wAalwijkse en UnqstRAAtse coimnt Snipperverkaveling in Loonse en Drunense Duinen behoort tot het verleden Phantoms als onderhande lingsobject Drunen wil toeristen graag wat bieden LANG KAMPEREN GOED, MAAR GEEN ONTSIERING VAN NATUURGEBIEDEN Tweede woning van <^Yïlierlo Burgemeester Stieger: „Vervangende caravanterreinen" Werkgroep Halt toegeroepen Overleg-orgaan Sun Set Kwartet Roeivëjver DONDERDAGAVOND 4 JUNI 1970 93e JAARGANG No. 45 Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent va n het Zu Opgericht 1878 Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Reeds geruime tijd heeft Israël er bij de verenige Sta ten op aangedrongen om een fors aantal vliegtuigen, waaronder een aantal moderne Phantom jagers, ge leverd te krijgen om daarmee het overwicht in de lucht dat Israël heeft, te kunnen blijven handhaven, omdat bij regelmatige luchtaanval len die de Israëli's uitvoeren uiter aard toestellen verloren gaan. De Verenigde Staten hebben deze levering 'tot op heden geweigerd, omdat zij van mening waren daar mee het militair evenwicht in het Midden-Oosten te verstoren. Ook al staan de Verenigde Staten in politiek opzicht aan de zijde van Israël, toch wenst Washington niet door overmatige levering van mili tair materiaal de Sowjets te prikke len. Deze op hun beurt hebben gezien waartoe de Israëlische vliegers in staat zijn en hebben geconstateerd, dat de Egyptische luchmacht geen kans ziet de Israëlische aanvallen afdoende te weren. Dit heeft er toe geleid, dat de Russen Egypte voor zien hebben van het modernste luchtafweermateriaal. Niet alleen zorgden de Sowjets voor een keten van radarinstallaties, die tijdig bin- nen-vliegende Israëlische toestellen moesten signaleren, maar tevens stelden zij de Egyptenaren de gloed, nieuwe Sam-3-raketten ter beschik king, die een voortreffelijk lucht verdedigingsmiddel zijn. De Russische vliegers beperken zich overigens tot patrouillevluch- ten in het achterland, om het diep doordringen van Israëlische vlieg tuigen boven Egyptisch grondgebied te voorkomen. In wezen is de militaire steun, die de Sowjets de Egyptenaren geven defensief gericht. Maar het neemt niet weg, dat door deze defensieve steun, Nasser in staat is, belangrijke eenheden van zijn strijdmacht vrij te maken voor offensieve doelein den. Het resultaat daarvan hebben we reeds kunnen zien, toen de Egyp tenaren met drie grote commando eenheden na een voorafgaand artil leriebombardement het Suezkanaal overstaken en aan de overzijde Is raëlische stellingen, wapendepots en verbindingscentra onder zwaar vuur namen, hetgeen de Israëli's op forse verliezen kwam te staan Uit dit alles blijkt duidelijk, dat door de defensieve steun van Moskou Nasser in staat wordt gesteld offen sief te worden. Dat is een zaak, die Washington momenteel ernstig bezighoudt. De' i'erenigde Staten hebben nu een initiatief ontwikkeld, waarbij de eventuele levering van de Phantom- straaljagers aan Israël onderhande lingsobject zijn geworden. Wanneer de Sowjets bereid zijn met de Ver enigde Staten mee te werken aan de-escalatie van het konflikt in het Midden- Oosten, dan zullen de V.S. niet overgaan tot levering van de vliegtuigen. Zouden de Russen dit weigeren, dan overweegt Washing ton alsnog deze vliegtuigen aan Is raël te leveren. De moeilijkheid bij de besprekin gen tussen de Amerikanen en de Sowjets is echter, dat zij onder de- escalatie niet hetzelfde verstaan. Op zich zou het neerkomen op vermin dering van de gevechtsaktiviteiten, maar de Russen kunnen daar moei lijk garanties voor geven, omdat ze de diverse Arabische guerillagroe- pen niet in de hand hebben. Deze opereren volkomen onafhankelijk van welk land ook en het zijn zij, die steeds weer Israëlische tegenak- ties uitlokken, die dan echter te recht komen op het land, van waar uit de guerilla's opereren. Daarnaast zijn de eisen, die de Sowjets stellen om tot de-escalatie te komen, dat Israël zich zal onder, werpen aan de resoluties van de Veiligheidsraad, hetgeen de Israëli's niet wensen te doen en waarop zelfs ook de Verenigde Staten onvoldoen de invloed hebben. Zo blijft er in het Midden-Oosten een gevaarlijke toestand bestaan. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Voor de kampeerlïefhebbers is jveer een ideale tijd aangebroken. De tent kan nu opgezet worden of de caravan krijgt een vaste plaats op een camping. Het aantal lang-kampeerders stijgt ieder jaar. Met name de caravan-bezitters huren in bosrijke omgeving voor een heel seizoen een perceel. Deze nieuwe recreatievorm wordt toegejuicht, hoewel ook hier een „maar" om de hoek komt kijken. In veel gebieden waar de caravan staanplaatsen hand over hand toenemen doet zich het probleem van de snipperverkaveling voor. Fraaie na tuurgebieden worden ontsierd door de vele afgebakende terreinen waar caravans staanof liever gezegd, waar de recreant een tweede woning heeft. Die snipperverkave ling was enkele jaren geleden erg actueel in het gebied van de Loonse en Drunense Duinen dat de gemeenten Loon op ZandlKaatsheuvel, Drurien, Udenhout en Hel- voirt omvat. Burgemeester mr. H. J. M. Stieger van de gemeente Drunen vertelde ons iets over deze zaak. In drie van de vier gemeenten van dit duinengebied is de snipperverkave ling een halt toegeroepen. Dat werd mogelijk door een gemeentelijke ver ordening. Was die er niet gekomen dan was dit natuurreservaat ontsierd door vele honderden caravans. Die caravans kunnen nu een plaats zoe ken op de riante campings in deze streek, want de vier duinen-gemeen ten'weren de toeristen niet. Integen deel, men wil er zelfs alle accommo datie voor scheppen en de toeristen ook voldoende privacy bieden, maar dan niet in het beschermd gebied. Het is goed nog eens terug te gaan in de geschiedenis van de snipperver kaveling, die vooral sterk heeft ge speeld in de gemeente Drunen. „Er verschenen iedere week tientallen ca ravans in de natuurgebieden. We konden daar niet tegen optreden, want de provinciale kampeerverorde- ning, die uit 1952 stamt, stond dit kamperen op eigen grond overal toe, behalve in de gebieden waar dit ver boden was. Daar behoorde het dui nengebied niet bij" vertelt mr. Stie ger, die als burgemeester van de re creatiegemeente Drunen nauw bij het toerisme betrokken is. „Dat kamperen op eigen terrein heeft lang geen problemen gegeven. Er stonden wel huisjes, tenten of cara vans, maar dan op gebieden van soms wel 10 hectare. Die gebieden waren in handen van groot-grondbezitters of agrariërs. In de loop van de jaren zijn die terreinen verkaveld. Toen de drang van de stadsmensen om het weekend in de natuur door te bren gen, steeds meer toenam, probeerden velen een kleine kavel te kopen. De grondbezitters zagen er handel in en de snipperverkaveling deed zijn in trede". Mr. Stieger werd in Drunen in de ja ren 1964-1965 met dit probleem ge confronteerd. „Bewoners uit de Randstad zochten in het duinen- en bosgebied voor de weekeinden hun tweede woning. Men had de mazen gevonden die er in de provinciale ver ordening waren. Nergens stond im mers vermeld hoe groot een perceel moest zijn, wilde men er op mogen kamperen. Het gevolg was dat het aantal perceeltjes ieder jaar met hon derden toenam. De provinciale ver ordening werd dus duidelijk mis bruikt". De nieuwe wet op de ruimtelijke or- dening. die in 1965 van kracht werd, liet de mogelijkheid open voor de ge meentebesturen om gebruiksregelen vast te stellen. Er konden dus maat regelen worden genomen, in die zin dat men voorschriften kon maken voor de bestemmingen. Dat was ook wel nodig, want in dit Midden-Bra bantse gebied was de toestand zor gelijk geworden. Met name in Hel- voirt en Drunen waren de terreinen erg versnipperd. De verkaveling werd in de hand gewerkt door het feit dat met name in deze twee gemeenten weinig groot-grondbezitters waren. JP De ongerepte natuur in de stuifduinen. Op initiatief van de vier burgemees ters werd de "Werkgroep Loonse en Drunense Duinen" gevormd, waarin ook de Streek-VVV een taak had. Men boog zich over ontwerp-ver- bruiksregelen en in 1966 deden de vier colleges van burgemeester en wethouders aan de raden het voorstel om een verordening aan te nemen. In Loon op Zand werd de verorde ning onmiddellijk aangenomen, in Udenhout in de loop van 'het jaar. Minder gemakkelijk lag de zaak in Drunen en Helvoirt. Beide gemeente raden verwierpen het voorstel van het college. De raad van Drunen was bijzonder gevoelig voor de protesten die de eigenaars van de snipperperceeltjes lieten horen. "Dat was misschien ook wel terecht, want achteraf mogen we toch wel blij zijn dat deze eerste verstrekkende - verordening niet werd aangenomen. Ons college boog zich over gewijzigde voorstellen. Na