wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant Keramisch Werkcentrum in Heusden uniek van opzet faChrlstofle Het basisonderwijs in Nederland wordt belangrijk gewijzigd EM-TE supermarkt KANSEN VOOR AFGESTUDEERDEN VAN KUNSTACADEMIE Restauratie van panden volop in voorbereiding .prismAL Reacties OUDERS MEER BETREKKEN BIJ DE SCHOOL Ruggesteun Waarom Heusden? Trienale Een begrip voor stijlvolle disgenoten. Belangstelling V©or iedereen vailcr mihisiiiitliorliiyc! J. K. Verhulst Engels wordt ingevoerd op lagere school Taak onderwijzer Overgang Schepper van Maigret schreef ruim 300 boeken Televisie WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 ANDIJVIE GEHAKT 1.79 SAVOYE KOOL Roomschnitzels WORTELTJES MAANDAG 15 JUNI 1970 93e JAARGANG No. 48 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 pJkwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „Echo" HEUSDEN, 7 juni - Wanneer de voortekenen niet bedriegen dan gaat de oude veste Heusden in de loop van het volgend jaar beschikken over een uniek instituut. Een aantal enthousiaste kunstenaars en liefhebbers van de kunst heeft namelijk een stichting in het leven geroepen, die voornemens is van de panden Pelsestraat 13 en 15 en een naastliggend koetshuis een Kera misch Werkcentrum ie gaan maken. „Afgestudeerden van een kunst academie verkeren niet vaak in de omstandigheden om direct al maat schappelijk te gaan functioneren. Voornaamste oorzaken hiervan zijn veelal het ontbreken van financiën cn van de ruimte en de outillage om het ambacht uit te voeren. En toch heeft de jonge kunstenaar de tijd en de rust nodig om zijn per soonlijkheid te ontwikkelen. Hij moet de goede sfeer vinden om hem daarbij te helpen en niet direct al worden geconfronteerd met huizen hoge financiële zorgen. Wat wij met ons Keramisch Werkcentrum nastre ven, is dus eigenlijk een soort over bruggingsoplossing. Een opbouw met woonruimte, technische outil lage en begeleiding van een vak man, waar de beginnende kunste naar zich verder kan bekwamen, maar waar ook de beroepskunste naar die altijd met laten we zeggen brons of natuursteen heeft gewerkt, vrijuit kan experimeneren met voor tem tot dan onbekende materialen." In de oude Maas"este zal het nieuwe Keramische Werkcentrum onderdak moeten gaan vinden. Om dit kostbare projekt van de grond te helpen, werd een stichting in het leven geroepen. Keramisch kunste naar Jan Oosterman uit Breukelen is de zegsman van de stichting. „De stichtingsakte is gepasseerd. De aankoop van het voormalige dok tershuis met koetshuis en schuur aan de Pelsstraat is rond. De archi tecten in onze werkgroep zijn reeds druk aan het tekenen en plannen geweest. Er ié een begroting ge maakt om de panden te restaureren en voor het nieuwe doel in te rich ten." De stichting wacht uiteraard veel werk. In de panden moet woon ruimte komen voor een twaalftal kunstenaars En verder moeten er lokalen komen waar zij de techni sche outillage vinden om normaal te kunnen werken. Jan Oosterman hierover: „We krijgen veel hulp, o.a. van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Met deze mensen achter je kun je bergen werk verzetten. Het cen trum komt er dan ook beslist." Ongeveer twee jaar geleden is Jan Oosterman, docent aan o.a de kunstacademie in Den Bosch, be gonnen met 'het uitwerken van een al jaren bij hem levend plan om te komen tot het stichten van een werkcentrum speciaal voor de kera miek. Zoiets is uniek in de wereld,' 'zegt hij er zelf van. „In Japan be staat weliswaar een dorp waar men zich alleen met dit soort werk be zig houdt. De opzet is echter anders. Gouda kan ook een keramisch cen trum worden genoemd. De commer cialiteit viert daar echter hoogtij. Wij willen nu een unieke zaak rea liseren door een keramische werk gemeenschap in het leven te roe pen." Jan Oosterman heeft van het be_ gin af aan een flinke groep mensen bereid gevonden zich achter zijn plan op te stellen. Dat zijn mejuffr. B. de Neeve, hoofdconservatrice van het museum Booymans van Beuningen in