wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couR&nt Belangrijke uitbreiding van praktijk en leslokalen bij LTS-Waalwijk De problemen der Duitslanden BETER WONEN? IN TOEKOMST WORDT OOK AANDACHT BESTEED AAN VRIJE-TIJDSBESTEDING Algemene Bank Nederland U bent welkom bij de Blinden zien door televisie van ^ïïllerl o Een Beter Wonen Krediet 1.000,- tot 8.000,-) maakt aanleg van centrale verwarming, modernisering van de keuken of andere verbouwingen van uw eigen huis (en soms ook huurhuis) mogelijk. Vraag een folder met alle inlichtingen. Dependance in vroegere fabriek aan Klokkenlaan Verschuivingen belangrijke uitbreiding Vrije tijdsbesteding Voorlichting 4 stromen Ander onderwijs gtggpj I fit WIÊBBSÊÊBBÊÊÊÊ Sun Set Kwartet Wateroverlast dupeert boeren in Gelderland DONDERDAGAVOND 28 MEI 1970 93e JAARGANG No. 43 van Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inch.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Misschien waren velen na het eer ste gesprek tussen de twee Duits- landen erg optimistisch gestemd. Het tweede gesprek in Kassei heeft hen vermoedelijk teleurgesteld. Het aanvankelijk optimisme van velen was ook ongegrond, want een ieder die enigszins op de hoogte is met de problemen, die er tussen de beide Duitslandén bestaan, kon weten, dat de uitnodiging van Brandt aan zijn collega Stoph van de DDR om samen eens te praten en de acceptatie van Stoph op zich, nog geen enkele ga rantie gaf, dat men tot een akkoord zou kunnen komen, omdat er in principe reeds twee dingen waren, buiten de vele andere zaken, die ernstige struikelblokken zouden kunnen vormen. Het eerste gesprek in Erfurt was niets meer, dan dat Ibeide regerings leiders getracht hebben elkaar hun standpunt duidelijk te maken. Op zich was dit reeds een bijzonder moeilijke opgave, omdat zij beiden uitgaan van twee totaal verschillen, ae gedachtenwerelden. Het was in dit eerste gesprek reeds zo, dat premier Stoph van de DDR (zij het diplomatiek) liet door schemeren,- dat hij Brandt niet ge heel serieus nam. Op zo'n basis is het natuurlijk al heel moeilijk wer ken, laat staan, wanneer men dan tenslotte nog komt met problemen, waarvoor er een oplossing moet worden gevonden. Was het eerste gesprek een soort verkenning en duidelijk maken van standpunten Het tweede gesprek in Kassei kwam meer terzake. Stoph's eerste eis was, dat Bonn bereid zou zijn de DDR te erkennen, waarbij men moest komen tot vol ledige diplomatieke uitwisseling, steunend op het Volkenrecht. Dat zou in wezen betekenen, dat de twee Duitslanden, twee vreem de staten zouden zijn. Voor Brandt was dit niet aanvaardbaar, omdat Bonn principieel wil vasthouden aan ..de eenheid van de Duitse natie". Hij wil wel het bestaan van twee Duitse staten erkennen, maar die kunnen nooit Volkenrechtelijk „bui. teland" voor elkaar' zijn. Dat Stoph dit toch wenste is in wezen merkwaardig, omdat ook in de grondwet van de DDR is neerge legd het punt van de eenheid van de Duitse natie. Een bewijs hiervoor is onder meer, dat Oost-Duitsland dit wel erkend op het gebied van de handel tussen de beide Duitslanden, die namelijk door geen tolmuur wordt belemmerd en. ook niet door het gemeenschappelijk buitentarief van de EEG Voorts kon Brandt niet tot deze erkenning komen, omdat het hier dan een zaak 'betrof, die geheel Duitsland aangaat en wanneer het op dit vlak ligt, heeft Bonn geen eigen zeggenschap, maar hebben ook de westelijke geallieerden een vinger in de politieke pap. Daarnaast liep Brandt ook nog- de