De bevrijding en het einde van de oorlog if MIDDEN-BRABANT IN DE JAREN 1944-1945 V. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MEI 1970 Uit het dagboek van Jan Toorians Ondraaglijk Slag om Arnhem De bevrijding Tilburg Veel schade De laatste loodes De overgave Het is goed een terugblik te werpen op hetgeen zich 25 jaar ge leden heeft afgespeeld in de Langstraat. De bevrijding van ons land en het beeindigen van de oorlog heeft iedereen intens bezig gehouden op verschillende manierenwelke niet licht vergeten zullen worden. En het is goed er even over na te denken met een dankbaar hart. Hen die ons zijn ontvallen zullen we nooit vergeten. De materiële gevolgen zijn we met vereende krachten te boven gekomen. Als in het begin van de maand september 1944 de geallieerde le gers in een geweldig snel tempo op rukken in de richting van de zuid- nederlandse grens gebeuren er on gelooflijke dingen. Op 3 september valt Brussel en op 4 september 's avonds Antwerpen. De Limburg- Brabantse grens wordt hier en daar overschreden, 't Is onbegrijpelijk want op maandag 4 en dinsdag 5 september gaat het vliegveld Gilze- Rijen de lucht in op last van de Duitse overheid. Voor Loon op Zand is dinsdag 5 september de dag van de zichtbaar naderende bevrij ding, want hier zag iedereen de gro te paddestoelen van rook en spring stoffen en hoorde men tot heel ver in de omtrek het knallen van de op geblazen munitiebunkers in de Mu nitions Auflage Stelle (M.A.St.). Veel ruiten hebben het toen reeds begeven; gelukkig was de wind toen uit zuidelijke richting zodat men in Kaatsheuvel en Waalwijk nog meer glasschade heeft gehad, dan in Loonopzand. 't Is deze dag, de dolle dinsdag - 5 september -, dat de Duitse legers en hier ook kleine troepjes naar het noorden en oos ten wanordelijk terugtrekken in de meest hopeloze toestanden. In enige losse aantekeningen in mijn dag boek lees ik dat de Duitsers de spertijd hebben verlengd van 's avonds 8 uur tot 's morgens 4 uur Bij Antwerpen Vlot de opmars niet goed want op 6 september slaat de Duitser nog even toe, maar dat is niet van lange diuur, want op 7 september houden de geallieerden weer stand. Zij naderen het Albert- kanaal en steken het over bij Be ringen op 8 september om in de richting van Eindhoven op te trek ken. Meer zuidelijk wordt het Duit se gebied bereikt door de Ameri kaans legers. Aan het oostfront komen de Russi sche troepen al op 12 september op Duits gebied. Voor iedereen wordt het een on dragelijke toestand naarmate de oorlogshandelingen naderbij komen. Het duurde eohter lang eer de be vrijding kwam; juist ieder voelde het langzaam gaan omdat men bang en angstig was. Bang van de naderende gevaren en bang van de 'houding van de bezetters, die steeds gevaarlijker werd. Men wilde pra ten maar men kon en mocht niet; men luisterde maar. De grootste luchtslag van de hele oorlog boven Duitsland heeft plaats op 12 septem ber. Het gaat hard tegen hard en er moet verandering komen. Voor de Loonse mensen komt er weer een nieuwe 'bezetting, welke we gedu rende de vier jaren nog niet gezien hebben. 'tWas op 15 en 16 septem. beer dat de zwarte uniformen van de Hermann Goering Divisie Loon opzand op de proef stelden. Het wa ren wrede en brute soldaten die het wel 'zouden klaren nu de Wehr- maoht reeds was weggetrokken. Ve len hadden schrik van deze lui want zij hadden 't nog nooit voor t zeggen. Zelfs de Gestapo bemoeit zich met het dorp en het kost op 16 september een inwoner het leven. De Nederlandse S.'S. speelde het spelletje ook mee, In en om Loonopzand hadden veel luchtaanvallen plaats door gealli eerde Vliegtuigen gedurende de'ze periode. Onder de burgerij die ■hier en daar wat eten 'ging 'bemach tigen werden beschoten en eiste slachtoffers. 