waalwijkse en LanqstRaatse couRant Antoinette Tiemessen soliste in opera-concert Brabants Orkest m BETER WONEN? Algemene Bank Nederland Gemeenteraad Vlijmen vergadert vanavond Stichting Jeugdbelangen wil beroepskracht Nationale brandweer dag te Waalwijk Echtpaar W.Muskens-Hendriks vierde gouden bruiloft wm m U bent welkom bij de Antoinet Tiemessen Jan Brussen Een Beter Wonen Krediet 1.000,- tot 8.000,-) maakt aanleg van centrale verwarming, modernisering van de keuken of andere verbouwingen van uw eigen huis (en soms ook huurhuis) mogelijk. Vraag een folder met alle inlichtingen. Terp-gebouw dan ook voor volwassen voor Financiën Loongrens voor zie kenfonds naar f £6.000 Successen Kynolo- genver. Waalwijk een fiets TOOM bAARTS Weinig politieke belangstelling bij de Nederlanders Proces tegen Dubcek in Tsjechoslowakije DONDERDAGAVOND 4 JUNI 1970 93e JAARGANG No. 45 De Echo van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" ANTOINETTE TIEMESSEN - so praan - is de soliste in 't ZOMER AVOND - OPERA - CONCERT dat IÏET BRABANTS ORKEST o.l.v. JAN BRUSSEN zal geven op vrij dag 5 juni 1970 om 20.15 uur in de Stadsschouwburg te Tilburg. Het programma vermeldt werken van: Verdi - Ouverture „La Forza del Destino"; uit AïdaAria van Aïda: Qui Radames verra; Balletmuziek en Triomfmars; Mascagni - Inter mezzo uit Cavaleria Rusticana; Puc cini - Aria van Tosca uit Tosca: Vis- si d'arte; Wagner - Siegfried-idylle; Tsjaikowski - Fantasie - Ouverture „Romeo en Julia". Ditzelfde concert wórdt ook gege ven op: 4 juni 1970 in het Turfschip te Breda; 6 juni 1970 in de Stads schouwburg te Eindhoven: 8 juni 1970 in de Stadschouwburg te 's-Hertogenbosch. Antoinette Tiemessen werd gebo ren te Apeldoorn. Zij begon haar zangstudie aan het Amsterdams Conservatoirum en zette haar studie daarna voort in Wenen bij Prof. Rado. Van daar uit begon zij haar opera carrière in Augsburg, waar zij twee jaren lang de grootste opera's zong Verder zong zij in München met de Philharmoniker. Van daar uit werd zij gecontracteerd door de Neder landse Opera te Amsterdam, waar zij vijf jaren lang als eerste sopraan in 22 grote opera's de vrouwelijke hoofdrollen vertolkte. Zij gaf ook vele concerten in binnen- en buiten, land voor radio en TV. Haar reper toire omvat thans 36 grote rollen. Sedert 1965 is Antoinette Tiemessen eerste sopraan bij de Stadtische Bühnen Krefeld/Münehen - Glad- bach. Jan Brussen werd in 1918 te Amers foort geboren, waar hij reeds op jeugdige leeftijd met het vioolspel begon. Hij legde in 1940 staatsexa men voor muziek af en voltooide zijn vioolstudie bij Ferdinand Hel man. Na de oorlog was hij werkzaam in het Radio Filharmonisch Orkest en volgde hij een dirigentencursus bij Paul van Kempen. Van 1949 tot 1951 bezocht Jan Brus sen de jaarlijkse internationale di rigentencursus te Siëna, waar hij steeds het openbare slotconcert di rigeerde met o.a. uitvoering van de Vierde Symfonie van Mahler. Niet alleen als violist maar ook als dirigent was hij werkzaam bij de ISi ederlandse Radio Unie. Veelvul dig trad hij op met het Radio Fil harmonisch Orkest, het Omroepor kest en het Omroepkamerorkest. Voor zijn benoeming als vaste diri gent van het Overijssels Philharmo- nisch Orkest per 1 maart I960 was Brussen assistent-dirigent van het Concert gebouworkest te Amster dam van 1957 tot I960. Met zeer veel succes dirigeerde Jan Brussen reeds vijftien tournees van het Ne derlands Studenten Orkest. Boven dien werd hij als gastdirigent uitge nodigd o.a. door het Noordelijk Fil harmonisch Orkest, het Limburgs Symfonie Orkest, het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Het Bra bants Orkest, het Westfalische Sin- fonie Orchester, de Stuttgarter PhiL harmoniker en het Praags Symfonie Orkest. Waalwijk, Grotestraat 180, telefoon (04160) 5441 Sprang-Capelle, Van der Duinstraat 