kans bij een zich positief opstellen ten opzichte van deze erkenning, in eigen land een bijzonder grote oppo sitie tot in eigen SPD-kringen op te roepen. En tenslotte eiste Stoph wel deze erkenning, zonder dat hij ook maar een enkele suggestie deed, die als tegenprestatie zou kunnen dienen. Bij politieke onderhandelingen is het nu eenmaal altijd zo, dat men om het een te verkrijgen iets anders aanbiedt. Brandt had willen voor stellen. dat de Duitse bevolking in de DDR een grotere mate van vrij heid zou krijgen, maar dat is nu weer het allerlaatste waar de rege ring van de DDR over zou denken. Het waren voornamelijk deze twee uiterst belangrijke punten, die het gesprek in Kassei op dood spoor brachten. Men is uiteen gegaan zonder dat zelfs een officieel com muniqué werd uitgegeven en de kans is niet groot, dat er een derde gesprek zal komen Men heeft poli tiek verkend en men is tot de con clusie gekomen, dat de kloof tot nu toe nog steeds te groot is om deze te overbruggen (Van onze verslaggever) WAALWI JK - Aan het ruimtegebrek waarmee de Lagere Technische School Waalwijk en omstreken al vele jaren heeft gekampt, komt nu een einde. De dependance van de school aan de Burg. van de Klokkenlaan, waarin tot nu toe twee gymnastieklokalen zijn ondergebracht, wordt uitgebreid met een aantal leslokalen. Het aannemingsbedrijf J. de Bont van Huiten uit Nieuwkuyk hoopt de verbouwing 1 augustus gereed te heb ben, zodat met ingang van het nieuwe schooljaar de ruim 800 leerlingen zonder problemen kunnen worden opgevangen. Het ministerie heeft bij deze uitbreiding alle medewerking verleend. Ook werd de mondelinge toezegging gedaan, dat over tien jaar aan een nieuw schoolgebouw gedacht kan worden. Het huidige gebouw aan het Vredesplein biedt dan mogelijkheden genoeg voor andere onderwijsinstellingen. Waalwijk, Grotestraat 180, telefoon (04160) 5441 Sprang-Capelle, Van der Duinstraat 67, tel. (04167) 3023 De dependancè van de LTS is onder gebracht in een vroegere lederfabriek. E'en gedeelte daarvan (de gymnas tieklokalen) kwam vorig jaar gereed. Het Waalwijkse architektenbureau v. Hulten-ir. Schiks heeft de verbou wing van dit oude fabriekspand voor bereid. Overigens zag het er een jaar geleden niet naar uit dat er naast de twee gymnastieklokalen ook andere voorzieningen getroffen konden wor den. Zowel ministerie als inspektie hebberi zich volledig voor deze zaak ingezet, zodat de nieuwe uitbreiding op korte termijn gerealiseerd kon worden. Bovendien heeft rrien 't mo gelijk gemaakt dat ook de bestaande gebouwen gemoderniseerd konden worden. In het naast de gymzalen gelegen ge deelte van de vroegere lederfabriek komt een meetlokaal ten behoeve van elektronica, een praktijklokaal voor elektro-tecbniek, een kantine met keuken, waarin 200 leerlingen opge- vongen kunnen worden, garderobe, toiletgroepen, 'n praktijklokaal voor algemeen lëderbewerken met maga zijnen, een centrale wasgelegenheid, een tekenzaal en een rijwielberging voor 200 rijwielen. De omliggende terreinen worden betegeld en maken lichamelijke opvoeding in de buiten lucht nodig. Deze nieuwbouw heeft tot gevolg dat er ook in het hoofdgebouw van de LTS aan het Vredesplein nogal wat interne verschuivingen plaats vinden. Het bestaande lokaal voor elektro techniek alsmede het meetlokaal (wat verouderd was) wordt nieuw inge richt voor construktie-, bank- en plaatwerken. Het lokaal van de schoenmakerij-afdeling (onderwerk) wordt ingericht - en voorzien van een nieuwe inventaris - voor alge mene