wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant „In brons bestendigd" tot 6 mei in Schoenenmuseum te Waalwijk Het Groene Kruis in Waalwijk huldigde twee jubilarissen St. Willibrordus in Waspik huldigde 8 jubilarissen Harmonie St. Jan geeft zater dag gevarieerd programma Dit weekeinde in Taxandriahal FST badminton-toernooi VW-garage Van Mossel heeft zaterdag voorjaars-autoshow Negende Festival voor de Werkende jeugd in Tilburg MODERNE NEDERLANDSE PLASTIEK DE ECHTE MEIKEVER IS ER'. IN GEMEENSCHAPSHUIS BAARDWIJK Wij kverpleeg&ter Lezing „Prentpraat" trok 600 bezoekers Bronzen Doorgaan of sluiten 180 Meisjes leven in een internaat waar eigenlijk maar onderdak is voor 60. Dit schrijft Th. van den Tillaart, bisschop op het Indonesisch eiland Timor, aan het Pauselijk Missiewerk van de Kinderen. Voor de uitbreiding van het internaat heeft hij 9000,nodig. Wil hij het werk onder de kinderen in zijn bisdom voortzetten, dan heeft hij in 1970 in het geheel minstens 12.500,nodig. Anders moet hij een aantal van de onderwijzers en verpleegsters die voor de jeugd werken naar huis sturen. Kan mijn school openblijven? Kan ik doorgaan met zorg voor gehandicapte kinderen? Hoe zeker ben ik voor het volgende jaar? Dit zijn jaarlijks terugkerende vragen voor vele bisschoppen in de jonge kerken van Azië en Afrika. De Wereldmissiedag van de Kinderen bracht in 1969 360.500,op. Die dag valt dit jaar op 29 april. Helpt Uw kinderen helpen. Via hun spaarzakjes of op giro 8725, Pauselijk Missiewerk van de Kinderen, Den Haag. C. Schmëtz 40 jaar ëid DONDERDAGAVOND 23 APRIL 1970 93e JAARGANG No. 33 v«\n het Zuió Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33-|- 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+lOct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever WAALWIJK - Wie kennis wil maken met moderne Nederlandse plastiek kan tot 6 mei terecht in het Nationaal Museum voor Schoenen en Leder waren in Waalwijk. In dit expositiecentrum heeft de Rijksdienst voor Roe rende Monumenten de tentoonstelling "In brons bestendigd" ingericht. Het is de tweede expositie die dit seizoen in het Schoenenmuseum wordt gehouden. "Prentpraat" trok ruim 600 bezoekers. Met de Pinksterdagen exposeert de Fotoclub Waalwijk. Naar alle waarschijnlijkheid richt ook de Waalwijkse kunstenaar Wim Suermondt tijdens de vakantiemaanden een tentoonstelling in. Aan het einde van het seizoen komt de rijksdienst nog met een tentoonstelling van antieke wandtegels. In de folder over deze expositie van moderne Nederlandse plastiek lezen we, dat met "In brons bestendigd" de definitieve onveranderlijke ver duurzaming in stoffelijke vorm wordt aangeduid van wat de geest concipi eerde. "Elke tijdeloze verduurzaming sdhept uitzichten en 'beperkingen. Uitzichten tot aan de verre horizonten van onze tijdrekening en cultuur althans menselijkerwijs gesproken - beper kingen door de begrenzingen van het moment zelf waarin de geest gehoor zaamheid afdwong van de materie. Deze begrenzingen, onontkoombaar als zij zijn voor kunstenaar en tijdge noot, plaatsen een kunstwerk, zoals dat heet "in zijn tijd", geven het al le kenmerkende eigenschappen (goe de en slechte, deze laatste blijken meestal echter pas later) van zijn ge boortedatum, kortom dateren zijn ge boorte-akte. Tijd en milieu specificeren 't kunst werk chronologisch en stylistisch meestal volstrekt exclusief. Slechts zeer zelden zal er, bij determinatie, op deze punten twijfel rijzen. Deze premissen in aanmerking ne mend kan men stellen dat iedere crea tieve gerichtheid traditionele met nieuwe, individuele met universele elementen bindt. Hun onderlinge do sering maakt een kunstwerk conser vatief of