wAAlwijkse en L^nQStR^Atse couR^nt Duitse Generaal Blaskowitz tekende in Wageningen capitulatie Nederland werd overweldigd in strijd met het oorlogsrecht supermarkt WAALWIJK - DRUNEN TARTAAR per stuk 69 ct, KROPSLA per stuk 29 ct. ZALM per blik 149 ct. JS WOENSDAG ir 47'lT i Merkwaardige gelijkenissen Invasie en bevrijding Sneile verovering, langzame bevrijding tihlj Veel slachtoffers Flagrante schendingen zo goedkoop in zo'n bedrijf! MAANDAG 4 MEI 19Ï0 93e JAARGANG No. 36 van het Zui6en Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inci.) ƒ0,30 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,53 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJs.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAGENINGEN, 5 mei '45. Het stadje, dat evenals in 1940 op de route van de strijdende partijen heeft gelegen, toont op vele plaatsen de sporen daarvan. Er zijn vrij veel verwoestingen aan gericht. In het 'centrum staat hotel „De Wereld". Het gebouw heeft veel van de oorlogshandelingen van de laatste dagen gele den. De „W" van het opschrift „Wereld" is van de muur afge schoten. Het dak is zwaar beschadigd en vrijwel alle ruiten zijn versplinterd. Voor het hotel neemt de activiteit van hoge geal lieerde militairen toe. De Canadese generaal Foulkes arriveert met zijn stafofficieren en vergezeld van prins Bernhard. Even later naderen Duitse militaire auto's. Zij brengen generaal Blas kowitz, het type van een Pruisisch militair. In 1939 vocht hij reeds in Polen. Pas in april was Blaskowitz, net op het nippertje, via de afsluitdijk, ons land binnengekomen. Hij verving, als „Oberfehlshaber" van de Vesting Holland, generaal Christians- sen. Enige dagen geleden was hij niet tot het sluiten van een wa penstilstand bereid. Het bleek, dat zelfs Seyss-Inquart toeschie telijker was. Op 28 april praatte deze nazi met generaal Bedell- Smith, Chef staf van Eisenhower, met de Chef staf van generaal Montgomery, generaal de Guingand, met prins Bernhard en met een Russische generaal te Achterveld over het uitvoeren van „voedseldroppings" boven het hongerige, bezette gebied. it -T T T T Op 5 mei 1945 weer vrijheid in Nederland In 1939 nam generaal Blaskowitz de capitulatie van de Poolse strijd krachten in ontvangst. Nu zijn de rollen omgekeerd. De generaal zal nu misschien begrepen hebben wat het voor een militair betekent zich te moeten overgeven. In Polen heeft Blaskowitz geprotesteerd te gen het wrede optreden van de Duitse SS aldaar. Hij is toen door Hitier voor straf overgeplaatst. Wellicht heeft hij het bij zijn Füh- rer in 1945 weer goed willen ma ken, want onder zijn commando werd, geheel onnodig, een paar da gen voor de captilatie, de Wierin- germeerpolder onder water gezet. Maar nu hebben de bazen van Blas kowitz zelfmoord gepleegd of zich overgegeven. En op deze 5e mei, te 16.30 uur, tekent de Duitse gene raal zijn capitulatie. Voor Neder land zijn de oorlogsjaren, begonnen met een ongelijke strijd van enkele dagen, welke werd gevolgd door een donkere bezettingstijd en afge sloten met een bloedige en ver woestende bevrijding, voorgoed voorbij. Als één der laatste bezette gebieden zou heel Nederland dan eindelijk vrij zijn. Op 19 mei 1940 verlieten, de laat ste Nederlandse soldaten via de Bel gische grens met Zeeuws-VlaanÜe- ren ons land; op 20' september 1944 overschreden de eerste Nederlandse soldaten - van de Prinses Irene Bri gade bij Valkenswaard eveneens de Belgisch-Nederlandse grens. Het is zelfs mogelijk, dat dezelfde