wAAlwijkse en Unqstpaatse couRant In Waalwijk komen dit jaar 240 flatwoningen gereed Doodgravers van de'EEG IH+fiS IBC bouwt flats in Waalwijk volgens systeem Rottinghuis \<Jïampe\ ampe IBC BOUWT 5-KAMER-FLATS IN PLAN GROENEWOUD EN AAN BLOEMENOORDPLEIN migmm OCl Hl 4lr< "1 ni«l van C~Yl/lierlo !T Eerste blok van 36 woningen wordt in juli opgeleverd 240 woningen Comfortabel Afmetingen BABY,- KLEUTER,- KINDER,. JONGENS- EN MEISJES- CONFECTIE ANTOON VERHULST Conflict tussen huis- artsen, overheid en ziekenfondsen Oplevering Huurprijs Elementen worden in de fabriek gemaakt Arbeidsbesparing Fabricage Eén bewerking Demonstrerende wijkverpleegsters voor betere pensioen voorzieningen een fiets TOON AARTS Oiro gaaf nu rente betalen Amerikanen ge weerd uit Jordanië I I I I I I I .1 V in Tilburg Hcuwbnc M I I I I I I I I I I I I I I I I I I V DONDERDAGAVOND 23 APRIL 1970 De tcho van 93e JAARGANG No. 33 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. incJs.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJs.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" De taak opgedragen aan de mi. nisters van Landbouw in de EEG, om in eendrachtige samenwerking de belangrijkste gemeenschappelij ke marktvoorzieningen zinvol uit te voeren, hébben, zij niet kunnen vol tooien. Aangezien het hier gaat om zeer belangrijke, essentiële zaken in de EEG, waarmee de gemeenschap pelijke markt kan staan of vallen, mag men met betrekking tot dit college spreken van de doorgravers van de EEG. Bewezen is, dat de raad van mi nisters, indien wordt vastgehouden aan het beginsel van eenstemmig, heid, de EEG zal vernietigen. Juist omdat het gemeenschappelijk land bouwbeleid geen keurslijf wil zijn en zonder importplannen, quota, contingenten e.d. moet functioneren, moet zijn prijssysteem e,en minium aan bewegelijkheid bezitten, en moeten producenten over een kom pas beschikken, aangezien anders de markten stuurloos ronddrijven. Het meerderheidsprincipe blijkt als een guillotine te werken. Er moet nu 'n besluit vallen. Wat 'zou er gebeuren, indien het meebderheidisbeginsel tenslotte was toegepast? Italië zou tot hogere maisprijzen zijn 'gedwongen, België tot beperking van zijn suikerquota en tot opgave van zijn starre -melk- beleid. De Bondsrepubliek 'zou een daling van de zachte tarweproduk. tie hebben genomen en misschien ook nog een offer in de melk 'hebben gebracht. In ruil daarvan zouden de boeren hogere vleesprijzen hebben gekregen. Elke minister zou gemord hebiben, dat hij overstemd was, maar de problemen zouden zijn opgelost. De Italianen hebben de moed gehad een voorstel te doen om over te gaan tot de normale democratische vorm van beslissing ibij meerderheid. De aanwezige ministers werden wit van söhrik en de heren beslotten de vergadering te schorsen en na ge heime besprekingen weer bijeen te kotnen. Het besluit bleef, dat er al leen besluiten konden Worden ge nomen, bij unanimiteit. Dus alle maal het er mee eens zijn. Was ,er één tegen, dan 'ging alles niet door. Op die manier wordt het geheel to. taal verlamd! De regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken zouden eindelijk moeten beseffen, dat men - ongeacht over welk onderwerp er wordt gesproken - steeds stuit op 'n harde kern, die voortgang onmoge lijk maakt. We zagen het indertijd aan 'de Fransen in de De GauLle- periode. Zonder verstandig 'gedo seerde 'meerderheidsbesluiten kan de EEG zich niet ontplooien met haar zes en laat staan met haar tien leden. De onderhandelingen met de as pirant lid-staten zullen zeker mis lukken als men de ministers van landbouw onder elkaar laat. Men kan van de aspiranten niet verlan gen dat zij een, agrarisch systeem aanvaarden, dat de markt verstoort, internationaal steeds weer ergernis