui len. De dertienmiljoenste Nederlander wordt dezer dagen ingeboekt en dat gebeurt zonder veel feestelijke fan fares: het besef is wel algemeen dat de wereld in het algemeen en ons land in het bijzonder weinig gebaat is bij een ongeremde bevolkings groei, En we weten oo1- dat zelfs wanneer het geboortecijfer opeens drastisch omlaag zou gaan, we de veertien miljoen ook nog wel spoe dig' halen. Terwijl het al zo vol is Maar is het wel vol? Dat aspect van de redenering is zeer aanvecht baar. Het westen van het land is aanzienlijk dichter bevolkt dan de rest maar men vindt het er blijk baar nog niet zo onleefbaar dat men in groten getale verhuist. En het zal nog heel wat jaren duren voor er zoveel Nederlanders zijn dat heel ons grondgebied zo dichtbevolkt is als nu het westen. Diverse schijn bare proplemen blijken weinig reëel te zijn, al worden ze voor de gele genheid wel steeds opnieuw opge poetst. Is er wel werk voor al die Neder landers? Dat vraagt men. dan terwijl r.og dapper airbeidkracht uit Spanje, Portugal, Marokko, Tunesië en Tur kije wordt geïmporteerd. Plaats en werk zijn niet de grote zongen. Veeleer is het nog het wonen: he,t stijgende bevolkingstal vergemakke lijkt het oplossen van de woning nood natuurlijk niet. Maar dat is voornamelijk een kwes tie van centen: als hetzij door reële re huren, hetzij door overheidssub sidies, hetzij jdoor een andere maat regel het aantrekkelijker werd^ge- maakt om te bouwen bestond die woningnood niet meer. Maar het is duidelijk dat de be reidheid, in Nederland ontbreekt op dit punt te investeren. Voor auto's, kleurentelevisie -e.d. ligt dat anders. Dat is vermoedelijk het kardinale punt. Een grote bevolking is een kostbare zaak. Er moeten voldoende baby-klinieken zijn en later bewaar scholen. Dan het hele, steeds duur der wordende onderwijs tot en met de universiteiten - ook al omdat men moet beseffen dat nederland als land zijn brood moet verdienen door de beste hersens te hebben. Dat wil ook zeggen: nog meer- toekomstige weggebruikers, nog meer mensen waarvoor sociale voorzieningen moeten bestaan en ziekenhuizen en plekken om recrea tie te vinden. Het zijn juist al de kostbare algemene voorzieningen, waarvoor nu toch al Veel te weinig geld beschikbaar is, die in een nog sneller tempo moeten groeien dan de 'bevolking. Waarbij men mag op tellen dat niet alleen daardoor de toekomst zeker een zwaardere be lastingdruk zal moeten brengen, maar dat ook de kapitalen bijeenge bracht zullen moeten worden voor de industrieën waarin al deze jnen. sen moeten werken. Ter gelegenheid van de Expo in Osaka is nogal wat aandacht gewijd aan de opbloei van Japan tot derde industriële mogenheid. Een van de redenen waardoor dit Aziatische Wirtschaftwunder tot stand kon ko men is dat een zeer hoog percenatge van het nationaal inkomen werd ge spaard en zo voor investering be schikbaar kwam. Door zo af te zien van besteden van een flink deel van het beschikbare geld (en trouwens in de sector van algemene voorzie ningen vrij wat te verwaarlozen, waarvoor de rekening nu komt wat de groei wel iets zal afremmen) heeft Japan kans gezien zijn wel vaartspeil te verhogen. De boodschap die de dertiemmiL joenste voor Nederland meebrengt is dat we bereid zullen moeten zijn te betalen voor het met zovelen 'zijn, of in relatieve welvaart achter uit te gaan. Dit is een ontwerp-tekening van het hoofdkwartier van het Mgr. Bek kersgilde. Het gebouw op de achtergrond staat er, doch moet uitgebreid worden. Links van dit gebouw de kampvuurkuil met daarachter de fietsenstalling; op de voorgrond de nieuwe ingangspartij, die de ver kenners en welpen zelf bouwen. Een fietsenstalling ontbreekt nog. Verder heeft het Mgr. Bekkersgilde het plan om op de speelweide een kampvuurkuil aan te leggen met daarin een zinkput, zodat men 's avonds van een kampvuur kan genieten. De volgende stap zal zijn om de toegangspad te verharden en enkele parkeerplaatsen aan te leg gen, zodat men het hoofdkwartier zonder door modderkuilen te moe ten baggeren, kan bereiken. Het gehele complex in 't „Loons hoekje" moet van een nieuwe afras tering worden voorzien. Verder moet de speelweide worden geëgaliseerd en opnieuw worden ingezaaid. De ingangspartij wordt ook vernieuwd. Er komt hier zelfs een uitkijktoren bij. De ingangspartij, compleet met slagbomen, wordt door de verken ners en welpen zelf gebouwd. Ove rigens is men er nog niet met deze verbouwing. Er moet een nieuwe keukeninstallatie komen, terwijl de wasgelegenheid voor de jongens uit gebreid moet worden. Het gebouw wordt in de zomer maanden namelijk regelmatig ver huurd aan verkennersgroepen van elders. Het spreekt voor zich dat de slaap- en wasgelegenheid dan toch zeker aan de minimale eisen moet voldoen. De interne verbouwing houdt in, het aanbrengen van een wandbetimmering herstellen van de plafonds en een schilderbeurt voor het gehele gebouw. De algehele op knapbeurt die dringend nodig is vergt normaal een investering van zeker 10.000,De tot nu toe uitgevoerde verbouwing heeft niets gekost, dankzij ondermeer de medewerking van de I.C.B.