waaLwijkse en UnqstRaatse couRant VISSEIZOEN Tips bij voor de opening hengelsport visseizoen Waalwijkse stemmers UITGAVE VAN HET „GILDE TER VERBREIDING VAN KUITUUR REKREJAATSIE IN WAALWIJK EN AANPALENDE KONTREIEN" ZATERDAG KAN DE HENGEL WEER UIT Gesloten tijden Interviews met Waalwëjkse politici Breuk Met alle groepen Geld Versnippering PAK Spiegel E^CtUS^E* Bril iDSTQiLETTEtt ïSAtONS „Verkeerde" ée Groet Tip Wanneer (geen) akte en vergunning Ondermaatse vis een fiets TOON bAARTS Verboden middelen Roemenië vreest het lot van Tsjecho-Slowakije te moeten ondergaan DONDERDAGAVOND 28 MEI 1970 93e JAARGANG No. 43 van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" «Ora Pandora» in het teken van de komende raadsverkiezingen „Als mensen zeggen, dat het jeugdbeleid volkomen, maar dan "ook volkomen aan de grond zit, dan moet ik die mensen gelijk geven. Een wethouder wil wel, maar hij kan niet." Deze opzien barende uitspraak van wethouder M. van Eijl lichtten wij uit het ons toegezonden mei-nummer van „Ora Pandora", een uitgave van het Gilde ter verbreiding van Kuituur en Rekreatie in Waal wijk en aanpalende kontreien". „Ora Pandora" staat deze maal speciaal in het teken van de komende gemeenteraadsverkiezin gen. De jongste uitgave is geheel gewijd aan de gemeentepolitiek in Waalwijk. Op serieuze en mindere serieuze wijze worden de verschillende politieke groeperingen nu niet bepaald genuan ceerd doorgelicht en van een stempet voorzien. De heer Jos van Seters, lid van de PPR en voor de gemeenteraads verkiezingen, tweede op de Alge mene Werknemerslijst, ziet nog eens terug op de breuk, die acht jaar ge leden binnen de KVP-fractie ont stond. „Waarom komen wij nu op nieuw uit met onze Algemene Werk nemerslijst?" zo vraagt de heer Van Seters zich af. „Begrijpelijk! Want: wie bond acht jaar geleden de kat de bel aan? Wij hebben voor acht jaar het vertrouwen gekregen van onze kiezers. Wij hebben naar best vermogen gedaan wat wij konden in die acht jaar voor onze groep maar ook voor het algemeen. Wij hebben acht jaar geleden de doorstoot gegeven om de eliteclub hier in Waalwijk te laten zien, dat er ook nog stomme arbeiders wa ren, die wél aanvoelden, dat ze de pet werden opgezet. Een hoed, wat denk je wel? Een 'schouderklopje! De KVP-ers in de gemeenteraad dachten toen zeker, dat zij daardoor de democratie bevorderden!" En verder: „Acht jaar geleden traden wij al uit dat katholieke ghetto. De kerk en de politiek waren te eenzij dig. Ook hier in Waalwijk. En als er dan eens een arbeider voor de KVP in de raad zat, dan was het iemand die ze om hun vinger konden draaien. Er was een status gegroeid onder de arbeiders en die is er nu nog!" Wat moet er allemaal nog gebeu ren in de gemeente Waalwijk op po litiek terrein? De heer Van Seters schrijft, dat de KVP en de Katholie. ke Unie moeten verdwijnen. Er moet een kritische opstelling komen en aan cultuurpolitiek moet veel meer aandacht worden besteed. Over het huisvestigingsbeleid zegt de 'heer Van Seters: „De gemeente raad moet inspraak hebben in de woningbouwvereningen. Ik sta op het standpunt en blijf ervoor vech ten, dat de gemeente de woningen moet bouwen, beheren en toewijzen, terzijde gestaan door een woningad viescommissie De woningnood be strijden is taak no. 1 van de over heid". Wat het jeugdbeleid betreft vindt de heer Van Seters dat er een goede jeugdraad moet komen en dat deze raad gekozen moet worden uit alle jeugd. Hierbij merkt hij op, dat er nog te weinig wordt gedaan voor de onge organiseerde jeugd. Tot slot doet de heer Van Seters nog de volgende merkwaardige uitspraak: „Wij wil