wAAlwijkse en lAnqstRAAtse cour Ant Hans van Mierlo besprak lands- politiek van Democraten '66 Echtpaar De Rooy-Bourgonjen vierde gouden bruiloft K. de Geus en J. Teijssen stellen G.S. vragen over ruilverkaveling OPEN OOG VEEL BELANGSTELLING VOOR BIJEENKOMST IN WAALWIJK bouwman brillen Waalwijkse gymnastiekver. O.W.S. werkt aan feest- program bij 75-jarig bestaan „VERRASSEND SLUITSTUK RUILVERKAVELING IN DE WESTELIJKE LANGSTRAAT" mi rgii«VKi;j<i<irilai|... iïiïii Prisma linrliigi:! D'66 houdt zich bezig met de wel- vaarts- en weizijns- crósis Gelijke kansen Geen crisis Discussie grotestraat 231 waalwijk tel: 3866 Zonnebrillen en verrekijkers Viering in januari '71 J. K. Verhulst .PRISMA^ G.S.gemeenten moeten aantonen kosten zelf te kunnen dragen Zes vragen een fiets TOON bAARTS DONDERDAGAVOND 21 MEI 1970 93e JAARGANG No. 41 De tcho van het Zuiöen gitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" WAALWIJK - In het kader van de komende gemeenteraadsverkiezingen vond er dinsdagavond voor een zeer groot aantal belangstellenden de eer ste openbare vergadering van D'66 plaats, waarbij over de landspolitiek gesproken werd door Hans van Mierlo, fraktievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer. Hij begon met te stellen, dat D'66 grote waarde hecht aan democratie op die niveaus waar de democratie aan de orde is. D'66 is een jonge partij, die nog te weinig doet op gemeentelijk niveau. In 1966, zo stelde de heer van Mierlo, hadden we er nog geen weet van of een partij dan wel een beweging zouden gaan vormen. Er waren toen een aan tal verontrustende verschijnselen, die in feite de essentialia werden van D'66. Hij noemde hier onder meer de opkomst van de Boerenpartij, die hij kenschetste als een reactionaire partij. In die tijd was er ook de provo-be weging, waar men zich nogal aan stootte en daarbij niet te vergeten de bouuwakkersrellen. De facto beteken de dit een radicalisering en was er sprake niet alleen van een alom aan wezige onmacht, maar ook van een groeiende gezagscrisis. Vertrouwde begrippen stonden en staan nog op de helling. Gezag, zo stelde de heer van Mierlo, bestaat bij de gratie van degenen, die er aan zijn onderworpen. Met de wel vaart was er iets miis. Het is zo dat er steeds minder dingen komen die te koop zijn en hij noemde onder meer de leefbaarheid. Het is de mentaliteit van D'66 zich bezig te houden met de op het ogenblik zijnde welvaarts- en welzijnscrisis. Er is gebleken dat democratisering een van de belang rijkste problemen is geworden voor de komende 10 jaren. De mens gaat naar een steeds hoger ontwikkelingsniveau als gevolg van de technologische vooruitgang. De samenleving wordt meer complex en hieruit volgt dn feite, dat het door zicht vermindert. De samenleving heeft een tweetal aspecten, te weten het psychische en het aspect van de inkomens en vermogensverdeling. Wat het eerste betreft: de samenle ving moet opener worden; gebeurt dit niet dan zal dit leiden tot een gro tere frustatie, waarvan een explosie van geweld het resultaat kan zijn. Voor wat betreft het tweedeer moe ten gelijke kansen zijn voor iedereen. Er moet een meer open samenleving komen. Dan komt er een mechanisme in wefking, dat leidt tot een grotere mate van nivellering. Democratisering is de rode draad die loopt door de politiek van D'66. Hierbij zijn een tweetal concrete pun ten aan de orde ten aanzien van het staatsrechterlijk bestel, te weten de gekozen miniser-president en 't dis trictenstelsel. De burger moet 'n aan wijsbare volksvertegenwoordiger zien. Nu zit de volksvertegenwoordiger er bij gratie van de partij. In de belangstelling vooral het laatste half jaar is gekomen het leefbaar- heidsprolbleem. Er moet een bepaalde geleiding komen, iets waaraan D'66 hoopt mede te werken om de zaak tot een oplossing te brengen. Na deze inleiding van