solda ten, die in 1940 als laatsten oms land verlieten, behoorden bij de troepen, die 4 jaren lateer ons land weer bin nen kwamen om deel te nemen aan het verjagen van de bezetter van ons grondgebied. Dit is niet het enige merkwaardi ge punt van overeenkomst tussen de oorlogshandelingen in 1940 en die in 1944 en 1945, Er zijn vele gelijkenis sen. Zo daalide towel de vijand als de bevrijder in groten getale uit de lucht op ons neer. En in beide ge vallen met het doel de oorlog aan merkelijk te verkorten. Was het in 194o de Duitsers te doen om 'het in bezit nemen van de rivier-overgan gen bij Moerdijk, Dordrecht en Rot terdam en tevens tot het uitschake len van het regeringscentrum te Den Haag, tijdens de grootscheepse operatie „Market Garden" landden Amerikaanse, Engelse en Poolse luchtlegers om het snel in bezit ne men van bruggen over het Wilhel- minakanaal en de rivieren, Dommel, Dinkel, Maas en Rijn. In beide ge vallen moest de weg worden vrijge maakt voor het uitvoeren van een snelle beslissende doorstoot. In 1940 moest de Duitse 9e pantserdivisie via Noord-Brabant, Dordrecht en Rotterdam de Vesting Holland bin nendringen. In 1944 moest het 11e Engelse leger, onder bevel van ge neraal Dempsy, door Nöord-Bra- barat, langs de lijn Valkenswaard, Eindhoven, Grhve, Nijmegen, Arn hem en vervolgens over de Veluwe, de IJselmeerkust bereiken. Snelle acties leiden altijd tot paniek bij de tegenstander. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de angst voor de „vijfde colonne" - een in 't binnenland werkende vijand - in de meidagen 'van 1940, maar ook de 5e leptemiber 1944, beter bekend als Dolle Dinsdag", toen Duitsers, N.S.B.-ers en collaborateurs in pa niek de vlucht namen en de bevol king van vele steden, zowel in het Zuiden als in het Noorden, naar de stadsrand toog om de bevrijders te verwelkomen. In 1940 verloren de "Duitsers de slag om de Residentie en in 1944 verloren de geallieerden de slag bij Arnhem. In beide gevallen waren de troepen; te ver van het doel - dat spoedig bij de tegenstander werd vermoed - geland'. Zouden de Duitse acties rond Den Haag succes hebben gehad, dan zou het Nederlandse verzet in één dag zijn gebroken. Zouden, ide Engelse luchtlandingen bij Arnhem een overwinning heb ben opgeleverd dan zouden ze de Rijn gepasseerd zijn. Van geallieerde bruggehoofden over de IJssel uit zouden dan ö.m de Westwall |heen, (de Duitse verdedigingslinie, die langs onze grens zich uitstrekte tot Nijmegen.) aanvallen zijn gedaan door de Duitse laagvlakte. Hierdoor zou bet Ruhrgebied zijn omsingeld en Berlijn open liggen. In dat geval zou 'de oorlog wellicht in 1944 ge ëindigd 'zijn. Leverde in 1940 de 9e Duitse tank divisie in Noord-Brabant slag bij Mill (Peel-Raam-stelling), in 1944 woédde eVeneéns een aware tank- slag in onze zuidelijke provincie en wel bij Overloon In 1940 werd Zuid-Limburg ond- der dé voet gelopen door het 6e le ger, dat tot doel had België te ver overen, en in de morgen van de 10e mei was Maastricht ai in Duitse handen. Begin september 1944 werd Zuid-Limburg veroverd door troe pen van het Ie Amerikaanse leger, dat niet veel tegenstand ontmoette. De soldaten van generaal Hodges bevrijdden Maastricht als de eerste Nederlanldse stad. Het eigenlijke doel van de Amerikanen was de Westwall. Ook in 1944 werd Zeeland weer oorlogstoneel en evenals in 1940 le- d'en Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren cLe meeste schade. Wegens de sterke verdediging van de Sloedam tussen Walcheren