len met alle groepen samenwerken, als ze tenminste onze gedachten, cnze werkwijze en ons programma willen volgen". Hierboven citeerden wij wethou der van Eijl reeds, de man die van „iasitige tegenspeler van B. en W." wethouder werd van personeelsbe leid, gemeentewerken, onderwijs, jeugdzaken en culturele zaken. Vic tor Couwenbergh maakte een inter- vieuw met hem. In dit gesprek kwam uiteraard ook het jeugdbe leid, reden waarom de heer Van Eijl de afgelopen weken nogal eens in het nieuws is geweest ter tafel. Óver de jeugdzaken in Waalwijk zegt de heer Van Eijl: „Eerst was er geen sprake van een gemeentetaak op dit gebied, er was gewoon niks. Nu zijn we zover, dat er een jeugd beleid komt. Over dat jeugdbeleid is de de laatste tijd nogal wat te le zen geweest in allerlei dingen, hè, bijzonder onprettige dingen worden -er dan gezegd en het misselijke is, dat men heel veel dingen schrijft zonder zich behoorlijk te oriënte ren." De Piss Off-enquête klopte niet volgens de heer Van Eijl. „Die enquête was niet redelijk, te inci denteel en niet waarheidsgetrouw." Nietemin verklaarde dhr. Van Eijl later, „als dat zo voorkomt, als we 'n pand vrij hebben, dan kunnen zee dat krijgen. Als ze zich tenminste willen manifesteren in een bepaal de vorm. Als ze net als Provadja? in Kaatsheuvel een stichting wor den, dan kunnen ze van mij dat pand krijgen. Waarom niet. Als je toch iemand kunt helpen, dan doe je dat toch zeker?" Voorts zegt de heer Van Eijl: „Als iemand beweert, dat de gemeente Waalwijk een ondemocratisch jeugdbeleid voert, dan trapt hij veel mensen hard tegen de schenen. Door de mensen in de gemeente wordt alles serieus gemeend. Als men dan zonder met die mensen te praten publiceert, dan is dat min der netjes. Ik zal blij zijn als de jeugraad zal gaan functioneren." De jeugdorganisaties, de net-georgani- seerde jeugd en de gemeente („tja, clat moet volgens de voorschriften") zullen in die jeugdraad vertegen woordigd zijn. „De gemeente houdt natuurlijk in de jeugdraad wel een vinger in de pap wat het geld be treft. Maar het is ons niet begon nen om daar alles te gaan zitten re gelen." Wethouder Van Eijl plaatst dan de in de opening van dit ver haal aangehaalde opmerking, die de gebrekkige financiële situatie als achtergrond heeft. „Als ik geld had, dan was er niks aan de hand, maar eerst waren er duizend en nu heb ik tweeduizend jongeren." De heer Van Eijl verwacht, dat de komènde gemeenteraadsverkie zingen erg moeilijk zullen worden. Het feit dat tien partijen vechten om negentien zetels, moet tot ver snippering leiden Op de vraag van Victor C-ouwenibergh - de schrijver van het artikel - of de Katholieke Unie zelf nietmeewerkt aan die versnippering, gezien de moeilijkhe den met de KVP, waardoor laatstge noemde partij met een eigen lijst uitkomt antwoordt de heer Van Eijl: „Namens mijn gehele fraktie zeg ik, dat ik dit alles bijzonder onprettig vind. Ik ben het met Van Laak eens als die zegt, dat de Katholieke Unie hier in Waalwijk de KVP is in een ander jasje. Konden we maar eens achter de schermen van de KVP kijken, want ik vind, dat we, op z'n zachtst gezegd, zeer vreemd door de KVP zijn behandeld. Ik denk trou wens wel, dat de Katholieke Unie een van de grootste fracties blijft." De heer A. Claassen van het PAK schrijft in „Ora Pandora", dat er in onze gemeente te veel mensen zijn die politiek bedrijven, zonder te be- _effen wat politiek is, zowel in de gemeenteraad als elders. „Zij besef fen niet, dat ze op een plaats zitten die zij u als kiezers vertegenwoor digen. Dit is natuurlijk een bijzon der vreemde situatie, waar u als