WAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Waalwijk wil winkelcentrum als in de Belgische stad Genk Ver. Staten in de put Shopping Center dagelijks geopend van 9 - 21 uur OVERDEKT SHOPPING CENTER MET 50 WINKELS UNIEK VOOR BELGIË EN NEDERLAND van cITlierlo Winkelcentrum in Genk vergde 24 miljoen „Winkelbunker" Amerika 3# WÊÉKÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊm Omzetten Genkse middenstand Samenwerking Huurprijzen Britten 18 juni naar stembus DONDERDAGAVOND 21 MEI 1970 93e JAARGANG No. 41 het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" Na de tweede wereldoorlog heeft men verbaasd gestaan, toen bleek, dat er zich in de Verenigde Staten een zeer kleine groep lieden 'bevond die zich Nazi's noemden, de Hitler groet brachten, het Hakenkruis als symbool gebruikten, enzovoort. Zij stonden onder leiding van een zeke re Rockwell, die inmiddels werd vermoord door een van zijn eigen mensen. Dat alles zou op zich van geen enkele betekenis zijn, ware het niet, dat er zich langzamerhand in de Verenigde Staten een tendens aan 'het ontwikkelen is, die beden kelijk dreigt te worden. De Amerikaan op zich is een bij zonder vrijheidslievend mens en het is deze instelling, die de Verenigde Staten de naam hebben bezorgd van het land van de vrijheid. Maar wat doen deze zelfde Amerikanen nu, ru er van deze vrijheid, misbruik dreigt te worden gemaakt, misbruik, die dreigt de gehele samenleving te ontwrichten? In de oorlog hebben de Nazi's wel eens gezegd: „Amerika is het land van de vrijheid, maar dan van de vrijheid om in ellende te creperen!" Natuurlijk is dat overdreven en was het koren op de nationaal-socialisti- sche molen. Maar dat neemt niet weg, dat de praktijk uitwijst dat er wel een kern van waarheid in zit en daar betaalt men nu de rekening voor. De achterstelling van de ne gers en andere bevolkingsgroepen, die in zeer moeilijke omstandighe den moeten leven heeft geleid tot bewegingen, die aanvankelijk op de mocratische wij'ze en later, toen de ontwikkeling niet vlot genoeg verliep, op extreme wijze probeer den hun recht te verkrijgen. De voor de Amerikanen zo on gunstig verlopende oorlog in Azië draagt nog het nodige bij tot onrust en onvrede en dit alles culmnieert nu in de vorming van extreme groepen, die er niet voor terug deinsen de gehele Amerikaanse sa menleving te ontwrichten en tot een chaos te maken. Aanslagen, schiet partijen, gewelddadige demonstra ties e.d. zijn aan de orde van de dag en de overheid moet op de een of andere wijze trachten hiervoor een oplossing te vinden. Aangezien ambtelijke molens langzaam draaien, zijn de binnenlandse en de buitenlandse problemen niet in een handomdraai op te lossen en men grijpt ter beteugeling van de uit barstingen naar harde middelen, waarbij reeds vele doden zijn ge vallen. De extremisten en demonstranten spreken reeds van „nazimethoden", schelden de politie en nationale garde voor SS-ers en Gestapo. Anderzijds zijn er een aantal po litici, die vragen naar een steeds hardere lijn, om orde en rust in het land te herstellen. Maar het zijn niet alleen deze po litici. Ook onder de grote zwijgende meerderheid, die orde en rust wenst, zijne r zeer velen die voor stander zijn of worden van hardere methoden. Figuurlijk gesproken zijn er steeds meer, die zwijgend de rechterarm getrekt heffen en er zijn reeds diverse knappe koppen, die in staat zijn de toekomstige ont wikkelingen te voorspellen en die menen, dat de Verenigde Staten langzaam maar zeker, gedwongen door de omstandigheden sterk naar rechts gaan overhellen. Men spreekt reeds van een fascistische toekomst. Nu' wordt de soep meestal niet zo heet gegeten als ze wordt opge diend, maar dat neemt niet weg, dat ook al zullen de Verenigde Sta ten geen tweede Hitler-Duitsland worden, er door het optreden van de extremisten, langzaam maar ze ker een toestand gaat ontstaan, die niet veel zal overlaten van het eens zo vrije Amerika. Het is helaas een tendens, die men niet alleen in de Verenigde Staten waarneemt, maar ook elders in westelijke landen, waar het exx- tremisme de rust en orde dreigt te verstoren, zoals in Frankrijk. Een soort natuurwet wil nu eenmaal dat extremisme, anderzijds extremisme oproept, een wet van aktie en