en Zuid-Beveland braken de Duitsers het verzet door het 'bombarderen van Middelburg. In 1944 werden door de geallieerden om dezelfde reden de dijken, van Walcheren gebombardeerd, waar door het eiland onder water kwam te staan. De Duitsers in aktie bij de inval in Nederland in mei 1940. Foto boven Een verwoeste stad in het zwaar getroffen Polen. nie naderden. In het laatste geval was deze verdedigingslijn door de Duitsers bezet. En dezelfde gene raal, die in 1940 het commando had bij de Duitse luchtlandingsoperaties in Nederland, de paraahutisten-ge- neraal Student, leidde in het voor jaar van 1945 de verdediging tegen de geallieerde invasie in ons land Op 6 april verliet hij echter ons land om de Duitse tegenstand aan de Weser te organiseren. In april 1945 Was Frieland bevrijd en stonden de geallieerden, even als de Duitsers 5 jaren tevoren, voor de verdedigingswerken bij Korn- werderzanld. In 'beide gevallen werd ae afsluitdijk niet veroverd. Tenslotte begon de oorlog op 10 mei en eindigde de strijd in ons land op 5 mei. Op beide dagen was het weer zonnig, maar vrij fris. Het merkwaardigste is echter wel, dat in 1945 voor wat de bevrij ding van het Midden en Westen van ons land betreft, de bevrijders; evenals 5 jaren geleden de verover aars, uit het Oosten 'kwamen en via Arnhem en de Veluwe de Grebbeli- Duurde de strijd in 1940 t.a.v. de Vesting Holland 5 dagen en gold voor ons hele land hiervoor een ter mijn Van 17 dagen, met de bevrij ding van ons land zijn ruim 8 maan den gemoeid geweest. Dit opvallen de verschil tussen verovering en be vrijding - in tegenstelling tot de hierboven beschreven vele punten van overeenkomst - 'heeft diverse oorzaken In 1940 vielen verse troe pen ons iand binnen, rechtstreeks van uit eigen land opererend. De ge allieerde légers hadden, vóór ee ons naderden, al een lange, moeizame weg afgelegd. Was 'in 1940 ons land het eerste aanvalsdoel, in 1944 vormde de be vrijding van ons land de afsluiting van een fase van de geallieerde in vasie. In 194o maakte ons land sinds 1830 opnieuw kennis met de oorlog en dan nog wel in een vorm, die wij niet hadden verwacht. Onze solda ten hadden veel tijd nódig om de vuurdoop te doorstaan. In 1944 werd ons land verdedigd door Duitse oor- logsverteranen, voor wie oorlogvoe ren dagelijks werk was geworden. Dit had tot gevolg, dat, in tegenstel ling tot onze soldaten, de Duitsers, ook al geraakten ze bij snélle geal lieerde acties soms in paniek, zich gauw herstelden en doeltreffende tegenacties ondernamen. De door de geallieerden gevoerde taktiek van het uitvoeren van tangbewegin gen met snel oprukkende tanks was de Duitsers heel goed bekend. Het was hun eigen strij'dmethode, die zij in 1940 met groot succes hadden toe gepast. In tegenstelling tot de Franse- en Engelse troepen, die in 1940, door hun linies langs de Frans-Belgische grens te verlaten om hun noordelij ke bondgenoten te hulp te snellen, de vij and volledig in de kaart speel den, wisten de Duitsers in 1944, door vakkundig terug te trekken en tijdig nieuwe stellingen te betrek ken, het resultaat van een doorstoot zo veel mogelijk te verkleinen. Zij toonden zich taaiere tegenstanders dan de Fransen. Hierbij speelde hun angst voor represailles bij overgave een grote rol. Na de aanslag op Hit- Ier op 20 juli 1944 werd het hoofd van de SS - de beruchte Heinrich Himmler - commandant van de troepen die „die Heimat" moesten verdedigden. Op 3 septmber gaf hij een dagorder uit, waarin hij stelde dat iedere