't Is 17 september, de dag van de Slag om Arnhem. Het le Ameri kaanse lager laat landingstroepen neer. Dit was hier te volgen want meer dan 2500 vliegtuigen; en gli ders zweefvliegtuigen - voorzien daar de manschappen van ravitalle- ririig in de omgeving van Arnhem en Nijmegen. Ook de Peel en Midden- Brabant krijgt versterking. De lucht gonsde hele dagen achtereen van geallieerde vliegtuigen. Het volk word't weer wat kraniger wac leidt tot op 19 september de spoor wegstaking wordt onketend. Op die dag is ook Eindhoven bevrijd. De luchtlandingstroepen hadden 't enthousiasme van de lijdende be volking wat opgelaaid zodat velen tot spontane uitingen kwamen, maar helaas was er de tij d nog niet rijp voor en menigeen kostte het veel moeite uit de 'handen van de Duitsers te blijven. De operaties in Nijmegen en Midden-Brabant ver- lispen nog niet volgens plan en d'at was een domper op het te verwach ten uitzicht. De Brabantse Corridor is op 25 september weer dicht en wordt stil aan breder, dUs weer hoop! Menig dorp verwisselde hier nog herhaaldelijk van bezetter; OveHoon, Schijndel, Heesdh, 's Her. togen'bosch valt op 28 september on. der het granaatvuur van de gealli eerden. Op Walcheren en Zuid-Beveland krijgt de bevolking van Generaal Montgommery de waarschuwing voor een eventuele invasie. De lan ding geschiedt op 9 oktober. De geallieerden vorderen in de rich ting Tilburg van 5-7 oktober. Het Volk is weer optimistisch, maar de veel geruchten die verspreid wor den zijn,, niet allemaal echt. Op 11 oktober wordt een eis tot overgave door de Duitse regering afgewezen. Tegelijkertijd hebben, in Noord-Nederland .grote razia's plaats. In alle R.K. en Anglicaanse kerken in Engeland houdt men een bidstonde voor de bevrijding van Nederland, op zaterdag 14 oktober. Het is nog interessant te vermeldten, dat Hitier op 18 oktober de alle nog weerbare mannen van 16 - 60' jaar oproept in de zjg. Vblkssturm en Himler zegt op die dag dat de Duit se legers aan zijn Duitse grens de vijand een halt hebben toegeroe pen". und nicht melïr zurürek". Angstige dagen in de maand ok tober dus, doch op 23 oktober be reikte dit het hoogtepunt. Door de Duitsers werd gesteld dat voor 9 u. 15 personen zich moesten hebben gemeld voor het aanleggen van loopgraven. Ze kwamen niet! Dan erger maatregelen: Om 10.30 uur moesten het 200 mannen zijn anders werden represaille maatregelen ge nomen door 20 personen dood te schieten. Men bezweek en velen gingen naar Bos en Duin en de Zandkant om z.g. éénmansgaten te gaan graven. Onder het graven van de putjes vielen de granaten reeds bij bosjes; het was levensgevaarlijk. Direct werden de putjes door de Duitsers betrokken, want dan zaten zij althans veilig (dat dachten ze) De granaten kwamen van de rich ting Den Bosch waar de belegering was begonnen. De stad Den Bosch viel op dinsdag 24 oktober in geal lieerde handen. Hier kon men het kanongebulder ai horen. Het front kwam voor ons in beweging; het was de aanloop voor de bevrijding van Loon op Zand, waarnaar men al zolang heeft uitgezien. Woensdag 25 oktober valt Helvoirt, daaraanvolgend werden op 26 okto ber Berkel en Udenhout bevrijd. De 'grote uittocht 'begint - aldus Al is de bevrijding van de Langstraat en Midden-Brabant op zich zelf een heel klein onderdeeltje in de grote oorlogsvoering ge weest, uiteindelijk heeft ook onze streek zijn aandeel geleverd in het grote geheel dat leidde tot de beëindiging van de wreede oor log en tot herstel van de vrede in Europa en de hele wereld. De bevrijders zijn wij alle dank verschuldigd; de bevrijding van het nazidom heeft veel levens gekost en vraagt heden nog aan ons: opdat wij het niet vergeten!! d'orp genomen. De straten werden finaal schoongeveegd en de Duit sers die zich nog in en bij de huizen schuil hielden werden opgebracht. De bevrijders maakte eerst de lijn ten zuiden van de Kloosterstraat, Kerkstraat en Bergstraat vrij; later het noordelijke deel van het dorp, daar zich echter geen of heel weinig Duitsers meer bevonden; zijn terug, getrokken in de richting van Waal wijk en achter het Kanaaltje. Met 5 oorlogsslachtoffers, veel ge wonden en heel veel materiële schade aan huizen en gebouwen