progressief, maakt het tot een persoonlijk doorleefd dan wel tot een door en boven het persoonlijke uitstijgend, algemeen humaan getui genis. Het is de vreugde van de be schouwer om voor zichzelf deze ele menten tegen elkaar af te wegen. Dat deze tentoonstelling uitsluitend bronzen omvat is geen toeval. Het eigenhandig bewerken van de steen, de taille directe, is sinds meer dan 'n eeuw in discrediet geraakt en ver drongen door de techniek, die in was, klei of gips boetseert en het resultaat naderhand in brons laat vastleggen. Werken hier bepaalde psychologische factoren door? Is het negentiende- eeuwse dédain voor het zelf hakken nog niet geheel overwonnen? Zijn 't motieven van financiële aard, die het zo gemakkelijk te vermenigvuldigen brons doen verkiezen boven de dure "eenmalige" steen? Wellicht een com binatie van deze al of niet bewuste overwegingen? De tegenwoordige beeldhouwer bevrijdt de sculpturale vorm niet meer uit de haar omslui tende materie, maar hij vormt haar, hij bouwt haar op. Vandaar dat in de ondertitel van deze tentoonstelling met opzet van "plastiek" wordt ge spróken en niet van "sculptuur" of 'beeldhouwkun s t Er is niet gestreefd naar een over zicht, zelfs niet bij benadering. Vele namen moeten dan ook ontbreken. Eerder is er sprake van een - uiter aard beperkte - doorsnede, waarbij werd getracht het hoge artistieke ni veau waarop onze hedendaagse Ne derlandse plastiek zich beweegt, ook in internationaal verband, tot zijn recht te laten komen'. WAALWIJK - De muziekzaal van het Willem van Oranje College bood maandagavond nauwelijks voldoende plaats voor de vele belangstellenden die de jaarvergadering van de Waalwijkse afdeling van Het Groene Kruis bijwoonden. Wat niet was aangekondigd, maar dat als extra agendapunt naar voren kwam, was de huldiging van twee aanwezigen, n.l. mevrouw van Gent-Klapwijk, die door voorzitter C. van den Hoven in de schijn werper werd geplaatst, omdat zij 50 jaar lid van de Waalwijkse afdeling was en welk feit met een leuk bloemstuk werd bezegeld, terwijl de heer J. Cové werd gecomplimenteerd, omdat hij 10 jaar aktief in het bestuur werkzaam is geweestHij mocht 'n couvert met inhoud in ontvangst nemen. Uit het jaaroverzicht van mevr. G. v. Boven kwam tot uiting dat samen met het Wit-Gele Kruis werd beslo ten tot opheffing van de Waalwijkse TBC-commissie. Door het sterk te ruglopen van het aantal TBC-patiën- ten en de komst van de Algemene Bijstandswetwas het verlenen van bemiddeling en steun aanzienlijk te- ruggegaanDe leiding van de kleu ter- en zuigelingenbureaus is in okto ber 1969 van mevrouw Ruymschoot te Heusden overgegaan in handen van mevrouw Geurts uit Oosterhout. Daar het werk van de wijkverpleeg ster de laatste jaren meer in de pre ventieve richting gaat en het aantal leden inmiddels was gestegen tot 980 heeft het bestuur in het najaar be sloten bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een ver zoek tot aanstelling van een tweede wijkverpleegster in te dienen. Hierop werd bijna onmiddellijk gunstig ge reageerd. Het bestuur heeft daarna de nodige stappen ondernomen om een tweede wijkverpleegster aan te stellen. Bij het bestuur leeft de hoop dat in de loop van 1970 een tweede wijkverpleegster aangesteld zal kun nen worden, zodat hiermee het werk Op woensdag, 6 mei a.s. begint in de Tilburgse Stadsschouwburg het Negende Festival voor de Werkende Jeugd. Het is met het - eveneens in Tilburg georganiseerde Festival voor Plattelands jongeren - een van de weinige festivals, die nog in ons land worden gehouden. Het festival is speciaal bestemd voor de werkende jeugd van Neder land in de leeftijd van 16 tot en met 23 jaar en beoogt een brug te slaan tussen deze werkende jeugd en de kuituur en de kunstenaar. In de loop van de laatste 4 jaar is het fes tival geëvolueerd van een receptief naar een creatief festival, tenminste voor zover het dagprogramma be treft. 