de raad eerst geïnformeerd te hebben kwamen deze voorstellen opnieuw aan de orde". "Dat werd een slag voor het college" vertelt burgemeester Stieger. "Uit de informele vergadering was ons geble ken dat de meerderheid van de raad akkoord was. Later was men blijkbaar van gedachte veranderd en toen de zaak voor de tweede keer in het be slissende stadium kwam haalde het voorstel het opnieuw niet. Ons col lege trok daar de conclusie uit, dat de zaak voorlopig niet rijp was om opnieuw behandeld te worden. Dat betekende dat de grondversnippering rustig kon doorgaan zonder dat we konden optreden". "Na de gemeenteraadsverkiezingen kwam de raad zelf op deze zaak te rug. Toen we de overtuiging hadden dat de zaken goed zaten kwamen we met een eenvoudige regeling. Het plaatsen van caravans kon beperkt worden, uitbreidingen waren onmo gelijk. In de verordening stelden we dat caravans die vóór 1 januari 1969 in het betrokken gebied stonden, mochten blijven. Dat is ook zo ge beurd", zegt mr. Stieger. In Drunen heeft men de zaken gron dig aangepakt. Er volgde een gron dige inventarisatie. Momenteel heeft men de beschikking over alle gege vens, alsmede foto's van de caravans die vóór 1968 in het gebied stonden. Wijzigingen of uitbreidingen aan de caravans kan men direkt constateren. Toch was de snipperverkaveling in Drunen al ver doorgedrongen. Op 'n gebied van 300 tot 400 hectare staan ruim 300 caravans. Als er niet was ingegrepen was dit aantal ieder jaar zeker met 100 toegenomen. Dat is in Helvoirt gebeurd waar de regeling nog steeds niet is aangenomen. In de ze gemeente willen Gedeputeerde Sta ten regelend gaan optreden. Wij zijn een echte toeristen-gemeen te. Dat betekent, dat als je de toeris ten op deze manier hindert in Drunen een plaatsje te zoeken, je op een an dere manier iets terug moet doen. Wij stellen bijzonder veel prijs op de komst van kampeerders. Zij kunnen terecht op de terreinen van onze ge meentelijke camping De Klinkaert, waar men voldoende vrijheid heeft en waar afzonderlijke caravanterreinen Naald- en loofbomen in de duinen zijn. Wij zijn ook nieuwe voorzienin gen gaan treffen". Burgemeester Stieger doelt hiermee op het nieuwe recreatieplan "de roei- vijver", dat de gemeente samen met de bierbrouwerij De Drie Hoefijzers uit Breda heeft opgezet. Dit plan voorziet in een uniek park voor zo wel dag- als veiblijfsrecreatie. Voor wat dit laatste betreft, er komt een caravanpark waarin een speciaal ter rein met veel groen voor sta-caravans is gereserveerd. Al deze caravanter reinen zullen ieder jaar worden ge moderniseerd en daar waar mogelijk, vergroot. De Werkgroep Loonse en Drunense Duinen, die veel en nuttig werk heeft verricht ten behoeve van de bestrij ding van de snipperverkaveling, is omgevormd tot een Recreatie Over legorgaan Loonse en Drunense Dui nen. Dit is een nieuwe vorm van sa menwerking tussen de vier college's van de betrokken gemeenten en dus niet meer uitsluitend tussen de vier burgemeesters. Het streven van dit Overlegorgaan is te komen tot meer uniformiteit van voorschriften in dit gebied. Het duinengebied ligt in drie stads gewesten: Den Bosch, Waalwijk en Tilburg. Het Overlegorgaan wil tot een conceptplan 'komen dat ter ken nis gebracht kan worden aan deze BAR DANCING WAALWIJK Bekend in nachtclubs in geheel Brabant. Zaterdag en zondag Onder de 18 j. geen toegang jj^H -Qxcluoieve cLlerenkleding 0 WAALWIJK stadsgewesten. Verder worden alle recreatieprojecten, die in de vier ge meenten worden ontwikkeld, doorge sproken tijdens bijeenkomsten van het Overlegorgaan. Op deze wijze heeft iédere gemeente als het ware inspraak in het beleid van het gehele gebied. Dat komt oók ten goede aan de dag en veiblijfsrecreant die in dit fraaie natuurgebied wil verpozen. Nog even terug naar het nieuwe Dru nense recreatieplan. Het "roeimjver- object" - zo genoemd omdat 't mid delpunt een grote waterplas is - om vat 24 ha. Zowel gemeenteraad als provincie zijn akkoord met het plan, dat nu in de laatste fase nader wordt uitgewerkt. Burgemeester Stieger verwacht vol gend jaar het eerste deel te kunnen openstellen. Over vijf jaar moet het projekt gereed zijn. Het recreatiepark zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn. Drunen wil de toeristen nu een maal graag wat bieden!

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1