hebben wij onze bevrijding moeten bekopen, duur, doch we waren vrij! Leve Nederland, Oranje en onze Bevrijders. Veel is er toon geschoten op verbor- genstaande stukken geschut en he vig is gevochten aan Moleneind, Loonse Berg en plakko-ven. De Kasteellaan was versperd Enige minuten na 5.45 uur zoals we hiervoor meldden verscheen de eerste Engelse tank in de Kerkstraat welke door de Klokkenlaan vanuit het zuiden was doorgedrongen. Het was toen doodstil en dwong onze nieuwsgierigheid eens te gaan kij ken door de vensters; het glas was overal uit wegens de zo juist opge houden aanval. Kon je wel iemand aanspreken? Zou je het wagen? Je kon nooit weten of alles wél goed was gegaan. Ieder die i'k zag, huilde, boe kon het anders. Het was van geluk. na al die ellende van zo'n 4 en een half jaar. Het leven, ging verder. Er werd gefeest op een 'gepaste manier want na viereneenhalf jaar onderdruk, king mocht dat, maar toch moest mén voorzichtig zijn voor de ko mende dagen. De vrijheid was er maar nog geen vrede Voor Loonopzand was de dag der bevrijding een dankbare dag, want zondag 2'9 oktober was het Christus Koning, welke het dorp al zo veel jaren, l'ang feestelijk werd -gevierd. We mogen 'dit zien als een beloning voor een rechtvaardige zaak, een feestdag voor de lange bezetting en de drie 'zware dagen van de bevrij ding doorgebracht in de schuilkel ders. Kasteel en Kerk lagen in puin; en zijn meerdere keren het trefpunt geweest van voltreffers. Dé villa Rosa was afgebrand, ruim 70% van alle huizen had schade opgelopen 't ene meer en het andere minder, maar ook zijn er vele huizen geheel vernield. De nacht van zaterdag 28 op zon dag 29 oktober juist voor we vrij waren was een onvergetelijk schouwspel. De frontverlichting en de zoeklichten maakte het als het ware een „kristallen" nacht; hij was Het verzetsmonumert te Sprang. In nagedachtenis aan Jan de Rooy. mijn dagboek - op 26 oktober. Een geweldige chaos van gehaaste en zeer verwarde soldaten; alles wat nog te grijpen was met zich mee voerend op aBes wat rijden kon en kon dat niet dan werd het wel ge sleept. Zingen van de Duitse solda ten was er niet meer bij. De angst lag ook op hun gezichten te lezen. De geallieerden namen om 5 uur 's middags stelling in de linie tussen De Zandkant en de gemeentegrens met Dongen dus ten, zuiden van Loonopzand, terwijl de bevolking nog steeds 'bezig was imet het gra ven 'van kuilen en. tankgrachten. De granaten vielen vanuit Udenhout over hun hoofden. In de nacht van donderdag 26 en vrijdag 27 oktober zagen en hoor den. we de eerste patrouillerende Engelse in Loon op Zand. In de stra ten werd met mitrailleurs gescho ten; de soldaten liepen op rubber schoenen, alles zo geheimzinnig mo gelijk. Het waren soldaten van het 2e Britse Leger. Vrijdag 27 oktober om plm. lo u. wordt Tilburg, praetisdh zonder ge vechten bevrijd. Er werd geen noe menswaardige vernieling aange bracht. Op zaterdag 28 oktober om 5.45 uur n.m. werd Loon op Zand bevrijd door de troepen van het 2e Britse Leger onder opperbevelheb ber Generaal Dempsy (Het waren de Schotse soldaten Van de High- land Division)Na een massale aan val van ruim 5 kwartier wordt het Het zwaar gehavende gementehuis van Drunen. opmerkelijk stil, ja angstig stil en bijzonder vreemd. Wie we ook za gen of waar we kwamen: we wis ten niet of alles werkelijkheid was of niet. Er hing een waas over het uitgestorven dorp, je wist niet of er nog wël mens'en: war'eni. Deze stilte zal dan wel doorgebracht zijn met bidden en -elkaar troosten want het was nodig. Een belegering van 70 uur is n'odig geweest Loonopzand van de gehate bezetter te ontdoen. Op zondag 29 oktober richtte de geallieerde legers zich naar Dongen, Kaatsheuvel en Waalwijk. In Kaats heuvel heeft de bevrijding onge veer 30 doden gekost en heel veel gewonden. De schade aan huizen was hier zeer aanzienlijk. Ook werd op die dag SprangCapelle bevrijd. Maandag 30 oktober was Waalwijk vrij, dat door de Duitsers ontruimd