oproept, enorm veel belastinggeldten verslindt en zowel consument als boer ontevreden maakt. Duidelijk blijkt, dat de regeringsleiders zelf politieke verantwoordelijkheid voor het landbouwbeleid 'dragen. Mans/holt is in eerste instantie op de starheid der landbouwministers vastgelopen. In een normale demo cratie zou Mansholt wel zijn afge treden, maar hij heeft het nog niet opgegeven. Veel tijd rest hem overi gens niet meer. Nog eenmaal kan hij op de politieke gevaren wijzen en de ministers van 'Buitenlandse Za ken tot een 'debat 'dwingen. Ook de ministers van Financiën hebben tot nu toe geen eenheid kunnen vormen en geen succes gehad. Toch hebiben de belastingbetalers in de EEG-lan- den het recht om van hun ministers te eisen, dat zij ernstige pogingen doen een einde te -maken aan het verkwisten van zovele miljarden, omdat men het domweg niet eens kan word'en. De ministers van Land bouw dragen daarbij de grootste verantwoordelijkheid en zij moeten nieuwe instrukties krijgen. Men kan deze belangrijke zaak blijkbaar met langer alleen aan deze minis- ters overlaten. v~" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Men kan niet ontkennendat Waalwijk een levendige stad is met een sterk stijgend inwoner tal; van 14.000 in 1952 naar 23.500 dit jaar. Dat Waalwijk er in 18 jaar bijna 10.000 inwoners bijkreeg is voor een belangrijk deel te danken aan de honderden woningen die in deze jaren zijn gereed gekomen. Dat zal ook in de toekomst wel zo gelden, want de uitbreidingsplannen Zanddonk en De Hoef, die de aandacht voor de komende tien jaar opeisen, voorzien in een woongebied voor meer dan 8000 inwoners. Momenteel zijn er bijna 450 woningen in aanbouw. Een groot gedeelte hiervan zal medio 1970 gereed komen. Daaronder zijn 150 flatwoningen (van een complex van 240), voornamelijk aan het Bloemenoordplein en in Gröenewoud. De N.V. Internationale Bouwcom- pagnie IBC Best is momenteel bezig met de houw van 240 flatwoningen verdeeld over zes blokken. Drie flat gebouwen komen er aan het Bloe menoordplein en drie in het plan Groenewoud. De woningen op het Bloemenoordplein komen dit jaar ge reed. Dit bouwterrein wordt begrensd door de Klaproosstraat, de Valeriaan- straat, de Herikstraat en de Wede rikstraat. Deze flatwoningen zijn zgn. systeem- bouwwoningen, die ook in Tilburg- Noord worden gebouwd. Het bouw plan in Waalwijk is eohter veel luxer. Er is het wisselkamersysteem toege past, wat betekent dat de flats vier slaapkamers, een grote woonkamer en keuken hebben. Verder treft men, in tegenstelling tot in Tilburg, aan ga lerijzijde grote ramen aan. Op het Bloemenoordplein komen twee blok ken van 3'6 woningen met in totaal 18 garages in de onderbouw en een blok van 48 woningen met 12 gara ges. Ook in Groenewoud komen twee blokken van 36 en een blok van 48 woningen. Elk woonblok bestaat uit 6 bouwla gen met galerijen aan de voorzijde van de woningen en een balkon aan de achterzijde. Deze /blokken zijn zo danig gesitueerd dat voor elke wo ning een riant uitzicht aanwezig is, op een terrein dat gevormd wordt door een grote groene ruimte met wa terpartijen. In elk woonblok is ook 'n grote 8-persoonslift aangebracht met daarnaast een trappenhal. De woningen zijn zeer comfortabel en bevatten ondermeer vier slaapkamers, eien woonkamer, een ruime keuken, een hal alsmede een douche-cel. De buizen -zijn voorzien van centrale ver warming, volgens het wijkverwar- mingssysteem, waarvan het ketelhuis, bestemd voor de drie- blokken, is ge bouwd in de zuidwest-hoek van het bouwterrein. De bergingen bevinden zich in de onderbouw van de flat. Verder zijn alle woningen aangeslo ten op het centrale antennesysteem en voorzien van een vuilnisstortappa- ratuur. De woonkamer is 3,80 bij ,5,20, met