67, tel. (04167) 3023 VLIJMEN Vanavond komt de raad van demeente Vlijmen in open bare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verkoop van een complex bouwpercelen, gelegen in het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan „N'ieuwkuyk-Oost" aan Bouw Combinatie Brabant N.V., ge. WAALWIJK - Er bestaat een goe de kans dat de Stichting J eugdbelan- gen in de parochies St. Jan en Ber- nadette in het a.s. najaar d ebeschik- king zal krijgen over een beroeps kracht. Het zal dan mogelijk worden, dat het Terpgebouw aan de Irene- straat, dat nu slechts 15 a 20 uur per week open is, ook op overige tijden ten dienste kan staan van iedereen, dus ook van volwassenen. Voorzitter De Waal zegt daarvan: "Dat kunnen bloemschikkende of kokende dames zijn, maar ook schilderende of klei ende mannen, kaartspelende bejaar den, dansende jongelui, creatief bezig zijnde jongens en meisjes en op de schoot van jeugdleidsters spelende kleuters." De naam Stichting Jeugdbelangen zal dan niet goed meer zijn. Gedacht wordt nu aan Stichting De Terp. In gesprekken met het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, waarbij werd aangetoond dat het jeugdwerk sinds 11 jaar haar bestaansrecht in Waalwijk had bewe zen en dat steeds werd ingespeeld op de behoeften van de jeugd, is igelble- ken dat de S'tidhting op grond van 'n reeds bestaande wet meteen subsidie kon krijgen, niet alleen voor een be roepskracht maar ook voor de huis vestingskosten. Hoewel er nog wat formaliteiten vervuld moeten wor den, kan gezegd worden dat de toe stemming van het Ministerie er is. Van de totale subsidie welke plm. 85 procent bedraagt van de werkelijk be taalde kosten aan salaris, sociale las ten, pensioenpremie en huisvestings kosten, behoeft de gemeente Waal wijk per saldo slechts 8,5 procent te betalen. Ook van burgemeester en wethouders heeft het Stichtingsbe stuur principiële toezegging mede te subsidiëren. Br wordt nu reeds ge dacht aan een tweede beroepskracht die voornamelijk werkzaam zal kun nen zijn voor De Pit. De heer De Waal bracht hartelijk dank aan zijn medebestuursleden, stafleden, leiders en leidsters, wer kers en werksters aan de verjaardags- aktie en aan het kerkbestuur van St. Jan vooral voor de grote financiële hulp. Onder de Stichting Jeugdbe langen ressorteren zo'n 600 a 700 jongeren die door 120 leiders en leidsters worden begeleid. Tijdens de donderdagavond gehouden jaarvergadering van de Stichting jeugdbelangen in het Terpgebouw werd veel aandacht besteed aan de financiële kanten van het jeugdweïk. Door leden van de adviesraad werd voorgesteld het gemeentebestuur te verzoeken een verhoogd subsidiebe drag op de begroting op te nemen. Er kwam oök een suggestie van het bestuur om in plaats van de verjaar- dagsaktie eenmaal per jaar 'n huis- aan-huis aktie te houden, waarvan dan een hogere opbrengst wordt ver wacht. De vergadering sprak zich uit voor een algemene aktie voor geheel Waalwijk in samenwerking met jeugdgroeperingen in alle wijken. Ook het organiseren van een voor- jaars'kermis kwam aan de orde. Te vens wordt een donateursaktie en het organiseren van andere akties over wogen. Naar aanleiding van opmerkingen bij de rondvraag werd door 'het bestuur met nadruk gesteld dat het aantrek ken van een beroepskracht niet bete kent dat er dan geen vrijwilligers voor de hobbyclubs van De Terp of voor de andere onderdelen van Jeugdbe langen als de verkennersgroep An dreas Zijlmans en De Pit meer no dig zouden zijn. Een speciaal woord van waardering werd uitgesproken over de goede gang van zaken bij De Pit vestigd te Eindhoven of diens recht verkrijgenden, ten behoeve van de bouw van 16 woningen 4. Voorstel tot intrekking van het besluit van de Raad van 18 septem ber 1969 tot wijziging van de over gangsbepaling van de Voorschriften, behorende bij het bestemmingsplan ,,Vijfhoeven-l'' 5. Voorstel tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en af lossing van een door de heer J. C. de Bie, Schoolstraat 2C' te Engelen bij de N.V. Boeren-Hypotheekbank te Eindhoven. 