Rotterdam, W. Han sen, architect uit Den Bosch, W. Kramer, architect van Monumen tenzorg uit Amersfoort, C. van Rijk, bankier uit Vught, Jan van der Vaart, keramisch kunstenaar en do cent aan de Rietveldacademie in Amsterdam en de heer C. Lith, ambtenaar m Heusden belast met alle zaken, die betrekking hebben op de restauratie van de stad. Directe aanleiding om Heusden voor de realisering van het plan te kiezen, noemt de heer Oosterman het spontaan aanbieden van enkele panden, die zich uitstekend voor dit doel lenen. „We zijn bijzonder ge lukkig rpet Heusden. Het oude Maasstadje heeft geschiedenis en sfeer en is gunstig gelegen. Door ailerlei omstandigheden kan het stadje nog niet modern functione ren. Gewoon omdat er voor vele zaken nog geen bestemming is. Mo numentenzorg was de eerste rijks dienst enthousiast reageerde op ons pian aan enkele oude panden een nieuwe bestemming te geven. Van die kant krijgen we ook alle mede werking." Jan Oosterman verwacht dat wan neer het plan mocht slagen Heusden getekend zal worden door z'n Kera mische werkgemeenschap. „Het stadje is niet groot. Een degelijke inbreng als ons plan zal z'n stempel gaan drukken op het stadje. In on ze stichting is al eens gesproken over de organisatie van een Triena- le oï een symposion over de kera mische kunst. Organisatie van der gelijke evenementen zal het lande lijke en zelfs Europese bekendheid geven. Of ik geen gevaar zie dat 'n stadje juist om die reden een toeris tische attractie zal gaan worden? Naar mijn smaak is dat geheel af hankelijk van het gehalte van de kunstenaarsgemeenschap Zeker is in ieder geyal, dat de levendigheid in sterke mate zal gaan toenemen. Ik kan zo voorstellen, dat de zaken man ter plaatse dat zal toejuichen." J.K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 De stichting is nog niet helemaal uit d'e studie op welke wijze het Keramische Werkcentrum zal moe ten worden geexploiteerd. „De aan koop is weliswaar financieel rond en een bank en een bouwonderne mer hebben zich bereid getoond achter ons initiatief te gaan staan. Over de wijze van exploitatie is het laatste woord echter nog niet geval len. Voor de restauratie van de pan den komt er subsidie beschikbaar. Daarnaast blijft er voor de stichting riog een behoorlijke eigen investe ring over. We stellen ons weliswaar niet voor, dat de exploitatie van het centrum elk jaar volledig rond zal komen CRM is echter gevraagd te willen bijdragen in jaarlijkse ex ploitatietekorten b.v. door per jaar per man een bijdrage te verstrek ken in kosten van huisvesting en/of van gebruikte materialen," aldus Oosterman. De- stichting is niet van plan de begaafde jonge kunstenaar, die op dat ogenblik zonder middelen van bestaan is en zijn huisvesting niet zou kunnen betalen, voor deelname buiten te sluiten. „Dat kun je niet. Ook die jonge vrouw en man moet de kans krijgen zich te bekwamen. Wij zijn nu van plan een fonds te vormen waaruit we de kosten voor dergelijke gasten kunnen putten. Of de betrokkene de kosten terug betalen als hij „boven Jan'' is we ten we nog niet We zijn nog bezig met het aantrekken van een kera misch kunstenaar, die het vak tot in de finesses beheerst en in staat is leiding te geven aan het centrum. We zijn er ons wel van bewust dat een dergelijk figuur een schaap met vijf poten moet zijn. Behalve tech nische bijstand verlenen zal hij ook organisator, huismeester, inkoper en verdeler van materialen moeten zijn." De initiatiefnemers hebben veel reacties gehad op hun Keramisch Werkcentrum. Jan Oosterman tot slot: „De gunstige reactie van CRM is wellicht veroorzaakt door het feit, dat ons centrum valt binnen het programma van vernieuwingen, van democratisering zoals die o.a. door de BBk wordt gepropageerd. De op zet van het centrum is die omwente- doublé herenhorloge, modern tonneau model 99,- (doublé herenhorloges reeds v.a. 69,-) UW JUWELIER MET HET KLOKKENSPEL Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160 - 4681 ling, dat open maken van het me tier als het