daarachter een slaapkamer van 3,80 bij 3,44 m. Van deze twee ruimten is eventueel één -vertrek te maken. De overige slaapkamers zijn 1,90 bij 3,60 2,70 bij 3,60 en 2,50 bij 3,60 m. De keuken is 3,62 bij 2,40. In de wo ningen zijn acht verplaatsbare kasten aangebracht. Deze etage-woningen zijn de grootste flats die Waalwijk kent. De meeste woningen hebben GESPECIALISEERD IN KINDERCONFECTIE WAALWIJK De Nederlandse huisartsen koes teren het voornemen zich niet te houden aan de prijsvoorschriften van de minister van Economische Zaken. Zij zijn van mening, dat hun werkzaamheden dermate gevarieerd zijn, in tijd en moeite, dat zij zich niet willen binden aan een een heidstarief. Veel -particuliere patiënten ont vingen dan ook al rekeningen, die ver uitgaan bo-ven de door de minis ter vastgestelde prijzen. De Economische controledienst heeft reeds -tegen een aantal huis artsen -procesverbaal opgemaakt. Tevens zijn- er ziekenfondsen en vakbondten, die deze gang van zaken niet wensen te accepteren. Het ziet er naar uit, dat de toe stand zich zal toespitsen en dat de huisartsen binnenkort in ernstig konflikt rn,et overheid, ziekenfond sen en bonden gaan komen. naast de woonkamer nog drie slaap kamers, terwijl men hier vier kamers ter beschikking heef-t en één van de ze ruimten te benutten is als hobby kamer, studeerkamer of speelkamer. In de woningen is ook een ruime (speel)hal gesitueerd. De eerste woningen (een blok van 36) komen eind juli gereed. Achtereen volgens komt er dan een blok gereed, eind september, eind oktober, begin december, begin januari en febru ari 1970. De drie laatste opleverin gen hebben betrekking op de wonin gen in Groenewoud. Met het Rotting- huis-systeem dat IBC toepastkun nen per werkbare dag twee woningen worden gebouwd. Volgens een rente-opzet zal dè huur van deze flatwoningen ca. 190, - per maand bedragen. Dat is dan in clusief alle vaste kosten en de overi gen voorzieningen zoals stookkosten. De definitieve huur zal eerst door de minister worden vastgesteld, wanneer de werkelijke stichtingskosten bekend zijn. Het ligt in de bedoeling om in juli, als de eerste 36 woningen ge reed komen, een modelwoning in te richten. 0 ■Qxcluaieve ^herenkleding WAALWIJK (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De flats die IBC aan 't Bloemenoordplein bouwt wor den opgezet volgens het systeem Rot tinghuis. Wij vonden het daarom in teressant eens nader in te gaan op de ze methode die door IBC-Best in Waalwijk worden gevolgd. Het door IBC toegepaste industrieel bouwsys teem Rottinghuis werd in 1948 door het Aannemingsbedrijf Rottinghuis in Groningen ontwikkeld om de enor me woningnood, die was ontstaan door overschakeling op moderne in dustriële produktiemethoden zo doel treffend mogelijk te helpen bestrijden. Dezelfde argumenten waren voor de N.V. Internationale Bouw Compagny v.h. Fa. H. van Heesewijk, aanlei ding in 1962 licentierecht te verwer ven van een bouwsysteem, waarmee men in Nederland de meeste ervaring heeft opgedaan. In een lange reeks van jaren beeft zich bier een mecha nisch arbeidsproces ontwikkeld waar bij door het verdelen van het eind- produkt in een aantal onderdelen, die zich voor massaproduktie, lenen, de ongeschoolde arbeider meer en meer de vakman vervangt. Alleen op sleu telposities in de produk-tie zijn een aantal specialisten nodig. Door het toepassen van systeembouw wordt een arbeidsbesparing, op het bouwwerk bereikt van 53 pet., terwijl de stukadoor geheel vervangen is door een "afwerker" voor de wanden welke geheel vlak en dicht de fabriek (een dochteronderneming van IBC te Best) verlaten. Op het werk is slechts een eenvoudige nabehandeling nodig, terwijl de plafonds behandeld wor den met spuitstukadoorwerk. Het knelpunt, dat