bleek. Ook hier hadden de bezetters zich teruggetrokken achter het af wateringskanaal Den Bosch-Dronge- len van waaruit nog lang veel gra naten in de richting Loonopzand werden afgevuurd. Ook de vele VI,s die in en om Loonopzand vielen hebben veel schade aangericht. De granaten vanuit Drunen doodden in een keer twee huisgezinnen. De Duitse troepen zijn op '8 no vember achter de Maas teruggetrok ken, 'zodat geheel Brabant vrij w'as. Een bange periode vol-gde nu de ge allieerde rust hadden, genomen aan de Maas. Hiervan hebben de Duit sers' gebruik gemaakt en begonnen op zondag 17 december ol.v. Gen. Von Riundstedt een tegenaanval in de vorm van het Ardennenoffensief in Luxemburg en België. Het 3e Amerikaanse Leger weet dit te on derdrukken onder leiding van Ge neral Patton. Deze strij d gaat volop door als de Duitsers ten Noorden van de Maas hun activiteiten uit breiden op een aanval te wagen in de richting Antwerpen om een om singelende slag uit te voeren en zich in de omgeving van B-astogne weer met de daar strijdende legers te verenigingen. Op vrijdag 29 december als de be richten van Jan de Rooij in geaHi- eerde handen komen wordt dit of fensief verijdeld. Jan- de Rooij werd 'door de Duitsers gegijzeld en dood geschoten. Hij heeft de Langstraat en wie weet wait nog meer van een catastroof gered. Canadese en 'Poolse troepen wor den hier in do strijd geworpen. Hitier blijft halstarrig. Hij zegt op de 12e verjaardag van de Machts overname der 'N.S.D.A.P.: „Volhou den en doorzetten". Op 31 januari 1945 ruimden de Canadezen het 'laatste steunpunt van de Duitsers op aan de Maas n.l. aan het Capelse Veer aan het Oude Maasje. De bevrijding van ons land be moeiden de rivieren gaat gestadig voort. De Canadezen trekken o.l.v. General Crerar langs Westfalen naar het noorden. Het offensief in Duitsland wordt ook heftiger en; op 7 maart trekt General Hodges met het le Amerikaanse Leger de Rijn over. Het wordt zekerder als H.M. Konin gin Wilhelmina op 13 maart na vijf jaar van verblijf in Engeland onze zuidgrens overschrijdt. Zij vestigt zich op Anneville te Ulvenhout. Dit is voor idere van ons een houvast om de toestand met vertrouwen te gemoet te zien- Noor d-Nederland lijdt honger en ontbering 'doch het moet zijn grote verwachting op de proef stellen. De Duitsers worden lastiger, oppak-ae- ties worden erger en de inbeslagna- men zijn 'niet van de lucht. Op 29 april 1945 'krijgt de bevolking van Noord-Nederland de droppingen van voedselpakketten Als de Russen en Amerikanen zich op 27 april 1945 op twee fron ten elkaar ontmoeten in Torgau wordt de strijd als beslist be schouwd. Een kat in het nauw kan rare sprongen maken! De legers en overheden maken korte metten. Op 30 april wordt Musolini terecht ge. steld en. op 1 -mei pleegt Hitier' zelf moord. Op 4 mei capituleren de Duitse legers in Nederland en op 5 mei om 8 uur v.m. gaat de overgave in. Zij wordt te Wageningen getekend tus sen Generaal Blaskowitz en een geallieerde delegatie o.l.v. Z.K.H. Frins Bernhard. Veldmaarschalk Montgommery heeft aan Generaal Eisenhower medegedeeld dat, dat alle Duitse strijdkrachten in Neder land, Noor-West Duitsland, Dene marken, Helgoland en Friese eilan den zich hebben overgegeven aan de 21e legergroep van het 2e Britse leger. Vijf jaren hebben we gewacht op de bevrijding en Goddank heb ben we die gekregen. Nederland is geheel vrij! Op 7 mei 1945 om 2.41 uur Franse tijd had de capitulatie plaats in een klein schoolgebouw te Reims, waar Generaal Eisenhouwer zijn Hoofd kwartier had. Radio Flensburg maakte bekend: „Alle Duitse strijdkrachten leggen op bevel .van Groot-Admiraal Dö- nitz de wapens neer". Het bericht gaat verder: „Hier is de Duitse Ra diozender Flensburg die mededeelt dat op bevel van Rijksminister Von Schwerin-Krosick alle Duitse strijd krachten in Duitsland over gaan tot onvoorwaardelijke capitulatie. LOON OP ZAND, april 1970 JAN TOORIANS

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 7