kiezer de dupe van -bent. Daarom ook hebben de progressieve groepe ringen van de PvdA en de PPR be sloten hun krachten te bundelen om zo tot een -beter en moderner ge meentelijk beleid te komen." Daar. na volgt een opsomming van de di verse beginselprogrammapunten, die weinig nieuws vertellen. Merkwaardiger en vreemder is 't gefingeerde interview van een Van de redactieleden met ene mijnheer J. van Dillensen, lijstaanvoerder van „Binding Rechtsom", de partij die volgens de redactie van „Ora Pandora" te elfder ure zou hebben ingeschreven voor de raadsverkie zingen. De kennelijk uit de fanta sierijke geest van een der redactie leden ontsproten figuur Van Dil lensen, voert allerlei oer-conserva- tieve en -primitieve opvattingen aan. Kennelijk is de redactie van „Ora Pandora" erop uit menig Waalwij ker met blozende wangen van schaamte zichzelf eens in de spiegel te laten bekijken. „Ora Pandora" tipt tot slot enke le kandidaten van de tien deelne mende partijen nog even aan. Dat het hier niet bepaald o-m een volle dig of zelfs maar geheel waarheids getrouw beeld gaat moge blijken uit het vermelden van de persona lia van ene heer De Groot, nummer twee op de lijst van de VVD. Onge lukkigerwijze koos „Ora Pandora" de verkeerde De Groot en sloeg daardoor -de plank flink mis! De beer Smits van de CDU wordt een politieke nul genoemd en van de heer Dercksen van de Protestants- Christelijke Groep wordt vermeld, dat hij in een ingezonden artikel in de „Echo van het Zuiden" van 14 juli 1969, waarin hij zijn licht laat. NU wordt het de tijd weer van uren lang turen Op drijvende dobbers in 't ruisende riet; De tijd van het vruchtbaar of vruchteloos vissen En 't wachten bij t water, 't zij troebel of niet. NU komen de dagen van deeg en geduld weer, Van snoeren en snoertjes, van snertvis en snoek, Van visserslatijn en van visjes-ellende. Van haakjes en haken in vis of in broek. NU wordt het de tijd, waarin katvis een baars wordt, En drie ons een kilo, een spiering een zeelt, De tijd van: eenvoudig geweldig! Zo'n kanjer! Nog nooit zo gezien, maar ik heb hem verspeeld. NU wordt het de tijd weer van schone beloftes: Ik breng als ik thuis kom een pond of achte mee, Gevolgd door de tijding „ze woueniebijte, Dus bak maar een spiegelei voor het diner." NU wordt het de tijd weer van: wind was niet gunstig, Het water te koud en het snoer was te kort, De tijd van 't gewurm, waarin wurmen gepierd zijn, Een kern-gezond iemand pierstekerig wordt schijnen op een SER-advies, dat de noodzaak tracht aan te tonen van een doorbreking van -de loon- en prijsspiraal, tot de volgende merk waardige conclusie kwam: „We -moe ten naar een zesdaagse werkweek, de vakanties moeten bekort worden en -de lonen moeten omlaag!" „Ora Pandora" vindt, dat er over de heer Van Laak ook heel wat te zeggen valt. Het is natuurlijk een vreemde zaak, dat Van Laak, kamerlid voor en belangrijk man binnen de KVP niet voorkomt op de lijst van de KVP afdeling Waalwijk. Van Laaks laconieke verklaring voor zijn aan wezigheid op de Unielijst is, dat volgens hem de Katholieke Unie de KVP is, zij het in een ander jasje. Op een soortgelijke, bepaald niet serieuze en hier en daar ze lfs kin derachtige manier worden alle po litieke groeperingen die gaan deel nemen aan de komende raadsver kiezingen aan de kaak gesteld, Een tip voor allen, die besluiten hej mei-nummer van „Ora Pandora" te gaan lezen: „Ora Pandora" is het lezen waard. Je moet echter hier en daar wel wat onnauwkeurigheden en onjuistheden door de vingers zien, vooral niet gekwetst zijn, wanneer je denkt dat daar reden voor is, en tegelijkertijd het