's Avonds blijven een aantal receptieve evenementen, in de vorm van theatervoorstellingen, op het programma staan Gemiddeld hebben de afgelopen 8 jaar rond 450 jeugdige werkende jongeren het festival meegemaakt, zodat in totaal 3600 jongeren gepro fiteerd hebben van het afwisselende programma, dat in Tilburg werd ge presenteerd. Verwacht wordt, dat ditj aar ruim 400 jongeren naar Tilburg zullen kb. men. Deze verwachting is gebaseerd op het feit, dat op het ogenblik rond 350 aanmeldingen bij -het secreta riaat (Stadsschouwburg-Tilburg) zijn 'binnengekomen. In totaal kun nen nog slechts 50 aanmeldingen worden, gehonoreerd en wel bij voorbaat van mannelijke deelne mers, omdat voor Wat betreft de vrouwelijke idefelnemers het maxi mum is bereikt en daarvoor reeds een reserve-lijst is aangelegd. van zuster Fuyksohot ten dele wat verlicht zal kunnen worden. Mevr. van Herwijnen-Bronner stond in '69 als waarnemend wijkverpleegster zr. Fuykschot ibij. De heer J. Cové rapporteerde als penningmeester aan inkomsten 'n be drag van 35.970,13, aan uitgaven 35.142,24, zodat als batig saldo 827,95 werd geboekt. Het ledental steeg van 896 tot 998. Inmiddels is het ledental de 1000 gepasseerd, het geen voor voorzitter Van den Hoven aanleiding was de bode de heer Kuys- ten dank te brengen voor zijn aandeel dat hij in de ledenwinst heeft gehad. De heren C. P. van den Hoven, J. Cové en W. Hoogendoorn waren als bestuursleden aan de beurt van perio diek aftreden. Zij werden bij accla matie herkozen. In het tweede gedeelte van de avond hield dr. N. de Blois, medisch advi seur van het Groene Kruis een korte inleiding en vertoonde enige films over het onderwerp: Hart- en Vaat ziekten. De film werd door de Ne derlandse Hartstichting beschikbaar gesteld om de leden een beter inzicht te doen krijgen in de oorzaken en het voorkomen van deze gevreesde ziek ten Tijdens de jaarlijkse feestavond van vakbondsleden van St. Willi brordus in De Statie huldigden dis trictsbestuurder J. J. Sauer en afde lingsvoorzitter A. C. IJpelaar 8 ju bilarissen. De heer C. Schmitz, 40 jaar lid, kreeg van de heer Sauer 't gouden NKV-speld aangeboden, waarna afdelingsvoorzitter A. C. IJpelaar namens het hoofdbestuur een cheque van 100,- uit het rech tenpakket van Willibrordus over handigde. Ook van de afdeling kreeg de jubilaris een aardig presentje. Zeven andere leden kregen we gens 'hun 25 jarig lidmaatschap het zilveren; NKV-speldje met daarnaast een leuke attentie van de afdeling, t.w. de heren B. Brouwers, C. Domks en Chr. Donks, H. P. de Klijn, Chr. Kuyten Smit's en J. Timmers. De dames van 'de jubilarissen kregen bloemen aangeboden. Afdelingsvoorzitter IJpelaar was blij gestemd wegens de grote op komst van de le'den. In zijn ope ningswoord memoreerde hij het ve le goeds dat de afdeling het afgelo pen jaar tot stand kon brengen. Hij dankte daarvoor het hoofdbestuur en spoorde de leden aan bij moei lijkheden direct kontakt met de af deling op te nemen. Ook deed hij een beroep op de leden goede pro pagandisten te zijn, „want er zijn er nog te veel die menen 'het zonder een vakbond te kunnen stéllen". Spreker ging nog uitvoerig in op een aantal belangrijke zaken als medezeggenschap in het bedrijfslef ven, winstindeling, sociale begelei ding van oudere werknemers, en ruimere mogelijkheden voor jonge ren om tot vakbekwaamheid en al gemene ontwikkeling te komen. Se cretaris J. A. W. van Dijk eni pen ningmeester Chr. Kuyten gaven hun jaaroverzichten