handvaardigheid. Het lokaal schoen-leder bovenwerk wordt op nieuw ingericht voor handvaardig heid leder. Het bouwbedrijf De Bont-van Huiten is op 13 april met de verbouwing ge start. Als opleveringsdatum heeft men 1 augustus gesteld. Als de leer lingen op 17 augustus aan het nieuwe schooljaar beginnen zijn de lokalen ingericht en kan het lesschema nor maal worden afgewerkt. Het ministerie heeft alle begrip voor de moeilijkheden waarmee de school, ten aanzien van de lokalen, kampt. Direkteur F. Beernink Achter 't hoofdgebouw staan 'n aan tal barakken die in 1949 gebouwd zijn en bestemd waren voor 15-jarig gebruik. Dan zouden deze barakken door permanente gebouwen vervan gen dienen te worden. Dat is er niet van gekomen. Het ministerie heeft over 10 jaar - nieuwbouw in 't vooruitzicht gesteld. Men denkt aan een terrein dat 2 ha. omvat. Het hui dige gebouw is voor allerlei onder wijsinstellingen geschikt. Bij de LTS in Waalwijk hebben ook onderwijskundige vernieuwingen hun intrede gedaan. Zo werken de exa- mencandidaten in 1971 met 'n keuze pakket. Men kiest in het voorlaatste jaar, naar gelang aanleg en liefheb berij de examenvakken. Volgend jaar wordt ook begonnen met de voorbe reiding van facultatieve lessen, waar bij men uitgaat van de vrije tijdsbe steding van de leerling. Men denkt hierbij aan fotografie, modelbouw, schaken en dammen, het verzamelen van postzegels, sigarenbandjes, het organiseren van ruilbeurzen en het beoefenen van muziek en toneel. De belangstelling voor het LTS-on- derwijs neemt ieder jaar toe. Direk teur F. Beernink zegt hierover: 'vroe ger was de LTS (toen ambachts- school) vaak dé instelling voor jon gens die niet goed konden leren. Nu is dat gelukkig veranderd. De school geeft meer voorbereidend technisch onderwijs, terwijl ook veel aandacht wordt besteed aan de maatschappelijk begeleiding van de jongens'. In dit verband wijst de heer Beernink er op dat het op jeugdige leeftijd gaan wer ken - gelukkig - steeds minder wordt. Ook de samenwerking met het 'be drijfsleven is bijzonder goed. Aan de hand van een advieslijst die de klasse leraar van iedere leerling opgesteld wordt er samen met de jeugdconsu- lent van het GAB en met de consulent van het Leerlingenstelsel bekeken welke bedrijfsmogelijkheden er voor de schoolverlaters in de streek zijn. 20 procent van de eind-examencan- didaten studeert momenteel verder. Ook het aantal vroegtijdige school verlaters is gering. Men raakt er meer en meer van overtuigd, dat jongens zonder diploma hun hele leven onge- schoold arbeider moeten blijven. In dit verband doen de leraren - die zich met veel enthousiasme voor de school inzetten - veel goeds. De Lagere Technische School gaat in de toekomst vier leerjaren omvatten. Het laatste leerjaar zal dan vooral benut worden voor 'n specifieke vak opleiding. Momenteel komen veel voor jongelui met leermoeilijkheden, omdat door individuele benadering veel betere resultaten geboekt kunnen worden. De jongens die voor ITO- onderwijs in aanmerking komen, wor den normaal in de groepen op de LTS geplaats. Men kent op de school nu vier stro men: een T-stroom voor jongens die straks gaan studeTen aan een MTS (voor schoenen en leder: MVLS), dan is er de stroom voor normaal LTS onderwijs, de stroom Voor de "practici" en de ITO-stroom. Overi gens beginnen alle jongens in de brugklas. Aan de hand van de resul taten in dit eerste leerjaar behaald, bepaalt de schoolleiding in welke stroom de jongens geplaatst worden. Het is dus van groot