de heer van Mierlo be stond er voor de aanwezigen de ge legenheid tot het stellen van vragen die de landspolitiek betroffen. Gevraagd werd of D'66 bereid zou zijn mee te doen aan de "koehandel", die er steeds is na de verkiezingen als het gaat om de samenstelling van een kabinet en of er van de zijde van D'66 samenwerkingen te verwachten valt met een of meerdere partijen. Macht, zo stelde de heer van Mierlo, kan ons niet zoveel schelen. Het al of niet deelnemen aan een te vormen regering is afhankelijk van een aan tal faktoren. In feite moet men het zo zien, dat D'66 een afzetting beteken de tegen de andere partijen. Het deelnemen aan een regering zou wel eens kunnen leiden tot het moeten doen van een groot aantal concessies, die niet beantwoorden aan het doel wat D'66 zidh gesteld heeft. De heer van Mierlo verklaarde bo vendien dat D'66 zal ophouden te be staan als er een grotere identiteit zou komen. Bovendien vond hij het reëel cm uit de huidige impasse ,te gera ken, dat er zou komen een soort za ken kabinet op kortere termijn, zoals Nederland die ook gekend heeft in de jaren voor de oorlog. Ten aanzien van een eventueel stemibusakkoord of binding aan een van de andere par tijen merkte de heer van Mierlo nog op, dat een en ander onderwerp van gesprek zal uitmaken op het in no vember te houden congres van D'66. Gratis brilverzekering WAALWIJK - In 1971 en wel op 12 januari zal het 75 jaren geleden zijn, dat de Waalwijkse Gymnastiekvereniging (WGV) werd opgericht. En kele tientallen jaren geleden is WGV een fusie aangegaan met de andere Waalwijkse gymnastiekvereniging Sport Staalt Spieren (SSS) en de da mesgymnastiekvereniging Onder Rooms Vaandel (OROVA). Uit de be ginletters van de genoemde verenigingen werd de nieuwe verenigingsnaam gestalte gegeven en werd zo OWS. De officiële viering van dit jubileum zal plaatsvinden op zaterdag en zon dag 16 en 17 januari 1971. De ge dachten gaan hierbij uit naar 'n fees telijke bijeenkomst van oud-OWS-le- i ^"""u WAALWIJK - Woensdag herdacht het echtpaar De Rooy-Bourgonjen, het heugelijke feit dat het 50 jaar geleden in het huwelijk was getreden. Het echtpaar werd 's morgens met een feeststoet naar de feestzaal 't Vosje gebracht. Hier werd door het buurtcomité een geschenk overhandigd, 's Middags was \er een druk bezochte receptie in Hotel Verwiel. In de avonduren bracht Harmonie St. Jan, de drumband en het majorettenkorps van de gymnastiekvereniging Kunst en Kracht en het kerkkoor van de Ned. Hervormde Gemeente Baardwijk-Drunen, een muzikale hulde. denalsmede leden van vroeger van WGV, SSS en OROVA. Zaterdag middag 16 januari zal er in ieder ge val een receptie worden gehouden. Voor alle leden tot de leeftijd van 10 jaar - en dit zijn er zo'n 300 - staat er een feestelijke middag op 't programma; voor de jeugdigen van 10 tot 14 jaar staat er een tiener avond op het programma. Naast het feit, dat er dus feestelijke 'bijeenkomsten zullen zijn, worden er dn 'het kader van dit jubileum ook wedstrijden georganiseerd en wel de Bossche kampioenschappen. Het Co mité Bossche kampioenschappen, dat reeds zo'n 13 jaar bestaat en werd opgericht ter bevordering van de wed strijdsport zijn een aantal verenigin gen aangesloten en wel SHJ-Drun- nen, Prins Hendrik en de Adelaar uit Vught, OSS-Volo uit Den Bosch en OWS te Waalwijk. Bij het bestuur van OWS leeft de ge dachte aan een feestuitvoering, die gericht zal zijn op de historische ont wikkeling van de gymnastieksport. Gedaoht wordt aan acts welke een beeld geven van de gymnastieksport in 1900, 1925, 1950 en nu. opgevro lijkt door gekostumeerde vrije en rit mische oefeningen, terwijl ook pogin gen zullen worden ondernomen om enkele anecdotes uit het verenigings leven in scene te zetten. Men zou bovendien graag komen tot het organiseren van een nationaal kampioenschap, hetgeen