waarna C. Donks wegens vertrek van de heer J. van Meel in de kascontrole com missie werd benoemd. De heer Sauer sneed nog problemen aan als te weinig positieve houding van sommige werkgevers, het gevaar voor werknemers 'bij het in zee gaan met koppelbazen, en deed een ern stig 'beroep op de jongeren, zich te ontwikkelen en voor te bereiden op moeilijke tijden, welke door de snel le veranderingen in de industrieële ondernemingen zeker zullen komen. Tenslotte spoorde hij de aanwezi gen aan om op 24 april, a.s. vrijdag, het afdelingsbestuur alle steun te geven als ook Waspik zich gaat in zetten voor de landelijke propagan da actie. Na dit officiële gedeelte toonde de.afdeling Waspik zich een goed gastheer. WAALWIJK Zaterdag 25 april i a.s. om acht uur zal de Kon. Erk. Harmonie St. Jan in het Gemeen schapshuis in Baardwijk een wissel concert verzorgen in samenwerking met de muziekvereniging Excelsior uit Genderen en de Kon. Erk. Har monie O.B.K. uit Erp. Onder andere zullen de werken uitgevoerd wor den, waarmee beide harmonieën ko mende zomer zullen uitkomen op 't concours. Aangezien St. Jan en O.B.K. in dezelfde afdeling zullen uitkomen, zal het concert van a.s. zaterdag een tussentijdse graadme ter zijn, waaruit op te maken valt hoever beide harmonieën met hun voorbereidingen zijn gevorderd. Ter afwisseling zal de fanfare Ex celsior uit Genderen enkele pittige nummers ten gehore 'brengen. Op het programma van harmonie St. Jan, die onder leiding van de heer H. Merkx speelt, staan de mars Arosa van Oscar Tsehuor, de ouver ture La Cote aux Fées van Albert Thiry, de ouverture Flying Enter prise van Laurent Delbecq en de mars Gooilandia van C. J. N. Coti. De muziekvereniging Excelsior uit Genderen zal onder leiding van de heer J. van Loon de mars Glück Auf van Joh. Wiohers, de Sympho- nie in C van F. J. Cossee, de suite Contrasten van G. Boedijn en de mars Les Monta'gnards van Th. Jet- tes laten horen. De Kon. Erk. Harmonie O.B.K. uit Erp onder leiding van de heer Jac. Merkx tenslotte zal de volgende werken uitvoeren: De mars Sur Selva van Joh. Wichers, de ouvertu re La Cote aux Fées van Alb. Thiry, de ouverture Flying Enterprise van Laurent Delbecq, de samba Cofoa Cabana van Harold Waltries, de mars Longstreet Dixie van Lex Abel en de mars De Toeteraar van Kees Fruise. De ouvertures van' Alb. Thiry en Laurent Delbecq zijn wer ken, die de harmonieën ook op het concours 'komende zomer zullen uit voeren. Na het wisselconcert zal de iboe- renfcapel uit Erp het minder ernsti ge gedeelte van de avond verzorgen. De toegang voor het concert is gra tis. De organisatoren doen de be zoekers wel het vriendelijke ver zoek tijdig aanwezig te willen zijn, aangezien tijdens de uitvoering de deuren gesloten zullen blijven. De echte Meikever is er. Maar één dag. U kunt gewoonweg niet met vakantie zonder deze gezien te heb ben! Uw banden worden gratis ge- sjekt. Met deze en nog andere slo gans opent autobedrijf van Mossel N.V. a.s. zaterdag 25 april zijn grote voorjaars- en vakantie-how in een prachtige ruimte van 50 hij 14 me ter aan de Jan de Rooystraat 47 te Kaatsheuvel. Als grote attraktie worden de echte Meikevers, die voor 340, zijn voorzien van extra accessoires, voor de normale prijs verkocht. U moet zich danook wel haasten, want hun aantal is 'beperkt. Het is ondoenlijk alle verschillende types op te noemen, wanneer U weet dat er door de VW-dealer 212 verschillende uitvoeringen geleverd kunnen worden. Een globaal over zicht van wat er in de showroom' te vinden is kunnen wij U echter wel opgeven nl. Volkswagen; 1200, 1300 en 1500; Vblkswagen: 1600 ponton en fast back; Volkswagen: 1600 en 411 Va riant; Volkswagen: 1600 