bij de traditionele bouwmethoden ontstaat, dat de pro- duktivieit evenredig is met het aan tal beschikbare vakkraebten, bestaat bij dit systeem nauwelijks. De ele menten worden in groepen in de fa briek gemaakt. Wel is he-t duidelijk dat hier voor gro-te projekten ineens gewerkt moet worden. Uiteraard moet bij de fabrikage van - zoals de volksmond wel eens zegt: voorgebakken woningen - rekening worden gehouden met het wegtrans port. De wanden worden volkomen vlak aangevoerd, zodat nauwelijks na bewerking nodig is. Met de vloerpla ten worden de slaapkamers en keuken ineens dichtgelegd, zodat plafonds zonder naden ontstaan. Alleen voor de woonkamer, waar het gewicht en de afmetingen van een vloerplaat te groot is, komen vloernaden in het pla fond. Zowel de naden als'vloeren worden in de fabriek in één bewerking ver vaardigd, waarbij binnendeurkozijnen buizen van de- elektrische installatie, tegelvloeren, uitsparingen voor cen trale verwarming en alle verdere voorzieningen meteen worden inge stort. De zgn. "natte-cel" slaat wel alles. Douche-cel w.c. en meterkast worden als één afgewerkte ruimte in de bouw geplaatst. Een deel van de installaties wordt in de fabriek ge bouwd. IBC heeft voor het maken van installaties voor gas, water, elek triciteit en centrale verwarming een eigen dochteronderneming. Een nood zakelijke figuur als men bedenkt dat op de eerste plaats een deel van alle installatiewerk in de fabriek gebeurt. Verder raakt men -bij een snelle mon tage van het -bouwwerk niet achter op de werkschema's. Er is een tijd geweest, waarin de verpleegster behoorde tot de maat schappelijk achtergebleven groepen. Daar is toen iets aan gedaan, maar het ziet er naar uit, dat een deel van de verpleeghulpen en met name de wijkverpleegsters weer in de hoek zitten waar de klappen dreigen te vallen. Zij hebben een demonstratieve bijeenkomst gehouden, waar voor namelijk werd geageerd tegen de slechte -en- achtergebleven pensioen voorzieningen. Deze is niet waarde vast 'en bereikt -niet eens het so ciaal minimum. Het pensioen gaat in -op zestigjarige leeftijd en de ver pleegsters moe-ten, dan nog vijf jaar AOW, ziekenfonds en andere socia le premies voldoen van het weinige dat zij ontvangen, voordat de AOW zich over hen ontfermt. De onredelijkheid is, dat vele an dere verpleeghulp-en, afhankelijk van de diensten waarin zij werken, wel redelijk 'goede pensioens-rege- lin-gen kennen. De verpleegsters van de kruisverenigingen e.d. zijn echter het slachtoffer. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 In de strijd tussen de giro en de banken in Nederland om de gunst van het publiek, overweegt de giro nu, om ook in de toekomst rente te gaan uitkeren van d tegoeden. Tevens wordt onderzocht of er geen -goede mogelijkheden bestaan om via automatisering de werk zaamheden, ook na de kantoortij den, Voor te zetten en wel door stor tings- en -uitbetalingsa-utomaten. Tenslotte wordt overwogen in de toekomst -ook -de boekjes met giro kaarten aan giro-houders gratis ter beschikking te gaan stellen. Het bezoek van d» Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en de persoonlijke vertegenwoordiger y&n president Nixon aan Jordanië is op een volslagen mislukking uit gelopen. Er werden, vooral in de hoofdstad van Jordanië, Amman, -zulke mas sale tegen-demonstraties gehouden, dat de regering van Jordanië zich genoodzaakt -zag, Washington te ver zoeken het bezoek af te gelasten. Tevens werd verzocht de huidige Amerikaanse ambassadeur, Symnes, uit Jordanië terug te roepen, aange zien men meent, dat hij een te posi tieve instelling heeft ten aanzien van Israël. VOOR VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOOR stofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1