reak- tie. Ook in de V.S. zullen de goede krachten, juist nu, uiterst waak zaam moeten zijn! (Van onze verslaggever) GENK (België) - Wie een bezoek brengt aan het "bestuurlijke gedeelte" van het gemeentehuis in Waalwijk ziet in de hal op deze etage een grote maquette. Het is de uitbeelding van het Waalwijkse Cityplan dat vier jaar geleden door het gemeentebestuur en het Bureau van s-Gravenhage is gelanceerd. Dit Cityplan moet het centrum van Waalwijk een ander aanzien gevenOp de terreinen langs de Grotestraat, tussen de Stations straat en de Mr. van Coothstraatmoet volgens dit plan een winkelcentrum verrijzen dat zijn weerga in de streek niet vindt. Het is nu, vier jaar na het bekend worden van dit plan, een publiek geheim, dat men er niet in is geslaagd hei City plan van de grond te krijgen. V orig jaar is door het gemeentebestuur een commissie ge vormd die de plannen nader moest bezien. Hoe deze studie is uitgevallen is nog niet bekend. Wel heeft bur gemeester Teijssen aan het begin van dit jaar, tijdens een raadsvergadering, gezegd dat het gewijzigde City plan van Waalwijk, in grote lijnen gaat overeenstemmen met het "Shopping Center" dat men in de Belgische plaats Gehk vindt. Dit was voor ons aanleiding eens een kijkje te gaan nemen in Genk. Van een vergelijking tussen 't Genk- se Shopping Center en de plannen in Waalwijk is nog geen sprake omdat wij geen inzicht hebben in de nieuwe opzet van de schoenenstad"In dit verhaal moeten wij ons dan ook be perken tot een weergave van het win kelcentrum in Genk. Het is te hopen, dat een dergelijk centrum in Waal wijk kan verrijzen. Dat zal niet alleen Waalwijk, maar de gehele streek ten goede komen. Genk, eeri industriestad met o.a. een vestiging van Ford-automobielindus trie en drie steenkolenmijnenligt op 15 km van Hasselt, de provincie hoofdstad van Belgisch Limlburg. In goéd anderhalf uur is men vanuit Waalwijk, via Eindhoven, Valkens- waard, in Genk. Het is 'beslist een welbestede dag om een bezoek aan dit voor België en Nederland unieke Shopping Center te brengen. Het Shopping Center Genk is van buiten bezien, een grote bunker, een betonblok, die uitstekend verbergt wat men binnen ziet. In deze "bun ker" zijn langs vier straten 50 win kels gebouwd. Op en rond dit (over- dékte) winkelcentrum is parkeerruim te voor 1200 auto's. Het Shopping Center is in feite een klein dorpje, compleet met fonteinen, terrasjes, koffiebars, restaurants en de winkels; van schoenen, confektie, een bank, reisbureaus tot zelfs een sauna De twee "steunpilaren" zijn de grootwa renhuizen Bon Maröhé en Sanma (su permarkt). Het centrum is van maan dag tot en met zaterdag van 's mor gens 9 uur tot 's avonds 9 uur ge opend. In Genk spraken wij met de heer Boo- nen, lid van de Beheerraad en het Ak tiecomité van dit Shopping Center. Hij vertelde ons uitgebreid over de stad Genk (60.000 inwoners) en het Shopping Center, dat men kortweg met G aanduid. "In augustus is het twee jaar geleden dat wij met feest- vertoon 'G' ingébruik namen. Tofen was een moeilijke periode voorbij. Er zijn heel wat jaren aan vooraf ge gaan voordat dit terrein, wat 'n moe rasgebied was, met daarin Canadese bomen, voor bebouwing in aanmer king kwam. In '68 had Genk echter een winkelcentrum dat in België en ook niet in Holland te vinden is" ver telt de heer Boonen. Van een echt winkelcentrum is in Genk nooit sprake geweest. Tot de jaren '20 was Genk een toeristen- dorpje, waar men graag verbleef om van de fraaie Limburgse natuur te genieten. Toen echter steenkool in de ze Belgische grond werd gevonden was het gedaan met de landelijke rust. De drie kolenmijnen brachten leven in de brouwerij. Genk ontwikkelde zich tot een industrie-gemeente. Een Uitgestrekte gemeente overigens want rond de 3 mijnen ontstonden woon wijken met daarin een winkelgebied. Zo heeft zich in Genk nooit 'n echt centrum kunnen vormen. Na de oorlog deden de warenhuizen hun intrede en daarmee kreeg het centrum van Genk een wat ander aan zicht. De komst van de Ford-fabrie ken (waar 9000 mensen werken!) luidde de modernisering van het oude Genk in. Het gemeentebestuur was er zich van bewust, dat het winkelge bied in Genk uitgebreid moest wor den. Een deputatie uit Genk maakte een studiereis naar