dan gehou den zou kunnen worden in de Taxan- dria-sporfihal. Ter gelegenheid van 't jubileum zal er een boek verschijnen, waarvoor het OWS-bestuur Drs. van Oostrum bereid heeft gevonden het te schrijven. Dolphin 100 chroom herenhorloge, 100% waterdicht 99,- metdatum109,- In edelstaa!115,- met datum v.a. 125,- UW JUWELIER MET HET KLOKKENSPEL Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160- 4681 Op dit moment zal er geen keuze ge maakt worden tussen WD en PvdA. Hij ging nog in op vragen van de zij de van het publiek betreffende het standpunt van D'66 ten aanzien van de NAVO en Griekenland. Na be kendmaking van 't gemeenteprogram van D'66 door de lijsttrekster mevr. Scholt en de daaropvolgende pauze was er voor de aanwezigen de gele genheid om te discussiëren over dat gemeenteprogram. VIJFDE GRASDUINTOCHT OP ZONDAG 21 JUNI Het Waalwijkse Bedrijfsapostolaat streeft er naar mensen uit aller lei geledingen binnen het bedrijfsleven met elkaar in contact te brengen, met de bedoeling, dat men elkaar beter leert kennen en be grijpen. Dit jaar heeft het Bedrijfsapostolaat aan deze onderlinge communicatie bijzondere aandacht geschonken met twee nieuwe pro jecten, die de namen BOSBOMEN en EIJSBREKEN hebben mee gekregen. Beide projecten werden geïnspireerd naar het bestaande model van GRASDUINEN, de bekende gesprekswandeltocht voor werkende jongeren. Binnenkort - op zondag 21 juni - staat deze grasduintocht weer te gebeuren, voor de vijfde keer. Werkende jon geren van 17 tot 25 jaar krijgen dan de kans om elkaar te ontmoe ten en zich bezig te houden met zakendie hen beroeren. De aktiegroep heeft gevraagd om dit jaar met het gespreksthema aan te sluiten bij de landelijke akties, die de laatste tijd geconcen treerd zijn rond het onderwerp: begeleiding van de werkende jonge ren in het arbeidsproces. Het Bedrijfsapostolaat wil graag op dit verzoek ingaan en daartoe als een soort gastheer zich in het kader van deze wandeltocht beschikbaar stellen. Het Bedrijfsapostolaat is zelfs erg gelukkig met dit initiatief en hoopt, dat soortgelijke ideeën naar voren zullen treden, aan wie dan evenzeer service kan worden verleend. De organisatie van grasduinen wordt dus dit jaar ter hand geno men door de werkende jongeren zelf. Zij steunen hierbij voor een groot deel op de reeds bestaande plaatselijke aktiegroep van de K.W.J. (katholieke werkende jongeren); diezelfde K.W.J., die ook op landelijk niveau de akties mede op gang heeft gebracht. Het co mité grasduinen wil de tocht aangrijpen om voor de deelnemers te komen tot een ruime oriëntatie omtrent hun vormings- en scholings behoeften. Het gaat het comité allereerst om dit bewustwordingspro ces. Daarnaast wil het comité via akties de plaatselijke instituten mo biliseren om zo breed mogelijk in te spelen op de rechtmatige wen sen en verlangens. Het comité heeft zich de steun verzekerd van een adviesgroep van deskundigen. Met de hieruit verkregen informatie gaan de 25 leden van het comité zich in het as. weekend terugtrekken op een oude boerderij in de Drunense duinen om zichzelf grondig te verdiepen in de problematiek i ond het onderwerp en de technische organisatie van de tocht. U zult dus in de komende weken wel meer van hen horen! Het comité wil op 21 juni aan het einde van de tocht komen tot een openbaar overleg van de werkende jongeren met de besturen van de werkende jongeren met de besturen van de betrokken instituten. Het comité stelt zich voor, dat een en ander kan resulteren in ver betering van de mogelijkheden ter begeleiding van de jongeren in het arbeidsproces. Het Bedrijfsapostolaat heeft groot vertrouwen in de plannen van het comité en hoopt met Grasduinen '70 de belangen van de werken de jongeren te dienen. L. van Berkel WAALWIJK - De ruilverkaveling in de Westelijke Langstraat - vorige week nog uitvoerig behandeld in een artikel in De Echo - blijft aktueel. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten over de door de gemeenten te dragen kosten van watervrijmaking stellen de Statenleden K. de Geus uit s-Gravenmoer (A.R.) en J. Teijssen uit Waalwijk (KVP) het college van G.S. een zestal vragen. Gezien de belangrijkheid van dit ruilverkavelingsobject publiceren wij het schrijven van de beide Staten leden in zijn geheel. ,,Het probleem van de watervrijma king van de gebieden van het Oude Maasje en de Beneden-Donge en de daarmee volledig samenhangende ruilverkaveling Zuiderafwaterings kanaal-Beneden Donge", zijn de laat ste jaren zowel bij de behandeling van de provinciale begroting als bij de andere agenda-punten telkens uit voerig aan de orde geweest. Gedeputeerde Staten hébben aan de gemeentebesturen en waterschaps besturen in deze gebieden een voor stel gedaan inzake de kostenverdeling van de watervrijmaking en er geen twijfel over laten bestaan, dat de met deze watervrijmaking geheel verhon den ruilverkaveling gesynchroniseerd zou worden behandeld. Het college heeft bij brief dd. 8 april 1970 aan een aantal gemeentébestu- ren in de betreffende gebieden mede gedeeld, dat, alvorens te kunnen be slissen of tot ter visie legging en stemming en daarna tot voorlopige vaststelling van het ruilverkavelings plan kan worden overgegaan, eerst aan de hand van een dekkingsplan door de gemeentebesturen moet wor den aangetoond, dat de lasten, welke voor de gemeenten uit de investering ten behoeve van het ruil verkavelings plan voortvloeien, door eigen inspan ning kunnen worden gedragen. In veiiband met dit verrassende sluit stuk van de ontwikkeling van jaren lange voorbereiding, wordt gaarne antwoord ontvangen op de volgende vragen: 1. Waarom hebben Gedeputeerde Staten de thans aan de gemeente besturen voorgelegde vraag inzake de dekking van de investerings- lasten niet véél eerder ter sprake gebracht, waardoor bij het afwe gen van de mogelijkheden van de watervrijmaking annex ruilverka veling ,in een véél vroeger stadium met dit financiëel aspect funda menteel rekening zou zijn gehou den 2. Aan welke gemeentebesturen is de bedoelde brief dd. 8 april 1970 gezonden, welke bedragen zullen door elk dezer gemeenten - naar raming - ten behoeve van de ruilverkaveling zijn te investeren en welke jaarlijkse investerings- last zal daaruit voor elk dezer ge meenten voortspruiten? Het wordt op prijs gesteld bij de beantwoor ding dezer vraag te vernemen welke gemeentebesturen een aan vullende bijdrage uit het gemeen tefonds ontvangen of hebben aan gevraagd. 3. Moet de door het college aan de gemeentebesturen voorgelegde vraag worden afgeleid, dat, nu de waterstaatkundige en cultuurtech nische vraagstukken in de voorbe reiding schijnbaar nagenoeg zijn opgelost, het financiële vraagstuk de mogelijkheden dominerend gaat beheersen 4. Valt te verwachten, dat het colle ge aan de gemeentebesturen de zelfde vraag zal voorleggen met /betrékking tot de investering ten behoeve van de watervrijmaking? 5. Is de voorgelegde vraag inzake de dekking van de lasten van de in vestering ten behoeve van de ruil verkaveling niet bijzonder prae- matuur, omdat de betaling van de gemeentelijke bijdragen eerst na uitvoering van de werken behoeft te geschieden, hetgeen zeker nog een aantal jaren zal duren, terwijl de financiële positie van de be treffende gemeenten dan een ge heel ander beeld kan vertonen 6. Wil het college duidelijk de ogen blikkelijke perspectieven schetsen van de watervrijmaking annex ruilverkaveling van de genoemde gébieden en daarmede de plotse ling ontstane grote onzekerheid ten aanzien van de uitvoering daarvan weg nemen?" aldus de Statenleden K. de Geus en J. Teijs sen in hun brief aan het college van G.S. BLIJF FIT EN JONG Koop Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5