oog niet sluiten voor een heleboel din gen, die waar zijn en die best eens onder ogen gezien mogen worden! M. v. O WAALWIJK Bij de opening van het visseizoen, met goedvin den van de minister niet op de wettelijk vastgestelde datum van 1 juni maar reeds op zaterdag 30 mei, breekt er voor de hengel sportliefhebbers weer een periode aan van vissen en van visses- latijn waarin grote en kleine of helemaal geen geschubde slacht offers door hun belagers zullen worden verschalkt. Om werkelijk sportief aan de hengelsport te kunnen deelnemen en om niet zelf te worden gevangen is het van belang met de hiervoor geldende bepalingen bekend te zijn. Dat geldt vooral voor de beginneling sportvisser, maar ook voor de meer ervaren hengelaars kan het nuttig zijn de meest belangrijkste visserij-be palingen nog weer eens onder ogen te zien. In verband met de benodigde ak ten en vergunningen is het van be lang te weten dat er twee soorten hengels zijn, namelijk gewone hen gels en speciale hengels. Een „gewo ne hengel is een vistuig, bestaande uit een roede - al dan niet voorzien van een opwindmechanisme, - en een daaraan bevestigde lijn of snoer - al dan niet voorzien van één of meer dobbers - met ten hoogste drie haken, voorzien van aas. Onder „speciale" hengel wordt verstaan elke hengel niet zijnde een gewone hengel, zoals de sleephengel, de hen gel geaasd met vis er de peur. Een werphengel kan zowel een gewone als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas dat wordt ge bezigd. In openbare wateren, zoals rivie ren en kanalen, mogen kinderen beneden 15 jaar -met één gewone hengel (geaasd met deeg of worm) geheel vrij vissen. Ook volwassenen mogen dat in deze wateren, maar zij moeten daarbij in het bezit zijn van een „bij dragebe wijs" voor het vissen met één hengel in de binnen wateren. De kosten daarvan bedra gen 3,verhoogd met ten hoog ste één gulden legeskosten. Voor het vissen met twéé gewone hengels en voor de speciale hengel is een kleine visakte vereist, onge acht de leeftijd, dus ook beneden de 15 jaar. Een kleine visakte kost 2,plus de verplichte bijdrage van in di-t geval f 5,75, wordt sa men 7,75, verhoogd met ten hoogste één gulden legeskosten. De akten zijn geldig van 1 juni tot 31 mei daaropvolgend. Voor het vissen buiten „openba re" wateren, ongeacht met welk vis tuig, dient men in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van de rechthebbende qp het vis recht. Dat kan een particuliere eige naar zijn die -tot de afgifte van ver. gunningen door de Viskamer is ge rechtigd, of een sportvisserijvereni- ging. Lang niet elke particuliere rechthebbende op het visrecht is bevoegd vergunningen (die gevi seerd moeten zijn) af te geven. Daarom is het raadzaam lid te wor den van de een of andere hengel sportvereniging die bovendien voor goed viswater zorgt. Volgens het Reglement voor Bin nenvisserij geldt een gesloten vis- tijd vaïi 1 april tot 1 juni voor de barbeel, blankvoorn, brasem, kar per, kolblij, meun, ruisvoorn, ser- peling, sneep, snoekbaars en winde; van 16 maart tot 1 juni voor de baars; van 1 maart tot 1 juli voor de snoek. De liefhebbers van snoeken zullen dus tot 1 juli moeten wach ten- voordat zij hun aas mogen uit werpen. Eventueel voor die tijd, bij het asen op b.v. baars, gevangen snoek dient onmiddellijk in hetzelf de viswater te worden teruggezet. Die verplichting heeft men ook al tijd ten aanzien van ondermaats gevangen vis. Behalve voor het vissen met de peur op aal, is het verboden te vis sen bij nacht, waaronder wordt ver staan een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang. Het terug zetten