de Verenigde Sta ten en kwam terug met het plan van het Shopping Center. Dat was koren op de molen van de heer Boonen, een confectionair, die met winkels wilde starten. Samen met gëen 'doekjes om dat het grote moei te heeft gekost om de 50 winkels te verhuren of, wat ook is géheurd, te verkopen. "Met name de plaatselijke middenstand stond niet achter het ob ject. Dat was te begrijpen. Men had jaren zitten suffen. Nu in eens van die grootse plannen, dat was te veel. Men sprak van een te luxe dbject dat het publiek niet zou slikken. Men hield het liever bij het oude". "De moderne distributie methoden worden door de vele handelaars in het "oude" Genk nog beschouwd als een soort van wapen tegen de zelf standigen, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moeten krom liggen om de eindjes aan elkaar te knopen. Dit is een volkomen onjuist idee. Ik kan dat met gerust hart zeggen, want ik ben zelfstandig ondernemer en ik maak deel uit van het Shopping Cen ter. Een nieuwe formule lanceren, gaat zo maar niet zonder meer. Men moet haar bekendmaken, de voorde len bij het publiek aantonen met een doordachte rationele voorlichtings campagne. Het is ook geen wonder- De binnenopnamen, in dit overdekte Shopping Center zijn niet hele maal tot hun recht gekomen. Hier een kijkje in een van de leuk gepla veide straten met op de achtergrond de sfeervol ingerichte koffieshop. In deze straten treft men veel groenvoorzieningen aan, terwijl ook fon teinen, kunstvoorwerpen, een bank waar men rustig het winkelgebied kan overzien, niet ontbreken. de zaken in 'G' hebben heus niet een rustig gemakkelijk bestaan. Zij heb ben echter wel, evenals alle leden van de vereniging 'G', het vaste voorne men om samen eensgezind van het Shopping Center een succes te ma ken. Ik hoop dat het ook in Waalwijk lukt" zegt de heer Boonen. Hij is er van overtuigd dat men ook in Waalwijk pioniers nodig heeft die het aandurven om naast warenhuizen in een Shopping Center te starten. "In het begin stonden wij, de zelf standige. handelaars, misschien wat vreemd tegenover de grootwinkelbe drijven. Dat veranderde snel. Van beide zijden is men er van overtuigd, dat de een de ander nodig heeft". Dit de eigenaars of managers van de 50 zaken van 'G' is een beheerraad gékozen, die iedere maand vergadert. Daarnaast is er een aktiecomité dat iedere donderdagavond de zaken be spreekt. "Deze comité's zijn nodig", vindt de heer Boonen. "Wij werken zo aan het algemeen welzijn. Samen moeten we campagnes opzetten. We moeten het pübliek voortdurend be zig houden en naar Genk lokken. Dat Deze foto toont de „bunker" van het Shopping Center in Genk. Op de voorgrond de oprit naar de parkeer garage. Daaronder de inrit van het busstation met dagelijks 700 vertrékken en aankomsten. Rechts een van de hoekstenen, het warenhuis Bon Marché. 32 pet. van de inwoners is jonger dan 20 jaar, 58 pet. in de leeftijd van 20- 65 jaar en 10 pet. boven de 65 jaar. Het Genkse Shopping Center is vol ledig overdekt, wordt tijdens de win termaanden lekker verwarmd en kan zomers "gekoeld" worden. De totale verkoopoppervlakte is 15.650 m2. Hiervan is 5290 m2 voor he waren huis Bon Marché,. 3890 m2 voor de Supermarkt Sarma, terwijl de overige 6470 m2 verdeeld zijn over de 48 winkels. Er is een totale parkeerruim te voor 1200 auto's, waarvan er 400 een plaats vinden op het dak van het Shopping Center. Met drie dubbele liften worden de automobilisten en hun passagiers naar beneden gebracht De omzetten van de zaken in het Shopping Center liegen er niet om: 365.319.000 Bfrs. In 1972 moet het verkoopvermogen van het Shopping Center zelfs 416.945.000 Bfrs. zijn, wat bijna 30 miljoen gulden is. "Daar moeten we naar toe. We willen het Shopping Center, het eerste in Bel gië, graag behouden. We bieden zo bijna 200.000 mensen in de streek koopmogelijkheden. Bovendien bie den we werkgelegenheid aan 350 per soneelsleden", aldus de heer Boonen, die bij ons vertrek uit zijn zaak "Ro bot Center" nog enthousiast zegt: "Tot ziens in het Shopping Center van Waalwijk". Of een winkelcentrum van een derge lijke allure er in Waalwijk komt, dur ven we niet te voorspellen. Als het bedrijfsleven wiil pionieren en de stap aandurft liggen er ook in Waalwijk kansen, hoewel