-Best en het Waalwijkse Bouwbedrijf Aarts. De „restauratiecommissie" durft geen datum te noemen waarop de verbouwing gereed moet zijn. De bouwdeskundige, de heer v. Hees- wijk jr., hoopt dit jaar rond te ko men. Veel hangt volgens hem af van de financiële of daadwerkelij ke steun van de Waalwijkse bevol king. „Als er nog wat bouwonder nemingen zijn die materiaal be schikbaar stellen en we hebben vol doende mankracht, dan is er over een half jaar veel gebeurd", aldus de heer v. Heeswijk. De Mgr. Bek- kersgroep hoeft niet op financiële steun van de Stichting Jeugdbelan- gen (het overkoepelend orgaan in Waalwijk-Zuid) te rekenen. Deze stichting kampt zelf met gebrek aan financiën. Men heeft ook de ouders van de zestig leden benaderd. Vrijdagavond was er een bijeenkomst in de oude kleuterschool aan de Crispijnstraat. De „restauratie-commissie" heeft toen de plannen uiteengezet en de ouders om een financiële bijdrage gevraagd. Ook deed men een drin gend beroep op hen om zich als vrij williger aan te melden. Het Mgr. Bekkersgilde kan immers alleen met vereende krachten aan een nieuw hoofdkwartier worden geholpen. WAALWIJK Donderdagavond waren een tiental belangstellende jongeren uit Waalwijk in soos Memphis Gold te gast bij de afdeling Waalwijk van de KVP. Zoals bekend, zal de KVP voor het eerst, sinds enkele periodes van afwezigheid in de gemeenteraad, weer een kan didatenlijst indienen. Enige tijd geleden werden de eerste contacten gelegd tussen de Waalwijkse afdeling van de KVP en de Waalwijkse jongeren, welke contacten resulteerden in het organiseren van een dis cussie-avond, waarop geïnteresseerde jongeren hun wensen ten aanzien van diverse zaken op tafel konden leggen. Het gemeentelijk jeugdbeleid en de door het gemeentebestuur inge stelde werkgroep moesten het don derdagavond ontgelden. Het was be slist jammer dat de werkgroep, die donderdagavond zelf een vergade ring hield, geen vertgenwoordiger hda gezonden om de geuite kritiek, waar mogelijk, te weerleggen. De jongeren klaagden er over bij het gemeentebestuur weinig begrip te vinden en steeds weer te stuiten op een gebrek aan geld. Naar de mening van alle aanwezigen wordt er in Waalwijk niet voldoende ge daan voor de jeugd, terwijl wel enorme geldbedragen worden geïn vesteerd in bijvoorbeeld de haven. Ook de enquête die onlangs onder de Waalwijkse jeugd werd gehou den, kostte handenvol geld, terwijl het resultaat van dit onderzoek, naar de mening van de aanwezigen, bedroevend genoemd mag worden. Nog niet eens de helft van de aan geschrevenen reageerde en verte genwoordigers van de „kritische stam", die enkele weken geleden 'n witboek uitgaf, kantten zich nadruk kelijk' tegen het openbaar maken van rapporten over de enquête en de inventarisatie, die onder de be staande jeugdorganisaties werd ge houden en die eveneens niet vol doende reacties opleverde. De samenstelling van de door de gemeente in het leven geroepen werkgroep, die straks advies moet gaan uitbrengen bij de instelling van een jeugd-service-raad, werd be paald niet gelukkig genoemd. Alle aanwezige jongeren vonden, dat de jeugd in deze werkgroep niet vol doende vertegenwoordigd was. Wet houder Van Eijl weerlegde dit don- Haal op het kantoor van De Echo van het Zuiden, Grote straat 205 in Waalwijk vlug een (of meerdere) reduktie- bonnen voor de 15-daagse vliegvakantie naar Laiguelia (nabij Alassio) aan de Ita liaanse Rivièra. Dankzij de korting van De Echo kunt u deze Trans-Europa reis al voor 375,boeken. In die reissom is met uitzondering van de luchthavenbelasting alles begrepen, tot zelfs de reisverzekering. De vertrekdata van deze speciale Echo-reis zijn 16 mei (Pinksteren) en 23 mei. Men kan kiezen uit twee hotels. Voor 375,- (prijs in de Trans- Europa reisgids: 425, krijgt men een kamer in Ho tel Del Golfo. Wie iets meer betaalt, 446,(prijs in de reisgids: 496,50) is te gastin het strandhotel Bristol. Laigueglia ligt aan de Mid dellandse Zee, enkele kilome ters beneden Alassio, dicht bij het Vorstendom Monaco. Het heeft een uitstekend zand strand. Zowel in Laigueglia als in Alassio kan men zich uitstekend vermaken. Alle in lichtingen over deze reis (en natuurlijk ook reisfolders) kan men verkrijgen hij Reis bureau ,Ruys Co', St. Jans plein, Grotestraat, Waalwijk. Hier moet men ook boeken, na eerst bij De Echo een re- duktiebon gehaald te hebben. derdag reeds in de plaatselijke pers door erop te wijzen, dat in de werk groep 5 jongeren en 5 ouderen zit ting hebben gekregen, dat met na me de twee ambtelijk aan de werk groep toegevoegden, te weten Wet houder Van Eijl, voorzitter, en de (vervolg op pag. 3) 2 STUKS

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1