bestel-va- riant; Volkswagen: 411. Daarbij komen dan nog de diver se types bestel- (bedrijfs-) wagens en bussen. Vergeet U vooral niet te kijken naar de Volkswagen-Porsche. Een auto met alure. De liefhebber kan er een proefrit mee maken. - dat is zeker de moeite waarad. Wij zullen er mettertijd een testrit mee maken en TT dan van onze bevindingen op de hoogte houden. Doordat de motor midden in de wa gen is gemonteerd (dus vóór de achteras), moet de ligging fantas tisch zijn. Dat mag danook wel met een topsnelheid van 185 echte kilo meters. Natuurlijk vertelt men U op de show graag alles over: huurwagens, gegarandeerde V occasions, eigen verzekeringen eigen financiering. Bovendien zijn er nog stands met vacantie-acc.essoires, folders, kaar ten, boekjes, tips, adviezen, kortom, er valt van alles te beleven qp dit V W-V akantie - Festival. Het derde F.S.T.-Badmintontoer- nooi, een jaarlijks terugkerend eve nement van deze Waalwijkse ver eniging, wordt een kompleet mon- stertoernooi. Op zaterdag 25 en zon dag 26 april zullen op de 5 banen in de Taxandriahal ruim 200 deelne mers in meer dan 260 partijen gaan uitmaken wie de fraaie prijzen, ver bonden aan de ereplaatsen, mee naar huis zullen nemen. Het is voor de organisatoren een enorme kluif geworden om de plan ning- in drie weken, die tussen de sluitingsdatum en zaterdag a.s. la gen, rond te krijgen. Het maximum aantal partijen was al snel bereikt en daar de inschrijvingen bleven ko men, moest een aantal inschrijvers worden teleurgesteld. Dit, ondanks een gelijktijdig toer nooi in Den Bosch, waardoor veel Bosschenaren, die vorig jaar wel van de partij waren, nu in hun woonplaats inschreven. Dat echter ook nu weer een „vol huis" werd gehaald, getuigt van de stijgende populariteit waarin het F.S.T.-toer- nooi ziöh mag verheugen. Zaterdag wordt gespeeld van 10 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds en zondag wordt al om half tien gestart waar na om ongeveer 7 uur in de namid dag de laatste finales zullen eindi gen. Na afloop daarvan zal Wethou der van Heeswijk, de vele prachtige bekers uitreiken. Hieronder bevin den ziöh o.m. een viertal wisselbe kers, beschikbaar gesteld door Pied Boeuf,Sporthuis A. v. d. Ven en de Waalwijkse Autobedrijven Zand- donfk en H. v. d. Meijdenberg, bene vens twee fraaie trofeeën van de Waalwijkse Sportraad. De aanmeldingen kwamen binnen uit Eindhoven, Tilburg, Den Bosch, Zaltbommel en vele anldier.e plaatsen in 'de wijde omgeving. De kwaliteit van het 'deelnemersveld is hierdoor natuurlijk sterker geworden. De winnaar van'het vorig jaar, F.S.T.-er A. v. Heeswijk, <zal het dan ook erg moeilijk krijgen om de wisselbeker Voor nog een jaar mee te mogen ne men. Spelers als distriktskampioen L. Stehman uit Zaltbommel, en de Waalwijkers A. Elshout en S. La- tuheru zijn zonder meer grote kans hebbers. Bij de dames mag als kanshebster. A. de Jong uit Den Bosch worden getipt. Zij bracht de twee voorgaan de toernooien op haar naam. Deze keer zal zij echter wel meer tegen stand ondervinden dan de beide voorgaande toernooien. Of oök Waalwijkse speelsters tot de finale zullen kunnen reiken is moeilijk te zeggen, al moeten 'badmintonsters als A. Dirksen, E. Jansen en M. v. d. Boogaart het ver kunnen brengen. In de klasse C-Junioren. is elke voorspelling een greep uit de lucht, omdat hier de kansen geheel open zijn. De Taxandriahal zal het komende weekeinde weer gonzen van foad- mintonaktiviteiten en 'gezien de steeds groeiende belangstelling voor deze sport mag het organiserende F.S.T. ongetwijfeld rekenen op een ruime publieke belangstelling, te meer daar beide dagen de toegang vrij is.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9