natuurlijk het verzor gingsgebied aanmerkelijk kleiner is dan dat in Genk. Maar ook met een goed opgezet "mini-Shopping Cen ter" krijgt Waalwijk als winkelstad grote betekenis. Tenslotte vertoont Waalwijk grote overeenkomsten met Genk en wat daar lukt moet oölc hier tot de mogelijkheden behoren. zijn vrouw maakte de heer Boonen 'n studiereis van drie maanden naar de Ver. Staten. Denemarken en Zweden om daar de mogelijkheden van een dergelijke formule ter plaatse te on derzoeken. Terug in België was hij er van overtuigd dat Genk en Shop ping Center moest krijgen, geheel vol gens Amerikaanse leest. Met films en dia's trachtte hij hiervan zijn colle ga's te overtuigen. De Luikse architekt Plumier werkte de plannen uit en een Brusselse bank traéhtte financiële groepen voor het object te interesseren. Toen de groot warenhuizen Sarma en Bon Marché bereid waren deel te nemen aan het Shopping Center Genk, kon met de realisering van het plan worden be gonnen. Het moerasgebied, aan de rand van de stad moest worden leeg gehaald Er werden palen geheid die elk 75 ton kunnen dragen Daar om heen versdheen de bunker, waarin 't winkelcentrum is te vinden Het projekt vergde een investering van 340 miljoen Belgische francs, wat neerkomt op bijna 24 miljoen gulden. De heer Boonen draait er formule. Zij moet met veel zorg en verstand worden toegepast, aangepast aan de lokale handelsomstandigheden Er zijn de normale verkoopaktivitei- ten en het beheer van de zaak - ik héb nog twee andere winkels - maar er zijn ook de uren besteed aan het creëren van verkoopcampagnes en evenementen. Ik organiseer bijvoor beeld (de heer Boonen heeft 'n con- fektiezaak - red.) modeshows, beken de zangers komen 'in mijn boutique voorstellingen geven, ik verspreid 'n informatiebulletin, enz." "Dan is er", zo vervolgt de heer Boo nen, "het contakt tussen de verschil lende handelaars van het centrum: de zienswijze en de omvang van de za ken zijn vaak verschillend. De groot winkelbedrijven zien het anders dan de filiaalbedrijven en de zelfstandi gen hebben weer een heel eigen op vatting, omdat zij alléén de last van hun investeringen moeten dragen. Overleggen, oplossingen vinden, ge meenschappelijke reclamecampagnes, ons Shopping Center naar buiten uit dragen Werk genoeg voor ieder een. De winkeliers of managers van lukt goed. Op bepaalde feestdagen, als we aardig de trom roeren, zijn hier soms 40.000 mensen". In Genk lopen de zaken goed. Men is tevreden. De omzetten zijn goed voor een aardig winstje. Toen de arbeiders op de Ford fabriek in februari staak ten liep overal de omzet terug. Hoe wel het Shopping Center nu ook met de nasleep zit. daalde de omzet niet. Men is nu zelfs zover dat de beheer raad (en zo het aktiecomité) een se cretaris \in vaste dienst neemt en ook een manager krijgt. De zaken worden dus grondig aangepakt. Het zal de Waalwijkse middenstander interesseren wat de huurprijzen in 'G' zijn: 1800 Bfrs. per m2, met daarbij de kosten van o.a, onderhoud, wat neerkomt op 12 pet. van de huur waarde. Het Shopping Center be strijkt in een straal van 20-30 km (Hasselt buiten beschouwing gelaten) 180.000 personen, of 41.000 gezin nen en zal volgens de verwachtingen in 1972 een "commerciële zone" om vatten met 201.000 personen of 45.800 gezinnen. Genk zelf heeft, zoals we schreven, 60.000 inwoners. ■Qxcluaieve herenkleding •V ^i.(' Vf' WAALWIJK De Britten zullen 18 juni aan staande ter stembus gaan, voor nieuwe verkiezingen. Tot deze be slissing is premier Wilson gekomen, nadat in de afgelopen maanden is gebleken, dat de Engelsen langza merhand steeds meer weer hun ver. trouwen gaan schenken aan Labour. De crisis, die er in de partij heeft geheerst en die uiteraard zijn weer slag had op het publiek, is wel be zworen. Dat is aangetoond via opi niepeilingen en ook de recente ge meenteraadsverkiezingen wezen op een duidelijke winst voor Labour. Wilson acht het nu het juiste mo ment om verkiezingen uit te schrij ven en hij heeft daartoe een bezoek aan koningin Elisabeth gebracht en toestemming gekregen. De kans is nu groot, dat Labour met een rede. lijker winst dan de vorige keer en dus een grotere meerderheid uit de strijd zal komen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1