6. Voorstel tot aankoop van grond van de wed. Chr. F. D. van Halder- v. d. Besselaar, Nieuwkuyksestraat 73, alhier ten behoeve van de reali sering van het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan „Nieuw kuyk-Oost". 7. Voorstel tot verkoop van een bungalowterrein aan de zuidzijde van de Pieter Breughelstraat aan de heer A. J. C. van Elten, Maarten Trompstraat 15 te 's Hertogenboseh. 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de oostzijde van de Papensteeg, aan de heer G. M de Vaan, Wolput 33, alhier, en diens rechtverkrijgende ten behoeve van de bouw van een dubbele woning. 9. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de zuidzijde van de Pieter Breughelstraat aan de beer E. H. J. M. Zijlmans, Pieter Breughelstraat 8, alhier. 10. Voorstel tot toekenning van een pachtbeëindigingsvergoeding aan de heer W. L. M. van Bladel, Molen straat 9, alhier, in verband met de realisering van het bestemmings plan „Vijfhoeven-1". 11. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening, groot 3.237,50 aan een werknemer dezer gemeente t.b.v. de verplichte storting i.v.m. de huur van een premiewoning. 12. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan het be stuur van de RK. Kleuterschool te Haarsteeg voor het aanbrengen van een zonwering aan de kleuterschool en het vervangen van het zand in de zandbak dezer school. 13. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der L.O.- wet 1920 aan het bestuur van de R.K. gemengde school Vliedberg voor de aanschaf van meubelen-, leer- en hulpmiddelen. 14. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der La- gere-onderwij swet 1920 aan het be stuur van de R.K. gemengde school Vliedberg voor de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Nassau- laan, hoek Jan Steenstraat, met 2 speel-lokalen. 15. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage a fonds perdu van 7.500,aan de Stichting Garcia Moreno te Nieuwkuyk i.v.m. de bouw van eén nieuwe blokhut. 16. Voorstel tot het verlenen van machtiging tot het sluiten van kas geldleningen in de periode 1 juli t.m. 30 september 1970. 1>7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet groot f 75.000,- t.b.v. het leggen van het gasleidingnet in het zuidelijk gedeelte van het be stemmingsplan „Vijfhoeven-1". 18. Begrotingswijzigingen. Zaterdag wordt in Nederland de nationale brandweerdag gehouden. De bevolking kan dan nader kennis maken met de brandweer. Zo houdt ook de Waalwijks brandweer een open-dag. Zaterdag is iedereen van 14.00-17.00 uur welkom in de brand weerkazerne, achter het gemeentehuis. De Waalwijkse brand weer stelt iedereen in de gelegenheid de kazerne en het mate rieel te bezichtigen. Tijdens een bezoek aan de brandweer kazerne krijgt men de mogelijkheid meer te zien en te horen over de werkzaamheden en aktiviteiten van de brandweer. De Waalwijkse brandweer hoopt za terdag velen te kunnen begroeten. Het kabinet heeft besloten de loongrens in de Ziekenfondswet per 1 januari 1971 vast te stellen op f 16.000. Bovendien zal worden voor gesteld deze grens per die datum aan te passen aan de gemiddelde stijging van de indexcijfers van lo nen en prijzen over 1970.. De Ziekenfondsraad stelde een verhoging tot de grens van f 16000.