in het water van bij nacht gevangen ondermaatse vis mag worden uitgesteld tot één uur na zonsopgang. Een houder van een kleine visak te (zogenaamde snoekakte) mag 30 BLIJF FIT EN JONG Koop Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 ondermaatse visjes als aas in voor raad hebben. De maat van de vis w-ord-t gemeten van de punt van de snuit tot het uiteinde van de staart vin. Behoudens enkele vissoorten voorkomende in de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen, de Wadden zee en kustgebieden, gelden voor het gehele land de volgende maten voor: De blankvoorn, de ruisvoorn en de serpeling: 15 cm; Bot: 20 cm; forel len: 25 cm; -baars: 22 cm; aal of pa ling: 28 cm; meun, schol, sneep, winde en zeelt: 25 cm: barbeel: 30 cm; karper: 35 cm; zeeforel: 40 cm; snoekbaars: 45 cm; snoek: 50 cm. Voor de kolblei of bliek en de bra sem zijn geen maten vastgesteld. De ondermaatse daarvan behoeven dus niet onmiddellijk in hetzelfde water te worden teruggezet. (De bliek is een uitgesproken witvis -met don kere vinnen, zonder de roodachtige rug zoals de voorn.). Het is verboden te vissen met de zetlijn of stek, de strik, de harpoen en een aantal dergelijke middelen die geëigend zijn de vis te verwon den. Het gebruik van een schepnet is alleen toegestaan om gevangen vis op te scheppen, ovc te zetten en te vervoeren. Het is verboden vis te bedwelmen te verwonden of te doden door gebruik van kokkel bonen, ongebluste kalk, dynamiet en andere vergiftige, bedwelmende en ontplofbare stoffen. Ten slotte zij nog' opgemerkt dat voor het vissen met -meer dan twéé gewone hengels en voor meer dan eén speciale hengel - de (werp)- hengel geaasd met vis, de sleephen gel en de peur, - en andere grotere vistuigen - een grote visakte is ver eist. Deze kost f 10,plus 11, „Bijdrage" is f 21,met max. een gulden legeskosten. Alle akten en vergunningen die nen op verzoek aan opsporingsamb tenaren te worden getoond. Zij zijn bevoegd tot inbeslagname en tot controle van voertuigen in wonin gen en lokaliteiten. Men kan bij overtreding worden veroordeeld tot een week hechtenis of honderd gulden boete Oo-k kan de bevoegd heid tot vissen voor drie jaar wor den ontzegd. Ook het zich -bevinden in de nabij heid van viswater met (verboden) vismiddelen zonder daar tot vissen bevoegd te zijn is verboden. Wie de hengelsport wil beoefenen moet sportief zijn en zich van de no dige akten en vergunningen voor zien en zich van verboden aktivitei- ten onthouden. Jaarlijks investeert men voor de viserij kapitalen aan pootvis. Wie van deze vis vangt zon der de vereiste bijdragen te vol doen pleegt één of meer strafbare feiten. Men vinde het dan niet gek wanneer men in plaats van een vis je te vangen zelf wordt gevangen. De Roemenen leven wederom, evenals na de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije in invasieangst. Uit het onlangs met de nieuwe Tsje- choslowaakse leiders in Praag afge sloten „vriendschapsverdrag" met Moskou -blijkt duidelijk, -dat het Kremlin aan de overeenkomst van het Warschau-pakt 'het recht meent te ontlenen, om samen met de an deren te interveniëren in aangeslo ten landen, die niet zonder meer de lijn van Moskou willen volgen. Ja, ook 'het recht meent te hebben de aangeslotenen te verplichten mee te strijden op de fronten, die de Russen eventueel zouden hebben, zoals te-gen China of zelfs in het Midden-Oosten. De Roemeense re gering wenst echter een zekere soe vereiniteit te handhaven binnen 't pakt en zelf hierover te beslissen. Dit maakt, dat men zich in Roeme nië zorgen baart.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5