ware op het lijf geschre ven. HET zitten blijven zal worden afgeschaft. Op de lagere school zal een voudig Engels worden onderwezen. De ouders moeten op de hoogte wor den gesteld van de inhoud van het leerplan van de school. Dat zijn en kele van de belangrijkste punten uit een voorontwerp van een wet op het basisonderwijs dat onlangs werd gepubliceerd. Dit voorontwerp kun nen we beschouwen als een discussiestuk, waarin nog allerlei wijzigin gen kunnen worden aangebracht. Iedereen kan zijn op- of aanmerkin gen over dit ontwerp aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen toekomen. De gedachte, die centraal staat in dit voorontwerp, is dat het kind zich niet moet aanpassen aan de school maar dat de leerstof moet worden aangepast aan de individuele mogelijkheden van het lerende kind. Tot dusverre is het zo dat ieder kind op de lagere school wordt ge plaatst in jaarklassen. Ieder kind is bezig met dezelfde leerstof en aan het einde van het schooljaar wordt bepaald of het kind zich die leerstof wel of niet heeft eigen gemaakt. In het eerste geval gaat hij over naar een hogere klas, in het tweede geval blijft hij zitten. Jaarlijks blijven dui zenden kinderen zitten, alleen in de eerste klas al rond de 30.000. Tegen dit systeem is de laatste ja ren van veel kanten kritiek gerezen. Niet ten onrechte overigens, want onderzoekingen toonden aan dat ook zeer intelligente kinderen de leerstof soms niet onder de knie krijgen. Dat opvallende feit leidde tot de conclusie, dat de leerstof op de basisschool meer zal moeten wor den aangepast aan de individuele mogelijkheden van het lerende kind dat nu nog maar al te vaak het slachtoffer wordt van een veel te star onderwijssysteem In het nu ingediende voorontwerp wordt de mogelijkheid geopend dat het kind zonder overgang en dus ook zonder blijven zitten de basis school kan doorlopen. In het alge meen zal dat zes jaar duren, maar langzame leerlingen mogen er ook zeven jaar over doen. DE nieuwe opzet van het basis onderwijs heeft uiteraard konse- kwenties voor de taak en de samen stelling van het onderwijzend per soneel. In het voorontwerp wordt een geheel nieuwe verschijning op de lagere school geïntroduceerd, t.w. de taakonderwijzer. Zijn taak zal be staan uit de begeleiding van leer lingen, die om welke reden dan ook speciale zorg behoeven Deze leer lingen, die veelal traag van begrip zijn maar die toch zeker niet thuis horen op een b.l.o.-school, ontvan gen van de taakonderwijzer een soort individueel basisonderwijs. In 'het huidige schoolsysteem heb ben juist deze kinderen het uiterst moeilijk, krijgen zij ook niet de in dividuele aandacht die zij nodig heb. ben met het gevolg dat zij dikwijls blijven zitten en op die wijze een slechte start in het leven krijgen. Naast de taakonderwijzer zullen, al dus het ontwerp, vakonderwijzers moeten worden aangesteld, o.a. voor de lichamelijke oefening en de ex pressievakken. De taak van de gewone onderwij zer wordt hierdoor verlicht. Naast deze „specialisten" zal natuurlijk de z.g. groepsonderwijzer gehandhaafd blijven, die aan een groep kinderen lesgeeft. Maar ook anderen moeten aan zijn groep onderwijs kunnen geven. IN het wetsontwerp wordt terecht ook aandacht geschonken aan dë overgang van de kleuterschool naar de school voor basisonderwijs. Daar waar een kleuterschool en een lage re school op één terrein staan, zal men een z.g. onderwij sgemeenschap kunnen vormen, die onder éénhoof dige leiding komt te staan. Er ont staat dan één school voor kinderen van 4 tot 12 jaar en de kinderen kunnen dan bijvoorbeeld lezen of rekenen op het moment dat ze daar voor rijp zijn. Dat zal bij de een eerder het geval zijn dan bij de an der. Ook dit biedt grote voordelen boven het huidige systeem. Op de lagere school zoals wij die nu kennen wordt met het ontwikke lingstempo van de kinderen nauwe lijks rekening gehouden. Iemand, die het tempo niet bij kan sloffen, blijft zitten, een wel heel gemakke lijke maar dikwijls voor het kind schadelijke „oplossing". Voorts wordt in het ontwerp uit drukkelijk gesteld dat het onderwijs in de basisschool gedurende één jaar zodanig moet worden ingericht, dat een geleidelijke overgang wordt verkregen van de kleuterschool naar de lagere school. Nu is deze over gang voor veel kinderen te groot met als resultaat dat er telkenjare duizenden kinderen in de eerste klas blijven zitten. Volgens het ontwerp moeten de ouders op de hoogte worden gesteld van de inhoud van het leerplan van de school. Kortom, de ouders dienen van het begin af inzicht te krijgen in de manier, waarop het onderwijs aan hun kinderen wordt gegeven. George Simenon heeft meer dan driehonderd boeken geschreven, het juiste aantal is niet bekend, aan. gezien er gedurende de eerste jaren van deze uiterst produktieve schrij ver hele boeken verschenen onder pseudoniem; hiervan is hij ireeds lang de tel kwijt geraakt. 203 boe ken schreef hij echter onder zijn eigen naam en die is genoegzaam bekend. Van deze boeken, die in zeer veel talen werden vertaald, gaan er zesenzeventig over de pijp rokende Parijse politiecommissaris Jules Maigret, die in ons land in de gedaante van Kees Brugge en Jan Teurlings op de vaderlandse televi sie duidelijk gestalte kreeg. George Simenon heeft meer boe ken geschreven dan welke schrijver ook en van zijn werken zijn tot nu toe meer dan 300 miljoen exempla ren verkocht. Zijn boeken zijn meer vertaald dan welk geschrift ook met uitzondering van de bijbel en de werken van Lenin. Geen gering sukses voor een man die al de pen ter hand nam om een roman te schrijven toen hij pas zestien jaar was. Op zijn 25ste le verde hij onder negentien pseudo niemen veertig boeken per jaar af. Wanneer hij voor zijn romanfiguren speciale namen nodig heeft, kijkt hij in diverse internationale tele foongidsen. Thans schrijft Simenon vier boeken per jaar omgeven door zijn 320 pijpen. Hij heeft, volgens Het Beste, ook nog eenschrijfrecord op zijn naam staan. Dat gebeurde in 1928. Toen schreef hij een volle dige roman in 25 uur. Simenon is nu 67 jaar en voorlopig is noch aan zijn schrijverstalent noch aan zijn productiviteit een einde gekomen. Op deze wijze warden de ouders nauwer betrokken bij de schoolop- voeding van hun kinderen. Ook in de leerstof zelf zal het mes worden gezet. De vakken geschie denis en aardrijkskunde zullen niet meer in hun traditionele vorm wor den gepresenteerd. Het ontwerp spreekt over een „inleiding in de kennisgebieden". Het kenmerkende hiervan is dat de ons omringende wereld gezien wordt als een totali teit, waarin natuurlijk geografische en historische aspecten voorkomen, maar die niet als afzonderlijke grootheden kunnen worden be schouwd. Meer dan voorheen zal men zich moeten richten op de er varingswereld van het kind, waar toe bijvoorbeeld ook de televisie kan worden gerekend. In het ontwerp wordt ook de in voering van 'eenvoudig Engels op dé basisschool voorgesteld. In verschil lende landen worden kinderen tus sen 8 en 12 jaar reeds in een twee de taal onderwezen. Dat wil men in Nederland nu ook gaan doen, of schoon gezegd moet worden dat aan sommige lagere scholen de kinderen onderwijs in het Frans kregen. Maar bewust heeft men nu voor Engels gekozen, zijnde een wereldtaal met een grote praktische gebruikswaar de. Bovendien is Engels een ver plicht vak in de brugklas van het voortgezet onderwijs, zodat het uitermate belangrijk is dat de leer lingen zich op de basisschool reeds enigermate met de Engelse taal ver trouwd hebben gemaakt. Al met al kunnen we zeggen dat in dit voorontwerp enkele sugges ties worden gedaan, die voor de zo noodzakelijke vernieuwing van ons onderwijsstelsel van essentiële bete kenis zijn. Belangrijk is vooral dat hier de basis wordt gelegd voor een schoolsysteem, waarin méér kinde ren betere ontplooiingskansen krij gen. DINSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. WOENSDAG 500 gram panklaar, p. zak 49 ct. DONDERDAG per stuk 49 ct. panklaar, p. zak 49 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1