- voor, omdat de kosten van de ge zondheidszorg de laatste jaren be langrijk meer zijn gestegen dan de inkomens van de werknemers, waar door deze kosten extra zwaar druk. ken op personen van wie het inko men juist even boven deze loongrens ligt. Op de in Utrecht gehouden Inter, nationale Hondententoonstelling zondag 1.1. behaalden enkele leden van de kynologenvereniging .Waal wijk en Omstreken', wederom prachtige resultaten. Dhr. Lammers te Waalwijk, behaal de met zijn nog jonge St. Bernard reu „Poldo del Soccorso in de jeugdklasse de kwalificatie GOED. Mevr. Smeulders te Kaatsheuvel in de open klasse reuen met haar St. Bernard „Jorg vom Hellenstein" 3e uitmuntend. Mevrouw» Mimpen te Drunen, behaalde met haar zwarte Chow Chow teef „Amarilla Kwei- Jaing" in de open klasse le Uitmun tend en het reserve kampioenschap. Dhr. Blom te Waalwijk met witte dwergpoedel „Lord Dennis of the White Jewels" werd in de open klas se reuen 3e uitmuntend. Bij de Lakeland Terriers was het in de open klasse teven „Brooklyn Moor Wrussetmantle" van Mej. de Koning te Waalwijk welke de kwa lificatie le uitmuntend Kampioen en beste van het ras werd. Tot slot behaalde Dhr. de Koning met zijn Airedale Terriers uit zijn kennel „v. d. Pearl of Walewyc" in de open klasse reuen le uitm. Itam v. d. Pearl of Walewyc" in de open klasse reuen le uitm. en Kampioen. Gordon, eveneens in de open klasse reuen 2e uitmuntend. Imp je v. d. Pearl of Walewyc" in de open klas se teven, le Uitmuntend, Kampioen. Beste van het ras, terwijl deze teef in de erekeuring de op één na beste terrier werd. BLIJF FIT EN JONG Koop Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 WAALWIJK - In Waalwijk-Zuid was het dinsdag feest. Het echtpaar W. Muskens-Hendriks was op die dag namelijk 50 jaar in de echt ver enigd. Het heeft het gouden paar niet aan belangstelling ontbrokenDe woning in de Cris pijn straat was feestelijk versierd. Met een uit het begin van deze eeuw stammende auto werden de heer en mevrouw Muskens naar de Antoniuskerk gereden waar de pastoor M. Lam een eucharistieviering leidde. In café Passier werd het gouden huwelijksfeest gevierd. Op een druk bezochte receptie mocht het echtpaar Muskens vele gelukwensen in ont vangst nemen. Hierbij werden ook veel cadeaus aangeboden. Uit dit alles bleek dat het gouden paar in de Antoniusparochie bijzonder gezien is. NEDERLAND is voor de tweede maal ter stembus getogen. Nog steeds kan men niet aan de indruk onttrekken, dat een groot deel van ons volk niet zo bijzonder in de po litiek is geinteresseerd en dat komt nu de laatste twee malen tot uit drukking, doordat de stemplicht is opgeheven. Een bepaalde categorie kiezers blijft thuis. Overigens heeft een en ander niet geleid tot belangrijke politieke aard verschuivingen. Die zijn trouwens in een land als Nederland vrijwel ook niet te verwachten. Het blijft voortdurend bij wat winst voor de een en wat verlies voor de ander. Juist bij verkiezingen als deze ge meenteraadsverkiezingen is het al erg moeilijk om de balans op te ma ken, omdat bij verkiezingen, die zo sterk aan plaatselijke belangen ge bonden zijn, dikwijls groeperingen deelnemen, die men niet op de lijs ten bij de andere verkiezingen ont moet en die nu toch stemmen be halen. Dat maakt de gemeenteraads verkiezingen in wezen niet tot een juiste graadmeter voor de algehele politieke instelling van het Neder landse volk. Het ziet er naar uit, dat in Tsjecho slowakije een groot politiek proces wordt voorbereid, waarbij de vroe gere partijleider Alexander Dubcek de beklaagde zal zijn. Na alle degra daties, die Dubcek reeds heeft moe ten ondergaan, wordt nu verwacht dat hij zich voor een tribunaal zal moeten verantwoorden. Dit in verband met de aanklach ten dat hij zich als partijleider na- ief, besluiteloos, willoos zou hebben gedragen en daarbij komt nu nog de beschuldiging dat hij zich even eens aan corruptie zou hebben schul dig gemaakt. Een en ander is door de Sowjets en hun marionetten in Praag slim gespeeld. Had men indertijd Dubcek dadelijk voor een rechtbank laten verschijnen, dan was de kans op ernstige moeilijkheden met de be volking zeker niet uitgesloten ge weest.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5