soldaat, die zich overgaf, later gestraft zou worden. Nu wa- ren er talloze Duitse soldaten, die niet meer in ei'gen. overwinning ge loofden, doch ernstiger was Himm- lers dreigement, geuit in dezelfde dagorder, waarbij alvast de fami lieleden van de 'gecapituleerde sol daat voor zijn gedrag verantwoorde lijk zouden worden gesteld. Door middel van allerlei duivelse manie ren wisten 'de Nazi-leiders hun greep op het Duitse volk tot op de laatste oorlogsdag ten volle te be houden. Dat de Duitsers de verdediging moesten staken vond zijn oorzaak in een zelfde omstandigheid, die 'n beslissende rol speelde bij hun eigen „Blitzkrieg" in de eerste oorlogsja ren: absolute overmacht in de lucht. Braken Duitse bommenwerpers in 1940 elk verzet, de overweldigende luchtsteun, die de geallieerde troe pen bij de bevrijding van ons land ondervonden, besliste de eindstrijd. Toch moest er vaak om elke me ter grond hevig worden gevochten. Aan de bevrijding van ons land werd deelgenomen door troepen van verschillende nationaliteiten, voor namelijk Canadezen, Engelsen en Polen, maar ook Amerikanen, Fran sen, Belgen, Noren en Nederlan ders. Tijdens de meidagen van 1940 sneuvelde bijna 2200 Nederlandse militairen. Alleen al bij de verove ring van Zeeland telden de geal lieerden 13.000 man aan doden en vermisten, terwijl op het Airborne- kerkhof bij Oosterbeek 1500 gealli eerde parachutisten begraven zijn. Wanneer wij morgen voor de zesde en laatste maal officeel onze nationale feestdag herdenken, doen wij er goed aan, ons de ge beurtenissen van mei 1940 die de inleiding vormden tot de vijf jaren van leed en ellende, nog eens duidelijk voor ogen te stel len. Het is altijd verstandig de lessen der geschiedenis ter harte te nemen en deze nooit te vergeten, want de ervaring kan ons pantseren tegen mogelijke soortgelijke gebeurtenissen in de toe komst. i Waf kunnen wij leren van de verschrikkelijke meidagen van 1940? Ten eerste dat wij nooit meer zo dom mogen zijn om ons leger, onze vloot en luchtmacht te verwaarlozen. En ten tweede, dat wij er rekening mee zullen moeten houden, dat een eventuele vijand zich niet zal ontzien het oorlogsrecht met voeten te tre den, om pp die manier tot een sneller succes te komen. Dit eist van ons allen een verhoogde paraatheid. Met welke mogelijkheden van schending van het oorlogrecht wij rekening dien te houden, leren ons de gebeurtenissen in de meidagen van 1940 wel duidelijk. Op 10 mei, kort na 3.30 uur kwa men bij het algemeen hoofdkwartier de eerste berichten binnen van grensoverschrijdingen bij Kerkrade en Vaals en te 4.00 uur cirkelden reeds vele Duitse vliegtuigen bo ven Den Haag. Ze wierpen pamflet ten uit, waarin op de overgave werd aangedrongen. Officieel wist Neder land nog van niets. Nauwelijks wa ren de eerste schoten in deze oor log gevallen of de Duitsers bombar deerden de Alexanderkazerne in Den Haag alsmede enige doelen in de naaste omgeving. Ondanks dé Duitse belofte onze neutraliteit tie zullen ontzien en ons ernstig streven deze neutraliteit ten koste van wat ook te handhaven, werden ideze wandaden bedreven zonder voorafgaande oologsvekla. ring of het- stellen van een ultima tum,. Pas te 6.00 uur overhandigde de Duitse' gezant aan onze minister van buitenlandse zaken een verkla ring, waarin de inzet van Duitse troepen werd aangekondigd. Wij waren op een gemene manier over rompeld. (vervolg op pag. 2) EM-TE DINSDAG 5 en DONDERDAG 7 MEI a.s. GESLOTEN.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5