belang dat men in dit eerste jaar goed voor de dag komt. Naast het plaatsen in een van de vier stromen komt het ook vaak voor dat jongelui wordt geadviseerd het onder wijs te gaan volgen b.v. aan een La gere Tuinbouwschool of aan een LEAO or MEAOs-ohool (Lager of Middelbaar Administratief Onder wijs). "Daarom is het zo belangrijk dat de Tuinbouwschool voor Nieuw kuyk behouden blijft. We plaatsen daar veel jongelui op. Bijzonder jam mer is 't verder dat Waalwijk geen MEAO of LEAO school heeft. De jongens die dit onderwijs willen vol gen zijn nu aangewezen op de scho len in Tilburg of Den Bosch" vertelt de heer Beernink. Tegenwoordig gaan ook veel LTS-ers die de T-stroom gevolgd hebben door studeren aan 'n MTS (vroeger UTS). Dit is een gelukkig verschijnsel. Op vallend is het dat sommige kandida ten voor een MTS die een MAVO- opleiding (MULO) hebben genoten eerst nog één jaar de LTS "doen" of de technische vakken beter onder de knie te krijgen, vo-ordat ze naar de MTS gaan. Een kijkje op het voormalige fabriekscomplex aan de Burg. v. d. Klokkenlaan, waar de nieuwe lokalen komen. jongelui na hun diplomering terug op school om gedurende één jaar nog 'n specifieke vakopleiding te volgen. Wat de opleidingen betreft, verwacht de heer Beernink in de toekomst veel van de elektronica-richting. Nu de Waalwijkse LTS nog de enige school in Nederland is die het vak schoen maken heeft zal ook voor deze rich ting - zeker nu de opleving in deze bedrijfstak zich voortzet - in de ko mende jaren meer belangstelling gaan bestaan. Dit schooljaar is men voor het eerst gestart met de brugklas voor het Individueel Technisch Onderwijs. De ze opleiding is een ware uitkomst t v.. Ai -x TZEÊMÊÊÈÊk Het huidige gebouw van de LTS in Waalwijk aan het Vredesplein. BAR DANCING WAALWIJK Bekend in nachtclubs in geheel Brabant. Zaterdag en zondag Onder de 18 j. geen toegang Door de bijzonder hoge waterstand van de Rijn en enkele andere gro te rivieren, waardoor er reeds in West-Duitsland ernstige overstro mingen ontstonden, zijn ook en wel vooral in Gelderland veel boeren genoodzaakt hun vee weer op stal te zetten. Dat betekent een financiële strop, omdat de dieren dan moeten wor den bijgevoerd. Er zijn zelfs boeren, die hierdoor genoodzaakt werden hun gehele melkveestapel af te sto ten. Ook de akkerbouw ondervindt ernstige overlast van het hoge wa ter. Gewassen lopen grote schade op, of dreigen zelfs geheel verloren te gaan. Het is algemeen bekend, dat men sen die blind zijn in staat zijn an dere zintuigen dermate fijn te ont wikkelen, dat zij hierdoor een deel van hun gemis kunnen opvangen. Ze horen beter, ze tasten beter e.d. Op dit laatste zijn wetenschappelij ke onderzoekers gaan voortbordu ren. Een televisiecamera vangt een beeld op en geeft dit door aan een plaat met 400 kontaktpuntjes, die op de rug van de blinde is beves tigd. Het beeld wordt 'hier in die staafjes in trillingen omgezet. Op die manier zijn er een aantal blin de proefpersonen die in staat zijn gebleken te zien, doardat ze zich via die triHingen een beeld konden vormen van dat wat de televisie camera zag. Het geheel bevindt zich momen teel nog in een bescheiden experi menteel stadium, maar wanneer de techniek in staat is, zowel de came ra, als de plaat met kontaktpuntjes te verfijnen en beter en kleiner uit te werken, dan ligt hier een prach tige mogelijkheid om blinden weer een bescheiden gezichtsvermogen te geven. ■Qxcluóieve ^herenkleding WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1